dasher master - en to ro translation catalogue (57 entries)

en: Dasher Manual
ro: Manualul Dasher

en: The Dasher Project
ro: Proiectul Dasher

en: Permission is granted to make and distribute verbatim copies of this manual provided the copyright notice and this permission notice are preserved on all copies.
ro: Permisiunea de a face și distribui copii identice ale acestui manual este permisă, cu condiția ca textul cu dreptul de autor și această notă sunt prezente la toate copiile.

en: UNIX is a trademark of X/Open Group.
ro: UNIX este marcă înregistrată a grupului X/Open.

en: Linux is a trademark of Linus Torvalds.
ro: Linux este marcă înregistrată a lui Linus Torvalds.

en: Windows is a trademark of Microsoft Corp.
ro: Windows este marcă înregistrată a corporației Microsoft.

en: Macintosh and Apple are trademarks of Apple Computer, Inc.
ro: Macintosh și Apple sunt mărci înregistrate ale Apple Computer, Inc.

en: All other trademarks are property of their respective owners.
ro: Toate celelalte mărci înregistrate sunt proprietatea respectivilor proprietari.

en: Introduction
ro: Introducere

en: What's New
ro: Ce este nou

en: New features In version 4.2
ro: Noi caracteristici în versiunea 4.2

en: What's coming in version 4.4
ro: Ce vine în versiunea 4.4

en: New language models will be added, which will make predictions at the word level as well as the letter level.
ro: Noi modele de limbi vor fi adăugate care vor face predicții la nivel de cuvânt precum și la nivel de literă.

en: Japanese and Chinese will be fully supported.
ro: Japoneza și chineza vor fi suportate complet.

en: Dasher Basics
ro: Dasher - funcții de bază

en: On a palmtop computer;
ro: Pe un calculator palmtop;

en: on a wearable computer;
ro: pe un calculator portabil;

en: Dasher can be used to write efficiently in any language.
ro: Dasher poate fi folosit pentru a scrie eficient în orice limbă.

en: Dasher is fast and fun to learn.
ro: Dasher e distractiv și ușor de învățat.

en: Dasher is <emphasis>free software</emphasis>. It's distributed under the same license as GNU/Linux, the GPL.
ro: Dasher este <emphasis>program liber</emphasis>. Este distribuit sub aceeași licență ca GNU/Linux, GPL.

en: How does Dasher work?
ro: Cum funcționează Dasher?

en: Financial Times, 5th February 2002
ro: Financial Times, 5 februarie 2002

en: Dasher explained -- the library analogy
ro: Dasher explicat -- analogia bibliotecii

en: The library of all books.
ro: Biblioteca cu toate cărțile.

en: First, they walk into the <quote><computeroutput>a</computeroutput></quote>; section of the library. There, they are confronted by books starting <quote><computeroutput>aa</computeroutput></quote>;, <quote><computeroutput>ab</computeroutput></quote>, <quote><computeroutput>ac</computeroutput>...</quote>; <quote><computeroutput>az</computeroutput></quote>; [Picture (ii)]. Looking more closely at the <quote><computeroutput>al</computeroutput></quote>; section, they can find books starting <quote><computeroutput>ala</computeroutput></quote>;, <quote>;<computeroutput>alb</computeroutput></quote>;,...; <quote><computeroutput>alz</computeroutput></quote>; [Picture (iii)].
ro: Pentru început, ei au mers în <quote><computeroutput>o</computeroutput></quote>; secțiune a bibliotecii. Acolo, ei se confruntă cu cărți de pornire <quote><computeroutput>aa</computeroutput></quote>;, <quote><computeroutput>ab</computeroutput></quote>, <quote><computeroutput>ac</computeroutput>...</quote>; <quote><computeroutput>az</computeroutput></quote>; [Picture (ii)]. Uitați-vă mai atent la <quote><computeroutput>al</computeroutput></quote>; secțiune, ei pot găsi carți de pornire <quote><computeroutput>ala</computeroutput></quote>;, <quote>;<computeroutput>alb</computeroutput></quote>;,...; <quote><computeroutput>alz</computeroutput></quote>; [Picture (iii)].

en: Tips for novices
ro: Sfaturi pentru începători.

en: Example
ro: Exemplu

en: Summary
ro: Rezumat

en: Don't click. Don't drag. And don't speed.
ro: Nu apăsați clic. Nu trageți. Și nu accelerați.

en: What do the colours mean?
ro: Ce înseamnă culorile?

en: <emphasis>white</emphasis> squares contain the space characters (always placed at the bottom of the alphabet);
ro: Pătratele <emphasis>albe</emphasis> conțin caractere spațiu (tot timpul puse în partea de jos a alfabetului);

en: a special <emphasis>yellow</emphasis> box contains the upper case characters [A-Z];
ro: o cutie <emphasis>galbenă</emphasis> specială conține litere mari [A-Z];

en: a <emphasis>red</emphasis> box contains numerals [0-9] (if the full alphabet is enabled);
ro: O cutie <emphasis>roșie</emphasis> conține numere [0-9] (daca întreg alfabetul este activat);

en: a <emphasis>green</emphasis> box contains punctuation characters (with the characters most similar to the space character [.,;:-] placed at the bottom, next to the <emphasis>white</emphasis> space character. Within the punctuation section, letters with similar roles are coloured similarly: punctuation characters similar to the period [.,;:-] are coloured slate-blue;
ro: O cutie <emphasis>verde</emphasis> conține semne de punctuație (cu caractere foarte asemănătoare cu caracterul spațiu [.,;:-] plasate la sfârșit, alături de caracterul spațiu <emphasis>alb</emphasis>. În cadrul secțiunii de punctuație, literele cu roluri similare sunt colorate similar: semnele de punctuație [.,;:-] sunt colorate cu slate-blue;

en: In languages with accents (grave, acute, circumflex, etc), the accents are displayed in an <emphasis>orange</emphasis> box.
ro: În limbile cu accente (grave, acuțite, circumflexe, etc), accentele sunt afișate într-o cutie <emphasis>portocalie</emphasis>.

en: In the Korean version of Dasher, three different colours are used to distinguish initial consonants, vowels, and terminal consonants.
ro: În versiunea coreană de Dasher sunt folosite trei culori diferite pentru a distinge consoanele inițiale, vocalele și consoanele terminale.

en: Install, run (wait a few seconds for it to load up the training file), then touch the screen with the stylus to make dasher move.
ro: Instalați, rulați (asteptați câteva secunde pentru a încărca fișierul de prezentare), apoi atingeți ecranul cu stylus pentru a mișca dasher.

en: How to use Dasher in real life
ro: Cum să utilizați Dasher în viața reală

en: Copy to clipboard
ro: Copierea în clipboard

en: Speaking
ro: Vorbirea

en: Dasher connects to your computer's built-in text-to-speech system. There are several ways to use Dasher for speaking.
ro: Dasher se conectează la sistemul de sintetizare vocală integrat în calculatorul dumneavostra. Există mai multe modalități de a utiliza Dasher pentru a vorbi.

en: You can choose to have Dasher `speak each word': every time you pass through the end of a word (by entering a space character for example), that word gets spoken immediately.
ro: Puteți alege să aveți Dasher „spune fiecare cuvânt”: de fiecare dată cand ați ajuns la sfârșitul cuvântului (prin introducerea caracterului spațiu de exemplu), acest cuvânt va fi spus imediat.

en: You can also choose to have Dasher `speak on stop': every time you stop Dasher moving, everything that is in the text box gets spoken.
ro: Puteți alege să aveți Dasher „vorbește la oprire”: de fiecare dată când opriți Dasher din mișcare, tot ce este în casetă de text va fi vorbit.

en: Save to file
ro: Salvarea în fișier

en: Send text to other window
ro: Trimiterea textului către o altă fereastră

en: Font sizes
ro: Mărimile fontului

en: Languages
ro: Limbi

en: Alternatively, if you have a touch screen, a single touch on the screen initiates a zoom to that position.
ro: Alternativ, dacă aveți touchscreen o singură atingere a ecranului inițiază o focalizare la acea poziție.

en: How many different switches, keys, or buttons can you easily operate?
ro: Câte comutatoare, taste sau butoane puteți opera cu ușurință?

en: 4, 5, 6, or 7
ro: 4, 5, 6, sau 7

en: 8 or more
ro: 8 sau mai multe

en: (One button) dynamic mode
ro: (Un buton) mod dinamic

en: Two button dynamic mode
ro: Două butoane mod dinamic

en: Correcting errors
ro: Corectarea erorilor

en: Click Mode
ro: Modul clic

en: Menu Mode
ro: Modul meniu

en: Direct Mode
ro: Modul direct
