dasher - en to af translation catalogue (177 entries)

en: Enter text without a keyboard
af: Tik teks sonder 'n sleutelbord

en: Predictive text entry
af: Voorspellende tekstoevoer

en: Alphabet:
af: Alfabet:

en: Copy
af: Kopieer

en: Copy _All
af: Kopieer _alles

en: Cut
af: Knip

en: Dasher _Tutorial
af: Dasher-_tutoriaal

en: New file
af: Nuwer lêer

en: Open file
af: Open lêer

en: Paste
af: Plak

en: Please Wait…
af: Wag asseblief…

en: Pr_eferences
af: Vo_orkeure

en: Save file
af: Stoor lêer

en: Save file as
af: Stoor lêer as

en: Select File
af: Kies lêer

en: Select Font
af: Kies skriftipe

en: Speed:
af: Spoed:

en: _About
af: _Aangaande

en: _Contents
af: _Inhoud

en: _Edit
af: R_edigeer

en: _File
af: _Lêer

en: _Help
af: _Hulp

en: _Import Training Text
af: Voer _opleidingsteks in

en: Full Demo
af: Volledige demonstrasie

en: Help
af: Hulp

en: Launch Dasher Game & Demo mode!
af: Lanseer Dasher se spel en demo-modus!

en: Level:
af: Vlak:

en: New sentence
af: Nuwe sin

en: Pr_eferences…
af: Voork_eure…

en: Preferences
af: Voorkeure

en: Quit
af: Sluit

en: Score:
af: Telling:

en: _About…
af: _Aangaande…

en: _Contents…
af: _Inhoud…

en: _Import Training Text…
af: Voer _opleidingsteks in…

en: Actions
af: Aksies

en: Adaptation
af: Aanpassing

en: Alphabet Selection
af: Alfabetkeuse

en: Appearance Options
af: Voorkomskeuses

en: Application Options
af: Toepassingkeuses

en: Application Style
af: Toepassingstyl

en: Colour Scheme
af: Kleurskema

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
af: Beheerstyl

en: Dasher Font
af: Dasher-skriftipe

en: Direction
af: Rigting

en: Editor Font
af: Skriftipe se redigeerder

en: Input Device
af: Toevoertoestel

en: Language Model
af: Taalmodel

en: Speed
af: Spoed

en: Starting and Stopping
af: Begin en stop

en: A_pplication
af: Toe_passing

en: Adapt speed automatically
af: Pas spoed outomaties aan

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
af: Alfabet se verstek

en: Bottom to Top
af: Onder na bo

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
af: _Beheer

en: Control mode
af: Beheermodus

en: Custom
af: Pasgemaak

en: Custom colour scheme:
af: Pasgemaakte kleurskema:

en: Dasher Preferences
af: Dasher-voorkeure

en: Direct entry
af: Direkte toevoer

en: Draw box outlines
af: Teken boksbuitelyne

en: Draw line between crosshairs and mouse
af: Teken 'n lyn tussen die kruis en die muis

en: Full Screen
af: Volskerm

en: Increase line thickness
af: Maak lyn dikker

en: Japanese
af: Japannees

en: Language model adapts as you write.
af: Die taalmodel pas aan terwyl u tik.

en: Large font
af: Groot skrif

en: Left to Right
af: Links na regs

en: Options
af: Keuses

en: Right to Left
af: Regs na links

en: Select Dasher Font
af: Kies skriftipe vir Dasher

en: Select Editor Font
af: Kies skriftipe vir redigeerder

en: Show mouse position
af: Wys muisposisie

en: Show speed slider
af: Wys spoedbeheer

en: Show toolbar
af: Vertoon nutsbalk

en: Small font
af: Klein skriftipe

en: Stand-alone
af: Aleenstaande

en: Start on left mouse button
af: Begin met linker muisknoppie

en: Start on space bar
af: Begin met spasiebalk

en: Start with mouse position:
af: Begin met muisposisie:

en: Timestamp new files
af: Gee tydstempel vir nuwe lêers

en: Top to Bottom
af: Bo na onder

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
af: Gebruik hierdie kontrole om die relatiewe groottes van
    die letterboksies aan te pas. Let op dat hoë waardes u
    skryfspoed sal verminder.

en: Very large font
af: Baie groot skrif

en: Word-based model
af: Woordgebaseerde model

en: _Appearance
af: _Voorkoms

en: _Language
af: _Taal

note: Abbreviation for Preferences
en: P
af: V

en: Color Scheme
af: Kleurskema

en: Display Size
af: Vertoongrootte

en: Orientation
af: Oriëntasie

en: Alphabet
af: Alfabet

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
af: Beheer

en: Enlarge input window
af: Vergroot toevoervenster

en: Prediction
af: Voorspelling

en: View
af: Bekyk

en: Large
af: Groot

en: Normal
af: Normaal

en: Very Large
af: Baie groot

en: _Dasher Font
af: Skriftipe vir _Dasher

en: _Dasher Font Size
af: Skrifgrootte vir _Dasher

en: _Edit Font
af: R_edigeer skriftipe

en: _Options
af: _Keuses

en: _Reset fonts
af: Stel skriftipes te_rug

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Zoom steps
af: Zoemstappe

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
af: Globale sleutelbordoorheersing

note: menu
en: Alternating Direct Mode
af: Alternerende direkte modus

en: Number of boxes
af: Aantal boksies

en: Safety margin
af: Veiligheidsdrempel

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
af: Mate van verskil tussen boksies

en: Maximum Zoom
af: Maksimum zoem

en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
af: Teken gidslyne op die skerm om die area te wys waar 'n kliek gaan inzoem

en: Click Mode
af: Klikmodus

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
af: Regs-zoem

note: bMenu
en: Compass Mode
af: Kompasmodus

en: Well done!
af: Goed gedoen!

en: Normal Control
af: Normale beheer

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
af: Kieslysmodus

en: Direct Mode
af: Direkte modus

en: Automatic calibration
af: Outomatiese kalibrering

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
af: Lang indruktyd

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
af: Aktiveer knoppie vir teruggaan

en: Slow startup
af: Stadige begin

en: Startup time
af: Begintyd

en: Percentage by which to automatically increase speed
af: Persentasie om spoed outomaties mee te vermeerder

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
af: Tyd waarna spoed outomaties vermeerder word (sekondes)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
af: Persentasie om spoed mee te verminder tydens agteruitbeweging

en: One Button Dynamic Mode
af: Enkelknop dinamiese modus

en: Factor by which to zoom in
af: Inzoemfaktor

note: COneDimensionalFilter(Dasher::CEventHandler * pEventHandler, CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
af: Eendimensionele modus

en: true
af: waar

en: false
af: vals

en: Port:
af: Poort:

en: X label:
af: X-etiket:

en: X minimum:
af: X-minimum:

en: X maximum:
af: X-maksimum:

en: Y label:
af: Y-etiket:

en: Y minimum:
af: Y-minimum:

en: Y maximum:
af: Y-maksimum:

en: Print socket-related debugging information to console:
af: Druk sokverwante ontfoutinligting na die konsole:

en: Socket Input
af: Soktoevoer

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
af: Aktiveer knoppies vir teruggaan en begin/stop

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
af: Keer op- en af-knopies om

en: Two Button Dynamic Mode
af: Tweeknop dinamiese modus

en: Default
af: Verstek

en: Description
af: Beskrywing

en: Integer parameters
af: Heelgetalparameters

en: String parameters
af: Stringparameters

en: Action
af: Aksie

note: TRANSLATORS: Show a button for the selected action in the Dasher window.
en: Show Button
af: Wys knoppie

en: Control Mode
af: Beheermodus

note: TRANSLATORS: Automatically perform the selected action when Dasher is stopped.
en: Auto On Stop
af: Outomaties by stilstand

en: Enter Text
af: Tik teks

en: Speak
af: Praat

note: TRANSLATORS: Send all text to the text-to-speech engine.
en: All
af: Alles

note: TRANSLATORS: Send most recently entered text to the text-to-speech engine.
en: Last
af: Laaste

note: TRANSLATORS: Repeat the last phrase sent to the text-to-speech engine.
en: Repeat
af: Herhaal

en: Unable to initialize speech support
af: Kan nie spraaksteun inisialiseer nie

en: Unable to initialize voices
af: Kan nie stemme inisialiseer nie

en: Warning: unable to set speech parameters
af: Waarskuwing: kan nie spraakparameters instel nie

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
af: Ongeldige keusestring gegee

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
af: Wil u die veranderinge aan %s stoor?
    
    Die veranderinge sal verlore wees as hulle nie gestoor word nie.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
af: Wil u die veranderinge stoor?
    
    Die veranderinge sal verlore wees as hulle nie gestoor word nie.

en: Don't save
af: Moenie stoor nie

en: Don't quit
af: Moenie afsluit nie

en: Save and quit
af: Stoor en sluit af

en: Are you sure you wish to quit?
af: Wil u beslis afsluit?

en: Unable to open help file
af: Kan nie hulplêer open nie

en: Dasher is a predictive text entry application
af: Dasher is 'n toepassing vir voorspellende tekstoevoer

en: Dasher Module Options
af: Dasher-modulekeuses

en: %s Options:
af: %s-keuses:

en: Mouse Input
af: Muistoevoer

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
af: Eendimensionele muistoevoer

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
af: Toepassingstyl (traditional, direct, compose of fullscreen)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
af: Oorheers gestoorde keuses

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
af: Beskryf "--options".

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
af: - 'n Toepassing vir tekstoevoer wat toeganklikheid respekteer
