darktable 3.9 - en to fr_FR translation catalogue (5169 entries)

[ctx: preferences]
en: first instance
fr_FR: Première instance

[ctx: preferences]
en: last instance
fr_FR: Dernière instance

[ctx: preferences]
en: never
fr_FR: Jamais

[ctx: preferences]
en: once a month
fr_FR: Une fois par mois

[ctx: preferences]
en: once a week
fr_FR: Une fois par semaine

[ctx: preferences]
en: once a day
fr_FR: Une fois par jour

[ctx: preferences]
en: on close
fr_FR: À la fermeture

[ctx: preferences]
en: small
fr_FR: Faibles

[ctx: preferences]
en: default
fr_FR: Défaut

[ctx: preferences]
en: large
fr_FR: Importantes

[ctx: preferences]
en: after edit
fr_FR: Après édition

[ctx: preferences]
en: on import
fr_FR: À l’importation

[ctx: preferences]
en: always
fr_FR: Toujours

[ctx: preferences]
en: only large entries
fr_FR: Seulement les grands

[ctx: preferences]
en: sensitive
fr_FR: Sensible

[ctx: preferences]
en: insensitive
fr_FR: Insensible

[ctx: preferences]
en: multiple GPUs
fr_FR: GPU multiples

[ctx: preferences]
en: very fast GPU
fr_FR: GPU très rapide

[ctx: preferences]
en: import time
fr_FR: Date d’importation

[ctx: preferences]
en: folder name
fr_FR: Nom de dossier

[ctx: preferences]
en: RGB
fr_FR: RVB

[ctx: preferences]
en: HSL
fr_FR: TSL

[ctx: preferences]
en: none
fr_FR: Aucun

[ctx: preferences]
en: mean
fr_FR: Moyenne

[ctx: preferences]
en: min
fr_FR: Min

[ctx: preferences]
en: max
fr_FR: Max

en: select only new images
fr_FR: Sélectionner seulement les nouvelles images

en: only select images that have not already been imported
fr_FR: Sélectionne seulement les images qui n’ont pas déjà été importées

en: ignore non-raw images
fr_FR: Ignorer les fichiers non-raw

en: if enabled, only raw files will be allowed to import. non-raw files will not be visible in the dialog and will not be imported.
fr_FR: If activé seulement les fichiers raw seront importés. Les autres fichiers ne seront pas visibles dans le dialogue et ne seront pas importés.

en: apply metadata
fr_FR: Appliquer les métadonnées

en: apply some metadata to all newly imported images.
fr_FR: Applique des métadonnées
    à toutes les images nouvellement importées.

en: recursive directory
fr_FR: Récursivement

en: recursive directory traversal when importing filmrolls
fr_FR: Importer les pellicules de manière récursive

en: creator to be applied when importing
fr_FR: Auteur par défaut lors de l’importation

en: publisher to be applied when importing
fr_FR: Diffuseur par défaut lors de l’importation

en: rights to be applied when importing
fr_FR: Droits par défaut lors de l’importation

en: comma separated tags to be applied when importing
fr_FR: Mots-clés séparés par des virgules à appliquer à l’importation

en: import tags from XMP
fr_FR: Importer les mots-clés depuis un fichier XMP

en: initial rating
fr_FR: Notation initiale

en: initial star rating for all images when importing a filmroll
fr_FR: Étoile(s) attribuée(s) lors de l’importation d'une pellicule

en: ignore EXIF rating
fr_FR: Ignorer la notation EXIF

en: ignore EXIF rating. if not set and EXIF rating is found, it overrides 'initial rating'
fr_FR: Ignore la notation EXIF.
    Si non positionnée et qu’une notation EXIF est trouvée, celle-ci remplace la notation initiale.

en: import job
fr_FR: Nom d’importation

en: name of the import job
fr_FR: Nom de l’importation

en: override today's date
fr_FR: Surcharger la date d’aujourd’hui

en: type a date in the form: YYYY:MM:DD[ hh:mm:ss[.sss]] if you want to override the current date/time used when expanding variables:
    $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    let the field empty otherwise
fr_FR: Entrer une date/heure valide (au format « aaaa:mm:jj [hh:mm:ss.sss] ») si vous voulez surcharger la date/heure lors de l’expansion des variables : $(YEAR), $(MONTH), $(DAY), $(HOUR), $(MINUTE), $(SECONDS), $(MSEC).
    Laisser vide sinon.

en: keep this window open
fr_FR: Garder cette fenêtre ouverte

en: keep this window open to run several imports
fr_FR: Garder cette fenêtre ouverte pour effectuer plusieurs importations

[ctx: preferences]
en: off
fr_FR: Désactivé(e)

[ctx: preferences]
en: hardness (relative)
fr_FR: Dureté (relative)

[ctx: preferences]
en: hardness (absolute)
fr_FR: Dureté (absolue)

[ctx: preferences]
en: opacity (relative)
fr_FR: Opacité (relative)

[ctx: preferences]
en: opacity (absolute)
fr_FR: Opacité (absolue)

[ctx: preferences]
en: brush size (relative)
fr_FR: Taille du pinceau (relative)

[ctx: preferences]
en: low
fr_FR: Bas

[ctx: preferences]
en: medium
fr_FR: Moyen

[ctx: preferences]
en: high
fr_FR: Haut

[ctx: preferences]
en: false color
fr_FR: Fausses couleurs

[ctx: preferences]
en: grayscale
fr_FR: Échelle de gris

[ctx: preferences]
en: top left
fr_FR: Haut / gauche

[ctx: preferences]
en: top right
fr_FR: Haut / droite

[ctx: preferences]
en: top center
fr_FR: Haut / centre

[ctx: preferences]
en: bottom
fr_FR: Bas

[ctx: preferences]
en: hidden
fr_FR: Caché

en: show OSD
fr_FR: Afficher les contrôles

en: toggle the visibility of the map overlays
fr_FR: Basculer les surimpressions de la carte

en: filtered images
fr_FR: Images filtrées

en: when set limit the images drawn to the current filmstrip
fr_FR: Lorsque activée, limite les images affichées à celles du bandeau

en: max images
fr_FR: Max images

en: the maximum number of image thumbnails drawn on the map
fr_FR: Nombre maximum d’images affichées sur la carte

en: group size factor
fr_FR: Facteur de taille d’un groupe

en: increase or decrease the spatial size of images groups on the map. can influence the calculation time
fr_FR: Augmente ou diminue la zone spatiale d’un groupe d’images sur la carte. Peut influencer le temps de calcul.

en: min images per group
fr_FR: Nombre minimum d’images par groupe

en: the minimum number of images to set up an images group. can influence the calculation time.
fr_FR: Le nombre minimum d’images pour créer un groupe. Peut influencer le temps de calcul.

[ctx: preferences]
en: thumbnail
fr_FR: Miniature

[ctx: preferences]
en: count
fr_FR: Nombre

en: thumbnail display
fr_FR: Affichage miniatures

en: three options are available: images thumbnails, only the count of images of the group or nothing
fr_FR: Trois options disponibles : les miniatures, seulement le nombre d’images ou rien

en: max polygon points
fr_FR: Nombre maximum de points des polygones

en: limit the number of points imported with polygon in find location module
fr_FR: La limite de points de polygone importés depuis le module « Trouver un lieu »

[ctx: preferences]
en: original
fr_FR: Originale

[ctx: preferences]
en: to 1/2
fr_FR: 1/2

[ctx: preferences]
en: to 1/3
fr_FR: 1/3

[ctx: preferences]
en: to 1/4
fr_FR: 1/4

[ctx: preferences]
en: bilinear
fr_FR: Bilinéaire

[ctx: preferences]
en: bicubic
fr_FR: Bicubique

[ctx: preferences]
en: lanczos2
fr_FR: Lanczos2

[ctx: preferences]
en: lanczos3
fr_FR: Lanczos3

[ctx: preferences]
en: auto
fr_FR: Automatique

[ctx: preferences]
en: vectorscope
fr_FR: Vectorscope

[ctx: preferences]
en: waveform
fr_FR: Forme d’onde

[ctx: preferences]
en: RGB parade
fr_FR: Parade RVB

[ctx: preferences]
en: histogram
fr_FR: Histogramme

[ctx: preferences]
en: left
fr_FR: Gauche

[ctx: preferences]
en: right
fr_FR: Droite

[ctx: preferences]
en: logarithmic
fr_FR: Logarithmique

[ctx: preferences]
en: linear
fr_FR: Linéaire

[ctx: preferences]
en: horizontal
fr_FR: Horizontal

[ctx: preferences]
en: vertical
fr_FR: Vertical

[ctx: preferences]
en: overlaid
fr_FR: Superposer

[ctx: preferences]
en: parade
fr_FR: Parade

[ctx: preferences]
en: u*v*
fr_FR: U*v*

[ctx: preferences]
en: RYB
fr_FR: RJB

[ctx: preferences]
en: monochromatic
fr_FR: Monochromatique

[ctx: preferences]
en: analogous
fr_FR: Analogue

[ctx: preferences]
en: analogous complementary
fr_FR: Complémentaire analogue

[ctx: preferences]
en: complementary
fr_FR: Complémentaire

[ctx: preferences]
en: split complementary
fr_FR: Complémentaire divisé

[ctx: preferences]
en: dyad
fr_FR: Dyade

[ctx: preferences]
en: triad
fr_FR: Triade

[ctx: preferences]
en: tetrad
fr_FR: Tétrade

[ctx: preferences]
en: square
fr_FR: Carré

[ctx: preferences]
en: normal
fr_FR: Normal

[ctx: preferences]
en: narrow
fr_FR: Étroit

[ctx: preferences]
en: line
fr_FR: Ligne

[ctx: preferences]
en: inch
fr_FR: pouce

[ctx: preferences]
en: all
fr_FR: Tout

[ctx: preferences]
en: scene-referred (sigmoid)
fr_FR: Relatif à la scène (Sigmoïde)

[ctx: preferences]
en: scene-referred (filmic)
fr_FR: Relatif à la scène (Filmique RVB)

[ctx: preferences]
en: display-referred (legacy)
fr_FR: Relatif à l’affichage (ancien)

en: camera time zone
fr_FR: Fuseau horaire du boîtier

en: most cameras don't store the time zone in EXIF. give the correct time zone so the GPX data can be correctly matched
fr_FR: La plupart des boîtiers n’enregistrent pas le fuseau horaire dans les données EXIF.
    En donnant le fuseau correct, les données GPX pourront être recalées.

[ctx: preferences]
en: no color
fr_FR: Sans couleur

[ctx: preferences]
en: illuminant color
fr_FR: Couleur de l’illuminant

[ctx: preferences]
en: effect emulation
fr_FR: Effet d’émulation

[ctx: preferences]
en: list
fr_FR: Liste

[ctx: preferences]
en: tabs
fr_FR: Onglets

[ctx: preferences]
en: columns
fr_FR: Colonnes

[ctx: preferences]
en: active
fr_FR: Actif

[ctx: preferences]
en: dim
fr_FR: Atténué

[ctx: preferences]
en: fade
fr_FR: Estompé

[ctx: preferences]
en: fit
fr_FR: Ajusté

[ctx: preferences]
en: smooth
fr_FR: Doux

[ctx: preferences]
en: glide
fr_FR: Glisser

en: this setting has been modified
fr_FR: Ce paramètre a été modifié

en: import
fr_FR: Importer

en: session options
fr_FR: Options de session

en: base filmroll's directory
fr_FR: Répertoire de base pour les pellicules

en: double click to reset to `%s'
fr_FR: Double clic pour réinitialiser à « %s »

en: directory where new imported filmrolls are created
fr_FR: Répertoire où les nouvelles pellicules sont créées

en: filmroll name
fr_FR: Nom de la pellicule

en: name of the imported filmroll
fr_FR: Nom de de la pellicule imortée

en: keep original filename
fr_FR: Garder le nom d’origine

[ctx: preferences]
en: FALSE
fr_FR: FAUX

en: keep original filename instead of a pattern while importing from camera or card
fr_FR: Conserve le nom d’origine des fichiers au lieu d’appliquer le patron
    lors de l’importation depuis un appareil photo ou une carte mémoire

en: file naming pattern
fr_FR: Nommage des fichiers

en: file naming pattern used for a import session
fr_FR: Nommage des fichiers pour la session d’importation

en: lighttable
fr_FR: Table lumineuse

en: general
fr_FR: Général

en: hide built-in presets for utility modules
fr_FR: Cacher les préréglages internes des modules utilitaires

en: hide built-in presets of utility modules in presets menu.
fr_FR: Cache les préréglages internes des modules utilitaires dans les menus des préréglages.

en: use single-click in the collections module
fr_FR: Utiliser un seul clic dans le module « Collections »

en: check this option to use single-click to select items in the collections module. this will allow you to do range selections for date-time and numeric values.
fr_FR: Un seul clic sélectionne un élément du module « Collections ».
    Cela permet aussi de sélectionner des étendues de dates et de valeurs numériques.

en: prioritize the hovered image over the selected images
fr_FR: Priorise les images survolées sur les images sélectionnées

[ctx: preferences]
en: TRUE
fr_FR: VRAI

en: this defines how the list of images to act on is constructed.
fr_FR: Cela défini comment la liste d’images à traiter est construite.

en: expand a single utility module at a time
fr_FR: Déplier un seul module utilitaire de la table lumineuse à la fois

en: this option toggles the behavior of shift clicking in lighttable mode
fr_FR: Change le comportement du Maj+clic dans la table lumineuse

en: scroll utility modules to the top when expanded
fr_FR: Repositionner les modules utilitaires en haut lorsque qu’ils sont dépliés

en: when this option is enabled then darktable will try to scroll the module to the top of the visible list
fr_FR: Si activé Darktable essaiera de positionner le module pour qu’il soit entièrement visible

en: rating an image one star twice will not zero out the rating
fr_FR: Appliquer une étoile deux fois à une image ne la supprimera pas

en: defines whether rating an image one star twice will zero out star rating
fr_FR: Définit si appliquer une étoile deux fois réinitialise la notation

en: show scrollbars for central view
fr_FR: Afficher les barres de défilement dans la vue centrale

en: defines whether scrollbars should be displayed
fr_FR: Définit si les barres de défilement doivent apparaître

en: show image time with milliseconds
fr_FR: Afficher les millisecondes des heures des images

en: defines whether time should be displayed with milliseconds
fr_FR: Définit si les heures sont à afficher avec les millisecondes

en: thumbnails
fr_FR: Miniatures

en: use raw file instead of embedded JPEG from size
fr_FR: Utiliser le RAW à la place du JPEG embarqué à partir de la taille

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using raw file instead of the embedded preview JPEG (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
fr_FR: Si la taille de la miniature est plus grande que cette valeur, elle sera créée
    en utilisant le RAW à la place de la miniature JPEG embarquée (mieux mais plus lent).
    Pour des miniatures et un cache ayant la meilleure qualité, l’option « Toujours »
    doit être sélectionnée (plus de détails dans le manuel).

en: high quality processing from size
fr_FR: Développement de haute qualité à partir de la taille

en: if the thumbnail size is greater than this value, it will be processed using the full quality rendering path (better but slower).
    if you want all thumbnails and pre-rendered images in best quality you should choose the *always* option.
    (more comments in the manual)
fr_FR: Si la taille de la miniature est plus grande que cette valeur, elle sera créée
    en utilisant le développement de haute qualité (mieux mais plus lent).
    Pour des miniatures et un cache ayant la meilleure qualité, l’option « Toujours »
    doit être sélectionnée (plus de détails dans le manuel).

en: enable disk backend for thumbnail cache
fr_FR: Utiliser le disque pour le cache des miniatures

en: if enabled, write thumbnails to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached thumbnails again.
    it's safe though to delete these manually, if you want.
    light table performance will be increased greatly when browsing a lot.
    to generate all thumbnails of your entire collection offline, run 'darktable-generate-cache'.
fr_FR: Si activé écrit les miniatures sur le disque (~/.cache/darktable/ sous Linux) lorsque supprimées
    de la mémoire. Cela peut prendre beaucoup de place (plusieurs gigaoctets pour 20 000 images)
    et ne supprime jamais les miniatures du cache. Il est possible cependant de les effacer manuellement
    si désiré. La table lumineuse sera beaucoup plus fluide lors de navigations importantes.
    Pour générer toutes les miniatures de toutes les collections hors ligne exécuter « darktable-generate-cache ».

en: enable disk backend for full preview cache
fr_FR: Utiliser le disque pour le cache des prévisualisations en plein écran

en: if enabled, write full preview to disk (.cache/darktable/) when evicted from the memory cache.
    note that this can take a lot of memory (several gigabytes for 20k images) and will never delete cached full previews again.
    it's safe though to delete these manually, if you want.
    light table performance will be increased greatly when zooming image in full preview mode.
fr_FR: Si activé écrit les prévisualisation plein écran sur le disque
    (~/.cache/darktable/ sous Linux) lorsque supprimées de la mémoire.
    Cela peut prendre beaucoup de place (plusieurs gigaoctets pour 20 000 images)
    et ne supprime jamais les prévisualisation du cache. Il est possible cependant
    de les effacer manuellement si désiré. La table lumineuse sera beaucoup plus
    fluide lors du zoom plein écran de prévisualisation d’une image.

en: enable smooth scrolling for lighttable thumbnails
fr_FR: Activer le défilement doux pour les miniatures de la table lumineuse

en: if enabled, scrolling the lighttable scrolls by some number of pixels, as expected with a touch pad.
    disabled, the lighttable scrolls full rows of thumbnails, as befits a scroll wheel.
fr_FR: Si activé, le défilement de la table lumineuse s'effectuera d'un nombre de pixels donné, comme attendu avec un pavé tactile.
    Si désactivé, le défilement de la table lumineuse s'effectuera d'une ligne de miniature entière, comme attendu avec la molette de la souris.

en: generate thumbnails in background
fr_FR: Générer les miniatures en tâche de fond

en: if 'enable disk backend for thumbnail cache' is enabled thumbnails/mipmaps up to the selected size are generated while user is inactive in lighttable.
fr_FR: Si « Utiliser le disque pour le cache des miniatures » est activée alors les miniatures jusqu'à la taille sélectionnée sont générées lors d'inactivité sur la table lumineuse.

en: reset cached thumbnails
fr_FR: Réinitialiser le cache des miniatures

en: force thumbnails to be regenerated by resetting the database. this may be needed in case some thumbnails have been manually removed or corrupted.
fr_FR: Forcer la régénération des miniatures en réinitialisant la base de données. Ceci peut être nécessaire dans le cas où des miniatures ont été supprimé manuellement ou corrompu.

en: delimiters for size categories
fr_FR: Catégories de taille des miniatures

en: size categories are used to be able to set different overlays and CSS values depending of the size of the thumbnail, separated by |.
    for example, 120|400 means 3 categories of thumbnails: <120px, 120-400px, >400px
fr_FR: Les catégories de taille permettent d’afficher différentes informations en superposition
    et présentation graphique, en fonction de tailles de miniatures séparées par « | ».
    Par exemple « 120|400 » définit trois catégories de tailles : < 120 px, 120-400 px et > 400 px.

en: pattern for the thumbnail extended overlay text
fr_FR: Patron pour les surimpressions des miniatures

en: see manual to know all the tags you can use.
fr_FR: Voir le manuel pour connaître toutes les étiquettes utilisables.

en: pattern for the thumbnail tooltip (empty to disable)
fr_FR: Patron pour les info-bulles des miniatures (vide pour désactiver)

en: darkroom
fr_FR: Chambre noire

en: scroll down to increase mask parameters
fr_FR: Molette vers le bas pour augmenter les attributs des masques

en: when using the mouse scroll wheel to change mask parameters, scroll down to increase the mask size, feather size, opacity, brush hardness and gradient curvature
    by default scrolling up increases these parameters
fr_FR: Lors de l’utilisation de la molette de la souris pour changer les attributs des masques,
    la molette vers le bas augmente la taille, l’adoucissement, l’opacité, la dureté du pinceau
    et la courbe du dégradé. Par défaut la molette vers le haut a le même effet.

en: middle mouse button zooms to 200%
fr_FR: Bouton du milieu de la souris zoom à 200%

en: if enabled, the zoom level will cycle between 100%, 200% and fit to viewport on middle mouse clicks. if disabled, it will toggle between viewport size and 100%, and the 'ctrl' key can be used to control the zoom level.
fr_FR: Si sélectionné, un clic-milieu de la souris fera passer le zoom de 100% à 200% puis de retour sur le zoom ajusté à l'écran.
    Si désactivé, le zoom passera du zoom ajusté à 100% et l'utilisation de Ctrl est nécessaire pour avoir le plein contrôle du niveau de zoom.

en: pattern for the image information line
fr_FR: Format de la ligne d’information sur l’image

en: see manual for a list of the tags you can use.
fr_FR: Voir le manuel pour connaître toutes les étiquettes utilisables

en: position of the image information line
fr_FR: Position de la ligne d’information de l’image

en: border around image in darkroom mode
fr_FR: Bordure autour de l’image dans la chambre noire

en: double click to reset to `%d'
fr_FR: Double clic pour réinitialiser à « %d »

en: process the image in darkroom mode with a small border. set to 0 if you don't want any border.
fr_FR: Affiche l’image dans la chambre noire avec une petite bordure.
    Positionner à 0 pour la supprimer.

en: show loading screen between images
fr_FR: Afficher l’écran de chargement entre les images

en: show gray loading screen when navigating between images in the darkroom
    disable to just show a toast message
fr_FR: Affiche un écran gris de chargement lors de la navigation entre les images de la chambre noire.
    Désactiver pour afficher uniquement un message.

en: modules
fr_FR: Modules

en: display of individual color channels
fr_FR: Affichage des canaux de couleur individuels

en: defines how color channels are displayed when activated in the parametric masks feature.
fr_FR: Définit comment les canaux de couleur sont affichés lorsque activés dans les masques paramétriques.

en: hide built-in presets for processing modules
fr_FR: Cacher les préréglages internes des modules de traitement

en: hide built-in presets of processing modules in presets menu.
fr_FR: Cache les préréglages internes des modules de traitement dans les menus des préréglages.

en: show the guides widget in modules UI
fr_FR: Afficher le contrôle des guides dans l’interface des modules

en: expand a single processing module at a time
fr_FR: Déplier un seul module de traitement à la fois

en: this option toggles the behavior of shift clicking in darkroom mode
fr_FR: Inverse le comportement du Maj+clic de la chambre noire

en: only collapse modules in current group
fr_FR: Replier les modules du groupe actuel seulement

en: if only expanding a single module at a time, only collapse other modules in the current group - ignore modules in other groups
fr_FR: Si un seul module doit être développé, replie seulement les modules
    dans le groupe actuel et ignore les modules des autres groupes.

en: expand the module when it is activated, and collapse it when disabled
fr_FR: Développer le module lorsqu’activé, et réduire lorsque désactivé

en: this option allows to expand or collapse automatically the module when it is enabled or disabled.
fr_FR: Développe ou réduit automatiquement un module lorsqu’il est activé ou désactivé

en: scroll processing modules to the top when expanded
fr_FR: Repositionner les modules de traitement en haut lorsqu’ils sont dépliés

en: swap the utility and processing modules panels
fr_FR: Intervertir les panneaux des modules de traitement et d'utilitaires

en: move the list of processing modules to the left of the screen
fr_FR: Déplacer les modules de traitement dans le panneau de gauche

en: show right-side buttons in processing module headers
fr_FR: Afficher les boutons d’entête des modules de traitement

en: when the mouse is not over a module, the multi-instance, reset and preset buttons can be hidden:
     - 'always': always show all buttons,
     - 'active': only show the buttons when the mouse is over the module,
     - 'dim': buttons are dimmed when mouse is away,
     - 'auto': hide the buttons when the panel is narrow,
     - 'fade': fade out all buttons when panel narrows,
     - 'fit': hide all the buttons if the module name doesn't fit,
     - 'smooth': fade out all buttons in one header simultaneously,
     - 'glide': gradually hide individual buttons as needed
fr_FR: Lorsque le pointeur ne survole pas l’entête d’un module, les boutons à la droite de celle-ci peuvent être cachés.
    (Instances multiples, réinitialisation et préréglages.)
     • Toujours – toujours affichés
     • Actif – affichés lorsque le pointeur survole module
     • Atténué – les boutons sont atténués lorsque la souris est éloignée
     • Automatique – cache les boutons lorsque le panneau est étroit
     • Estompé – les boutons sont atténués lorsque le panneau est étroit,
     • Ajusté – cache tous les boutons si le nom du module n’a pas assez de place
     • Doux – atténue tous les boutons d’un module simultanément
     • Glisser – cache progressivement les boutons lorsque nécessaire

en: show mask indicator in module headers
fr_FR: Afficher la présence de masques dans l’entête des modules

en: if enabled, an icon will be shown in the header of any processing modules that have a mask applied
fr_FR: Si activé une icône est affichée dans l’entête des modules de traitement ayant des masques

en: prompt for name on addition of new instance
fr_FR: Activer l’édition du nom lors de l’ajout d’une nouvelle instance

en: if enabled, a rename prompt will be present for each new module instance (either new instance or duplicate)
fr_FR: La zone de saisie du nom de l’instance est activée lors de la création d’une instance, nouvelle ou copiée

en: automatically update module name
fr_FR: Mise à jour automatique du nom du module

en: if enabled, the module name will be automatically updated to match a preset name or a preset instance name if present.
fr_FR: Si activé, le nom du module sera automatiquement ajusté pour correspondre au nom du module ou au nom du préréglage si présent.

en: processing
fr_FR: Traitement

en: image processing
fr_FR: Traitement de l’image

en: always use LittleCMS 2 to apply output color profile
fr_FR: Toujours utiliser LittleCMS 2 pour le profil de couleur de sortie

en: this is slower than the default.
fr_FR: Plus lent que l’option par défaut.

en: pixel interpolator (warp)
fr_FR: Interpolation des pixels (déformation)

en: pixel interpolator used in modules for rotation, lens correction, liquify, cropping and final scaling (bilinear, bicubic, lanczos2).
fr_FR: Algorithme utilisé pour la rotation, la correction des objectifs, liquéfier,
    recadrer et la mise à l’échelle finale (Bilinéaire, Bicubique, Lanczos2).

en: pixel interpolator (scaling)
fr_FR: Interpolation des pixels (mise à l’échelle)

en: pixel interpolator used for scaling (bilinear, bicubic, lanczos2, lanczos3).
fr_FR: Algorithme utilisé pour la mise à l’échelle (Bilinéaire, Bicubique, Lanczos2, Lanczos3)

en: LUT 3D root folder
fr_FR: Répertoire 3D LUT racine

en: select directory
fr_FR: Sélectionner un répertoire

en: this folder (and sub-folders) contains LUT files used by LUT 3D module. (restart required)
fr_FR: Ce répertoire (et ses sous-répertoires) contient les fichiers LUT utilisés par le module
    3D LUT (nécessite un redémarrage).

en: raster mask files root folder
fr_FR: Répertoire racine des masques raster

en: this folder (and sub-folders) contains PFM files used by the raster mask import module. (restart required)
fr_FR: Ce répertoire (et ses sous-répertoires) contient les fichiers PFM utilisés par le module
    « Importer un masque raster » (nécessite un redémarrage).

en: auto-apply pixel workflow defaults
fr_FR: Flux de travail par défaut

en: scene-referred workflow is based on linear modules and will auto-apply filmic or sigmoid, color calibration and exposure,
    display-referred workflow is based on Lab modules and will auto-apply base curve, white balance and the legacy module pipe order.
fr_FR: Le flux de travail « Relatif à la scène » est basé sur des modules linéaires et activera automatiquement
    les modules « Filmique RVB » ou « Sigmoïde », « Calibration des couleurs » et « Exposition ».
    Le flux de travail « Relatif à l’affichage » est basé sur des modules Lab et activera automatiquement
    le module « Courbe de base » et l’ancien ordre des modules.

en: auto-apply per camera basecurve presets
fr_FR: Appliquer automatiquement le préréglage de la courbe de base du boîtier

en: use the per-camera basecurve by default instead of the generic manufacturer one if there is one available. (restart required)
    this option is taken into account when the "auto-apply pixel workflow defaults" is set to "display-referred".
    to prevent auto-apply basecurve presets "auto-apply pixel workflow defaults" should be set to "none"
fr_FR: Si la courbe de base du boîtier est disponible, elle sera préférée à celle générique de la marque (nécessite un redémarrage).
    Cette courbe est utilisée uniquement lorsque l’option « Flux de travail par défaut » est positionnée à « Relatif à l’affichage ».
    Pour ne pas utiliser de courbe de base par défaut, cette même option doit être positionnée à « Aucun ».

en: detect monochrome previews
fr_FR: Détecter les miniatures monochromes

en: many monochrome images can be identified via EXIF and preview data. beware: this slows down imports and reading of EXIF data
fr_FR: Beaucoup d’images monochromes peuvent être identifiées via les EXIF ou les données des miniatures.
    Attention, cela réduit les performances lors de l’importation et la lecture des données EXIF.

en: show warning messages
fr_FR: Montrer les messages d’alerte

en: display messages in modules to warn beginner users when non-standard and possibly harmful settings are used in the pipeline.
    these messages can be false-positive and should be disregarded if you know what you are doing. this option will hide them all the time.
fr_FR: Affiche ou non des messages dans les modules pour alerter les débutants
    lorsque des options non standard et possiblement dangereuses sont utilisées.
    Ces messages peuvent être des faux positifs et doivent être ignorés si l’on sait ce qu’on fait.

en: CPU / memory
fr_FR: CPU / Mémoire

en: darktable resources
fr_FR: Ressources de Darktable

en: defines how much darktable may take from your system resources:
     - 'default': darktable takes ~50% of your systems resources, which is enough to be performant.
     - 'small': should be used if you are simultaneously running applications taking large parts of your systems memory or OpenCL/GL applications like games or Hugin.
     - 'large': is the best option if you are not running other applications at the same time as darktable and want it to take most of your systems resources for performance.
fr_FR: Définit le niveau de ressources que Darktable peut prendre sur le système.
     • Défaut – prend ~ 50 % des ressources ce qui permet à Darktable d’être performant
     • Faibles – à utiliser si des applications prenant une part importante des ressources sont utilisées
    simultanément, ou pour des applications OpenCL/GL comme des jeux ou Hugin
     • Importantes – la meilleure option si d'autres applications ne sont pas utilisées en même temps que Darktable, ce qui lui alloue
    une part importante des ressources pour la performance.

en: OpenCL GPU acceleration
fr_FR: Accélération GPU OpenCL

en: activate OpenCL support
fr_FR: Activer le support d’OpenCL

en: if found, use OpenCL runtime on your system to speed up processing by using your graphics card(s).
    can be switched on and off at any time.
fr_FR: Si trouvé, utilise OpenCL sur le système pour améliorer les performances en utilisant la carte graphique.
    Peut être modifié à tout moment.

en: not available
fr_FR: Non disponible

en: not available on this system
fr_FR: Non disponible sur ce système

en: OpenCL scheduling profile
fr_FR: Profil de planification d’OpenCL

en: defines how preview and full pixelpipe tasks are scheduled on OpenCL enabled systems:
     - 'default': GPU processes full and CPU processes preview pipe (adaptable by config parameters),
     - 'multiple GPUs': process both pixelpipes in parallel on two different GPUs,
     - 'very fast GPU': process both pixelpipes sequentially on the GPU.
fr_FR: Définit comment l’image complète et la prévisualisation sont traitées sur les système avec OpenCL :
     • Défaut – le GPU est utilisé pour le rendu de l’image complète et le CPU pour la prévisualisation (changeable des les préférences)
     • GPU multiples – ils traiteront l’image complète et la prévisualisation en parallèle sur des GPUs différents
     • GPU très rapide – utilise le GPU séquentiellement pour l’image et la prévisualisation

en: tuned GPU memory
fr_FR: Ajuster la mémoire du GPU

en: if enabled on a system with multiple OpenCL devices you may specify a safety margin per device (headroom, default is 600MB)
fr_FR: Si activé sur un système avec plusieurs périphériques OpenCL vous pouvez spécifier une marge de sécurité par périphérique (headroom, par défaut 600Mo)

en: OpenCL drivers
fr_FR: Pilotes OpenCL

en: Intel(R) OpenCL Graphics for all supported platforms (vendor provided)
fr_FR: Intel(R) OpenCL Graphics pour toutes les plateformes supportées (fourni par constructeur)

en: Nvidia CUDA based OpenCL (vendor provided)
fr_FR: Nvidia OpenCL avec CUDA (fourni par constructeur)

en: AMD Accelerated Parallel Processing (vendor provided)
fr_FR: AMD Accelerated Parallel Processing (fourni par constructeur)

en: RustiCL (experimental)
fr_FR: RustiCL (expérimental)

en: RustiCL Mesa OpenCL, still unstable. if you want to use this, you should disable the vendor driver
fr_FR: RustiCL OpenCL sur Mesa, encore instable. Si vous souhaitez utiliser ce pilote vous devez désactiver le pilote du vendeur

en: Apple OpenCL (vendor provided)
fr_FR: Apple OpenCL (fourni par constructeur)

en: Microsoft OpenCLOn12, only use this if the vendor provided driver does not work or there is none provided.
fr_FR: Microsoft OpenCLOn12, à utiliser seulement si le pilote constructeur ne fonctionne pas où si aucun pilote n'est fourni.

en: other platforms
fr_FR: Autres plateformes

en: if set, all unspecified platforms are accepted. only do this if no vendor driver is available
fr_FR: Si défini, toutes les plateformes non spécifiées sont acceptées. À activer seulement si aucun pilote constructeur n'est disponible.

en: security
fr_FR: Sécurité

en: ask before removing images from the library
fr_FR: Demander avant d’enlever des images de la bibliothèque

en: always ask the user before removing image information from the library
fr_FR: Toujours demander avant d’enlever de la bibliothèque les informations sur l’image

en: ask before deleting images from disk
fr_FR: Demander avant de supprimer les images du disque

en: always ask the user before any image file is deleted
fr_FR: Toujours demander avant de supprimer une image

en: ask before discarding history stack
fr_FR: Demander avant de supprimer l’historique

en: always ask the user before history stack is discarded on any image
fr_FR: Toujours demander avant de supprimer l’historique

en: try to use trash when deleting images
fr_FR: Essayer d’utiliser la poubelle lors de l’effacement des images

en: send files to trash instead of permanently deleting files on system that supports it
fr_FR: Déplace les fichiers vers la poubelle au lieu de les supprimer définitivement sur les systèmes qui le permettent

en: ask before moving images from film roll folder
fr_FR: Demander avant de déplacer des images vers un autre dossier

en: always ask the user before any image file is moved.
fr_FR: Toujours demander avant de déplacer une image

en: ask before copying images to new film roll folder
fr_FR: Demander avant de copier des images vers un nouveau dossier

en: always ask the user before any image file is copied.
fr_FR: Toujours demander avant de copier une image

en: ask before removing empty folders
fr_FR: Demander avant de retirer des répertoires vides

en: always ask the user before removing any empty folder. this can happen after moving or deleting images.
fr_FR: Toujours demander avant de supprimer un répertoire vide.
    Ceci peut arriver lors du déplacement ou de la suppression d’images.

en: ask before deleting a tag
fr_FR: Demander avant de supprimer un mot-clé

en: ask before deleting a style
fr_FR: Demander avant de supprimer un style

en: ask before deleting a preset
fr_FR: Demander avant de supprimer un préréglage

en: will ask for confirmation before deleting or overwriting a preset
fr_FR: Demandera une confirmation avant de supprimer ou de mettre à jour un préréglage

en: ask before exporting in overwrite mode
fr_FR: Demander avant d’exporter en mode écrasement

en: will ask for confirmation before exporting files in overwrite mode
fr_FR: Demandera une confirmation avant d’exporter des fichiers en mode écrasement

en: other
fr_FR: Autre

en: password storage backend to use
fr_FR: Stockage à utiliser pour les mots de passe

en: the storage backend for password storage: auto, none, libsecret, kwallet, apple_keychain, windows_credentials
fr_FR: Interface pour trousseau de mots de passe : automatique, aucun, libsecret, kwallet, apple_keychain, windows_credentials

en: auto login to storage server
fr_FR: Connexion automatique aux serveurs de stockage

en: automatically login to the configured storage server. this requires that a password storage backend is set.
fr_FR: Connexion automatique au serveur de stockage configuré. Cela nécessite qu’un trousseau de mots de passe soit défini.

en: executable for playing audio files
fr_FR: Exécutable pour jouer les fichiers audio

en: this external program is used to play audio files some cameras record to keep notes for images
fr_FR: Application externe utilisée pour jouer les annotations audio enregistrées par certains boîtiers

en: storage
fr_FR: Stockage

en: database
fr_FR: Base de données

en: create database snapshot
fr_FR: Faire une sauvegarde de la base de données

en: database snapshots are created right before closing darktable. options allow you to choose how often to make snapshots:
     - 'never': simply don't do snapshots. that way the only snapshots done are mandatory version-upgrade snapshots
     - 'once a month': create snapshot if a month has passed since last snapshot
     - 'once a week': create snapshot if 7 days had passed since last snapshot
     - 'once a day': create snapshot if over 24h passed since last snapshot
     - 'on close': create snapshot every time darktable is closed
fr_FR: Les sauvegardes sont effectuées juste avant la fermeture de Darktable. Différentes options permettent de contrôler leur fréquence :
     • Jamais – ne jamais faire de sauvegarde. Seules celles qui sont obligatoires lors des montées de version de la base de données sont effectuées
     • Une fois par mois – fait une sauvegarde si un mois est passé depuis la précédente
     • Une fois par semaine – fait une sauvegarde si 7 jours sont passés depuis la précédente
     • Une fois par jour – fait une sauvegarde si 24 h sont passées depuis la précédente,
     • À la fermeture – fait une sauvegarde à chaque fermeture de Darktable

en: how many snapshots to keep
fr_FR: Nombre de sauvegardes à conserver

en: after successfully creating snapshot, how many older snapshots to keep (excluding mandatory version update ones). enter -1 to keep all snapshots
    keep in mind that snapshots do take some space and you only need the most recent one for successful restore
fr_FR: Après une nouvelle sauvegarde, combien conserver d’anciennes
    (sans compter celles des montées de version).
    Spécifier –1 pour garder toutes les sauvegardes.
    Remarque : les sauvegardes prennent de la place sur le disque
    et seule la dernière est nécessaire comme point de restauration.

en: XMP sidecar files
fr_FR: Fichiers XMP

en: create XMP files
fr_FR: Créer les fichiers XMP

en: XMP sidecar files hold information about all your development steps to allow flawless re-importing of image files.
    
    depending on the selected mode sidecar files will be created:
     - 'never': all development information will be stored only in the library database
     - 'on import': immediately after importing the image
     - 'after edit': after any user change on the image or adding tags.
fr_FR: Les fichiers XMP contiennent les informations sur l’ensemble des étapes
    de développement pour permettre de réimporter parfaitement les images.
    
    En fonction du mode sélectionné, les fichiers XMP sont créés :
     • Jamais : toutes les informations sur le développement sont enregistrées uniquement dans la base de données
     • À l’importation – immédiatement après l’importation de l’image
     • Après édition – après toute modification de l’image ou l'ajout de mots-clés

en: store XMP tags in compressed format
fr_FR: Enregistrer les mots-clés XMP avec un format compressé

en: entries in XMP tags can get rather large and may exceed the available space to store the history stack in output files.
    this option allows XMP tags to be compressed and save space.
fr_FR: Les données des mots-clés XMP peuvent être importantes et dépasser la place
    disponible dans le fichier pour enregistrer les données de développement.
    Cette option permet de compresser les mots-clés XMP pour gagner de la place.

en: auto-save interval
fr_FR: Intervalle pour la sauvegarde automatique

en: automatically save history while developing using the given interval (in seconds); set to zero to disable auto-saving. auto-saving might be disabled on slow drives.
fr_FR: Sauvegarder périodiquement l'historique pendant le développement (intervalle en seconde), si positionné à zéro la sauvegarde automatique est désactivée. La sauvegarde automatique peut être désactivé pour les disques lents.

en: look for updated XMP files on startup
fr_FR: Vérifier les fichiers XMP modifiés au démarrage

en: check file modification times of all XMP files on startup to check if any got updated in the meantime
fr_FR: Récupère la date de modification de tous les fichiers XMP au démarrage
    pour vérifier ceux qui ont été modifiés depuis la dernière session.

en: miscellaneous
fr_FR: Divers

en: interface
fr_FR: Interface

en: show splash screen at startup
fr_FR: Afficher l’écran de démarrage

en: display a small window showing the progress of darktable startup before the main window appears
fr_FR: Affiche une fenêtre montrant l’avancement du démarrage de Darktable avant que la fenêtre principale s’affiche

en: load default shortcuts at startup
fr_FR: Charger les raccourcis par défaut au démarrage

en: load default shortcuts before user settings. switch off to prevent deleted defaults returning
fr_FR: Charge les raccourcis par défaut avant ceux de l’utilisateur.
    Désactiver pour éviter que les raccourcis par défaut supprimés ne reviennent.

en: scale slider step with min/max
fr_FR: Échelonner l’incrément des réglettes avec min/max

en: vary slider step size with min/max range
fr_FR: Fait varier l’incrément des réglettes d’après l’étendue min/max

en: sort built-in presets first
fr_FR: Trier les préréglages internes en premier

en: whether to show built-in presets first before user's presets in presets menu.
fr_FR: Choisit de montrer les préréglages internes avant les préréglages de l’utilisateur
    dans le menu des préréglages.

en: mouse wheel scrolls modules side panel by default
fr_FR: Déplacement dans les panneaux latéraux avec la molette

en: when enabled, use mouse wheel to scroll modules side panel.  use ctrl+alt to use mouse wheel for data entry.  when disabled, this behavior is reversed
fr_FR: Lorsque activé les panneaux des modules peuvent être scrollés à la molette,
    et Ctrl+Alt avec molette permet de changer les valeurs dans les réglettes des modules.
    Lorsque désactivé seul l’ascenseur des panneaux répond à la molette
    et les valeurs peuvent être changées directement sans Ctrl+Alt.

en: always show panels' scrollbars
fr_FR: Toujours montrer les ascenseurs des panneaux

en: defines whether the panel scrollbars should be always visible or activated only depending on the content. (restart required)
fr_FR: Définit si les ascenseurs des panneaux latéraux sont toujours visibles
    ou seulement lorsque nécessaire (nécessite un redémarrage).

en: duration of the UI transitions in ms
fr_FR: Temps en ms de transition de l’interface

en: how long the transitions take (in ms) for expanding or collapsing modules and other UI elements
fr_FR: Temps la transition (en millisecondes) pour développer ou replier
    les modules et autres éléments de l’interface.

en: position of the scopes module
fr_FR: Position du module Scopes

en: position the scopes at the top-left or top-right of the screen
fr_FR: Position du module « Scopes » en haut à gauche ou à droite de l’écran

en: method to use for getting the display profile
fr_FR: Méthode à utiliser pour récupérer le profil d’affichage

en: this option allows to force a specific means of getting the current display profile.
    this is useful when one alternative gives wrong results
fr_FR: Permet de forcer la méthode à utiliser pour récupérer le profil d’affichage,
    ce qui est utile lorsque l’une des solutions donne de mauvais résultats.

en: order or exclude MIDI devices
fr_FR: Trier ou exclure les périphériques MIDI

en: comma-separated list of device name fragments that if matched load MIDI device at id given by location in list
    or if preceded by '-' prevent matching devices from loading. add encoding and number of knobs like 'BeatStep:63:16'
fr_FR: Fragments de noms de périphériques séparés par des virgules qui, si correspondance,
    chargent le périphérique MIDI à la position donnée par le numéro d’ordre dans la liste.
    Faire précéder le numéro de « - » pour ne pas charger le périphérique.
    Ajouter le codage et le nombre de boutons comme par exemple « BeatStep:63:16 ».

note: tags
en: tags
fr_FR: Mots-clés

en: omit hierarchy in simple tag lists
fr_FR: Ignorer la hiérarchie des mots-clés

en: when creating an XMP sidecar file the hierarchical tags are also added as a simple list
    of non-hierarchical ones to make them visible to some other programs.
    when this option is checked darktable will only include their last part
    and ignore the rest. so 'foo|bar|baz' will only add 'baz'.
fr_FR: Lors de le création des fichiers XMP, les mots-clés hiérarchiques sont aussi ajoutés
    comme simple liste non hiérarchique pour les rendre visibles aux autres applications.
    Lorsque cette option est sélectionnée, Darktable inclura seulement leur dernière partie
    et ignorera le reste, ainsi « faune|insecte|syrphe » ajoutera uniquement « syrphe ».

en: shortcuts with multiple instances
fr_FR: Raccourcis avec instances multiples

en: prefer focused instance
fr_FR: Préférence aux instances ayant le focus

en: where multiple instances of a module are present, apply shortcuts to the instance that has focus
    if none are focused, the preferences below control rules that are followed (in order) to decide which module instance shortcuts will be applied to.
    note: blending shortcuts always apply to the focused instance
fr_FR: Lorsque plusieurs instances d’un module sont présentes, le raccourci est appliqué à l'instance qui a le focus.
    Si aucune n'a le focus, les préférences ci-dessous contrôlent les règles qui seront appliquées (dans l'ordre) pour
    décider quelle instance du module recevra le raccourci clavier.
    Note : les raccourcis de fusion sont toujours appliqués à l'instance qui a le focus.

en: prefer expanded instances
fr_FR: Préférence aux instances développées

en: if instances of the module are expanded, ignore collapsed instances
fr_FR: Ignore les instances repliées si des instances sont dépliées

en: prefer enabled instances
fr_FR: Préférence aux instances actives

en: after applying the above rule, if instances of the module are active, ignore inactive instances
fr_FR: Après application de la règle ci-dessus, si des instances du module sont actives,
    ignore les instances non actives.

en: prefer unmasked instances
fr_FR: Préférence aux instances visibles

en: after applying the above rules, if instances of the module are unmasked, ignore masked instances
fr_FR: Après application de la règle ci-dessus, si des instances du modules sont visibles,
    ignore les instances cachées.

en: selection order
fr_FR: Ordre de sélection

en: after applying the above rules, apply the shortcut based on its position in the pixelpipe
fr_FR: Après application de la règle ci-dessus, appliquer le raccourci en fonction de l’ordre du module

en: allow visual assignment to specific instances
fr_FR: Permettre d’assigner un raccourci à une instance spécifique

en: when multiple instances are present on an image this allows shortcuts to be visually assigned to those specific instances
    otherwise shortcuts will always be assigned to the preferred instance
fr_FR: Permet d’assigner visuellement un raccourci à des instances spécifiques,
    lorsque plusieurs instances d’un module sont présentes.
    Sinon les raccourcis sont toujours assignés à l’instance préférée.

en: map / geolocalization view
fr_FR: Vue carte / géolocalisation

en: pretty print the image location
fr_FR: Affichage plus clair de la localisation d’image

en: show a more readable representation of the location in the image information module
fr_FR: Affiche une représentation plus lisible de la localisation dans le module « Informations de l’image ».

en: slideshow view
fr_FR: Vue diaporama

en: waiting time between each image in slideshow
fr_FR: Temporisation entre chaque image du diaporama

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags
fr_FR: Ne pas utiliser le groupe « Sans catégorie » pour les mots-clés

en: do not set the 'uncategorized' entry for tags which do not have children
fr_FR: Ne pas utiliser le groupe « Sans catégorie »
    pour les mots-clés n’ayant pas d’enfants

en: tags case sensitivity
fr_FR: Sensibilité à la casse

en: tags case sensitivity. without the Sqlite ICU extension, insensitivity works only for the 26 latin letters
fr_FR: Sensibilité à la casse des mots-clés. Sans l’extension ICU de sqlite,
    l’insensibilité à la casse ne fonctionne que pour les 26 lettres
    latines non accentuées

en: number of collections to be stored
fr_FR: Nombre de collections à conserver

en: the number of recent collections to store and show in this list
fr_FR: Le nombre de collections récentes à enregistrer et afficher dans la liste

en: number of folder levels to show in lists
fr_FR: Nombre de niveaux de dossiers à afficher

en: the number of folder levels to show in film roll names, starting from the right
fr_FR: Nombre de niveaux de dossier à afficher dans les noms,
    en partant de la droite

en: sort film rolls by
fr_FR: Trier les pellicules par

en: sets the collections-list order for film rolls
fr_FR: Définit l’ordre de tri pour la collection sur les pellicules

en: suggested tags level of confidence
fr_FR: Niveau de confiance pour les mots-clés suggérés

en: level of confidence to include the tag in the suggestions list, 0: all associated tags, 99: 99% matching associated tags, 100: no matching tag to show only recent tags (faster)
fr_FR: Niveau de confiance pour inclure un tag dans la liste des suggestions, 0 : tous les mots-clés associés, 99 : mots-clés correspondants à 99 %, 100 : aucun mot-clé correspondant, seuls les mots-clés récents (plus rapide).

en: number of recently attached tags
fr_FR: Nombre de mots-clés récemment attachés

en: number of recently attached tags which are included in the suggestions list. the value `-1' disables the recent list
fr_FR: Nombre de mots-clés récemment attachés à inclure dans la liste des suggestions.
    –1 désactive la liste récente.

note: Not to be compiled, generated for translation only
en: 4-up on US Letter paper
fr_FR: 4-up sur Papier Lettre US

en: add simulated motion blur to the image
fr_FR: Ajoute du flou de mouvement simulé à l’image

en: autumn
fr_FR: Automne

en: blue
fr_FR: Bleu

en: blue LED lighting fix
fr_FR: Correction pour LED bleue

en: blue LED lighting fix (strong)
fr_FR: Correction pour LED bleue (forte)

en: camera styles
fr_FR: Styles de boîtier

en: colors
fr_FR: Couleurs

en: composite four images plus a caption into an image which can be printed borderless on 8.5x11 paper
fr_FR: Compose quatre images et une légende pour impression sans bordure sur un papier 8.5 x 11

en: contrast and sharpness
fr_FR: Contraste et netteté

en: cyan
fr_FR: Cyan

en: darktable
fr_FR: Darktable

en: day for night
fr_FR: Jour en nuit

en: day for twilight
fr_FR: Jour en crépuscule

en: dehaze (strong, luminance only)
fr_FR: Suppression de la brume (forte, luminance seulement)

en: desaturate and darken red pupils in flash photos.  add drawn masks to limit affected areas to just the eyes if necessary.
fr_FR: Désature et assombri les pupilles rouges des photos au flash. Ajouter un masque dessiné pour limiter l'effet juste aux yeux si nécessaire.

en: effects
fr_FR: Effets

en: examples
fr_FR: Exemples

en: extreme local contrast
fr_FR: Contraste local extrême

en: extreme saturation
fr_FR: Saturation extrêmes

note: cubic spline
en: faded
fr_FR: Délavé

en: fine-tune the selected color by adjusting the 'node placement' slider in color equalizer
fr_FR: Ajuster finement la couleur sélectionnée en ajustant la réglette « Placement des nœuds » de l'égaliseur de couleurs

en: fog
fr_FR: Brume

en: generic
fr_FR: Générique

en: green
fr_FR: Vert

en: magenta
fr_FR: Magenta

en: make a photo taken in daylight look like it was taken in twilight
fr_FR: Transforme une image prise de jour pour qu'elle ressemble à une image prise au crépuscule

en: make a photo taken in full daylight look like it was taken at night.  emulates the cinematic technique of the same name.
fr_FR: Transforme une image prise de jour pour qu'elle ressemble à une image prise de nuit. Émule la technique du cinéma du même nom.

en: motion blur
fr_FR: Flou de mouvement

en: orange
fr_FR: Orange

en: pastels
fr_FR: Pastel

en: purple
fr_FR: Violet

en: red
fr_FR: Rouge

en: red-eye reduction
fr_FR: Atténuation des yeux rouges

en: sepia
fr_FR: Sépia

en: sharpen finest details
fr_FR: Netteté des détails fins

en: shift greens to yellow and yellows to orange to simulate fall foliage
fr_FR: Décale les verts vers les jaunes et les jaunes vers les oranges pour simuler le feuillage d'automne

en: spot color
fr_FR: Couleur cible

en: yellow
fr_FR: Jaune

en: Developers
fr_FR: Développeurs

en: Translators
fr_FR: Traducteurs

en: rawspeed contributors
fr_FR: Contributeurs rawspeed

en: integration contributors
fr_FR: Contributeurs intégration

en: lens shift (vertical)
fr_FR: Correction d’objectif (verticale)

en: lens shift (horizontal)
fr_FR: Correction d’objectif (horizontale)

en: shear
fr_FR: Cisaillement

note: focal length
en: focal length
fr_FR: Longueur focale

en: crop factor
fr_FR: Facteur de cadrage

en: lens dependence
fr_FR: Dépendance à l’objectif

en: aspect adjust
fr_FR: Ajustement de l’aspect

en: lens model
fr_FR: Modèle d’objectif

en: automatic cropping
fr_FR: Recadrage automatique

en: specific
fr_FR: Spécifique

note: DEVELOP_MASK_DISABLED
en: off
fr_FR: Désactivé(e)

en: largest area
fr_FR: Plus grande surface

en: original format
fr_FR: Format d’origine

en: fusion
fr_FR: Fusion d’exposition

en: exposure shift
fr_FR: Décalage d’exposition

en: exposure bias
fr_FR: Biais d’exposition

en: preserve colors
fr_FR: Préserver les couleurs

en: none
fr_FR: Sans

en: luminance
fr_FR: Luminance

en: max RGB
fr_FR: Maximum RVB

en: average RGB
fr_FR: Moyenne RVB

en: sum RGB
fr_FR: Somme RVB

en: norm RGB
fr_FR: Norme RVB

en: basic power
fr_FR: Puissance de base

en: black level correction
fr_FR: Correction du niveau du noir

en: highlight compression
fr_FR: Compression des hautes lumières

en: middle gray
fr_FR: Gris moyen

en: midtone range
fr_FR: Étendue des tons moyens

en: bilateral grid
fr_FR: Grille bilatérale

en: local laplacian filter
fr_FR: Filtre laplacien local

en: blur type
fr_FR: Type de flou

en: blur radius
fr_FR: Rayon du flou

en: diaphragm blades
fr_FR: Lamelles du diaphragme

en: concavity
fr_FR: Concavité

en: linearity
fr_FR: Linéarité

en: rotation
fr_FR: Rotation

en: direction
fr_FR: Direction

en: curvature
fr_FR: Courbure

en: offset
fr_FR: Décalage

en: lens
fr_FR: Objectif

en: motion
fr_FR: Mouvement

en: gaussian
fr_FR: Gaussien

en: border color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: aspect ratio
fr_FR: Ratio d’aspect

note: // portrait / landscape
en: orientation
fr_FR: Orientation

en: border size
fr_FR: Taille du cadre

en: horizontal offset
fr_FR: Décalage horizontal

en: vertical offset
fr_FR: Décalage vertical

en: frame line size
fr_FR: Taille du cadre interne

en: frame line offset
fr_FR: Décalage du cadre interne

en: frame line color
fr_FR: Couleur du cadre interne

en: basis
fr_FR: Base

en: auto
fr_FR: Auto

en: portrait
fr_FR: Portrait

en: landscape
fr_FR: Paysage

en: width
fr_FR: Largeur

en: height
fr_FR: Hauteur

en: shorter
fr_FR: Plus court

en: longer
fr_FR: Plus long

en: avoid colorshift
fr_FR: Évite les dérives colorées

en: iterations
fr_FR: Itérations

en: once
fr_FR: Une fois

en: twice
fr_FR: Deux fois

en: three times
fr_FR: Trois passes

en: four times
fr_FR: Quatre passes

en: five times
fr_FR: Cinq passes

en: guide
fr_FR: Guide

en: radius
fr_FR: Rayon

en: strength
fr_FR: Force

en: correction mode
fr_FR: Mode de correction

en: very large chromatic aberration
fr_FR: Aberrations chromatiques importantes

en: standard
fr_FR: Standard

en: darken only
fr_FR: Assombrir seulement

en: brighten only
fr_FR: Éclaircir seulement

en: input blur radius
fr_FR: Rayon du flou d’entrée

en: pixelization radius
fr_FR: Rayon de pixellisation

en: output blur radius
fr_FR: Rayon du flou de sortie

en: noise level
fr_FR: Niveau de bruit

en: normalize channels
fr_FR: Normaliser les canaux

en: F source
fr_FR: Source F

en: LED source
fr_FR: Source LED

en: gamut compression
fr_FR: Compression du gamut

en: clip negative RGB from gamut
fr_FR: Tronquer les valeurs RVB négatives du gamut

en: saturation algorithm
fr_FR: Algorithme de saturation

en: same as pipeline (D50)
fr_FR: Identique à la chaîne de traitement (D50)

en: D (daylight)
fr_FR: D (lumière du jour)

en: E (equi-energy)
fr_FR: E (équi-énergie)

en: LED (LED light)
fr_FR: LED (lumière DEL)

en: Planckian (black body)
fr_FR: Planckien (corps noir)

en: custom
fr_FR: Personnalisé

en: as shot in camera
fr_FR: Tel que pris par le boîtier

en: F1 (Daylight 6430 K) – medium CRI
fr_FR: F1 (Lumière du jour 6430 K) – IRC moyen

en: F2 (Cool White 4230 K) – medium CRI
fr_FR: F2 (Blanc froid 4230 K) – IRC moyen

en: F3 (White 3450 K) – medium CRI
fr_FR: F3 (Blanc 3450 K) – IRC moyen

en: F4 (Warm White 2940 K) – medium CRI
fr_FR: F4 (Blanc chaud 2940 K) – IRC moyen

en: F5 (Daylight 6350 K) – medium CRI
fr_FR: F5 (Lumière du jour 6350 K) – IRC moyen

en: F6 (Lite White 4150 K) – medium CRI
fr_FR: F6 (Blanc léger 4150 K) – IRC moyen

en: F7 (D65 simulator 6500 K) – high CRI
fr_FR: F7 (Simulation D65 6500 K) – IRC haut

en: F8 (D50 simulator 5000 K) – high CRI
fr_FR: F8 (Simulation D50 5000 K) – IRC haut

en: F9 (Cool White Deluxe 4150 K) – high CRI
fr_FR: F9 (Blanc froid Deluxe 4150 K) – IRC haut

en: F10 (Tuned RGB 5000 K) – low CRI
fr_FR: F10 (RVB ajusté à 5000 K) – IRC bas

en: F11 (Tuned RGB 4000 K) – low CRI
fr_FR: F11 (RVB ajusté à 4000 K) – IRC bas

en: F12 (Tuned RGB 3000 K) – low CRI
fr_FR: F12 (RVB ajusté à 3000 K) – IRC bas

en: B1 (Blue 2733 K)
fr_FR: B1 (Bleu 2733 K)

en: B2 (Blue 2998 K)
fr_FR: B2 (Bleu 2998 K)

en: B3 (Blue 4103 K)
fr_FR: B3 (Bleu 4103 K)

en: B4 (Blue 5109 K)
fr_FR: B4 (Bleu 5109 K)

en: B5 (Blue 6598 K)
fr_FR: B5 (Bleu 6598 K)

en: BH1 (Blue-Red hybrid 2851 K)
fr_FR: BH1 (Hybride bleu-rouge 2851 K)

en: RGB1 (RGB 2840 K)
fr_FR: RVB1 (RVB 2840 K)

en: linear Bradford (ICC v4)
fr_FR: Bradford linéaire (ICC v4)

en: non-linear Bradford
fr_FR: Bradford non-linéaire

en: none (bypass)
fr_FR: Aucun (contourner)

en: version 1 (2020)
fr_FR: Version 1 (2020)

en: version 2 (2021)
fr_FR: Version 2 (2021)

en: version 3 (Apr 2021)
fr_FR: Version 3 (Avril 2021)

en: left
fr_FR: Gauche

en: top
fr_FR: Haut

en: right
fr_FR: Droite

en: bottom
fr_FR: Bas

en: input saturation
fr_FR: Saturation en entrée

en: contrast fulcrum
fr_FR: Pivot du contraste

en: output saturation
fr_FR: Saturation en sortie

en: lift, gamma, gain (ProPhoto RGB)
fr_FR: Lift, gamma, gain (ProPhotoRVB)

en: slope, offset, power (ProPhoto RGB)
fr_FR: Slope, offset, power (ProPhotoRVB)

en: lift, gamma, gain (sRGB)
fr_FR: Lift, gamma, gain (sRVB)

en: chroma
fr_FR: Chroma

en: hue
fr_FR: Teinte

en: shadows fall-off
fr_FR: Transition des ombres

en: white fulcrum
fr_FR: Pivot du blanc

en: highlights fall-off
fr_FR: Transition des hautes lumières

en: shadows
fr_FR: Ombres

en: highlights
fr_FR: Hautes lumières

en: global chroma
fr_FR: Chroma globale

en: mid-tones
fr_FR: Tons moyens

en: global saturation
fr_FR: Saturation globale

en: hue shift
fr_FR: Virage de teinte

en: global brilliance
fr_FR: Brillance globale

en: mask middle-gray fulcrum
fr_FR: Pivot du gris moyen du masque

en: global vibrance
fr_FR: Vibrance globale

en: contrast gray fulcrum
fr_FR: Pivot du gris contrasté

en: contrast
fr_FR: Contraste

en: saturation formula
fr_FR: Formule de saturation

en: green-magenta contrast
fr_FR: Contraste vert ↔ magenta

en: blue-yellow contrast
fr_FR: Contraste bleu ↔ jaune

en: saturation threshold
fr_FR: Seuil de saturation

en: hue curve
fr_FR: Courbe de teinte

en: white level
fr_FR: Niveau du blanc

en: hue analysis radius
fr_FR: Rayon de l'analyse de teinte

en: effect radius
fr_FR: Rayon de l'effet

en: use guided filter
fr_FR: Utiliser un filtre guidé

en: lavender
fr_FR: Lavande

en: node placement
fr_FR: Placement des nœuds

en: gamut clipping
fr_FR: Troncature du gamut

en: sRGB
fr_FR: sRVB

en: Adobe RGB (compatible)
fr_FR: Adobe RVB (compatible)

en: linear Rec709 RGB
fr_FR: RVB Rec709 linéaire

en: linear Rec2020 RGB
fr_FR: RVB Rec2020 linéaire

en: source mix
fr_FR: Mélange des sources

en: number of clusters
fr_FR: Nombre de groupes

en: color dominance
fr_FR: Dominante de couleur

en: histogram equalization
fr_FR: Égalisation d’histogramme

en: spatial extent
fr_FR: Étendue spatiale

en: range extent
fr_FR: Étendue de luminance

en: saturated colors
fr_FR: Couleurs saturées

en: select by
fr_FR: Sélection par

note: mix slider
en: mix
fr_FR: Fusion

en: process mode
fr_FR: Mode

en: lightness
fr_FR: Clarté

en: smooth
fr_FR: Doux

en: strong
fr_FR: Prononcé

en: edge detection radius
fr_FR: Rayon de détection des contours

en: threshold
fr_FR: Seuil

en: operation mode
fr_FR: Mode opératoire

en: global average (fast)
fr_FR: Moyenne globale (rapide)

en: local average (slow)
fr_FR: Moyenne locale (lent)

en: static threshold (fast)
fr_FR: Seuil statique (rapide)

en: match greens
fr_FR: Correction des verts

en: edge threshold
fr_FR: Seuil des bords

en: color smoothing
fr_FR: Lissage des couleurs

en: method
fr_FR: Méthode

en: LMMSE refine
fr_FR: Raffinement LMMSE

en: dual threshold
fr_FR: Double seuil

en: disabled
fr_FR: Désactivé

en: local average
fr_FR: Moyenne locale

en: full average
fr_FR: Moyenne globale

en: full and local average
fr_FR: Moyenne globale et locale

en: passthrough (monochrome)
fr_FR: Passer (monochrome)

en: photosite color (debug)
fr_FR: Couleur du photosite (debug)

en: Markesteijn 1-pass
fr_FR: Markesteijn 1 passe

en: Markesteijn 3-pass
fr_FR: Markesteijn 3 passes

en: frequency domain chroma
fr_FR: Domaine de fréquence de la chroma

en: Markesteijn 3-pass (dual)
fr_FR: Markesteijn 3-passes (dual)

note: history
en: basic
fr_FR: Basique

en: median
fr_FR: Médian

en: 3x median
fr_FR: 3x médian

en: refine & medians
fr_FR: Raffinement & médians

en: 2x refine + medians
fr_FR: 2x raffinement & médians

en: patch size
fr_FR: Taille

en: search radius
fr_FR: Rayon

en: preserve shadows
fr_FR: Préserver les ombres

en: bias correction
fr_FR: Correction du biais

en: scattering
fr_FR: Dispersion

en: central pixel weight
fr_FR: Poids du point central

en: adjust autoset parameters
fr_FR: Ajuster les paramètres automatiques

en: whitebalance-adaptive transform
fr_FR: Balance des blancs adaptative

en: fix various bugs in algorithm
fr_FR: Correction de bugs dans l’algorithme

en: upgrade profiled transform
fr_FR: Mise à niveau du modèle

en: color mode
fr_FR: Mode de couleur

en: non-local means
fr_FR: Moyennes non-locales

en: non-local means auto
fr_FR: Moyennes non-locales auto

en: wavelets
fr_FR: Ondelettes

en: wavelets auto
fr_FR: Ondelettes auto

en: compute variance
fr_FR: Calcule la variance

en: RGB
fr_FR: RVB

en: sharpness
fr_FR: Netteté

en: radius span
fr_FR: Étendue de rayon

en: edge sensitivity
fr_FR: Sensibilité aux bords

en: 1st order anisotropy
fr_FR: Anisotropie du 1er ordre

en: 2nd order anisotropy
fr_FR: Anisotropie du 2e ordre

en: 3rd order anisotropy
fr_FR: Anisotropie du 3e ordre

en: 4th order anisotropy
fr_FR: Anisotropie du 4e ordre

en: luminance masking threshold
fr_FR: Seuil du masque de luminance

en: 1st order speed
fr_FR: Vitesse du 1er ordre

en: 2nd order speed
fr_FR: Vitesse du 2e ordre

en: 3rd order speed
fr_FR: Vitesse du 3e ordre

en: 4th order speed
fr_FR: Vitesse du 4e ordre

en: central radius
fr_FR: Rayon central

en: damping
fr_FR: Amortissement

en: random
fr_FR: Aléatoire

en: Floyd-Steinberg 1-bit B&W
fr_FR: Floyd-Steinberg 1 bit N&B

en: Floyd-Steinberg 1-bit RGB
fr_FR: Floyd-Steinberg 1 bits RVB

en: Floyd-Steinberg 2-bit gray
fr_FR: Floyd-Steinberg 2 bits gris

en: Floyd-Steinberg 2-bit RGB
fr_FR: Floyd-Steinberg 2 bits RVB

en: Floyd-Steinberg 4-bit gray
fr_FR: Floyd-Steinberg 4 bits gris

en: Floyd-Steinberg 4-bit RGB
fr_FR: Floyd-Steinberg 4 bits RVB

en: Floyd-Steinberg 6-bit gray
fr_FR: Floyd-Steinberg 6 bits gris

en: Floyd-Steinberg 8-bit RGB
fr_FR: Floyd-Steinberg 8 bits RVB

en: Floyd-Steinberg 16-bit RGB
fr_FR: Floyd-Steinberg 16 bits RVB

en: posterize 2 levels per channel
fr_FR: Postériser 2 niveaux par canal

en: posterize 3 levels per channel
fr_FR: Postériser 3 niveaux par canal

en: posterize 4 levels per channel
fr_FR: Postériser 4 niveaux par canal

en: posterize 5 levels per channel
fr_FR: Postériser 5 niveaux par canal

en: posterize 6 levels per channel
fr_FR: Postériser 6 niveaux par canal

en: posterize 7 levels per channel
fr_FR: Postériser 7 niveaux par canal

en: posterize 8 levels per channel
fr_FR: Postériser 8 niveaux par canal

en: percent left
fr_FR: Pourcentage gauche

en: percent right
fr_FR: Pourcentage droite

en: percent top
fr_FR: Pourcentage haut

en: percent bottom
fr_FR: Pourcentage bas

en: color
fr_FR: Couleur

en: black
fr_FR: Noir

en: white
fr_FR: Blanc

en: percentile
fr_FR: Centile

en: target level
fr_FR: Valeur cible

en: compensate exposure bias
fr_FR: Compensation du biais d’exposition

en: manual
fr_FR: Manuel

en: automatic
fr_FR: Automatique

en: middle gray luminance
fr_FR: Luminance du gris moyen

en: black relative exposure
fr_FR: Exposition relative du noir

en: white relative exposure
fr_FR: Exposition relative du blanc

en: transition
fr_FR: Transition

en: bloom ↔ reconstruct
fr_FR: Rayonnement ↔ reconstruction

en: gray ↔ colorful details
fr_FR: Détails gris ↔ colorés

en: structure ↔ texture
fr_FR: Structure ↔ texture

en: dynamic range scaling
fr_FR: Échelle de plage dynamique

en: target middle gray
fr_FR: Gris moyen cible

en: target black luminance
fr_FR: Luminance du noir cible

en: target white luminance
fr_FR: Luminance du blanc cible

en: hardness
fr_FR: Dureté

en: extreme luminance saturation
fr_FR: Saturation des luminances extrêmes

en: shadows ↔ highlights balance
fr_FR: Balance ombres ↔ hautes lumières

en: add noise in highlights
fr_FR: Ajouter du bruit dans les hautes lumières

en: preserve chrominance
fr_FR: Préserver la chrominance

en: color science
fr_FR: Science de couleur

en: auto adjust hardness
fr_FR: Ajustement automatique de la dureté

en: use custom middle-gray values
fr_FR: Utiliser un gris moyen spécifique

en: iterations of high-quality reconstruction
fr_FR: Itérations pour la reconstruction haute qualité

en: type of noise
fr_FR: Type de bruit

en: contrast in shadows
fr_FR: Contraste des ombres

en: contrast in highlights
fr_FR: Contraste hautes lumières

en: compensate output ICC profile black point
fr_FR: Compenser le point noir en sortie du profil ICC

en: spline handling
fr_FR: Gestion de spline

en: enable highlight reconstruction
fr_FR: Reconstruction des hautes lumières

en: no
fr_FR: Non

en: luminance Y
fr_FR: Luminance Y

en: RGB power norm
fr_FR: Norme puissance RVB

en: RGB euclidean norm (legacy)
fr_FR: Norme euclidienne RVB (originelle)

en: RGB euclidean norm
fr_FR: Norme euclidienne RVB

en: v3 (2019)
fr_FR: V3 (2019)

en: v4 (2020)
fr_FR: V4 (2020)

en: v5 (2021)
fr_FR: V5 (2021)

en: v6 (2022)
fr_FR: V6 (2022)

en: v7 (2023)
fr_FR: V7 (2023)

en: uniform
fr_FR: Uniforme

en: poissonian
fr_FR: Poissonien

en: hard
fr_FR: Dur

en: soft
fr_FR: Doux

en: safe
fr_FR: Sûr

en: v1 (2019)
fr_FR: V1 (2019)

en: v2 (2020)
fr_FR: V2 (2020)

en: v3 (2021)
fr_FR: V3 (2021)

en: autodetect
fr_FR: Détection automatique

en: no rotation
fr_FR: Pas de rotation

en: flip vertically
fr_FR: Retourne verticalement

en: flip horizontally
fr_FR: Retourne horizontalement

en: transpose
fr_FR: Transposer

en: rotate 180°
fr_FR: Tourner de 180°

en: rotate 90°
fr_FR: Tourner de 90°

en: rotate -90°
fr_FR: Tourner de –90°

en: transverse
fr_FR: Transverse

en: bias
fr_FR: Biais

en: target
fr_FR: Cible

en: reinhard
fr_FR: Reinhard

en: filmic
fr_FR: Filmique

en: drago
fr_FR: Drago

en: density
fr_FR: Densité

en: saturation
fr_FR: Saturation

en: coarseness
fr_FR: Granularité

en: mid-tones bias
fr_FR: Biais des tons moyens

en: clipping threshold
fr_FR: Seuil de troncature

en: diameter of reconstruction
fr_FR: Diamètre de reconstruction

en: candidating
fr_FR: Édition

en: combine
fr_FR: Combiner

en: rebuild
fr_FR: Reconstruire

en: inpaint a flat color
fr_FR: Reconstruit une couleur uniforme

en: inpaint opposed
fr_FR: Peinture opposée

en: reconstruct in LCh
fr_FR: Reconstruire dans LCh

en: clip highlights
fr_FR: Tronquer les hautes lumières

en: segmentation based
fr_FR: Par segmentation

en: guided laplacians
fr_FR: Laplaciens guidés

en: reconstruct color
fr_FR: Reconstruire les couleurs

en: 128 px (slow)
fr_FR: 128 px (lent)

en: 256 px (slow)
fr_FR: 256 px (lent)

en: 512 px (very slow)
fr_FR: 512 px (très lent)

en: 1024 px (very slow)
fr_FR: 1024 px (très lent)

en: 2048 px (insanely slow)
fr_FR: 2048 px (très très lent)

en: 4096 px (insanely slow)
fr_FR: 4096 px (très très lent)

en: flat generic
fr_FR: Générique uniforme

en: small segments
fr_FR: Petits segments

en: large segments
fr_FR: Grands segments

en: flat small segments
fr_FR: Petits segments uniformes

en: flat large segments
fr_FR: Grands segments uniformes

en: contrast boost
fr_FR: Renforcer le contraste

en: mark fixed pixels
fr_FR: Montrer

en: detect by 3 neighbors
fr_FR: Détection par 3 voisins

en: correction method
fr_FR: Mode de correction

note: Page CORRECTIONS
en: corrections
fr_FR: Corrections

note: mode choice
en: mode
fr_FR: Mode

en: target geometry
fr_FR: Géométrie des images (distorsion)

en: TCA override
fr_FR: Remplacer AC

en: TCA red
fr_FR: AC rouge

en: TCA blue
fr_FR: AC bleu

en: distortion
fr_FR: Déformation

en: vignetting
fr_FR: Vignetage

en: scale fine-tune
fr_FR: Ajustement fin de l’échelle

en: image scale
fr_FR: Échelle de l'image

en: steepness
fr_FR: Déclivité

en: embedded metadata
fr_FR: Métadonnées intégrées

en: Lensfun database
fr_FR: Base de données Lensfun

en: only manual vignette
fr_FR: Vignettage manuel seulement

note: get nice text for bounds Side-border hide/show
en: all
fr_FR: Tout

en: distortion & TCA
fr_FR: Distorsion et chromatisme

en: distortion & vignetting
fr_FR: Distorsion et vignettage

en: TCA & vignetting
fr_FR: Chromatisme et vignettage

en: only distortion
fr_FR: Distorsion seulement

en: only TCA
fr_FR: Chromatisme seulement

en: only vignetting
fr_FR: Vignettage seulement

en: correct
fr_FR: Retouche

en: distort
fr_FR: Déforme

en: rectilinear
fr_FR: Rectilinéaire

en: fisheye
fr_FR: Fisheye

en: panoramic
fr_FR: Panoramique

en: equirectangular
fr_FR: Équi-rectangulaire

en: orthographic
fr_FR: Orthographique

en: stereographic
fr_FR: Stéréographique

en: equisolid angle
fr_FR: Angle solide constant

en: Thoby fisheye
fr_FR: Fisheye Thoby

en: invalidated
fr_FR: Invalidé

note: move left/right/up/down
en: move
fr_FR: Déplacer

en: line
fr_FR: Ligne

en: curve
fr_FR: Courbe

en: blue shift
fr_FR: Bleu

en: soften with
fr_FR: Adoucir avec

en: order 0
fr_FR: Ordre 0

en: order 1
fr_FR: Ordre 1

en: order 2
fr_FR: Ordre 2

en: bilateral filter
fr_FR: Filtre bilatéral

en: application color space
fr_FR: Espace de couleur

en: Adobe RGB
fr_FR: Adobe RVB

en: gamma Rec709 RGB
fr_FR: RVB Rec709 gamma

en: linear ProPhoto RGB
fr_FR: ProPhoto RVB linéaire

en: tetrahedral
fr_FR: Tétraédrique

en: trilinear
fr_FR: Trilinéaire

en: pyramid
fr_FR: Pyramide

en: film stock
fr_FR: Film

en: scan exposure bias
fr_FR: Biais d’exposition du scan

en: paper black (density correction)
fr_FR: Noir (correction densité)

en: paper grade (gamma)
fr_FR: Grade (gamma)

en: paper gloss (specular highlights)
fr_FR: Brillance (lumières spéculaires)

en: print exposure adjustment
fr_FR: Ajustement exposition

en: black and white film
fr_FR: Film noir & blanc

en: color film
fr_FR: Film couleur

en: x offset
fr_FR: Décalage X

en: y offset
fr_FR: Décalage Y

en: scale on
fr_FR: Échelle sur

en: scale marker to
fr_FR: Échelle du filigrane sur

en: scale marker reference
fr_FR: Référence échelle du filigrane

en: image
fr_FR: Image

en: larger border
fr_FR: Grand côté

en: smaller border
fr_FR: Petit côté

en: advanced options
fr_FR: Options avancées

en: image width
fr_FR: Largeur de l'image

en: image height
fr_FR: Hauteur de l’image

en: larger image border
fr_FR: Grand côté de l'image

en: smaller image border
fr_FR: Petit côté de l'image

en: marker width
fr_FR: Largeur filigrane

en: marker height
fr_FR: Hauteur filigrane

en: tint hue
fr_FR: Teinte couleur

en: tint purity
fr_FR: Pureté de la teinte

en: red hue
fr_FR: Teinte rouge

en: red purity
fr_FR: Pureté du rouge

en: green hue
fr_FR: Teinte verte

en: green purity
fr_FR: Pureté du vert

en: blue hue
fr_FR: Teinte bleue

en: blue purity
fr_FR: Pureté du bleu

en: dynamic range
fr_FR: Plage dynamique

en: middle gray luma
fr_FR: Luma du gris moyen

en: safety factor
fr_FR: Facteur de sécurité

en: logarithmic
fr_FR: Logarithmique

en: gamma
fr_FR: Gamma

en: all RGB channels
fr_FR: Tous les canaux RVB

en: only red
fr_FR: Rouge seulement

en: only green
fr_FR: Vert seulement

en: only blue
fr_FR: Bleu seulement

en: red and green
fr_FR: Rouge et vert

en: red and blue
fr_FR: Rouge et bleu

en: green and blue
fr_FR: Vert et bleu

en: noise threshold
fr_FR: Seuil de bruit

en: crop left
fr_FR: Rogner à gauche

en: crop top
fr_FR: Rogner en haut

en: crop right
fr_FR: Rogner à droite

en: crop bottom
fr_FR: Rogner en bas

en: black level
fr_FR: Niveau de noir

en: white point
fr_FR: Point blanc

en: flat field correction
fr_FR: Correction de non-uniformité

en: embedded GainMap
fr_FR: GainMap intégré

note: exposure
en: exposure
fr_FR: Exposition

en: fill mode
fr_FR: Mode de remplissage

en: brightness
fr_FR: Luminosité

en: unused
fr_FR: Non utilisé

en: clone
fr_FR: Cloner

en: heal
fr_FR: Corriger

en: blur
fr_FR: Flouter

en: fill
fr_FR: Colorer

en: bilateral
fr_FR: Bilatéral

en: erase
fr_FR: Effacer

en: compensate middle gray
fr_FR: Compenser le gris moyen

en: RGB, linked channels
fr_FR: RVB, canaux liés

en: RGB, independent channels
fr_FR: RVB, canaux indépendants

en: pixel aspect ratio
fr_FR: Ratio d’aspect des pixels

en: white point adjustment
fr_FR: Ajustement du point blanc

en: shadows color adjustment
fr_FR: Saturation des ombres

en: highlights color adjustment
fr_FR: Saturation des hautes lumières

en: skew
fr_FR: Décaler

en: target white
fr_FR: Blanc cible

en: target black
fr_FR: Noir cible

en: color processing
fr_FR: Traitement de la couleur

en: preserve hue
fr_FR: Préserver la teinte

en: red attenuation
fr_FR: Atténuation du rouge

en: red rotation
fr_FR: Rotation du rouge

en: green attenuation
fr_FR: Atténuation du vert

en: green rotation
fr_FR: Rotation du vert

en: blue attenuation
fr_FR: Atténuation du bleu

en: blue rotation
fr_FR: Rotation du bleu

en: recover purity
fr_FR: Recouvre la pureté

en: base primaries
fr_FR: Primaires de base

en: per channel
fr_FR: Par canal

en: RGB ratio
fr_FR: Ratio RVB

en: working profile
fr_FR: Profil de travail

en: Display P3
fr_FR: P3 Affichage

en: color space
fr_FR: Espace de couleur

en: Lab, linked channels
fr_FR: Lab, canaux liés

en: Lab, independent channels
fr_FR: Lab, canaux indépendants

en: XYZ, linked channels
fr_FR: XYZ, canaux liés

en: blacks
fr_FR: Noirs

en: deep shadows
fr_FR: Ombres profondes

en: light shadows
fr_FR: Ombres légères

en: dark highlights
fr_FR: Hautes lumières sombres

en: whites
fr_FR: Blancs

en: speculars
fr_FR: Spéculaires

en: smoothing diameter
fr_FR: Diamètre du lissage

en: edges refinement/feathering
fr_FR: Raffinement des bords

en: mask quantization
fr_FR: Quantification du masque

en: mask contrast compensation
fr_FR: Compensation de contraste du masque

en: mask exposure compensation
fr_FR: Compensation d’exposition du masque

en: luminance estimator
fr_FR: Estimateur de luminance

en: filter diffusion
fr_FR: Diffusion du filtre

en: averaged guided filter
fr_FR: Filtre guidé moyenné

en: guided filter
fr_FR: Filtre guidé

en: averaged EIGF
fr_FR: Moyenne EIGF

en: RGB average
fr_FR: Moyenne RVB

en: HSL lightness
fr_FR: Luminosité TSL

en: HSV value / RGB max
fr_FR: Valeur TSV / Max RVB

en: RGB sum
fr_FR: Somme RVB

en: RGB geometric mean
fr_FR: Moyenne géométrique RVB

en: contrast compression
fr_FR: Compression du contraste

en: vibrance
fr_FR: Vibrance

en: fall-off start
fr_FR: Début d'atténuation

en: fall-off radius
fr_FR: Rayon d'atténuation

en: horizontal center
fr_FR: Centre horizontal

en: vertical center
fr_FR: Centre vertical

en: automatic ratio
fr_FR: Ratio automatique

en: width/height ratio
fr_FR: Largeur/hauteur

en: shape
fr_FR: Forme

en: 8-bit output
fr_FR: Sortie 8 bits

en: 16-bit output
fr_FR: Sortie 16 bits

en: Virtual Lighttable and Darkroom
fr_FR: Table lumineuse et Chambre noire virtuelles

en: Organize and develop images from digital cameras
fr_FR: Organiser et développer les images d’un boîtier numérique

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: graphics;photography;raw;
fr_FR: graphisme;photographie;RAW;

en: darktable manages your camera raw files and images in a database, lets you view them through lighttable mode and develop/enhance them in darkroom mode.
fr_FR: Darktable gère vos fichiers RAW et vos images dans une base de données, vous permet de les voir depuis la table lumineuse et de les développer / améliorer dans la chambre noire.

en: Other modes besides lighttable and darkroom are a map for geotagging, tethering, print and a slideshow.
fr_FR: À part la table lumineuse et la chambre noire, les autres modes sont la carte pour la géolocalisation, la capture, l’impression et le diaporama.

en: darktable supports most modern cameras' raw formats, and does all of its processing at very high precision.
fr_FR: Darktable couvre la plupart des formats RAW récents et fait tous ses calculs avec une très haute précision.

en: Virtual light table, showing a collection
fr_FR: Table lumineuse, avec une collection affichée

en: Virtual dark room with an opened image
fr_FR: Chambre noire avec une image ouverte

en: Virtual dark room, sharpening an image
fr_FR: Chambre noire, augmenter la netteté d’une image

en: Show images on a map
fr_FR: Montre des images sur la carte

en: Print your images
fr_FR: Imprimer les images

en: sliders
fr_FR: Réglettes

en: dropdowns
fr_FR: Menus déroulants

en: buttons
fr_FR: Boutons

en: button on
fr_FR: Bouton actif

en: button off
fr_FR: Bouton inactif

en: button pressed
fr_FR: Bouton appuyé

en: not that many sliders
fr_FR: Pas tant de réglettes

en: not that many dropdowns
fr_FR: Pas tant de menus déroulants

en: not that many buttons
fr_FR: Pas tant de boutons

en: value
fr_FR: Valeur

en: button
fr_FR: Bouton

en: force
fr_FR: Force

en: zoom
fr_FR: Zoom

en: selection
fr_FR: Sélection

en: slider
fr_FR: Réglette

en: dropdown
fr_FR: Menu déroulant

en: _cancel
fr_FR: _Annuler

en: _save
fr_FR: _Enregistrer

note: TODO: is the rank interesting, too?
en: average dE: %.02f
    max dE: %.02f
fr_FR: ΔE moyen : %.02f
    ΔE max : %.02f

en: TODO: sorry, due to API restrictions we currently cannot set the BPP to
fr_FR: TODO : désolé, en raison de restrictions de l’interface de programmation, il n’est pas possible de régler le BPP à

en: unknown option for --hq
fr_FR: Option inconnue pour --hq

en: unknown option for --export_masks
fr_FR: Option inconnue pour --export_masks

en: unknown option for --upscale
fr_FR: Option inconnue pour --upscale

en: unknown option for --apply-custom-presets
fr_FR: Option inconnue pour --apply-custom-presets

en: too long ext for --out-ext
fr_FR: Extension trop longue pour --out-ext

en: notice: input file or dir '%s' doesn't exist, skipping
fr_FR: Information : le fichier ou répertoire « %s » n’existe pas

en: incorrect ICC type for --icc-type: '%s'
fr_FR: Type ICC invalide pour --icc-type « %s »

en: notice: ICC file '%s' doesn't exist, skipping
fr_FR: Information : le fichier ICC « %s » n’existe pas, ignore

en: incorrect ICC intent for --icc-intent: '%s'
fr_FR: Intention ICC invalide pour --icc-intent « %s »

en: warning: unknown option '%s'
fr_FR: Attention : option inconnue « %s »

en: error: input file and import opts specified! that's not supported!
fr_FR: Fichier en entrée et options d’importation spécifiés, cela n’est pas permis.

en: notice: output location is a directory. assuming '%s/$(FILE_NAME).%s' output pattern
fr_FR: Information : la destination de sortie est un répertoire, le patron de sortie « %s/$(FILE_NAME).%s » est utilisé

note: output file exists or there's output ext specified and it's same as file...
en: output file already exists, it will get renamed
fr_FR: Ficher de sortie existant, il va être renommé

note: one of inputs was a failure, no prob
en: error: can't open folder %s
fr_FR: Erreur : impossible d’ouvrir le répertoire « %s »

en: error: can't open file %s
fr_FR: Erreur : impossible d’ouvrir le fichier « %s »

en: no images to export, aborting
fr_FR: Aucune image à exporter, annulation

en: error: can't open XMP file %s
fr_FR: Erreur : impossible d’ouvrir le fichier XMP « %s »

en: empty history stack
fr_FR: Réinitialiser le développement

note: too long ext, no point in wasting time
en: too long output file extension: %s
fr_FR: Extension du nom du fichier de sortie trop longue : « %s »

note: no ext or empty ext, no point in wasting time
en: no output file extension given
fr_FR: Pas d’extension de fichier spécifiée

en: cannot find disk storage module. please check your installation, something seems to be broken.
fr_FR: Impossible de trouver le module d’export vers le disque, vérifier l’installation de Darktable.

en: failed to get parameters from storage module, aborting export ...
fr_FR: Impossible d’obtenir les paramètres du module de stockage, export abandonné.

en: unknown extension '.%s'
fr_FR: Extension inconnue « .%s »

en: failed to get parameters from format module, aborting export ...
fr_FR: Impossible d’obtenir les paramètres du module de format, export abandonné.

en: camera `%s' on port `%s' error %s
    
    make sure your camera allows access and is not mounted otherwise
fr_FR: Appareil photo « %s » sur le port « %s » : erreur « %s »
    
    S’assurer que l’appareil autorise l’accès et qu’il n’est pas déjà monté.

en: failed to initialize `%s' on port `%s', likely causes are: locked by another application, no access to devices etc
fr_FR: Échec d’initialisation de « %s » sur le port « %s ».
    Les causes possibles sont un blocage par une autre application ou des permissions insuffisantes.

en: `%s' on port `%s' is not interesting because it supports neither tethering nor import
fr_FR: « %s » sur le port « %s » n’est pas utilisable car il ne permet ni la capture ni l’importation

en: camera `%s' on port `%s' disconnected while mounted
fr_FR: Appareil photo « %s » sur le port « %s » déconnecté lorsqu’il était monté

en: camera `%s' on port `%s' needs to be remounted
    make sure it allows access and is not mounted otherwise
fr_FR: L’appareil photo « %s » sur le port « %s » doit être remonté,
    s’assurer qu’il autorise l’accès et qu’il n’est pas monté par ailleurs.

en: too much time to update aspect ratio for the collection
fr_FR: Trop de temps pour mettre à jour l’aspect pour la collection

en: film roll
fr_FR: Pellicule

note: manage the scripts
en: folder
fr_FR: Dossier

en: camera
fr_FR: Boîtier

en: tag
fr_FR: Mot-clé

en: capture date
fr_FR: Date de capture

en: capture time
fr_FR: Heure de capture

en: import time
fr_FR: Date d’importation

en: modification time
fr_FR: Date de modification

en: export time
fr_FR: Date d’export

en: print time
fr_FR: Date d’impression

en: history
fr_FR: Historique

en: color label
fr_FR: Label couleur

note: aperture
en: aperture
fr_FR: Ouverture

en: filename
fr_FR: Nom de fichier

en: geotagging
fr_FR: Géolocalisation

en: group
fr_FR: Grouper

en: local copy
fr_FR: Copie locale

en: module
fr_FR: Module

en: module order
fr_FR: Ordre des modules

en: range rating
fr_FR: Intervalle de notation

en: rating
fr_FR: Étoile

en: search
fr_FR: Rechercher

en: white balance
fr_FR: Balance des blancs

en: flash
fr_FR: Flash

en: exposure program
fr_FR: Mode d’exposition

en: metering mode
fr_FR: Mode de mesure

en: auto applied
fr_FR: Appliqué automatiquement

en: altered
fr_FR: Développées

en: not tagged
fr_FR: Non positionnée

en: tagged
fr_FR: Positionnée

en: tagged*
fr_FR: Positionnée*

note: local copy
en: not copied locally
fr_FR: Non copiée localement

en: copied locally
fr_FR: Copiée localement

note: if its undefined
en: unnamed
fr_FR: Sans nom

en: not defined
fr_FR: Non défini

en: <b>%d</b> image (#<b>%d</b>) selected of <b>%d</b>
fr_FR: <b>%d</b> image (#<b>%d</b>) sélectionnée parmi <b>%d</b>

en: <b>%d</b> image selected of <b>%d</b> | <b>%d</b> images selected of <b>%d</b>
fr_FR[0]: <b>%d</b> image sélectionnée parmi <b>%d</b>
fr_FR[1]: <b>%d</b> images sélectionnées parmi <b>%d</b>

en: gray
fr_FR: Gris

en: Chinese
fr_FR: Chinois

en: Thai
fr_FR: Thaïlandais

en: Kurdish
fr_FR: Turque

en: Caucasian
fr_FR: Caucasien

en: African-American
fr_FR: Afro-américain

en: Mexican
fr_FR: Mexicain

en: forearm
fr_FR: Avant-bras

en: forehead
fr_FR: Front

en: cheek
fr_FR: Joue

en: average %s skin tone
fr_FR: Ton chair %s moyen

note: 0° - pinkish red
en: deep purple
fr_FR: Violet profond

note: L = 10 %
en: fuchsia
fr_FR: Fuchsia

note: L = 30 %
en: medium magenta
fr_FR: Magenta moyen

note: L = 50 %
en: violet pink
fr_FR: Rose violacé

note: L = 70 %
en: plum violet
fr_FR: Violet prune

note: 24° - red
en: dark red
fr_FR: Rouge foncé

en: crimson
fr_FR: Cramoisie

en: salmon
fr_FR: Saumon

en: pink
fr_FR: Rose

note: 48° - orangy red
en: maroon
fr_FR: Bordeaux

en: dark orange red
fr_FR: Rouge orangé foncé

en: orange red
fr_FR: Rouge orangé

en: coral
fr_FR: Corail

en: khaki
fr_FR: Kaki

note: 72° - orange
en: brown
fr_FR: Marron

en: chocolate
fr_FR: Chocolat

en: dark gold
fr_FR: Or foncé

en: gold
fr_FR: Or

en: sandy brown
fr_FR: Brun sable

note: 96° - yellow olive 120° - green 144° - blueish green
en: dark green
fr_FR: Vert foncé

en: dark olive green
fr_FR: Vert olive foncé

en: olive
fr_FR: Olive

en: beige
fr_FR: Beige

en: forest green
fr_FR: Vert forêt

en: olive drab
fr_FR: Olive terne

en: yellow green
fr_FR: Jaune-vert

en: pale green
fr_FR: Vert pâle

en: lime green
fr_FR: Vert citron

note: 168° - greenish cyian
en: dark sea green
fr_FR: Vert marin foncé

en: sea green
fr_FR: Vert océan

en: teal
fr_FR: Sarcelle

en: light sea green
fr_FR: Vert océan clair

en: turquoise
fr_FR: Turquoise

note: 192° - cyan
en: dark slate gray
fr_FR: Gris ardoise foncé

en: light slate gray
fr_FR: Gris ardoise clair

en: dark cyan
fr_FR: Cyan foncé

en: aqua
fr_FR: Aqua

note: 216° - medium blue
en: navy blue
fr_FR: Bleu marin

en: deep sky blue
fr_FR: Bleu ciel profond

en: aquamarine blue
fr_FR: Bleu aïgue-marine

note: 240° - blue and 264° - bluer than blue these are collapsed because CIE Lab 1976 sucks for blues 288° - more blue
en: dark blue
fr_FR: Bleu foncé

en: medium blue
fr_FR: Bleu moyen

en: azure blue
fr_FR: Bleu azur

en: light sky blue
fr_FR: Bleu ciel clair

en: light blue
fr_FR: Bleu clair

note: 312° - violet
en: indigo
fr_FR: Indigo

en: dark violet
fr_FR: Violet foncé

en: blue violet
fr_FR: Bleu violet

en: violet
fr_FR: Violet

en: plum
fr_FR: Prune

en: dark magenta
fr_FR: Magenta foncé

en: color not found
fr_FR: Couleur non trouvée

en: colorlabels set to %s
fr_FR: Labels de couleur positionnés à « %s »

en: all colorlabels removed
fr_FR: Tous les labels de couleur sont supprimés

en: clear
fr_FR: Effacer

en: work profile
fr_FR: Profil de travail

en: export profile
fr_FR: Profil d’export

en: softproof profile
fr_FR: Épreuvage écran

en: system display profile
fr_FR: Système

en: system display profile (second window)
fr_FR: Système (seconde fenêtre)

en: sRGB (web-safe)
fr_FR: sRVB (web)

en: Rec709 RGB
fr_FR: Rec709 RVB

en: PQ Rec2020 RGB
fr_FR: Rec2020 PQ RVB

en: HLG Rec2020 RGB
fr_FR: Rec2020 HLG RVB

en: PQ P3 RGB
fr_FR: P3 PQ RVB

en: HLG P3 RGB
fr_FR: P3 HLG RVB

en: Display P3 RGB
fr_FR: P3 Affichage RVB

en: linear XYZ
fr_FR: XYZ linéaire

en: linear infrared BGR
fr_FR: Infrarouge linéaire BVR

en: BRG (for testing)
fr_FR: BRV (pour test)

en: profile `%s' not usable as histogram profile. it has been replaced by sRGB!
fr_FR: Profil de sortie « %s » non approprié pour l’histogramme, remplacé par sRVB.

en: embedded ICC profile
fr_FR: Profil ICC intégré

en: embedded matrix
fr_FR: Matrice intégrée

en: standard color matrix
fr_FR: Matrice de couleur standard

en: enhanced color matrix
fr_FR: Matrice de couleur améliorée

en: vendor color matrix
fr_FR: Matrice de couleur du vendeur

en: alternate color matrix
fr_FR: Alternative à la matrice de couleurs

en: BRG (experimental)
fr_FR: BRV (expérimental)

en: PQ Rec2020
fr_FR: Rec2020 PQ

en: HLG Rec2020
fr_FR: Rec2020 HLG

en: PQ P3
fr_FR: P3 PQ

en: HLG P3
fr_FR: P3 HLG

en: file `%s' to print not found for image %d on `%s'
fr_FR: Fichier à imprimer « %s » non trouvé pour l’image %d sur « %s »

en: failed to create temporary file for printing options
fr_FR: Échec de la création du fichier temporaire pour les options d’impression

en: printing on `%s' cancelled
fr_FR: Impression sur « %s » annulée

en: error while printing `%s' on `%s'
fr_FR: Erreur pendant l’impression de l’image « %s » sur « %s »

en: printing `%s' on `%s'
fr_FR: Impression de l’image « %s » sur « %s »

en: found strange path `%s'
fr_FR: Chemin étrange trouvé : « %s »

en: error loading directory `%s'
fr_FR: Erreur de chargement du dossier « %s »

en: file `%s' has unsupported format!
fr_FR: Le fichier « %s » a un format non supporté !

en: file `%s' has unknown format!
fr_FR: Le fichier « %s » possède un format inconnu.

en: error loading file `%s'
fr_FR: Erreur de chargement du fichier « %s »

en: you do not have write access to create one of the user directories:
    
    %s
    
    please fix this and then run darktable again
fr_FR: Vous n'avez pas accès en écriture à au moins l'un des répertoires utilisateur :
    
    %s
    
    Merci de corriger cela avant de relancer Darktable.

en: darktable - unable to create directories
fr_FR: Darktable - impossible de créer des répertoires

en: _quit darktable
fr_FR: _Quitter Darktable

note: initialize the database
en: opening image library
fr_FR: Ouverture de la bibliothèque d’images

en: forwarding image(s) to running instance
fr_FR: Transmission des images à l’instance active

en: preparing database
fr_FR: Préparation de la base de données

note: init darktable tags table
en: setting up tags table
fr_FR: Configuration de la table des mots-clés

note: Initialize the signal system
en: initializing signals and control
fr_FR: Initialise les signaux et contrôles

en: importing default styles
fr_FR: Importation des styles par défaut

en: initializing GraphicsMagick
fr_FR: Initialisation de GraphicsMagick

note: ImageMagick init
en: initializing ImageMagick
fr_FR: Initialisation d’ImageMagick

en: initializing libheif
fr_FR: Initialise libheif

en: starting OpenCL
fr_FR: Lancement de l’OpenCL

en: loading noise profiles
fr_FR: Chargement des profils pour la réduction du bruit

en: synchronizing local copies
fr_FR: Synchronisation des copies locales

note: Initialize the camera control.  this is done late so that the gui can react to the signal sent but before switching to lighttable!
en: initializing camera control
fr_FR: Initialise le contrôle du boîtier

en: initializing GUI
fr_FR: Initialise l'interface graphique

en: loading processing modules
fr_FR: Chargement des modules de traitement

en: loading utility modules
fr_FR: Chargement des modules utilitaires

note: init the gui part of views
en: loading views
fr_FR: Chargement des vues

en: initializing Lua
fr_FR: Initialise les scripts Lua

en: importing image
fr_FR: Importation d’une image

en: configuration information
fr_FR: Informations de configuration

en: _show this message again
fr_FR: _Montrer à nouveau ce message

en: _dismiss
fr_FR: _Ignorer

en: the RCD demosaicer has been defined as default instead of PPG because of better quality and performance.
fr_FR: Le dématriçage RCD a été défini par défaut à la place de PPG car il est plus performant et de meilleure qualité.

en: see preferences/darkroom/demosaicing for zoomed out darkroom mode
fr_FR: Voir dans les préférences de la chambre noire, la « Méthode de dématriçage pour la vue en chambre noire »

en: the user interface and the underlying internals for tuning darktable performance have changed.
fr_FR: L’interface utilisateur et les options internes pour optimiser les performance ont changé.

en: you won't find headroom and friends any longer, instead in preferences/processing use:
fr_FR: Plus de « headroom » et autres maintenant, utiliser à la place dans les préférences de traitement :

en: 1) darktable resources
fr_FR: 1) ressources darktable

en: 2) tune OpenCL performance
fr_FR: 2) optimiser les performances d’OpenCL

en: some global config parameters relevant for OpenCL performance are not used any longer.
fr_FR: Certains paramètres de configuration globale pour la performance d’OpenCL ne sont plus utilisés.

en: instead you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
fr_FR: À la place les données par périphérique se trouvent dans « cldevice_v5_canonical-name ». Le contenu en est :

en:  'avoid_atomics' 'micro_nap' 'pinned_memory' 'roundupwd' 'roundupht' 'eventhandles' 'async' 'disable' 'magic' 'advantage' 'unified'
fr_FR: « avoid_atomics »  « micro_nap »  « pinned_memory »  « roundupwd »  « roundupht »  « eventhandles »  « async »  « disable »  « magic » « advantage » « unified »

en: you may tune as before except 'magic'
fr_FR: La configuration est inchangée sauf pour « magic »

en: your OpenCL compiler settings for all devices have been reset to default.
fr_FR: Les paramètres du compilateur OpenCL pour toutes les cartes ont été réinitialisés.

en: OpenCL global config parameters 'per device' data has been recreated with an updated name.
fr_FR: Le paramètre global de configuration OpenCL « par périphérique » a été récréé avec des noms mis à jour.

en: you will find 'per device' data in 'cldevice_v5_canonical-name'. content is:
fr_FR: Les données « par périphérique » se trouvent dans « cldevice_v5_canonical-name ». Le contenu en est :

en: If you're using device names in 'opencl_device_priority' you should update them to the new names.
fr_FR: Si vous utilisez les noms de périphérique « opencl_device_priority » vous devez les mettre à jour avec les nouveaux noms.

en: OpenCL 'per device' config data have been automatically extended by 'unified-fraction'.
fr_FR: La configuration « par-périphérique » OpenCL a été automatiquement étendue avec « unified-fraction »

en: OpenCL 'per device' compiler settings might have been updated.
fr_FR: Les paramètres par périphériques du compilateur OpenCL pourraient avoir été changés.

en: OpenCL mandatory timeout has been updated to 1000.
fr_FR: Le timeout obligatoire OpenCL a été mis à jour à 1000.

en: creator
fr_FR: Auteur

en: publisher
fr_FR: Diffuseur

note: title
en: title
fr_FR: Titre

en: description
fr_FR: Description

en: rights
fr_FR: Droits

en: notes
fr_FR: Notes

en: version name
fr_FR: Nom de version

en: image id
fr_FR: Numéro

en: preserved filename
fr_FR: Nom de fichier préservé

en: 
      Sorry, darktable could not be started (database is locked)
    
      How to solve this problem?
    
      1 - If another darktable instance is already open, 
          click cancel and either use that instance or close it before attempting to rerun darktable 
          (process ID <i><b>%d</b></i> created the database locks)
    
      2 - If you closed darktable within the past few minutes, it may still be running in the background 
          to export images, update sidecar files, or perform database maintenance. Try again once 
          this processing finishes.
    
      3 - If you are not confident in your ability to correctly deal with processes in the OS, 
          it would be safer to restart the session or reboot your computer after some time (few minutes). 
          This will close all running programs and hopefully close the databases correctly. 
    
      4 - If you have done this or are certain that no other instances of darktable are running, 
          this probably means that the last instance was ended abnormally. 
          Click on the "delete database lock files" button to delete the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>. 
    
    
          <i><u>Caution!</u> Do not delete these files without first undertaking the above checks, 
          otherwise you risk generating serious inconsistencies in your database.</i>
fr_FR: 
    <b>Désolé, impossible de lancer Darktable car la base de données est verrouillée.</b> 
    
    Comment résoudre ce problème ? 
    
    1 - Si une autre instance de Darktable est déjà ouverte, cliquer « Annuler » et soit utiliser cette instance, 
          soit la fermer avant de redémarrer Darktable (le processus <b>%d</b> a créé les verrous). 
    
    2 - Si vous avez quitter Darktable ces dernières minutes, il se peut qu'il soit encore en fonctionnement en arrière plan 
         pour exporter des images, mettre à jour des fichier XMP ou faire une maintenance de la base de données. 
         Essayer à nouveau lorsque l’exécution est terminée. 
    
    3 - Si vous n’êtes pas certain de pouvoir interagir correctement avec les processus de l’OS, 
          il serait plus sûr de relancer la session de l’utilisateur ou de redémarrer l'ordinateur dans quelques instants (quelques minutes). 
          Ceci fermera tous les programmes en cours et pourrait fermer la base de données correctement. 
    
    4 - Si cela a été fait ou qu’aucune autre instance de Darktable ne s’exécute, la dernière exécution 
          ne s’est probablement pas terminée correctement. 
          Cliquer « Supprimer les verrous de la base de données » pour supprimer les fichiers verrous 
          <i>data.db.lock</i> et <i>library.db.lock</i>. 
    
          <b><u>Attention !</u> ne pas supprimer ces fichiers verrous si une instance de Darktable est en cours 
          d’exécution, sinon le risque existe de sérieuses incohérences dans la base de données.</b>

note: clang-format on
en: error starting darktable
fr_FR: Erreur de lancement de Darktable

en: _delete database lock files
fr_FR: _Supprimer les verrous de la base de données

en: are you sure?
fr_FR: Est-ce certain ?

en: 
    do you really want to delete the lock files?
fr_FR: 
    Réellement supprimer les fichiers verrous ?

en: _no
fr_FR: _Non

en: _yes
fr_FR: _Oui

en: done
fr_FR: Terminé

en: 
    successfully deleted the lock files.
    you can now restart darktable
fr_FR: 
    Suppression des fichiers verrous réussie,
    Darktable doit être redémarré.

en: _ok
fr_FR: _Ok

en: error
fr_FR: Erreur

en: 
    at least one file could not be deleted.
    you may try to manually delete the files <i>data.db.lock</i> and <i>library.db.lock</i>
    in folder <a href="file:///%s">%s</a>.
fr_FR: 
    Au moins un fichier n’a pas pu être supprimé.
    Supprimer les fichiers <i>data.db.lock</i> et <i>library.db.lock</i> 
    dans le répertoire <a href="file:///%s">%s</a>.

en: the database lock file contains a pid that seems to be alive in your system: %d
fr_FR: Le fichier de verrouillage de la base de données contient un numéro de processus actif sur le système (%d)

en: the database lock file seems to be empty
fr_FR: Le fichier de verrouillage de la base de données semble être vide

en: error opening the database lock file for reading: %s
fr_FR: Erreur lors de la lecture du fichier de verrouillage de la base de données : « %s »

en: the database schema version of
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    is too new for this build of darktable (this means the database was created or upgraded by a newer darktable version)
fr_FR: La version du schéma de la base de données
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    est trop récente pour cette version de Darktable
    (cela signifie que la base de données a été créée ou mise à jour pas une version plus récente de Darktable.

en: darktable - too new db version
fr_FR: Darktable - Base de données trop récente

note: the database has to be upgraded, let's ask user
en: the database schema has to be upgraded for
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    this might take a long time in case of a large database
    
    do you want to proceed or quit now to do a backup
fr_FR: Le schéma de la base de données doit être mis à jour :
    
    <span style="italic">%s</span>
    
    Cela peut prendre du temps pour les bases de données importantes.
    
    Continuer ou quitter pour effectuer une sauvegarde.

en: darktable - schema migration
fr_FR: Darktable - Migration de la base de données

en: _close darktable
fr_FR: _Quitter Darktable

en: _upgrade database
fr_FR: _Mise à jour de la base de données

en: you do not have write access to at least one of the darktable databases:
    
    <span style='italic'>%s</span>
    <span style='italic'>%s</span>
    
    please fix this and then run darktable again
fr_FR: Vous n'avez pas accès en écriture à au moins l'une des bases de données :
    
    <span style='italic'>%s</span>
    <span style='italic'>%s</span>
    
    Merci de corriger cela avant de relancer Darktable.

en: darktable - read-only database detected
fr_FR: Darktable - Bases de données en lecture seule

en: quick_check said:
    %s
fr_FR: Réponse de « quick_check » :
    « %s »

en: darktable - error opening database
fr_FR: Darktable - Erreur lors de l’ouverture de la base de données

en: _attempt restore
fr_FR: _Essayer de restaurer

en: _delete database
fr_FR: _Effacer la base de données

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup, attempt an automatic restore
    from the most recent snapshot or delete the corrupted database
    and start with a new one?
fr_FR: Voulez-vous quitter maintenant Darktable pour :
     • Restaurer manuellement la base de données depuis une sauvegarde
     • Ou essayer une restauration automatique depuis la sauvegarde la plus récente
     • Ou supprimer la base corrompue et redémarrer avec une nouvelle base ?

en: do you want to close darktable now to manually restore
    the database from a backup or delete the corrupted database
    and start with a new one?
fr_FR: Voulez-vous quitter Darktable maintenant pour restaurer manuellement
    la base de données depuis une sauvegarde, ou supprimer la base corrompue
    et redémarrer avec une nouvelle base ?

en: an error has occurred while trying to open the database from
    
    <span style='italic'>%s</span>
    
    it seems that the database is corrupted.
    %s%s
fr_FR: Une erreur est survenue à l’ouverture de la base de données depuis :
    
    <span style="italic">%s</span>
    
    La base de données semble corrompue.
    « %s%s »

en: fast exposure independent guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
fr_FR: Le filtre guidé indépendant de l’exposition a échoué lors de l’allocation de mémoire, vérifier les préférences de la RAM

en: cannot read XMP file '%s': '%s'
fr_FR: Impossible de lire le fichier XMP « %s » : « %s »

en: cannot write XMP file '%s': '%s'
fr_FR: Impossible d’écrire le fichier XMP « %s » : « %s »

en: fast guided filter failed to allocate memory, check your RAM settings
fr_FR: Le filtre guidé n’a pas assez de mémoire, vérifier la configuration de la RAM

en: do you want to delete this empty directory? | do you want to delete these empty directories?
fr_FR[0]: Supprimer ce répertoire vide ?
fr_FR[1]: Supprimer ces répertoires vides ?

en: delete empty directory? | delete empty directories?
fr_FR[0]: Supprimer le répertoire vide ?
fr_FR[1]: Supprimer les répertoires vides ?

en: name
fr_FR: Nom

en: cannot remove film roll having local copies with non accessible originals
fr_FR: Impossible de supprimer un film comprenant des copies locales dont les originaux ne sont pas accessibles

en: failed to parse GPX file
fr_FR: Erreur de lecture du fichier GPX

en: you need to copy history from an image before you paste it onto another
fr_FR: Il est nécessaire de copier le développement d’une image avant de le coller sur une autre

en: orphaned image
fr_FR: Image orpheline

en: geo-location undone for %d image | geo-location undone for %d images
fr_FR[0]: Géolocalisation annulée pour %d image
fr_FR[1]: Géolocalisation annulée pour %d images

en: geo-location re-applied to %d image | geo-location re-applied to %d images
fr_FR[0]: Géolocalisation réappliquée à %d image
fr_FR[1]: Géolocalisation réappliquée à %d images

en: date/time undone for %d image | date/time undone for %d images
fr_FR[0]: Data/heure annulée pour %d image
fr_FR[1]: Data/heure annulée pour %d images

en: date/time re-applied to %d image | date/time re-applied to %d images
fr_FR[0]: Data/heure réappliquée à %d image
fr_FR[1]: Data/heure réappliquée à %d images

en: cannot access local copy `%s'
fr_FR: Accès à la copie locale « %s » impossible

en: cannot write local copy `%s'
fr_FR: Création de la copie locale « %s » impossible

en: error moving local copy `%s' -> `%s'
fr_FR: Erreur lors du déplacement de la copie locale de « %s » vers « %s »

en: error moving `%s': file not found
fr_FR: Erreur de déplacement « %s » : le fichier n’existe pas

en: error moving `%s' -> `%s': file exists
fr_FR: Erreur de déplacement de « %s » vers « %s » : le fichier existe

en: error moving `%s' -> `%s'
fr_FR: Erreur lors du déplacement de « %s » vers « %s »

en: cannot create local copy when the original file is not accessible.
fr_FR: Impossible de créer une copie locale lorsque l’original n’est pas accessible.

en: cannot create local copy.
fr_FR: Copie locale impossible.

en: cannot remove local copy when the original file is not accessible.
fr_FR: Impossible de supprimer une copie locale lorsque l’original n’est pas accessible.

en: %d local copy has been synchronized | %d local copies have been synchronized
fr_FR[0]: %d copie locale a été synchronisée
fr_FR[1]: %d copies locales ont été synchronisées

en: <b>WARNING</b>: camera is missing samples!
fr_FR: <b>Attention</b>, échantillons manquants pour le boîtier.

en: You must provide samples in <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>
fr_FR: soumettre des échantillons à <a href='https://raw.pixls.us/'>https://raw.pixls.us/</a>

en: for `%s' `%s'
    in as many format/compression/bit depths as possible
fr_FR: pour « %s » « %s »
    dans autant de formats/compressions/profondeur de bits que possible,

en: or the <b>RAW won't be readable</b> in next version.
fr_FR: sinon le fichier RAW <b>ne sera plus lisible</b> dans la prochaine version.

en: unknown
fr_FR: Inconnu

en: insufficient memory
fr_FR: Mémoire insuffisante

en: this module was unable to allocate
    all of the memory required to process
    the image.  some or all processing
    has been skipped.
fr_FR: Ce module n’a pas pu allouer toute la mémoire nécessaire à son traitement,
    tout ou partie de celui-ci a été ignoré.

en: couldn't expand to a unique filename for session, please check your import session settings
fr_FR: Impossible de trouver un nom de fichier unique pour la session, merci de vérifier les paramètres de session d'importation

en: requested session path not available. device not mounted?
fr_FR: Le chemin demandé pour la session n’est pas accessible. L’appareil n’est pas monté ?

en: legacy
fr_FR: Originel

en: darktable loads %s from
    <b>%s</b>
    or, if this directory does not exist, from
    <b>%s</b>
fr_FR: Darktable charge les %s depuis
    <b>%s</b>
    ou, si ce répertoire n'existe pas, depuis
    <b>%s</b>

en: image `%s' is not available!
fr_FR: Image « %s » non disponible

en: unable to load image `%s'!
fr_FR: Impossible de charger l'image « %s » !

en: image '%s' not supported
fr_FR: Image « %s » non supportée

en: generic poissonian
fr_FR: Distribution générique

en: noiseprofile file `%s' is not valid
fr_FR: Le profil de gestion du bruit « %s » n’est pas valide

en: no working OpenCL library found
fr_FR: pas de bibliothèque OpenCL fonctionnelle trouvée

en: platform detection failed. some possible causes:
      - OpenCL ICD (ocl-icd) missing,
      - previous OpenCL errors leading to blocked devices,
      - power management problems,
      - buggy drivers,
      - no OpenCL driver installed,
      - multiple drivers installed per platform
fr_FR: Détection de la plateforme impossible. Quelques causes possibles :
     • OpenCL ICD (ocl-icd) manquant,
     • Périphériques bloqués après une erreur OpenCL survenue précédemment,
     • Problème de gestion de l'alimentation,
     • Pilotes bugués,
     • Aucun pilote OpenCL installé.
     • Plusieurs pilotes installés par carte

en: no devices found for unknown platform
fr_FR: Pas de périphérique trouvé pour la plateforme non connue

en: not enough memory for OpenCL devices
fr_FR: Pas assez de mémoire pour les périphériques OpenCL

en: no OpenCL devices found
fr_FR: Aucun périphérique OpenCL trouvé

en: no suitable OpenCL devices found
fr_FR: Aucun périphérique OpenCL adéquat trouvé

en: OpenCL initializing problem:
    %s
    disabling OpenCL for now
fr_FR: Problème d'initialisation OpenCL :
    %s
    OpenCL désactivé maintenant

en: OpenCL scheduling profile set to default, setup has changed
fr_FR: Profil de planification d’OpenCL par défaut positionné, l'environnement a changé

en: building OpenCL program %s for %s
fr_FR: Compilation du programme OpenCL « %s » pour « %s »

en: inch
fr_FR: pouce

en: GNOME Keyring backend is no longer supported. configure a different one
fr_FR: GNOME Keyring n’est plus supporté, en configurer un autre

en: rejecting %d image | rejecting %d images
fr_FR[0]: Rejet de %d image
fr_FR[1]: Rejet de %d images

en: applying rating %d to %d image | applying rating %d to %d images
fr_FR[0]: Application de %d étoile(s) à %d image
fr_FR[1]: Application de %d étoile(s) à %d images

en: no images selected to apply rating
fr_FR: Pas d’images sélectionnées pour appliquer les étoiles

en: image rejected
fr_FR: Image rejetée

en: image rated to 0 star
fr_FR: Image notée à 0 étoile

en: image rated to %s
fr_FR: Image notée à « %s »

en: select
fr_FR: Sélection

en: upgrade
fr_FR: Surclasser

en: downgrade
fr_FR: Déclasser

en: zero
fr_FR: Zéro

en: one
fr_FR: Un

en: two
fr_FR: Deux

en: three
fr_FR: Trois

en: four
fr_FR: Quatre

en: five
fr_FR: Cinq

en: reject
fr_FR: Rejeter

en: style with name '%s' already exists
fr_FR: Le style « %s » existe déjà

en: styles
fr_FR: Styles

en: style named '%s' successfully created
fr_FR: Le style « %s » a été créé

en: no image selected!
fr_FR: Aucune image sélectionnée.

en: module `%s' version mismatch: %d != %d
fr_FR: Module « %s », version non cohérente : %d != %d

en: applied style `%s' on current image
fr_FR: Le style « %s » est appliqué à l’image actuelle

en: failed to overwrite style file for %s
fr_FR: Impossible de remplacer le style « %s »

en: style file for %s exists
fr_FR: Le fichier du style « %s » existe déjà

en: style %s was successfully imported
fr_FR: Le style « %s » a été importé

note: Failed to open file, clean up.
en: could not read file `%s'
fr_FR: Impossible de lire le fichier « %s »

en: above sea level
fr_FR: Au-dessus du niveau de la mer

en: below sea level
fr_FR: Sous le niveau de la mer

en: m
fr_FR: M

en: no info
fr_FR: Pas d'information

en: yes
fr_FR: Oui

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: daylight
fr_FR: Lumière du jour

note: Probably same as above:
en: direct sunlight
fr_FR: Soleil de face

en: cloudy
fr_FR: Nuageux

note: "Shadows" should be switched to this:
en: shade
fr_FR: Ombragé

en: incandescent
fr_FR: Incandescent

en: incandescent warm
fr_FR: Incandescent (chaud)

note: Same as "Incandescent":
en: tungsten
fr_FR: Tungstène

en: fluorescent
fr_FR: Fluorescent

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: fluorescent high
fr_FR: Fluorescent (fort)

en: cool white fluorescent
fr_FR: Fluorescent (blanc/froid)

en: warm white fluorescent
fr_FR: Fluorescent (blanc/chaud)

en: daylight fluorescent
fr_FR: Fluorescent (jour)

en: neutral fluorescent
fr_FR: Fluorescent (neutre)

en: white fluorescent
fr_FR: Fluorescent (blanc)

note: In some newer Nikon cameras:
en: sodium-vapor fluorescent
fr_FR: Fluorescent (sodium)

en: day white fluorescent
fr_FR: Fluorescent (blanc/jour)

en: high temp. mercury-vapor fluorescent
fr_FR: Fluorescent (mercure, haute T)

note: found in Nikon Coolpix P1000
en: high temp. mercury-vapor
fr_FR: Mercure, haute-température

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: flash (auto mode)
fr_FR: Flash (mode auto)

en: evening sun
fr_FR: Lumière du soir

en: underwater
fr_FR: Sous l’eau

en: black & white
fr_FR: Noir et blanc

en: spot WB
fr_FR: BdB spot

en: manual WB
fr_FR: BdB manuelle

en: camera WB
fr_FR: BdB du boîtier

en: auto WB
fr_FR: BdB automatique

en: hold
fr_FR: Maintenir

en: modifiers
fr_FR: Modificateur

[ctx: accel]
en: global
fr_FR: Options globales

[ctx: accel]
en: views
fr_FR: Vues

[ctx: accel]
en: thumbtable
fr_FR: Tableau des miniatures

[ctx: accel]
en: utility modules
fr_FR: Modules utilitaires

[ctx: accel]
en: format
fr_FR: Format

[ctx: accel]
en: storage
fr_FR: Stockage

[ctx: accel]
en: processing modules
fr_FR: Modules de traitement

[ctx: accel]
en: <blending>
fr_FR: <fusion>

[ctx: accel]
en: Lua scripts
fr_FR: Scripts Lua

[ctx: accel]
en: fallbacks
fr_FR: Replis

[ctx: accel]
en: <focused>
fr_FR: <focus>

en: show accels window
fr_FR: Afficher la fenêtre des raccourcis

en: darktable will be locked until background work has been done
fr_FR: Darktable sera bloqué jusqu'à ce que toutes les tâches de fond soient terminées

en: working...
fr_FR: En cours…

en: checking for updated sidecar files (%d%%)
fr_FR: Vérification des fichiers XMP modifiés (%d%%)

en: ERROR: %s NOT synced XMP → DB
fr_FR: <b>Erreur de non synchronisation</b> du fichier XMP et de la base de données
    pour « %s ».

en: ERROR: cannot write the database. the destination may be full, offline or read-only.
fr_FR: <b>Erreur</b> : impossible d’écrire dans la base de données. La destination est peut être pleine, hors ligne ou en lecture seule.

en: SUCCESS: %s synced XMP → DB
fr_FR: <b>Succès</b> : « %s » synchronisé XMP → DB

en: ERROR: %s NOT synced DB → XMP
fr_FR: <b>Erreur</b> : « %s » NON synchronisé DB → XMP

en: ERROR: cannot write %s 
    the destination may be full, offline or read-only.
fr_FR: <b>Erreur</b> : impossible d’écrire « %s ».
    La destination est peut être pleine, hors ligne ou en lecture seule.

en: SUCCESS: %s synced DB → XMP
fr_FR: <b>Succès</b> : « %s » synchronisé DB → XMP

en: ERROR: %s NOT synced new (XMP) → old (DB)
fr_FR: <b>Erreur</b> : « %s » NON synchronisé nouveau (XMP) → ancien (DB)

en: SUCCESS: %s synced new (XMP) → old (DB)
fr_FR: <b>Succès</b> : « %s » synchronisé nouveau (XMP) → ancien (DB)

en: ERROR: %s NOT synced new (DB) → old (XMP)
fr_FR: <b>Erreur</b> : « %s » NON synchronisé nouveau (DB) → ancien (XMP)

en: SUCCESS: %s synced new (DB) → old (XMP)
fr_FR: <b>Succès</b> : « %s » synchronisé nouveau (DB) → ancien (XMP)

en: EXCEPTION: %s has inconsistent timestamps
fr_FR: <b>Exception</b> : « %s » a un horodatage incohérent

en: ERROR: %s NOT synced old (XMP) → new (DB)
fr_FR: <b>Erreur</b> : « %s » NON synchronisé ancien (XMP) → nouveau (DB)

en: SUCCESS: %s synced old (XMP) → new (DB)
fr_FR: <b>Succès</b> : « %s » synchronisé ancien (XMP) → nouveau (DB)

en: ERROR: %s NOT synced old (DB) → new (XMP)
fr_FR: <b>Erreur</b> : « %s » NON synchronisé ancien (DB) → nouveau (XMP)

en: SUCCESS: %s synced old (DB) → new (XMP)
fr_FR: <b>Succès</b> : « %s » synchronisé ancien (DB) → nouveau (XMP)

en: %id %02dh %02dm %02ds
fr_FR: %ij %02dh %02dm %02ds

en: path
fr_FR: Chemin

en: XMP timestamp
fr_FR: Horodatage XMP

en: database timestamp
fr_FR: Horodatage de la base de données

en: newest
fr_FR: Plus récent

en: time difference
fr_FR: Différence horaire

en: updated XMP sidecar files found
fr_FR: Versions modifiées de fichiers XMP trouvées

en: _close
fr_FR: _Fermer

note: setup selection accelerators action-box
en: select all
fr_FR: Tout sélectionner

en: select none
fr_FR: Ne rien sélectionner

en: invert selection
fr_FR: Inverser

en: on the selection:
fr_FR: Sur la sélection :

en: keep the XMP edit
fr_FR: Garder le développement XMP

en: keep the database edit
fr_FR: Garder l’édition de la base de données

en: keep the newest edit
fr_FR: Garder le plus récent développement

en: keep the oldest edit
fr_FR: Garder le plus ancien développement

en: synchronization log
fr_FR: Journal de synchronisation

en: capturing %d image | capturing %d images
fr_FR[0]: Capture de %d image
fr_FR[1]: Capture de %d images

en: please set your camera to manual mode first!
fr_FR: Merci de régler le boîtier en mode manuel.

en: capture images
fr_FR: Capturer des images

en: %d/%d imported to %s | %d/%d imported to %s
fr_FR[0]: %d/%d importé vers « %s »
fr_FR[1]: %d/%d importés vers « %s »

en: starting to import images from camera
fr_FR: Début de l’importation d’images depuis le boîtier

en: importing %d image from camera | importing %d images from camera
fr_FR[0]: Importation de %d image depuis l’appareil photo
fr_FR[1]: Importation de %d images depuis l’appareil photo

en: import images from camera
fr_FR: Importer des images depuis le boîtier

en: failed to create film roll for destination directory, aborting move..
fr_FR: Échec de la création du dossier de destination, abandon du déplacement.

en: writing sidecar file | writing %zu sidecar files
fr_FR[0]:  Écrire le fichier XMP
fr_FR[1]:  Écrire les %zu fichiers XMP

en: unable to allocate memory for HDR merge
fr_FR: Impossible d'allouer la mémoire pour la fusion HDR

en: exposure bracketing only works on raw images.
fr_FR: Le bracketing d’exposition marche uniquement sur les images RAW.

en: images have to be of same size and orientation!
fr_FR: Les images doivent avoir les mêmes taille et orientation.

en: merging %d image | merging %d images
fr_FR[0]: Fusion de %d image
fr_FR[1]: Fusion de %d images

en: wrote merged HDR `%s'
fr_FR: L’image HDR « %s » est écrite

en: duplicating %d image | duplicating %d images
fr_FR[0]: Duplication de %d image
fr_FR[1]: Duplication de %d images

en: flipping %d image | flipping %d images
fr_FR[0]: Rotation de %d image
fr_FR[1]: Rotation de %d images

en: set %d color image | setting %d color images
fr_FR[0]: Applique le mode de couleur à %d image
fr_FR[1]: Applique le mode de couleur à %d images

en: set %d monochrome image | setting %d monochrome images
fr_FR[0]: Applique le mode monochrome à %d image
fr_FR[1]: Applique le mode monochrome à %d images

en: removing %d image | removing %d images
fr_FR[0]: Suppression de %d image
fr_FR[1]: Suppression de %d images

en: not removing image '%s' used as overlay in %d image | not removing image '%s' used as overlay in %d images
fr_FR[0]: Image « %s » non enlevée car utilisée comme superposition dans %d image
fr_FR[1]: Image « %s » non enlevée car utilisée comme superposition dans %d images

en: could not send %s to trash%s
    %s
    
     do you want to delete the file from disk without using trash?
fr_FR: Impossible de placer « %s » dans la poubelle %s
    %s
    
    Voulez-vous supprimer définitivement du disque le fichier sans utiliser la poubelle ?

en: could not delete from disk %s%s
    %s
fr_FR: Impossible de supprimer du disque « %s%s »
    %s

en: _apply to all
fr_FR: _Appliquer à toutes

en: _delete permanently
fr_FR: _Supprimer définitivement

en: _remove from library
fr_FR: _Enlève de la bibliothèque

en: _skip
fr_FR: _Sauter

en: abort
fr_FR: Annuler

en: trashing error
fr_FR: Erreur de mise à la poubelle

en: deletion error
fr_FR: Erreur de suppression

en: trashing %d image | trashing %d images
fr_FR[0]: Mise à la poubelle de %d image
fr_FR[1]: Mise à la poubelle de %d images

en: deleting %d image | deleting %d images
fr_FR[0]: Suppression de %d image
fr_FR[1]: Suppression de %d images

en: not deleting image '%s' used as overlay in %d image | not deleting image '%s' used as overlay in %d images
fr_FR[0]: Image « %s » non supprimée car utilisée comme superposition dans %d image
fr_FR[1]: Image « %s » non supprimée car utilisée comme superposition dans %d images

en: applied matched GPX location onto %d image | applied matched GPX location onto %d images
fr_FR[0]: Application des données GPX recalées à %d image
fr_FR[1]: Application des données GPX recalées à %d images

en: moving %d image
fr_FR: Déplacement de %d image

en: moving %d images
fr_FR: Déplacement de %d images

en: copying %d image
fr_FR: Copie de %d image

en: copying %d images
fr_FR: Copie de %d images

en: creating local copy of %d image | creating local copies of %d images
fr_FR[0]: Création de la copie locale de %d image
fr_FR[1]: Création des copies locales de %d images

en: removing local copy of %d image | removing local copies of %d images
fr_FR[0]: Suppression de la copie locale de %d image
fr_FR[1]: Suppression des copies locales de %d images

en: refreshing info for %d image | refreshing info for %d images
fr_FR[0]: Mise à jour des informations de %d image
fr_FR[1]: Mise à jour des informations de %d images

en: pasting history to %d image | pasting history to %d images
fr_FR[0]: Appliquer l'historique à %d image
fr_FR[1]: Appliquer l'historique à %d images

en: skipped pasting history into image being edited
fr_FR: Application de l'historique pour l'image éditée ignorée

en: compressing history for %d image | compressing history for %d images
fr_FR[0]: Compresser l'historique de %d image
fr_FR[1]: Compresser l'historique de %d images

en: skipped compressing history for image being edited
fr_FR: Compression de l'historique pour l'image éditée ignorée

en: no history compression of %d image | no history compression of %d images
fr_FR[0]: Pas de compression de l’historique de %d image
fr_FR[1]: Pas de compression de l’historique de %d images

en: discarding history for %d image | discarding history for %d images
fr_FR[0]: Supprimer l'historique de %d image
fr_FR[1]: Supprimer l'historique de %d images

en: skipped discarding history for image being edited
fr_FR: Suppression de l'historique pour l'image éditée ignorée

en: applying style(s) for %d image | applying style(s) for %d images
fr_FR[0]: Applique un style à %d image
fr_FR[1]: Applique un style à %d images

en: exporting %d image.. | exporting %d images..
fr_FR[0]: Export de %d image.
fr_FR[1]: Export de %d images.

en: no image to export
fr_FR: Aucune image à exporter

en: exporting %d / %d to %s
fr_FR: Export %d / %d vers « %s »

en: image `%s' is currently unavailable
fr_FR: L’image « %s » n’est pas disponible actuellement

en: merge HDR image
fr_FR: Fusion d’images HDR

en: duplicate images
fr_FR: Cloner les images

en: flip images
fr_FR: Retourner les images

en: set monochrome images
fr_FR: Définit comme images monochromes

en: remove images
fr_FR: Enlever les images

en: remove image?
fr_FR: Enlever l’image ?

en: remove images?
fr_FR: Enlever les images ?

en: do you really want to remove %d image from darktable
    (without deleting file on disk)? | do you really want to remove %d images from darktable
    (without deleting files on disk)?
fr_FR[0]: Enlever %d image de Darktable
    (sans supprimer le fichier du disque) ?
fr_FR[1]: Enlever %d images de Darktable
    (sans supprimer les fichiers du disque) ?

note: first get all selected images, to avoid the set changing during ui interaction
en: delete images
fr_FR: Supprimer les images

en: delete image?
fr_FR: Supprimer l’image ?

en: delete images?
fr_FR: Supprimer les images ?

en: do you really want to physically delete %d image
    (using trash if possible)? | do you really want to physically delete %d images
    (using trash if possible)?
fr_FR[0]: Supprimer définitivement %d image
    (en utilisant la poubelle si possible) ?
fr_FR[1]: Supprimer définitivement %d images
    (en utilisant la poubelle si possible) ?

en: do you really want to physically delete %d image from disk? | do you really want to physically delete %d images from disk?
fr_FR[0]: Supprimer définitivement %d image ?
fr_FR[1]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement %d images ?

en: do you really want to physically delete selected image (using trash if possible)?
fr_FR: Supprimer définitivement l’image sélectionnée (en utilisant la poubelle si possible) ?

en: do you really want to physically delete selected image from disk?
fr_FR: Supprimer définitivement les images sélectionnées ?

en: move images
fr_FR: Déplacer les images

en: _select as destination
fr_FR: _Sélectionner comme destination

en: move image? | move images?
fr_FR[0]: Déplacer l’image ?
fr_FR[1]: Déplacer les images ?

en: do you really want to physically move %d image to %s?
    (all duplicates will be moved along) | do you really want to physically move %d images to %s?
    (all duplicates will be moved along)
fr_FR[0]: Déplacer %d image vers « %s » ?
    (le clones sera également déplacé)
fr_FR[1]: Déplacer %d images vers « %s » ?
    (les clones seront également déplacés)

en: copy images
fr_FR: Copier les images

en: copy image? | copy images?
fr_FR[0]: Copier l’image ?
fr_FR[1]: Copier les images ?

en: do you really want to physically copy %d image to %s? | do you really want to physically copy %d images to %s?
fr_FR[0]: Copier %d image vers « %s » ?
fr_FR[1]: Copier %d images vers « %s » ?

en: local copy images
fr_FR: Copie locale d’images

en: refresh EXIF
fr_FR: Rafraîchir les données EXIF

en: paste history
fr_FR: Coller l’historique

en: compress history
fr_FR: Compresser

en: discard history
fr_FR: Supprimer

en: no images nor styles selected!
fr_FR: Pas d’image ou de style sélectionné.

en: no styles selected!
fr_FR: Pas de style sélectionné.

en: no images selected!
fr_FR: Aucune image sélectionnée !

en: apply style(s)
fr_FR: Appliquer un style

en: failed to get parameters from storage module `%s', aborting export..
fr_FR: Impossible d’obtenir les paramètres du module de stockage « %s », export abandonné.

en: export images
fr_FR: Exporter les images

en: adding time offset to %d image
fr_FR: Ajout du décalage horaire à %d image

en: setting date/time of %d image
fr_FR: Définit date/heure de %d image

en: adding time offset to %d images
fr_FR: Ajout du décalage horaire à %d images

en: setting date/time of %d images
fr_FR: Définit date/heure de %d images

en: added time offset to %d image
fr_FR: Décalage horaire ajouté à %d image

en: set date/time of %d image
fr_FR: Date/heure définie pour %d image

en: added time offset to %d images
fr_FR: Décalage horaire ajouté à %d image

en: set date/time of %d images
fr_FR: Date/heure définie pour %d images

en: time offset
fr_FR: Décalage

en: write sidecar files
fr_FR: Sauver en XMP

en: importing %d image | importing %d images
fr_FR[0]: Importation de %d image
fr_FR[1]: Importation de %d images

en: importing %d/%d image | importing %d/%d images
fr_FR[0]: Importation de %d/%d image
fr_FR[1]: Importation de %d/%d images

en: imported %d image | imported %d images
fr_FR[0]: %d image importé
fr_FR[1]: %d images importées

en: import images
fr_FR: Importer les images

en: no supported images were found to be imported
fr_FR: Aucun format d’image supporté n’a été trouvé

en: importing image %s
fr_FR: Importation de l’image « %s »

en: import image
fr_FR: Importer une image

en: synchronize sidecars
fr_FR: Synchroniser les XMP

en: detail mask blending error
fr_FR: Erreur de fusion du masque de détail

en: detail mask CL blending problem
fr_FR: Erreur de fusion du masque CL de détail

[ctx: blendmode]
en: normal
fr_FR: Normal

[ctx: blendmode]
en: average
fr_FR: Moyenne

[ctx: blendmode]
en: difference
fr_FR: Différence

[ctx: blendmode]
en: normal bounded
fr_FR: Normal tronqué

[ctx: blendmode]
en: lighten
fr_FR: Éclaircir

[ctx: blendmode]
en: darken
fr_FR: Assombrir

[ctx: blendmode]
en: screen
fr_FR: Écran

[ctx: blendmode]
en: multiply
fr_FR: Multiplier

[ctx: blendmode]
en: divide
fr_FR: Diviser

[ctx: blendmode]
en: addition
fr_FR: Additionner

[ctx: blendmode]
en: subtract
fr_FR: Soustraire

[ctx: blendmode]
en: geometric mean
fr_FR: Moyenne géométrique

[ctx: blendmode]
en: harmonic mean
fr_FR: Moyenne harmonique

[ctx: blendmode]
en: overlay
fr_FR: Superposer

[ctx: blendmode]
en: softlight
fr_FR: Lumière douce

[ctx: blendmode]
en: hardlight
fr_FR: Lumière dure

[ctx: blendmode]
en: vividlight
fr_FR: Lumière vive

[ctx: blendmode]
en: linearlight
fr_FR: Lumière linéaire

[ctx: blendmode]
en: pinlight
fr_FR: Lumière ponctuelle

[ctx: blendmode]
en: lightness
fr_FR: Luminosité

[ctx: blendmode]
en: chromaticity
fr_FR: Chromaticité

[ctx: blendmode]
en: Lab lightness
fr_FR: Clarté Lab

[ctx: blendmode]
en: Lab a-channel
fr_FR: Lab canal a

[ctx: blendmode]
en: Lab b-channel
fr_FR: Lab canal b

[ctx: blendmode]
en: Lab color
fr_FR: Couleur Lab

[ctx: blendmode]
en: RGB red channel
fr_FR: RVB canal rouge

[ctx: blendmode]
en: RGB green channel
fr_FR: RVB canal vert

[ctx: blendmode]
en: RGB blue channel
fr_FR: RVB canal bleu

[ctx: blendmode]
en: HSV value
fr_FR: Valeur TSV

[ctx: blendmode]
en: HSV color
fr_FR: Couleur TSV

[ctx: blendmode]
en: hue
fr_FR: Teinte

[ctx: blendmode]
en: color
fr_FR: Couleur

[ctx: blendmode]
en: coloradjustment
fr_FR: Ajustement des couleurs

[ctx: blendmode]
note: * deprecated blend modes: make them available as legacy * history stacks might want them
en: difference (deprecated)
fr_FR: Différence (déprécié)

[ctx: blendmode]
en: subtract inverse (deprecated)
fr_FR: Soustraction inverse (déprécié)

[ctx: blendmode]
en: divide inverse (deprecated)
fr_FR: Division inverse (déprécié)

[ctx: blendmode]
en: Lab L-channel (deprecated)
fr_FR: Lab canal L (déprécié)

[ctx: blendoperation]
en: normal
fr_FR: Normal

[ctx: blendoperation]
en: reverse
fr_FR: Inverser

en: default
fr_FR: Défaut

en: RGB (display)
fr_FR: RVB (affichage)

en: RGB (scene)
fr_FR: RVB (scène)

note: DEVELOP_MASK_ENABLED
en: uniformly
fr_FR: Uniforme

en: drawn mask
fr_FR: Masque dessiné

en: parametric mask
fr_FR: Masque paramétrique

en: raster mask
fr_FR: Masque raster

en: drawn & parametric mask
fr_FR: Masque dessiné et paramétrique

en: exclusive
fr_FR: Exclusif

en: inclusive
fr_FR: Inclusif

en: exclusive & inverted
fr_FR: Exclusif & inversé

en: inclusive & inverted
fr_FR: Inclusif & inversé

en: output before blur
fr_FR: Sortie avant le flou

en: input before blur
fr_FR: Entrée avant le flou

en: output after blur
fr_FR: Sortie après le flou

en: input after blur
fr_FR: Entrée après le flou

en: on
fr_FR: Activé(e)

en: input
fr_FR: Entrée

en: output
fr_FR: Sortie

en: reset to default blend colorspace
fr_FR: Sélectionne l’espace de couleur de fusion par défaut

en: reset and hide output channels
fr_FR: Réinitialiser et cacher le canal de sortie

en: show output channels
fr_FR: Afficher le canal de sortie

en: sliders for L channel
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal « L »

en: sliders for a channel
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal « a »

en: green/red
fr_FR: Vert/rouge

en: sliders for b channel
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal « b »

en: blue/yellow
fr_FR: Bleu/jaune

en: sliders for chroma channel (of LCh)
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal chroma « C » (de LCh)

en: h
fr_FR: H

en: sliders for hue channel (of LCh)
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal de teinte « h » (de LCh)

en: g
fr_FR: G

en: sliders for gray value
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal gris

en: sliders for red channel
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal rouge

en: G
fr_FR: V

en: sliders for green channel
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal vert

en: sliders for blue channel
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal bleu

en: sliders for hue channel (of HSL)
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal de teinte (de TSL)

en: sliders for chroma channel (of HSL)
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal de saturation (de TSL)

en: sliders for value channel (of HSL)
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal de valeur « L » (de TSL)

en: sliders for value channel (of JzCzhz)
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal valeur (de JzCzhz)

en: sliders for chroma channel (of JzCzhz)
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal chroma (de JzCzhz)

en: hz
fr_FR: Hz

en: sliders for hue channel (of JzCzhz)
fr_FR: Conditions de fusion sur le canal teinte (de JzCzhz)

en: adjustment based on input received by this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
fr_FR: Sélection faite sur l’image d’entrée du module :
     • Intervalle entre deux marqueurs internes (triangles pleins du haut) : fusion totale,
     • Intervalle à l’extérieur des marqueurs externes (triangles vides du bas) : pas de fusion,
     • Intervalle entre deux marqueurs adjacents interne/externe : fusion progressive.

en: adjustment based on unblended output of this module:
    * range defined by upper markers: blend fully
    * range defined by lower markers: do not blend at all
    * range between adjacent upper/lower markers: blend gradually
fr_FR: Sélection faite sur l’image de sortie du module avant fusion :
     • Intervalle entre deux marqueurs internes (triangles pleins du haut) : fusion totale,
     • Intervalle à l’extérieur des marqueurs externes (triangles vides du bas) : pas de fusion,
     • Intervalle entre 2 marqueurs adjacents interne/externe : fusion progressive.

en: reset blend mask settings
fr_FR: Réinitialise les paramètres de fusion conditionnelle

en: channel
fr_FR: Canal

en: pick GUI color from image
    ctrl+click or right-click to select an area
fr_FR: Choisit une couleur dans l’image,
    Ctrl+clic ou clic-droit pour sélectionner une zone.

en: show color
fr_FR: Montrer couleur

en: set the range based on an area from the image
    drag to use the input image
    ctrl+drag to use the output image
fr_FR: Sélectionne une étendue depuis une zone de l’image :
     • Clic – utiliser l’image en entrée
     • Ctrl+clic – utiliser l’image en sortie

en: set range
fr_FR: Définit l'étendu

en: invert all channel's polarities
fr_FR: Inverser les polarités de tous les canaux

en: toggle polarity. best seen by enabling 'display mask'
fr_FR: Inverse la polarité. Mieux vu en activant « Afficher le masque »

en: double-click to reset.
    press 'a' to toggle available slider modes.
    press 'c' to toggle view of channel data.
    press 'm' to toggle mask view.
fr_FR: Double clic pour réinitialiser. Saisir :
     • a – Changer le mode d’édition,
     • c – afficher les données du canal,
     • m – afficher le masque.

en:  EV
fr_FR:  IL

en: blend
fr_FR: Fusion

en: boost factor
fr_FR: Facteur de renforcement

en: adjust the boost factor of the channel mask
fr_FR: Ajuster le facteur de renforcement du masque

en: %d shape used | %d shapes used
fr_FR[0]: %d forme utilisée
fr_FR[1]: %d formes utilisées

en: no mask used
fr_FR: Aucun utilisé

en: toggle polarity of drawn mask
fr_FR: Inverser la polarité du masque dessiné

en: show and edit mask elements
fr_FR: Montrer et éditer les éléments d’un masque

en: show and edit in restricted mode (no moving/resizing of shapes)
fr_FR: Montrer et éditer en mode restreint (pas de déplacement / agrandissement)

en: add gradient
fr_FR: Ajouter un dégradé

en: add multiple gradients
fr_FR: Ajouter plusieurs dégradés

en: add brush
fr_FR: Ajouter une forme au pinceau

en: add multiple brush strokes
fr_FR: Ajouter plusieurs coups de pinceau

en: add path
fr_FR: Ajouter un chemin

en: add multiple paths
fr_FR: Ajouter plusieurs chemins

en: add ellipse
fr_FR: Ajouter une ellipse

en: add multiple ellipses
fr_FR: Ajouter plusieurs ellipses

en: add circle
fr_FR: Ajouter un cercle

en: add multiple circles
fr_FR: Ajouter plusieurs cercles

en: toggle polarity of raster mask
fr_FR: Inverser la polarité du masque raster

en: normal & difference
fr_FR: Normaux & différences

en: lighten
fr_FR: Éclaircir

en: darken
fr_FR: Assombrir

en: contrast enhancing
fr_FR: Renforcement du contraste

en: color channel
fr_FR: Mode canal de couleur

en: chromaticity & lightness
fr_FR: Chrominance & luminance

en: normal & arithmetic
fr_FR: Normaux & arithmétiques

note: add deprecated blend mode
en: deprecated
fr_FR: Déprécié

note: should never happen: unknown blend mode
en: unknown blend mode '%d' in module '%s'
fr_FR: Mode de fusion « %d » non reconnu dans le module « %s »

en: blending options
fr_FR: Options de fusion

en: blend mask
fr_FR: Masque de fusion

en: display mask and/or color channel
fr_FR: Afficher les masques et/ou les canaux de couleur

en: display mask and/or color channel.
    ctrl+click to display mask,
    shift+click to display channel.
    hover over parametric mask slider to select channel for display
fr_FR: Affiche les masques et/ou le canal de couleur.
     • Ctrl+clic – afficher le masque
     • Maj+clic – afficher le canal
    Survoler la réglette du masque paramétrique pour sélectionner le canal à afficher.

en: temporarily switch off blend mask
fr_FR: Désactiver temporairement le masque de fusion

en: temporarily switch off blend mask.
    only for module in focus
fr_FR: Désactive temporairement le masque de fusion.
    Uniquement pour le module actif.

en: choose blending mode
fr_FR: Choisir le mode de fusion

en: toggle blend order
fr_FR: Inverser l’ordre de fusion

en: toggle the blending order between the input and the output of the module,
    by default the output will be blended on top of the input,
    order can be reversed by clicking on the icon (input on top of output)
fr_FR: Inverser l’ordre de fusion entre l’entée et la sortie du module,
    par défaut la sortie est fusionnée au-dessus de l’entrée,
    l’ordre peut être inversé en cliquant sur l’icône
    (entrée au-dessus de la sortie).

en: fulcrum
fr_FR: Pivot

en: adjust the fulcrum used by some blending operations
fr_FR: Ajuste le pivot utilisé par quelques opérations de fusion

note: Add opacity/scale sliders to table
en: opacity
fr_FR: Opacité

en: set the opacity of the blending
fr_FR: Fixer l’opacité de la fusion

en: combine masks
fr_FR: Combinaison des masques

en: how to combine individual drawn mask and different channels of parametric mask
fr_FR: Comment combiner le masque dessiné et les différents canaux du masque paramétrique

en: details threshold
fr_FR: Seuil des détails

en: adjust the threshold for the details mask (using raw data),
    positive values select areas with strong details,
    negative values select flat areas
fr_FR: Ajuste le seuil pour le masque de détails (en utilisant les données RAW).
     • Les valeurs positives sélectionnent les zones avec des détails importants
     • Les valeurs négatives sélectionnent les zone plates, sans détail

en: feathering guide
fr_FR: Guide de raffinement

en: choose to guide mask by input or output image and
    choose to apply feathering before or after mask blur
fr_FR: Permet de guider le masque depuis l’image d’entrée ou de sortie
    et de choisir d’appliquer le raffinement avant ou après le flou.

en: feathering radius
fr_FR: Rayon du raffinement

en: spatial radius of feathering
fr_FR: Extension spatiale du raffinement

en: blurring radius
fr_FR: Rayon du flou

en: radius for gaussian blur of blend mask
fr_FR: Rayon du flou gaussien du masque de fusion

en: mask opacity
fr_FR: Opacité du masque

en: shifts and tilts the tone curve of the blend mask to adjust its brightness
    without affecting fully transparent/fully opaque regions
fr_FR: Décale et incline la courbe de tonalités du masque de fusion pour ajuster sa luminosité
    sans affecter les régions complètement transparentes ou opaques.

en: mask contrast
fr_FR: Contraste du masque

en: gives the tone curve of the blend mask an s-like shape to adjust its contrast
fr_FR: Donne à la courbe de tonalités du masque de fusion une forme en S
    pour ajuster son contraste.

en: mask refinement
fr_FR: Raffinement du masque

en: autosaving history has been disabled for this image because of a very large history or a slow drive being used
fr_FR: La sauvegarde automatique a été désactivé pour cette image à cause d'un historique long ou d'un disque lent utilisé

en: %s: module `%s' version mismatch: %d != %d
fr_FR: %s : Module « %s » version non cohérente : %d != %d

en: duplicate module, can't move new instance after the base one
fr_FR: Duplication de module, impossible de déplacer la nouvelle instance après celle de base.

en: new instance
fr_FR: Nouvelle instance

en: duplicate instance
fr_FR: Cloner l’instance

en: move up
fr_FR: Monter

en: move down
fr_FR: Descendre

note: delete button label and tooltip will be updated based on trash pref
en: delete
fr_FR: Supprimer

en: rename
fr_FR: Renommer

en: '%s' is switched on
fr_FR: « %s » est activé

en: '%s' is switched off
fr_FR: « %s » est désactivé

en: '%s' has an introspection error
fr_FR: « %s » a une erreur d'introspection

en: unknown mask
fr_FR: Masque inconnu

en: drawn + parametric mask
fr_FR: Masques dessiné et paramétrique

en: this module has a `%s'
fr_FR: Ce module a un « %s »

en: taken from module %s
fr_FR: Récupéré depuis le module « %s »

en: click to display (module must be activated first)
fr_FR: Cliquer pour afficher (le module doit être activé)

en: purpose
fr_FR: Objectif

en: process
fr_FR: Traitement

en: reset parameters
    ctrl+click to reapply any automatic presets
fr_FR: Réinitialiser les paramètres,
    Ctrl+clic pour réappliquer les préréglages automatiques.

en: multiple instance actions
    right-click creates new instance
fr_FR: Instances multiples,
    clic-droit pour créer une nouvelle instance.

en: presets
    right-click to apply on new instance
fr_FR: Préréglages,
    clic-droit pour appliquer sur une nouvelle instance.

en: ERROR
fr_FR: ERREUR

en: unsupported input
fr_FR: Entrée non supportée

en: you have placed this module at
    a position in the pipeline where
    the data format does not match
    its requirements.
fr_FR: Le module a été placé à une position
    dans le pipeline où le format de données
    ne satisfait pas ses prérequis.

en: show
fr_FR: Afficher

en: new
fr_FR: Nouveau

en: duplicate
fr_FR: Cloner

en: reset
fr_FR: Réinitialiser

note: Adding the outer container
en: presets
fr_FR: Préréglages

en: enable
fr_FR: Activer

en: focus
fr_FR: Focus

en: instance
fr_FR: Instance

en: processing module
fr_FR: Module de traitement

en: %s
    ctrl+click to %s
fr_FR: %s
    Ctrl+clic pour %s

en: cannot find Lightroom XMP!
fr_FR: Impossible de trouver un XMP venant de Lightroom !

en: `%s' is not a Lightroom XMP!
fr_FR: « %s » N’est pas un fichier XMP de Lightroom

en: %s has been imported | %s have been imported
fr_FR[0]: %s a été importé
fr_FR[1]: %s ont été importés

en: hardness: %3.2f%%
fr_FR: Dureté : %3.2f%%

en: size: %3.2f%%
fr_FR: Taille : %3.2f%%

en: [BRUSH] change size
fr_FR: [PINCEAU] Changer la taille

en: [BRUSH] change hardness
fr_FR: [PINCEAU] Changer la dureté

en: [BRUSH] change opacity
fr_FR: [PINCEAU] Changer l’opacité

en: brush #%d
fr_FR: Pinceau #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>hardness</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
fr_FR: <b>Taille</b> : molette • <b>Dureté</b> : Maj+molette
    <b>Opacité</b> : Ctrl+molette (%d%%)

en: <b>size</b>: scroll
fr_FR: <b>Taille</b> : défiler

en: feather size: %3.2f%%
fr_FR: Adoucissement : %3.2f%%

en: [CIRCLE] change size
fr_FR: [CERCLE] Changer la taille

en: [CIRCLE] change feather size
fr_FR: [CERCLE] Changer la taille d’adoucissement

en: [CIRCLE] change opacity
fr_FR: [CERCLE] Changer l’opacité

en: circle #%d
fr_FR: Cercle #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
fr_FR: <b>Taille</b> : molette • <b>Taille d’adoucissement</b> : Maj+molette
    <b>Opacité</b> : Ctrl+molette (%d%%)

en: rotation: %3.f°
fr_FR: Rotation : %3.f°

en: [ELLIPSE] change size
fr_FR: [ELLIPSE] Changer la taille

en: [ELLIPSE] change feather size
fr_FR: [ELLIPSE] Changer la taille d’adoucissement

en: [ELLIPSE] rotate shape
fr_FR: [ELLIPSE] Tourner la forme

en: [ELLIPSE] change opacity
fr_FR: [ELLIPSE] Changer l’opacité

en: [ELLIPSE] switch feathering mode
fr_FR: [ELLIPSE] Changer le mode d’adoucissement

en: ellipse #%d
fr_FR: Ellipse #%d

en: <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: ctrl+shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
fr_FR: <b>Taille</b> : molette • <b>Taille d’adoucissement</b> : Maj+molette
    <b>Rotation</b> : Ctrl+Maj+molette • <b>Opacité</b> : Ctrl+molette (%d%%).

en: <b>rotate</b>: ctrl+drag
fr_FR: <b>Tourner</b> : Ctrl+déplacer

en: <b>feather mode</b>: shift+click, <b>rotate</b>: ctrl+drag
    <b>size</b>: scroll, <b>feather size</b>: shift+scroll, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
fr_FR: <b>Mode d’adoucissement</b> : Maj+clic • <b>Tourner</b> : Ctrl+déplacer
    <b>Taille</b> : molette • <b>Taille d’adoucissement</b> : Maj+molette • <b>Opacité</b> : Ctrl+molette (%d%%)

en: compression: %3.2f%%
fr_FR: Compression : %3.2f%%

en: curvature: %3.2f%%
fr_FR: Courbure : %3.2f%%

en: [GRADIENT on pivot] rotate shape
fr_FR: [DÉGRADÉ sur pivot] Tourner la forme

en: [GRADIENT creation] set rotation
fr_FR: [DÉGRADÉ création] Terminer la création

en: [GRADIENT] change curvature
fr_FR: [DÉGRADÉ] Changer la courbure

en: [GRADIENT] change compression
fr_FR: [DÉGRADÉ] Changer la compression

en: [GRADIENT] change opacity
fr_FR: [DÉGRADÉ] Changer l’opacité

en: gradient #%d
fr_FR: Dégradé #%d

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>rotation</b>: click+drag, <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
fr_FR: <b>Courbe</b> : molette • <b>Compression</b> : Maj+molette
    <b>Orientation</b> : Clic+déplacer • <b>Opacité</b> : Ctrl+molette (%d%%)

en: <b>curvature</b>: scroll, <b>compression</b>: shift+scroll
    <b>opacity</b>: ctrl+scroll (%d%%)
fr_FR: <b>Courbe</b> : molette • <b>Compression</b> : Maj+molette
    <b>Opacité</b> : Ctrl+molette (%d%%)

en: <b>rotate</b>: drag
fr_FR: <b>Tourner</b> : déplacer

en: [SHAPE] remove shape
fr_FR: [FORME] Supprimer la forme

en: group `%s'
fr_FR: Groupe « %s »

en: copy of `%s'
fr_FR: Copie de « %s »

en: %s: mask version mismatch: %d != %d
fr_FR: %s : Version non cohérente du masque : %d != %d

en: opacity: %.0f%%
fr_FR: Opacité : %.0f%%

en: add existing shape
fr_FR: Ajouter un masque existant

en: use same shapes as
fr_FR: Utiliser les mêmes masques que

en: masks can not contain themselves
fr_FR: Les masques ne peuvent pas se contenir eux-mêmes

en: [PATH creation] add a smooth node
fr_FR: [CHEMIN création] Ajouter un nœud doux

en: [PATH creation] add a sharp node
fr_FR: [CHEMIN création] Ajouter un nœud dur

en: [PATH creation] terminate path creation
fr_FR: [CHEMIN création] Terminer la création

en: [PATH on node] switch between smooth/sharp node
fr_FR: [CHEMIN sur nœud] Changer le nœud doux/dur

en: [PATH on node] remove the node
fr_FR: [CHEMIN sur nœud] Supprimer le nœud

en: [PATH on feather] reset curvature
fr_FR: [CHEMIN sur adoucissement] Réinitialiser la courbure

en: [PATH on segment] add node
fr_FR: [CHEMIN sur segment] Ajouter un nœud

en: [PATH] change size
fr_FR: [CHEMIN] Changer la taille

en: [PATH] change feather size
fr_FR: [CHEMIN] Changer la taille de l’adoucissement

en: [PATH] change opacity
fr_FR: [CHEMIN] Changer l’opacité

en: path #%d
fr_FR: Chemin #%d

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>cancel</b>: right-click
fr_FR: <b>Ajouter un nœud</b> : clic • <b>Ajouter un nœud dur</b> : Ctrl+clic
    <b>Annuler</b> : clic-droit

en: <b>add node</b>: click, <b>add sharp node</b>: ctrl+click
    <b>finish path</b>: right-click
fr_FR: <b>Ajouter un nœud</b> : clic • <b>Ajouter un nœud dur</b> : Ctrl+clic
    <b>Terminer le chemin</b> : clic-droit

en: <b>move node</b>: drag, <b>remove node</b>: right-click
    <b>switch smooth/sharp mode</b>: ctrl+click
fr_FR: <b>Déplacer un nœud</b> : déplacer • <b>Supprimer un nœud</b> : clic-droit
    <b>Passer au mode doux ou dur</b> : Ctrl+clic

en: <b>node curvature</b>: drag, <b>force symmetry</b>: ctrl+drag,
    <b>move single handle</b>: shift+drag, <b>reset curvature</b>: right-click
fr_FR: <b>Courbe du nœud</b> : déplacer, <b>forcer la symétrie</b> : Ctrl+déplacer
    <b>Déplacer un seul nœud</b> : Shift+déplacer, <b>Réinitialiser la courbe</b> : clic-droit

en: <b>move segment</b>: drag, <b>add node</b>: ctrl+click
    <b>remove path</b>: right-click
fr_FR: <b>Déplacer un segment</b> : déplacer • <b>Ajouter un nœud</b> : Ctrl+clic
    <b>Supprimer le chemin</b> : clic-droit

en: enabled as required
fr_FR: Activé car requis

en: history had module disabled but it is required for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
fr_FR: L’historique avait un module désactivé mais requis pour ce type d’image.
    Probablement introduit en appliquant un préréglage, un style ou un copier/coller d’historique.

en: disabled as not appropriate
fr_FR: Désactivé car non approprié

en: history had module enabled but it is not allowed for this type of image.
    likely introduced by applying a preset, style or history copy&paste
fr_FR: L’historique avait un module activé mais non autorisé pour ce type d’image.
    Probablement introduit en appliquant un préréglage, un style ou un copier/coller d’historique.

en: fatal pixelpipe abort due to non-aligned buffers
    in module '%s'
    please report on GitHub
fr_FR: Flux de travail interrompu à cause de mémoire non alignée
    dans le module « %s »
    Merci de reporter sur GitHub

en: fatal input misalignment, please report on GitHub
fr_FR: Erreur d'alignement en entrée, merci de reporter sur GitHub

en: OpenCL errors encountered; disabling OpenCL for this session! some possible causes:
      - OpenCL out of resources due to preference settings. please try with defaults,
      - buggy driver for some device. please run darktable with `-d opencl' to identify,
      - some drivers don't support needed number of events,
      - too small headroom settings while using 'use all device memory'.
fr_FR: Erreur rencontré dans l'OpenCL; désactivé pour cette session ! Quelques causes possibles :
     • Pas assez de ressources OpenCL à cause des préférences choisies. Tester avec les valeurs par défaut,
     • Pilote bugué sur certains périphériques. Exécuter Darktable avec l'option « -d opencl » pour plus d'information,
     • Certains pilotes ne supportent pas le nombre d'événements nécessaires,
     • Le « headroom » est trop petit lorsque l'option « Utiliser toute la mémoire du périphérique » est positionnée.

en: module '%s' can't get raster mask from module
    '%s' as that is processed later in the pixel pipe.
    raster mask is ignored.
fr_FR: Le module « %s » ne peut récupérer le masque raster depuis le module
     « %s » car il est calculé plus tard dans l’enchaînement des modules.
    Le masque raster est ignoré.

en: tiling failed for module '%s'. the output most likely will be OK, but you might want to check.
fr_FR: Tuilage impossible pour le module « %s ». La sortie est probablement correcte, mais vous devriez vérifier.

en: you have reached the start of your selection
fr_FR: Début de la sélection atteinte

en: you have reached the start of your collection
fr_FR: Début de la collection atteinte

en: you have reached the end of your selection
fr_FR: Fin de la sélection atteinte

en: you have reached the end of your collection
fr_FR: Fin de la collection atteinte

en: zooming is limited to %d images
fr_FR: Le zoom est limité à %d images

en: invalid
fr_FR: Invalide

en: year %s
fr_FR: Année %s

en: enter the minimal value
    use 'min' if no bound
    right-click to select from existing values
fr_FR: Entrer la valeur minimale.
    Utiliser « min » s’il n’y a pas de borne,
    clic-droit pour sélectionner depuis les valeurs existantes.

en: enter the maximal value
    use 'max' if no bound
    right-click to select from existing values
fr_FR: Entrer la valeur maximale.
    Utiliser « max » s’il n’y a pas de borne,
    clic-droit pour sélectionner depuis les valeurs existantes.

en: enter the value
    right-click to select from existing values
fr_FR: Entrer la valeur,
    clic-droit pour sélectionner depuis les valeurs existantes.

en: enter the minimal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'min' if no bound
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
fr_FR: Entrer la date minimale au format « aaaa:mm:jj hh:mm:ss.sss »
    (seule l’année est requise).
    Utiliser « min » s’il n’y a pas de borne, le préfixe « - » pour une date relative.
    Clic-droit pour sélectionner depuis un calendrier ou les valeurs existantes.

en: enter the maximal date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    use 'max' if no bound
    'now' keyword is handled
    use '-' prefix for relative date
    right-click to select from calendar or existing values
fr_FR: Entrer la date maximale au format « aaaa:mm:jj hh:mm:ss.sss »
    (seule l’année est requise).
    Utiliser « max » s’il n’y a pas de borne, le préfixe « - » pour une date relative.
    Clic-droit pour sélectionner depuis un calendrier ou les valeurs existantes.

en: enter the date
    in the form YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
    right-click to select from calendar or existing values
fr_FR: Entrer la date,
    au format « aaaa:mm:jj hh:mm:ss.sss » (seule l’année est requise).
    Clic-droit pour sélectionner depuis un calendrier ou les valeurs existantes.

en: date-time interval to subtract from the max value
fr_FR: Intervalle date-heure à soustraire à la valeur maximale

en: date-time interval to add to the min value
fr_FR: Intervalle date-heure à ajouter à la valeur minimale

en: fixed
fr_FR: Fixée

en: relative
fr_FR: Relative

en: selected
fr_FR: Sélectionne :

en: min
fr_FR: Min

en: max
fr_FR: Max

en: date type
fr_FR: Type de date

note: the date section
en: date
fr_FR: Date

en: click to select date
    double-click to use the date directly
fr_FR: Clic pour sélectionner une date.
    Double clic pour utiliser la date directement.

en: years:
fr_FR: Années :

en: months:
fr_FR: Mois :

en: days:
fr_FR: Jours :

note: the time section
en: time
fr_FR: Date/heure

en: current date:
fr_FR: Date actuelle :

en: now
fr_FR: Maintenant

en: set the value to always match current datetime
fr_FR: Définit la valeur pour toujours correspondre à la date/heure actuelle

en: apply
fr_FR: Appliquer

en: set the range bound with this value
fr_FR: Définit les bornes de l’étendue avec cette valeur

en: double-click to reset
fr_FR: Double clic pour réinitialiser

note: loop through the tabke of path preferences and populate the widgets
en: current
fr_FR: Actuelle

en: leader
fr_FR: Tête de groupe

en: 
    click here to set this image as group leader
fr_FR: 
    Cliquer ici pour définir cette image comme tête de groupe

note: and the number of grouped images
en: grouped images
fr_FR: Images groupées

en: fit
fr_FR: Ajusté

en: here
fr_FR: ici

en: there are no images in this collection
fr_FR: Il n’y a pas d’images dans cette collection

en: need help?
fr_FR: Besoin d'aide ?

en: if you have not imported any images yet
fr_FR: S’il n’y a pas encore d’images importées

en: click on <b>?</b> then an on-screen item to open manual page
fr_FR: Cliquer sur <b>?</b> et ensuite sur un élément de l'interface pour ouvrir la page du manuel

en: you can do so in the import module
fr_FR: Utiliser le module « Importer »

en: press and hold '<b>h</b>' to show all active keyboard shortcuts
fr_FR: Presser et tenir <b>« h »</b> pour afficher tous les raccourcis actifs

en: to open the online manual click
fr_FR: Pour ouvrir le manuel en ligne cliquer

en: try to relax the filter settings in the top panel
fr_FR: Élargir le filtre de notation dans le panneau supérieur

en: or add images in the collections module
fr_FR: Ou ajouter des images dans le module « Collections »

en: personalize darktable
fr_FR: Personnaliser Darktable

en: click on the gear icon for global preferences
fr_FR: Cliquer sur l'icône « roue-crantée » pour les préférences globales

en: click on the keyboard icon to define shortcuts
fr_FR: Cliquer sur l'icône clavier pour définir un raccourci

en: try the 'no-click' workflow
fr_FR: Essayer le flux de travail « sans clic »

en: set module-specific preferences through module's menu
fr_FR: Définir les préférences spécifiques à un module via le menu du module

en: hover over an image and use keyboard shortcuts
fr_FR: Survoler une image avec la souris et utiliser les raccourcis clavier

en: to apply ratings, colors, styles, etc.
fr_FR: pour appliquer notes, couleurs, styles, etc.

en: make default raw development look more like your
fr_FR: Faire que le développement raw par défaut soit proche

en: hover over any button for its description and shortcuts
fr_FR: Survoler les boutons avec la souris pour voir la description et les raccourcis

en: camera's JPEG by applying a camera-specific style
fr_FR: du JPEG boîtier en appliquant un style spécifique au boîtier

en: you have changed the settings related to how thumbnails are generated.
fr_FR: Les paramètres contrôlant la génération des miniatures ont été changés

en: all cached thumbnails need to be invalidated.
fr_FR: Toutes les miniatures doivent être invalidées.

en: cached thumbnails starting from level %d need to be invalidated.
fr_FR: Les miniatures du cache à partir du niveau %d doivent être invalidées.

en: cached thumbnails below level %d need to be invalidated.
fr_FR: Les miniatures du cache en dessous du niveau %d doivent être invalidées.

en: cached thumbnails between level %d and %d need to be invalidated.
fr_FR: Les miniatures du cache entre les niveaux %d et %d doivent être invalidées.

en: do you want to do that now?
fr_FR: Faire cela maintenant ?

en: cached thumbnails invalidation
fr_FR: Invalidation du cache des miniatures

note: setup history key accelerators
en: copy history
fr_FR: Copier le développement

en: copy history parts
fr_FR: Copier une partie du développement

en: paste history parts
fr_FR: Coller l’historique en partie

en: duplicate image
fr_FR: Cloner l’image

en: duplicate image virgin
fr_FR: Cloner l’image vierge

en: select film roll
fr_FR: Choisir le dossier

en: select untouched
fr_FR: Non développées

note: clang-format off modelines: These editor modelines have been set for all relevant files by tools/update_modelines.py vim: shiftwidth=2 expandtab tabstop=2 cindent kate: tab-indents: off; indent-width 2; replace-tabs on; indent-mode cstyle; remove-trailing-spaces modified; clang-format on allow time 
en: $(ROLL.NAME) - roll of the input image
fr_FR: $(ROLL.NAME) - Nom du dossier

en: $(FILE.FOLDER) - folder containing the input image
fr_FR: $(FILE.FOLDER) - Chemin du dossier de l’image d’origine

en: $(FILE.NAME) - basename of the input image
fr_FR: $(FILE.NAME) - Nom de base de l’image d’origine

en: $(FILE.EXTENSION) - extension of the input image
fr_FR: $(FILE.EXTENSION) - Extension du fichier d’origine

en: $(ID) - image ID
fr_FR: $(ID) - Numéro d’image

en: $(VERSION) - duplicate version
fr_FR: $(VERSION) - Version copie virtuelle

en: $(VERSION.IF_MULTI) - same as $(VERSION) but null string if only one version exists
fr_FR: $(VERSION.IF_MULTI) - Comme $(VERSION) mais égal à chaîne vide si une seule version existe

en: $(VERSION.NAME) - version name from metadata
fr_FR: $(VERSION.NAME) - Nom de version dans les métadonnées

en: $(DARKTABLE.VERSION) - current darktable version
fr_FR: $(DARKTABLE.VERSION) - Version de Darktable

note: _("$(DARKTABLE.NAME) - darktable name"),  -- not implemented
en: $(SEQUENCE[n,m]) - sequence number, n: number of digits, m: start number
fr_FR: $(SEQUENCE[n,m]) - Nombre séquentiel, n : nombre de chiffre, m : valeur initiale

en: $(WIDTH.SENSOR) - image sensor width
fr_FR: $(WIDTH.SENSOR) - Largeur de l'image du capteur

en: $(HEIGHT.SENSOR) - image sensor height
fr_FR: $(HEIGHT.SENSOR) - Hauteur de l’image du capteur

en: $(WIDTH.RAW) - RAW image width
fr_FR: $(WIDTH.RAW) - Largeur de l’image RAW

en: $(HEIGHT.RAW) - RAW image height
fr_FR: $(HEIGHT.RAW) - Hauteur de l’image RAW

en: $(WIDTH.CROP) - image width after crop
fr_FR: $(WIDTH.CROP) - Largeur de l’image après recadrage

en: $(HEIGHT.CROP) - image height after crop
fr_FR: $(HEIGHT.CROP) - Hauteur de l’image après recadrage

en: $(WIDTH.EXPORT) - exported image width
fr_FR: $(WIDTH.EXPORT) - Largeur de l’image exportée

en: $(HEIGHT.EXPORT) - exported image height
fr_FR: $(HEIGHT.EXPORT) - Hauteur de l’image exportée

note: _("$(WIDTH.MAX) - maximum image export width"),  -- not implemented _("$(HEIGHT.MAX) - maximum image export height"),  -- not implemented
en: $(YEAR) - year
fr_FR: $(YEAR) - Année

en: $(YEAR.SHORT) - year without century
fr_FR: $(YEAR.SHORT) - Année sans le siècle

en: $(MONTH) - month
fr_FR: $(MONTH) - Mois

en: $(MONTH.LONG) - full month name according to the current locale
fr_FR: $(MONTH.LONG) - Nom du mois

en: $(MONTH.SHORT) - abbreviated month name according to the current locale
fr_FR: $(MONTH.SHORT) - Abréviation du nom du mois

en: $(DAY) - day
fr_FR: $(DAY) - Jour

en: $(HOUR) - hour
fr_FR: $(HOUR) - Heure

note: _("$(HOUR.AMPM) - hour, 12-hour clock"),  -- not implemented
en: $(MINUTE) - minute
fr_FR: $(MINUTE) - Minutes

en: $(SECOND) - second
fr_FR: $(SECOND) - Secondes

en: $(MSEC) - millisecond
fr_FR: $(MSEC) - Millisecondes

en: $(EXIF.YEAR) - EXIF year
fr_FR: $(EXIF.YEAR) - Année EXIF

en: $(EXIF.YEAR.SHORT) - EXIF year without century
fr_FR: $(EXIF.YEAR.SHORT) - Année EXIF sans le siècle

en: $(EXIF.MONTH) - EXIF month
fr_FR: $(EXIF.MONTH) - Mois EXIF

en: $(EXIF.MONTH.LONG) - full EXIF month name according to the current locale
fr_FR: $(EXIF.MONTH.LONG) - Nom du mois de l’EXIF

en: $(EXIF.MONTH.SHORT) - abbreviated EXIF month name according to the current locale
fr_FR: $(EXIF.MONTH.SHORT) - Abréviation du nom du mois EXIF

en: $(EXIF.DAY) - EXIF day
fr_FR: $(EXIF.DAY) - Jour EXIF

en: $(EXIF.HOUR) - EXIF hour
fr_FR: $(EXIF.HOUR) - Heure EXIF

note: _("$(EXIF.HOUR.AMPM) - EXIF hour, 12-hour clock") ..  "\n" .. -- not implemented
en: $(EXIF.MINUTE) - EXIF minute
fr_FR: $(EXIF.MINUTE) - Minutes EXIF

en: $(EXIF.SECOND) - EXIF second
fr_FR: $(EXIF.SECOND) - Secondes EXIF

en: $(EXIF.MSEC) - EXIF millisecond
fr_FR: $(EXIF.MSEC) - Millisecondes EXIF

note: _("$(EXIF.DATE.REGIONAL) - localized EXIF date"),  -- not implemented _("$(EXIF.TIME.REGIONAL) - localized EXIF time"),  -- not implemented
en: $(EXIF.ISO) - ISO value
fr_FR: $(EXIF.ISO) - Valeur ISO EXIF

en: $(EXIF.EXPOSURE) - EXIF exposure
fr_FR: $(EXIF.EXPOSURE) - Exposition EXIF

en: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - EXIF exposure bias
fr_FR: $(EXIF.EXPOSURE.BIAS) - Compensation d’exposition EXIF

note: _("$(EXIF.EXPOSURE.PROGRAM) - EXIF exposure program"),  -- not implemented
en: $(EXIF.APERTURE) - EXIF aperture
fr_FR: $(EXIF.APERTURE) - Ouverture EXIF

en: $(EXIF.CROP_FACTOR) - EXIF crop factor
fr_FR: $(EXIF.CROP_FACTOR) - Facteur de recadrage EXIF

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) - EXIF focal length
fr_FR: $(EXIF.FOCAL.LENGTH) - Longueur focale EXIF

en: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - EXIF 35 mm equivalent focal length
fr_FR: $(EXIF.FOCAL.LENGTH.EQUIV) - Longueur focale équivalente 35mm EXIF

en: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - EXIF focal distance
fr_FR: $(EXIF.FOCUS.DISTANCE) - Distance de mise au point EXIF

en: $(EXIF.MAKER) - camera maker
fr_FR: $(EXIF.MAKER) - Fabriquant du boîtier EXIF

en: $(EXIF.MODEL) - camera model
fr_FR: $(EXIF.MODEL) - Modèle de boîtier EXIF

en: $(EXIF.WHITEBALANCE) - EXIF selected white balance
fr_FR: $(EXIF.WHITEBALANCE) - Balance des blancs EXIF

note: not implemented
en: $(EXIF.METERING) - EXIF exposure metering mode
fr_FR: $(EXIF.METERING) - Mode de mesure d'exposition EXIF

note: not implemented
en: $(EXIF.LENS) - lens
fr_FR: $(EXIF.LENS) - Objectif EXIF

note: _("$(EXIF.FLASH.ICON) - icon indicating whether flash was used") ..  -- not implemented
en: $(EXIF.FLASH) - was flash used (yes/no/--)
fr_FR: $(EXIF.FLASH) - Le flash a-t-il été utilisé (Oui / Non / --)

note: not implemented _("$(GPS.LONGITUDE) - longitude"),-- not implemented _("$(GPS.LATITUDE) - latitude"),-- not implemented _("$(GPS.ELEVATION) - elevation"),-- not implemented _("$(GPS.LOCATION.ICON) - icon indicating whether GPS location is known"),-- not implemented
en: $(LONGITUDE) - longitude
fr_FR: $(LONGITUDE) - Longitude

en: $(LATITUDE) - latitude
fr_FR: $(LATITUDE) - Latitude

en: $(ELEVATION) - elevation
fr_FR: $(ELEVATION) - Élévation

en: $(STARS) - star rating as number (-1 for rejected)
fr_FR: $(STARS) - Notation avec un nombre (–1 pour rejeter)

note: _("$(RATING.ICONS) - star/reject rating in icon form"),-- not implemented
en: $(LABELS) - color labels as text
fr_FR: $(LABELS) - Labels de couleur en noms

note: _("$(LABELS.ICONS) - color labels as icons"),-- not implemented
en: $(TITLE) - title from metadata
fr_FR: $(TITLE) - Titre des métadonnées

en: $(DESCRIPTION) - description from metadata
fr_FR: $(DESCRIPTION) - Description des métadonnées

en: $(CREATOR) - creator from metadata
fr_FR: $(CREATOR) - Auteur des métadonnées

en: $(PUBLISHER) - publisher from metadata
fr_FR: $(PUBLISHER) - Diffuseur des métadonnées

en: $(RIGHTS) - rights from metadata
fr_FR: $(RIGHTS) - Droits des métadonnées

note: _("$(TAGS) - tags as set in metadata settings"),
en: $(CATEGORY[n,category]) - subtag of level n in hierarchical tags
fr_FR: $(CATEGORY[n,category])) - Sous-mot-clé de niveau n des mots-clés hiérarchiques

en: $(SIDECAR_TXT) - contents of .txt sidecar file, if present
fr_FR: $(SIDECAR_TXT) - Contenu du fichier .txt si présent

en: $(FOLDER.PICTURES) - pictures folder
fr_FR: $(FOLDER.PICTURES) - Répertoire des images

en: $(FOLDER.HOME) - home folder
fr_FR: $(FOLDER.HOME) - Dossier personnel

en: $(FOLDER.DESKTOP) - desktop folder
fr_FR: $(FOLDER.DESKTOP) - Dossier du bureau

note: _("$(OPENCL.ACTIVATED) - whether OpenCL is activated"),
en: $(USERNAME) - login name
fr_FR: $(USERNAME) - Nom d’utilisateur

note: _("$(NL) - newline"), _("$(JOBCODE) - job code for import"), handle different versions of names get the substitution and do any string manipulations requested remove the var from the string string modifications replace the substitution variables in a string change the encoding of the terminal to han
en: apply camera style
fr_FR: Appliquer les styles de boîtier

note: name of script
en: apply darktable camera style to matching images
fr_FR: Appliquer un style de boîtier aux images correspondantes

note: purpose of script your name and optionally e-mail address URL to help/documentation - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - L O G  L E V E L N A M E  S P A C E G L O B A L  V A R I A B L E S P R E F E R E N C E S A L I A S E S F U N C T I O N S ----------------- helper functions script functio
en: applying camera styles to images
fr_FR: Appliquer un style de boîtier aux images

note: - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - M A I N  P R O G R A M U S E R  I N T E R F A C E D A R K T A B L E  I N T E G R A T I O N E V E N T S
en: apply darktable camera styles to collection
fr_FR: Appliquer les styles de boîtier à la collection

en: apply darktable camera styles to selection
fr_FR: Appliquer les styles de boîtier à la sélection

note: This file is part of darktable, copyright (c) 2015 Tobias Ellinghaus darktable is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later ver
en: check for updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour

en: check for newer darktable releases
fr_FR: Vérifier les nouvelles version de Darktable

note: function to destory the script set to hide for libs since we can't destroy them commpletely yet how to restart the (lib) script after it's been hidden - i.e. make it visible again only required for libs since the destroy_method only hides them compare two version strings of the form "major.minor.pat
en: copy paste metadata
fr_FR: Copier / coller les métadonnées

en: adds keyboard shortcuts and buttons to copy/paste metadata between images
fr_FR: Ajoute un raccourci clavier et un bouton pour copier/coller les métadonnées entres images

note: function to destory the script set to hide for libs since we can't destroy them commpletely yet how to restart the (lib) script after it's been hidden - i.e. make it visible again only required for libs since the destroy_method only hides them set this to "false" if you don't want to overwrite metad
en: copy metadata
fr_FR: Copier les métadonnées

en: copy metadata of the first selected image
fr_FR: Copier les métadonnées de la première image sélectionnée

en: paste metadata
fr_FR: Coller les métadonnées

en: paste metadata to the selected images
fr_FR: Coller les métadonnées aux images sélectionnées

note: This file is part of darktable, copyright (c) 2014--2018 Tobias Ellinghaus darktable is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any lat
en: delete long tags
fr_FR: Supprimer les mots-clés longs

en: delete all tags longer than a set length
fr_FR: Supprimer tous les mots-clés plus long qu'une limite donnée

note: function to destory the script set to hide for libs since we can't destroy them commpletely yet how to restart the (lib) script after it's been hidden - i.e. make it visible again only required for libs since the destroy_method only hides them noting to destroy deleting while iterating the tags list
en: delete unused tags
fr_FR: Supprimer les mots-clé non utilisés

note: function to destory the script set to hide for libs since we can't destroy them commpletely yet how to restart the (lib) script after it's been hidden - i.e. make it visible again only required for libs since the destroy_method only hides them deleting while iterating the tags list seems to break th
en: enfuse
fr_FR: Enfuse

en: exposure blend images
fr_FR: Fusion d'exposition d'images

note: name expandable resetable containers widget view_enter view_leave add a new lib is enfuse installed? instance of DT tiff exporter check the version so that we can use the correct arguments initialize exposure_mu value and depth setting in config to sane defaults (would be 0 otherwise) set up some wi
en: exposure mu
fr_FR: Exposition mean of gaussian

en: center also known as mean of gaussian weighting function (0 <= mean <= 1); default: 0.5
fr_FR: Centre, aussi connu comme moyenne d'une fonctionne de pondération gaussienne (0 <= moyenne <= 1); défaut 0.5

en: exposure optimum
fr_FR: Optimum d’exposition

en: optimum exposure value, usually the maximum of the weighting function (0 <= optimum <=1); default 0.5
fr_FR: Valeur d'exposition optimale, généralement le maximum d'une fonction de pondération (0 <= optimum <= 1); défaut 0.5

en: depth
fr_FR: Bits

en: the number of bits per channel of the output image
fr_FR: Le nombre de bit par canal de l'image exportée

en: blend colorspace
fr_FR: Espace de couleur de fusion

en: force blending in selected colorspace
fr_FR: Forcer la fusion dans l'espace couleur sélectionné

en: run enfuse
fr_FR: Exécuter « enfuse »

en: enfuse not installed
fr_FR: L'outil « enfuse » n'est pas installé

note: remember exposure_mu TODO: find a way to save it whenever the value changes create a temp response file windows os.tmpname() defaults to root directory
en: error writing to '%s'
fr_FR: Erreur lors de l'écriture de « %s »

note: add all filenames to the response file only use ldr files as enfuse can't open raws alternatively raws will be exported as tiff windows os.tmpname() defaults to root directory
en: converting raw file '%s' to tiff...
fr_FR: Conversion du fichier RAW « %s » en TIFF...

note: other images will be skipped
en: skipping %s...
fr_FR: Ignorer « %s »...

note: bail out if there is nothing to do
en: no suitable images selected, nothing to do for enfuse
fr_FR: Aucune image valide sélectionnée, rien à faire pour « enfuse »

en: %d image(s) skipped
fr_FR: %d image(s) ignorée(s)

note: call enfuse on the response file TODO: find something nicer
en: enfuse failed, see terminal output for details
fr_FR: L'outil « enfuse » a échoué, voir le terminal pour les détails

note: remove the response file import resulting tiff tell the user that everything worked
en: enfuse was successful, resulting image has been imported
fr_FR: Exécution de « enfuse » avec succès, l'image résultante a été importée

note: normally printing to stdout is bad, but we allow enfuse to show its output, so adding one extra line is ok
en: enfuse: done, resulting image '%s' has been imported with id %d
fr_FR: Fin de « enfuse », image résultante « %s » a été importée avec le numéro %d

note: ... and tell dt about it all
en: could not find enfuse executable, not loading enfuse exporter...
fr_FR: Impossible de trouver l'exécutable « enfuse », le module d'export n'est pas chargé

note: vim: shiftwidth=2 expandtab tabstop=2 cindent syntax=lua kate: hl Lua; This file is part of darktable, copyright (c) 2014 Tobias Ellinghaus darktable is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundat
en: generate image text
fr_FR: Générer le texte des images

en: overlay metadata on the selected image(s)
fr_FR: Métadonnées en surimpression des images sélectionnées

note: function to destory the script set to hide for libs since we can't destroy them commpletely yet how to restart the (lib) script after it's been hidden - i.e. make it visible again only required for libs since the destroy_method only hides them
en: create txt sidecars to display with images
fr_FR: Créer les fichiers txt à afficher avec les images

en: the txt files created get shown when the lighttable is zoomed in to one image. also enable the txt overlay setting in the gui tab
fr_FR: Les fichiers txt créés sont affichés lorsque la table lumineuse est zoomée avec une seule image. Vous devez aussi activer l'affichage des superpositions txt dans les préférences GUI.

en: command to generate the txt sidecar
fr_FR: Commande pour générer le fichier txt

en: the output of this command gets written to the txt file. use $(FILE_NAME) for the image file
fr_FR: La sortie de cette commande se trouve écrite dans le fichier txt. Utiliser $(FILE_NAME) pour le fichier image.

en: the command for txt sidecars looks bad. better check the preferences
fr_FR: La commande pour les fichiers txt ne semble pas correcte. Merci de vérifier les préférences.

note: no need to waste processing time if the image has a txt file already there should be at least one "$(FILE_NAME)" in the command. warn if not, but only once set the flag to true first so that subsequent runs don't mess with the txt next: create the txt better safe than sorry: check if the file maybe 
en: image path in UI
fr_FR: Affichage le chemin de l’image dans l’interface

en: print the image path in the UI
fr_FR: Affichage le chemin de l'image dans l'interface

note: function to destory the script set to hide for libs since we can't destroy them commpletely yet how to restart the (lib) script after it's been hidden - i.e. make it visible again only required for libs since the destroy_method only hides them
en: selected images path
fr_FR: Chemin des images sélectionnées

note: vim: shiftwidth=2 expandtab tabstop=2 cindent syntax=lua This file is part of darktable, copyright (c) 2015 Tobias Ellinghaus darktable is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either ve
en: import filter manager
fr_FR: Gestionnaire des filtres d’importation

en: manage import filters
fr_FR: Gère les filtres d'importation

note: function to destory the script set to hide for libs since we can't destroy them commpletely yet how to restart the (lib) script after it's been hidden - i.e. make it visible again only required for libs since the destroy_method only hides them allow changing the filter from the preferences the dropd
en: import filter
fr_FR: Filtre d'importation

en: the name of the filter used for importing images
fr_FR: Le nom du filtre utilisé pour l'importation d'images

en: import filters are applied after completion of the import dialog
fr_FR: Les filtres d'importation sont appliqués après la fermeture de la fenêtre d'importation

note: the first entry in the list is hard coded to "" so it's possible to have no filter this is just a wrapper which calls the active import filter add a new global function to register import filters noting to destroy vim: shiftwidth=2 expandtab tabstop=2 cindent kate: tab-indents: off; indent-width 2; 
en: import filters
fr_FR: Filtres d’importation

en: import filtering
fr_FR: Filtrer l'importation

note: function to destory the script set to hide for libs since we can't destroy them commpletely yet how to restart the (lib) script after it's been hidden - i.e. make it visible again only required for libs since the destroy_method only hides them we get fed a sorted list of filenames. just setting imag
en: save selection
fr_FR: Sauver la sélection

en: shortcuts providing multiple selection buffers
fr_FR: Raccourcis permettant plusieurs sauvegarde de sélection

note: function to destory the script set to hide for libs since we can't destroy them commpletely yet how to restart the (lib) script after it's been hidden - i.e. make it visible again only required for libs since the destroy_method only hides them
en: save to buffer %d
fr_FR: Sauvegarder vers le tampon %d

en: restore from buffer %d
fr_FR: Restaurer depuis le tampon %d

en: switch selection with temporary buffer
fr_FR: Échange la sélection avec le tampon temporaire

note: vim: shiftwidth=2 expandtab tabstop=2 cindent syntax=lua This file is part of darktable, copyright (c) 2015 Jérémy Rosen & Pascal Obry edited 2016 Tejovanth N darktable is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Fr
en: selection to PDF
fr_FR: Sélection en PDF

en: generate a pdf file of selected images
fr_FR: Générer un PDF avec les images sélectionnées

note: function to destory the script set to hide for libs since we can't destroy them commpletely yet how to restart the (lib) script after it's been hidden - i.e. make it visible again only required for libs since the destroy_method only hides them
en: a pdf viewer
fr_FR: Lecteur PDF

en: can be an absolute pathname or the tool may be in the PATH
fr_FR: Peut-être un chemin absolu or l'outil peut être dans le chemin de recherche (PATH)

en: thumbs per line
fr_FR: Miniatures par ligne

note: The soft minimum value for the slider, the slider can't go beyond this point The soft maximum value for the slider, the slider can't go beyond this point The hard minimum value for the slider, the user can't manually enter a value beyond this point The hard maximum value for the slider, the user can
en: title:
fr_FR: Titre :

en: thumbnails per row:
fr_FR: Miniatures par ligne :

note: fact is that latex will get confused if the filename has multiple dots. so \includegraphics{file.01.jpg} wont work. We need to output the filename and extention separated, e.g: \includegraphics{{file.01}.jpg}
en: export thumbnails to pdf
fr_FR: Exporter une miniature en PDF

note: convert to PDF
en: problem running pdflatex
fr_FR: Problème lors de l'exécution de « pdflatex »

note: this one is probably usefull to the user open the PDF
en: problem running pdf viewer
fr_FR: Problème lors de l'exécution de l'afficheur PDF

note: this one is probably usefull to the user finally do some clean-up vim: shiftwidth=2 expandtab tabstop=2 cindent syntax=lua This file is part of darktable, copyright (c) 2018 Bill Ferguson darktable is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public L
en: executable manager
fr_FR: Gestionnaire d’exécutable

en: manage the list of external executables used by the lua scripts
fr_FR: Gérer les liste des exécutables externes utilisés par les scripts Lua

note: function to destory the script set to hide for libs since we can't destroy them commpletely yet how to restart the (lib) script after it's been hidden - i.e. make it visible again only required for libs since the destroy_method only hides them our own namespace - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
en: executables
fr_FR: Exécutables

note: Visible name expandable resetable containers widget view_enter view_leave - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - M A I N   P R O G R A M grep the executable_paths statements out of the darktablerc file check if we have something to manage and exit if not
en: no executable paths found, exiting...
fr_FR: Pas de chemin d'exécutable trouvé, termine...

note: build a table of the path preferences preferences are stored with forward slashes
en: select an executable
fr_FR: Sélectionner une exécutable

en: search path for executable
fr_FR: Chemin de recherche pour l'exécutable

note: create a stack widget to hold the executable path widgets create a combobox to for indexing into the stack of widgets
en: executable
fr_FR: Exécutable

en: select executable to modify
fr_FR: Sélectionner un exécutable à modifier

en: clear path for %s
fr_FR: Supprimer le chemin pour %s

note: register the lib get_lib_manpages.lua - retrieve the included library documentation and output it as man pages Copyright (c) 2016, Bill Ferguson nothing to destroy find the libraries loop through the libraries print the documentation for the library print the documentation for each of the functions
en: get library man pages
fr_FR: Récupère le documentation en format page de manuel

en: output the internal library documentation as man pages
fr_FR: Générer la documentation de la bibliothèque interne comme pages de manuel

note: get_libdoc.lua - retrieve the included library documentation and output it Copyright (c) 2016, Bill Ferguson nothing to destroy find the libraries loop through the libraries print the documentation for the library print the documentation for each of the functions
en: get library docs
fr_FR: Récupérer la documentation

en: retrieve and print the documentation to the console
fr_FR: Récupère et affiche la documentation dans la console

note: This file is part of darktable, copyright (c) 2018, 2020, 2023, 2024 Bill Ferguson <wpferguson@gmail.com> darktable is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the Licen
en: check for updated scripts on start up
fr_FR: Vérifier les mises à jour des scripts au démarrage

en: automatically update scripts to correct version
fr_FR: Mise à jour automatique des scripts à la version requise

note: - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - L O G  L E V E L N A M E  S P A C E set up tables to contain all the widgets and choices set log level for functions sm.scripts is a table of tables for containing the scripts It is organized as into folder (folder) subtables containing each script defin
en: contributed
fr_FR: Contribués

en: official
fr_FR: Officiels

en: tools
fr_FR: Outils

note: in case we get lucky and the string got translated elsewhere set_log_level(log.debug) slurp the file grab the script_data.metadata table break up the lines into key value pairs assume that the second block comment is the documentation
en: no documentation available
fr_FR: Pas de documentation disponible

note: status of start function error message returned if module doesn't start script is a lib and loaded but hidden and the user wants to reload presently the lua api doesn't support unloading lib elements however, we can hide libs, so we just mark those as hidden and hide the gui can delete storages can 
en: ERROR: git not found.  Install or specify the location of the git executable.
fr_FR: ERREUR : La commande « git » n'est pas trouvée. Merci d'installer pour de spécifier la chemin d'installation de l'exécutable « git ».

en: lua scripts successfully updated
fr_FR: Scripts Lua mis à jour avec succès

en: no scripts found to install
fr_FR: Aucun scripts à installer trouvé

en: failed to download scripts
fr_FR: Échec du téléchargement des scripts

en: page %d of %d
fr_FR: Page %d sur %d

note: no change force the buttons to repopulate jump back to start/stop scripts load the prefs and update settings update_script_choices folder selector num_buttons main menu Module name
en: scripts
fr_FR: Scripts

note: Visible name expandable resetable containers view_enter view_leave - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - M A I N  P R O G R A M ensure shortcuts module knows widgets belong to script_manager only make changes to clean branches probably upgraded from an earlier api version so get back to mast
en: lua API version reset, please restart darktable
fr_FR: Réinitialisation de la version de l'API Lua, merci de redémarrer Darktable

note: do nothing, we are fine we are on a dev API version, so checkout the dev api version or checkout/stay on master stay on master checkout the appropriate branch for API version if it exists
en: you must restart darktable to use the correct version of the lua scripts
fr_FR: Vous devez redémarrer Darktable pour utiliser la version correcte des scripts Lua

note: - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - U S E R  I N T E R F A C E update the scripts
en: scripts to update
fr_FR: Scripts à mettre à jour

en: select the scripts installation to update
fr_FR: Sélectionner l'installation des scripts à mettre à jour

en: update scripts
fr_FR: Mettre à jour les scripts

en: update the lua scripts from the repository
fr_FR: Mise à jour des scripts Lua depuis le dépôt

note: add additional scripts
en: enter the URL of the git repository containing the scripts you wish to add
fr_FR: Enter l'URL du dépôt Git contenant les scripts que vous voulez ajouter

en: name of new folder
fr_FR: Nom du nouveau dossier

en: enter a folder name for the additional scripts
fr_FR: Entrer un nom de dossier pour les scripts additionnels

en: URL to download additional scripts from
fr_FR: URL pour télécharger des scripts additionnels

en: new folder to place scripts in
fr_FR: Nouveau dossier pour y placer les scripts

en: install additional scripts
fr_FR: Installer des scripts additionnels

en: enable "disable scripts" button
fr_FR: Active le bouton « Désactiver scripts »

en: disable scripts
fr_FR: Désactiver les scripts

en: lua scripts will not run the next time darktable is started
fr_FR: Les scripts Lua ne se lanceront pas lors du redémarrage de Darktable

en: add more scripts
fr_FR: Ajouter plus de scripts

en: select the script folder
fr_FR: Sélectionner le dossier du script

note: a script "button" consists of: a button to start and stop the script a label that contains the name of the script a horizontal box that contains the button and the label
en: page
fr_FR: Page

note: configure options
en: scripts per page
fr_FR: Scripts par page

en: select number of start/stop buttons to display
fr_FR: Sélectionner le nombre de bouton démarrer/arrêter à afficher

en: change number of buttons
fr_FR: Changer le nombre de bouton

en: configuration
fr_FR: Configuration

note: stack for the options main menu
en: action
fr_FR: Action

en: install/update scripts
fr_FR: Installer/mettre à jours les scripts

en: configure
fr_FR: Configurer

en: start/stop scripts
fr_FR: Démarrer/arrêter les scripts

en: creating cache directories
fr_FR: Création des dossiers pour le cache

en: creating cache directory '%s'
fr_FR: Création du dossier de cache « %s »

en: could not create directory '%s'!
fr_FR: Impossible de créer le répertoire « %s »

en: warning: no images are matching the requested image id range
fr_FR: Attention : pas d’image dans l’étendue spécifiée

en: warning: did you want to swap these boundaries?
fr_FR: Attention : vraiment inverser ces valeurs ?

en: warning: disk backend for thumbnail cache is disabled (cache_disk_backend).
    if you want to pre-generate thumbnails and for darktable to use them, you need to enable disk backend for thumbnail cache.
    no thumbnails to be generated, done.
fr_FR: Attention : l’utilisation du disque pour les miniatures est désactivée.
    Activer cette utilisation pour pré-générer les miniatures que Darktable utilisera.
    Pas de miniature à générer, fin.

en: warning: disk backend for full preview cache is disabled (cache_disk_backend_full).
    if you want to pre-generate full previews and for darktable to use them, you need to enable disk backend for full preview cache.
    no full previews to be generated, done.
fr_FR: Attention : l’utilisation du disque pour les prévisualisations est désactivée.
    Activer cette utilisation pour pré-générer les prévisualisations que Darktable utilisera.
    Pas de prévisualisation à générer, fin.

en: error: ensure that min_mip <= max_mip
fr_FR: Erreur : s’assurer que « min_mip » ≤ « max_mip »

en: creating complete lighttable thumbnail cache
fr_FR: Création de toutes les miniatures pour le cache de la table lumineuse

en: copyright (c) the authors 2009-%s
fr_FR: Copyright © les auteurs 2009-%s

en: organize and develop images from digital cameras
fr_FR: Organiser et développer les images d’un boîtier numérique

en: all those of you that made previous releases possible
fr_FR: tous ceux qui ont participé aux versions précédentes

en: and...
fr_FR: et…

en: in active view
fr_FR: Dans la vue active

en: in other views
fr_FR: Dans d'autres vues

en: fallbacks
fr_FR: Replis

en: speed adjustments
fr_FR: Ajustements de vitesse

en: disabled defaults
fr_FR: Défauts désactivés

en: scroll
fr_FR: Molette

en: pan
fr_FR: Déplacer

en: horizontal
fr_FR: Horizontale

en: vertical
fr_FR: Verticale

en: diagonal
fr_FR: Diagonale

en: leftright
fr_FR: Gauche-droite

en: updown
fr_FR: Haut-bas

en: pgupdown
fr_FR: Page-haut-bas

en: shift
fr_FR: Maj

en: ctrl
fr_FR: Ctrl

en: option
fr_FR: Option

en: alt
fr_FR: Alt

en: cmd
fr_FR: Cmd

en: altgr
fr_FR: AltGr

en: edit
fr_FR: Modifier

en: up
fr_FR: Monter

en: down
fr_FR: Descendre

en: set
fr_FR: Définir

en: popup
fr_FR: Popup

en: next
fr_FR: Suivant

en: previous
fr_FR: Précédent

en: last
fr_FR: Dernier

en: first
fr_FR: Premier

en: toggle
fr_FR: Basculer

en: ctrl-toggle
fr_FR: Ctrl+inverser

en: ctrl-on
fr_FR: Ctrl-sur

en: right-toggle
fr_FR: Inverser-droit

en: right-on
fr_FR: Sur-droit

en: activate
fr_FR: Activer

en: ctrl-activate
fr_FR: Ctrl-activer

en: right-activate
fr_FR: Droite-activer

en: store
fr_FR: Stocker

en: update
fr_FR: Modifier

en: preferences
fr_FR: Préférences

en: apply on new instance
fr_FR: Appliquer sur une nouvelle instance

en: start
fr_FR: Début

en: end
fr_FR: Fin

en: entry
fr_FR: Zone de saisie

en: combo effect not found
fr_FR: Action « combobox » non trouvée

en: (keypad)
fr_FR: (Pavé numérique)

en: tablet button
fr_FR: Bouton de la tablette

en: unknown driver
fr_FR: Pilote inconnu

en: long
fr_FR: Long

en: double-press
fr_FR: Double pression

en: triple-press
fr_FR: Triple pression

en: press
fr_FR: Presser

[ctx: accel]
en: left
fr_FR: Gauche

[ctx: accel]
en: right
fr_FR: Droite

[ctx: accel]
en: middle
fr_FR: Milieu

[ctx: accel]
en: long
fr_FR: Long

[ctx: accel]
en: double-click
fr_FR: Double clic

[ctx: accel]
en: triple-click
fr_FR: Triple clic

en: click
fr_FR: Clic

en: first instance
fr_FR: Première instance

en: last instance
fr_FR: Dernière instance

en: relative instance
fr_FR: Instance relative

en: speed
fr_FR: Vitesse

en: Lua script command copied to clipboard:
    
    <tt>%s</tt>
fr_FR: La commande Lua a été copiée dans le presse-papier :
    
    <tt>%s</tt>

en: start typing for incremental search
fr_FR: Commencer la saisie pour lancer la recherche incrémentale

en: 
    press Delete to delete selected shortcut
fr_FR: 
    Touche Delete pour supprimer le raccourci sélectionné

en: 
    press Delete to disable selected default shortcut
fr_FR: 
    Touche Delete pour désactiver le raccourci par défaut sélectionné

en: 
    press Delete to restore selected default shortcut
fr_FR: 
    Touche Delete pour restaurer le raccourci par défaut sélectionné

en: 
    double-click to add new shortcut
fr_FR: 
    Double clic pour ajouter un nouveau raccourci

en: click to filter shortcuts list
fr_FR: Cliquer pour filtrer la liste des raccourcis

en: 
    right-click to show action of selected shortcut
fr_FR: 
    Clic-droit pour montrer l’action du raccourci sélectionné

en: 
    double-click to define new shortcut
fr_FR: 
    Double cliquer pour définir un nouveau raccourci

en: shift+alt+scroll to change height
fr_FR: Maj+Alt+molette pour changer la hauteur

en: press keys with mouse click and scroll or move combinations to create a shortcut
fr_FR: Appuyer des touches avec un clic et une combinaison de molette
    ou de déplacement pour créer un raccourci.

en: click to open shortcut configuration
fr_FR:  • Cliquer pour ouvrir le panneau de configuration des raccourcis

en: ctrl+click to add to quick access panel
fr_FR: Ctrl+clic pour ajouter au panneau d’accès rapide

en: ctrl+click to remove from quick access panel
fr_FR: Ctrl+clic pour supprimer du panneau d’accès rapide

en: scroll to change default speed
fr_FR:  • Molette pour changer la vitesse

en: right-click to exit mapping mode
fr_FR:  • Clic-droit pour quitter le mode enregistrement

en: %sright-click to type a specific value between <b>%s</b> and <b>%s</b>
    or hold ctrl+shift while dragging to ignore soft limits.
fr_FR: %sClic-droit pour définir une valeur entre <b>%s</b> et <b>%s</b>
    ou maintenir Ctrl+Shift lors du déplacement pour ignorer les limites souples.

en: ctrl+v
fr_FR: Ctrl+V

en: right long click
fr_FR: Clic-droit long

en: to copy Lua command
fr_FR: pour copier la commande Lua

en: shortcut for move exists with single effect
fr_FR: Un raccourci pour le mouvement existe avec un effet unique

en: %s
    
    (assign %s to %s)
fr_FR: « %s »
    
    (assigner « %s » à « %s »)

en: create separate shortcuts for up and down move?
fr_FR: Créer des raccourcis différents pour les mouvements monter et descendre ?

en: %s, speed reset
fr_FR: %s, réinitialise la vitesse

en: shortcut exists with different settings
fr_FR: Le raccourci existe avec des paramètres différents

en: reset the settings of the shortcut?
fr_FR: Réinitialiser les paramètres du raccourci ?

en: shortcut already exists
fr_FR: Le raccourci existe déjà

en: disable this default shortcut?
fr_FR: Désactiver ce raccourci par défaut ?

en: remove the shortcut?
fr_FR: Supprimer le raccourci ?

en: clashing shortcuts exist
fr_FR: Il y a des raccourcis conflictuels

en: remove these existing shortcuts?
fr_FR: Éliminer ces raccourcis existants ?

note: or 3, but change char relative[] = "-2" to "-1" NUM_INSTANCES
en: preferred
fr_FR: Préféré

en: second
fr_FR: Second

en: last but one
fr_FR: Pénultième

en: (unchanged)
fr_FR: (Non modifié)

en: define a shortcut by pressing a key, optionally combined with modifier keys (ctrl/shift/alt)
    a key can be double or triple pressed, with a long last press
    while the key is held, a combination of mouse buttons can be (double/triple/long) clicked
    still holding the key (and modifiers and/or buttons) a scroll or mouse move can be added
    connected devices can send keys or moves using their physical controllers
    
    right-click to cancel
fr_FR: Définir un raccourci en appuyant une touche, optionnellement avec un modificateur (Ctrl/Maj/Alt).
    Une touche peut être appuyée deux ou trois fois, avec un appui long pour finir.
    Pendant que la touche est maintenue, une combinaison de clics (double/triple/long) peut être effectuée.
    Un mouvement de molette ou de souris peut être ajouté tout en maintenant la touche (et les modificateurs et/ou boutons).
    Les périphériques connectés peuvent envoyer des touches et des mouvements en utilisant leurs contrôles physiques.
    
    Clic-droit pour annuler.

en: removing shortcut
fr_FR: Suppression du raccourci

en: disable the selected default shortcut?
fr_FR: Désactiver le raccourci par défaut sélectionné ?

en: restore the selected default shortcut?
fr_FR: Restaurer le raccourci par défaut sélectionné ?

en: remove the selected shortcut?
fr_FR: Supprimer le raccourci sélectionné ?

en: command
fr_FR: Commande

en: preset
fr_FR: Préréglage

en: restore shortcuts
fr_FR: Restauration du raccourci

en: _defaults
fr_FR: _Défaut

en: _startup
fr_FR: _Démarrage

en: _edits
fr_FR: _Avant modif

en: restore shortcuts from one of these states:
      - default
      - as at startup
      - as when opening this dialog
fr_FR: Restaurer les raccourcis avec les valeurs :
     • Par défaut
     • Comme au démarrage
     • Comme avant l’ouverture de ce dialogue

en: clear all newer shortcuts
    (instead of just restoring changed ones)
fr_FR: Effacer tous les raccourcis récents
    au lieu de restaurer ceux qui ont été modifiés.

en: shortcuts
fr_FR: Raccourcis

en: export shortcuts
fr_FR: Exporter les raccourcis

en: export all shortcuts to a file
    or just for one selected device
fr_FR: Exporter tous les raccourcis dans un fichier
    ou seulement pour un périphérique sélectionné.

en: keyboard
fr_FR: Clavier

en: device id
fr_FR: Id du périphérique

en: select file to export
fr_FR: Sélectionne le fichier à exporter

en: _export
fr_FR: _Exporter

en: import shortcuts
fr_FR: Importer des raccourcis

en: import all shortcuts from a file
    or just for one selected device
fr_FR: Importer tous les raccourcis du fichier,
    ou seulement pour un périphérique sélectionné.

en: id in file
fr_FR: Id dans le fichier

en: id when loaded
fr_FR: Id lorsque chargé

en: clear device first
fr_FR: Effacer d’abord les raccourcis du périphérique

en: select file to import
fr_FR: Sélectionner le fichier à importer

en: _import
fr_FR: _Importer

en: search shortcuts list
fr_FR: Chercher dans la liste des raccourcis

en: incrementally search the list of shortcuts
    press up or down keys to cycle through matches
fr_FR: Recherche incrémentale dans la liste des raccourcis,
    appuyer les touches haut ou bas pour parcourir la sélection.

en: shortcut
fr_FR: Raccourci

en: element
fr_FR: Élément

en: effect
fr_FR: Effets

en: search actions list
fr_FR: Chercher dans la liste d’actions

en: incrementally search the list of actions
    press up or down keys to cycle through matches
fr_FR: Recherche incrémentale dans la liste des actions,
    appuyer les touches haut ou bas pour parcourir la sélection.

en: type
fr_FR: Type

en: enable fallbacks
fr_FR: Activer les replis

en: enables default meanings for additional buttons, modifiers or moves
    when used in combination with a base shortcut
fr_FR: Active les actions par défaut des boutons, modificateurs ou déplacements additionnels,
    lorsque utilisé avec un raccourci de base.

en: open help page for shortcuts
fr_FR: Ouvre la page d'aide pour les raccourcis

en: restore...
fr_FR: Restaurer…

en: restore default shortcuts or previous state
fr_FR: Restaurer les raccourcis par défaut ou leur état précédent

en: import...
fr_FR: Importer…

en: fully or partially import shortcuts from file
fr_FR: Importer tout ou partiellement les raccourcis

en: export...
fr_FR: Exporter…

en: fully or partially export shortcuts to file
fr_FR: Exporter tout ou partiellement les raccourcis

en: the recommended way to assign shortcuts to visual elements is the <b>visual shortcut mapping</b> mode.
    this is switched on by toggling the <i>"keyboard"</i> button next to preferences in the top panel. in this mode, clicking on a widget or area will open this dialog with the appropriate selection for advanced configuration.
    
    multiple shortcuts can be assigned to the same action. this is especially useful if it has multiple <i>elements</i>, like the module buttons or the colorpickers attached to sliders. however, with <i>fallbacks</i> enabled one can use the same simple shortcuts and change their <i>element</i> or <i>effect</i> by adding mouse clicks.
    
    <i>click <b> three times </b> to dismiss this notice permanently</i>
fr_FR: La méthode recommandée pour assigner un raccourci à un élément visuel est le mode <b>mappage visuel de raccourci</b>.
    Cela est activé en cliquant sur le bouton <i>"clavier"</i> à coté des préférences dans le panneau haut. Dans ce mode, cliquer sur un widget ou une zone ouvrira cette fenêtre de dialogue avec la sélection approprié pour la configuration avancée.
    
    Plusieurs raccourcis peuvent être assignés à la même action. Cela est particulièrement utile si il a plusieurs <i>éléments</i>, comme les boutons des modules ou les pipette de sélection de couleur attachées aux réglettes, avec les <i>replis</i> activés il est possible d'utiliser les mêmes raccourcis simples et de changer leur <i>élément</i> ou <i>effet</i> en ajoutant des Clics souris.
    
    <i>Cliquer <b>trois fois</b> pour supprimer définitivement cette notification.</i>

en: reinitialising input devices
fr_FR: Réinitialise les périphériques d’entrée

en: down move
fr_FR: Mouvement vers le bas

en: flip top/bottom first/last
fr_FR: Intervertir haut/bas premier/dernier

en: fallback to move
fr_FR: Repli à déplacer

en: 
    applying preset '%s'
fr_FR: 
    Applique le préréglage « %s »

en: %s not assigned
fr_FR: « %s » n’est pas assigné

en: %s assigned to %s
fr_FR: « %s » est assigné à « %s »

en: short key press resets stuck keys
fr_FR: Une pression courte réinitialise les touches bloquées

en: darktable - darkroom preview
fr_FR: Darktable - prévisualisation en chambre noire

en: tooltips off
fr_FR: Info-bulles désactivées

en: tooltips on
fr_FR: Info-bulles activées

en: closing darktable...
fr_FR: Quitter Darktable…

en: URL opened in web browser
fr_FR: Page ouverte dans le navigateur

en: error while opening URL in web browser
fr_FR: Erreur lors de l’ouverture d'une page dans le navigateur

[ctx: menu]
note: View menu
en: Views
fr_FR: Vues

[ctx: menu]
en: Lighttable
fr_FR: Table lumineuse

[ctx: menu]
en: Darkroom
fr_FR: Chambre noire

[ctx: menu]
en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

[ctx: menu]
en: Map
fr_FR: Carte

[ctx: menu]
en: Print
fr_FR: Impression

[ctx: menu]
en: Tethering
fr_FR: Capture

[ctx: menu]
note: Help menu
en: Help
fr_FR: Aide

[ctx: menu]
en: darktable Manual
fr_FR: Manuel Darktable

[ctx: menu]
en: darktable Homepage
fr_FR: Page d'accueil de Darktable

[ctx: menu]
en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: panels
fr_FR: Panneaux

en: switch views
fr_FR: Changer de vue/carte

en: tethering
fr_FR: Capture

en: map
fr_FR: Carte

en: slideshow
fr_FR: Diaporama

note: Print button
en: print
fr_FR: Impression

note: register ctrl-q to quit:
en: quit
fr_FR: Quitter

note: Full-screen accelerator (no ESC handler here to enable quit-slideshow using ESC)
en: fullscreen
fr_FR: Plein écran

en: collapsing controls
fr_FR: Contrôles de repli

note: specific top/bottom toggles
en: header
fr_FR: Tête de groupe

en: filmstrip and timeline
fr_FR: Bandeau et chronologie

en: top toolbar
fr_FR: Barre d’outil haute

en: bottom toolbar
fr_FR: Barre d’outil basse

en: all top
fr_FR: Haut tous

en: all bottom
fr_FR: Bas tous

en: toggle tooltip visibility
fr_FR: Basculer les info-bulles

en: reinitialise input devices
fr_FR: Réinitialise les périphériques d’entrée

en: toggle focus-peaking mode
fr_FR: Basculer le mode zones nettes

en: toggle focus peaking
fr_FR: Basculer les zones nettes

en: tabs
fr_FR: Tabs

en: collapsing panels
fr_FR: Replier les panneaux

en: this is the first time you pressed the shortcut
    to collapse all side and top/bottom panels.
    by default this is the TAB key.
    pressing it again will restore the panels.
    
    do you want to collapse all panels now?
fr_FR: C'est la première fois que le raccourci (TAB par défaut) pour replier
    tous les panneaux sur les cotés et le haut et bas est utilisé.
    En utilisant ce raccourci la prochaine fois tous les panneaux seront restaurés.
    
    Voulez-vous replier tous les panneaux maintenant ?

en: restore defaults
fr_FR: Restaurer par défaut

en: restore the default visibility and position of all modules in this view
fr_FR: Restaurer la visibilité par défaut ainsi que la position des modules dans cette vue

en: right-click to show/hide modules
fr_FR: Clic-droit pour afficher/cacher les modules

en: show/hide modules
fr_FR: Afficher/cacher les modules

note: ask the user if darktable.org may be accessed
en: access the online user manual?
fr_FR: Accéder au manuel utilisateur en ligne ?

en: do you want to access `%s'?
fr_FR: Accéder à « %s » ?

en: there is no help available for this element
fr_FR: Aucune aide disponible pour cet élément

en: does not contain pages
fr_FR: Ne contient pas de pages

en: never show more than %d lines
fr_FR: Ne pas montrer plus de %d lignes

en: $(JOBCODE) - job code for import
fr_FR: $(JOBCODE) - Numéro de tâche pour l'importation

en: $(WIDTH.MAX) - maximum image export width
fr_FR: $(WIDTH.MAX) - Largeur maximum de l’image exportée

en: $(HEIGHT.MAX) - maximum image export height
fr_FR: $(HEIGHT.MAX) - Hauteur maximum de l’image exportée

en: $(HOUR.AMPM) - hour, 12-hour clock
fr_FR: $(HOUR.AMPM) - Heure au format 12 heures

en: $(EXIF.DATE.REGIONAL) - localized EXIF date
fr_FR: $(EXIF.DATE.REGIONAL) - Date localisée EXIF

en: $(EXIF.TIME.REGIONAL) - localized EXIF time
fr_FR: $(EXIF.TIME.REGIONAL) - Heure localisée EXIF

en: $(EXIF.HOUR.AMPM) - EXIF hour, 12-hour clock
fr_FR: $(EXIF.HOUR.AMPM) - Heure EXIF au format de 12 heures

en: $(EXIF.EXPOSURE.PROGRAM) - EXIF exposure program
fr_FR: $(EXIF.EXPOSURE.PROGRAM) - Programme d'exposition EXIF

en: $(EXIF.FLASH.ICON) - icon indicating whether flash was used
fr_FR: $(EXIF.FLASH.ICON) - Icône indiquant si le flash a été utilisé

en: $(GPS.LONGITUDE) - longitude
fr_FR: $(GPS.LONGITUDE) - Longitude

en: $(GPS.LATITUDE) - latitude
fr_FR: $(GPS.LATITUDE) - Latitude

en: $(GPS.ELEVATION) - elevation
fr_FR: $(GPS.ELEVATION) - Élévation

en: $(GPS.LOCATION.ICON) - icon indicating whether GPS location is known
fr_FR: $(GPS.LOCATION.ICON) - Icône indiquant si une localisation GPS est connue

en: $(RATING.ICONS) - star/reject rating in icon form
fr_FR: $(RATING.ICONS) - Notation étoile ou rejeter en icônes

en: $(LABELS.ICONS) - color labels as icons
fr_FR: $(LABELS.ICONS) - Labels de couleur en icônes

en: $(IMAGE.TAGS.HIERARCHY) - tags as set in metadata settings, preserving hierarchy
fr_FR: $(IMAGE.TAGS.HIERARCHY) - Mots-clés des métadonnées, préserve la hiérarchie

en: $(IMAGE.TAGS) - tags as set in metadata settings, flattened
fr_FR: $(IMAGE.TAGS) - Mots-clés des métadonnées, sans hiérarchie

en: $(IMAGE.ID) - image ID
fr_FR: $(IMAGE.ID) - Numéro d’image

en: $(IMAGE.ID.NEXT) - next image ID to be assigned on import
fr_FR: $(IMAGE.ID.NEXT) - Numéro d'image suivante qui sera assigné à l'importation

en: $(OPENCL.ACTIVATED) - whether OpenCL is activated
fr_FR: $(OPENCL.ACTIVATED) - Activation d’OpenCL

en: $(TAGS) - tags as set in metadata settings
fr_FR: $(TAGS) - mots-clés des métadonnées

en: $(DARKTABLE.NAME) - darktable name
fr_FR: $(DARKTABLE.NAME) - Nom Darktable

en: from metadata
fr_FR: Depuis les métadonnées

en: grid
fr_FR: Grille

en: rules of thirds
fr_FR: Règle des tiers

en: metering
fr_FR: Mesure

en: perspective
fr_FR: Perspective

en: diagonal method
fr_FR: Diagonales

en: harmonious triangles
fr_FR: Triangles harmonieux

en: golden sections
fr_FR: Sections d’or

en: golden spiral
fr_FR: Spirale d’or

en: golden spiral sections
fr_FR: Sections de spirale d’or

en: golden mean (all guides)
fr_FR: Nombre d’or (tous)

en: horizontal lines
fr_FR: Lignes horizontales

en: number of horizontal guide lines
fr_FR: Nombre de lignes-guide horizontales

en: vertical lines
fr_FR: Lignes verticales

en: number of vertical guide lines
fr_FR: Nombre de lignes-guide verticales

en: subdivisions
fr_FR: Sous-division

en: number of subdivisions per grid rectangle
fr_FR: Nombre de sous-divisions des grilles

note: title
en: global guide overlay settings
fr_FR: Paramètres globaux des guides

en: guide lines
fr_FR: Lignes-guide

en: flip
fr_FR: Symétrie en miroir

en: flip guides
fr_FR: Retourne les guides

en: horizontally
fr_FR: Horizontale

en: vertically
fr_FR: Verticale

en: both
fr_FR: Les deux

en: setup guide lines
fr_FR: Configurer les lignes-guide

en: overlay color
fr_FR: Couleur des superpositions

en: set overlay color
fr_FR: Sélectionne la couleur des superpositions

en: set the contrast between the lightest and darkest part of the guide overlays
fr_FR: Définit le contraste entre les parties claires et sombres des guides

en: show guides
fr_FR: Montrer les guides

en: show guide overlay when this module has focus
fr_FR: Affiche les guides lorsque ce module a le focus

en: change global guide settings
    note that these settings are applied globally and will impact any module that shows guide overlays
fr_FR: Change les paramètres globaux des guides.
    Noter que ces paramètres sont appliqués globalement et affectent tous les modules affichant les guides.

en: select parts to copy
fr_FR: Sélectionner les modules à copier

en: select parts to paste
fr_FR: Sélectionner les modules à coller

en: select _all
fr_FR: _Tout sélectionner

en: select _none
fr_FR: _Rien sélectionner

en: include
fr_FR: Inclure

en: item
fr_FR: Élément

en: mask
fr_FR: Masque

en: can't copy history out of unaltered image
fr_FR: Impossible de copier le développement d’une image non développée

note: grid headers
en: metadata presets
fr_FR: Préréglages des métadonnées

en: metadata to be applied per default
    double-click on a label to clear the corresponding entry
    double-click on 'preset' to clear all entries
fr_FR: Métadonnées à appliquer par défaut :
     • Double clic sur un label pour effacer l’entrée correspondante
     • Double clic sur « Préréglage » pour effacer toutes les entrées

en: from XMP
fr_FR: Depuis XMP

en: selected metadata are imported from image and override the default value.
    this drives also the 'look for updated XMP files' and 'load sidecar file' actions.
    CAUTION: not selected metadata are cleaned up when XMP file is updated.
fr_FR: Les métadonnées sélectionnées sont importées depuis l’image et remplacent les valeurs par défaut.
    Cette option est aussi utilisée par le réglage « Vérifier les fichiers XMP modifiés au démarrage » et l’action « Charger un XMP ».
    Attention, les métadonnées non sélectionnées sont supprimées lorsque le fichier XMP est mis à jour.

note: tags
en: tag presets
fr_FR: Préréglages des mots-clés

en: comma separated list of tags
fr_FR: Liste de mots-clés séparés par des virgules

en: select tag
fr_FR: Sélectionner un mot-clé

en: _add
fr_FR: _Ajouter

en: _done
fr_FR: _Terminé

en: list filter
fr_FR: Filtrer la liste

en: list of available tags. click 'add' button or double-click on tag to add the selected one
fr_FR: Liste des mots-clés disponibles. Cliquer sur « ajouter » ou double cliquer sur un mot-clé pour l’ajouter.

en: reset panels in all views
fr_FR: Réinitialiser les panneaux dans toutes les vues

en: are you sure?
    
    you will not be able to restore your current panel layout and module selection.
fr_FR: Ètes-vous certain ?
    
    Vous ne pourrez pas restaurer la disposition des panneaux ni la sélection des modules.

note: language
en: interface language
fr_FR: Langue de l’interface

en: double-click to reset to the system language
fr_FR: Double clic pour réinitialiser à la langue du système

en: set the language of the user interface. the system default is marked with an * 
    (restart required)
fr_FR: Règle la langue de l’interface utilisateur (nécessite un redémarrage).
    La langue système par défaut est marquée d’une *.

en: theme
fr_FR: Thème

en: set the theme for the user interface
fr_FR: Définit le thème de l’interface utilisateur

en: use system font size
fr_FR: Utilisation de la police système

en: font size in points
fr_FR: Taille de la police en points

en: GUI controls and text DPI
fr_FR: Contrôles de l’IU et DPI du texte

en: adjust the global GUI resolution to rescale controls, buttons, labels, etc.
    increase for a magnified GUI, decrease to fit more content in window.
    set to -1 to use the system-defined global resolution.
    default is 96 DPI on most systems.
    (restart required)
fr_FR: Ajuste la résolution globale de l’interface pour redimensionner les contrôles,
    boutons, labels, etc.
     • Augmenter pour agrandir l’interface
     • Diminuer pour placer plus de contenu dans la fenêtre
     • Mettre à –1 pour utiliser la résolution par défaut du système,
    qui est de 96 DPI la plupart du temps.
    (nécessite un redémarrage)

en: reset view panels
fr_FR: Réinitialiser les panneaux des vues

en: reset hidden panels, their sizes and selected modules in all views
fr_FR: Réinitialiser les panneaux cachés, leurs tailles et les modules sélectionnés dans toutes les vues

note: checkbox to allow user to modify theme with user.css
en: modify selected theme with CSS tweaks below
fr_FR: Modifier le thème via les ajustements CSS ci-dessous

en: modify theme with CSS keyed below (saved to user.css)
fr_FR: Modifie le thème avec le code CSS entré ci-dessous,
    (sauvegardé dans user.css)

[ctx: usercss]
en: save CSS and apply
fr_FR:  Sauvegarder et appliquer

en: click to save and apply the CSS tweaks entered in this editor
fr_FR: Sauvegarder et appliquer les modifications CSS entrées dans cet éditeur

en: open help page for CSS tweaks
fr_FR: Ouvre la page d'aide pour les ajustements CSS

note: load default text with some pointers
en: ERROR Loading user.css
fr_FR: Erreur lors du chargement de user.css

note: load default text
en: Enter CSS theme tweaks here
fr_FR: Entrer ici les modifications CSS du thème

en: darktable preferences
fr_FR: Préférences

en: darktable needs to be restarted for settings to take effect
fr_FR: Darktable doit être redémarré pour prendre en compte les changements

note: exif
en: model
fr_FR: Modèle

en: maker
fr_FR: Fabricant

en: search presets list
fr_FR: Chercher dans la liste des raccourcis

en: incrementally search the list of presets
    press up or down keys to cycle through matches
fr_FR: Recherche incrémentale dans la liste des raccourcis.
    Appuyer les touches Haut ou Bas pour parcourir la sélection.

[ctx: preferences]
en: import...
fr_FR: Importer

[ctx: preferences]
en: export...
fr_FR: Exporter

en: failed to import preset %s
fr_FR: Échec d’importation du préréglage « %s »

en: select preset(s) to import
fr_FR: Sélectionne le(s) préréglage(s) à importer

en: _open
fr_FR: _Ouvrir

en: darktable preset files
fr_FR: Fichiers de préréglage

en: all files
fr_FR: Tous les fichiers

en: non-raw
fr_FR: Non RAW

en: raw
fr_FR: RAW

en: monochrome
fr_FR: Monochrome

en: preset `%s' is write-protected, can't delete!
fr_FR: Le préréglage « %s » est protégé et ne peut être supprimé

en: delete preset?
fr_FR: Supprimer ce préréglage ?

en: do you really want to delete the preset `%s'?
fr_FR: Réellement supprimer le préréglage « %s » ?

note: add new preset create a shortcut for the new entry then show edit dialog clang-format on
en: new preset
fr_FR: Nouveau préréglage

en: please give preset a name
fr_FR: Merci de donner un nom au préréglage

en: unnamed preset
fr_FR: Préréglage sans nom

en: overwrite preset?
fr_FR: Remplacer ce préréglage ?

en: preset `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
fr_FR: Le préréglage « %s » existe déjà.
    Le remplacer ?

en: _select as output destination
fr_FR: _Sélectionner comme destination de sortie

en: preset %s was successfully exported
fr_FR: Le préréglage « %s » a été exporté

en: edit `%s' for module `%s'
fr_FR: Éditer « %s » pour le module « %s »

en: _export...
fr_FR: _Exporter…

en: _delete
fr_FR: _Supprimer

en: name of the preset
fr_FR: Nom du préréglage

en: description or further information
fr_FR: Description ou informations complémentaires

en: reset all module parameters to their default values
fr_FR: Réinitialiser les paramètres des modules à leurs valeurs par défaut

en: the parameters will be reset to their default values, which may be automatically set based on image metadata
fr_FR: Les paramètres des modules seront réinitialisés à leurs valeurs par défaut,
    qui peuvent être basées sur les métadonnées de l’image.

en: auto apply this preset to matching images
fr_FR: Appliquer automatiquement ce préréglage aux images correspondantes

en: only show this preset for matching images
fr_FR: N’afficher ce préréglage qu’aux images correspondantes

en: be very careful with this option. this might be the last time you see your preset.
fr_FR: Être vigilant avec cette option, qui pourrait supprimer définitivement le préréglage.

en: string to match model (use % as wildcard)
fr_FR: Nom du modèle (utiliser « % » comme joker)

en: string to match maker (use % as wildcard)
fr_FR: Nom du fabricant (utiliser « % » comme joker)

en: string to match lens (use % as wildcard)
fr_FR: Nom de l’objectif (utiliser « % » comme joker)

en: minimum ISO value
fr_FR: Valeur d’ISO minimale

en: maximum ISO value
    if left blank, it is equivalent to no upper limit
fr_FR: valeur ISO maximal
    laisser vide pour sans limite haute

en: minimum exposure time
fr_FR: Temps d’exposition minimum

en: maximum exposure time
fr_FR: Temps d’exposition maximum

en: minimum aperture value
fr_FR: Valeur d’ouverture minimale

en: maximum aperture value
fr_FR: Valeur d’ouverture maximale

en: minimum focal length
fr_FR: Longueur focale minimale

en: maximum focal length
fr_FR: Longueur focale maximale

note: raw/hdr/ldr/mono/color
en: format
fr_FR: Format

en: select image types you want this preset to be available for
fr_FR: Sélectionner les types d’images pour lesquels ce préréglage doit être proposé

en: and
fr_FR: et

en: preset `%s' is write-protected! can't edit it!
fr_FR: Le préréglage « %s » est protégé et ne peut être édité

en: update preset?
fr_FR: Mettre à jour le préréglage ?

en: do you really want to update the preset `%s'?
fr_FR: Réellement mettre à jour le préréglage « %s » ?

en: (first)
fr_FR: (premier)

en: (last)
fr_FR: (dernier)

en: preset %s
    %s
fr_FR: Préréglage « %s »
    %s

en: no presets
fr_FR: Pas de préréglage

en: display-referred default
fr_FR: Relatif à l’affichage

en: scene-referred default
fr_FR: Défaut pour « relatif à la scène »

en: manage module layouts
fr_FR: Gérer les dispositions de modules

en: manage quick presets
fr_FR: Gérer les préréglages

en: manage quick presets list...
fr_FR: Gérer la liste des préréglages…

en: (default)
fr_FR: (défaut)

en: disabled: wrong module version
fr_FR: Désactivé, la version du module n’est pas cohérente

en: edit this preset..
fr_FR: Modifier ce préréglage

en: delete this preset
fr_FR: Supprimer ce préréglage

en: store new preset..
fr_FR: Nouveau préréglage

en: update preset
fr_FR: Mettre à jour le préréglage

en: darktable starting
fr_FR: Lancement de Darktable

en: initializing
fr_FR: Initialisation

en: Photography workflow
    application and
    RAW developer
fr_FR: Application de flux
    photographique et
    développement de RAW

note: put the darktable wordmark and description in a vertical stack
en: Photography workflow application
    and RAW developer
fr_FR: Application de flux photographique
    et développement de RAW

en: get ready to unleash your creativity
fr_FR: Soyez prêt à libérer votre créativité

en: darktable shutdown
fr_FR: Arrêt de Darktable

en: darktable is now shutting down
fr_FR: Darktable va maintenant s'arrêter

en: please wait while background jobs finish
fr_FR: Merci d'attendre que les actions d'arrière plan terminent

en: overwrite style?
fr_FR: Remplacer le style ?

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite?
fr_FR: Le style « %s » existe déjà.
    Le remplacer ?

en: please give style a name
fr_FR: Merci de donner un nom au style

en: unnamed style
fr_FR: Style sans nom

en: style %s was successfully saved
fr_FR: Le style « %s » a été sauvegardé

en: edit style
fr_FR: Modifier le style

en: duplicate style
fr_FR: Cloner le style

en: creates a duplicate of the style before applying changes
fr_FR: Duplique le style avant d’appliquer les changements

en: create new style
fr_FR: Nouveau style

en: enter a name for the new style
fr_FR: Entrer un nom pour le style

en: enter a description for the new style, this description is searchable
fr_FR: Entrer une description pour le nouveau style, qui peut être recherchée

en: keep
fr_FR: Garder

en: can't create style out of unaltered image
fr_FR: Impossible de créer un style depuis une image non développée

en: 8 bit
fr_FR: 8 bits

en: 10 bit
fr_FR: 10 bits

en: 12 bit
fr_FR: 12 bits

en: lossless
fr_FR: Sans perte

en: lossy
fr_FR: Avec perte

note: Bit depth combo box
en: bit depth
fr_FR: Bits

en: color information stored in an image, higher is better
fr_FR: Informations de couleur stockées dans l’image,
    mieux lorsque élevé

note: * Color mode combo box shortfile option combo box
en: B&W as grayscale
fr_FR: N&B en échelle de gris

en: saving as grayscale will reduce the size for black & white images
fr_FR: Enregistrer en échelle de gris réduira la taille des images noir & blanc

note: * Tiling combo box
en: tiling
fr_FR: Tuilage

en: tile an image into segments.
    
    makes encoding faster, but increases the file size. the loss of image quality is negligible.
fr_FR: Tuilage de l’image en segments.
    
    Permet un encode plus rapide, mais accroît la taille du fichier. L’impact sur la qualité est négligeable.

note: compression Compression method combo box
en: compression
fr_FR: Compression

en: the compression for the image
fr_FR: Compression de l’images

note: min max step default digits
en: quality
fr_FR: Qualité

en: the quality of an image, less quality means fewer details.
    
    pixel format is controlled by quality:
    
    5-80: YUV420, 81-90: YUV422, 91-100: YUV444
fr_FR: La qualité de l’image, une qualité basse signifie moins de détails.
    
    Le format des pixels est contrôlé par la qualité :
    
     • 91 à 100 → YUV444
     • 81 à 90 → YUV422
     • 5 à 80 → YUV420

en: copy
fr_FR: Copier

en: do a 1:1 copy of the selected files.
    the global options below do not apply!
fr_FR: Effectue une copie conforme des fichiers.
    Les options ci-dessous ne s’appliquent pas.

en: the selected output profile doesn't work well with EXR
fr_FR: Le profil de sortie choisi ne fonctionne pas bien avec EXR

en: 16 bit (float)
fr_FR: 16 bits (flottant)

en: 32 bit (float)
fr_FR: 32 bits (flottant)

en: uncompressed
fr_FR: Non compressé

en: unable to attach output profile to JP2
fr_FR: Impossible d'attacher le profile de sortie à un JP2

en: JPEG 2000 (12-bit)
fr_FR: JPEG 2000 (12 bits)

en: DCP mode
fr_FR: Mode DCP

en: Cinema2K, 24FPS
fr_FR: Cinema2K, 24 ips

en: Cinema2K, 48FPS
fr_FR: Cinema2K, 48 ips

en: Cinema4K, 24FPS
fr_FR: Cinema4K, 24 ips

en: JPEG (8-bit)
fr_FR: JPEG (8 bits)

en: chroma subsampling
fr_FR: Sous-échantillonnage chroma

en: chroma subsampling setting for JPEG encoder.
    auto - use subsampling determined by the quality value
    4:4:4 - no chroma subsampling
    4:4:0 - color sampling rate halved vertically
    4:2:2 - color sampling rate halved horizontally
    4:2:0 - color sampling rate halved horizontally and vertically
fr_FR: Sous-échantillonnage de la chrominance pour l'encodeur JPEG.
     • Auto : Le sous-échantillonnage est déterminé par la valeur de la qualité
     • 4:4:4 : Pas de sous-échantillonnage
     • 4:4:O : Échantillonnage couleur réduit de moité verticalement
     • 4:2:2 : Échantillonnage couleur réduit de moité horizontalement
     • 4:2:0 : Échantillonnage couleur réduit de moité horizontalement et verticalement

en: 16 bit
fr_FR: 16 bits

note: Pixel format combo box
en: pixel type
fr_FR: Type de pixel

en: unsigned integer
fr_FR: Entier non signé

en: floating point
fr_FR: Flottant

en: the quality of the output image
    0-29 = very lossy
    30-99 = JPEG quality comparable
    100 = lossless
fr_FR: La qualité de l’image exportée :
     • 0 → 29 % – avec beaucoup de pertes
     • 30 → 99 % – comparable à la qualité JPEG
     • 100 % – sans perte

en: encoding color profile
fr_FR: Profil de couleur d’encodage

en: the color profile used by the encoder
    permit internal XYB color space conversion for more efficient lossy compression,
    or ensure no conversion to keep original image color space (implied for lossless)
fr_FR: Le profil de couleur utilisé par l’encodeur.
    Permet une conversion de l’espace de couleur XYB en interne pour une compression avec perte plus efficace,
    ou ne permet pas de conversion pour conserver l’espace de couleur de l’image originale (forcé pour le mode sans perte).

en: internal
fr_FR: Interne

en: original
fr_FR: Original

en: encoding effort
fr_FR: Effort d’encodage

en: the effort used to encode the image, higher efforts will have better results at the expense of longer encoding times
fr_FR: L’effort effectué pour l’encodage de l’image, un effort plus important donnera de meilleurs résultats mais demandera un temps d’encodage plus important.

en: decoding speed
fr_FR: Vitesse de décodage

en: the preferred decoding speed with some sacrifice of quality
fr_FR: La vitesse de décodage préférée avec perte de qualité

en: invalid paper size
fr_FR: Taille du papier non valide

en: invalid border size, using 0
fr_FR: Taille des bords non valide, 0 est utilisé

en: could not export to file `%s'!
fr_FR: Impossible d’exporter le fichier « %s »

en: enter the title of the PDF
fr_FR: Entrer le titre du PDF

note: paper size // papers
en: paper size
fr_FR: Taille du papier

en: paper size of the PDF
    either one from the list or "<width> [unit] x <height> <unit>"
    example: 210 mm x 2.97 cm
fr_FR: Taille du papier du PDF,
    soit une valeur depuis la liste ou « <largeur> [unité] X <hauteur> <unité> ».
    « 210 mm x 2.97 cm » par exemple.

note: orientation
en: page orientation
fr_FR: Orientation de la page

en: paper orientation of the PDF
fr_FR: Orientation du papier du PDF

note: border
en: border
fr_FR: Bords

en: empty space around the PDF
    format: size + unit
    examples: 10 mm, 1 inch
fr_FR: Espace vide autour du PDF.
    Format : taille + unité.
    Exemples : 10 mm, 1 pouce.

note: dpi
en: dpi
fr_FR: DPI

en: dpi of the images inside the PDF
fr_FR: Résolution (DPI) des images embarquées dans le PDF

note: rotate images yes|no
en: rotate images
fr_FR: Retournement des images

en: images can be rotated to match the PDF orientation to waste less space when printing
fr_FR: Les images peuvent être tournées pour correspondre à l’orientation du PDF et gâcher moins d’espace lors de l’impression.

note: pages all|single images|contact sheet
en: TODO: pages
fr_FR: TODO : pages

en: what pages should be added to the PDF
fr_FR: Quelles pages sont à ajouter au PDF

en: single images
fr_FR: Image unique

en: contact sheet
fr_FR: Planche contact

note: TODO embedded icc profile yes|no
en: embed ICC profiles
fr_FR: Profil ICC intégré

en: images can be tagged with their ICC profile
fr_FR: Le profil ICC à embarquer dans les images

en: bits per channel of the embedded images
fr_FR: Nombre de bits pour les images embarquées

en: method used for image compression
    uncompressed -- fast but big files
    deflate -- smaller files but slower
fr_FR: Méthode utilisée pour la compression des images :
     • Non compressée – rapide mais taille importante
     • Deflate – taille réduite mais plus lent

en: deflate
fr_FR: Deflate

note: image mode normal|draft|debug
en: image mode
fr_FR: Mode de l’image

en: normal -- just put the images into the PDF
    draft -- images are replaced with boxes
    debug -- only show the outlines and bounding boxes
fr_FR:  • Normal – affiche les images dans le PDF
     • Épreuve – les images sont remplacées par des boîtes
     • Débogage – montre uniquement le contours de leurs emplacements

en: normal
fr_FR: Normal

en: draft
fr_FR: Épreuve

en: debug
fr_FR: Débogage

en: PPM (16-bit)
fr_FR: PPM (16 bits)

en: deflate with predictor
fr_FR: Deflate avec prédiction

en: compression level
fr_FR: Niveau de compression

en: for lossy, 0 gives the smallest size and 100 the best quality.
    for lossless, 0 is the fastest but gives larger files compared
    to the slowest 100.
fr_FR: • Avec perte – 0 donne la plus petite taille et 100 la meilleure qualité,
    • Sans perte – 0 est le plus rapide mais donne des fichiers plus gros
    en comparaison au mode lent 100.

en: image hint
fr_FR: Type d’image

en: image characteristics hint for the underlying encoder.
    picture: digital picture, like portrait, inner shot
    photo: outdoor photograph, with natural lighting
    graphic: discrete tone image (graph, map-tile etc)
fr_FR: Description de l’image pour l’encodeur :
     • Image – photo d’intérieur, portrait
     • Photo – photo d’extérieur, avec lumière naturelle
     • Graphique – image avec des couleurs uniformes (schéma, etc.)

en: picture
fr_FR: Image

en: photo
fr_FR: Photo

en: graphic
fr_FR: Graphique

en: failed to allocate memory for %s, please lower the threads used for export or buy more memory.
fr_FR: Échec de l’allocation de mémoire pour « %s », merci de diminuer le nombre de fils utilisés pour l’export ou d’acheter de la mémoire.

[ctx: noun]
en: thumbnail export
fr_FR: L’aperçu

[ctx: noun]
en: export
fr_FR: L’image

en: cannot find the style '%s' to apply during export
fr_FR: Impossible de trouver le style « %s » à appliquer pendant l’export

en: <span foreground='red'><b>WARNING</b></span>: camera is not fully supported!
fr_FR: <span foreground='red'><b>ATTENTION</b></span> : boîtier non complètement supporté

en: colors for `%s' could be misrepresented,
    and edits might not be compatible with future versions.
fr_FR: Les couleurs pour « %s » pourraient ne pas être correctement représentées,
    et le développement pas compatible avec les versions ultérieures.

en: file on disk
fr_FR: Fichier sur le disque

en: enter the path where to put exported images
    variables support bash like string manipulation
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
fr_FR: Entrer le chemin des images exportées.
    Les variables supportent les substitutions comme le shell bash.
    Taper « $( » pour activer la complétion et voir la liste des variables.

en: on conflict
fr_FR: Sur conflit

en: create unique filename
fr_FR: Créer un fichier unique

note: DT_COPY_HISTORY_APPEND
en: overwrite
fr_FR: Écraser

en: overwrite if changed
fr_FR: Écraser si modifié

en: skip
fr_FR: Sauter

en: could not create directory `%s'!
fr_FR: Impossible de créer le dossier « %s »

en: could not write to directory `%s'!
fr_FR: Impossible d’écrire dans le répertoire « %s »

en: %d/%d skipping `%s' | %d/%d skipping `%s'
fr_FR[0]: %d/%d, « %s » sauté
fr_FR[1]: %d/%d, « %s » sautés

en: %d/%d skipping (not modified since export) `%s' | %d/%d skipping (not modified since export) `%s'
fr_FR[0]: %d/%d sauter (non modifié depuis le dernier export) « %s »
fr_FR[1]: %d/%d sauter (non modifié depuis le dernier export) « %s »

en: %d/%d exported to `%s' | %d/%d exported to `%s'
fr_FR[0]: %d/%d exportée vers « %s »
fr_FR[1]: %d/%d exportées vers « %s »

en: you are going to export in overwrite mode, this will overwrite any existing images
    
    do you really want to continue?
fr_FR: L’export est en mode « écraser », ce qui écrasera toutes les images du même nom.
    
    Continuer ?

en: send as email
fr_FR: Envoyer par e-mail

note: Unlikely in normal Windows installations, but let's notify the user if it happens
en: could not open mapi32.dll
fr_FR: Impossible d'ouvrir « mapi32.dll »

note: Even more unlikely
en: could not get SendMail function
fr_FR: Impossible de trouver la fonction « SendMail ».

en: images exported from darktable
fr_FR: Images exportées depuis Darktable

en: could not launch email client!
fr_FR: Impossible de lancer le client de messagerie.

en: website gallery
fr_FR: Galerie web

en: enter the title of the website
fr_FR: Entrer un nom pour le site

en: LaTeX book template
fr_FR: Modèle de livre LaTeX

en: enter the title of the book
fr_FR: Entrer le titre du livre

en: authenticated
fr_FR: Authentifié

en: not authenticated
fr_FR: Non authentifié

en: not authenticated, cannot reach server
fr_FR: Non authentifié, impossible de contacter le serveur

en: create new album
fr_FR: Créer un nouvel album

en: cannot refresh albums
fr_FR: Impossible de rafraîchir la liste d’albums

en: accounts
fr_FR: Compte

en: server
fr_FR: Serveur

en: the server name
    default protocol is https
    specify insecure protocol http:// explicitly if that protocol is required
fr_FR: Le nom du serveur.
    Le protocole par défaut est « https »,
    utiliser le protocole non sécurisé « http » si ce protocole est requis

en: user
fr_FR: Utilisateur

en: password
fr_FR: Mot de passe

note: login button
en: login
fr_FR: Connexion

en: Piwigo login
fr_FR: Connexion à Piwigo

note: permissions list
en: visible to
fr_FR: Visible par

en: everyone
fr_FR: Tout le monde

en: contacts
fr_FR: Contacts

en: friends
fr_FR: Amis

en: family
fr_FR: Famille

en: you
fr_FR: Vous

note: album list Available albums
en: album
fr_FR: Album

en: refresh album list
fr_FR: Rafraîchir la liste d’albums

en: new album
fr_FR: Nouvel album

note: Available albums
en: parent album
fr_FR: Album parent

en: click login button to start
fr_FR: Appuyer sur connexion pour commencer

en: filename pattern
fr_FR: Motif des fichiers

en: enter the filename pattern for the exported images
    leave empty to use the image filename
    variables support bash like string manipulation
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
fr_FR: Entrer le modif des noms de fichier pour les images exportées.
    Laisser vide pour utiliser le nom de fichier de l'image.
    Les variables supportent les substitutions comme le shell bash.
    Taper « $( » pour activer la complétion et voir la liste des variables.

en: don't check
fr_FR: Ne pas vérifier

en: update metadata
fr_FR: Mise à jour des métadonnées

en: not logged in to Piwigo server!
fr_FR: Non connecté au serveur Piwigo !

en: cannot create a new Piwigo album!
fr_FR: Impossible de créer un nouvel album Piwigo !

en: could not update to Piwigo!
fr_FR: Impossible de mettre Piwigo à jour !

en: could not upload to Piwigo!
fr_FR: Impossible d’exporter sur Piwigo !

en: %d/%d skipped (already exists)
fr_FR: %d/%d ignorée (existe déjà)

en: %d/%d exported to Piwigo webalbum | %d/%d exported to Piwigo webalbum
fr_FR[0]: %d/%d est exportée vers Piwigo
fr_FR[1]: %d/%d sont exportées vers piwigo

en: rotate and perspective
fr_FR: Rotation et perspective

en: rotation|keystone|distortion|crop|reframe
fr_FR: rotation|correction trapézoïdale|distorsion|recadrer|rogner

en: rotate or distort perspective
fr_FR: Tourne l’image ou déforme la perspective

en: corrective or creative
fr_FR: Correctif ou créatif

en: linear, RGB, scene-referred
fr_FR: Relatif à la scène, linéaire, RVB

en: geometric, RGB
fr_FR: Géométrique, RVB

en: module '%s' has insane data so it is bypassed for now. you should disable it or change parameters
fr_FR: Le module « %s » semble avoir des paramètres corrompus il est donc contourné pour le moment. Il devrait être désactivé ou les paramètres changés.

en: automatic cropping failed
fr_FR: Recadrage automatique impossible

en: data pending - please repeat
fr_FR: Données en attente, merci de recommencer

en: could not detect structural data in image
fr_FR: Impossible de détecter des structures dans l’image

en: could not run outlier removal
fr_FR: Impossible de supprimer les lignes de contrôle

en: not enough structure for automatic correction
    minimum %d lines in each relevant direction
fr_FR: Trop peu de structures pour une correction automatique,
    il faut %d lignes au moins dans chaque direction pertinente.

en: automatic correction failed, please correct manually
fr_FR: Correction automatique impossible, merci de corriger manuellement

en: only %d lines can be saved in parameters
fr_FR: Uniquement %d lignes peuvent être sauvegardées dans les paramètres

en: rotation adjusted by %3.2f° to %3.2f°
fr_FR: Rotation ajustée de %3.2f° à %3.2f°

en: lens shift (%s)
fr_FR: Correction d’objectif (%s)

en: manual perspective
fr_FR: Perspective manuelle

[ctx: section]
en: perspective
fr_FR: Perspective

en: structure
fr_FR: Structure

en: rotate image
    right-click and drag to define a horizontal or vertical line by drawing on the image
fr_FR: Degrés de rotation.
    Si sur l’image : clic-droit et déplacer pour définir un angle de rotation.

en: apply lens shift correction in one direction
fr_FR: Applique la correction d’objectif dans une direction

en: shear the image along one diagonal
fr_FR: Cisaillement de l’image selon une diagonale

en: automatically crop to avoid black edges
fr_FR: Recadrage automatique pour éviter les bords noirs

en: lens model of the perspective correction: generic or according to the focal length
fr_FR: Modèle d’objectif pour la correction de perspective : générique ou fonction de la longueur focale

en: focal length of the lens, default value set from EXIF data if available
fr_FR: Longueur focale de l’objectif, valeur par défaut depuis les EXIF si disponible

en: crop factor of the camera sensor, default value set from EXIF data if available, manual setting is often required
fr_FR: Facteur de cadrage du capteur de l’appareil, valeur par défaut depuis les EXIF
    si disponible, un positionnement manuel est souvent nécessaire.

en: the level of lens dependent correction, set to maximum for full lens dependency, set to zero for the generic case
fr_FR: Le niveau de correction dépendant de l’objectif, positionner au maximum pour une dépendance totale, à zéro pour un modèle générique

en: adjust aspect ratio of image by horizontal and vertical scaling
fr_FR: Ajuste les dimensions de l’image en redimensionnant horizontalement et verticalement

en: automatically correct for vertical perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
fr_FR: Correction automatique des distorsions verticales de perspective :
     • Ctrl+clic – correction de rotation seulement
     • Maj+clic – correction de distorsion uniquement

en: automatically correct for horizontal perspective distortion
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
fr_FR: Correction automatique des distorsions horizontales de perspective :
     • Ctrl+clic – correction de rotation seulement
     • Maj+clic – correction de distorsion uniquement

en: automatically correct for vertical and horizontal perspective distortions, fitting rotation, lens shift in both directions, and shear
    ctrl+click to only fit rotation
    shift+click to only fit lens shift
    ctrl+shift+click to only fit rotation and lens shift
fr_FR: Correction automatique des distorsions verticale et horizontale de perspective.
    Ajuste la rotation, l’alignement de l’objectif dans les deux directions, et l’inclinaison :
     • Ctrl+clic – correction de rotation seulement
     • Maj+clic – correction de l’alignement uniquement
     • Ctrl+Maj+clic –correction de rotation et d’alignement d’objectif

en: automatically analyse line structure in image
    ctrl+click for an additional edge enhancement
    shift+click for an additional detail enhancement
    ctrl+shift+click for a combination of both methods
fr_FR: Analyse automatiquement les lignes de structure dans l’image :
     • Ctrl+clic – amélioration des bords accrue
     • Maj+clic – amélioration des détails accrue
     • Ctrl+Maj+clic – combinaison des deux méthodes

en: manually define perspective rectangle
fr_FR: Définir manuellement un rectangle de perspective

en: manually draw structure lines
fr_FR: Dessiner manuellement les lignes de structure

en: rectangle
fr_FR: Rectangle

en: lines
fr_FR: Lignes

en: [%s] define/rotate horizon
fr_FR: [%s] définir/orienter l’horizon

en: [%s on segment] select segment
fr_FR: [%s sur segment] Sélectionner un segment

en: [%s on segment] unselect segment
fr_FR: [%s sur segment] Désélectionner le segment

en: [%s] select all segments from zone
fr_FR: [%s] Sélectionner tous les segments de la zone

en: [%s] unselect all segments from zone
fr_FR: [%s] Désélectionner tous les segments de la zone

en: contrast equalizer
fr_FR: Égaliseur de contraste

en: sharpness|acutance|local contrast|clarity
fr_FR: netteté|acutance|contraste local|clarté

en: add or remove local contrast, sharpness, acutance
fr_FR: Ajoute ou supprime du contraste local, de la netteté, de l’acutance

en: corrective and creative
fr_FR: Correctif et créatif

en: linear, Lab, scene-referred
fr_FR: Relatif à la scène, linéaire, Lab

en: frequential, RGB
fr_FR: Fréquentiel, RVB

en: coarse
fr_FR: Global

en: denoise & sharpen
fr_FR: Réduction du bruit et accentuation

note: add the preset.
en: sharpen
fr_FR: Renforcer la netteté

en: denoise chroma
fr_FR: Réduction du bruit chromatique

en: denoise
fr_FR: Réduction du bruit

en: bloom
fr_FR: Lumière d’arrière-plan

en: clarity
fr_FR: Clarté

en: deblur | large blur | strength 3
fr_FR: Défloutage | Large | Force 3

en: deblur | medium blur | strength 3
fr_FR: Défloutage | Moyen | Force 3

en: deblur | fine blur | strength 3
fr_FR: Défloutage | Fin | Force 3

en: deblur | large blur | strength 2
fr_FR: Défloutage | Large | Force 2

en: deblur | medium blur | strength 2
fr_FR: Défloutage | Moyen | Force 2

en: deblur | fine blur | strength 2
fr_FR: Défloutage | Fin | Force 2

en: deblur | large blur | strength 1
fr_FR: Défloutage | Large | Force 1

en: deblur | medium blur | strength 1
fr_FR: Défloutage | Moyen | Force 1

en: deblur | fine blur | strength 1
fr_FR: Défloutage | Fin | Force 1

[ctx: graph]
en: coarse
fr_FR: Grossier

en: fine
fr_FR: Détail

en: contrasty
fr_FR: Contrasté

en: noisy
fr_FR: Bruité

note: case atrous_s:
en: bold
fr_FR: Net

en: dull
fr_FR: Flou

en: boost
fr_FR: Augmenter

en: reduce
fr_FR: Réduire

en: raise
fr_FR: Élever

en: lower
fr_FR: Abaisser

en: coarsest
fr_FR: Plus grossier

en: coarser
fr_FR: Grossier

en: finer
fr_FR: Fin

en: finest
fr_FR: Plus fin

en: luma
fr_FR: Luma

en: change lightness at each feature size
fr_FR: Change la luminosité pour chaque taille

en: change color saturation at each feature size
fr_FR: Change la saturation pour chaque taille

en: edges
fr_FR: Contours

en: change edge halos at each feature size
    only changes results of luma and chroma tabs
fr_FR: Change les halos de contour à chaque niveau de détail,
    uniquement dans les résultats des sections Luma et Chroma.

en: graph
fr_FR: Graphique

en: make effect stronger or weaker
fr_FR: Rend l’effet plus fort ou plus faible

note: clang-format off smoother cubic spline curve
en: cubic spline
fr_FR: Spline cubique

en: neutral
fr_FR: Neutre

en: canon eos like
fr_FR: Similaire au Canon eos

en: canon eos like alternate
fr_FR: Alternative à similaire au Canon eos

en: nikon like
fr_FR: Similaire à Nikon

en: nikon like alternate
fr_FR: Alternative à similaire à Nikon

en: sony alpha like
fr_FR: Similaire aux Sony alpha

en: pentax like
fr_FR: Similaire aux Pentax

en: ricoh like
fr_FR: Similaire aux Ricoh

en: olympus like
fr_FR: Similaire aux Olympus

en: olympus like alternate
fr_FR: Alternative à similaire aux Olympus

en: panasonic like
fr_FR: Similaire aux Panasonic

en: leica like
fr_FR: Similaire aux Leica

en: kodak easyshare like
fr_FR: Similaire au Kodak Easyshare

en: konica minolta like
fr_FR: Similaire aux Konica et Minolta

en: samsung like
fr_FR: Similaire aux Samsung

en: fujifilm like
fr_FR: Similaire au Fujifilm

en: nokia like
fr_FR: Similaire aux Nokia

en: base curve
fr_FR: Courbe de base

en: apply a view transform based on personal or camera maker look,
    for corrective purposes, to prepare images for display
fr_FR: Applique une transformation basée sur le look personnel ou celui du boîtier
    pour un but correctif et pour préparer l’image à l’affichage.

en: corrective
fr_FR: Correctif

en: linear, RGB, display-referred
fr_FR: Relatif à l’affichage, linéaire, RVB

en: non-linear, RGB
fr_FR: non-linéaire, RVB

en: non-linear, RGB, display-referred
fr_FR: Relatif à l’affichage, non-linéaire, RVB

en: abscissa: input, ordinate: output. works on RGB channels
fr_FR:  • Abscisse : entrée
     • Ordonnée : sortie
    Fonctionne sur les canaux RVB.

en: method to preserve colors when applying contrast
fr_FR: Méthode pour préserver les couleurs lors de la modification du contraste

en: two exposures
fr_FR: Deux expositions

en: three exposures
fr_FR: Trois expositions

en: fuse this image stopped up/down a couple of times with itself, to compress high dynamic range. expose for the highlights before use.
fr_FR: Combine l’image avec elle-même à différentes valeurs de compensation d’exposition,
    pour compresser l’étendue dynamique.
    Exposer pour les hautes lumières avant utilisation.

en: how many stops to shift the individual exposures apart
fr_FR: Nombre d’ILs de décalage entre les différentes expositions

en: whether to shift exposure up or down (-1: reduce highlight, +1: reduce shadows)
fr_FR: Pour décaler l’exposition positivement ou négativement :
    —1 : réduire les hautes lumières, +1 : réduire les ombres.

en: scale for graph
fr_FR: Échelle du graphe

en: this module is deprecated. please use the quick access panel instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser le panneau d’accès rapide.

en: basic adjustments
fr_FR: Ajustement de base

en: apply usual image adjustments
fr_FR: Appliquer les ajustements habituels de l’image

en: creative
fr_FR: Créatif

en: non-linear, RGB, scene-referred
fr_FR: Relatif à la scène, non-linéaire, RVB

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives
fr_FR: Ajuste le niveau du noir pour éviter les valeurs négatives.
    Ce réglage ne devrait jamais être utilisé pour augmenter la densité,
    car si mal ajusté les couleurs très sombres hors gamut seront tronquées
    en poussant les valeurs RVB négativement.

en: adjust the exposure correction
fr_FR: Ajuste la correction d’exposition

en: highlight compression adjustment
fr_FR: Ajustement de la compression des hautes lumières

en: contrast adjustment
fr_FR: Ajustement du contraste

en: middle gray adjustment
fr_FR: Ajustement du gris moyen

en: brightness adjustment
fr_FR: Ajustement de la luminosité

en: saturation adjustment
fr_FR: Ajustement de la saturation

en: vibrance adjustment
fr_FR: Ajustement de la vibrance

en: apply auto exposure based on the entire image
fr_FR: Applique une exposition automatique en fonction de l’image complète

en: apply auto exposure based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right-click to cancel
fr_FR: Applique une exposition automatique en fonction de la sélection définie :
     • Clic et déplacer pour sélectionner la zone
     • Clic-droit pour annuler

en: clip
fr_FR: Tronquer

en: adjusts clipping value for auto exposure calculation
fr_FR: Ajuste les valeurs seuils pour le calcul automatique de l’exposition

en: local contrast
fr_FR: Contraste local

en: manipulate local and global contrast separately
fr_FR: Manipule séparément le contraste local et global

en: non-linear, Lab, display-referred
fr_FR: Relatif à l’affichage, non-linéaire, Lab

en: non-linear, Lab
fr_FR: Non-linéaire, Lab

en: HDR local tone-mapping
fr_FR: Mappage tonal local HDR

en: the filter used for local contrast enhancement. bilateral is faster but can lead to artifacts around edges for extreme settings.
fr_FR: Le filtre utilisé pour l’amélioration du contraste local.
    Bilatéral est plus rapide mais peut faire apparaître
    des artefacts au niveau des bords.

en: detail
fr_FR: Détail

en: changes the local contrast
fr_FR: Change le contraste local

en: feature size of local details (spatial sigma of bilateral filter)
fr_FR: Taille des détails locaux (sigma spatial du filtre bilatéral)

en: L difference to detect edges (range sigma of bilateral filter)
fr_FR: Différence L pour la détection des bords (étendue sigma du filtre bilatéral)

en: changes the local contrast of highlights
fr_FR: Change le contraste local des hautes lumières

en: changes the local contrast of shadows
fr_FR: Change le contraste local des ombres

en: defines what counts as mid-tones. lower for better dynamic range compression (reduce shadow and highlight contrast), increase for more powerful local contrast
fr_FR: Définit ce qui est compté comme tons moyens.
    Diminuer pour une meilleure compression dynamique
    (réduit le contraste des ombres et hautes lumières),
    augmenter pour un contraste local plus puissant.

en: surface blur
fr_FR: Flou de surface

en: denoise (bilateral filter)
fr_FR: Réduction bruit (bilatéral)

en: apply edge-aware surface blur
    to denoise or smoothen textures
fr_FR: Applique un flou de surface sensible aux contours
    pour débruiter ou lisser les textures.

en: linear, RGB
fr_FR: Linéaire, RVB

en: image too large
fr_FR: Image trop grande

en: this module is unable to process
    images with more than 2 gigapixels.
    processing has been skipped.
fr_FR: Ce module n’a pas pu allouer toute la mémoire nécessaire à son traitement,
    il a été ignoré en tout ou partie.

en: spatial extent of the gaussian
fr_FR: Extension spatiale du flou gaussien

en: how much to blur red
fr_FR: Force du flou pour le rouge

en: how much to blur green
fr_FR: Force du flou pour le vert

en: how much to blur blue
fr_FR: Force du flou pour le bleu

en: apply Orton effect for a dreamy ethereal look
fr_FR: Applique l’effet Orton pour un aspect vaporeux et onirique

en: size
fr_FR: Taille

en: the size of bloom
fr_FR: Taille de la lumière d’arrière-plan

en: the threshold of light
fr_FR: Seuil de lumière

en: the strength of bloom
fr_FR: Force de la lumière d’arrière-plan

en: blurs
fr_FR: Flous

en: blur|lens|motion
fr_FR: flou|objectif|mouvement

en: simulate physically-accurate lens and motion blurs
fr_FR: Simule des flous d’objectif, de mouvement ou gaussien

note: add the tooltips
en: size of the blur in pixels
    <b>caution</b>: doubling the radius quadruples the run-time!
fr_FR: Taille du flou en pixel
    <b>Attention</b> : doubler le rayon quadruple le temps de traitement !

en: shifts towards a star shape as value approaches blades-1
fr_FR: Se déplace vers une forme en étoile plus la valeur se rapproche de « lames - 1 »

en: adjust straightness of edges from 0=perfect circle
    to 1=completely straight
fr_FR: Ajuster la rectitude des bords :
     • 0 – cercle parfait
     • 1 – complètement rectiligne

en: set amount by which to rotate shape around its center
fr_FR: Définit la quantité de rotation de la forme autour de son centre

en: orientation of the motion's path
fr_FR: Orientation du mouvement

en: amount to curve the motion relative
    to its overall orientation
fr_FR: Quantité pour courber le déplacement
    relativement à son orientation globale.

en: select which portion of the path to use,
    allowing the path to become asymmetric
fr_FR: Sélectionner quelle portion du chemin utiliser,
    permettant au chemin de devenir asymétrique.

en: framing
fr_FR: Cadre décoratif

en: borders|enlarge canvas|expand canvas
fr_FR: bordures|agrandir canevas|étendre canevas

en: add solid borders or margins around the image
fr_FR: Ajoute des bordures pleines ou des marges autour de l’image

en: linear or non-linear, RGB, display-referred
fr_FR: Relatif à l’affichage, linéaire ou non-linéaire, RVB

en: 15:10 postcard white
fr_FR: 15 x 10 blanc

en: 15:10 postcard black
fr_FR: 15 x 10 noir

en: which dimension to use for the size calculation
fr_FR: Quelle dimension utiliser pour le calcul de la taille

en: size of the border in percent of the chosen basis
fr_FR: Taille du cadre en pourcentage de la base choisie

en: aspect
fr_FR: Aspect

en: select the aspect ratio
    (right-click on slider below to type your own w:h)
fr_FR: Sélectionner les proportions
    (Clic-droit sur la réglette pour entrer des dimensions personnalisées L:H)

en: CinemaScope 2.39:1
fr_FR: Cinémascope 2.39:1

en: golden cut
fr_FR: Rapport d’or

en: square
fr_FR: Carré

en: constant border
fr_FR: Cadre constant

en: custom...
fr_FR: Personnalisé…

en: set the custom aspect ratio
    (right-click to enter number or w:h)
fr_FR: Définit les proportions personnalisées
    (Clic-droit pour entrer une dimension L:H)

en: aspect ratio orientation of the image with border
fr_FR: Orientation de l’image avec le cadre

en: horizontal position
fr_FR: Position horizontale

en: select the horizontal position ratio relative to top
    (right-click on slider below to type your own x:w)
fr_FR: Sélectionne la position horizontale par rapport au côté supérieur
    (Clic-droit pour entrer des dimensions personnalisées X:L)

en: center
fr_FR: Centré

en: custom horizontal position
fr_FR: Position horizontale personnalisée

en: vertical position
fr_FR: Position verticale

en: select the vertical position ratio relative to left
    (right-click on slider below to type your own y:h)
fr_FR: Sélectionne la position verticale par rapport au côté gauche
    (Clic-droit pour entrer des dimensions personnalisées Y:H)

en: custom vertical position
fr_FR: Position verticale personnalisée

en: size of the frame line in percent of min border width
fr_FR: Taille du cadre interne en pourcentage de l’image

en: offset of the frame line beginning on image side
fr_FR: Décalage du cadre interne à partir du côté de l’image

en: select border color
fr_FR: Sélectionne la couleur de la bordure

en: pick border color from image
fr_FR: Choisir la couleur de la bordure dans l’image

en: pickers
fr_FR: Pipettes

en: select frame line color
fr_FR: Sélectionne la couleur du cadre

en: pick frame line color from image
fr_FR: Choisir la couleur du cadre interne dans l’image

note: make sure you put all your translatable strings into _() !
en: raw chromatic aberrations
fr_FR: Aberrations chromatiques RAW

en: correct chromatic aberrations for Bayer sensors
fr_FR: Correction automatique des
    aberrations chromatiques,
    uniquement pour les capteur de Bayer.

en: linear, raw, scene-referred
fr_FR: Relatif à la scène, linéaire, RAW

en: linear, raw
fr_FR: Linéaire, RAW

en: iteration runs, default is twice
fr_FR: Nombre d’itérations, deux par défaut

en: activate colorshift correction for blue & red channels
fr_FR: Activer la correction des dérives colorées pour les canaux bleu et rouge

en: automatic chromatic aberration correction
    only for Bayer raw files with 3 color channels
fr_FR: Correction automatique des aberrations chromatiques,
    uniquement pour les images raw avec capteur de Bayer ayant 3 canaux de couleur

en: chromatic aberrations
fr_FR: Aberrations chromatiques

en: correct chromatic aberrations
fr_FR: Corrige les aberrations chromatiques

en: channel used as a reference to
    correct the other channels.
    use sharpest channel if some
    channels are blurry.
    try changing guide channel if you
    have artifacts.
fr_FR: Canal à utiliser comme référence pour corriger les autres canaux.
    Utiliser le canal le plus net si certains canaux sont flous,
    et changer le guide de canal sil y a des artefacts.

en: increase for stronger correction
fr_FR: Augmenter pour des aberrations chromatiques importantes

en: balance between smoothing colors
    and preserving them.
    high values can lead to overshooting
    and edge bleeding.
fr_FR: Balance entre lisser ou préserver les couleurs.
    Les hautes valeurs peuvent entraîner des sur-expositions et des halos.

[ctx: section]
en: advanced parameters
fr_FR: Paramètres avancés

en: correction mode to use.
    can help with multiple
    instances for very damaged
    images.
    darken only is particularly
    efficient to correct blue
    chromatic aberration.
fr_FR: Mode de correction à utiliser.
    Peut aider lors de l’utilisation de multiples instances pour les images
    très endommagées. « Assombrir seulement » est particulièrement efficace
    pour corriger les aberrations chromatiques bleues.

en: runs an iterative approach
    with several radii.
    improves result on images
    with very large chromatic
    aberrations, but can smooth
    colors too much on other
    images.
fr_FR: Exécute un approche itérative avec différents rayons.
    Améliore les résultats sur les images avec de larges aberrations chromatiques,
    mais cela peut trop lisser les couleurs sur d’autres images.

en: censorize
fr_FR: Censurer

en: censorize license plates and body parts for privacy
fr_FR: Censure les plaques d’immatriculation et les parties du corps
    pour des raisons de protection de la vie privée

en: linear or non-linear, RGB, scene-referred
fr_FR: Relatif à la scène, linéaire ou non-linéaire, RVB

en: special, RGB, scene-referred
fr_FR: Relatif à la scène, spécial, RGB

en: radius of gaussian blur before pixelization
fr_FR: Rayon du flou gaussien avant la pixellisation

en: radius of gaussian blur after pixelization
fr_FR: Rayon du flou gaussien après la pixellisation

en: radius of the intermediate pixelization
fr_FR: Rayon de la pixellisation intermédiaire

en: amount of noise to add at the end
fr_FR: Quantité de bruit à ajouter à la fin

en: channel mixer
fr_FR: Mixeur de canaux

en: this module is deprecated. please use the color calibration module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Calibration des couleurs » à la place.

en: perform color space corrections
    such as white balance, channels mixing
    and conversions to monochrome emulating film
fr_FR: Effectue des corrections de l’espace colorimétrique
    telles que la balance des blancs, le mélange des canaux,
    et fait des conversions en monochrome simulant la pellicule

en: destination
fr_FR: Canal de destination

[ctx: channelmixer]
en: gray
fr_FR: Gris

en: amount of red channel in the output channel
fr_FR: Quantité du canal rouge dans le canal de destination

en: amount of green channel in the output channel
fr_FR: Quantité du canal vert dans le canal de destination

en: amount of blue channel in the output channel
fr_FR: Quantité du canal bleu dans le canal de destination

en: swap R and B
fr_FR: Échanger R et B

en: swap G and B
fr_FR: Échanger V et B

en: color contrast boost
fr_FR: Renforce le contraste de couleur

en: color details boost
fr_FR: Renforcer les détails de couleur

en: color artifacts boost
fr_FR: Renforcer les objets de couleur

en: B/W luminance-based
fr_FR: N&B basée sur la luminance

en: B/W artifacts boost
fr_FR: N&B et renforcement des objets

en: B/W smooth skin
fr_FR: N&B et peau lisse

en: B/W blue artifacts reduce
fr_FR: N&B et réduction des objets bleus

en: B/W Ilford Delta 100-400
fr_FR: N&B Ilford Delta 100 – 400

en: B/W Ilford Delta 3200
fr_FR: N&B Ilford Delta 3200

en: B/W Ilford FP4
fr_FR: N&B Ilford FP4

en: B/W Ilford HP5
fr_FR: N&B Ilford HP5

en: B/W Ilford SFX
fr_FR: N&B Ilford SFX

en: B/W Kodak T-Max 100
fr_FR: N&B Kodak T-Max 100

en: B/W Kodak T-max 400
fr_FR: N&B Kodak T-Max 400

en: B/W Kodak Tri-X 400
fr_FR: N&B Kodak Tri-X 400

en: color calibration
fr_FR: Calibration des couleurs

en: channel mixer|white balance|monochrome
fr_FR: mixeur de canaux|balance des blancs|monochrome

en: linear, RGB or XYZ
fr_FR: Linéaire, RVB ou XYZ

en: monochrome | luminance-based
fr_FR: Monochrome | Basée sur la luminance

en: monochrome | ILFORD HP5+
fr_FR: Monochrome | Ilford HP5+

en: monochrome | ILFORD DELTA 100
fr_FR: Monochrome | Ilford Delta 100

en: monochrome | ILFORD DELTA 400 - 3200
fr_FR: Monochrome | Ilford Delta 400 - 3200

en: monochrome | ILFORD FP4+
fr_FR: Monochrome | Ilford FP4+

en: monochrome | Fuji Acros 100
fr_FR: Monochrome | Fuji Acros 100

en: basic channel mixer
fr_FR: Mixeur de canaux de base

en: channel swap | swap G and B
fr_FR: Échanger canaux | V et B

en: channel swap | swap G and R
fr_FR: Échanger canaux | V et R

en: channel swap | swap R and B
fr_FR: Échanger canaux | R et B

en: area color mapping (active)
fr_FR: Mappage zone de couleurs (active)

en: area color mapping
fr_FR: Mappage zone de couleurs

en: (daylight)
fr_FR: (lumière du jour)

en: (black body)
fr_FR: (corps noir)

en: (invalid)
fr_FR: (invalide)

en: very good
fr_FR: Très bon

en: good
fr_FR: Bon

en: passable
fr_FR: Passable

en: bad
fr_FR: Mauvais

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    input ΔE: 	avg. %.2f ; 	max. %.2f
    WB ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Profile data</b>
    illuminant:  	%.0f K 	%s
    matrix in adaptation space:
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
fr_FR: 
    <b>Rapport de qualité du profil : %s</b>
    ΔE en entrée : 	Moy. %.2f   	Max. %.2f
    ΔE BdB : 		Moy. %.2f   	Max. %.2f
    ΔE en sortie : 	Moy. %.2f   	Max. %.2f
    
    <b>Données du profil</b>
    Illuminant :  	%.0f K 	%s 
    Matrice dans l’espace d’adaptation :
    <tt>%+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f
    %+.4f 	%+.4f 	%+.4f</tt>
    
    <b>Valeurs de normalisation</b>
    Compensation d’exposition : 	%+.2f IL
    Décalage du noir : 			%+.4f

en: 
    <b>Profile quality report: %s</b>
    output ΔE: 	avg. %.2f; 	max. %.2f
    
    <b>Normalization values</b>
    exposure compensation: 	%+.2f EV
    black offset: 	%+.4f
fr_FR: 
    <b>Rapport de qualité du profil : %s</b>
    ΔE en sortie : 	Moy. %.2f   	Max. %.2f
    
    <b>Valeurs de normalisation</b>
    Compensation d’exposition : 	%+.2f IL
    Décalage du noir : 			%+.4f

en: double CAT applied
fr_FR: CAT appliquée en double

en: you have 2 instances or more of color calibration,
    all providing chromatic adaptation.
    this can lead to inconsistencies unless you
    use them with masks or know what you are doing.
fr_FR: Il y a deux instances ou plus du module « Calibration des couleurs »,
    toutes proposant une adaptation chromatique.
    Cela peut entraîner des incohérences, sauf si elles sont utilisées
    avec des masques et en connaissance de cause.

en: white balance applied twice
fr_FR: Balance des blancs appliquée deux fois

en: the color calibration module is enabled and already provides
    chromatic adaptation.
    set the white balance here to camera reference (D65)
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
fr_FR: Le module de « Calibration des couleurs » est activé
    et effectue déjà une adaptation chromatique.
    Positionner la balance des blancs ici sur la référence de boîtier (D65)
    ou désactiver l’adaptation chromatique du module « Calibration des couleurs ».

en: white balance module error
fr_FR: Erreur du module « Balance des blancs »

en: the white balance module is not using the camera
    reference illuminant, which will cause issues here
    with chromatic adaptation. either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
fr_FR: Le module « Balance des blancs » n’utilise pas la référence neutre
    du boîtier, cela entraînera des problèmes d’adaptation chromatique.
    Choisir le neutre du boîtier ou désactiver ceadaptation chromatique.

en: white balance missing
fr_FR: Balance des blancs manquante

en: this module is not providing a valid reference illuminant
    causing chromatic adaptation issues in color calibration.
    enable this module and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation in color calibration.
fr_FR: Ce module ne fourni pas un point de référence d'illuminant valide entraînant
    des problèmes dans l'adaptation chromatique de « Calibration des couleurs ».
    Activer ce module et le définir comme référence
    ou désactiver l'adaptation chromatique de « Calibration des couleurs ».

en: the white balance module is not providing a valid reference
    illuminant causing issues with chromatic adaptation here.
    enable white balance and either set it to reference
    or disable chromatic adaptation here.
fr_FR: Le module « Balance des blancs » ne fourni pas une référence neutre
    d'illuminant entraînant des problèmes d’adaptation chromatique ici.
    Activer le module « Balance des blancs » et soit le définir comme référence
    ou désactiver l'adaptation chromatique ici.

en: auto-detection of white balance completed
fr_FR: Détection automatique de la balance des blancs terminée

en: channelmixerrgb works only on RGB input
fr_FR: « Calibration des couleurs » ne marche qu’avec une entrée RVB

en: CCT: %.0f K (daylight)
fr_FR: CCT : %.0f K (lumière du jour)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a daylight spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a D illuminant.
fr_FR: Température de couleur proximale approchée.
    Cet illuminant peut être modélisé avec précision par un spectre de lumière du jour,
    donc sa température est pertinente et significative avec un illuminant D.

en: CCT: %.0f K (black body)
fr_FR: CCT : %.0f K (corps noir)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant can be accurately modeled by a black body spectrum,
    so its temperature is relevant and meaningful with a Planckian illuminant.
fr_FR: Température de couleur proximale approchée.
    Cet illuminant peut être modélisé avec précision par un spectre de corps noir,
    donc sa température est pertinente et significative avec un illuminant planckien.

en: CCT: %.0f K (invalid)
fr_FR: CCT : %.0f K (invalide)

en: approximated correlated color temperature.
    this illuminant cannot be accurately modeled by a daylight or black body spectrum,
    so its temperature is not relevant and meaningful and you need to use a custom illuminant.
fr_FR: Température de couleur proximale approchée.
    Cet illuminant ne peut pas être modélisé précisément par un spectre de lumière de jour ou de corps noir,
    donc sa température n’est ni pertinente ni significative et il faut utiliser un illuminant personnalisé.

en: CCT: undefined
fr_FR: CCT : non défini

en: the approximated correlated color temperature
    cannot be computed at all so you need to use a custom illuminant.
fr_FR: La température de couleur proximale approchée
    ne peut être estimée, utiliser un illuminant personnalisé.

en: white balance successfully extracted from raw image
fr_FR: La balance des blancs a été extraite de l’image RAW avec succès

note: We need to recompute only the full preview
en: auto-detection of white balance started…
fr_FR: L’auto-détection de la balance des blancs a démarré…

en: color calibration: the sum of the gray channel parameters is zero, normalization will be disabled.
fr_FR: Calibration des couleurs : la somme des paramètres du canal gris est à zéro, la normalisation va être désactivée.

note: Write report in GUI
en: L: 	%.1f %%
    h: 	%.1f °
    c: 	%.1f
fr_FR: L : 	%.1f %%
    h : 	%.1f °
    c : 	%.1f

en: chromatic adaptation transform
fr_FR: Transformation d’adaptation chromatique

en: adaptation
fr_FR: Adaptation

en: choose the method to adapt the illuminant
    and the colorspace in which the module works: 
    • Linear Bradford (1985) is consistent with ICC v4 toolchain.
    • CAT16 (2016) is more robust and accurate.
    • Non-linear Bradford (1985) is the original Bradford,
    it can produce better results than the linear version, but is unreliable.
    • XYZ is a simple scaling in XYZ space. It is not recommended in general.
    • none disables any adaptation and uses pipeline working RGB.
fr_FR: Choisir la méthode d’adaptation de l’illuminant et l’espace de couleur dans lequel le module opère :
     • Bradford linéaire (1985) est cohérent avec un traitement ICC v4,
     • CAT16 (2016) est plus robuste et précis,
     • Bradford non-linéaire (1985) est le Bradford originel, il peut produire 
    de meilleurs résultats que la version linéaire mais est peu fiable,
     • XYZ est une simple mise à l’échelle de l’espace XYZ. Il n’est en général pas recommandé,
     • Aucun désactive toute adaptation et utilise l’espace RVB de travail du pipeline.

en: this is the color of the scene illuminant before chromatic adaptation
    this color will be turned into pure white by the adaptation.
fr_FR: Couleur de l’illuminant de la scène avant l’adaptation chromatique,
    elle sera transformée en blanc pur par l’adaptation.

en: picker
fr_FR: Pipette

en: set white balance to detected from area
fr_FR: Choisir la balance des blancs depuis une zone

en: illuminant
fr_FR: Illuminant

en: temperature
fr_FR: Température

en: define a target chromaticity (hue and chroma) for a particular region of the image (the control sample), which you then match against the same target chromaticity in other images. the control sample can either be a critical part of your subject or a non-moving and consistently-lit surface over your series of images.
fr_FR: Définir une chromaticité cible (teinte et chroma) pour une région particulière de l’image
    (l’échantillon de contrôle), qui est comparée ensuite à la même chromaticité cible
    dans d’autres images. L’échantillon de contrôle peut être une partie essentielle du sujet,
    ou une surface immobile et éclairée de manière constante dans les images.

en: mapping
fr_FR: Mappage

en: area mode
fr_FR: Mode de la zone

en: "correction" automatically adjust the illuminant
    such that the input color is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by the CAT
    and can be used to sample a target.
fr_FR:  • Correction – ajuste automatiquement l’illuminant pour que la couleur de l’entrée soit mappée sur la cible
     • Mesure – montre simplement comment une couleur d’entrée est mappée par le CAT,
    et peut être utilisée pour échantillonner la cible

en: correction
fr_FR: Correction

en: measure
fr_FR: Mesure

en: take channel mixing into account
fr_FR: Prendre en compte le mixeur de canaux

en: compute the target by taking the channel mixing into account.
    if disabled, only the CAT is considered.
fr_FR: Calcule la cible en utilisant le mixage des canaux en cours.
    Si désactivé seul le CAT est considéré.

en: the input color that should be mapped to the target
fr_FR: La couleur d’entrée à mapper sur la cible

en: L: 	N/A
    h: 	N/A
    c: 	N/A
fr_FR: L : 	N/A 
    h : 	N/A
    c : 	N/A

en: these LCh coordinates are computed from CIE Lab 1976 coordinates
fr_FR: Ces coordonnés LCh sont calculés depuis les coordonnés CIE Lab 1976

en: the desired target color after mapping
fr_FR: La cible recherchée après le mappage de l’exposition

[ctx: section]
en: input
fr_FR: Entrée

[ctx: section]
en: target
fr_FR: Cible

en: input R
fr_FR: R en entrée

en: input G
fr_FR: V en entrée

en: input B
fr_FR: B en entrée

en: output R
fr_FR: R en sortie

en: output G
fr_FR: V en sortie

en: output B
fr_FR: B en sortie

en: colorfulness
fr_FR: Saturation

en: output colorfulness
fr_FR: Saturation de la sortie

en: output brightness
fr_FR: Luminosité de la sortie

en: output gray
fr_FR: Gris en sortie

en: calibrate with a color checker
fr_FR: Calibrer avec une charte couleur

en: use a color checker target to autoset CAT and channels
fr_FR: Utiliser une charte couleur pour régler la CAT et les canaux

en: calibrate
fr_FR: Calibrer

en: chart
fr_FR: Charte

en: choose the vendor and the type of your chart
fr_FR: Choisir le fabricant et le modèle de la charte

en: Xrite ColorChecker 24 pre-2014
fr_FR: Xrite ColorChecker 24 (avant 2014)

en: Xrite/Calibrite ColorChecker 24 post-2014
fr_FR: Xrite/Calibrite ColorChecker 24 (après 2014)

en: Datacolor SpyderCheckr 24 pre-2018
fr_FR: Datacolor SpyderCheckr 24 (avant 2018)

en: Datacolor SpyderCheckr 24 post-2018
fr_FR: Datacolor SpyderCheckr 24 (après 2018)

en: Datacolor SpyderCheckr 48 pre-2018
fr_FR: Datacolor SpyderCheckr 48 (avant 2018)

en: Datacolor SpyderCheckr 48 post-2018
fr_FR: Datacolor SpyderCheckr 48 (après 2018)

en: optimize for
fr_FR: Optimisé pour

en: choose the colors that will be optimized with higher priority.
    neutral colors gives the lowest average delta E but a high maximum delta E
    saturated colors gives the lowest maximum delta E but a high average delta E
    none is a trade-off between both
    the others are special behaviors to protect some hues
fr_FR: Choisir les couleurs qui seront optimisées avec une plus grande priorité.
     • Les couleurs neutres donnent le plus faible ΔE moyen mais un ΔE maximum élevé,
     • Les couleurs saturées donnent le plus bas ΔE maximum mais un ΔE moyen élevé,
     • « Sans » est un compromis entre les deux.
    Les autres choix visent à protéger certaines teintes.

en: neutral colors
fr_FR: Couleurs neutres

en: skin and soil colors
fr_FR: Couleurs de peau et de terres

en: foliage colors
fr_FR: Couleurs du feuillage

en: sky and water colors
fr_FR: Couleurs du ciel et de l’eau

en: average delta E
fr_FR: Delta E moyen

en: maximum delta E
fr_FR: Delta E maximum

en: patch scale
fr_FR: Échelle du patch

en: reduce the radius of the patches to select the more or less central part.
    useful when the perspective correction is sloppy or
    the patches frame cast a shadows on the edges of the patch.
fr_FR: Réduire le rayon des patchs pour choisir la partie plus ou moins centrale.
    Utile lorsque la correction de la perspective est grossière
    ou que le cadre des patchs projette une ombre sur les bords du patch.

en: the delta E is using the CIE 2000 formula
fr_FR: Le delta E utilise la formule CIE 2000

en: accept
fr_FR: Accepter

en: accept the computed profile and set it in the module
fr_FR: Accepter le profil calculé et le régler dans le module

en: recompute
fr_FR: Recalculer

en: recompute the profile
fr_FR: Recalculer le profil

en: validate
fr_FR: Valider

en: check the output delta E
fr_FR: Vérifier le delta E de sortie

en: Choleski decomposition failed to allocate memory, check your RAM settings
fr_FR: La décomposition de Choleski n’a pas assez de mémoire, vérifier les paramètres de la RAM

en: this module is deprecated. better use new local contrast module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Contraste local » à la place.

en: amount
fr_FR: Quantité

en: size of features to preserve
fr_FR: Taille des caractéristiques à préserver

en: strength of the effect
fr_FR: Force de l’effet

en: this module is deprecated. please use the crop, orientation and/or rotate and perspective modules instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser plutôt « Recadrer », « Orientation » et/ou
    « Rotation et perspective ».

en: crop and rotate
fr_FR: Recadrer et Pivoter

en: reframe|perspective|keystone|distortion
fr_FR: recadrer|perspective|correction trapézoïdale|déformation

en: change the framing and correct the perspective
fr_FR: Modifier le cadrage et corriger la perspective

en: original image
fr_FR: Image

en: invalid ratio format. it should be "number:number"
fr_FR: Format de dimension non reconnu. Il devrait être « nombre:nombre ».

en: invalid ratio format. it should be a positive number
fr_FR: Format de dimension non reconnu. Il doit être un nombre positif.

en: full
fr_FR: Les deux

en: old system
fr_FR: Système précédent

en: correction applied
fr_FR: Correction appliquée

en: main
fr_FR: Principal

en: mirror image horizontally and/or vertically
fr_FR: Retourne l’image horizontalement et/ou horizontalement

en: angle
fr_FR: Rotation

en: right-click and drag a line on the image to drag a straight line
fr_FR: Clic-droit et tracer une ligne sur l’image pour indiquer l’horizontale

en: keystone
fr_FR: Perspective

en: set perspective correction for your image
fr_FR: Règle la correction de perspective

en: freehand
fr_FR: Libre

en: 5:4, 4x5, 8x10
fr_FR: 5:4, 4 x 5, 8 x 10

en: 11x14
fr_FR: 11 x 14

en: 8.5x11, letter
fr_FR: 8.5 x 11, letter

en: 5x7
fr_FR: 5 x 7

en: 3:2, 4x6, 35mm
fr_FR: 3:2, 4 x 6, 35 mm

en: 16:10, 8x5
fr_FR: 16:10, 8 x 5

en: widescreen
fr_FR: Panoramique

en: cinemascope
fr_FR: Cinémascope

en: anamorphic
fr_FR: Anamorphique

en: invalid ratio format for `%s'. it should be "number:number"
fr_FR: Format de dimensions non reconnu « %s », il devrait être « nombre:nombre »

en: set the aspect ratio
    the list is sorted: from most square to least square
    to enter custom aspect ratio open the combobox and type ratio in x:y or decimal format
fr_FR: Fixe les proportions.
    La liste est triée du carré aux formats les plus allongés.
    Pour entrer une proportion personnalisée, ouvrir la liste et taper la proportion
    au format X:Y ou en décimal.

en: margins
fr_FR: Marges

en: the left margin cannot overlap with the right margin
fr_FR: La marge gauche ne peut pas dépasser la marge droite

en: the right margin cannot overlap with the left margin
fr_FR: La marge droite ne peut pas dépasser la marge gauche

en: the top margin cannot overlap with the bottom margin
fr_FR: La marge haute ne peut pas dépasser la marge basse

en: the bottom margin cannot overlap with the top margin
fr_FR: La marge basse ne peut pas dépasser la marge haute

en: <b>commit</b>: double-click, <b>straighten</b>: right-drag
fr_FR: <b>Finaliser</b> : double clic • <b>Redresser</b> : glisser droit

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
    <b>straighten</b>: right-drag
fr_FR: <b>Redimensionner</b> : glisser • <b>Conserver les proportions</b> : Maj+glisser
    <b>Redresser</b> : glisser droit

en: <b>move control point</b>: drag
fr_FR: <b>Déplacer le point de contrôle</b> : glisser

en: <b>move line</b>: drag, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
fr_FR: <b>Déplacer les lignes</b> : glisser • <b>Modifier la symétrie</b> : clic ꝏ

en: <b>apply</b>: click <tt>ok</tt>, <b>toggle symmetry</b>: click ꝏ
    <b>move line/control point</b>: drag
fr_FR: <b>Appliquer</b> : clic <tt>ok</tt> • <b>Modifier la symétrie</b> : clic ꝏ
    <b>Déplacer ligne/point de contrôle</b> : glisser

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
    <b>straighten</b>: right-drag, <b>commit</b>: double-click
fr_FR: <b>Déplacer</b> : glisser • <b>Déplacer verticalement</b> : Maj+glisser • <b>déplacer horizontalement</b> : Ctrl+glisser
    <b>Redresser</b> : glisser droit • <b>Finaliser</b> : double clic

en: [%s on borders] crop
fr_FR: [%s sur les bords] Recadrer

en: [%s on borders] crop keeping ratio
fr_FR: [%s sur les bords] Recadrer avec ratio

en: this module is deprecated. please use colorbalance RGB module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Balance de couleur RVB » à la place.

en: contrast brightness saturation
fr_FR: Contraste luminosité saturation

en: adjust the look of the image
fr_FR: Ajuste l’aspect de l’image

en: color saturation adjustment
fr_FR: Ajustement de la saturation

en: color balance
fr_FR: Balance de couleur

en: lift gamma gain|cdl|color grading|contrast|saturation|hue
fr_FR: lift gamma gain|cdl|étalonnage des couleurs|contraste|saturation|tonalité

en: shift colors selectively by luminance range
fr_FR: Décale les couleurs en fonction de la luminance

en: non-linear, Lab, scene-referred
fr_FR: Relatif à la scène, non-linéaire, Lab

note: these blobs were exported as dtstyle and copied from there:
en: split-toning teal-orange (2nd instance)
fr_FR: Virage partiel bleu-sarcelle/orange (2e instance)

en: split-toning teal-orange (1st instance)
fr_FR: Virage partiel bleu-sarcelle/orange (1re instance)

en: generic film
fr_FR: Générique

en: similar to Kodak Portra
fr_FR: Similaire à Kodak Portra

en: similar to Kodak Ektar
fr_FR: Similaire à Kodak Ektar

en: similar to Kodachrome
fr_FR: Similaire à Kodachrome

en: optimize luma from patches
fr_FR: Optimiser la luma à partir des patchs

en: optimize luma
fr_FR: Optimiser la luma

en: neutralize colors from patches
fr_FR: Neutraliser les couleurs à partir des patchs

en: neutralize colors
fr_FR: Neutraliser les couleurs

[ctx: color]
en: offset
fr_FR: Offset

[ctx: color]
en: power
fr_FR: Power

[ctx: color]
en: slope
fr_FR: Slope

[ctx: color]
en: lift
fr_FR: Lift

[ctx: color]
en: gamma
fr_FR: Gamma

[ctx: color]
en: gain
fr_FR: Gain

[ctx: section]
en: shadows: lift / offset
fr_FR: Ombres : Lift / Offset

[ctx: section]
en: mid-tones: gamma / power
fr_FR: Tons moyens : Gamma / Power

[ctx: section]
en: highlights: gain / slope
fr_FR: Hautes lumières : Gain / Slope

en: shadows / mid-tones / highlights
fr_FR: Ombres / tons moyens / hautes lumières

en: color-grading mapping method
fr_FR: Méthode d’ajustement des couleurs

en: color control sliders
fr_FR: Contrôle des couleurs

en: HSL
fr_FR: TSL

en: RGBL
fr_FR: RVBL

[ctx: section]
en: master
fr_FR: Maître

en: saturation correction before the color balance
fr_FR: Correction de la saturation avant la balance des couleurs

en: saturation correction after the color balance
fr_FR: Correction de la saturation après la balance des couleurs

en: adjust to match a neutral tone
fr_FR: Ajustement des tons neutres

note: is set in _configure_slider_blocks
en: click to cycle layout
fr_FR: Cliquer pour parcourir les dispositions

en: factor
fr_FR: Facteur

en: select the hue
fr_FR: Sélectionne la teinte

en: select the saturation
fr_FR: Sélectionne la saturation

en: factor of lift/offset
fr_FR: Facteur de lift/offset

en: factor of red for lift/offset
fr_FR: Facteur rouge du lift/offset

en: factor of green for lift/offset
fr_FR: Facteur vert du lift/offset

en: factor of blue for lift/offset
fr_FR: Facteur bleu du lift/offset

en: factor of gamma/power
fr_FR: Facteur gamma/power

en: factor of red for gamma/power
fr_FR: Facteur rouge du gamma/power

en: factor of green for gamma/power
fr_FR: Facteur vert du gamma/power

en: factor of blue for gamma/power
fr_FR: Facteur bleu du gamma/power

en: factor of gain/slope
fr_FR: Facteur du gain/slope

en: factor of red for gain/slope
fr_FR: Facteur rouge du gain/slope

en: factor of green for gain/slope
fr_FR: Facteur vert du gain/slope

en: factor of blue for gain/slope
fr_FR: Facteur bleu du gain/slope

[ctx: section]
en: auto optimizers
fr_FR: Optimiseurs automatiques

en: fit the whole histogram and center the average luma
fr_FR: Ajuste l’histogramme et centre la luminosité moyenne

en: optimize the RGB curves to remove color casts
fr_FR: Optimise les courbes RVB et supprime les dérives de couleur

en: color balance rgb
fr_FR: Balance de couleur RVB

en: offset power slope|cdl|color grading|contrast|chroma_highlights|hue|vibrance|saturation
fr_FR: offset power slope|cdl|étalonnage des couleurs|contraste|chroma des hautes lumières|teinte|vibrance|saturation

en: color grading tools using alpha masks to separate
    shadows, mid-tones and highlights
fr_FR: Étalonnage des couleurs en utilisant un masque pour séparer
    les ombres, les tons moyens et les hautes lumières.

en: basic colorfulness | legacy
fr_FR: Couleur de base | Originel

en: basic colorfulness | natural skin
fr_FR: Couleur de base | Peau naturelle

en: basic colorfulness | vibrant colors
fr_FR: Couleur de base | Couleurs vibrantes

en: basic colorfulness | standard
fr_FR: Couleur de base | Standard

en: colorbalance works only on RGB input
fr_FR: La balance des couleurs ne marche qu’avec une entrée RVB

en: cannot display masks when the blending mask is displayed
fr_FR: Impossible d’afficher les masques lorsque les masques de fusion sont affichés

note: Page master
en: master
fr_FR: Maître

en: global grading
fr_FR: Gradation globale

en: rotate all hues by an angle, at the same luminance
fr_FR: Faire pivoter toutes les teintes d’un angle, à la même luminance

en: increase colorfulness mostly on low-chroma colors
fr_FR: Augmenter la richesse des couleurs principalement pour celles avec peu de chroma

en: increase the contrast at constant chromaticity
fr_FR: Augmenter le contraste à chromaticité constante

[ctx: section]
en: linear chroma grading
fr_FR: Gradation de chroma linéaire

en: increase colorfulness at same luminance globally
fr_FR: Augmenter globalement la richesse de couleur à luminance égale

en: increase colorfulness at same luminance mostly in shadows
fr_FR: Augmenter la richesse de couleur à luminance égale principalement dans les ombres

en: increase colorfulness at same luminance mostly in mid-tones
fr_FR: Augmenter la richesse de couleur à luminance égale principalement dans les tons moyens

en: increase colorfulness at same luminance mostly in highlights
fr_FR: Augmenter la richesse de couleur à luminance égale principalement dans les hautes lumières

[ctx: section]
en: perceptual saturation grading
fr_FR: Gradation de saturation perceptuelle

en: add or remove saturation by an absolute amount
fr_FR: Augmenter ou réduire la saturation d’une quantité absolue

en: increase or decrease saturation proportionally to the original pixel saturation
fr_FR: Augmenter ou réduire la saturation proportionnellement à la saturation des pixels d’origine

[ctx: section]
en: perceptual brilliance grading
fr_FR: Gradation de brillance perceptuelle

en: brilliance
fr_FR: Brillance

en: add or remove brilliance by an absolute amount
fr_FR: Ajouter ou supprimer de la brillance d’une quantité absolue

en: increase or decrease brilliance proportionally to the original pixel brilliance
fr_FR: Augmenter ou réduire la brillance proportionnellement à la brillance des pixels d’origine

note: Page 4-ways
en: 4 ways
fr_FR: 4 voies

en: selective color grading
fr_FR: Gradation sélective des couleurs

en: pick opposite color from image
    ctrl+click to pick selected color
fr_FR: Choisit la couleur opposée dans l’image,
    Ctrl+clic pour choisir la couleur.

[ctx: section]
en: global offset
fr_FR: Décalage global

en: global luminance offset
fr_FR: Décalage global de luminance

en: hue of the global color offset
fr_FR: Teinte du décalage de couleur global

en: chroma of the global color offset
fr_FR: Chroma du décalage de couleur global

[ctx: section]
en: shadows lift
fr_FR: Lift des ombres

en: lift
fr_FR: Lift

en: luminance gain in shadows
fr_FR: Gain de luminance dans les ombres

en: hue of the color gain in shadows
fr_FR: Teinte du gain de couleur dans les ombres

en: chroma of the color gain in shadows
fr_FR: Chroma du gain de couleur dans les ombres

[ctx: section]
en: highlights gain
fr_FR: Gain des hautes lumières

en: gain
fr_FR: Gain

en: luminance gain in highlights
fr_FR: Gain de luminance dans les hautes lumières

en: hue of the color gain in highlights
fr_FR: Teinte du gain de couleur dans les hautes lumières

en: chroma of the color gain in highlights
fr_FR: Chroma du gain de couleur dans les hautes lumières

[ctx: section]
en: power
fr_FR: Power

en: power
fr_FR: Power

en: luminance exponent in mid-tones
fr_FR: Exposant de luminance dans les tons moyens

en: hue of the color exponent in mid-tones
fr_FR: Teinte de l’exposant de couleur dans les tons moyens

en: chroma of the color exponent in mid-tones
fr_FR: Chroma de l’exposant de couleur dans les tons moyens

note: Page masks
en: masks
fr_FR: Masques

en: isolate luminances
fr_FR: Isoler les luminances

en: choose in which uniform color space the saturation is computed
fr_FR: Choisit dans quel espace de couleur uniforme la saturation est calculée

[ctx: section]
en: luminance ranges
fr_FR: Étendues de luminance

en: weight of the shadows over the whole tonal range
fr_FR: Poids des ombres sur l’ensemble de la gamme tonale

en: position of the middle-gray reference for masking
fr_FR: Position du gris moyen de référence pour le masque

en: weights of highlights over the whole tonal range
fr_FR: Poids des hautes lumières sur l’ensemble de la gamme tonale

[ctx: section]
en: threshold
fr_FR: Seuil

en: peak white luminance value used to normalize the power function
fr_FR: Valeur pic de la luminance du blanc utilisée pour normaliser la fonction puissance

en: peak gray luminance value used to normalize the power function
fr_FR: Valeur pic de la luminance du gris utilisée pour normaliser la fonction puissance

[ctx: section]
en: mask preview settings
fr_FR: Paramètres de prévisualisation du masque

en: select color of the checkerboard from a swatch
fr_FR: Sélectionne la couleur du damier depuis un nuancier

en: checkerboard size
fr_FR: Taille du damier

en: checkerboard color 1
fr_FR: Couleur 1 du damier

en: checkerboard color 2
fr_FR: Couleur 2 du damier

en: color look up table
fr_FR: Table correspondance couleurs

en: profile|lut|color grading
fr_FR: profil|lut|étalonnage des couleurs

en: perform color space corrections and apply looks
fr_FR: Effectue des corrections de l’espace colorimétrique et applique un style

en: linear or non-linear, Lab, display-referred
fr_FR: Relatif à l’affichage, linéaire ou non-linéaire, Lab

en: defined by profile, Lab
fr_FR: Défini par profil, Lab

en: it8 skin tones
fr_FR: It8 tons chairs

en: expanded color checker
fr_FR: Table étendue des couleurs

en: Helmholtz/Kohlrausch monochrome
fr_FR: Monochrome Helmholtz/Kohlrausch

en: Fuji Astia emulation
fr_FR: Simulation du Fuji Astia

en: Fuji Classic Chrome emulation
fr_FR: Simulation du Fuji Classic Chrome

en: Fuji Monochrome emulation
fr_FR: Simulation du Fuji Monochrome

en: Fuji Provia emulation
fr_FR: Simulation du Fuji Provia

en: Fuji Velvia emulation
fr_FR: Simulation du Fuji Velvia

en: patch #%d
fr_FR: Pastille #%d

en: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    altered patches are marked with an outline
    click to select
    double-click to reset
    right-click to delete patch
    shift+click while color picking to replace patch
fr_FR: (%2.2f %2.2f %2.2f)
    Les pastilles modifiées sont entourées.
     • Cliquer pour sélectionner,
     • Double-clic pour réinitialiser,
     • Clic-droit pour supprimer une pastille,
     • Maj+clic avec la pipette pour remplacer une pastille.

en: patch
fr_FR: Pastille

en: color checker patch
fr_FR: Choix de la pastille

en: adjust target color Lab 'L' channel
    lower values darken target color while higher brighten it
fr_FR: Ajuste le canal Lab « L » de la couleur cible,
    diminuer la valeur assombrit la couleur, une valeur plus haute l’éclaircit.

en: adjust target color Lab 'a' channel
    lower values shift target color towards greens while higher shift towards magentas
fr_FR: Ajuste le canal Lab « a » de la couleur cible,
    diminuer la valeur décale la couleur vers les verts, l’augmenter la décale vers les magentas.

en: green-magenta offset
fr_FR: Décalage vert ↔ magenta

en: adjust target color Lab 'b' channel
    lower values shift target color towards blues while higher shift towards yellows
fr_FR: Ajuste le canal Lab « b » de la couleur cible,
    diminuer la valeur décale la couleur vers les bleus, l’augmenter la décale vers les jaunes.

en: blue-yellow offset
fr_FR: Décalage bleu ↔ jaune

en: adjust target color saturation
    adjusts 'a' and 'b' channels of target color in Lab space simultaneously
    lower values scale towards lower saturation while higher scale towards higher saturation
fr_FR: Ajuste la saturation de la couleur cible.
    Ajuste les canaux « a » et « b » de la couleur cible dans l’espace Lab, simultanément.
    Diminuer les valeurs pour moins de saturation, les augmenter pour ajouter de la saturation.

en: target color
fr_FR: Couleur cible

en: control target color of the patches
    relative - target color is relative from the patch original color
    absolute - target color is absolute Lab value
fr_FR: Contrôle la couleur cible des pastilles.
     • Relative – la couleur cible est relative à la couleur originale de la pastille
     • Absolue – la couleur cible est une valeur Lab absolue

en: absolute
fr_FR: Absolue

en: color contrast
fr_FR: Contraste de couleur

en: increase saturation and separation between
    opposite colors
fr_FR: Augmente la saturation et la séparation entre des couleurs opposées

en: steepness of the a* curve in Lab
    lower values desaturate greens and magenta while higher saturate them
fr_FR: Pente de « a* » dans la courbe Lab.
    Diminuer la valeur pour désaturer les verts et magentas, augmenter pour les saturer.

en: steepness of the b* curve in Lab
    lower values desaturate blues and yellows while higher saturate them
fr_FR: Pente de « b* » dans la courbe Lab.
    Diminuer la valeur pour désaturer les bleus et jaunes, augmenter pour les saturer.

en: color correction
fr_FR: Correction des couleurs

en: correct white balance selectively for blacks and whites
fr_FR: Corrige la balance des blancs séparément pour les noirs et les blancs

en: warm tone
fr_FR: Ton chaud

en: warming filter
fr_FR: Filtre chaud

en: cooling filter
fr_FR: Filtre froid

en: drag the line for split-toning. bright means highlights, dark means shadows. use mouse wheel to change saturation.
fr_FR: Utiliser la ligne pour un virage partiel.
     • Point blanc : hautes lumières
     • Point noir : ombres
    Défiler à la souris pour changer la saturation.

en: set the global saturation
fr_FR: Règle la saturation globale

en: color equalizer
fr_FR: Égaliseur de couleurs

en: color zones|hsl
fr_FR: zones de couleurs|hsl

en: change saturation, hue and brightness
    depending on local hue
fr_FR: Change la saturation, la teinte ou la luminosité
    en fonction de la teinte.

en: quasi-linear, RGB
fr_FR: Quasi-linéaire, RVB

en: quasi-linear, RGB, scene-referred
fr_FR: Relatif à la scène, quasi-linéaire, RVB

en: bleach bypass
fr_FR: Traitement sans blanchiment

en: Kodachrome 64 like
fr_FR: Kodachrome 64

en: Kodak Portra 400 like
fr_FR: Kodak Portra 400

en: teal & orange
fr_FR: Teal & Orange

note: Page OPTIONS
en: options
fr_FR: Options

en: double-click to reset the curve
    middle-click to toggle sliders visibility
    alt+scroll to change page
fr_FR: Double-clic pour re-initialiser la courbe
    Clic-milieu pour basculer l'affichage des réglettes
    Alt+molette pour change de page

en: shift nodes to lower or higher hue
fr_FR: Décale les nœuds vers les teintes adjacentes

en: pick hue from image and visualize it
    ctrl+click to select an area
fr_FR: Choisir une teinte dans l’image pour la visualiser
    Ctrl+clic pour sélectionner une zone

en: change hue hue-wise
fr_FR: Change la teinte d'une couleur

en: change saturation hue-wise
fr_FR: Change la saturation pour une teinte de couleur

en: change brightness hue-wise
fr_FR: Change la luminosité pour une teinte de couleur

en: the white level set manually or via the picker restricts brightness corrections
    to stay below the defined level. the default is fine for most images.
fr_FR: Le niveau du blanc défini manuellement ou depuis la pipette pour restreindre les
    corrections de luminosité pour rester en dessous du niveau défini.
    La valeur par défaut bonne pour la majorité des images.

en: change for sharper or softer hue curve
fr_FR: Change pour une courbe de teinte plus dure ou plus douce

en: restrict effect by using a guided filter based on hue and saturation
fr_FR: Restreint l'effet en utilisant un filtre guidé basé sur la teinte et la saturation

en: set radius of the guided filter chroma analysis (hue).
    increase if there is large local variance of hue or strong chroma noise.
fr_FR: Le rayon de l'analyse du chroma du filtre guidé (teinte).
    Augmenter si il y a des variations locales importantes de teinte ou du bruit chromatique fort.

en: visualize weighting function on changed output and view weighting curve.
    red shows possibly changed data, blueish parts will not be changed.
fr_FR: Affiche la fonction de pondérations sur la sortie ainsi que la courbe correspondante.
    En rouge les données qui peuvent changer, en bleu celles qui ne changeront pas.

en: set saturation threshold for the guided filter.
     - decrease to allow changes in areas with low chromaticity
     - increase to restrict changes to higher chromaticities
       increases contrast and avoids brightness changes in low chromaticity areas
fr_FR: Définit le seuil de saturation pour le filtre guidé.
     • Diminuer pour permettre les changements dans des zones à faible chromacité
     • Augmenter pour restreindre les changements aux chromacités importantes.
       Augmente le contraste et évite le changement de luminosité dans les zones à faibles chroma.

en: set saturation contrast for the guided filter.
     - increase to favor sharp transitions between saturations leading to higher contrast
     - decrease for smoother transitions
fr_FR: Définit le contraste de saturation pour le filtre guidé.
     • Augmenter : favorise les transitions dures entre les saturations donnant plus de contraste
     • Diminuer : pour des transitions plus douces

en: set radius of applied parameters for the guided filter
fr_FR: Rayon des paramètres appliqués au filtre guidé

en: visualize changed output for the selected tab.
    red shows increased values, blue decreased.
fr_FR: Affiche les changements effectués pour la section sélectionnée.
    En rouge les valeurs augmentées, en bleues celles diminuées.

en: input color profile
fr_FR: Profil de couleur d’entrée

en: convert any RGB input to pipeline reference RGB
    using color profiles to remap RGB values
fr_FR: Convertit n’importe quelle entrée RVB en RVB de référence pour le pipeline
    en utilisant les profils de couleur pour redéfinir les valeurs RVB.

en: mandatory
fr_FR: Obligatoire

en: defined by profile
fr_FR: Défini par le profil

en: can't extract matrix from colorspace `%s', it will be replaced by Rec2020 RGB!
fr_FR: Impossible d’extraire la matrice depuis l’espace « %s », il sera remplacé par Rec2020 RVB.

en: `%s' color matrix not found!
fr_FR: Matrice de couleurs « %s » non trouvée

en: input profile could not be generated!
fr_FR: Impossible de générer le profil d’entrée.

en: unsupported input profile has been replaced by linear Rec709 RGB!
fr_FR: Profil d’entrée non supporté, remplacé par linéaire RVB Rec709.

en: external ICC profiles
fr_FR: profils ICC externes

en: embedded ICC profile properties:
    
    name: <b>%s</b>
    version: <b>%d.%d</b>
    type: <b>%s</b>
    manufacturer: <b>%s</b>
    model: <b>%s</b>
    copyright: <b>%s</b>
fr_FR: Propriétés du profil ICC embarqué :
    
    Nom : <b>%s</b>
    Version : <b>%d.%d</b>
    Type : <b>%s</b>
    Fabriquant : <b>%s</b>
    Modèle : <b>%s</b>
    Copyright : <b>%s</b>

en: input profile
fr_FR: Profil d’entrée

en: working ICC profiles
fr_FR: Profils ICC de travail

en: confine Lab values to gamut of RGB color space
fr_FR: Cantonne les valeurs Lab au gamut de l’espace RVB

en: colorize
fr_FR: Coloriser

en: overlay a solid color on the image
fr_FR: Superpose une couleur à l’image

en: select the hue tone
fr_FR: Sélectionne la teinte

en: select the saturation shadow tone
fr_FR: Sélectionne la saturation des ombres

en: lightness of color
fr_FR: Clarté de la couleur

en: mix value of source lightness
fr_FR: Mélange des sources de clarté

en: color mapping
fr_FR: Mappage des couleurs

en: transfer a color palette and tonal repartition
    from one image to another
fr_FR: Transfère une palette de couleurs
    et une répartition tonale d’une image à l’autre.

en: acquire as source
fr_FR: Acquérir la source

en: analyze this image as a source image
fr_FR: Analyser cette image comme source

en: acquire as target
fr_FR: Acquérir la cible

en: analyze this image as a target image
fr_FR: Analyser cette image comme cible

en: source clusters:
fr_FR: Groupes sources :

en: target clusters:
fr_FR: Groupes cibles :

en: number of clusters to find in image. value change resets all clusters
fr_FR: Nombre de groupes à trouver dans cette image.
    Réinitialise tous les groupes lors d’un changement de valeur.

en: how clusters are mapped. low values: based on color proximity, high values: based on color dominance
fr_FR: Mappage des groupes.
     • Faible valeur : fonction de la proximité des couleurs
     • Valeur élevée : fonction de la dominante des couleurs

en: level of histogram equalization
fr_FR: Niveau d’égalisation de l’histogramme

en: output color profile
fr_FR: Profil de couleur de sortie

en: convert pipeline reference RGB to any display RGB
    using color profiles to remap RGB values
fr_FR: Convertit le RVB de référence du pipeline vers n’importe quel RVB d’affichage
    en utilisant les profils de couleur pour redéfinir les valeurs RVB.

en: non-linear, RGB or Lab, display-referred
fr_FR: Relatif à l’affichage, non-linéaire, RVB

en: missing output profile has been replaced by sRGB!
fr_FR: Profil de sortie non trouvé, remplacé par sRVB.

en: missing softproof profile has been replaced by sRGB!
fr_FR: Profil d’épreuvage non trouvé, remplacé par sRVB.

en: unsupported output profile has been replaced by sRGB!
fr_FR: Profil de sortie non supporté, remplacé par sRVB.

en: output intent
fr_FR: Rendu (sortie)

en: rendering intent
fr_FR: Mode de rendu.
    Définit comment les couleurs hors gamut sont reproduites,
    « Perceptif » est adapté à la photographie.

en: perceptual
fr_FR: Perceptif

en: relative colorimetric
fr_FR: Colorimétrie relative

[ctx: rendering intent]
en: saturation
fr_FR: Saturation

en: absolute colorimetric
fr_FR: Colorimétrie absolue

en: export ICC profiles
fr_FR: Profils ICC d’export

en: color reconstruction
fr_FR: Reconstruction des couleurs

en: recover clipped highlights by propagating surrounding colors
fr_FR: Récupère les hautes lumières tronquées
    par propagation des couleurs environnantes

en: inconsistent output
fr_FR: Résultat incohérent

en: module `color reconstruction' failed
fr_FR: Échec du module « Correction de perspective »

en: spatial
fr_FR: Spatial

en: range
fr_FR: Étendu

en: precedence
fr_FR: Priorité

en: pixels with lightness values above this threshold are corrected
fr_FR: Seuil de clarté au-dessus duquel les pixels sont affectés

en: how far to look for replacement colors in spatial dimensions
fr_FR: Distance spatiale pour la recherche des couleurs de remplacement

en: how far to look for replacement colors in the luminance dimension
fr_FR: Distance de clarté pour la recherche des couleurs de remplacement

en: if and how to give precedence to specific replacement colors
fr_FR: Priorité à des couleurs de remplacement spécifiques

en: the hue tone which should be given precedence over other hue tones
fr_FR: Teinte à laquelle on donne priorité sur les autres

en: not applicable
fr_FR: Non applicable

en: no highlights reconstruction for monochrome images
fr_FR: Pas de reconstruction des hautes lumières pour les images monochromes

en: color transfer
fr_FR: Transfert de couleurs

en: this module is deprecated. better use color mapping module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Mappage des couleurs » à la place.

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new color mapping module.
fr_FR: Ce module sera supprimé dans le futur, il apparaît afin que vous le désactiviez
    et utilisiez le nouveau module « Mappage des couleurs ».

en: color zones
fr_FR: Zones de couleurs

en: selectively shift hues, chroma and lightness of pixels
fr_FR: Modifie sélectivement les teintes, le chroma et la luminosité des pixels

en: B&W: with red
fr_FR: N&B : avec rouge

en: B&W: with skin tones
fr_FR: N&B : avec tons chairs

en: polarizing filter
fr_FR: Filtre polarisant

en: natural skin tones
fr_FR: Tons chair naturels

en: B&W: film
fr_FR: N&B : film

en: HSL base setting
fr_FR: TSL neutre

en: create a curve based on an area from the image
    drag to create a flat curve
    ctrl+drag to create a positive curve
    shift+drag to create a negative curve
fr_FR: Crée une courbe depuis une zone de l’image.
     • Clic – créer une courbe plate
     • Ctrl+clic – créer une courbe positive
     • Maj+clic – créer une courbe négative

en: create curve
fr_FR: Créer courbe

note: edit by area
en: edit by area
fr_FR: Éditer par zone

en: edit the curve nodes by area
fr_FR: Édition de la courbe par zone

en: display selection
fr_FR: Afficher la sélection

en: choose selection criterion, will be the abscissa in the graph
fr_FR: Critère de sélection, correspond à l’abscisse du graphique

en: choose between a smoother or stronger effect
fr_FR: Choisir entre un effet prononcé ou plus doux

en: interpolation method
fr_FR: Interpolation

en: centripetal spline
fr_FR: Spline centripète

en: monotonic spline
fr_FR: Spline monotone

en: change this method if you see oscillations or cusps in the curve
    - cubic spline is better to produce smooth curves but oscillates when nodes are too close
    - centripetal is better to avoids cusps and oscillations with close nodes but is less smooth
    - monotonic is better for accuracy of pure analytical functions (log, gamma, exp)
fr_FR: Changer l’interpolation si des oscillations ou des points de rebroussement
    apparaissent dans la courbe.
     • Spline cubique – donne des courbes plus douces mais produit
    des oscillations quand les points sont proches
     • Spline centripète – évite les points de rebroussement et les oscillations
    avec les points proches mais est moins doux
     • Spline monotone – donne une meilleure précision sur les fonctions
    mathématiques analytiques (log, gamma, exp)

en: crop
fr_FR: Recadrer

en: reframe|distortion
fr_FR: recadrer|rogner|distorsion

en: change the framing
fr_FR: Change le cadrage

en: 45x35, portrait
fr_FR: 45x35, Portrait

en: <b>resize</b>: drag, <b>keep aspect ratio</b>: shift+drag
fr_FR: <b>Retailler</b> : glisser • <b>Conserver les proportions</b> : Maj+glisser

en: <b>move</b>: drag, <b>move vertically</b>: shift+drag, <b>move horizontally</b>: ctrl+drag
fr_FR: <b>Déplacer</b> : glisser • <b>Déplacer verticalement</b> : Maj+glisser • <b>Déplacer horizontalement</b> : Ctrl+glisser

en: defringe
fr_FR: Suppression des franges

en: attenuate chromatic aberration by desaturating edges
fr_FR: Atténue les aberrations chromatiques en désaturant les bords

en: this module is deprecated. please use the chromatic aberration module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Aberrations chromatiques » à la place.

en: method for color protection:
     - global average: fast, might show slightly wrong previews in high magnification; might sometimes protect saturation too much or too low in comparison to local average
     - local average: slower, might protect saturation better than global average by using near pixels as color reference, so it can still allow for more desaturation where required
     - static: fast, only uses the threshold as a static limit
fr_FR: Méthode pour la protection des couleurs.
     • Moyenne globale – rapide, peut afficher une mauvaise prévisualisation avec un zoom important, et quelques fois protéger trop ou pas assez comparé à la Moyenne locale
     • Moyenne locale – lent, peut mieux protéger la saturation que la Moyenne globale en utilisant les pixels adjacents comme références, permettant ainsi plus de désaturation là où c’est nécessaire
     • Statique – rapide, utilise seulement le seuil comme limite statique

en: radius for detecting fringe
fr_FR: Rayon pour la détection de la frange

en: threshold for defringe, higher values mean less defringing
fr_FR: Seuil pour la détection de la frange, valeurs plus grandes pour moins de suppression de la frange

en: demosaic
fr_FR: Dématriçage

en: reconstruct full RGB pixels from a sensor color filter array reading
fr_FR: Reconstruit des pixels RVB complets
    à partir de la lecture d’un capteur à grille de filtres colorés.

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image!
fr_FR: Matrice de couleurs « %s » non trouvée pour une image de Bayer

en: Bayer sensor demosaicing method, PPG and RCD are fast, AMaZE and LMMSE are slow.
    LMMSE is suited best for high ISO images.
    dual demosaicers increase processing time by blending a VNG variant in a second pass.
fr_FR: Méthodes de dématriçage pour les capteurs de Bayer.
     • PPG et RCD sont rapides
     • AMaZe et LMMSE sont lents
     • LMMSE est adapté aux images à haut ISO
    Un double dématriçage accroît le temps de traitement par fusionnant un variant VNG en seconde passe.

en: X-Trans sensor demosaicing method, Markesteijn 3-pass and frequency domain chroma are slow.
    dual demosaicers increase processing time by blending a VNG variant in a second pass.
fr_FR: Méthodes de dématriçage pour les capteurs X-Trans.
    Markesteijn 3 passes et chroma domaine fréquentiel sont lents.
    Un double dématriçage accroît le temps de traitement par fusionnant un variant VNG en seconde passe.

en: Bayer4 sensor demosaicing methods.
fr_FR: Méthode de dématriçage pour les capteurs de Bayer.

en: threshold for edge-aware median.
    set to 0.0 to switch off
    set to 1.0 to ignore edges
fr_FR: Seuil pour une passe médiane supplémentaire.
    Indiquer « 0.0 » pour désactiver, « 1.0 » pour ignorer les bords.

en: contrast threshold for dual demosaic.
    set to 0.0 for high frequency content
    set to 1.0 for flat content
fr_FR: Seuil de contraste pour le dématriçage double.
     • « 0.0 » pour favoriser les hautes fréquences (détails).
     • « 1.0 » pour favoriser les basses fréquences (aplats).

en: toggle mask visualization
fr_FR: Bascule la visualisation du masque

en: LMMSE refinement steps. the median steps average the output,
    refine adds some recalculation of red & blue channels
fr_FR: Pas du raffinement LMMSE.
    Le pas « Médian » fait la moyenne de la sortie, le pas « Raffinement »
    ajoute un nouveau calcul des canaux rouges et bleus.

en: how many color smoothing median steps after demosaicing
fr_FR: Nombre de passes pour le lissage de couleur après le dématriçage

en: green channels matching method
fr_FR: Méthode de calcul des verts

en: demosaicing is only used for color raw images
fr_FR: « Dématriçage » est uniquement utilisé pour les images RAW

en: wavelets: chroma only
fr_FR: Ondelettes : seulement la chroma

en: denoise (profiled)
fr_FR: Réduction du bruit (profil)

en: denoise using noise statistics profiled on sensors
fr_FR: Débruite en utilisant les statistiques de bruit profilées des capteurs

en: found match for ISO %d
fr_FR: Profil pour ISO %d trouvé

en: interpolated from ISO %d and %d
fr_FR: Interpolé depuis ISO %d et %d

en: use only with a perfectly
    uniform image if you want to
    estimate the noise variance.
fr_FR: À utiliser uniquement sur une image
    complètement uniforme pour estimer
    la variance du bruit.

en: variance computed on the red channel
fr_FR: La variance calculée sur le canal rouge

en: variance computed on the green channel
fr_FR: La variance calculée sur le canal vert

en: variance computed on the blue channel
fr_FR: La variance calculée sur le canal bleu

en: variance red:
fr_FR: Variance rouge :

en: variance green:
fr_FR: Variance vert :

en: variance blue:
fr_FR: Variance bleue :

en: profile
fr_FR: Profil

en: adapt denoising according to the
    white balance coefficients.
    should be enabled on a first instance
    for better denoising.
    should be disabled if an earlier instance
    has been used with a color blending mode.
fr_FR: Adapte la réduction du bruit aux coefficients de la balance des blancs.
    Devrait être activé sur la première instance pour une meilleure réduction du bruit.
    Devrait être désactivé si une instance précédente a été utilisée
    avec le mode de fusion sur la couleur.

en: fix bugs in Anscombe transform resulting
    in undersmoothing of the green channel in
    wavelets mode, combined with a bad handling
    of white balance coefficients, and a bug in
    non-local means normalization resulting in
    undersmoothing when patch size was increased.
    enabling this option will change the denoising
    you get. once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
fr_FR: Corrige des bugs sur la transformation d’Anscombe qui affectait
    trop faiblement le canal vert dans le mode ondelettes,
    avec aussi une mauvaise prise en compte des coefficients
    de la balance des blancs.
    Corrige aussi un bug dans la normalisation du mode de moyennes non-locales
    qui adoucissait insuffisamment lorsque la taille des patchs était augmentée.
    En activant cette option le traitement est changé, une fois activé
    il ne sera plus possible de revenir à l'ancien algorithme.

en: profile used for variance stabilization
fr_FR: Profil utilisé pour la stabilisation de variance

en: method used in the denoising core.
    non-local means works best for `lightness' blending,
    wavelets work best for `color' blending
fr_FR: Méthode utilisée pour la réduction du bruit. 
    « Moyennes non-locales » fonctionne mieux avec le mode de fusion « Luminosité »,
    « Ondelettes » fonctionne mieux avec le mode de fusion « Couleur ».

en: color representation used within the algorithm.
    RGB keeps the RGB channels separated,
    while Y0U0V0 combine the channels to
    denoise chroma and luma separately.
fr_FR: Représentation des couleurs utilisée par l’algorithme.
    RVB garde les canaux RVB séparés alors que Y0U0V0 combine ceux-ci
    pour une suppression différenciée des bruits de chrominance et de luminance.

en: radius of the patches to match.
    increase for more sharpness on strong edges, and better denoising of smooth areas.
    if details are oversmoothed, reduce this value or increase the central pixel weight slider.
fr_FR: Rayon des patchs à rechercher.
    Augmenter pour plus de netteté sur les bords prononcés, et une meilleure réduction du bruit sur les zones uniformes.
    Si les détails sont trop lissés, réduire cette valeur ou augmenter le poids du pixel central.

en: emergency use only: radius of the neighborhood to search patches in. increase for better denoising performance, but watch the long runtimes! large radii can be very slow. you have been warned
fr_FR: À utiliser avec prudence : taille du rayon de recherche, augmenter pour une meilleure suppression du bruit au détriment de la performance qui peut très vite devenir très pénalisante.

en: scattering of the neighborhood to search patches in.
    increase for better coarse-grain noise reduction.
    does not affect execution time.
fr_FR: Diffusion du voisinage pour la recherche de similarité.
    Augmenter pour traiter un grain grossier.
    N’affecte pas le temps d’exécution.

en: increase the weight of the central pixel
    of the patch in the patch comparison.
    useful to recover details when patch size
    is quite big.
fr_FR: Augmente le poids du pixel central
    du patch lors de la comparaison des patchs.
    Utile pour retrouver des détails lorsque la taille des patchs est importante.

en: finetune denoising strength
fr_FR: Réglage fin de la force de réduction

en: controls the way parameters are autoset.
    increase if shadows are not denoised enough
    or if chroma noise remains.
    this can happen if your image is underexposed.
fr_FR: Contrôle la façon dont les paramètres sont positionnés.
    Augmenter si la réduction du bruit des ombres n’est pas assez forte,
    ou si le bruit de chrominance persiste.
    Cela peut arriver si l’image est sous-exposée.

en: finetune shadows denoising.
    decrease to denoise more aggressively
    dark areas of the image.
fr_FR: Contrôle finement la réduction du bruit dans les ombres,
    diminuer pour réduire le bruit plus agressivement dans les zones sombres.

en: correct color cast in shadows.
    decrease if shadows are too purple.
    increase if shadows are too green.
fr_FR: Correction des dérives de couleur dans les ombres.
    Diminuer si les ombres sont trop violettes,
    augmenter si elles sont trop vertes.

en: upgrade the variance stabilizing algorithm.
    new algorithm extends the current one.
    it is more flexible but could give small
    differences in the images already processed.
fr_FR: Mise à niveau de l’algorithme de stabilisation de la variance.
    Le nouvel algorithme étend l’actuel.
    Il est plus flexible mais peut donner de petites différences
    sur les images déjà développées.

en: diffuse or sharpen
fr_FR: Diffusion ou netteté

en: diffusion|deconvolution|blur|sharpening|bloom|clarity|dehaze|denoise|inpaint|watercolor
fr_FR: diffusion|déconvolution|flou|netteté|clarté|velouté|suppression brume|suppression bruit|reconstruction image|aquarelle

en: simulate directional diffusion of light with heat transfer model
    to apply an iterative edge-oriented blur, inpaint damaged parts
    of the image, or to remove blur with blind deconvolution
fr_FR: Simule la diffusion directionnelle de la lumière d’après un modèle de transfert de chaleur
    pour appliquer un flou itératif suivant les bords, reconstruire les zones endommagées d’une image,
    ou supprimer le flou en utilisant une déconvolution aveugle.

note: deblurring presets
en: lens deblur | soft
fr_FR: Correction du flou d’objectif | Léger

en: lens deblur | medium
fr_FR: Correction du flou d’objectif | Moyen

en: lens deblur | hard
fr_FR: Correction du flou d’objectif | Fort

en: dehaze | default
fr_FR: Suppression de la brume | Défaut

en: dehaze | extra contrast
fr_FR: Suppression de la brume | Fort contraste

en: denoise | fine
fr_FR: Débruitage | Léger

en: denoise | medium
fr_FR: Débruitage | Moyen

en: denoise | coarse
fr_FR: Débruitage | Fort

en: artistic effects | bloom
fr_FR: Effet artistique | Rayonnement

en: sharpen demosaicing | no AA filter
fr_FR: Netteté du dématriçage | Sans filtre AA

en: sharpen demosaicing | AA filter
fr_FR: Netteté du dématriçage | Filtre AA

en: artistic effects | simulate watercolor
fr_FR: Effet artistique | Simuler l’aquarelle

en: artistic effects | simulate line drawing
fr_FR: Effet artistique | Simuler le dessin au trait

note: local contrast
en: local contrast | normal
fr_FR: Contraste local | Normal

en: local contrast | fine
fr_FR: Contraste local | Fin

en: inpaint highlights
fr_FR: Remplir les hautes lumières

note: fast presets for slow hardware
en: sharpness | fast
fr_FR: Netteté | Rapide

note: two more sharpness (standard & strong)
en: sharpness | normal
fr_FR: Netteté | Normal

en: sharpness | strong
fr_FR: Netteté | Forte

en: local contrast | fast
fr_FR: Contraste local | Rapide

en: diffuse/sharpen failed to allocate memory, check your RAM settings
fr_FR: « Diffusion ou netteté » n’a pas assez de mémoire, vérifier les paramètres de la RAM

[ctx: section]
note: Additional parameters Camera settings
en: properties
fr_FR: Paramètres

en: more iterations make the effect stronger but the module slower.
    this is analogous to giving more time to the diffusion reaction.
    if you plan on sharpening or inpainting, 
    more iterations help reconstruction.
fr_FR: Plus d’itérations renforcent l’effet mais ralentissent le traitement.
    Ceci est similaire à laisser plus de temps à la réaction de diffusion.
    Pour la netteté ou la reconstruction, plus d’itérations peuvent aider.

en: main scale of the diffusion.
    zero makes diffusion act on the finest details more heavily.
    non-zero defines the size of the details to diffuse heavily.
    for deblurring and denoising, set to zero.
    increase to act on local contrast instead.
fr_FR: Échelle principale de la diffusion.
     • Zéro applique la diffusion en priorité sur les détails
     • Non-nul définit la taille des détails à diffuser prioritairement
    Pour déflouter et débruiter régler à zéro, augmenter pour opérer sur le contraste local.

en: width of the diffusion around the central radius.
    high values diffuse on a large band of radii.
    low values diffuse closer to the central radius.
    if you plan on deblurring, 
    the radius should be around the width of your lens blur.
fr_FR: Largeur de la diffusion autour du rayon central.
    Les valeurs élevées diffusent sur un large bande de rayons.
    Les valeurs faibles diffusent plus près du rayon central.
    Pour le défloutage, le rayon devrait être de la largeur du flou d’objectif environ.

[ctx: section]
en: speed (sharpen ↔ diffuse)
fr_FR: Vitesse (netteté ↔ diffusion)

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 1st order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
fr_FR: Vitesse de diffusion des couches des ondelettes basse fréquence dans la direction
    du 1er ordre anisotropique (positionnée ci-dessous).
    Les valeurs négatives augmentent la netteté, les valeurs positives augmentent la diffusion
    et le flou. Ne fait rien si mis à zéro.

en: diffusion speed of low-frequency wavelet layers
    in the direction of 2nd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
fr_FR: Vitesse de diffusion des couches des ondelettes basse fréquence dans la direction
    du 2e ordre anisotropique (positionnée ci-dessous).
    Les valeurs négatives augmentent la netteté, les valeurs positives augmentent la diffusion
    et le flou. Ne fait rien si mis à zéro.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 3rd order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
fr_FR: Vitesse de diffusion des couches des ondelettes haute fréquence dans la direction
    du 3e ordre anisotropique (positionnée ci-dessous).
    Les valeurs négatives augmentent la netteté, les valeurs positives augmentent la diffusion
    et le flou. Ne fait rien si mis à zéro.

en: diffusion speed of high-frequency wavelet layers
    in the direction of 4th order anisotropy (set below).
    
    negative values sharpen, 
    positive values diffuse and blur, 
    zero does nothing.
fr_FR: Vitesse de diffusion des couches des ondelettes haute fréquence dans la direction
    du 4e ordre anisotropique (positionnée ci-dessous).
    Les valeurs négatives augmentent la netteté, les valeurs positives augmentent la diffusion
    et le flou. Ne fait rien si mis à zéro.

[ctx: section]
en: direction
fr_FR: Direction

en: direction of 1st order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
fr_FR: Direction de la vitesse du 1er ordre (positionnée ci-dessus).
    Les valeurs négatives suivent les gradients plus précisément, les valeurs positives
    évitent les bords (isophotes), zéro affecte les deux de manière égale (isotropique).

en: direction of 2nd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
fr_FR: Direction de la vitesse du 2e ordre (positionnée ci-dessus).
    Les valeurs négatives suivent les gradients plus précisément, les valeurs positives
    évitent les bords (isophotes), zéro affecte les deux de manière égale (isotropique).

en: direction of 3rd order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
fr_FR: Direction de la vitesse du 3e ordre (positionnée ci-dessus).
    Les valeurs négatives suivent les gradients plus précisément, les valeurs positives
    évitent les bords (isophotes), zéro affecte les deux de manière égale (isotropique).

en: direction of 4th order speed (set above).
    
    negative values follow gradients more closely, 
    positive values rather avoid edges (isophotes), 
    zero affects both equally (isotropic).
fr_FR: Direction de la vitesse du 4e ordre (positionnée ci-dessus).
    Les valeurs négatives suivent les gradients plus précisément, les valeurs positives
    évitent les bords (isophotes), zéro affecte les deux de manière égale (isotropique).

[ctx: section]
en: edge management
fr_FR: Gestion des bords

en: increase or decrease the sharpness of the highest frequencies.
    can be used to keep details after blooming,
    for standalone sharpening set speed to negative values.
fr_FR: Augmente ou diminue la netteté des plus hautes fréquences.
    Peut être utilisé pour conserver les détails après rayonnement de la diffusion.
    Pour une netteté autonome utiliser une vitesse négative.

en: define the sensitivity of the variance penalty for edges.
    increase to exclude more edges from diffusion,
    if fringes or halos appear.
fr_FR: Définit la sensibilité de la pénalisation par variance pour les bords.
    Augmenter pour exclure plus de bords de la diffusion,
    si des franges ou des halos apparaissent.

en: define the variance threshold between edge amplification and penalty.
    decrease if you want pixels on smooth surfaces get a boost,
    increase if you see noise appear on smooth surfaces or
    if dark areas seem oversharpened compared to bright areas.
fr_FR: Définit le seuil de la variance entre l’amplification des bords et la pénalisation.
    Diminuer pour augmenter l’effet sur les pixels dans les surfaces lisses,
    augmenter si du bruit apparaît des les surfaces lisses ou si les zones sombres
    semblent trop accentuées par rapport aux zones claires.

[ctx: section]
en: diffusion spatiality
fr_FR: Spatialité de la diffusion

en: luminance threshold for the mask.
    0. disables the luminance masking and applies the module on the whole image.
    any higher value excludes pixels with luminance lower than the threshold.
    this can be used to inpaint highlights.
fr_FR: Seuil de luminance pour le masque.
    0 pour désactiver le masque de luminance et appliquer le module sur toute l’image.
    Toutes les valeurs supérieures excluent les pixels de luminance inférieure au seuil.
    Cela peut être utilisé pour reconstruire les hautes lumières.

en: dither or posterize
fr_FR: Homogénéiser ou postériser

en: dithering|posterization|reduce bit depth
fr_FR: homogénéiser|postériser|réduire profondeur de bit

en: reduce banding and posterization effects in output
    JPEGs by adding random noise, or reduce bit depth
fr_FR: Réduit les effets de bande et de postérisation dans les JPEG en sortie
    en ajoutant du bruit aléatoire, ou réduit la profondeur de bits.

en: corrective, artistic
fr_FR: Correctif et créatif

note: add the preset.
en: dither
fr_FR: Homogénéiser

en: radius for blurring step
fr_FR: Rayon du flou

en: the gradient range where to apply random dither
fr_FR: Gradient de la zone à homogénéiser

en: gradient range
fr_FR: Gradient

en: damping level of random dither
fr_FR: Amortissement pour l’homogénéisation aléatoire

en: enlarge canvas
fr_FR: Agrandir le canevas

en: add empty space to the left, top, right or bottom
fr_FR: Ajoute un espace vide sur la gauche, le haut, la droite ou le bas

en: composition|expand|extend
fr_FR: composition|superposition|empilement|étendre|agrandir

en: how much to enlarge the canvas to the left as a percentage of the original image width
fr_FR: De combien agrandir le canevas vers la gauche en pourcentage de la largeur de l'image originale

en: how much to enlarge the canvas to the right as a percentage of the original image width
fr_FR: De combien agrandir le canevas vers la droite en pourcentage de la largeur de l'image originale

en: how much to enlarge the canvas to the top as a percentage of the original image height
fr_FR: De combien agrandir le canevas vers le haut en pourcentage de la hauteur de l'image originale

en: how much to enlarge the canvas to the bottom as a percentage of the original image height
fr_FR: De combien agrandir le canevas vers la bas en pourcentage de la hauteur de l'image originale

en: select the color of the enlarged canvas
fr_FR: Sélectionne la couleur du nouveau canevas

en: legacy equalizer
fr_FR: Égaliseur (ancien)

en: this module is deprecated. better use contrast equalizer module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Égaliseur de contraste » à la place.

en: this module will be removed in the future
    and is only here so you can switch it off
    and move to the new equalizer.
fr_FR: Ce module sera supprimé dans le futur,
    il apparaît afin que vous le désactiviez
    et utilisiez le nouvel « Égaliseur de contraste ».

en: redo the exposure of the shot as if you were still in-camera
    using a color-safe brightening similar to increasing ISO setting
fr_FR: Refait l’exposition comme depuis le boîtier
    en utilisant un éclaircissement sans danger pour les couleurs.
    Semblable à une augmentation d’ISO.

en: magic lantern defaults
fr_FR: Défauts de magic lantern

en: failed to get raw buffer from image `%s'
fr_FR: Échec de l’allocation de mémoire pour l’image « %s »

en: compensate camera exposure (%+.1f EV)
fr_FR: Compenser l’exposition du boîtier (%+.1f IL)

note: Write report in GUI
en: L : 	%.1f %%
fr_FR: L : 	%.1f %%

en: %.2f EV
fr_FR: %.2f IL

en: automatically remove the camera exposure bias
    this is useful if you exposed the image to the right.
fr_FR: Supprime la compensation d’exposition du boîtier automatiquement,
    utile lors d’une exposition à droite de l’image.

en: set the exposure adjustment using the selected area
fr_FR: Fixer l'ajustement de l'exposition en utilisant la zone sélectionnée

en: where in the histogram to meter for deflicking. E.g. 50% is median
fr_FR: Où mesurer dans l’histogramme pour le deflicking, par exemple 50 % est la valeur médiane

en: where to place the exposure level for processed pics, EV below overexposure.
fr_FR: Où placer le niveau d’exposition de l’image développée, IL en dessous de la surexposition

en: computed EC:
fr_FR: CE calculée :

en: what exposure correction has actually been used
fr_FR: La correction d’exposition réellement utilisée

en: adjust the black level to unclip negative RGB values.
    you should never use it to add more density in blacks!
    if poorly set, it will clip near-black colors out of gamut
    by pushing RGB values into negatives.
fr_FR: Ajuste le niveau du noir pour éviter les valeurs négatives.
    Ce réglage ne devrait jamais être utilisé pour augmenter la densité,
    car s’il est mal ajusté les couleurs très sombres hors gamut seront tronquées
    en poussant les valeurs RVB négativement.

en: area exposure mapping
fr_FR: Mappage zone d’exposition

en: define a target brightness, in terms of exposure,
    for a selected region of the image (the control sample),
    which you then match against the same target brightness
    in other images. the control sample can either
    be a critical part of your subject or a non-moving and
    consistently-lit surface over your series of images.
fr_FR: Définit une luminosité cible en termes d’exposition
    pour une région sélectionnée de l’image (l’échantillon de contrôle),
    qui est comparée ensuite à la même luminosité cible dans d’autres images.
    L’échantillon de contrôle peut être soit une partie essentielle du sujet,
    soit une surface immobile et éclairée de manière constante sur une série d’images.

en: "correction" automatically adjust exposure
    such that the input lightness is mapped to the target.
    "measure" simply shows how an input color is mapped by
    the exposure compensation and can be used to define a target.
fr_FR:  • Correction – ajuste l’exposition automatiquement pour que
    la luminosité de l’entrée soit mappée sur la cible.
     • Mesure – montre simplement comment une couleur d’entrée est mappée
    par la compensation d’exposition, et peut être utilisé pour définir la cible.

en: L : 	N/A
fr_FR: L : 	N/A

en: the desired target exposure after mapping
fr_FR: La cible recherchée après le mappage de l’exposition

en: this module is deprecated. better use filmic rgb module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Filmique RVB » à la place.

en: 09 EV (low-key)
fr_FR: 09 IL (clair-obscur)

en: 10 EV (indoors)
fr_FR: 10 IL (intérieur)

en: 11 EV (dim outdoors)
fr_FR: 11 IL (extérieur sombre)

en: 12 EV (outdoors)
fr_FR: 12 IL (extérieur)

en: 13 EV (bright outdoors)
fr_FR: 13 IL (extérieur lumineux)

en: 14 EV (backlighting)
fr_FR: 14 IL (contre-jour)

en: 15 EV (sunset)
fr_FR: 15 IL (coucher de soleil)

en: 16 EV (HDR)
fr_FR: 16 IL (HDR)

en: 18 EV (HDR++)
fr_FR: 18 IL (HDR++)

en: read-only graph, use the parameters below to set the nodes
fr_FR: Graphe non interactif, utiliser les paramètres ci-dessous pour modifier les nœuds

[ctx: section]
en: logarithmic shaper
fr_FR: Transformation logarithmique

en: adjust to match the average luminance of the subject.
    except in back-lighting situations, this should be around 18%.
fr_FR: Ajuster pour correspondre à la luminance moyenne du sujet.
    Sauf pour les scènes sombres, cette valeur devrait être proche de 18 %.

en: number of stops between middle gray and pure white.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    adjust so highlights clipping is avoided
fr_FR: Nombre d’ILs entre le gris moyen et le blanc pur.
    C’est la valeur que donnerait un posemètre sur la scène.
    Ajuster pour éviter de tronquer les hautes lumières.

en: number of stops between middle gray and pure black.
    this is a reading a lightmeter would give you on the scene.
    increase to get more contrast.
    decrease to recover more details in low-lights.
fr_FR: Nombre d’ILs entre le gris moyen et le noir pur.
    C’est la valeur que donnerait un posemètre sur la scène.
    Augmenter pour avoir plus de contraste.
    Diminuer pour récupérer des détails dans les basses lumières.

en: increase or decrease the computed dynamic range.
    useful in conjunction with "auto tune levels".
fr_FR: Augmente ou diminue la plage dynamique calculée.
    Ceci est utile avec l’utilisation des « Niveaux automatiques ».

en: auto tune levels
fr_FR: Niveaux automatiques

en: try to optimize the settings with some guessing.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit images
    but fails for high-keys and low-keys.
fr_FR: Essaie d’optimiser les réglages par analyse.
    L’étendue de la luminance sera placée dans l’histogramme.
    Marche mieux sur les paysages et images exposées uniformément
    et donnera de mauvais résultat sur des clairs-obscurs et high-key.

[ctx: section]
en: filmic S curve
fr_FR: Courbe filmique en S

en: slope of the linear part of the curve
    affects mostly the mid-tones
fr_FR: Pente de la partie linéaire de la courbe,
    touche principalement les tons moyens

note: geotagging
en: latitude
fr_FR: Latitude

en: width of the linear domain in the middle of the curve.
    increase to get more contrast at the extreme luminances.
    this has no effect on mid-tones.
fr_FR: Domaine de linéarité au centre de la courbe.
    Augmenter pour obtenir plus de contraste dans les luminances extrêmes.
    Ce réglage n’a aucun effet dans les tons moyens.

en: shadows/highlights balance
fr_FR: Balance ombres/hautes lumières

en: slides the latitude along the slope
    to give more room to shadows or highlights.
    use it if you need to protect the details
    at one extremity of the histogram.
fr_FR: Décale la latitude le long de la courbe pour donner plus d’espace
    aux ombres ou hautes lumières.
    À utiliser pour protéger les détails aux extrémités de l’histogramme.

en: desaturates the input of the module globally.
    you need to set this value below 100%
    if the chrominance preservation is enabled.
fr_FR: Désature globalement en entrée.
    La valeur doit être en dessous de 100 %
    si la conservation de la chrominance est activée.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    decrease if shadows and/or highlights are over-saturated.
fr_FR: Désature la sortie du module, plus particulièrement aux luminances extrêmes.
    Diminuer si les ombres et/ou les hautes lumières sont sur-saturés.

note: Add export intent combo
en: intent
fr_FR: Rendu

en: contrasted
fr_FR: Contrasté

note: centripetal spline
en: linear
fr_FR: Linéaire

note: monotonic spline
en: optimized
fr_FR: Optimisé

en: change this method if you see reversed contrast or faded blacks
fr_FR: Changer la méthode si des contrastes inversés ou des noirs fades apparaissent

note: Preserve color
en: preserve the chrominance
fr_FR: Préserver la couleur

en: ensure the original color are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations.
    you need to manually tune the saturation when using this mode.
fr_FR: Préserve les couleurs d’origine.
    Peut produire des couleurs sur-saturées et renforcer les aberrations chromatiques,
    il est nécessaire d’ajuster manuellement la saturation dans ce mode.

[ctx: section]
en: destination/display
fr_FR: Destination / Affichage

en: luminance of output pure black, this should be 0%
    except if you want a faded look
fr_FR: Luminance du noir pur de sortie, devrait être à 0 %
    sauf pour obtenir des tons fades.

en: middle gray value of the target display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
fr_FR: Valeur du gris moyen de la cible de sortie ou de l’espace de couleur.
    Ne jamais modifier sauf en connaissance de cause.

en: luminance of output pure white, this should be 100%
    except if you want a faded look
fr_FR: Luminance du blanc pur de sortie, devrait être à 100 %
    sauf pour obtenir des tons fades.

en: target gamma
fr_FR: Gamma cible

en: power or gamma of the transfer function
    of the display or color space.
    you should never touch that unless you know what you are doing.
fr_FR: Power ou gamma de la fonction de transfert
    de l’affichage ou de l’espace de couleur.
    Ne jamais modifier sauf en connaissance de cause.

en: filmic rgb
fr_FR: Filmique RVB

en: tone mapping|curve|view transform|contrast|saturation|highlights
fr_FR: mappage tonal|courbe|transformation|contraste|saturation|hautes lumières

en: apply a view transform to prepare the scene-referred pipeline
    for display on SDR screens and paper prints
    while preventing clipping in non-destructive ways
fr_FR: Applique une transformation visuelle préparant le pipeline relatif à la scène
    pour affichage sur écran SDR et tirages sur papier

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory, check your RAM settings
fr_FR: Le reconstruction des hautes lumières de filmique n’a pas assez de mémoire, vérifier les paramètres de la RAM

en: filmic highlights reconstruction failed to allocate memory on GPU
fr_FR: Le reconstruction des hautes lumières de « Filmique RVB » n’a pas assez de mémoire GPU

en: filmic works only on RGB input
fr_FR: « Filmique RVB » ne marche qu’avec une entrée RVB

en: look only
fr_FR: Look uniquement

en: look + mapping (lin)
fr_FR: Look + mappage (lin)

en: look + mapping (log)
fr_FR: Look + mappage (log)

en: dynamic range mapping
fr_FR: Mappage de plage dynamique

en: % display
fr_FR: % Affichage

en: EV scene
fr_FR: IL scène

en: % camera
fr_FR: % Boîtier

note: Page DISPLAY
en: display
fr_FR: Affichage

note: Page SCENE
en: scene
fr_FR: Scène

note: axis legend
en: (EV)
fr_FR: (IL)

note: we are over the graph area
en: use the parameters below to set the nodes.
    the bright curve is the filmic tone mapping curve
    the dark curve is the desaturation curve.
fr_FR: Utiliser les paramètres suivants pour positionner les nœuds.
    La courbe claire représente le mappage des tonalités,
    la courbe sombre représente la désaturation.

en: toggle axis labels and values display
fr_FR: Basculer les légendes des axes

en: cycle through graph views.
    left-click: cycle forward.
    right-click: cycle backward.
    double-click: reset to look view.
fr_FR: Cycle sur les différentes vues.
     • Clic-gauche pour la vue suivante
     • Clic-droit pour la vue précédente
     • Double-clic pour réinitialiser la vue

en: adjust to match the average luminance of the image's subject.
    the value entered here will then be remapped to 18.45%.
    decrease the value to increase the overall brightness.
fr_FR: Ajuster pour correspondre à la luminance moyenne du sujet.
    La valeur entrée sera réglée pour correspondre à 18.45 %,
    Diminuer pour augmenter la luminosité globale.

en: symmetrically increase or decrease the computed dynamic range.
    useful to give a safety margin to extreme luminances.
fr_FR: Augmente ou diminue la plage dynamique calculée.
    Ceci est utile pour donner une marge de sécurité aux luminances extrêmes.

en: try to optimize the settings with some statistical assumptions.
    this will fit the luminance range inside the histogram bounds.
    works better for landscapes and evenly-lit images
    but fails for high-keys, low-keys and high-ISO images.
    this is not an artificial intelligence, but a simple guess.
    ensure you understand its assumptions before using it.
fr_FR: Essaie d’optimiser les réglages par analyse.
    L’étendue de la luminance sera placée dans l’histogramme.
    Marche mieux sur les paysages et les images exposées uniformément, et donne
    de mauvais résultats sur des clairs-obscurs, high-key et images à haut ISO.
    Cela n’est pas de l’intelligence artificielle mais une simple analyse.
    S’assurer de bien comprendre l’analyse avant de l’utiliser.

note: Page RECONSTRUCT
en: reconstruct
fr_FR: Reconstruire

[ctx: section]
en: highlights clipping
fr_FR: Hautes lumières tronquées

en: set the exposure threshold upon which
    clipped highlights get reconstructed.
    values are relative to the scene white point.
    0 EV means the threshold is the same as the scene white point.
    decrease to include more areas,
    increase to exclude more areas.
fr_FR: Spécifie le seuil d’exposition au-delà duquel les hautes lumières tronquées
    sont reconstruites. Les valeurs sont relatives au point blanc de la scène.
    0 IL signifie que le seuil est le même que le point blanc de la scène.
    Diminuer pour inclure plus de zones, augmenter pour en exclure plus.

en: soften the transition between clipped highlights and valid pixels.
    decrease to make the transition harder and sharper,
    increase to make the transition softer and blurrier.
fr_FR: Adoucir la transition entre les hautes lumières tronquées et les pixels valides.
    Diminuer pour une transition plus tranchée et dure,
    augmenter pour une transition plus douce et floutée.

note: Highlight Reconstruction Mask
en: display highlight reconstruction mask
fr_FR: Afficher le masque de reconstruction

[ctx: section]
en: balance
fr_FR: Répartition

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    inpainting a smooth color gradient
    or trying to recover the textured details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if at least one RGB channel is not clipped.
    decrease if all RGB channels are clipped over large areas.
fr_FR: Décider de la meilleure stratégie de reconstruction, entre la colorisation avec
    un gradient doux et la récupération des détails de texture.
    0 % est une moyenne équilibrée des deux. Augmenter si au moins un canal RVB
    n’est pas tronqué, diminuer si tous les canaux RVB sont tronqués sur une large zone.

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    blooming highlights like film does
    or trying to recover sharp details.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more details.
    decrease if you want more blur.
fr_FR: Décider de la meilleure stratégie de reconstruction, entre des hautes lumières
    rayonnantes comme sur les pellicules et la récupération des fins détails.
    0 % est une moyenne équilibrée des deux. Augmenter pour plus de détails,
    diminuer pour plus de flou.

en: decide which reconstruction strategy to favor,
    recovering monochromatic highlights
    or trying to recover colorful highlights.
    0% is an equal mix of both.
    increase if you want more color.
    decrease if you see magenta or out-of-gamut highlights.
fr_FR: Décider de la meilleure stratégie de reconstruction, entre la récupération
    des hautes lumières monochromatiques et celle des hautes lumières colorées.
    0 % est une moyenne équilibrée des deux. Augmenter pour avoir plus de couleurs,
    diminuer pour éviter les hautes lumières magentas ou hors gamut.

note: Page LOOK
en: look
fr_FR: Look

en: equivalent to paper grade in analog.
    increase to make highlights brighter and less compressed.
    decrease to mute highlights.
fr_FR: Équivalent du grade du papier en analogique.
    Augmenter pour rendre les hautes lumières plus claires et moins compressées,
    diminuer pour contenir les hautes lumières.

en: width of the linear domain in the middle of the curve,
    increase to get more contrast and less desaturation at extreme luminances,
    decrease otherwise. no desaturation happens in the latitude range.
    this has no effect on mid-tones.
fr_FR: Largeur du domaine linéaire au centre de la courbe.
    Augmenter pour obtenir plus de contraste et moins de désaturation dans les luminances extrêmes,
    diminuer sinon. Aucune désaturation n’est faite dans l’étendue de la latitude.
    Ce réglage n’a pas d’effet sur les tons moyens.

en: desaturates the output of the module
    specifically at extreme luminances.
    increase if shadows and/or highlights are under-saturated.
fr_FR: Désature la sortie du module, plus particulièrement aux luminances extrêmes.
    Augmenter si les ombres et/ou les hautes lumières sont sous-saturées.

en: v3 is darktable 3.0 desaturation method, same as color balance.
    v4 is a newer desaturation method, based on spectral purity of light.
fr_FR:  • V3 est la méthode de désaturation de Darktable 3.0, la même que la balance des couleurs,
     • V4 est la nouvelle méthode de désaturation basée sur la pureté du spectre de la lumière.

en: ensure the original colors are preserved.
    may reinforce chromatic aberrations and chroma noise,
    so ensure they are properly corrected elsewhere.
fr_FR: Préserve les couleurs d’origine.
    Peut renforcer les aberrations chromatiques et le bruit chromatique,
    il est nécessaire de s’assurer qu’ils sont correctement corrigés auparavant.

en: choose the desired curvature of the filmic spline in highlights.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
fr_FR: Sélectionne la forme de la courbe dans les hautes lumières.
     • Dur pour une compression tonale plus importante
     • Doux pour une compression tonale plus faible

en: choose the desired curvature of the filmic spline in shadows.
    hard uses a high curvature resulting in more tonal compression.
    soft uses a low curvature resulting in less tonal compression.
fr_FR: Sélectionne la forme de la courbe dans les ombres.
     • Dur pour une compression tonale plus importante
     • Doux pour une compression tonale plus faible

en: enable to input custom middle-gray values.
    this is not recommended in general.
    fix the global exposure in the exposure module instead.
    disable to use standard 18.45% middle gray.
fr_FR: Active la modification du gris moyen, cela n’est pas recommandé en général.
    Préférer la modification de l’exposition globale dans le module « Exposition ».
    Désactiver pour utiliser un gris moyen standard de 18.45 %.

en: enable to auto-set the look hardness depending on the scene white and black points.
    this keeps the middle gray on the identity line and improves fast tuning.
    disable if you want a manual control.
fr_FR: Active le dureté automatique en fonction des points blanc et noir de la scène.
    Cela ne modifie pas le gris moyen et améliore les réglages rapides.
    Désactiver pour contrôler manuellement.

en: run extra passes of chromaticity reconstruction.
    more iterations means more color propagation from neighborhood.
    this will be slower but will yield more neutral highlights.
    it also helps with difficult cases of magenta highlights.
fr_FR: Nombre de passes supplémentaires de reconstruction de la chromaticité.
    Plus d’itérations impliquent plus de propagation de couleurs depuis les voisins.
    Cela est plus lent mais donne des hautes lumières plus neutres, et aide aussi
    dans les cas difficiles de hautes lumières magentas.

en: add statistical noise in reconstructed highlights.
    this avoids highlights to look too smooth
    when the image is noisy overall,
    so they blend with the rest of the image.
fr_FR: Ajoute du bruit statistique lors de la reconstruction des hautes lumières.
    Cela évite des hautes lumières lisses quand l’image est un peu bruitée,
    les hautes lumières se fondent alors mieux avec le reste de l’image.

en: choose the statistical distribution of noise.
    this is useful to match natural sensor noise pattern.
fr_FR: Sélectionner la distribution statistique du bruit,
    pour ressembler au bruit naturel du capteur.

en: mid-tones saturation
fr_FR: Saturation des tons moyens

en: desaturates the output of the module
    specifically at medium luminances.
    increase if midtones are under-saturated.
fr_FR: Désature la sortie du module,
    plus particulièrement aux luminances moyennes.
    Augmenter si les tons moyens sont sous-saturés.

en: highlights saturation mix
fr_FR: Saturation des hautes lumières

en: positive values ensure saturation is kept unchanged over the whole range.
    negative values bleach highlights at constant hue and luminance.
    zero is an equal mix of both strategies.
fr_FR: Les valeurs positives conservent la saturation sur toute l'étendue.
    Les valeurs négatives blanchissent les hautes lumières à teinte et luminance constante.
    Zéro est un mélange égal des deux stratégies.

[ctx: modulename]
en: scale into final size
fr_FR: Redimensionne à la taille finale

en: rotation|flip|mirror
fr_FR: rotation|retournement|miroir

en: flip or rotate image by step of 90 degrees
fr_FR: Inverse ou tourne l’image par pas de 90 degrés

en: rotate by -90 degrees
fr_FR: Rotation de –90 degrés

en: rotate by  90 degrees
fr_FR: Rotation de 90 degrés

en: rotate by 180 degrees
fr_FR: Rotation de 180 degrés

en: transform
fr_FR: Transformation

en: rotate 90 degrees CCW
fr_FR: Tourne de 90 degrés (sens anti-horaire)

en: rotate 90 degrees CW
fr_FR: Tourne de 90 degrés (sens horaire)

[ctx: modulename]
en: display encoding
fr_FR: Encodage écran

en: global tonemap
fr_FR: Mappage global tonalités

en: this module is deprecated. please use the filmic rgb module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Filmique RVB » à la place.

en: operator
fr_FR: Opérateur

en: the global tonemap operator
fr_FR: Opérateur de mappage global des tonalités

en: the bias for tonemapper controls the linearity, the higher the more details in blacks
fr_FR: Contrôle la linéarité, plus le biais est élevé plus les détails sont importants dans les ombres

en: the target light for tonemapper specified as cd/m2
fr_FR: Cible de luminosité spécifiée en cd/m2

en: neutral gray | ND2 (soft)
fr_FR: Gris neutre | ND2 (doux)

en: neutral gray | ND4 (soft)
fr_FR: Gris neutre | ND4 (doux)

en: neutral gray | ND8 (soft)
fr_FR: Gris neutre | ND8 (doux)

en: neutral gray | ND2 (hard)
fr_FR: Gris neutre | ND2 (dur)

en: neutral gray | ND4 (hard)
fr_FR: Gris neutre | ND4 (dur)

en: neutral gray | ND8 (hard)
fr_FR: Gris neutre | ND8 (dur)

en: tinted | orange ND2 (soft)
fr_FR: Teinte | Orange ND2 (doux)

en: tinted | yellow ND2 (soft)
fr_FR: Teinte | Jaune ND2 (doux)

en: tinted | purple ND2 (soft)
fr_FR: Teinte | Violet ND2 (doux)

en: tinted | green ND2 (soft)
fr_FR: Teinte | Vert ND2 (doux)

en: tinted | red ND2 (soft)
fr_FR: Teinte | Rouge ND2 (doux)

en: tinted | blue ND2 (soft)
fr_FR: Teinte | Bleu ND2 (doux)

en: tinted | brown ND4 (soft)
fr_FR: Teinte | Marron ND4 (doux)

en: graduated density
fr_FR: Filtre gradué

en: simulate an optical graduated neutral density filter
fr_FR: Simule un filtre optique à densité neutre graduée

en: the density in EV for the filter
fr_FR: Densité du filtre en IL

en: hardness of graduation:
    0% = soft, 100% = hard
fr_FR: Dureté du dégradé.
     • 0 % – doux
     • 100 % – dur

en: rotation of filter -180 to 180 degrees
fr_FR: Rotation du filtre de –180 à +180 degrés

en: select the hue tone of filter
fr_FR: Teinte du filtre

en: select the saturation of filter
fr_FR: Saturation du filtre

en: [%s on nodes] change line rotation
fr_FR: [%s sur nœuds ] Changer l’orientation de la ligne

en: [%s on line] move line
fr_FR: [%s sur ligne] Déplacer la ligne

en: [%s on line] change density
fr_FR: [%s sur ligne] Changer la densité

en: [%s on line] change hardness
fr_FR: [%s sur ligne] Changer la dureté

en: grain
fr_FR: Grain

en: simulate silver grains from film
fr_FR: Simule des grains argentés à partir d’un film

en: the grain size (~ISO of the film)
fr_FR: Taille du grain (~ ISO du film)

en: the strength of applied grain
fr_FR: Force du grain à appliquer

en: amount of mid-tones bias from the photographic paper response modeling. the greater the bias, the more pronounced the fall off of the grain in shadows and highlights
fr_FR: Quantité du biais des tons moyens du modèle de réponse du papier photographique.
    Plus le biais est grand, plus prononcée est la diminution du grain
    dans les ombres et les hautes lumières.

en: haze removal
fr_FR: Suppression de la brume

en: dehaze|defog|smoke|smog
fr_FR: suppression de brume|fumée|pollution

en: remove fog and atmospheric hazing from images
fr_FR: Supprime le brouillard et la brume atmosphérique

en: amount of haze reduction
fr_FR: Force de réduction de la brume

en: distance
fr_FR: Distance

en: limit haze removal up to a specific spatial depth
fr_FR: Limiter la profondeur spatiale de suppression de la brume

en: haze removal could not calculate ambient light due to image content
fr_FR: « Suppression de la brume » ne peut pas calculer la lumière ambiante depuis le contenu de l’image

en: highlight reconstruction
fr_FR: Reconstruire hautes lumières

en: avoid magenta highlights and try to recover highlights colors
fr_FR: Évite les hautes lumières magentas
    et essaie de recouvrer les couleurs des hautes lumières

en: reconstruction, raw
fr_FR: Reconstruire, RAW

en: highlights: mode not available for this type of image. falling back to inpaint opposed.
fr_FR: Reconstruction des hautes lumières : mode non disponible pour ce type d’image. Repli sur « Peinture opposée ».

en: highlight reconstruction method
fr_FR: Méthode de reconstruction des hautes lumières

en: manually adjust the clipping threshold mostly used against magenta highlights.
    you might use this for tuning 'laplacian', 'inpaint opposed' or 'segmentation' modes,
    especially if camera white point is incorrect.
fr_FR: Ajuste le seuil de troncature pour éviter les hautes lumières magentas.
    Vous pouvez utiliser cela pour contrôler finement les modes « Laplaciens guidés », 
    « Peinture opposée » et « Par segmentation » surtout si le point blanc du boîtier est incorrect.

en: visualize clipped highlights in a false color representation.
    the effective clipping level also depends on the reconstruction method.
fr_FR: Visualise les hautes lumières tronquées avec une représentation en fausse couleur.
    Le niveau de troncature effectif dépend aussi de la méthode de reconstruction.

en: combine closely related clipped segments by morphological operations.
    this often leads to improved color reconstruction for tiny segments before dark background.
fr_FR: Combiner des segments tronqués proches par des opérations morphologiques.
    Cela améliore souvent la reconstruction des couleurs pour les petits segments avant un arrière plan sombre.

en: visualize the combined segments in a false color representation.
fr_FR: Visualise les segments combinés avec une représentation en fausse couleur.

en: select inpainting after segmentation analysis.
    increase to favor candidates found in segmentation analysis, decrease for opposed means inpainting.
fr_FR: À utiliser après l’analyse de la segmentation.
    Augmenter pour favoriser les candidats trouvés dans l’analyse de segmentation,
    diminuer pour un effet opposé.

en: visualize segments that are considered to have a good candidate in a false color representation.
fr_FR: Visualise les segments considérés comme bons candidats avec une représentation en fausse couleur.

en: approximate lost data in regions with all photosites clipped, the effect depends on segment size and border gradients.
    choose a mode tuned for segment size or the generic mode that tries to find best settings for every segment.
    small means areas with a diameter less than 25 pixels, large is best for greater than 100.
    the flat modes ignore narrow unclipped structures (like powerlines) to keep highlights rebuilt and avoid gradients.
fr_FR: Reconstruit les données perdues dans les régions où tous les canaux sont tronqués,
    l’effet dépend de la taille des segments et des dégradés des bords.
    Choisir un mode adapté à la taille des segments, ou le mode « Générique » qui tente
    de trouver les meilleures options pour chaque segment.
    « Petits » veut dire une zone d’un diamètre inférieur à 25 pixels, « Grands » d’un diamètre supérieur à 100 pixels.
    Les modes « uniformes » ignorent les structures non tronquées proches
    (comme les lignes électriques) pour garder les hautes lumières reconstruites
    et éviter les dégradés.

en: set strength of rebuilding in regions with all photosites clipped.
fr_FR: Défini la force de reconstruction pour les régions avec tous les photosites tronqués.

en: show the effect that is added to already reconstructed data.
fr_FR: Montre l'effet qui est ajouté aux données déjà reconstruites.

en: add noise to visually blend the reconstructed areas
    into the rest of the noisy image. useful at high ISO.
fr_FR: Ajoute du bruit pour fusionner visuellement les zones reconstruites
    dans le reste de l’image bruitées. Utile pour les hauts ISO.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected
    each new iteration brings a performance penalty.
fr_FR: Augmenter si le magenta des hautes lumières n’est pas complètement corrigé.
    Chaque nouvelle itération ajoute une pénalité de temps.

en: increase if magenta highlights don't get fully corrected.
    this may produce non-smooth boundaries between valid and clipped regions.
fr_FR: Augmenter si le magenta des hautes lumières n’est pas complètement corrigé.
    Cela peut produire des délimitations tranchées entre les régions valides et tronquées.

en: increase to correct larger clipped areas.
    large values bring huge performance penalties
fr_FR: Augmenter pour corriger les larges zones tronquées.
    Les grandes valeurs pénalisent fortement les performances.

en: this module does not work with monochrome RAW files
fr_FR: Ce module ne fonctionne pas avec les fichiers RAW monochromes

en: highpass
fr_FR: Filtre passe-haut

en: isolate high frequencies in the image
fr_FR: Isole les hautes fréquences de l’image

en: linear or non-linear, Lab, scene-referred
fr_FR: Relatif à la scène, linéaire ou non-linéaire, Lab

en: frequential, Lab
fr_FR: Fréquentiel, Lab

en: special, Lab, scene-referred
fr_FR: Relatif à la scène, spécial, Lab

en: the sharpness of highpass filter
fr_FR: Netteté du filtre passe-haut

en: the contrast of highpass filter
fr_FR: Contraste du filtre passe-haut

en: hot pixels
fr_FR: Pixels chauds

en: remove abnormally bright pixels
    by dampening them with neighbors
fr_FR: Supprime les pixels anormalement lumineux 
    en les amortissant avec leur voisins.

en: fixed %d pixel | fixed %d pixels
fr_FR[0]: %d pixel corrigé
fr_FR[1]: %d pixels corrigés

en: lower threshold for hot pixel
fr_FR: Seuil bas pour les pixels chauds

en: strength of hot pixel correction
fr_FR: Force de la correction des pixels chauds

en: hot pixel correction
    only works for raw images.
fr_FR: Suppression des pixels chauds
    uniquement pour les images RAW.

en: `%s' color matrix not found for 4bayer image
fr_FR: Matrice de couleur « %s » non trouvée pour une image de Bayer

en: invert
fr_FR: Inverser

en: this module is deprecated. please use the negadoctor module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Docteur néga » à la place.

en: invert film negatives
fr_FR: Inverser les négatifs de films

en: linear, raw, display-referred
fr_FR: Relatif à l’affichage, linéaire, RAW

note: Here we could provide more for monochrome special cases. As no monochrome camera has a bayer sensor we don't need g->RGB_to_CAM and g->CAM_to_RGB corrections
en: brightness of film material
fr_FR: Luminance du film

en: color of film material
fr_FR: Couleur du film

en: pick color of film material from image
fr_FR: Choisir la couleur du film dans l’image

en: select color of film material
fr_FR: Sélectionne la couleur du film

en: lens correction
fr_FR: Correction des objectifs

en: vignette|chromatic aberrations|distortion
fr_FR: vignette|aberrations chromatiques|distorsion

en: correct lenses optical flaws
fr_FR: Corrige les défauts optiques des objectifs

en: geometric and reconstruction, RGB
fr_FR: Géométrique et reconstruction, RVB

en: maker:		%s
    model:		%s%s
    mount:		%s
    crop factor:	%.1f
fr_FR: Fabricant : %s
    Modèle : %s%s
    Monture : %s
    Conv. focale : %.1f

en: maker:		%s
    model:		%s
    focal range:	%s
    aperture:	%s
    crop factor:	%.1f
    type:		%s
    mounts:	%s
fr_FR: Fabricant : %s
    Modèle : %s
    Focale(s) : %s
    Ouverture : %s
    Conv. focale : %.1f
    Type : %s
    Montures : %s

en: focal length (mm)
fr_FR: Longueur focale (mm)

en: f/
fr_FR: F/

en: f-number (aperture)
fr_FR: Ouverture

en: d
fr_FR: D

en: distance to subject
fr_FR: Distance au sujet

en: camera/lens not found
fr_FR: Boîtier ou objectif introuvable

en: please select your lens manually
    you might also want to check if your Lensfun database is up-to-date
    by running lensfun-update-data
fr_FR: Merci de sélectionner l’objectif manuellement.
    Pour vérifier que la base de données des objectifs est à jour, 
    exécuter « lensfun-update-data ».

en: camera model
fr_FR: Modèle de boîtier

en: find camera
fr_FR: Boîtier

en: find lens
fr_FR: Objectif

note: scale
en: scale
fr_FR: Échelle

en: auto scale
fr_FR: Échelle automatique

en: automatic scale to available image size due to Lensfun data
fr_FR: Échelle automatique en fonction de la taille de l'image après l'application des données Lensfun

en: correct distortions or apply them
fr_FR: Corrige ou applique des distorsions

en: transversal chromatic aberration red
fr_FR: Aberrations chromatiques transversales rouges

en: transversal chromatic aberration blue
fr_FR: Aberrations chromatiques transversales bleues

en: use latest algorithm
fr_FR: Utiliser le dernier algorithme

en: you're using an old version of the algorithm.
    once enabled, you won't be able to
    return back to old algorithm.
fr_FR: Vous utilisez une ancienne version de l'algorithme.
    Lorsque activé il ne sera plus possible de revenir à
    l'ancien algorithme.

en: fine-tuning
fr_FR: Ajustement fin

en: fine-tune
fr_FR: Ajuste finement

en: tune the warp and chromatic aberration correction
fr_FR: Correction des déformations et de l’aberration chromatique

en: tune the vignette correction
fr_FR: Ajuste la correction de vignette

en: tune the TCA red correction
fr_FR: Ajuste la correction du rouge de l'AC

en: tune the TCA blue correction
fr_FR: Ajuste la correction du bleu de l'AC

en: image scaling
fr_FR: Mise l'échelle de l'image

en: automatic scale to available image size
fr_FR: Échelle automatique en fonction de la taille de l'image possible

en: select a correction mode either based on
     a) data and algorithms provided by the Lensfun project
     b) embedded metadata provided by the camera or software vendor
fr_FR: Sélectionner le mode de correction basé sur :
     • Les données et algorithmes proposés par le projet Lensfun
     • Les données embarquées proposées par le vendeur ou le logiciel de l'appareil photo

en: which corrections to apply
fr_FR: Sélectionne les types de correction à effectuer

en: corrections done:
fr_FR: Corrections effectuées :

en: which corrections have actually been done
fr_FR: Corrections réellement effectuées

en: manual vignette correction
fr_FR: Correction de vignette manuelle

en: additional manually controlled optical vignetting correction
fr_FR: Correction manuelle supplémentaire de la vignette

en: vignette
fr_FR: Vignetage

en: amount of the applied optical vignetting correction
fr_FR: Quantité de la correction de la vignette appliquée

en: show applied optical vignette correction mask
fr_FR: Montre le masque de correction de la vignette optique appliquée

en: radius of uncorrected centre
fr_FR: Rayon de la zone non corrigée

en: steepness of the correction effect outside of radius
fr_FR: Déclivité de la correction effectuée au delà du rayon

en: this module is deprecated. please use the RGB levels module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Niveau RVB » à la place.

en: levels
fr_FR: Niveaux

en: adjust black, white and mid-gray points
fr_FR: Ajuste les points noir, blanc et gris moyen

en: drag handles to set black, gray, and white points. operates on L channel.
fr_FR: Déplacer les barres pour régler les points noir, gris et blanc. Agit sur le canal L.

en: apply auto levels
fr_FR: Niveaux automatiques

en: pick black point from image
fr_FR: Choisir le point noir dans l’image

en: pick medium gray point from image
fr_FR: Choisir le point gris dans l’image

en: pick white point from image
fr_FR: Choisir le point blanc dans l’image

en: black percentile
fr_FR: Centile des noirs

en: gray percentile
fr_FR: Centile des gris

en: white percentile
fr_FR: Centile des blancs

en: liquify
fr_FR: Liquéfier

en: distort parts of the image
fr_FR: Déforme des parties de l’image

en: click to edit nodes
fr_FR: Cliquer pour éditer les points

en: <b>add point</b>: click and drag
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
fr_FR: <b>Ajouter un point</b> : clic
    <b>Taille</b> : défiler • <b>Force</b> : Maj+défiler • <b>Direction</b> :Ctrl+défiler

en: <b>add line</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
fr_FR: <b>Ajouter une ligne</b> : clic
    <b>Taille</b> : défiler • <b>Force</b> : Maj+défiler • <b>Direction</b> :Ctrl+défiler

en: <b>add curve</b>: click
    <b>size</b>: scroll - <b>strength</b>: shift+scroll - <b>direction</b>: ctrl+scroll
fr_FR: <b>Ajouter une courbe</b> : clic
    <b>Taille</b> : défiler • <b>Force</b> : Maj+défiler • <b>Direction</b> :Ctrl+défiler

en: use a tool to add warps
    <b>remove a warp</b>: right-click
fr_FR: Utiliser un outil pour ajouter une forme.
    <b>Supprimer une forme</b> : Clic-droit

en: warps|nodes count:
fr_FR: Nombres de formes|points :

en: edit, add and delete nodes
fr_FR: Outil point
    Éditer et supprimer des points

en: shapes
fr_FR: Formes

en: draw curves
fr_FR: Dessiner des courbes

en: draw multiple curves
fr_FR: dessiner plusieurs courbes

en: draw lines
fr_FR: Dessiner des lignes

en: draw multiple lines
fr_FR: dessiner plusieurs lignes

en: draw points
fr_FR: Dessiner des points

en: draw multiple points
fr_FR: dessiner plusieurs points

en: <b>add node</b>: ctrl+click - <b>remove path</b>: right-click
    <b>toggle line/curve</b>: ctrl+alt+click
fr_FR: <b>Ajouter un nœud</b> : Ctrl+clic • <b>Supprimer le chemin</b> : Clic-droit
    <b>Basculer entre ligne et courbe</b> : Ctrl+Alt+clic

en: <b>move</b>: click and drag - <b>show/hide feathering controls</b>: click
    <b>autosmooth, cusp, smooth, symmetrical</b>: ctrl+click - <b>remove</b>: right-click
fr_FR: <b>Déplacer</b> : Clic+déplacer • <b>Montrer/cacher les contrôles</b> : Clic
    <b>Automatique, parabolique, lissé et symétrique</b> : Ctrl+clic • <b>Supprimer</b> : Clic-droit

en: <b>shape of path</b>: drag
fr_FR: <b>Changer le chemin</b> : déplacer

en: <b>radius</b>: drag
fr_FR: <b>Rayon</b> : déplacer

en: <b>hardness (center)</b>: drag
fr_FR: <b>Dureté (centre)</b> : déplacer

en: <b>hardness (feather)</b>: drag
fr_FR: <b>Dureté (adoucissement)</b> : déplacer

en: <b>strength</b>: drag
    <b>linear, grow, and shrink</b>: ctrl+click
fr_FR: <b>Force</b> : déplacer
    <b>Linéaire, augmente et diminue</b> : Ctrl+clic

en: lowlight vision
fr_FR: Faible lumière

en: simulate human night vision
fr_FR: Simule la vision de nuit humaine

en: linear, XYZ
fr_FR: Linéaire, XYZ

en: indoor bright
fr_FR: Intérieur clair

en: indoor dim
fr_FR: Intérieur

en: indoor dark
fr_FR: Intérieur sombre

en: twilight
fr_FR: Crépuscule

en: night street lit
fr_FR: Rue nocturne claire

en: night street
fr_FR: Rue nocturne

en: night street dark
fr_FR: Rue nocturne sombre

en: night
fr_FR: Nuit

en: dark
fr_FR: Foncé

en: bright
fr_FR: Clair

en: day vision
fr_FR: Vision de jour

en: night vision
fr_FR: Vision de nuit

en: blueness in shadows
fr_FR: Teinte bleutée des ombres

en: lowpass
fr_FR: Filtre passe-bas

en: isolate low frequencies in the image
fr_FR: Isole les basses fréquences de l’image

en: local contrast mask
fr_FR: Masque de contraste local

en: radius of gaussian/bilateral blur
fr_FR: Rayon du flou gaussien/bilatéral

en: contrast of lowpass filter
fr_FR: Contraste du filtre passe-bas

en: brightness adjustment of lowpass filter
fr_FR: Luminosité du filtre passe-bas

en: color saturation of lowpass filter
fr_FR: Saturation des couleurs du filtre passe-bas

en: which filter to use for blurring
fr_FR: Choix du filtre d’adoucissement

en: LUT 3D
fr_FR: 3D LUT

en: perform color space corrections and apply look
fr_FR: Effectue des corrections de l’espace colorimétrique et applique un style

en: defined by profile, RGB
fr_FR: Défini par le profil, RVB

en: error allocating buffer for gmz LUT
fr_FR: Erreur - impossible d’allouer de la mémoire pour le GMIC LUT

en: invalid png file %s
fr_FR: Fichier PNG non valide « %s »

en: png bit depth %d is not supported
fr_FR: PNG %d bits non supportés

en: invalid level in png file %d %d
fr_FR: Niveaux invalides dans le fichier PNG %d %d

en: this darktable build is not compatible with compressed CLUT
fr_FR: Cette version de Darktable n’a pas le support des LUT compressées

en: error - LUT 3D size %d exceeds the maximum supported
fr_FR: Erreur - La taille 3D LUT de %d dépasse le maximum possible

en: error allocating buffer for png LUT
fr_FR: Erreur - Impossible d’allouer la mémoire pour le PNG LUT

en: error - could not read png image %s
fr_FR: Erreur - Impossible de lire l’image PNG « %s »

en: error - allocating buffer for png LUT
fr_FR: Erreur - Impossible d’allouer la mémoire pour le PNG LUT

en: error - invalid cube file: %s
fr_FR: Erreur : Fichier cube invalide « %s »

en: DOMAIN MIN other than 0 is not supported
fr_FR: DOMAIN MIN différent de 0 non supporté

en: DOMAIN MAX other than 1 is not supported
fr_FR: DOMAIN MAX différent de 1 non supporté

en: 1D cube LUT is not supported
fr_FR: 1D LUT cube non supporté

en: error - allocating buffer for cube LUT
fr_FR: Erreur - Impossible d’allouer de la mémoire pour le cube LUT

en: error - cube LUT size is not defined
fr_FR: Erreur - Taille de LUT cube indéfinie

en: error - cube LUT invalid number line %d
fr_FR: Erreur - Nombre de lignes du LUT cube non valide %d

en: error - cube LUT lines number %d is not correct, should be %d
fr_FR: Erreur - Nombre (%d) de lignes du LUT cube non valide, devrait être %d

en: warning - cube LUT has %d values out of range [0,1]
fr_FR: Attention - LUT cube a %d valeurs hors de la plage [0,1]

en: error - invalid 3dl file: %s
fr_FR: Erreur : Fichier 3DL invalide « %s »

en: error - the maximum shaper LUT value %d is too low
fr_FR: Erreur - La valeur maximum pour la table de transformation LUT %d est trop petite.

en: error - allocating buffer for 3dl LUT
fr_FR: Erreur - Impossible d’allouer de la mémoire pour le LUT 3dl

en: error - 3dl LUT size is not defined
fr_FR: Erreur - Taille LUT 3DL non définie

en: error - 3dl LUT lines number is not correct
fr_FR: Erreur - Nombre de lignes du LUT 3DL non valide

en: error - the maximum LUT value does not match any valid bit depth
fr_FR: Erreur - La valeur LUT maximum ne correspond à aucune taille de bit valide

en: LUT root folder not defined
fr_FR: Répertoire racine des fichiers LUT non défini

en: select LUT file
fr_FR: Sélectionner un fichier

en: _select
fr_FR: Sélection

en: hald CLUT (png), 3D LUT (cube or 3dl) or gmic compressed LUT (gmz)
fr_FR: Hald CLUT (PNG), 3D LUT (Cube ou 3DL) ou GMIC LUT compressée (gmz)

en: hald CLUT (png) or 3D LUT (cube or 3dl)
fr_FR: Hald CLUT (PNG) ou 3D LUT (Cube ou 3DL)

en: select file outside LUT root folder is not allowed
fr_FR: La sélection d’un fichier en dehors du répertoire des LUTs n'est pas possible

en: select a png (haldclut), a cube, a 3dl or a gmz (compressed LUT) file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
fr_FR: Sélectionner un fichier PNG (haldclut), Cube, 3DL ou gmz (LUT compressée).
    Le répertoire des fichiers LUT doit être positionné dans la partie « Traitement »
    des préférences avant de choisir un fichier.

en: select a png (haldclut), a cube or a 3dl file CAUTION: 3D LUT folder must be set in preferences/processing before choosing the LUT file
fr_FR: Sélectionner un fichier PNG (haldclut), Cube, ou 3DL
    Le répertoire des fichiers LUT doit être positionné dans la partie « Traitement »
    des préférences avant de choisir un fichier LUT.

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image along with the LUT data if it's a compressed LUT (gmz)
fr_FR: Le chemin (relatif au répertoire LUT) est sauvé avec l’image
    ainsi que les données LUT pour les LUT compressées (gmz)

en: the file path (relative to LUT folder) is saved with image (and not the LUT data themselves)
fr_FR: Le chemin (relatif au répertoire LUT) est sauvé avec l’image (et non avec les données LUT elles-mêmes)

en: enter LUT name
fr_FR: Entrer le nom LUT

en: select the LUT
fr_FR: Sélectionner la LUT

en: select the color space in which the LUT has to be applied
fr_FR: Sélectionner l’espace de couleur où la LUT sera appliquée

en: interpolation
fr_FR: Interpolation

en: select the interpolation method
fr_FR: Sélectionner la méthode d’interpolation

en: mask manager
fr_FR: Gestion des masques

en: quickly convert an image to black & white
    using a variable color filter
fr_FR: Convertit rapidement une image noir & blanc
    en utilisant un filtre coloré variable.

en: red filter
fr_FR: Filtre rouge

en: drag and scroll mouse wheel to adjust the virtual color filter
fr_FR: Glisser et défiler à la souris pour modifier
    le filtre virtuel de couleurs.

en: how much to keep highlights
fr_FR: Conserver les hautes lumières

en: negadoctor
fr_FR: Docteur néga

en: film|invert|negative|scan
fr_FR: film|inverser|négatif|scan

en: invert film negative scans and simulate printing on paper
fr_FR: Inverse les scans de négatifs et simule l’impression sur papier

en: D min
fr_FR: Dmin

en: D min red component
fr_FR: Dmin du composant rouge

note: Page FILM PROPERTIES
en: film properties
fr_FR: Film

[ctx: section]
note: Dmin
en: color of the film base
fr_FR: Couleur du support du film

en: select color of film material from a swatch
fr_FR: Sélectionne la couleur du film depuis un nuancier

en: film material
fr_FR: Matériau du film

en: adjust the color and shade of the film transparent base.
    this value depends on the film material, 
    the chemical fog produced while developing the film,
    and the scanner white balance.
fr_FR: Ajuste la couleur et les ombres du support du film.
    Cette valeur dépend du matériau du film,
    des fumées chimiques produites pendant le développement,
    et de la balance des blancs du scanner.

en: D min green component
fr_FR: Dmin du composant vert

en: D min blue component
fr_FR: Dmin du composant bleu

[ctx: section]
note: D max and scanner bias
en: dynamic range of the film
fr_FR: Plage dynamique du film

en: maximum density of the film, corresponding to white after inversion.
    this value depends on the film specifications, the developing process,
    the dynamic range of the scene and the scanner exposure settings.
fr_FR: Densité maximum du film correspondant au blanc après inversion.
    Cette valeur dépend des spécifications du film, du processus de développement,
    de l’étendue dynamique de la scène et du paramètre d’exposition du scanner.

[ctx: section]
en: scanner exposure settings
fr_FR: Paramètres de l’exposition du scanner

en: correct the exposure of the scanner, for all RGB channels,
    before the inversion, so blacks are neither clipped or too pale.
fr_FR: Correction de l’exposition du scanner, pour tous les canaux RVB,
    avant l’inversion, pour des noirs ni tronqués ni trop pâles.

[ctx: section]
note: WB shadows
en: shadows color cast
fr_FR: Dérive de couleur des ombres

en: select color of shadows from a swatch
fr_FR: Sélectionne la couleur des ombres depuis un nuancier

en: pick shadows color from image
fr_FR: Choisir la couleur des ombres depuis l’image

en: shadows red offset
fr_FR: Offset rouge des ombres

en: correct the color cast in shadows so blacks are
    truly achromatic. Setting this value before
    the highlights illuminant white balance will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
fr_FR: Corrige la dérive de couleur dans les ombres pour que les noirs soient sans dérive colorée.
    Positionner cette valeur avant la balance des blancs des hautes lumières de l’illuminant
    aidera à récupérer la balance des blancs globale dans les cas difficiles.

en: shadows green offset
fr_FR: Offset vert des ombres

en: shadows blue offset
fr_FR: Offset bleu des ombres

[ctx: section]
note: WB highlights
en: highlights white balance
fr_FR: Balance des blancs des hautes lumières

en: select color of illuminant from a swatch
fr_FR: Sélectionne la couleur de l’illuminant depuis un nuancier

en: pick illuminant color from image
fr_FR: Choisir la couleur de l’illuminant depuis l’image

en: illuminant red gain
fr_FR: Gain rouge l’illuminant

en: correct the color of the illuminant so whites are
    truly achromatic. Setting this value after
    the shadows color cast will help
    recovering the global white balance in difficult cases.
fr_FR: Corrige la dérive de couleur de l’illuminant pour que les blancs soient sans dérive colorée.
    Positionner cette valeur après la dérive colorée des ombres aidera à récupérer
    la balance des blancs globale dans les cas difficiles.

en: illuminant green gain
fr_FR: Gain vert de l’illuminant

en: illuminant blue gain
fr_FR: Gain bleu de l’illuminant

note: Page PRINT PROPERTIES
en: print properties
fr_FR: Impression

[ctx: section]
note: print corrections
en: virtual paper properties
fr_FR: Paramètres du papier virtuel

en: correct the density of black after the inversion,
    to adjust the global contrast while avoiding clipping shadows.
fr_FR: Corrige la densité des noirs après l’inversion,
    pour ajuster le contraste global tout en évitant de tronquer les ombres.

en: select the grade of the virtual paper, which is actually
    equivalent to applying a gamma. it compensates the film D max
    and recovers the contrast. use a high grade for high D max.
fr_FR: Sélectionne le grade du papier virtuel, ce qui est équivalent
    à appliquer un gamma. Cela compense la Dmax du film
    et récupère le contraste. Utiliser un grade élevé pour une Dmax importante.

en: gradually compress specular highlights past this value
    to avoid clipping while pushing the exposure for mid-tones.
    this somewhat reproduces the behavior of matte paper.
fr_FR: Compresse les hautes lumières progressivement au-delà de cette valeur
    pour éviter de les tronquer tout en augmentant l’exposition des tons moyens.
    Cela reproduit en quelque sorte le comportement d’un papier mat.

[ctx: section]
en: virtual print emulation
fr_FR: Simulation d’une impression virtuelle

en: correct the printing exposure after inversion to adjust
    the global contrast and avoid clipping highlights.
fr_FR: Corrige l’exposition d’impression après l’inversion, pour ajuster
    le contraste global et éviter de tronquer les hautes lumières.

en: toggle on or off the color controls
fr_FR: Basculer les contrôles des couleurs

en: astrophoto denoise
fr_FR: Réduction du bruit photo astro

en: denoise (non-local means)
fr_FR: Réduction du bruit (moy. non-locales)

en: apply a poisson noise removal
    best suited for astrophotography
fr_FR: Applique la méthode d’élimination du bruit poisson,
    mieux adaptée à l’astrophotographie.

en: radius of the patches to match
fr_FR: Rayon des éléments à identifier

en: how much to smooth brightness
fr_FR: Force du flou pour la luminosité

en: how much to smooth colors
fr_FR: Force du flou pour les couleurs

note: color scheme
en: overexposed
fr_FR: Sur-exposition

en: module overexposed failed in buffer allocation
fr_FR: Le module sur-exposition a échoué lors de l’allocation de la mémoire tampon

en: module overexposed failed in color conversion
fr_FR: Le module sur-exposition a échoué dans la conversion des couleurs

en: composite
fr_FR: Composite

en: combine the image with elements from another processed image
    (move this module to after output color profile if you see banding)
fr_FR: Combine l’image avec des éléments d’une autre image développée.
    (déplacer ce module après « Profil de couleur d’entrée » en cas d’apparition de bandes)

en: layer|stack|overlay
fr_FR: couche|pile|empiler|superposition

en: overlay image missing from database
    
    '%s'
fr_FR: Image superposés manquante dans la base de données
    
    « %s »

en: image %d does not exist
fr_FR: L'image %d n'existe pas

note: TRANSLATORS: This text must be very narrow, check in the GUI that it is not truncated
en: drop
    image
    from filmstrip
    here
fr_FR: Déposer
    une image
    depuis le bandeau
    ici

en: cannot use image %d as an overlay as it is using the current image as an overlay, directly or indirectly
fr_FR: Impossible d'utiliser l'image « %d » comme superposition car elle utilise l'image courante comme superposition directement ou indirectement

[ctx: section]
en: placement
fr_FR: Placement

en: choose how to scale the overlay
    • image: scale overlay relative to whole image
    • larger border: scale larger overlay border relative to larger image border
    • smaller border: scale larger overlay border relative to smaller image border
    • height: scale overlay height to image height
    • advanced options: choose overlay and image dimensions independently
fr_FR: Définit comment la taille de la superposition est calculée :
     • Image – Ajuste la superposition sur l'image complète
     • Grand coté – Ajuste le plus grand coté de la superposition sur le plus grand coté de l'image
     • Petit coté – Ajuste le plus grand coté de la superposition sur le plus petit coté de l'image
     • Hauteur – Ajuste la hauteur de la superposition sur la hauteur de l'image,
     • Options avancées – Permet de choisir les dimensions de l'image et de la superposition indépendamment

en: reference image dimension against which to scale the overlay
fr_FR: La dimension de référence de l'image à partir de laquelle mettre la superposition à l'échelle

en: overlay dimension to scale
fr_FR: dimension de la superposition à mettre à l'échelle

en: alignment
fr_FR: Alignement

note: Let's add some tooltips and hook up some signals...
en: the opacity of the overlay
fr_FR: Opacité de la superposition

en: the scale of the overlay
fr_FR: Taille de la supperposition

en: the rotation of the overlay
fr_FR: La rotation de la superposition

en: rgb primaries
fr_FR: Primaires RVB

en: adjustment of the RGB color primaries for color grading
fr_FR: Ajustement des couleurs primaires RVB pour la graduation de couleur

en: shift red towards yellow or magenta
fr_FR: décale le rouge vers le jaune ou le magenta

en: red primary purity
fr_FR: Pureté du rouge primaire

en: shift green towards cyan or yellow
fr_FR: décale le vert vers le cyan ou le jaune

en: green primary purity
fr_FR: Pureté du vert primaire

en: shift blue towards magenta or cyan
fr_FR: décale le bleu vers le magenta ou le cyan

en: blue primary purity
fr_FR: Pureté du bleu primaire

en: unbreak input profile
fr_FR: Correction du profil d’entrée

en: correct input color profiles meant to be applied on non-linear RGB
fr_FR: Corrige les profils d’entrée destinés à être appliqués sur du RVB non-linéaire

en: 16 EV dynamic range (generic)
fr_FR: Plage dynamique de 16 IL (générique)

en: 14 EV dynamic range (generic)
fr_FR: Plage dynamique de 14 IL (générique)

en: 12 EV dynamic range (generic)
fr_FR: Plage dynamique de 12 IL (générique)

en: 10 EV dynamic range (generic)
fr_FR: Plage dynamique de 10 IL (générique)

en: 08 EV dynamic range (generic)
fr_FR: Plage dynamique de 8 IL (générique)

en: linear part
fr_FR: Linéaire

en: gamma exponential factor
fr_FR: Facteur exponentiel gamma

en: adjust to match the average luma of the subject
fr_FR: Ajuster pour faire correspondre à la luma moyenne du sujet

en: number of stops between middle gray and pure black
    this is a reading a light meter would give you on the scene
fr_FR: Nombre d’ILs entre le gris moyen et le noir pur,
    ce qui est la valeur que donnerait un posemètre sur la scène.

en: number of stops between pure black and pure white
    this is a reading a light meter would give you on the scene
fr_FR: Nombre d’ILs entre le noir pur et le blanc pur,
    ce qui est la valeur que donnerait un posemètre sur la scène.

[ctx: section]
en: optimize automatically
fr_FR: Optimiser automatiquement

en: increase or decrease the computed dynamic range
    this is useful when noise distorts the measurement
fr_FR: Augmente ou diminue la plage dynamique calculée.
    Ceci est utile lorsque du bruit perturbe les mesures.

en: make an optimization with some guessing
fr_FR: Faire une optimisation basée sur des suppositions

en: tone mapping method
fr_FR: Méthode de mappage des tonalités

en: raw denoise
fr_FR: Réduction du bruit RAW

en: denoise the raw image early in the pipeline
fr_FR: Débruite l’image RAW tôt dans la chaîne de traitement

en: raw denoising
    only works for raw images.
fr_FR: La réduction du bruit RAW
    concerne les images RAW seulement.

en: external raster masks
fr_FR: Masque raster externe

en: raster|mask
fr_FR: masque|raster

en: read PFM files recorded for use as raster masks
fr_FR: Lit un fichier PFM enregistré comme masque raster

en: can't read raster mask file '%s'
fr_FR: Impossible de lire l’image raster « %s »

en: raster mask files root folder not defined
fr_FR: Répertoire racine des masques rasters non défini

en: select raster mask file
fr_FR: Sélectionner un masque raster

en: selected file not within raster masks root folder
fr_FR: Le fichier sélectionné n'est pas dans le répertoire racine des masques rasters

en: select the RGB channels taken into account to generate the raster mask
fr_FR: Sélectionner le canal RGB utilisé pour la génération du masque raster

en: select the PFM file recorded as a raster mask,
    CAUTION: path must be set in preferences/processing before choosing
fr_FR: Sélectionner un fichier PFM pour être enregistré comme masque raster,
    Attention: Le chemin doit être défini avant dans les préférences de traitement.

en: the mask file path is saved with the image history
fr_FR: Le chemin du fichier de masque est enregistré dans l’historique de l’image

note: * let's fill the encapsulating widgets mode of operation
en: raw overexposed
fr_FR: Sur-exposition RAW

[ctx: modulename]
en: raw black/white point
fr_FR: Point noir/blanc RAW

en: sets technical specificities of the raw sensor
    
    touch with great care!
fr_FR: Définit les informations techniques du capteur.
    
    Changer les valeurs avec prudence.

en: passthrough
fr_FR: Passer

en: invalid crop parameters
fr_FR: Paramètres de recadrage invalides

en: please reset to defaults, update your preset or set to something correct
fr_FR: Merci de réinitialiser, de mettre à jour les préréglages ou de définir des valeurs correctes

en: black level 0
fr_FR: Niveau de noir 0

en: black level 1
fr_FR: Niveau de noir 1

en: black level 2
fr_FR: Niveau de noir 2

en: black level 3
fr_FR: Niveau de noir 3

en: raw flat field correction to compensate for lens shading
fr_FR: Correction de non-uniformité pour compenser les ombrages des objectifs

[ctx: section]
en: crop
fr_FR: Recadrer

en: crop left border
fr_FR: Rogner depuis le bord gauche

en: crop top border
fr_FR: Rogner depuis le bord haut

en: crop right border
fr_FR: Rogner depuis le bord droit

en: crop bottom border
fr_FR: Rogner depuis le bord bas

en: raw black/white point correction
    only works for the sensors that need it.
fr_FR: Correction du point noir/blanc des RAW
    seulement pour les capteurs le nécessitant.

en: fill-light 0.25EV with 4 zones
fr_FR: Lumière d’appoint de 0.25 IL sur 4 zones

en: fill-shadow -0.25EV with 4 zones
fr_FR: Assombrissement de –0.25 IL sur 4 zones

en: fill light
fr_FR: Lumière d’appoint

en: this module is deprecated. please use the tone equalizer module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Égaliseur de tons » à la place.

en: the fill-light in EV
fr_FR: Lumière d’appoint en IL

en: select the center of fill-light
    ctrl+click to select an area
fr_FR: Sélectionner le centre de la lumière,
    Ctrl+clic pour sélectionner une zone.

en: toggle tool for picking median lightness in image
fr_FR: Basculer l’outil pour récupérer la
    lumière moyenne d’une zone de l’image.

en: width of fill-light area defined in zones
fr_FR: Zones affectées par la lumière d’appoint

en: retouch
fr_FR: Retouche

en: split-frequency|healing|cloning|stamp|blur|fill|wavelets|spot removal
fr_FR: séparation de fréquences|retouche|copie|remplissage|ondelettes|suppression tâches

en: remove and clone spots,
    perform split-frequency skin editing
fr_FR: Supprime et clone des taches,
    effectue une édition de peau par séparation de fréquences.

en: geometric and frequential, RGB
fr_FR: Géométrique et fréquentiel, RVB

en: cannot display scales when the blending mask is displayed
fr_FR: Impossible d’afficher les échelles de décomposition en ondelettes lorsque les masques de fusion sont affichés

en: default tool changed to %s
fr_FR: Outil par défaut changé pour %s

en: cloning
fr_FR: Cloner

en: healing
fr_FR: Corriger

en: shapes:
fr_FR: Formes :

en: to add a shape select an algorithm and a shape type and click on the image.
    shapes are added to the current scale
fr_FR: Pour ajouter une forme sélectionner son type et un algorithme, puis cliquer sur l’image.
    Les formes sont ajoutées sur l’échelle de décomposition actuelle.

en: editing
fr_FR: Édition

en: show and edit shapes on the current scale
fr_FR: Montre et édite les formes de l’échelle actuelle

en: show and edit shapes in restricted mode
fr_FR: montrer et éditer les formes en mode restreint

en: algorithms:
fr_FR: Algorithmes :

en: activate blur tool
fr_FR: Outil de flou

en: change algorithm for current form
fr_FR: Changer l’algorithme pour la forme courante

en: activate fill tool
fr_FR: Outil de remplissage

en: activate cloning tool
fr_FR: Outil de copie

en: activate healing tool
fr_FR: Outil de correction

note: overwrite tooltip ourself to handle shift+click
en: ctrl+click to change tool for current form
fr_FR: Ctrl+clic pour changer l’outil de la forme courante

en: shift+click to set the tool as default
fr_FR: Maj+clic pour changer l’outil par défaut

en: scales:
fr_FR: Échelles :

en: current:
fr_FR: Actuelle :

en: merge from:
fr_FR: Fusion depuis :

en: top slider adjusts where the merge scales start
    bottom slider adjusts the number of scales
    dot indicates the current scale
    top line indicates that the scale is visible at current zoom level
    bottom line indicates that the scale has shapes on it
fr_FR:  • Curseur du haut pour ajuster le début de la fusion.
     • Curseur du bas pour ajuster le nombre d’échelles de décomposition.
    L’échelle actuelle est indiquée par un point.
    Les lignes au-dessus indiquent que l’échelle est visible au niveau de zoom actuel.
    Les échelles comportant des formes sont soulignées.

en: display masks
fr_FR: Affiche les masques

en: temporarily switch off shapes
fr_FR: Désactive les formes temporairement

en: paste cut shapes to current scale
fr_FR: Coller les formes sur l’échelle de décomposition actuelle

en: cut shapes from current scale
fr_FR: Couper les formes de l’échelle de décomposition actuelle

en: display wavelet scale
fr_FR: Affiche une seule échelle de la décomposition

[ctx: section]
en: preview single scale
fr_FR: Prévisualisation d’une seule échelle

en: adjust preview levels
fr_FR: Ajuste les niveaux de prévisualisation

en: auto levels
fr_FR: Niveaux automatiques

en: shape selected:
fr_FR: Forme sélectionnée :

en: click on a shape to select it,
    to unselect click on an empty space
fr_FR: Cliquer sur la forme pour la sélectionner,
    pour désélectionner cliquer en dehors d’elle.

en: erase the detail or fills with chosen color
fr_FR: Efface les détails ou remplit avec la couleur choisie

en: fill color:
fr_FR: Couleur :

en: select fill color
fr_FR: Sélectionner la couleur de remplissage

en: pick fill color from image
fr_FR: Choisir une couleur dans l’image

en: pick fill color
fr_FR: Sélectionner une couleur de remplissage

en: adjusts color brightness to fine-tune it. works with erase as well
fr_FR: Ajuste la luminosité de la couleur. Marche aussi avec le mode d’effacement.

en: type for the blur algorithm
fr_FR: Type d’algorithme de flou

en: radius of the selected blur type
fr_FR: Rayon du flou sélectionné

en: set the opacity on the selected shape
fr_FR: Fixer l’opacité de la forme sélectionnée

[ctx: section]
en: retouch tools
fr_FR: Outils de retouche

[ctx: section]
en: wavelet decompose
fr_FR: Décomposition en ondelettes

[ctx: section]
en: shapes
fr_FR: Formes

en: max scale is %i for this image size
fr_FR: L’échelle maximum est de %i pour la taille de cette image

en: rgb curve
fr_FR: Courbe RVB

en: alter an image’s tones using curves in RGB color space
fr_FR: Altère les tonalités d’une image à l’aide d’une courbe dans l’espace RVB

en: contrast | compression
fr_FR: Contraste | Compression

en: linear (gamma 1.0)
fr_FR: Linéaire (gamma 1.0)

en: contrast | medium (linear)
fr_FR: Contraste | Moyen (linéaire)

en: contrast | high (linear)
fr_FR: Contraste | Haut (linéaire)

en: contrast | medium (gamma 2.2)
fr_FR: Contraste | Moyen (gamma 2.2)

en: contrast | high (gamma 2.2)
fr_FR: Contraste | Haut (gamma 2.2)

en: non-contrast curve | gamma 2.0
fr_FR: Courbe sans-contraste | Gamma 2.0

en: non-contrast curve | gamma 0.5
fr_FR: Courbe sans-contraste | Gamma 2.2

en: non-contrast curve | logarithm (base 2)
fr_FR: Courbe sans-contraste | Logarithmique (base 2)

en: non-contrast curve | exponential (base 2)
fr_FR: Courbe sans-contraste | Exponentielle (base 2)

en: choose between linked and independent channels.
fr_FR: Choisir entre les canaux indépendants ou liés

en: curve nodes for r channel
fr_FR: Point de contrôle pour le canal R

en: curve nodes for g channel
fr_FR: Point de contrôle pour le canal V

en: curve nodes for b channel
fr_FR: Point de contrôle pour le canal B

en: rgb levels
fr_FR: Niveaux RVB

en: adjust black, white and mid-gray points in RGB color space
fr_FR: Ajuste les points noir, blanc et gris moyen dans l’espace de couleur RVB

en: auto region
fr_FR: Région automatique

en: apply auto levels based on a region defined by the user
    click and drag to draw the area
    right-click to cancel
fr_FR: Applique un niveau automatique en fonction de la sélection définie.
     • Clic+déplacer pour sélectionner la zone,
     • Clic-droit pour annuler.

[ctx: modulename]
en: rotate pixels
fr_FR: Rotation des pixels

en: internal module to setup technical specificities of raw sensor
    
    you should not touch values here!
fr_FR: Module interne spécifiant des informations techniques du capteur,
    
    Vous ne devriez pas changer les valeurs.

en: automatic pixel rotation
fr_FR: Rotation automatique des pixels

en: automatic pixel rotation
    only works for the sensors that need it.
fr_FR: Rotation automatique des pixels
    seulement pour les capteurs le nécessitant.

[ctx: modulename]
en: scale pixels
fr_FR: Mise à l’échelle des pixels

en: module for setting pixel aspect ratio
    
    useful for certain sensor types
    and anamorphic desqueeze
fr_FR: Module pour positionner le ratio d'aspect des pixels.
    
    Utile pour certains capteurs 
    et les déformations anamorphiques.

en: adjust pixel aspect ratio
fr_FR: Ajuste le ratio d'aspect des pixels

en: shadows and highlights
fr_FR: Ombres et hautes lumières

en: modify the tonal range of the shadows and highlights
    of an image by enhancing local contrast
fr_FR: Modifie l’étendue tonale des ombres et hautes lumières
    en renforçant le contraste local.

en: compress
fr_FR: Seuil

en: correct shadows
fr_FR: Corrige les ombres

en: correct highlights
fr_FR: Corrige les hautes lumières

en: shift white point
fr_FR: Décalage du point blanc

en: filter to use for softening. bilateral avoids halos
fr_FR: Filtre à utiliser pour adoucir. Bilatéral évite les halos.

en: compress the effect on shadows/highlights and
    preserve mid-tones
fr_FR: Pourcentage de luminosité
    non affecté par la correction

en: adjust saturation of shadows
fr_FR: Ajuste la saturation des ombres

en: adjust saturation of highlights
fr_FR: Ajuste la saturation des hautes lumières

[ctx: modulename]
en: sharpen
fr_FR: Renforcer la netteté

en: sharpen the details in the image using a standard UnSharp Mask (USM)
fr_FR: Ajoute de la netteté aux détails de l’image en utilisant un UnSharp Mask (USM)

en: linear or non-linear, Lab, display or scene-referred
fr_FR: Linéaire ou non-linéaire, Lab, relatif à l’affichage ou à la scène

en: quasi-linear, Lab, display or scene-referred
fr_FR: Quasi-linéaire, Lab, relatif à l’affichage ou à la scène

en: spatial extent of the unblurring
fr_FR: Extension spatiale du défloutage

en: strength of the sharpen
fr_FR: Force du renforcement

en: threshold to activate sharpen
fr_FR: Seuil d’activation du renforcement

en: sigmoid
fr_FR: Sigmoïde

en: tone mapping|view transform|display transform
fr_FR: mappage tonal|transformation affichage

en: apply a view transform to make an image displayable
    on a screen or print using a robust and smooth
    tone curve with optional color preservation methods
fr_FR: Applique une transformation d’affichage pour permettre de visualiser l’image
    sur un écran ou un papier. Utilise une courbe de tonalités douce et robuste
    avec un mode optionnel de préservation de la couleur.

en: neutral gray
fr_FR: Gris neutre

en: ACES 100-nit like
fr_FR: Comme ACES 100 nit

en: compression of the applied curve
    implicitly defines the supported input dynamic range
fr_FR: Compression de la courbe à appliquer.
    Définit implicitement l’étendue dynamique en entrée.

en: shift the compression towards shadows or highlights.
    negative values increase contrast in shadows.
    positive values increase contrast in highlights.
    the opposite end will see a reduction in contrast.
fr_FR: Décale la compression vers les ombres ou les hautes lumières.
     • Les valeurs négatives augmentent le contraste dans les ombres,
     • Les valeurs positives augmentent le contraste dans les hautes lumières.
    Le coté opposé se voit perdre en contraste.

en: optional correction of the hue twist introduced by
    the per-channel processing method.
fr_FR: Correction optionnelle du décalage de teinte introduit
    par la méthode de traitement par canal.

en: primaries
fr_FR: Primaires

en: set custom primaries
fr_FR: Définit des primaires personnalisées

en: primaries to use as the base for below adjustments
    'working profile' uses the profile set in 'input color profile'
fr_FR: Couleurs primaires à utiliser comme base des ajustements ci-dessous
    « Profil de travail » utilise le profil positionné dans le module « Profil de couleur d'entrée »

en: attenuate the purity of the red primary
fr_FR: Atténue la pureté du rouge primaire

en: rotate the red primary
fr_FR: Rotation du rouge primaire

en: attenuate the purity of the green primary
fr_FR: Atténue la pureté du vert primaire

en: rotate the green primary
fr_FR: Rotation du vert primaire

en: attenuate the purity of the blue primary
fr_FR: Atténue la pureté du bleu primaire

en: rotate the blue primary
fr_FR: Rotation du bleu primaire

en: recover some of the original purity after the inset
fr_FR: Recouvre un peu de la pureté originelle après l'atténuation

en: display luminance
fr_FR: Luminance de l’affichage

en: set display black/white targets
fr_FR: Définit le noir/blanc cible de l’affichage

en: the black luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look.
fr_FR: Le niveau de luminance du noir de la cible d’affichage ou d’impression.
    Peut être utilisé pour un rendu créatif délavé.

en: the white luminance of the target display or print.
    can be used creatively for a faded look or blowing out whites earlier.
fr_FR: Le niveau de luminance du blanc de la cible d’affichage ou d’impression.
    Peut être utilisé pour un rendu délavé ou pour faire exploser les blancs plus tôt.

en: soften
fr_FR: Effet Orton (adoucir)

en: create a softened image using the Orton effect
fr_FR: Crée une image adoucie en utilisant l’effet Orton

en: the size of blur
fr_FR: Taille du flou

en: the saturation of blur
fr_FR: Saturation du flou

en: the brightness of blur
fr_FR: Luminosité du flou

en: the mix of effect
fr_FR: Mélange des réglages

en: split-toning
fr_FR: Virage partiel

en: use two specific colors for shadows and highlights and
    create a linear toning effect between them up to a pivot
fr_FR: Utilise deux couleurs spécifiques pour les ombres et les hautes lumières
    et crée un dégradé linéaire entres elles jusqu’à un pivot.

en: authentic sepia
fr_FR: Sépia

en: authentic cyanotype
fr_FR: Cyanotype

en: authentic platinotype
fr_FR: Platinotype

en: chocolate brown
fr_FR: Marron chocolat

en: select the saturation tone
fr_FR: Sélectionne la saturation

en: select tone color
fr_FR: Sélectionne la couleur

[ctx: section]
en: shadows
fr_FR: Ombres

[ctx: section]
en: highlights
fr_FR: Hautes lumières

en: balance
fr_FR: Répartition

en: the balance of center of split-toning
fr_FR: Centre de répartition du virage partiel

en: compress the effect on highlights/shadows and
    preserve mid-tones
fr_FR: Compression de l’effet sur les hautes lumières et les ombres
    en préservant les tons moyens.

en: spot removal
fr_FR: Correction des taches

en: this module is deprecated. please use the retouch module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Retouche » à la place.

en: remove sensor dust spots
fr_FR: Éliminer les taches de poussière des capteurs

en: geometric, raw
fr_FR: Géométrique, RAW

en: spot module is limited to 64 shapes. please add a new instance!
fr_FR: Le module « Correction des taches » est limité à 64 formes, merci d’utiliser une nouvelle instance.

en: number of strokes:
fr_FR: Nombre de corrections :

en: click on a shape and drag on canvas.
    use the mouse wheel to adjust size.
    right-click to remove a shape.
fr_FR: Cliquer sur une forme pour la déplacer.
    Défiler à la souris pour ajuster la taille.
    Clic-droit pour supprimer.

en: show and edit shapes
fr_FR: Montre et édite les formes

[ctx: modulename]
en: white balance
fr_FR: Balance des blancs

en: scale raw RGB channels to balance white and help demosaicing
fr_FR: Met à l’échelle les canaux RVB bruts
    pour équilibrer les blancs et aider au dématriçage.

en: `%s' color matrix not found for image
fr_FR: Matrice de couleurs « %s » non trouvée pour l’image

en: failed to read camera white balance information from `%s'!
fr_FR: Impossible de récupérer la balance des blancs du boîtier pour « %s »

[ctx: white balance]
note: old "camera". reason for change: all other RAW development tools use "As Shot" or "shot"
en: as shot
fr_FR: Boîtier

[ctx: white balance]
note: old "spot", reason: describes exactly what'll happen
en: from image area
fr_FR: Depuis une zone de l’image

[ctx: white balance]
en: user modified
fr_FR: Manuel

[ctx: white balance]
note: old "camera neutral", reason: better matches intent
en: camera reference
fr_FR: Neutre boîtier

[ctx: white balance]
en: as shot to reference
fr_FR: Référence comme capturée

en: green channel coefficient
fr_FR: Coefficient du canal vert

en: magenta channel coefficient
fr_FR: Coefficient du canal magenta

en: cyan channel coefficient
fr_FR: Coefficient du canal cyan

en: yellow channel coefficient
fr_FR: Coefficient du canal jaune

en: red channel coefficient
fr_FR: Coefficient du canal rouge

en: blue channel coefficient
fr_FR: Coefficient du canal bleu

en: emerald
fr_FR: Émeraude

en: emerald channel coefficient
fr_FR: Coefficient du canal émeraude

note: relabel to settings to remove confusion between module presets and white balance settings
en: settings
fr_FR: Paramètres

en: as shot
fr_FR: Boîtier

en: set white balance to as shot
fr_FR: Choisit la balance des blancs du boîtier

en: from image area
fr_FR: Depuis une zone de l’image

en: user modified
fr_FR: Manuel

en: set white balance to user modified
fr_FR: Choisit la balance des blancs utilisateur

en: camera reference
fr_FR: Neutre boîtier

en: set white balance to camera reference point
    in most cases it should be D65
fr_FR: Positionne la balance des blans sur le point de référence du boîtier,
    D65 dans la plupart des cas.

en: as shot to reference
fr_FR: Référence comme capturée

en: set white balance to as shot and later correct to camera reference point,
    in most cases it should be D65
fr_FR: Positionne la balance des blancs sur tel que pris par le boîtier
    et plus tard sur le point de référence du boîtier,
    D65 dans la plupart des cas.

en: choose white balance setting
fr_FR: Choisir un paramètre de balance des blancs

en: finetune
fr_FR: Ajustement

en: fine tune camera's white balance setting
fr_FR: Ajustement fin de la balance des blancs

[ctx: section]
en: scene illuminant temp
fr_FR: Température de l’illuminant de scène

en: click to cycle color mode on sliders
fr_FR: Clic pour changer le mode des contrôles

en: color temperature (in Kelvin)
fr_FR: Température de couleur (°K)

en: tint
fr_FR: Teinte

en: color tint of the image, from magenta (value < 1) to green (value > 1)
fr_FR: Teinte de la couleur de l’image, du magenta (valeur < 1) au vert (valeur > 1)

en: channel coefficients
fr_FR: Coefficients des canaux

en: various
fr_FR: Divers

en: white balance disabled for camera
fr_FR: Balance des blancs désactivée pour le boîtier

en: tone curve
fr_FR: Courbe des tonalités

en: alter an image’s tones using curves
fr_FR: Altère les tonalités d’une image à l’aide d’une courbe

en: gamma 1.0 (linear)
fr_FR: Gamma 1.0 (linéaire)

en: contrast - med (linear)
fr_FR: Contrasté - moyen (linéaire)

en: contrast - high (linear)
fr_FR: Contraste - haut (linéaire)

en: contrast - med (gamma 2.2)
fr_FR: Contraste - moyen (gamma 2.2)

en: contrast - high (gamma 2.2)
fr_FR: Contraste - haut (gamma 2.2)

en: gamma 2.0
fr_FR: Gamma 2.0

en: gamma 0.5
fr_FR: Gamma 0.5

en: logarithm (base 2)
fr_FR: Logarithmique (base 2)

en: exponential (base 2)
fr_FR: Exponentielle (base 2)

en: if set to auto, a and b curves have no effect and are not displayed. chroma values (a and b) of each pixel are then adjusted based on L curve data. auto XYZ is similar but applies the saturation changes in XYZ space.
fr_FR: Si auto, les courbes a et b ne sont pas actives et ne sont pas affichées.
    Les valeurs a et b de chaque pixel sont ajustées sur la base de la courbe L.
    Auto XYZ est similaire mais applique la saturation dans l’espace XYZ.

en: tonecurve for L channel
fr_FR: Courbe des tonalités pour le canal « L »

en: tonecurve for a channel
fr_FR: Courbe des tonalités pour le canal « a »

en: tonecurve for b channel
fr_FR: Courbe des tonalités pour le canal « b »

en: pick color
fr_FR: Sélectionner une couleur

en: tone equalizer
fr_FR: Égaliseur de tons

en: tone curve|tone mapping|relight|background light|shadows highlights
fr_FR: courbe de tonalités|mappage des tonalités|ré-éclairer|rallumer|lumière d’arrière-plan|ombres et hautes lumières

en: relight the scene as if the lighting was done directly on the scene
fr_FR: Rééclaire comme si la lumière était directement sur la scène

en: simple tone curve
fr_FR: Simple courbe des tonalités

en: mask blending | all purposes
fr_FR: Fusion du masque | Tous usages

en: mask blending | people with backlight
fr_FR: Fusion du masque | Sujets à contre-jour

en: compress shadows/highlights | EIGF | strong
fr_FR: Compresser les ombres/hautes lumières | EIGF | Fort

en: compress shadows/highlights | GF | strong
fr_FR: Compresser les ombres/hautes lumières | GF | Fort

en: compress shadows/highlights | EIGF | medium
fr_FR: Compresser les ombres/hautes lumières | EIGF | Moyen

en: compress shadows/highlights | GF | medium
fr_FR: Compresser les ombres/hautes lumières | GF | Moyen

en: compress shadows/highlights | EIGF | soft
fr_FR: Compresser les ombres/hautes lumières | EIGF | Léger

en: compress shadows/highlights | GF | soft
fr_FR: Compresser les ombres/hautes lumières | GF | Léger

en: contrast tone curve | soft
fr_FR: Courbe de contraste des tonalités | Léger

en: contrast tone curve | medium
fr_FR: Courbe de contraste des tonalités | Moyen

en: contrast tone curve | strong
fr_FR: Courbe de contraste des tonalités | Fort

en: relight: fill-in
fr_FR: Rééclairer : lumière de remplissage

en: tone equalizer failed to allocate memory, check your RAM settings
fr_FR: L’égaliseur de ton n’a pas assez de mémoire, vérifier les paramètres de la RAM

en: the interpolation is unstable, decrease the curve smoothing
fr_FR: L’interpolation est instable, diminuer le lissage de la courbe

en: wait for the preview to finish recomputing
fr_FR: Attendre que la prévisualisation soit mise à jour

en: scroll over image to change tone exposure
    shift+scroll for large steps; ctrl+scroll for small steps
fr_FR: Utiliser la molette en survolant l’image pour changer l’exposition.
    Maj+défiler pour un changement grossier • Ctrl+défiler pour un changement précis.

en: some parameters are out-of-bounds
fr_FR: Certains paramètres sont hors limites

en: %+.1f EV
fr_FR: %+.1f IL

en: [%s over image] change tone exposure
fr_FR: [%s sur l’image] Changer l’exposition du ton

en: [%s over image] change tone exposure in large steps
fr_FR: [%s sur l’image] Changer l’exposition du ton (grossièrement)

en: [%s over image] change tone exposure in small steps
fr_FR: [%s sur l’image] Changer l’exposition du ton (finement)

note: Simple view
en: simple
fr_FR: Simple

en: -8 EV
fr_FR: –8 IL

en: -7 EV
fr_FR: –7 IL

en: -6 EV
fr_FR: –6 IL

en: -5 EV
fr_FR: –5 IL

en: -4 EV
fr_FR: –4 IL

en: -3 EV
fr_FR: –3 IL

en: -2 EV
fr_FR: –2 IL

en: -1 EV
fr_FR: –1 IL

en: +0 EV
fr_FR: +0 IL

note: Advanced view
en: advanced
fr_FR: Avancé

en: double-click to reset the curve
fr_FR: Double clic pour réinitialiser la courbe

en: curve smoothing
fr_FR: Lissage de la courbe

en: positive values will produce more progressive tone transitions
    but the curve might become oscillatory in some settings.
    negative values will avoid oscillations and behave more robustly
    but may produce brutal tone transitions and damage local contrast.
fr_FR: Les valeurs positives produisent des transitions plus progressives
    mais la courbe peut devenir oscillante avec certains paramètres.
    Les valeurs négatives évitent les oscillations et le comportement sera plus robuste
    mais les transitions seront plus brutales et le contraste local sera endommagé.

note: Masking options
en: masking
fr_FR: Masque

en: preview the mask and chose the estimator that gives you the
    higher contrast between areas to dodge and areas to burn
fr_FR: Prévisualiser le masque et choisir l’estimateur donnant le contraste
    le plus important entre les zones à éclaircir et celles à assombrir.

en: details
fr_FR: Détails

en: preserve details
fr_FR: Préserver les détails

en: 'no' affects global and local contrast (safe if you only add contrast)
    'guided filter' only affects global contrast and tries to preserve local contrast
    'averaged guided filter' is a geometric mean of 'no' and 'guided filter' methods
    'EIGF' (exposure-independent guided filter) is a guided filter that is exposure-independent, it smooths shadows and highlights the same way (contrary to guided filter which smooths less the highlights)
    'averaged EIGF' is a geometric mean of 'no' and 'exposure-independent guided filter' methods
fr_FR:  • Non – affecte le contraste global et local (sûr si seul du contraste est ajouté)
     • Filtre guidé – affecte seulement le contraste global et essaie de préserver le contraste local
     • Filtre guidé moyenné – une moyenne géométrique des méthodes « Non » et  « Filtre guidé »
     • EIGF – un Filtre Guidé Indépendant de l’Exposition, qui adoucit les ombres et les hautes lumières
    de la même façon (contrairement au filtre guidé qui adoucit plus les hautes-lumières)
     • Moyenne EIGF – une moyenne géométrique des méthodes « Non » et « EIGF »

en: number of passes of guided filter to apply
    helps diffusing the edges of the filter at the expense of speed
fr_FR: Nombre de passes du filtre guidé à appliquer,
    aide à diffuser les bords du filtre mais dégrade les performances.

en: diameter of the blur in percent of the largest image size
    warning: big values of this parameter can make the darkroom
    preview much slower if denoise profiled is used.
fr_FR: Diamètre du flou en pourcentage du plus grand côté de l’image.
    Attention, une grande valeur peut ralentir conséquemment
    la prévisualisation si le module de réduction du bruit par profil est utilisé.

en: precision of the feathering:
    higher values force the mask to follow edges more closely
    but may void the effect of the smoothing
    lower values give smoother gradients and better smoothing
    but may lead to inaccurate edges taping and halos
fr_FR: Précision du raffinement.
     • Les grandes valeurs forcent le masque à suivre les bords plus précisément
    mais peuvent annuler l’adoucissement,
     • Les petites valeurs donnent des gradients plus progressifs et un meilleur adoucissement
    mais peuvent créer des bords peu précis et des halos.

[ctx: section]
en: mask post-processing
fr_FR: Masque de post-traitement

en: mask histogram span between the first and last deciles.
    the central line shows the average. orange bars appear at extrema if clipping occurs.
fr_FR: L’histogramme du masque s’étend entre le premier et dernier décile.
    La ligne centrale montre la moyenne. Des barres oranges apparaissent aux extrémités si troncature.

en: 0 disables the quantization.
    higher values posterize the luminance mask to help the guiding
    produce piece-wise smooth areas when using high feathering values
fr_FR: 0 désactive la quantification.
    Les valeurs plus grandes postérisent la luminance, pour aider le guidage
    à produire des zones plus lisses lors de l’utilisation de grandes valeurs de raffinement.

en: use this to slide the mask average exposure along channels
    for a better control of the exposure correction with the available nodes.
fr_FR: À utiliser pour déplacer l'exposition moyenne du masque à travers les canaux.
    Pour un meilleur contrôle de la correction d’exposition avec les nœuds disponibles.

en: auto-adjust the average exposure
fr_FR: Ajuster automatiquement l’exposition moyenne

en: use this to counter the averaging effect of the guided filter
    and dilate the mask contrast around -4EV
    this allows to spread the exposure histogram over more channels
    for a better control of the exposure correction.
fr_FR: À utiliser pour contrebalancer l’effet de moyenne du filtre guidé
    et dilater le masque de contraste autour de –4IL.
    Ceci permet d’étaler l’histogramme d’exposition à travers plus de canaux
    pour un meilleur contrôle de la correction d’exposition.

en: auto-adjust the contrast
fr_FR: Ajustement automatique le contraste

en: display exposure mask
fr_FR: Affiche le masque d’exposition

en: tone mapping
fr_FR: Mappage des tonalités

en: this module is deprecated. please use the local contrast or tone equalizer module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser « Égaliseur de tons » ou « Contraste local » à la place.

en: velvia
fr_FR: Velvia

en: resaturate giving more weight to blacks,
    whites and low-saturation pixels
fr_FR: Resature en donnant plus de poids au noirs, blancs
    et pixels faiblement saturés.

en: the strength of saturation boost
fr_FR: Force de la saturation

en: how much to spare highlights and shadows
fr_FR: Répartit l’effet entre les ombres et les hautes lumières

en: this module is deprecated. please use the vibrance slider in the color balance rgb module instead.
fr_FR: Ce module est déprécié, utiliser le contrôle « Vibrance globale » du module « Balance de couleur RVB ».

en: saturate and reduce the lightness of the most saturated pixels
    to make the colors more vivid.
fr_FR: Sature et réduit la luminosité des pixels les plus saturés
    pour rendre les couleurs plus vives.

en: the amount of vibrance
fr_FR: Quantité de vibrance

en: simulate a lens fall-off close to edges
fr_FR: Simule la perte de lumière proche des bords d’un objectif

en: lomo
fr_FR: Lomo

[ctx: section]
en: position / form
fr_FR: Position / Forme

en: dithering
fr_FR: Homogénéisation

en: the radii scale of vignette for start of fall-off
fr_FR: Rayon de début du dégradé

en: the radii scale of vignette for end of fall-off
fr_FR: Progressivité du dégradé

en: strength of effect on brightness
fr_FR: Force de l’effet sur la luminosité

en: strength of effect on saturation
fr_FR: Force de l’effet sur la saturation

en: horizontal offset of center of the effect
fr_FR: Décalage horizontal du centre

en: vertical offset of center of the effect
fr_FR: Décalage vertical du centre

en: shape factor
    0 produces a rectangle
    1 produces a circle or ellipse
    2 produces a diamond
fr_FR: Forme.
     • 0 – rectangle
     • 1 – cercle ou ellipse
     • 2 – losange

en: enable to have the ratio automatically follow the image size
fr_FR: Règle le ratio hauteur/largeur pour qu’il soit identique à la taille de l’image

en: width-to-height ratio
fr_FR: Ratio entre la largeur et la hauteur

en: add some level of random noise to prevent banding
fr_FR: Ajoute du bruit aléatoire pour éviter l’apparition de bandes

en: [%s on node] change vignette/feather size
fr_FR: [%s sur nœud ] Changer la miniature/l’adoucissement

en: [%s on node] change vignette/feather size keeping ratio
fr_FR: [%s sur nœud] Changer la miniature/taille dégradé et garde le ratio

en: [%s on center] move vignette
fr_FR: [%s au centre] Déplacer la vignette

en: watermark
fr_FR: Filigrane

en: overlay an SVG watermark like a signature on the image
fr_FR: Superpose un filigrane SVG, une signature par exemple

en: marker
fr_FR: Fichier

en: SVG watermarks in %s/watermarks or %s/watermarks
fr_FR: Filigranes SVG dans « %s/watermarks »
    ou « %s/watermarks »

note: Simple text
en: text
fr_FR: Texte

en: text string, tag: $(WATERMARK_TEXT)
    use $(NL) to insert a line break
fr_FR: Texte, variable : $(WATERMARK_TEXT)
    Utiliser $(NL) pour insérer un saut de ligne

en: content
fr_FR: Contenu

note: Text font
en: font
fr_FR: Police

en: text font, tags:
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)
fr_FR: Police de caractère, variables :
    $(WATERMARK_FONT_FAMILY)
    $(WATERMARK_FONT_STYLE)
    $(WATERMARK_FONT_WEIGHT)

en: watermark color, tag:
    $(WATERMARK_COLOR)
fr_FR: Couleur du filigrane, variable :
    $(WATERMARK_COLOR)

en: select watermark color
fr_FR: Sélectionne la couleur du filigrane

en: pick color from image
fr_FR: Choisit une couleur dans l’image

en: choose how to scale the watermark
    • image: scale watermark relative to whole image
    • larger border: scale larger watermark border relative to larger image border
    • smaller border: scale larger watermark border relative to smaller image border
    • height: scale watermark height to image height
    • advanced options: choose watermark and image dimensions independently
fr_FR: Définit comment la taille du filigrane est calculée :
     • Image – Ajuste le filigrane sur l'image complète
     • Grand coté – Ajuste le plus grand coté du filigrane sur le plus grand coté de l'image
     • Petit coté – Ajuste le plus grand coté du filigrane sur le plus petit coté de l'image
     • Hauteur – Ajuste la hauteur du filigrane sur la hauteur de l'image,
     • Options avancées – Permet de choisir les dimensions de l'image et du filigrane indépendamment

en: reference image dimension against which to scale the watermark
fr_FR: la dimension de référence de l'image à partir de laquelle mettre le filigrane à l'échelle

en: watermark dimension to scale
fr_FR: dimension du filigrane à mettre à l'échelle

note: Let's add some tooltips and hook up some signals...
en: the opacity of the watermark
fr_FR: Opacité du filigrane

en: the scale of the watermark
fr_FR: Taille du filigrane

en: the rotation of the watermark
fr_FR: La rotation du filigrane

en: zone system
fr_FR: Zones

en: lightness zones
    use mouse scrollwheel to change the number of zones
    left-click on a border to create a marker
    right-click on a marker to delete it
fr_FR: Zones de luminosité.
    Utiliser la molette de pour changer le nombre de zones.
     • Clic-gauche sur une frontière pour créer un marqueur,
     • Clic-droit sur un marqueur pour l’effacer.

en: background jobs
fr_FR: Tâches d’arrière-plan

en: camera settings
fr_FR: Paramètres de la capture

en: toggle view property in center view
fr_FR: Basculer l’affichage des propriétés dans la vue centrale

en: connection with camera lost, exiting tethering mode
fr_FR: Connexion avec le boîtier interrompue, sortie du mode de capture

en: battery
fr_FR: Pile

en: n/a
fr_FR: N/a

[ctx: section]
note: Camera control
en: camera control
fr_FR: Pilotage du boîtier

en: modes
fr_FR: Modes

en: timer (s)
fr_FR: Retardateur (s)

en: count
fr_FR: Nombre

en: brackets
fr_FR: Bracketing

en: bkt. steps
fr_FR: Pas de bracketing

en: capture image(s)
fr_FR: Capturer

en: toggle delayed capture mode
fr_FR: Basculer le mode retardateur

en: toggle sequenced capture mode
fr_FR: Basculer le mode séquence

en: toggle bracketed capture mode
fr_FR: Basculer le mode bracketing d’exposition

en: the count of seconds before actually doing a capture
fr_FR: Nombre de secondes avant d’effectuer une capture

en: the amount of images to capture in a sequence,
    you can use this in conjunction with delayed mode to create stop-motion sequences
fr_FR: Nombre d’images à capturer pendant une séquence,
    à utiliser avec le mode de retardement pour créer des séquences de stop-motion

en: the amount of brackets on each side of centered shoot, amount of images = (brackets*2) + 1
fr_FR: Nombre d’expositions de chaque côté de l’exposition nominale, le nombre d’images = (nombre d’expositions * 2) + 1

en: the amount of steps per bracket, steps is camera configurable and usually 3 steps per stop
    with other words, 3 steps is 1EV exposure step between brackets
fr_FR: Pas de l’exposition, le pas étant configurable par le boîtier et habituellement de 3 par IL.
    Autrement dit, 3 pas correspondent à 1 IL entre les expositions.

[ctx: section]
note: User specified properties
en: additional properties
fr_FR: Paramètres additionnels

en: label
fr_FR: Nom

en: property
fr_FR: Paramètres

en: add user property
fr_FR: Ajouter

en: program
fr_FR: Programme

en: focus mode
fr_FR: Mode de focus

en: shutterspeed2
fr_FR: Vitesse

en: shutterspeed
fr_FR: Vitesse d’obturation

en: WB
fr_FR: BdB

en: collections
fr_FR: Collections

en: define search criteria for images
    to be displayed or edited
fr_FR: Définir les critères de recherche pour
    les images à afficher ou éditer.

en: update path to files
fr_FR: Mise à jour des chemins des fichiers

en: problem selecting new path for the filmroll in %s
fr_FR: Problème lors de la sélection d’un nouveau chemin pour la pellicule située dans %s

en: update path to files...
fr_FR: Mise à jour des chemins des fichiers...

en: remove...
fr_FR: Enlever

en: uncategorized
fr_FR: Sans catégorie

en: rejected
fr_FR: Rejeté

en: not rated
fr_FR: Sans note

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
fr_FR: Utiliser <, ≤, >, ≥, <>, =, [;] comme opérateurs

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    star rating: 0-5
    rejected images: -1
fr_FR: Utiliser <, ≤, >, ≥, <>, =, [;] comme opérateurs
    Étoiles : 0-5
    Images rejetées : –1

en: use <, <=, >, >=, <>, =, [;] as operators
    type dates in the form: YYYY:MM:DD hh:mm:ss.sss (only the year is mandatory)
fr_FR: Utiliser <, ≤, >, ≥, <>, =, [;] comme opérateurs.
    Entrer les dates au format «  aaaa:mm:jj hh:mm:ss.sss » (seule l’année est requise).

en: use `%' as wildcard and `,' to separate values
fr_FR: Utiliser « % » en caractère joker et « , » pour séparer les valeurs

en: use `%' as wildcard
    click to include hierarchy + sub-hierarchies (suffix `*')
    shift+click to include only the current hierarchy (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-hierarchies (suffix `|%')
fr_FR: Utiliser « % » comme joker.
     • Clic pour inclure la hiérarchie courante et les sous-hiérarchies (suffixe « * »),
     • Maj+clic pour inclure seulement la hiérarchie courante (sans suffixe),
     • Ctrl+clic pour inclure les sous-hiérarchies seulement (suffixe « |% »).

en: use `%' as wildcard
    click to include location + sub-locations (suffix `*')
    shift+click to include only the current location (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-locations (suffix `|%')
fr_FR: Utiliser « % » comme joker.
     • Clic pour inclure l’emplacement courant et les sous-emplacements (suffixe « * »),
     • Maj+clic pour inclure seulement l’emplacement courant (sans suffixe),
     • Ctrl+clic pour inclure les sous-emplacements seulement (suffixe « |% »).

en: use `%' as wildcard
    click to include current + sub-folders (suffix `*')
    shift+click to include only the current folder (no suffix)
    ctrl+click to include only sub-folders (suffix `|%')
fr_FR: Utiliser « % » comme joker.
     • Clic pour inclure le dossier courant et les sous-dossiers (suffixe « * »),
     • Maj+clic pour inclure seulement le dossiercourant (sans suffixe),
     • Ctrl+clic pour inclure les sous-dossiers seulement (suffixe « |% »).

en: use `%' as wildcard
fr_FR: Utiliser « % » en caractère joker

en: clear this rule
fr_FR: Supprimer cette condition

en: clear this rule or add new rules
fr_FR: Supprimer cette condition ou en ajouter une nouvelle

en: narrow down search
fr_FR: Affiner la recherche

en: add more images
fr_FR: Inclure des images

en: exclude images
fr_FR: Exclure des images

en: change to: and
fr_FR: Changer en « et »

en: change to: or
fr_FR: Changer en « ou »

en: change to: except
fr_FR: Changer en « sauf »

note: the different categories
en: files
fr_FR: Fichiers

en: metadata
fr_FR: Métadonnées

en: times
fr_FR: Dates

en: capture details
fr_FR: Détails de prise de vue

en: collections settings
fr_FR: Préférences des collections

en: preferences...
fr_FR: Préférences…

en: AND
fr_FR: ET

en: OR
fr_FR: OU

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en: BUT NOT
fr_FR: SAUF

en: toggle collection sort order ascending/descending
fr_FR: Tri ascendant/descendant des collections

en: revert to a previous set of rules
fr_FR: Basculer vers une règle précédente

en: jump back to previous collection
fr_FR: Aller à la collection précédente

en: HSV
fr_FR: TSV

en: mean
fr_FR: Moyenne

en: color picker
fr_FR: Pipette de couleur

en: hover to highlight sample on canvas,
    click to lock sample,
    right-click to load sample area into active color picker
fr_FR: Survoler pour mettre en surbrillance dans l’image.
     • Cliquer pour verrouiller l’échantillon,
     • Clic-droit pour charger l’échantillon dans la zone active de la pipette.

en: click to (un)hide large color patch
fr_FR: Cacher/montrer le grand patch de couleur

en: statistic
fr_FR: Statistique

en: select which statistic to show
fr_FR: Sélectionner les statistiques à afficher

en: select which color mode to use
fr_FR: Sélectionner le mode de couleur à utiliser

en: turn on color picker
    ctrl+click or right-click to select an area
fr_FR: Active la pipette de couleur.
    Ctrl+clic ou clic-droit pour sélectionner une zone.

en: add sample
fr_FR: Ajouter un échantillon

[ctx: section]
note: Adding the live samples section
en: live samples
fr_FR: Échantillons en temps réel

en: display samples on image/vectorscope
fr_FR: Afficher sur l’image/vectorscope

en: display samples
fr_FR: Afficher les échantillons

en: restrict scope to selection
fr_FR: Restreindre le scope à la sélection

en: restrict scope
fr_FR: Scope restreint

en: history stack
fr_FR: Développement

en: perform actions on the history
    stacks (edit histories) of the
    currently selected images
fr_FR: Effectuer des actions sur les piles d'historique
    (historiques de développement)
    de toutes les images sélectionnées

en: open sidecar file
fr_FR: Ouvrir un fichier XMP

en: error loading file '%s'
fr_FR: Erreur de chargement du fichier « %s »

en: delete images' history?
fr_FR: Supprimer l’historique des images ?

en: do you really want to clear history of %d selected image? | do you really want to clear history of %d selected images?
fr_FR[0]: Supprimer l’historique de %d image sélectionnée ?
fr_FR[1]: Supprimer l’historique des %d images sélectionnées ?

en: selective copy...
fr_FR: Copier sélectivement…

en: choose which modules to copy from the source image
fr_FR: Choisir les modules à copier depuis l’image source

en: copy history stack of
    first selected image
fr_FR: Copie le développement de
    la première image sélectionnée

en: selective paste...
fr_FR: Coller sélectivement...

en: choose which modules to paste to the target image(s)
fr_FR: Choisir les modules à coller aux images cibles

en: paste
fr_FR: Coller

en: paste history stack to
    all selected images
fr_FR: Applique le développement à
    toutes les images sélectionnées

en: compress history stack of
    all selected images
fr_FR: Compresser l’historique de développement
    des images sélectionnées

en: discard history stack of
    all selected images
fr_FR: Supprimer l’historique de développement
    des images sélectionnées.

en: how to handle existing history
fr_FR: Gestion des développements pré-existants

en: append
fr_FR: Empiler

en: load sidecar file...
fr_FR: Charger le fichier XMP

en: open an XMP sidecar file
    and apply it to selected images
fr_FR: Charge un fichier de développement XMP
    et l’applique aux images sélectionnées.

en: write history stack and tags to XMP sidecar files
fr_FR: Écrit le développement et les mots-clés
    dans un fichier attaché XMP.

en: duplicate manager
fr_FR: Gestion des clones

en: create/rename/remove multiple
    edits of the current image
fr_FR: Créer / Renommer / Supprimer les développements
    multiples de l'image courante.

en: create a 'virgin' duplicate of the image without any development
fr_FR: Créer un clone vierge, sans aucune étape de développement

en: create a duplicate of the image with same history stack
fr_FR: Créer un clone ayant le même historique

en: export
fr_FR: Exporter

en: create new files for the
    currently selected images
    which apply your edits
fr_FR: Créer des nouveaux fichiers 
    avec le développement appliqué
    pour les images sélectionnées

en: invalid format for export selected
fr_FR: Format invalide pour l'export sélectionné

en: invalid storage for export selected
fr_FR: Stockage invalide pour l'export sélectionné

en: export to disk
fr_FR: Export sur disque

en: could not login to storage `%s'!
fr_FR: Impossible de se connecter au stockage « %s »

en: which is equal to %s × %s px
fr_FR: Est équivalent à %s x %s px

[ctx: unit]
en: in
fr_FR: "

en: style to be applied on export:
    <b>%s</b>
fr_FR: Style à appliquer lors de l'export :
    <b>%s</b>

en: no styles have been created yet
fr_FR: Aucun style disponible

en: target storage
fr_FR: Stockage cible

en: file format
fr_FR: Format de fichier

en: images will be exported according to the format specified here
    
    when exporting to AVIF, EXR, JPEG XL, or XCF, selecting specific
    metadata is not currently possible
    
    for these formats, no metadata fields will be included
    unless the user selects <b>all</b> of the metadata checkboxes in
    the export module preferences
fr_FR: L'image sera exporté en utilisant le format spécifié ici.
    
    Lors d'un export AVIF, EXR, JPEG XL, ou XCF sélectionner des
    métadonnées spécifiques n'est pas possible actuellement.
    
    Pour ces formats, aucune métadonnées se sera incluses sauf
    si <b>toutes</b> les cases à cocher de métadonnées sont sélectionnées dans les préférences du
    module d'export.

en: set size
fr_FR: Taille

en: choose a method for setting the output size
fr_FR: Choisir une méthode pour exprimer la taille du fichier de sortie

en: in pixels (for file)
fr_FR: En pixels (pour un fichier)

en: in cm (for print)
fr_FR: En cm (pour impression)

en: in inch (for print)
fr_FR: En pouce (pour impression)

en: by scale (for file)
fr_FR: Par facteur (pour un fichier)

en: print width
fr_FR: Largeur d’impression

en: maximum output width limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
fr_FR: Largeur maximum du fichier de sortie.
    Clic-milieu pour réinitialiser à 0.

en: print height
fr_FR: Hauteur d’impression

en: maximum output height limit.
    click middle mouse button to reset to 0.
fr_FR: Hauteur maximum du fichier de sortie.
    Clic-milieu pour réinitialiser à 0.

en: resolution in dot per inch
fr_FR: Résolution en points par pouce

en: it can be an integer, decimal number or simple fraction.
    zero or empty values are equal to 1.
    click middle mouse button to reset to 1.
fr_FR: Peut être un entier, un nombre décimal ou une fraction.
     • Zéro ou sans valeur est équivalent à 1,
     • Clic-milieu pour réinitialiser à 1.

en: allow upscaling
fr_FR: Autorise l’agrandissement

en: high quality resampling
fr_FR: Échantillonnage de haute qualité

en: do high quality resampling during export
fr_FR: Ré-échantillonnage de haute qualité lors de l’export

en: store masks
fr_FR: Enregistre les masques

en: store masks as layers in exported images. only works for some formats.
fr_FR: Enregistre les masques comme couches dans les images exportées,
    uniquement pour certains formats.

en: image settings
fr_FR: Paramètres d’image

en: output ICC profiles
fr_FR: profils ICC de sortie

en: • perceptual: smoothly moves out-of-gamut colors into gamut, preserving gradations,
    but distorts in-gamut colors in the process.
    note that perceptual is often a proprietary LUT that depends on the destination space.
    
    • relative colorimetric: keeps luminance while reducing as little as possible
    saturation until colors fit in gamut.
    
    • saturation: designed to present eye-catching business graphics
    by preserving the saturation. (not suited for photography).
    
    • absolute colorimetric: adapt white point of the image to the white point of the
    destination medium and do nothing else. mainly used when proofing colors.
    (not suited for photography).
fr_FR:  • Perceptif – permet de faire passer progressivement les couleurs hors gamut dans le gamut,
    en préservant les dégradés mais en affectant les couleurs dans le gamut au cours du processus.
    Noter que le rendu perceptif est souvent une LUT propriétaire qui dépend de l’espace de destination.
    
     • Colorimétrie relative – conserve la luminance tout en réduisant le moins possible
    la saturation jusqu’à ce que les couleurs s’intègrent dans le gamut.
    
     • Saturation – conçu pour présenter des logos commerciaux accrocheurs en préservant la saturation
    (non adapté à la photographie).
    
     • Colorimétrie absolue – adapte le point blanc de l’image au point blanc du support de destination
    et ne rien faire d’autre. Principalement utilisé lors de l’épreuvage des couleurs
    (non adapté à la photographie).

en: whether the style items are appended to the history or replacing the history
fr_FR: Définit si les éléments du style sont à ajouter à l’historique
    ou remplace ce dernier

en: replace history
fr_FR: Remplacer l’historique

en: append history
fr_FR: Ajouter à l’historique

en: select style to be applied on export
fr_FR: Sélectionner le style à appliquer à l'export

en: temporary style to use while exporting
fr_FR: Style temporaire à utiliser à l’export

en: style
fr_FR: Style

[ctx: actionbutton]
en: start export
fr_FR: Lancer l'export

[ctx: section]
en: storage options
fr_FR: Options d’enregistrement

[ctx: section]
en: format options
fr_FR: Options de format

[ctx: section]
en: global options
fr_FR: Options globales

en: multi-preset export
fr_FR: Export avec multiples préréglages

en: export the selected images with multiple presets
fr_FR: Exporter les images sélectionnées avec de multiples préréglages

note: multi-preset export button
en: start export
fr_FR: Lancer l'export

en: edit metadata exportation
fr_FR: Modification de l’export des métadonnées

en: general settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: EXIF data
fr_FR: Données EXIF

en: export EXIF metadata
fr_FR: Exporter les métadonnées EXIF

en: export darktable XMP metadata (from metadata editor module)
fr_FR: Exporter les métadonnées XMP (depuis l’éditeur de métadonnées)

en: only embedded
fr_FR: Seulement embarqué

en: per default the interface sends some (limited) metadata beside the image to remote storage.
    to avoid this and let only image embedded darktable XMP metadata, check this flag.
    if remote storage doesn't understand darktable XMP metadata, you can use calculated metadata instead
fr_FR: Par défaut des métadonnées sont exportées en plus de celles embarquées dans l’image.
    Si sélectionné seules les métadonnées XMP embarquées dans l’image sont exportées.
    Si le stockage distant ne supporte pas les métadonnées XMP de Darktable, il est possible de les définir.

en: geo tags
fr_FR: Géolocalisation

en: export geo tags
fr_FR: Exporter les données de géolocalisation

en: export tags (to Xmp.dc.Subject)
fr_FR: Exporter les mots-clés (vers Xmp.dc.Subject)

en: private tags
fr_FR: Mots-clés privés

en: export private tags
fr_FR: Exporter les mots-clés privés

en: synonyms
fr_FR: Synonymes

en: export tags synonyms
fr_FR: Exporter les synonymes

en: omit hierarchy
fr_FR: Omet la hiérarchie

en: only the last part of the hierarchical tags is included. can be useful if categories are not used
fr_FR: Seule la dernière partie des mots-clés hiérarchiques est incluse, utile si les catégories ne sont pas utilisées.

en: hierarchical tags
fr_FR: Mots-clés hiérarchiques

en: export hierarchical tags (to Xmp.lr.Hierarchical Subject)
fr_FR: Exporter les mots-clés hiérarchiques (vers Xmp.lt.Hierarchical Subject)

en: develop history
fr_FR: Historique

en: export darktable development data (recovery purpose in case of loss of database or XMP file)
fr_FR: Exporter l’historique de développement de Darktable (pour récupérer un développement en cas de perte des XMP et de la base de données).

en: per metadata settings
fr_FR: Configuration par métadonnée

en: redefined tag
fr_FR: Mot-clé redéfini

en: formula
fr_FR: Formule

en: list of calculated metadata
    click on '+' button to select and add new metadata
    if formula is empty, the corresponding metadata is removed from exported file,
    if formula is '=', the EXIF metadata is exported even if EXIF data are disabled
    otherwise the corresponding metadata is calculated and added to exported file
    click on formula cell to edit
    type '$(' to activate the completion and see the list of variables
fr_FR: Liste des métadonnées calculées.
    Cliquer sur « + » pour sélectionner et ajouter une métadonnée.
    Si la formule est vide, la métadonnée correspondante est supprimée du fichier exporté.
    Si la formule est « = », la métadonnée est exportée même si l’export des métadonnées est désactivé,
    sinon la métadonnée correspondante est calculée et incluse dans le fichier exporté.
    Cliquer sur une cellule pour éditer.
    Taper « $( » pour activer la complétion et voir la liste des variables.

en: add an output metadata tag
fr_FR: Ajoute une métadonnée à l’export

en: delete metadata tag
fr_FR: Supprime la métadonnée sélectionnée

en: full path
fr_FR: Chemin complet

en: id
fr_FR: Numéro

en: custom sort
fr_FR: Tri personnalisé

en: shuffle
fr_FR: Mélangé

en: collection filters
fr_FR: Filtres de collection

en: refine the set of images to display or edit.
    filters can be pinned to the top toolbar, where
    they will also be visible in the darkroom
fr_FR: Affiner l'ensemble des images à afficher ou éditer.
    Les filtres peuvent être épinglés dans la bar d'outil,
    ou ils seront visibles dans la chambre noire.

en: initial setting
fr_FR: Paramètres initiaux

en: imported: last 24h
fr_FR: Importées dans les dernières 24 h

en: imported: last 30 days
fr_FR: Importées dans les 30 derniers jours

en: taken: last 24h
fr_FR: Prises dans les dernières 24 h

en: taken: last 30 days
fr_FR: Prises dans les 30 derniers jours

en: click or click&#38;drag to select one or multiple values
fr_FR:  • Clic ou clic+déplacer pour sélectionner une ou plusieurs valeurs

en: right-click opens a menu to select the available values
fr_FR:  • Clic-droit pour ouvrir un menu afin de sélectionner une valeur disponible

en: you can't have more than %d rules
fr_FR: On ne peut créer plus de %d règles

en: rule property
fr_FR: Propriété de la règle

en: rule property
    this can't be changed as the rule is pinned to the toolbar
fr_FR: Cette propriété ne peut être changée
    car la règle est épinglée dans la barre supérieure.

[ctx: quickfilter]
en: filter
fr_FR: Filtrer

en: this rule is pinned to the top toolbar
    click to un-pin
fr_FR: Cette règle est épinglé dans la barre supérieure,
    cliquer pour la libérer.

en: you can't disable the rule as it is pinned to the toolbar
fr_FR: Impossible de désactiver une règle épinglée dans la barre supérieure

en: you can't remove the rule as it is pinned to the toolbar
fr_FR: Impossible de supprimer une règle épinglée dans la barre supérieure

en: click to pin this rule to the top toolbar
fr_FR: Épingler dans la barre supérieure

en: remove this collect rule
fr_FR: Supprimer cette règle de collection

en: this rule is enabled
fr_FR: Cette règle est activée

en: this rule is disabled
fr_FR: Cette règle est désactivée

en: or
fr_FR: ou

en: and not
fr_FR: sauf

en: define how this rule should interact with the previous one
fr_FR: Définit comment cette règle interagit avec la précédente

en:  (off)
fr_FR: (désactivé)

en: you can't add more rules.
fr_FR: On ne peut créer plus de règles

en: shown filters
fr_FR: Filtres affichés

en: new filter
fr_FR: Nouveau filtre

note: the actions part of the popover
en: actions
fr_FR: Actions

en: reset quickfilters
fr_FR: Réinitialiser les filtres rapides

en: sort order
fr_FR: Ordre de tri

en: determine the sort order of shown images
fr_FR: Spécifie l’ordre de tri des images affichées

en: sort direction
fr_FR: Direction du tri

en: remove this sort order
fr_FR: Supprimer ce tri

en: you can't have more than %d sort orders
fr_FR: On ne peut créer plus de %d ordres de tri

en: DESC
fr_FR: DES

en: new rule
fr_FR: Nouvelle règle

en: append new rule to collect images
fr_FR: Appliquer une nouvelle règle pour collecter des images

en: sort by
fr_FR: Trier par

en: new sort
fr_FR: Nouveau tri

en: append new sort to order images
fr_FR: Ajouter un nouveau tri pour ordonner les images

en: revert to a previous set of sort orders
fr_FR: Basculer vers un tri précédent

note: we change the tooltip of the reset button here, as we are sure the header is defined now
en: reset
    ctrl+click to remove pinned rules too
fr_FR: Réinitialiser.
    Ctrl+clic pour supprimer aussi les règles épinglées.

en: color filter
fr_FR: Filtre de couleur

en: filter by images color label
    click to toggle the color label selection
    ctrl+click to exclude the color label
    the gray button affects all color labels
fr_FR: Filtrer par label de couleur.
     • Clic pour basculer la sélection du label,
     • Ctrl+clic pour exclure le label,
     • Le bouton gris affecte tous les labels.

note: create the filter combobox
en: rules
fr_FR: Règles

en: filter by images color label
    intersection: images having all selected color labels
    union: images with at least one of the selected color labels
fr_FR: Filtrer par label de couleur.
     • « intersection » : images ayant tous les labels de couleur sélectionnés,
     • « union » : images ayant au moins un des labels de couleur sélectionnés.

en: enter filename to search.
    multiple values can be separated by ','
    
    right-click to get existing filenames
fr_FR: Entrer le nom de fichier à chercher,
    les valeurs multiples peuvent être séparées par « , ».
    
    Clic-droit pour lister les noms de fichier existants.

en: extension
fr_FR: Extension

en: enter extension to search with starting dot
    multiple values can be separated by ','
    handled keywords: 'RAW', 'NOT RAW', 'LDR', 'HDR'
    
    right-click to get existing extensions
fr_FR: Entrer l’extension à chercher avec son point initial.
    Les valeurs multiples peuvent être séparées par « , ».
    Les mots-clés supportés sont « RAW », « NOT RAW », « LDR » et « HDR ».
    
    Clic-droit pour lister les extensions existantes.

en: click to select filename
    ctrl+click to select multiple values
fr_FR:  • Clic pour sélectionner le nom de fichier,
     • Ctrl+clic pour sélectionner plusieurs valeurs.

en: click to select extension
    ctrl+click to select multiple values
fr_FR:  • Clic pour sélectionner l’extension,
     • Ctrl+clic pour sélectionner plusieurs valeurs.

note: the button to close the popup
en: ok
fr_FR: Ok

note: predefined selections
en: all images
fr_FR: Toutes les images

en: filter on history state
fr_FR: Filtrer sur l’état de l’historique

en: local copied state filter
fr_FR: Filtre sur l’état de copie locale

en: filter images based on their module order
fr_FR: Filtrer les images en fonction de l’ordre des modules

en: comparator
fr_FR: Opérateur

en: filter by images rating
fr_FR: Filtrer par nombre d’étoiles

en: ratings
fr_FR: Étoiles

en: unstarred only
fr_FR: Seulement sans étoile

en: rejected only
fr_FR: Rejetées

en: all except rejected
fr_FR: Tout sauf rejetées

en: not rated only
fr_FR: Seulement sans note

en: better
fr_FR: Meilleur

en: worse
fr_FR: Moins bon

en: cap
fr_FR: Limite haute

en: rating filter
fr_FR: Filtre de notation

en: portrait images
fr_FR: Images au format portrait

en: square images
fr_FR: Images de format carré

en: landscape images
fr_FR: Images au format paysage

en: filter by text from images metadata, camera brand/model, tags, file path and name
    `%' is the wildcard character
    by default start and end wildcards are auto-applied
    starting or ending with a double quote disables the corresponding wildcard
    is dimmed during the search execution
fr_FR: Filtrer sur les métadonnées, mots-clés, appareils photos, objectifs et noms et chemins de fichiers.
     • Le caractère joker « % » est ajouté par défaut au début et à la fin du mot recherché.
     • Un guillemet anglais (") au début ou à la fin permet de désactiver le joker correspondant.
    La zone de saisie est atténuée pendant l’exécution de la recherche.

en: set geolocation information for
    the currently selected images
fr_FR: Définir les informations de géolocalisation
    pour les images sélectionnées.

en: apply offset and geo-location
fr_FR: Appliquer un décalage et une géolocalisation

en: apply geo-location
fr_FR: Applique la géolocalisation

en: apply offset and geo-location to matching images
    double operation: two ctrl+z to undo
fr_FR: Applique un décalage et une géolocalisation aux images sélectionnées.
    Deux opérations : faire deux Ctrl+Z pour défaire.

en: apply geo-location to matching images
fr_FR: Appliquer la géolocalisation aux images sélectionnées

en: GPX file track segments
fr_FR: Segments de piste de fichiers GPX

en: start time
fr_FR: Heure de début

en: end time
fr_FR: Heure de fin

en: points
fr_FR: Points

en: images
fr_FR: Images

en: open GPX file
fr_FR: Ouvrir un fichier GPX

en: preview
fr_FR: Aperçu

en: GPS data exchange format
fr_FR: Format d’échange de données GPS

en: date/time
fr_FR: Date/heure

en: enter the new date/time (YYYY:MM:DD hh:mm:ss[.sss])
    key in the new numbers or scroll over the cell
fr_FR: Entrer la nouvelle date/heure (aaaa:mm:jj hh:mm:ss[.sss])
    ou utiliser la molette sur les cellules.

en: original date/time
fr_FR: Date/heure originale

en: lock date/time offset value to apply it onto another selection
fr_FR: Bloquer le décalage horaire pour l’appliquer à une autre sélection

en: date/time offset
fr_FR: Décalage de date/heure

en: offset or difference ([-]dd hh:mm:ss[.sss])
fr_FR: Décalage ou différence ([-]dd hh:mm:ss[.sss])

note: apply
en: apply offset
fr_FR: Appliquer le décalage

en: apply offset to selected images
fr_FR: Appliquer le décalage aux images sélectionnées

en: apply date/time
fr_FR: Appliquer la date/heure

en: apply the same date/time to selected images
fr_FR: Appliquer la même date/heure aux images sélectionnées

en: start typing to show a list of permitted values and select your timezone.
    press enter to confirm, so that the asterisk * disappears
fr_FR: Commencer à taper pour obtenir une liste des valeurs possibles et sélectionner une zone.
    Touche Entrée pour confirmer, ainsi l’astérisque * sera supprimée.

note: gpx
en: apply GPX track file...
fr_FR: Appliquer un ficher GPX…

en: parses a GPX file and updates location of selected images
fr_FR: Lit un fichier GPX et met à jour la localisation des images sélectionnées

[ctx: section]
en: GPX file
fr_FR: Fichier GPX

en: select a GPX track file...
fr_FR: Sélectionner un ficher GPX…

en: list of track segments in the GPX file, for each segment:
    - the start date/time in local time (LT)
    - the number of track points
    - the number of matching images based on images date/time, offset and time zone
    - more detailed time information hovering the row
fr_FR: Liste des segments de piste dans le fichier GPX, pour chaque segment :
     • La date et l’heure de début en heure locale (LT),
     • Le nombre de points de suivi,
     • Le nombre d’images à géolocaliser en fonction de la date, de l’heure, du décalage et du fuseau horaire des images.
    Informations plus détaillées en survolant la ligne.

note: the gpx_view_button is invisible and the label and tooltip of cannot be displayed on GUI. but label is use in "shortcuts" dialog.
en: view entire track
fr_FR: Voir le tracé complet

en: refresh map to view entire selected track segments
fr_FR: Rafraîchir le vue pour afficher complètement le tracé

en: preview images
fr_FR: Prévisualiser les images

en: show on map matching images
fr_FR: Afficher sur la carte les images correspondantes

en: select images
fr_FR: Sélectionner des images

en: select matching images
fr_FR: Sélectionne les images correspondantes

en: number of matching images versus selected images
fr_FR: Nombre d’images par rapport aux images sélectionnées

en: monochromatic
fr_FR: Monochromatique

en: analogous
fr_FR: Analogue

en: analogous complementary
fr_FR: Complémentaire analogue

en: complementary
fr_FR: Complémentaire

en: split complementary
fr_FR: Complémentaire divisé

en: dyad
fr_FR: Dyade

en: triad
fr_FR: Triade

en: tetrad
fr_FR: Tétrade

en: vectorscope
fr_FR: Vectorscope

en: waveform
fr_FR: Forme d’onde

en: RGB parade
fr_FR: Parade RVB

en: histogram
fr_FR: Histogramme

en: scopes
fr_FR: Scopes

en: unsupported profile selected for histogram, it will be replaced with linear Rec2020
fr_FR: Profil d'histogramme sélectionné non supporté, remplacé par linéaire Rec2020

en: use buttons at top of graph to change type
fr_FR: Utiliser les boutons en haut du graphe pour changer le type

en: click on ❓ and then graph for documentation
fr_FR: Cliquer sur ❓ et sur le graphique pour la documentation

en: use color picker module to restrict area
fr_FR: Utiliser le module « Pipette de couleur » pour restreindre la zone

en: scroll to coarse-rotate
fr_FR: Molette pour pivoter

en: ctrl+scroll to fine rotate
fr_FR: Ctrl+molette pour pivoter finement

en: shift+scroll to change width
fr_FR: Maj+molette pour changer la largeur

en: alt+scroll to cycle
fr_FR: Alt+molette pour parcourir

en: drag to change black point
fr_FR: Glisser pour changer le point noir

en: double-click resets
fr_FR: Double clic pour réinitialiser

en: drag to change exposure
fr_FR: Glisser pour changer l’exposition

en: set scale to linear
fr_FR: Afficher en mode linéaire

en: set scale to logarithmic
fr_FR: Afficher en mode logarithmique

en: set scope to vertical
fr_FR: Afficher verticalement

en: set scope to horizontal
fr_FR: Afficher horizontalement

en: set view to AzBz
fr_FR: Afficher en mode AzBz

en: set view to RYB
fr_FR: Afficher en mode RJB

en: set view to u*v*
fr_FR: Afficher en mode u*v*

en: cycle histogram modes
fr_FR: Cycler sur les modes de l’histogramme

en: hide histogram
fr_FR: Cacher l’histogramme

en: switch histogram view
fr_FR: Changer le mode de l’histogramme

en: toggle blue channel
fr_FR: Basculer le canal bleu

en: toggle colors
fr_FR: Basculer les couleurs

en: toggle green channel
fr_FR: Basculer le canal vert

en: toggle red channel
fr_FR: Basculer le canal rouge

en: cycle vectorscope types
fr_FR: Parcourir les modes du vectorscope

en: color harmonies
fr_FR: Harmonies des couleurs

en: cycle color harmonies
fr_FR: Parcourir les harmonie des couleurs

en: display the sequence of edit actions
    and allow temporarily returning to
    an earlier state of the edit
fr_FR: Affiche la séquence des actions de développement
    et permet de revenir temporairement à une version
    antérieure du développement.

en: compress history stack
fr_FR: Compresser l’historique

en: create a minimal history stack which produces the same image
    ctrl+click to truncate history to the selected item
fr_FR: Génère l’historique minimum qui produit la même image.
    Ctrl+clic pour tronquer l’historique à la sélection.

en: create a style from the current history stack
fr_FR: Créer un style depuis l’historique actuel

en: create style from history
fr_FR: Créer un style depuis l’historique

en: always-on module
fr_FR: Module toujours activé

en: default enabled module
fr_FR: Module activé par défaut

en: deprecated module
fr_FR: Module déprécié

en: colorspace
fr_FR: Espace de couleur

en: mask mode
fr_FR: Mode du masque

en: blend mode
fr_FR: Mode de fusion

en: blend operation
fr_FR: Opération de fusion

en: blend fulcrum
fr_FR: Pivot de fusion

en: mask blur
fr_FR: Floutage du masque

en: raster mask instance
fr_FR: Instance du masque raster

en: raster mask id
fr_FR: Id du masque raster

en: invert mask
fr_FR: Inverser le masque

en: drawn mask polarity
fr_FR: Polarité du masque dessiné

en: a drawn mask was added
fr_FR: Ajout d’un masque dessiné

en: the drawn mask was removed
fr_FR: Suppression d’un masque dessiné

en: the drawn mask was changed
fr_FR: Modification d’un masque dessiné

en: parametric output mask:
fr_FR: Sortie du masque paramétrique :

en: parametric input mask:
fr_FR: Entrée du masque paramétrique :

en: delete image's history?
fr_FR: Supprimer l’historique de l’image ?

en: do you really want to clear history of current image?
fr_FR: Supprimer l’historique de l’image courante ?

en: actions on selection
fr_FR: Actions sur la sélection

en: delete (trash)
fr_FR: Supprimer (poubelle)

en: physically delete from disk (using trash if possible)
fr_FR: Supprimer physiquement du disque 
    en utilisant la poubelle si possible.

en: physically delete from disk immediately
fr_FR: Supprimer physiquement du disque

en: remove
fr_FR: Enlever

en: remove images from the image library, without deleting
fr_FR: Supprimer les images de la bibliothèque sans les effacer

en: move...
fr_FR: Déplacer…

en: move to other folder
fr_FR: Déplacer vers un autre dossier

en: copy...
fr_FR: Copier…

en: copy to other folder
fr_FR: Copier vers un autre dossier

en: create HDR
fr_FR: Créer HDR

en: create a high dynamic range image from selected shots
fr_FR: Créer une image à grande dynamique
    à partir des photos sélectionnées.

en: add a duplicate to the image library, including its history stack
fr_FR: Ajouter une copie virtuelle à la bibliothèque
    incluant l’historique de développement.

en: rotate selected images 90 degrees CCW
fr_FR: Tourne de 90 degrés (sens anti-horaire)

en: rotate selected images 90 degrees CW
fr_FR: Tourne de 90 degrés (sens horaire)

en: reset rotation
fr_FR: Réinitialiser

en: reset rotation to EXIF data
fr_FR: Réinitialise l’orientation
    à la valeur EXIF

en: copy locally
fr_FR: Copier localement

en: copy the image locally
fr_FR: Copie l’image localement

en: resync local copy
fr_FR: Resync copie locale

en: synchronize the image's XMP and remove the local copy
fr_FR: Synchronise le fichier XMP de l’image et supprime la copie locale

[ctx: selected images action]
en: group
fr_FR: Grouper

en: add selected images to expanded group or create a new one
fr_FR: Ajoute les images sélectionnées au groupe actuel
    ou à un nouveau groupe.

en: ungroup
fr_FR: Dégrouper

en: remove selected images from the group
fr_FR: Enlève du groupe les images sélectionnées

en: flags
fr_FR: États

en: select ratings metadata
fr_FR: Sélectionner les métadonnées : étoiles

en: select colors metadata
fr_FR: Sélectionner les métadonnées : couleurs

en: select tags metadata
fr_FR: Sélectionner les métadonnées : mots-clés

en: select geo tags metadata
fr_FR: Sélectionner les métadonnées : géolocalisation

en: select darktable metadata (from metadata editor module)
fr_FR: Sélectionner les métadonnées du module d’édition des métadonnées

en: set the selected image as source of metadata
fr_FR: Copier les métadonnées de l’image sélectionnée

en: paste selected metadata on selected images
fr_FR: Coller les métadonnées sur les images sélectionnées

en: clear selected metadata on selected images
fr_FR: Effacer les métadonnées des images sélectionnées

en: how to handle existing metadata
fr_FR: Gestion des métadonnées existantes

en: merge
fr_FR: Fusionner

en: update all image information to match changes to file
    warning: resets star ratings unless you select
    'ignore EXIF rating' in the 'import' module
fr_FR: Met à jour toutes les informations de l'image pour correspondre à celles du fichier
    Attention : Remise à défaut des étoiles sauf si « Ignorer la notation EXIF » dans
    le module « Importer » est sélectionné.

en: set selection as monochrome images and activate monochrome workflow
fr_FR: Définit la sélection comme images monochromes et active le flux monochrome

en: set selection as color images
fr_FR: Définit la sélection comme images couleur

en: duplicate virgin
fr_FR: Cloner l’image vierge

en: device "%s" connected on port "%s".
fr_FR: Appareil « %s » connecté sur le port « %s ».

en: copy & import from camera
fr_FR: Copier & importer depuis le boîtier

en: tethered shoot
fr_FR: Commander le boîtier

en: unmount camera
fr_FR: Démonter le boîtier

en: camera is locked by another application
    make sure it is no longer mounted
    or quit the locking application
fr_FR: L’appareil photo est bloqué par une autre application.
    S’assurer qu’il n’est plus monté ou quitter l’application le bloquant.

en: tethering and importing is disabled for this camera
fr_FR: La capture et l’importation sont désactivées pour ce boîtier

en: mount camera
fr_FR: Monter le boîtier

en: %d image out of %d selected | %d images out of %d selected
fr_FR[0]: %d image sélectionnée parmi %d
fr_FR[1]: %d images sélectionnées parmi %d

en: choose the root of the folder tree below
fr_FR: Choisir la racine des répertoires ci-dessous

en: places
fr_FR: Emplacements

en: restore all default places you have removed
fr_FR: Restaurer tous les emplacements par défaut qui ont été supprimés

en: remove the selected custom place
fr_FR: Supprimer l'emplacement personnalisé sélectionné

en: add a custom place
fr_FR: Ajouter un emplacement personnalisé

en: you can add custom places using the plus icon
fr_FR: Ajouter des emplacements personnalisés en cliquant sur l’icône

en: select a folder to see the content
fr_FR: Sélectionner un dossier pour voir son contenu

en: folders
fr_FR: Dossiers

en: home
fr_FR: Dossier personnel

en: pictures
fr_FR: Images

en: mark already imported images
fr_FR: Indique les images déjà importées

en: modified
fr_FR: Modifié

en: file 'modified date/time', may be different from 'Exif date/time'
fr_FR: Les date et heure de modification du fichier peuvent être différentes de celles de l’EXIF.

en: show/hide thumbnails
fr_FR: Montrer/cacher les miniatures

en: naming rules
fr_FR: Règles de nommage

en: add to library
fr_FR: Ajouter à la bibliothèque

en: copy & import
fr_FR: Copier & importer

en: select new
fr_FR: Sélectionner nouveaux

en: please wait while prefetching the list of images from camera...
fr_FR: Merci de patienter pendant la récupération des images du boîtier…

en: invalid override date/time format
fr_FR: Format de surcharge date/heure invalide

en: import base directory
fr_FR: Répertoire de base d'importation

en: before copying images to the darktable base directory make sure it is defined as you prefer.
    further information can be found in the darktable manual.
    
    inspect darktable preferences -> import.
    check and possibly correct the 'base directory naming pattern'
fr_FR: Avant de copier des images dans le répertoire de base de Darktable assurez vous qu'il est défini selon vos préférences.
    De plus amples informations peuvent être trouvée dans le manuel de Darktable.
    
    Vérifiez les préférences dans la section « Importer ».
    Et ajustez si nécessaire la valeur de « Nommage du répertoire de base ».

en: _come back & check
fr_FR: _Revenir et vérifier

en: _understood & done
fr_FR: _Entendu et fait

en: add to library...
fr_FR: Ajouter à la bibliothèque…

en: add existing images to the library
fr_FR: Ajoute des images à la bibliothèque

en: copy & import...
fr_FR: Copier & importer…

en: copy and optionally rename images before adding them to the library
    patterns can be defined to rename the images and specify the destination folders
fr_FR: Copie et optionnellement renomme les images avant des les ajouter à la bibliothèque.
    Des règles de renommage peuvent être définies ainsi que le répertoire de destination.

en: parameters
fr_FR: Paramètres

en: v3.0 for RAW input
fr_FR: v3.0 pour RAW

en: v3.0 for JPEG/non-RAW input
fr_FR: v3.0 pour JPEG/non-RAW

en: v5.0 for RAW input
fr_FR: v5.0 pour format RAW

en: v5.0 for JPEG/non-RAW input
fr_FR: v5.0 pour format JPEG/non-RAW

en: deleting preset for obsolete module
fr_FR: Suppression du préréglage pour le module obsolète

en: manage presets...
fr_FR: Gérer les préréglages…

en: nothing to save
fr_FR: Rien à sauvegarder

en: show module
fr_FR: Afficher le module

en: presets and preferences
fr_FR: Préréglages et préférences

en: utility module
fr_FR: Module utilitaire

en: live view
fr_FR: Visée directe

en: toggle live view
fr_FR: Basculer la visée directe

note: TODO: see _zoom_live_view_clicked
en: zoom live view
fr_FR: Zoom la visée directe

en: flip live view horizontally
fr_FR: Retourne l’image de visée directe horizontalement

en: move focus point in (big steps)
fr_FR: Avance la mise au point par grands pas

en: move focus point in (small steps)
fr_FR: Avance la mise au point par petits pas

note: TODO icon not centered
en: run autofocus
fr_FR: Actionne l’autofocus

en: move focus point out (small steps)
fr_FR: Recule la mise au point par petits pas

note: TODO same here
en: move focus point out (big steps)
fr_FR: Recule la mise au point par grands pas

en: overlay
fr_FR: Superposer

en: selected image
fr_FR: Image sélectionnée

en: overlay another image over the live view
fr_FR: Superpose une autre image au-dessus de la visée directe

en: enter image id of the overlay manually
fr_FR: Entrer manuellement le numéro de l’image affichée en superposition

en: overlay mode
fr_FR: Mode de superposition

[ctx: blendmode]
en: xor
fr_FR: Xor

[ctx: blendmode]
en: add
fr_FR: Ajouter

[ctx: blendmode]
en: saturate
fr_FR: Saturer

[ctx: blendmode]
en: color dodge
fr_FR: Décaler les couleurs

[ctx: blendmode]
en: color burn
fr_FR: Cramer les couleurs

[ctx: blendmode]
en: hard light
fr_FR: Lumière dure

[ctx: blendmode]
en: soft light
fr_FR: Lumière douce

[ctx: blendmode]
en: exclusion
fr_FR: Exclusion

[ctx: blendmode]
en: HSL hue
fr_FR: Teinte TSL

[ctx: blendmode]
en: HSL saturation
fr_FR: Saturation TSL

[ctx: blendmode]
en: HSL color
fr_FR: Couleur TSL

[ctx: blendmode]
en: HSL luminosity
fr_FR: Clarté TSL

en: mode of the overlay
fr_FR: Mode de superposition

en: split line
fr_FR: Ligne de séparation

en: only draw part of the overlay
fr_FR: Montrer en partie la superposition

en: find location
fr_FR: Trouver un lieu

en: locations
fr_FR: Emplacements

en: new sub-location
fr_FR: Sous-emplacement

en: new location
fr_FR: Nouvel emplacement

en: location name '%s' already exists
fr_FR: L’emplacement « %s » existe déjà

en: edit location
fr_FR: Éditer l’emplacement

en: delete location
fr_FR: Supprimer l’emplacement

en: update filmstrip
fr_FR: Mettre à jour le bandeau

en: go to collection (lighttable)
fr_FR: Aller à la collection (table lumineuse)

en: terminate edit (press enter or escape) before selecting another location
fr_FR: Terminer l’édition (appuyer Entrée ou Échap) avant de sélectionner un autre emplacement

en: list of user locations,
    click to show or hide a location on the map:
     - wheel scroll inside the shape to resize it
     - <shift> or <ctrl> scroll to modify the width or the height
     - click inside the shape and drag it to change its position
     - ctrl+click to move an image from inside the location
    ctrl+click to edit a location name
     - a pipe '|' symbol breaks the name into several levels
     - to remove a group of locations clear its name
     - press enter to validate the new name, escape to cancel the edit
    right-click for other actions: delete location and go to collection
fr_FR: Liste des emplacements utilisateur.
    Cliquer pour montrer ou cacher un emplacement sur la carte :
     • Utiliser la molette pour changer la taille,
     • Maj ou Ctrl pour modifier la largeur ou la hauteur,
     • Cliquer+déplacer dans la forme pour changer sa position,
     • Ctrl+clic pour déplacer une image à l’intérieur de son emplacement.
    Ctrl+clic pour éditer le nom d’un emplacement :
     • Un trait vertical « | » permet de créer un nom hiérarchique.
     • Pour supprimer un groupe d’emplacements effacer son nom.
     • Touche Entrée pour valider le nouveau nom, Échap pour annuler l’édition.
    Clic-droit pour les autres actions, effacer un emplacement ou aller dans la collection correspondante.

en: select the shape of the location's limits on the map, circle or rectangle
    or even polygon if available (select first a polygon place in 'find location' module)
fr_FR: Sélectionner la forme de l’emplacement sur la carte, cercle ou rectangle
    ou même polygone si disponible (sélectionner un lieu auparavant depuis le module « Trouver un lieu »).

en: add a new location on the center of the visible map
fr_FR: Ajouter une nouvel emplacement au centre de la carte

en: show all
fr_FR: Tout montrer

en: show all locations which are on the visible map
fr_FR: Montrer tous les emplacements sur la zone de la carte affichée

en: map settings
fr_FR: Paramètres de la carte

en: map source
fr_FR: Source

en: select the source of the map. some entries might not work
fr_FR: Sélectionne l’origine de la carte. Certaines peuvent ne pas fonctionner.

en: manipulate the drawn shapes used
    for masks on the processing modules
fr_FR: Manipuler les masques dessinés utilisés
    par les modules de traitement

en: feather
fr_FR: Adoucissement

en: group #%d
fr_FR: Groupe #%d

en: duplicate this shape
fr_FR: Dupliquer cette forme

en: delete this shape
fr_FR: Supprimer cette forme

en: delete group
fr_FR: Supprimer le groupe

en: remove from group
fr_FR: Enlever du groupe

en: group the forms
fr_FR: Grouper les formes

en: use inverted shape
fr_FR: Inverser la forme

en: mode: union
fr_FR: Mode : union

en: mode: intersection
fr_FR: Mode : intersection

en: mode: difference
fr_FR: Mode : différence

en: mode: sum
fr_FR: Mode : addition

en: mode: exclusion
fr_FR: Mode : exclusion

en: delete unused shapes
fr_FR: Supprimer les formes non utilisées

en: created shapes
fr_FR: Formes existantes

en: properties
fr_FR: Paramètres

en: no shapes selected
fr_FR: Aucune forme sélectionnée

en: pressure
fr_FR: Pression

en: smoothing
fr_FR: Lissage

en: metadata editor
fr_FR: Éditeur de métadonnées

en: modify text metadata fields of
    the currently selected images
fr_FR: Modifier les champs des métadonnées
    des images sélectionnées.

en: metadata text
    ctrl+enter inserts a new line (caution, may not be compatible with standard metadata)
    if <leave unchanged> selected images have different metadata
    in that case, right-click gives the possibility to choose one of them
    escape to exit the popup window
fr_FR: Texte des métadonnées
    Ctrl+Entrée insère une nouvelle ligne (peut ne pas être compatible avec le standard des métadonnées).
    Si « Laisser non modifié » les images ont des métadonnées différentes,
    dans ce cas, un clic-droit donne la possibilité de choisir l’une d’elles.
    Touche Échap pour quitter le dialogue.

en: <leave unchanged>
fr_FR: <laisser non modifié>

en: metadata settings
fr_FR: Configuration des métadonnées

en: XMP tag name
fr_FR: Nom du tag XMP

en: display name
fr_FR: Nom affiché

en: visible
fr_FR: Visible

en: drag and drop one row at a time until you get the desired order
fr_FR: Déplacer & déposer une ligne à la fois jusqu’à obtenir l'ordre désiré

en: tick if the corresponding metadata is of interest for you
    it will be visible from metadata editor, collection and import module
    it will be also exported
fr_FR: Cocher si les métadonnées correspondantes sont intéressantes.
    Elles seront visibles depuis l’éditeur de métadonnées, les modules de collecte et d’importation,
    et seront également exportées.

en: private
fr_FR: Privée

en: tick if you want to keep this information private (not exported with images)
fr_FR: Sélectionner si vous voulez garder cette information privée (non exportée avec les images)

en: add metadata tags
fr_FR: Ajoute une métadonnée

en: delete metadata
fr_FR: Supprime les métadonnées

en: you are about to delete metadata which is currently assigned to images.
    the assignments will be removed.
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer les métadonnées actuellement assignées à des images.
    Les associations seront supprimées.

en: write metadata for selected images
fr_FR: Écrire les métadonnées
    des images sélectionnées.

en: cancel
fr_FR: Annuler

en: ignore changed metadata
fr_FR: Ignorer les métadonnées modifiées

en: Creative Commons Attribution (CC BY)
fr_FR: Creative Commons Paternité (CC-BY)

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike (CC BY-SA)
fr_FR: Creative Commons Paternité,
    partage des conditions initiales à l’identique (CC-BY-SA)

en: Creative Commons Attribution-NoDerivs (CC BY-ND)
fr_FR: Creative Commons Paternité,
    pas de modification (CC-BY-ND).

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial (CC BY-NC)
fr_FR: Creative Commons Paternité,
    pas d’utilisation commerciale (CC-BY-NC).

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike (CC BY-NC-SA)
fr_FR: Creative Commons Paternité,
    pas d’utilisation commerciale
    et partage des conditions initiales à l’identique (CC-BY-NC-SA).

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs (CC BY-NC-ND)
fr_FR: Creative Commons Paternité,
    pas d’utilisation commerciale
    et pas de modification (CC-BY-NC-ND).

en: all rights reserved
fr_FR: Tous droits réservés

note: internal
en: filmroll
fr_FR: Pellicule

en: group id
fr_FR: Numéro groupe

en: version
fr_FR: Version

en: import timestamp
fr_FR: Date importation

en: change timestamp
fr_FR: Date changement

en: export timestamp
fr_FR: Date export

en: print timestamp
fr_FR: Date impression

en: 35mm equiv focal length
fr_FR: Longueur focale équiv 35mm

en: focus distance
fr_FR: Mise au point

en: datetime
fr_FR: Date/Heure

en: export width
fr_FR: Largeur recadrée

en: export height
fr_FR: Hauteur recadrée

en: longitude
fr_FR: Longitude

en: elevation
fr_FR: Élévation

en: categories
fr_FR: Catégories

en: image information
fr_FR: Informations de l’image

en: unused/deprecated
fr_FR: Non utilisé/déprécié

en: marked for deletion
fr_FR: Marqué pour suppression

en: auto-applying presets applied
fr_FR: Préréglage automatique appliqué

en: has .txt
fr_FR: Fichier .txt associé

en: has .wav
fr_FR: Fichier .wav associé

en: image has %d star | image has %d stars
fr_FR[0]: L’image a %d étoile
fr_FR[1]: L’image a %d étoiles

en: loader: %s
fr_FR: Chargement : %s

en: <various values>
fr_FR: <valeurs diverses>

en: double-click to jump to film roll
    %s
fr_FR: Double clic pour aller à la pellicule
    %s.

en: %+.2f EV
fr_FR: %+.2f IL

en: infinity
fr_FR: Infini

en: %.2f m
fr_FR: %.2f M

en: _default
fr_FR: _Défaut

en: drag and drop one row at a time until you get the desired order
    untick to hide metadata which are not of interest for you
    if different settings are needed, use presets
fr_FR:  • Glisser-déposer une ligne à la fois jusqu’à obtenir l’ordre souhaité,
     • Décocher pour masquer les métadonnées non voulues.
    Si des réglages différents sont nécessaires utiliser les préréglages.

en: jump to film roll
fr_FR: Aller à la pellicule

en: workflow: scene-referred
fr_FR: Flux de travail : relatif à la scène

en: modules: deprecated
fr_FR: Modules : Dépréciés

en: last modified layout
fr_FR: Dernière disposition modifiée

en: modulegroups
fr_FR: Groupes de modules

note: FIXME don't check here if on/off is enabled, because it depends on image (reload_defaults) respond later to image changed signal
en: on-off
fr_FR: On/Off

en: this quick access widget is disabled as there are multiple instances of this module present. Please use the full module to access this widget...
fr_FR: Ce contrôle d’accès rapide est désactivé car il y a plusieurs instances de ce module.
    Utiliser le module à l’origine de l’instance.

en: (some features may only be available in the full module interface)
fr_FR: (Certaines fonctionnalités ne sont disponibles que dans le module complet.)

en: go to the full version of the %s module
fr_FR: Aller au module complet « %s »

[ctx: modulegroup]
en: base
fr_FR: Base

[ctx: modulegroup]
en: tone
fr_FR: Tonalité

[ctx: modulegroup]
en: color
fr_FR: Couleur

[ctx: modulegroup]
en: correct
fr_FR: Retouche

[ctx: modulegroup]
en: effect
fr_FR: Effet

en: modules: all
fr_FR: Modules : Tous

[ctx: modulegroup]
en: grading
fr_FR: Étalonnage de couleur

[ctx: modulegroup]
en: effects
fr_FR: Effets

en: workflow: beginner
fr_FR: Flux de travail : débutant

en: workflow: display-referred
fr_FR: Flux de travail : relatif à l’affichage

en: search only
fr_FR: Chercher seulement

[ctx: modulegroup]
en: deprecated
fr_FR: Déprécié

en: previous config
fr_FR: Configuration précédente

en: previous layout
fr_FR: Disposition précédente

en: previous config with new layout
fr_FR: Configuration précédente avec une nouvelle disposition

en: remove this widget
fr_FR: Supprimer ce contrôle

en: remove this module
fr_FR: Supprimer ce module

en: base
fr_FR: Base

en: tone
fr_FR: Tonalité

en: technical
fr_FR: Technique

en: grading
fr_FR: Étalonnage des couleurs

en: add this module
fr_FR: Ajouter ce module

note: show the submenu with all the modules
en: all available modules
fr_FR: Tous les modules disponibles

en: add module
fr_FR: Ajouter un module

en: remove module
fr_FR: Supprimer un module

en: header needed for other widgets
fr_FR: Entête nécessaire pour les autres contrôles

en: add this widget
fr_FR: Ajouter ce contrôle

en: currently invisible
fr_FR: Actuellement invisible

en: add widget
fr_FR: Ajouter un contrôle

en: remove widget
fr_FR: Supprimer un contrôle

en: show all history modules
fr_FR: Afficher tous les modules de l’historique

en: show modules that are present in the history stack, regardless of whether or not they are currently enabled
fr_FR: Affiche les modules présents dans l’historique qu’ils soient ou non actuellement activés

en: the following modules are deprecated because they have internal design mistakes that can't be corrected and alternative modules that correct them.
    they will be removed for new edits in the next release.
fr_FR: Les modules suivants sont dépréciés car ils comportent des erreurs de conception qui ne peuvent être corrigées, et ont des alternatives qui résolvent celles-ci.
    Ils ne seront plus disponibles pour les nouveaux développements dans la prochaine version.

en: quick access panel
    right-click tab icon to add/remove widgets
fr_FR: Panneau d'accès rapide.
    « Clic-droit » sur les icônes des onglets pour ajouter/supprimer des widgets.

en: quick access panel
fr_FR: Panneau d’accès rapide

en: show only active modules
fr_FR: Afficher seulement les modules actifs

en: active modules
fr_FR: Modules actifs

en: presets
    ctrl+click to manage
fr_FR: Préréglages
    Ctrl+clic pour gérer.

en: search modules
fr_FR: Rechercher dans les modules

en: search modules by name or tag
fr_FR: Rechercher les modules par nom ou mots-clés

en: clear text
fr_FR: Effacer le texte

en: basic icon
fr_FR: Icône base

en: active icon
fr_FR: Icône actif

en: color icon
fr_FR: Icône couleur

en: correct icon
fr_FR: Icône correction

en: effect icon
fr_FR: Icône effet

en: favorites icon
fr_FR: Icône favoris

en: tone icon
fr_FR: Icône tonalités

en: grading icon
fr_FR: Icône étalonnage

en: technical icon
fr_FR: Icône technique

en: quick access panel widgets
fr_FR: Panneau d’accès rapide aux contrôles

en: quick access
fr_FR: Accès rapide

en: add widget to the quick access panel
fr_FR: Ajouter un contrôle au module d’accès rapide

en: group icon
fr_FR: Icône groupe

en: group name
fr_FR: Nom du groupe

en: remove group
fr_FR: Supprimer le groupe

en: move group to the left
fr_FR: Déplace le groupe vers la gauche

en: add module to the group
fr_FR: Ajouter un module au groupe

en: move group to the right
fr_FR: Déplace le groupe vers la droite

en: rename preset
fr_FR: Renommer ce préréglage

en: _rename
fr_FR: _Renommer

en: new preset name:
fr_FR: Nom du préréglage :

en: a preset with this name already exists!
fr_FR: Un préréglage avec ce nom existe déjà.

en: preset:
fr_FR: Préréglage :

en: remove the preset
fr_FR: Supprimer ce préréglage

en: duplicate the preset
fr_FR: Dupliquer ce préréglage

en: rename the preset
fr_FR: Renommer ce préréglage

en: create a new empty preset
fr_FR: Créer un nouveau préréglage vierge

en: show search line
fr_FR: Montrer la zone de recherche

en: show quick access panel
fr_FR: Afficher le panneau d’accès rapide

en: show all history modules in active group
fr_FR: Afficher tous les modules de l’historique dans le groupe actif

en: auto-apply this preset
fr_FR: Appliquer automatiquement ce préréglage

en: module groups
fr_FR: Groupes de modules

en: this is a built-in read-only preset. duplicate it if you want to make changes
fr_FR: Préréglage interne en lecture seule, le dupliquer pour faire des changements

en: navigation
fr_FR: Navigation

[ctx: navigationbox]
en: fill
fr_FR: Rempli

en: small
fr_FR: Petit

en: navigation
    click or drag to position zoomed area in center view
fr_FR: Navigation
    Cliquer ou déplacer pour positionner la zone dans la vue centrale.

en: hide navigation thumbnail
fr_FR: Basculer la miniature de navigation

en: image zoom level
fr_FR: Niveau de zoom de l’image

en: 50%
fr_FR: 50 %

en: 100%
fr_FR: 100 %

en: 200%
fr_FR: 200 %

en: 400%
fr_FR: 400 %

en: 800%
fr_FR: 800 %

en: 1600%
fr_FR: 1600 %

en: print settings
fr_FR: Paramètres d’impression

note: FIXME: ellipsize title/printer as the export completed message is ellipsized
en: processing `%s' for `%s'
fr_FR: Lancement de l’impression de « %s » sur « %s »

en: cannot open printer profile `%s'
fr_FR: Impossible d’ouvrir le profil d’impression « %s »

en: error getting output profile for image %d
fr_FR: Erreur de récupération du profil de sortie pour l’image %d

en: cannot apply printer profile `%s'
fr_FR: Impossible d’appliquer le profil d’impression « %s » !

en: failed to create temporary PDF for printing
fr_FR: Échec de la création du PDF temporaire pour l’impression

en: maximum image per page reached
fr_FR: Nombre maximum d’image par page atteint

en: cannot print until a picture is selected
fr_FR: Impossible d’imprimer tant qu’une image n’est pas sélectionnée

en: cannot print until a printer is selected
fr_FR: Impossible d’imprimer tant qu’une imprimante n’est pas sélectionnée

en: cannot print until a paper is selected
fr_FR: Impossible d’imprimer tant qu’un papier n’est pas sélectionné

note: in this case no need to release from cache what we couldn't get
en: cannot get image %d for printing
fr_FR: Impossible de récupérer l’image %d pour l’impression

en: %3.2f (dpi:%d)
fr_FR: %3.2f (DPI : %d)

en: style to be applied on print:
    <b>%s</b>
fr_FR: Style à appliquer lors de l'impression :
    <b>%s</b>

[ctx: section]
en: printer
fr_FR: Imprimante

en: printer
fr_FR: Imprimante

en: media
fr_FR: Type du papier

en: color management in printer driver
fr_FR: Gestion des couleurs par l’imprimante

en: printer ICC profiles
fr_FR: profils ICC d’imprimantes

en: black point compensation
fr_FR: Compensation du point noir

en: activate black point compensation when applying the printer profile
fr_FR: Active la compensation du point noir lors de l’application du profil d’imprimante

[ctx: section]
note: //////////////////////// PAGE SETTINGS
en: page
fr_FR: Page

en: measurement units
fr_FR: Unité de mesure

en: image width/height
fr_FR: Largeur/hauteur

en: scale factor
fr_FR: Facteur d’agrandissement

en: image scale factor from native printer DPI:
     < 1 means that it is downscaled (best quality)
     > 1 means that the image is upscaled
     a too large value may result in poor print quality
fr_FR: Facteur d’agrandissement de l’image par rapport à la résolution (DPI) de l’imprimante.
      < 1 signifie que l’image est réduite (meilleure qualité),
      > 1 signifie que l’image est agrandie (une valeur trop grande peut donner
    une qualité d’impression médiocre).

note: d->b_top  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: top margin
fr_FR: Marge haute

note: d->b_left  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: left margin
fr_FR: Marge gauche

en: lock
fr_FR: Sync

en: change all margins uniformly
fr_FR: Change toutes les marges uniformément

note: d->b_right  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: right margin
fr_FR: Marge droite

note: d->b_bottom  = gtk_spin_button_new_with_range(0, 10000, 1);
en: bottom margin
fr_FR: Marge basse

en: display grid
fr_FR: Afficher la grille

en: snap to grid
fr_FR: Aligner sur la grille

en: borderless mode required
fr_FR: Mode sans bordure requis

en: indicates that the borderless mode should be activated
    in the printer driver because the selected margins are
    below the printer hardware margins
fr_FR: Indique que le mode d’impression sans bordures doit être activé
    dans le pilote d’impression car les marges choisies sont
    en dessous de celles de l’imprimante.

[ctx: section]
note: pack image dimension hbox here
en: image layout
fr_FR: Disposition de l’image

en: new image area
fr_FR: Nouvelle zone d’image

en: add a new image area on the page
    click and drag on the page to place the area
    drag and drop image from film strip on it
fr_FR: Ajouter une zone d’image.
    Clic+glisser sur la page pour placer la zone,
    puis y déposer une image depuis le bandeau.

en: delete image area
fr_FR: Supprimer zone image

en: delete the currently selected image area
fr_FR: Supprime la zone d’image actuellement sélectionnée

en: clear layout
fr_FR: Effacer composition

en: remove all image areas from the page
fr_FR: Enlève toutes les zones d’image de la page

note: d->b_x = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area x origin (in current unit)
fr_FR: X de la zone d’image (dans l’unité sélectionnée)

note: d->b_y = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area y origin (in current unit)
fr_FR: Y de la zone d’image (dans l’unité sélectionnée)

note: d->b_width = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area width (in current unit)
fr_FR: Largeur de la zone d’image (dans l’unité sélectionnée)

note: d->b_height = gtk_spin_button_new_with_range(0, 1000, 1);
en: image area height (in current unit)
fr_FR: Hauteur de la zone d’image (dans l’unité sélectionnée)

[ctx: section]
note: //////////////////////// PRINT SETTINGS
en: print settings
fr_FR: Paramètres d’impression

en: select style to be applied on printing
fr_FR: Sélectionner le style à appliquer à l'impression

en: temporary style to use while printing
fr_FR: Style temporaire à utiliser lors de l’export

en: print with current settings
fr_FR: Imprime avec les réglages actuels

en: recently used collections
fr_FR: Collections récentes

en: select among the most recent search
    criteria set in the collections module
fr_FR: Sélectionner un critère de recherche
    parmi les plus récents du module de collection

en:  and
fr_FR:  et

en:  or
fr_FR:  ou

note: case DT_LIB_COLLECT_MODE_AND_NOT:
en:  but not
fr_FR:  sauf

en: recent collections settings
fr_FR: Préférences des collections récentes

en: modify which of the displayed
    images are selected
fr_FR: Modifier quelles images sont sélectionnées

en: select all images in current collection
fr_FR: Sélectionne toutes les images de la collection actuelle

en: clear selection
fr_FR: Aucune sélection

en: select unselected images
    in current collection
fr_FR: Sélectionne les images non sélectionnées
    dans la collection actuelle.

en: select all images which are in the same
    film roll as the selected images
fr_FR: Sélectionne toutes les images 
    d’un même dossier.

en: select untouched images in
    current collection
fr_FR: Sélectionne les images intouchées
    dans la collection actuelle.

en: session
fr_FR: Session

en: jobcode
fr_FR: Code projet

en: create
fr_FR: Créer

en: snapshots
fr_FR: Instantanés

en: remember a specific edit state and
    allow comparing it against another
    or returning to that version
fr_FR: Enregistre une étape spécifique et
    permet de le comparer à une autre
    ou de retourner à cette version.

en: restore snapshot into current history
fr_FR: Restaurer l'instantané dans l'historique courant

en: snapshots for removed image have been deleted
fr_FR: Les instantanés pour les images supprimées ont été enlévé

en: ↗ %s '%s'
fr_FR: ↗ %s « %s »

en: this snapshot was taken from
fr_FR: Cet instantané a été pris depuis

en: take snapshot
fr_FR: Prendre un instantané

en: take snapshot to compare with another image or the same image at another stage of development
fr_FR: Prend un instantané pour le comparer avec une autre image
    ou avec la même à une autre étape du développement.

en: place the snapshot side-by-side / above-below the current image instead of overlaying
fr_FR: Place l'instantané à côté de l'image courante au lieu de le superposer

en: toggle last snapshot
fr_FR: Basculer le dernier instantané

en: apply styles to the currently selected
    images or manage your styles
fr_FR: Appliquer un style aux images sélectionnées
    ou gérer les styles.

en: no images selected
fr_FR: Aucune image sélectionnée

en: remove style? | remove styles?
fr_FR[0]: Enlever un style ?
fr_FR[1]: Enlever les styles ?

en: do you really want to remove %d style? | do you really want to remove %d styles?
fr_FR[0]: Enlever %d style ?
fr_FR[1]: Enlever %d styles ?

en: _overwrite
fr_FR: _Écraser

en: style `%s' already exists.
    do you want to overwrite existing style?
fr_FR: Le style « %s » existe déjà, le remplacer ?

en: apply this option to all existing styles
fr_FR: Appliquer ce choix à tous les styles

en: style %s was successfully exported
fr_FR: Le style « %s » a été exporté

en: select style
fr_FR: Sélectionner le style

en: darktable style files
fr_FR: Fichiers de style

en: available styles,
    double-click to apply
fr_FR: Styles disponibles, 
    double clic pour appliquer.

en: filter style names
fr_FR: Filtrer les styles

en: create duplicate
fr_FR: Cloner l’image et appliquer le style

en: creates a duplicate of the image before applying style
fr_FR: Crée une image virtuelle avant d’appliquer le style

en: create...
fr_FR: Créer…

en: create styles from history stack of selected images
fr_FR: Créer des styles à partir des images sélectionnées

en: edit...
fr_FR: Éditer…

en: edit the selected styles in list above
fr_FR: Modifie les styles sélectionnés dans la liste ci-dessus

en: removes the selected styles in list above
fr_FR: Enlève les styles sélectionnés dans la liste ci-dessus

en: import styles from a style files
fr_FR: Importer des styles depuis des fichiers

en: export the selected styles into a style files
fr_FR: Exporter les styles sélectionnés dans un fichier de styles

en: apply the selected styles in list above to selected images
fr_FR: Appliquer aux images sélectionnées les styles choisis dans la liste ci-dessus

en: tagging
fr_FR: Mots-clés

en: add or remove keywords for
    the currently selected images
fr_FR: Ajouter ou supprimer des mots-clés
    des images sélectionnées

en: attach tag to all
fr_FR: Attache le mot-clé
    à toutes les images sélectionnées.

en: detach tag
fr_FR: Détacher le mot-clé

en: find tag
fr_FR: Chercher le mot-clé

en: copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papier

en: delete tag?
fr_FR: Supprimer le mot-clé ?

en: selected: %s
fr_FR: Sélectionné : « %s »

en: do you really want to delete the tag `%s'?
    %d image is assigned this tag! | do you really want to delete the tag `%s'?
    %d images are assigned this tag!
fr_FR[0]: Supprimer le mot-clé « %s » ?
    Il est assigné à %d image.
fr_FR[1]: Supprimer le mot-clé « %s » ?
    Il est assigné à %d images.

en: tag %s removed
fr_FR: Mot-clé « %s » supprimé

en: delete node?
fr_FR: Effacer le nœud ?

en: <u>%d</u> tag will be deleted | <u>%d</u> tags will be deleted
fr_FR[0]: <u>%d</u> mot-clé sera supprimé
fr_FR[1]: <u>%d</u> mots-clés seront supprimés

en: <u>%d</u> image will be updated | <u>%d</u> images will be updated
fr_FR[0]: <u>%d</u> image sera mise à jour
fr_FR[1]: <u>%d</u> images seront mises à jour

en: %d tags removed
fr_FR: %d mots-clés supprimés

en: create tag
fr_FR: Créer un mot-clé

en: name:
fr_FR: Nom :

en: add to: "%s"
fr_FR: Ajouter à « %s »

en: category
fr_FR: Catégorie

en: synonyms:
fr_FR: Synonymes :

en: empty tag is not allowed, aborting
fr_FR: Mot-clé vide interdit, annulation.

en: tag name already exists. aborting.
fr_FR: Le mot-clé existe déjà, annulation.

en: <u>%d</u> tag will be updated | <u>%d</u> tags will be updated
fr_FR[0]: <u>%d</u> mot-clé sera mis à jour
fr_FR[1]: <u>%d</u> mots-clés seront mis à jour

en: '|' character is not allowed for renaming tag.
    to modify the hierarchy use rename path instead. Aborting.
fr_FR: « | » n’est pas utilisable dans le nom d’un mot-clé,
    pour modifier une hiérarchie utiliser l’action « Renommer le chemin ».

en: at least one new tag name (%s) already exists, aborting
fr_FR: Au moins un nouveau mot-clé (%s) existe déjà, annulation.

en: change path
fr_FR: Changer le chemin

en: '|' misplaced, empty tag is not allowed, aborting
fr_FR: « | » mal placé, un mot-clé vide est interdit, annulation

en: tag %s created
fr_FR: Mot-clé « %s » créé

en: attach tag
fr_FR: Attacher le mot-clé

en: create tag...
fr_FR: Créer un mot-clé…

en: delete tag
fr_FR: Supprimer un mot-clé

en: delete node
fr_FR: Supprimer le nœud

en: change path...
fr_FR: Changer le chemin…

en: set as a tag
fr_FR: Défini comme mot-clé

en: copy to entry
fr_FR: Copier dans le champ de saisie

en: go to tag collection
fr_FR: Aller à la collection liée au mot-clé

en: go back to work
fr_FR: Retourner au module des mots-clés

en: (private)
fr_FR: (privé)

en: select a keyword file
fr_FR: Sélectionner un fichier de mot-clés

en: error importing tags
fr_FR: Erreur lors de l’importation de mots-clés

en: %zd tags imported
fr_FR: « %zd » mots-clés importés

en: select file to export to
fr_FR: Sélectionne le fichier pour l’export

en: error exporting tags
fr_FR: Erreur lors de l’export de mots-clés

en: %zd tags exported
fr_FR: « %zd » mots-clés exportés

en: drop to root
fr_FR: Replacer à la racine

en: attached tags
    press Delete or double-click to detach
    right-click for other actions on attached tag,
    Tab to give the focus to entry
fr_FR: Mots-clés attachés.
     • Touche Suppr ou double clic pour détacher,
     • Clic-droit pour afficher le menu des actions du mot-clé sélectionné,
     • Touche Tab pour donner le focus à la zone d’entrée.

en: attach
fr_FR: Attacher

en: attach tag to all selected images
fr_FR: Attacher le mot-clé aux images sélectionnées

en: detach
fr_FR: Détacher

en: detach tag from all selected images
fr_FR: Détacher le mot-clé des images sélectionnées

en: toggle list with / without hierarchy
fr_FR: Basculer la liste hiérarchique

en: hide
fr_FR: Cacher

en: toggle sort by name or by count
fr_FR: Changer le classement par nom ou par nombre

en: sort
fr_FR: Trier

en: toggle show or not darktable tags
fr_FR: Basculer l’affichage des mots-clés spécifiques à Darktable

en: dttags
fr_FR: Dttags

en: enter tag name
    press Enter to create a new tag and attach it on selected images
    press Tab or Down key to go to the first matching tag
    press shift+Tab to select the first attached user tag
fr_FR: Entrer le mot-clé, puis :
     • Touche Entrée pour l’attacher aux images sélectionnées,
     • Touches Tab ou Bas pour aller vers le premier mot-clé affiché,
     • Maj+Tab pour sélectionner le premier mot-clé utilisateur attaché.

en: clear entry
fr_FR: Effacer le texte

en: tag dictionary,
    Enter or double-click to attach selected tag on selected images
    shift+Enter idem plus gives the focus to entry
    shift+click to fully expand the selected tag
    right-click for other actions on selected tag
    shift+Tab to give the focus to entry
fr_FR: Dictionnaire des mots-clés.
     • Touche Entrée ou double clic pour attacher le mot-clé choisi aux images sélectionnées,
     • Idem avec Maj+Entrée mais donne le focus à la zone de saisie,
     • Maj+clic pour développer complètement le mot-clé sélectionné,
     • Clic-droit pour les autres actions sur le mot-clé sélectionné,
     • Maj+Tab pour donner le focus à la zone de saisie.

en: create a new tag with the
    name you entered
fr_FR: Créer un nouveau mot-clé à partir de la saisie

en: import tags from a Lightroom keyword file
fr_FR: Importer des mots-clés depuis un fichier de mots-clés Lightroom

en: export all tags to a Lightroom keyword file
fr_FR: Exporter tous les mots-clés dans un fichier de mots-clés Lightroom

en: toggle list / tree view
fr_FR: Changer la vue liste / arbre

en: tree
fr_FR: Arbre

en: toggle list with / without suggestion
fr_FR: Afficher la liste avec / sans les suggestions

en: suggestion
fr_FR: Suggestion

en: redo last tag
fr_FR: Ré-appliquer le mot-clé

en: tag shortcut is not active with tag tree view. please switch to list view
fr_FR: Le raccourci de mots-clés n’est pas actif lorsque la vue est arborescente, changer pour la vue en liste.

en: tagging settings
fr_FR: Paramètres des mots-clés

en: colorlabels
fr_FR: Labels de couleur

en: toggle color label of selected images
    <i>%s</i>
fr_FR: Basculer le label de couleur des images sélectionnées
    <i>%s</i>

en: toggle color label of selected images
fr_FR: Basculer le label de couleur des images sélectionnées

en: clear color labels of selected images
fr_FR: Effacer les labels couleur des images sélectionnées

en: enter a description of how you use this color label
fr_FR: Entrer une description sur l'utilisation de ce label de couleur

en: filmstrip
fr_FR: Bandeau

en: filter
fr_FR: Filtre

en: filter preferences
fr_FR: Préférences des filtres

en: gamepad
fr_FR: Manette

en: button a
fr_FR: Bouton a

en: button b
fr_FR: Bouton b

en: button x
fr_FR: Bouton x

en: button y
fr_FR: Bouton y

en: button back
fr_FR: Bouton noir

en: button guide
fr_FR: Bouton guide

en: button start
fr_FR: Bouton démarrer

en: left stick
fr_FR: Stick gauche

en: right stick
fr_FR: Stick droit

en: left shoulder
fr_FR: Épaule gauche

en: right shoulder
fr_FR: Épaule droite

en: dpad up
fr_FR: Haut pavé-d

en: dpad down
fr_FR: Bas pavé-d

en: dpad left
fr_FR: Pavé-d gauche

en: dpad right
fr_FR: Pavé-d droit

en: button misc1
fr_FR: Bouton misc1

en: paddle1
fr_FR: Manette1

en: paddle2
fr_FR: Manette2

en: paddle3
fr_FR: Manette3

en: paddle4
fr_FR: Manette4

en: touchpad
fr_FR: Pavé tactile

en: left trigger
fr_FR: Gâchette gauche

en: right trigger
fr_FR: Gâchette droite

en: invalid gamepad button
fr_FR: Bouton manette non valide

en: left x
fr_FR: X gauche

en: left y
fr_FR: Y gauche

en: right x
fr_FR: X droit

en: right y
fr_FR: Y droit

en: left diagonal
fr_FR: Diagonale gauche

en: left skew
fr_FR: Incliner à gauche

en: right diagonal
fr_FR: Diagonale droite

en: right skew
fr_FR: Incliner à droite

note: diagonals
en: invalid gamepad axis
fr_FR: Axe de manette non valide

note: we write the label with the size category
en: thumbnails overlays for size
fr_FR: Surimpression des miniatures pour la taille

en: duration before the block overlay is hidden after each mouse movement on the image
    set -1 to never hide the overlay
fr_FR: Temporisation avant que la superposition étendue soit cachée après chaque mouvement de souris,
    positionner à –1 pour ne jamais cacher le bloc.

en: timeout only available for block overlay
fr_FR: Temporisation disponible uniquement pour la surimpression étendue

en: culling overlays
fr_FR: Surimpressions du mode sélection

en: preview overlays
fr_FR: Prévisualisation des surimpressions

en: overlays not available here...
fr_FR: Les surimpressions sont indisponibles ici

en: grouping
fr_FR: Groupe

en: expand grouped images
fr_FR: Montrer les images groupées

en: collapse grouped images
fr_FR: Cacher les images groupées

en: thumbnail overlays options
fr_FR: Options de superposition des miniatures

en: click to change the type of overlays shown on thumbnails
fr_FR: Cliquer pour changer le type de surimpression des miniatures

en: overlay mode for size
fr_FR: Mode surimpression pour la taille

en: thumbnail overlays
fr_FR: Superposition de miniatures

en: no overlays
fr_FR: Pas de surimpression

en: overlays on mouse hover
fr_FR: Surimpression lors du survol

en: extended overlays on mouse hover
fr_FR: Surimpression étendue lors du survol

en: permanent overlays
fr_FR: Surimpressions permanentes

en: permanent extended overlays
fr_FR: Surimpressions étendues permanentes

en: permanent overlays extended on mouse hover
fr_FR: Surimpressions permanentes et étendues lors du survol

en: overlays block on mouse hover
fr_FR: Surimpression lors du survol

en: during (s)
fr_FR: pendant (s)

en: show tooltip
fr_FR: Montrer les info-bulles

en: help
fr_FR: Aide

en: enable this, then click on a control element to see its online help
fr_FR: Une fois activé, cliquer sur l’élément de contrôle
    pour visualiser l’aide en ligne correspondante

en: define keyboard shortcuts for on-screen controls
    ctrl+click to switch off overwrite confirmations
    
    after activating:
    
    - hover over a control (button, slider, etc.) and press
      a keystroke combination (optionally with mouse click,
      move, or scroll while holding down the keys) to
      define a shortcut for the control,
    - type an existing combination to delete that mapping
    
    click on a control, module or screen area to open the
    dialog for more detailed configuration
    
    right-click to exit mapping mode
fr_FR: Définir les raccourcis pour les contrôles sur l'écran.
     • « Ctrl+clic » pour désactiver la confirmation d’écrasement,
    
    Après activation :
     • Survoler un contrôle (bouton, réglette, etc.) et
       appuyer une combinaison de touche (avec optionnellement un clic,
       la molette ou un déplacement tout en tenant les touches appuyées)
       pour définir le raccourci pour le contrôle
     • Répéter la même combinaison pour supprimer l’enregistrement,
    
     • « Clic » sur un contrôle, module ou une zone écran pour ouvrir le
       dialogue pour plus de configuration.
    
    « Clic-droit » pour quitter le mode d'enregistrement du raccourci

en: show global preferences
fr_FR: Montrer les préférences globales

en: hinter
fr_FR: Rendu

en: %s in current collection
fr_FR: %s dans la collection courante

en: image infos
fr_FR: Information de l’image

en: click to exit from full preview layout.
fr_FR: Cliquer pour sortir de l’aperçu plein écran

en: click to enter full preview layout.
fr_FR: Aperçu plein écran

en: click to enter culling layout in fixed mode.
fr_FR: Vue sélection en mode fixe

en: click to exit culling layout.
fr_FR: Cliquer pour quitter la vue sélection

en: click to enter culling layout in dynamic mode.
fr_FR: Vue sélection en mode dynamique

en: click to allow browsing all images from the collection.
fr_FR: Cliquer pour permettre la navigation à toutes les images de la collection.

en: click to limit browsing to the selection.
fr_FR: Cliquer pour limiter la navigation à la sélection.

en: focus detection
fr_FR: Détection de la mise au point

en: no restriction
fr_FR: Pas de restriction

en: culling
fr_FR: Sélection

en: toggle filemanager layout
fr_FR: Basculer la vue navigateur de fichiers

en: click to enter filemanager layout.
fr_FR: Vue navigateur de fichiers

en: toggle zoomable lighttable layout
fr_FR: Basculer la vue table lumineuse zoomable

en: click to enter zoomable lighttable layout.
fr_FR: Vue table lumineuse zoomable

en: toggle culling mode
fr_FR: Basculer le mode tri/sélection

en: toggle culling dynamic mode
fr_FR: Basculer le mode sélection dynamique

en: set the number of thumbnails per row in filemanager layout,
    or the total number of thumbnails shown in culling layouts.
fr_FR: Définit le nombre de miniature par ligne pour le navigateur de fichier,
    ou le nombre total de miniature pour les agencements de sélection.

en: toggle culling restricted
fr_FR: Basculer le mode de tri restreint

en: toggle culling zoom mode
fr_FR: Basculer le mode sélection zoomé

en: exit current layout
fr_FR: Quitter la vue courante

en: midi
fr_FR: Midi

en: using absolute encoding; reinitialise to switch to relative
fr_FR: Encodage absolu utilisé, réinitialiser pour repasser en relatif.

en: %d more identical (down) moves before switching to relative encoding
fr_FR: %d mouvement(s) identique(s) de plus vers le bas avant de passer à l’encodage relatif

en: switching encoding to relative (down = %d)
fr_FR: Changement pour l’encodage relatif (bas = %d)

en: %s opened as midi%d
fr_FR: %s ouvert comme midi%d

en: module toolbox
fr_FR: Boîte à outils de module

note: connect callbacks
en: set star rating for selected images
fr_FR: Définit la note pour les images sélectionnées

en: timeline
fr_FR: Chronologie

en: start selection
fr_FR: Début de sélection

en: stop selection
fr_FR: Arrêt de sélection

en: view toolbox
fr_FR: Afficher la boîte à outils

en: viewswitcher
fr_FR: Changer de vue

en: double-click to reset to `%s'
fr_FR: Double clic pour réinitialiser à « %s »

en: select file
fr_FR: Sélectionner un fichier

en: double-click to reset to `%d'
fr_FR: Double clic pour réinitialiser à « %d »

en: double-click to reset to `%f'
fr_FR: Double clic pour réinitialiser à « %f »

en: Lua options
fr_FR: Options Lua

en: file `%s' is not available, switching to lighttable now.
    
    if stored on an external drive, ensure that the drive is connected and files
    can be accessed in the same locations as when you imported this image.
fr_FR: Le fichier « %s » n'est pas disponible, retour sur la table lumineuse maintenant.
    
    Si enregistré sur un disque externe, vérifier que le disque est connecté et que les
    fichiers peuvent être accédés depuis le même emplacement que lorsque qu'ils ont été importés.

en: file `%s' appears corrupt, switching to lighttable now.
    
    please check that it was correctly and completely copied from the camera.
fr_FR: Le fichier « %s » semble être corrompu, retour sur la table lumineuse maintenant.
    
    Merci de vérifier qu'il a été correctement et complètement copié depuis le boîtier.

en: file `%s' is not in any recognized format, switching to lighttable now.
fr_FR: Le fichier « %s » n'a pas un format connu, retour sur la table lumineuse maintenant.

en: file `%s' is from an unsupported camera model, switching to lighttable now.
fr_FR: Le fichier « %s » provient d'un modèle de boîtier non supporté, retour sur la table lumineuse maintenant.

en: file `%s' uses an unsupported feature, switching to lighttable now.
    
    please check that the image format and compression mode you selected in your
    camera's menus is supported (see https://www.darktable.org/resources/camera-support/
    and the release notes for this version of darktable)
fr_FR: Le fichier « %s » utilise une caractéristique non supporté, retour sur la table lumineuse maintenant.
    
    Merci de vérifier que le format de l'image ainsi que le mode de compression sélectionné dans
    le boîtier est supporté (voir https://www.darktable.org/resources/camera-support/
    et les notes de version correspondante de Darktable)

en: error while reading file `%s', switching to lighttable now.
    
    please check that the file has not been truncated.
fr_FR: Erreur lors de la lecture du fichier « %s », retour sur la table lumineuse maintenant.
    
    Merci de vérifier que le fichier n'a pas été tronqué.

en: darktable could not load `%s', switching to lighttable now.
    
    please check that the camera model that produced the image is supported in darktable
    (list of supported cameras is at https://www.darktable.org/resources/camera-support/).
    if you are sure that the camera model is supported, please consider opening an issue
    at https://github.com/darktable-org/darktable
fr_FR: Darktable n’a pas pu charger « %s », retour à la table lumineuse.
    
    Vérifier que le boîtier est supporté par Darktable (la liste des appareils connus
    est sur https://www.darktable.org/resources/camera-support/).
    Si l’appareil figure dans la liste, merci d’ouvrir un ticket
    sur https://github.com/darktable-org/darktable

[ctx: darkroom]
en: loading `%s' ...
fr_FR: Chargement de « %s »…

en: gamut check
fr_FR: Vérification de gamut

en: soft proof
fr_FR: Épreuvage

note: fail :(
en: no image to open!
fr_FR: Aucune image à ouvrir.

en: file not found
fr_FR: Fichier non trouvé

en: unspecified failure
fr_FR: Échec indéterminé

en: unsupported file format
fr_FR: Format de fichier non supporté

en: unsupported camera model
fr_FR: Modèle de boîtier non supporté

en: unsupported feature in file
fr_FR: Caractéristique du fichier non supporté

en: file appears corrupt
fr_FR: Le fichier semble corrompu

en: I/O error
fr_FR: Erreur I/O

en: cache full
fr_FR: Cache plein

en: image `%s' could not be loaded
    %s
fr_FR: Image « %s » ne peut être chargée
    %s

en: quick access to presets
fr_FR: Accès rapide aux préréglages

en: quick access to styles
fr_FR: Accès rapide aux styles

en: quick access for applying any of your styles
fr_FR: Accès rapide aux styles

en: second window
fr_FR: Seconde fenêtre

en: display a second darkroom image window
fr_FR: Activer l’affichage secondaire de la chambre noire

en: color assessment
fr_FR: Évaluation des couleurs

en: toggle color assessment conditions
    right-click for options
fr_FR: Basculer l’évaluation des couleurs.
    Clic-droit pour les options.

en: color_assessment
fr_FR: Évaluation des couleurs

en: total border width relative to screen
fr_FR: Bordure totale relatif à la taille de l’écran

en: total border width in relation to the screen size for the assessment mode.
    this includes the outer gray part plus the inner white frame.
fr_FR: La largeur totale de la bordure en fonction de la taille de l’écran pour le mode d’évaluation des couleurs.
    Cela inclus la partie extérieure grise ainsi que la bordure blanche interne.

en: white border ratio
fr_FR: Aspect ratio de la bordure blanche

en: the border ratio specifies the fraction of the white part of the border.
fr_FR: Le ratio d’aspect de la bordure spécifie la fraction de la partie blanche de la bordure.

en: high quality processing
fr_FR: Traitement haute qualité

en: toggle high quality processing. if activated darktable processes image data as it does while exporting
fr_FR: Bascule le traitement haute qualité.
    Si activé Darktable développe l'image comme lors de l'export.

en: toggle indication of raw overexposure
    right-click for options
fr_FR: Basculer les zones sur-exposées RAW.
    Clic-droit pour les options.

en: select how to mark the clipped pixels
fr_FR: Sélectionner comment marquer les pixels tronqués

en: mark with CFA color
fr_FR: Marquer les couleurs CFA

en: mark with solid color
fr_FR: Marquer avec une couleur unie

en: false color
fr_FR: Fausses couleurs

en: color scheme
fr_FR: Schéma de couleur

en: select the solid color to indicate overexposure.
    will only be used if mode = mark with solid color
fr_FR: Sélectionner la couleur pour marquer les sur-expositions.
    À utiliser uniquement si le mode est « marquer avec une couleur unie ».

[ctx: solidcolor]
en: red
fr_FR: Rouge

[ctx: solidcolor]
en: green
fr_FR: Vert

[ctx: solidcolor]
en: blue
fr_FR: Bleu

[ctx: solidcolor]
en: black
fr_FR: Noir

en: threshold of what shall be considered overexposed
    1.0 - white level
    0.0 - black level
fr_FR: Seuil au-dessus duquel les pixels sont considérés comme sur-exposés.
    1.0 : niveau du blanc
    0.0 : niveau du noir

en: toggle clipping indication
    right-click for options
fr_FR: Basculer les zones tronquées.
    Clic-droit pour les options.

en: clipping preview mode
fr_FR: Seuil de troncature

en: select the metric you want to preview
    full gamut is the combination of all other modes
fr_FR: Sélectionne le mode de prévisualisation.
    « Gamut complet » est la combinaison de tous les autres modes.

en: full gamut
fr_FR: Gamut complet

en: any RGB channel
fr_FR: Un canal RVB

en: luminance only
fr_FR: Luminance seulement

en: saturation only
fr_FR: Saturation seulement

en: select colors to indicate clipping
fr_FR: Sélectionne les couleurs indiquant le troncature

en: red & blue
fr_FR: Rouge et bleu

en: purple & green
fr_FR: Violet et vert

en: lower threshold
fr_FR: Seuil bas

en: clipping threshold for the black point,
    in EV, relatively to white (0 EV).
    8 bits sRGB clips blacks at -12.69 EV,
    8 bits Adobe RGB clips blacks at -19.79 EV,
    16 bits sRGB clips blacks at -20.69 EV,
    typical fine-art mat prints produce black at -5.30 EV,
    typical color glossy prints produce black at -8.00 EV,
    typical B&W glossy prints produce black at -9.00 EV.
fr_FR: Seuil de troncature du point noir en IL, relatif au blanc (0 IL).
     • sRVB 8 bits tronque les noirs à –12.69 IL,
     • Adobe RVB 8 bits tronque les noirs à –19.79 IL,
     • sRVB 16 bits tronque les noirs à –20.69 IL,
     • Un papier mat fine-art produit des noirs à –5.30 IL,
     • Un papier couleur brillant produit des noirs à –8.00 IL,
     • Un papier noir et blanc brillant produit des noirs à –9.00 IL.

en: upper threshold
fr_FR: Seuil haut

en: clipping threshold for the white point.
    100% is peak medium luminance.
fr_FR: Seuil de troncature du point blanc.
    100 % est la luminance moyenne de crête.

en: softproof
fr_FR: Épreuvage

en: toggle softproofing
    right-click for profile options
fr_FR: Basculer l’épreuvage écran,
    clic-droit pour les options de profil.

en: toggle gamut checking
    right-click for profile options
fr_FR: Basculer la vérification de gamut,
    clic-droit pour les options de profil.

en: profiles
fr_FR: Profils

en: preview intent
fr_FR: Rendu

en: display profile
fr_FR: Profil (écran primaire)

en: preview display profile
fr_FR: Profil (écran secondaire)

en: histogram profile
fr_FR: Profil de l’histogramme

en: second preview window color assessment
fr_FR: Évaluation des couleurs pour la seconde fenêtre

en: color assessment second preview
fr_FR: Évaluation des couleurs pour la seconde fenêtre

en: display ICC profiles
fr_FR: profils ICC d'affichage

en: preview display ICC profiles
fr_FR: profils ICC de prévisualisation

en: softproof ICC profiles
fr_FR: profiles ICC d'épreuvage

en: histogram and color picker ICC profiles
fr_FR: profils ICC de l’histogramme et la pipette

en: toggle guide lines
    right-click for guides options
fr_FR: Basculer les lignes guides,
    clic-droit pour les options des guides.

note: Fullscreen preview key
en: full preview
fr_FR: Aperçu complet

note: add an option to allow skip mouse events while other overlays are consuming mouse actions
en: force pan/zoom/rotate with mouse
fr_FR: Forcer déplacer/zoomer/tourner avec la souris

note: Zoom shortcuts
en: zoom close-up
fr_FR: Zoom en gros plan

note: zoom in/out zoom in/out/min/max
en: zoom in
fr_FR: Zoom

en: zoom out
fr_FR: Dézoom

note: Shortcut to skip images
en: image forward
fr_FR: Image suivante

en: image back
fr_FR: Image précédente

note: cycle overlay colors
en: cycle overlay colors
fr_FR: Changer la couleur des superpositions

note: toggle visibility of drawn masks for current gui module
en: show drawn masks
fr_FR: Afficher les masques dessinés

note: brush size +/-
en: increase brush size
fr_FR: Augmenter la taille du pinceau

en: decrease brush size
fr_FR: Diminuer la taille du pinceau

note: brush hardness +/-
en: increase brush hardness
fr_FR: Augmenter la dureté du pinceau

en: decrease brush hardness
fr_FR: Diminuer la dureté du pinceau

note: brush opacity +/-
en: increase brush opacity
fr_FR: Augmenter la luminosité du pinceau

en: decrease brush opacity
fr_FR: Diminuer la luminosité du pinceau

note: undo/redo
en: undo
fr_FR: Défaire

en: redo
fr_FR: Refaire

note: change the precision for adjusting sliders with keyboard shortcuts
en: change keyboard shortcut slider precision
fr_FR: Changer la précision des raccourcis clavier des réglettes

en: synchronize selection
fr_FR: Synchroniser la sélection

en: keyboard shortcut slider precision: fine
fr_FR: Précision des raccourcis clavier des réglettes : fine

en: keyboard shortcut slider precision: normal
fr_FR: Précision des raccourcis clavier des réglettes : standard

en: keyboard shortcut slider precision: coarse
fr_FR: Précision des raccourcis clavier des réglettes : grossière

en: switch to lighttable
fr_FR: Passer à la table lumineuse

en: zoom in the image
fr_FR: Zoom dans l’image

en: unbounded zoom in the image
fr_FR: Zoom sans limites dans l’image

en: zoom to 100% 200% and back
fr_FR: Zoom à 100 % et 200 % en cyclant

en: pan a zoomed image
fr_FR: Déplacer ou zoomer l’image

en: [modules] expand module without closing others
fr_FR: [modules] Déplie le module sans replier les autres

en: [modules] expand module and close others
fr_FR: [modules] Déplie le module et replie les autres

en: [modules] rename module
fr_FR: [modules] Renommer le module

en: [modules] change module position in pipe
fr_FR: [modules] Change la position du module dans le flux

note: Show infos key
en: show infos
fr_FR: Montrer les informations

en: middle
fr_FR: Milieu

en: open image in darkroom
fr_FR: Ouvrir l’image dans la chambre noire

en: switch to next/previous image
fr_FR: Passer à l’image suivante/précédente

en: zoom to 100% and back
fr_FR: Zoom à 100 % et retour vers ajusté

en: scroll the collection
fr_FR: Défiler la collection

en: change number of images per row
fr_FR: Changer le nombre d’image par ligne

en: select an image
fr_FR: Sélectionner un image

en: select range from last image
fr_FR: Sélectionne une étendue depuis la dernière image

en: add image to or remove it from a selection
fr_FR: Ajouter ou supprimer des images à/de la sélection

en: change image order
fr_FR: Changer l’ordre des images

en: zoom all the images
fr_FR: Zoom toutes les images

en: pan inside all the images
fr_FR: Déplacer toutes les images

en: zoom current image
fr_FR: Zoom image

en: pan inside current image
fr_FR: Déplacer l’image

en: zoom current image to 100% and back
fr_FR: Zoom sur l’image actuelle à 100 % et retour vers ajusté

en: zoom the main view
fr_FR: Zoom vue principale

en: pan inside the main view
fr_FR: Déplacer la vue principale

en: set display profile
fr_FR: Profils des écrans

en: whole
fr_FR: Entièrement

en: leave
fr_FR: Quitter

en: align images to grid
fr_FR: Aligner les images sur la grille

en: reset first image offset
fr_FR: Repositionner la première image

en: select toggle image
fr_FR: Inverser la sélection de l’image

en: select single image
fr_FR: Sélectionne une image unique

note: zoom for full culling & preview
en: preview zoom 100%
fr_FR: Zoom image 100 %

en: preview zoom fit
fr_FR: Zoom image ajustée

en: zoom max
fr_FR: Zoom maxi

en: zoom min
fr_FR: Zoom mini

en: scroll right
fr_FR: Défiler vers la droite

en: scroll right wide
fr_FR: Défiler largement vers la droite

en: scroll left
fr_FR: Défiler vers la gauche

en: scroll left wide
fr_FR: Défiler largement vers la gauche

en: scroll up
fr_FR: Défiler vers le haut

en: scroll up wide
fr_FR: Défiler largement vers la haut

en: scroll down
fr_FR: Défiler vers le bas

en: scroll down wide
fr_FR: Défiler largement vers le bas

en: [on image] open in darkroom
fr_FR: [sur image] Ouvre dans la chambre noire

en: [on map] zoom map
fr_FR: [sur carte] Agrandir la carte

en: move image location
fr_FR: Déplacer la position des images

[ctx: view]
en: print
fr_FR: Impression

en: no printers found!
fr_FR: Aucune imprimante trouvée !

en: end of images
fr_FR: Fin des images

en: end of images. press any key to return to lighttable mode
fr_FR: Fin des images, appuyez sur une touche pour revenir à la table lumineuse.

en: waiting to start slideshow
fr_FR: Le diaporama est prêt à être lancé

en: slideshow paused
fr_FR: Diaporama en pause

en: slideshow delay set to %d second | slideshow delay set to %d seconds
fr_FR[0]: Temporisation du diaporama ajustée à %d seconde
fr_FR[1]: Temporisation du diaporama ajustée à %d secondes

en: start and stop
fr_FR: Marche et arrêt

en: exit slideshow
fr_FR: Quitter le diaporama

en: slow down
fr_FR: Ralentir

en: speed up
fr_FR: Accélérer

en: step forward
fr_FR: Image suivante

en: step back
fr_FR: Image précédente

en: go to next image
fr_FR: Passe au fichier suivant

en: go to previous image
fr_FR: Passer à l’image précédente

en: new session initiated '%s'
fr_FR: Une nouvelle session est initiée « %s »

en: no camera with tethering support available for use...
fr_FR: Aucun boîtier n’est disponible pour la capture

en: left-click
fr_FR: Clic-gauche

en: right-click
fr_FR: Clic-droit

en: middle-click
fr_FR: Clic-milieu

en: left double-click
fr_FR: Double clic gauche

en: right double-click
fr_FR: Double clic-droit

en: drag and drop
fr_FR: Déplacer & déposer

en: left-click+drag
fr_FR: Clic-gauche+déplacer

en: right-click+drag
fr_FR: Clic-droit+déplacer

en: darktable - accels window
fr_FR: Darktable - fenêtre des raccourcis

en: switch to a classic window which will stay open after key release
fr_FR: Créer une fenêtre flottante persistante

note: we add the mouse actions too
en: mouse actions
fr_FR: Actions de la souris
