dasher - en to ast translation catalogue (202 entries)

en: Enter text without a keyboard
ast: Introduz testu ensin un tecláu

en: Predictive text entry
ast: Entrada de testu predictivu

en: A_ppend to file
ast: _Amestar al ficheru

en: Alphabet:
ast: Alfabetu:

en: Copy
ast: Copiar

en: Copy _All
ast: Copiar _too

en: Cut
ast: Cortar

en: Dasher _Tutorial
ast: _Cursillu de Dasher

en: New file
ast: Ficheru nuevu

en: Open file
ast: Abrir ficheru

en: Paste
ast: Apegar

en: Please Wait…
ast: Espere…

en: Pr_eferences
ast: Prefere_ncies

en: Save file
ast: Guardar ficheru

en: Save file as
ast: Guardar ficheru como

en: Select File
ast: Esbillar ficheru

en: Select Font
ast: Escueyi una fonte

en: Speed:
ast: Velocidá:

en: _About
ast: T_ocante a

en: _Contents
ast: _Conteníu

en: _Edit
ast: _Editar

en: _File
ast: _Ficheru

en: _Help
ast: Ai_da

en: _Import Training Text
ast: _Importar testu d'entrenamientu

en: A_ppend to file…
ast: _Amestar al ficheru…

en: Demo!
ast: Demostración

en: Full Demo
ast: Demostración completa

en: Help
ast: Aida

en: Launch Dasher Game & Demo mode!
ast: Llanzar el mou Demostración y xuegu de Dasher!

en: Level:
ast: Nivel:

en: New sentence
ast: Nueva oración

en: Pr_eferences…
ast: Prefere_ncies...

en: Preferences
ast: Preferencies

en: Quit
ast: Colar

en: Score:
ast: Puntuación:

en: _About…
ast: Tocante a…

en: _Contents…
ast: _Conteníu…

en: _Import Training Text…
ast: _Importar testu d'entrenamientu…

en: Actions
ast: Aiciones

en: Adaptation
ast: Adautación

en: Alphabet Selection
ast: Escoyeta del alfabetu

en: Appearance Options
ast: Opciones d'aspeutu

en: Application Options
ast: Opciones de l'aplicación

en: Application Style
ast: Estilu de l'aplicación

en: Colour Scheme
ast: Esquema de color

en: Control Style
ast: Estilu de control

en: Dasher Font
ast: Fonte de Dasher

en: Direction
ast: Direición

en: Editor Font
ast: Fonte del editor

en: Input Device
ast: Preseos de entrada

en: Language Model
ast: Modelu de llingua

en: Smoothing
ast: Suavizáu

en: Speed
ast: Velocidá

en: Starting and Stopping
ast: Aniciu y detención

en: Adapt speed automatically
ast: Adautar la velocidad automáticamente

en: Alphabet Default
ast: Alfabetu predetermináu

en: Appearance
ast: Aspeutu

en: Application
ast: Aplicación

en: Bottom to Top
ast: D'abaxo a arriba

en: Centre circle
ast: Centrar círculu

en: Composition
ast: Composición

en: Control mode
ast: Mou de control

en: Custom
ast: Personalizáu

en: Custom colour scheme:
ast: Esquema de colores personalizáu:

en: Dasher Preferences
ast: Preferencies de Dasher

en: Direct entry
ast: Entrada direuta

en: Dock application window
ast: Anclar la ventana de l'aplicación

en: Draw box outlines
ast: Dibuxar berbesos de les caxes

en: Draw line between crosshairs and mouse
ast: Dibuxar llinia ente les cruces y el mur

en: Full Screen
ast: Pantalla completa

en: Increase line thickness
ast: Incrementar el grosor de la llinia

en: Japanese
ast: Xaponés

en: Language
ast: Llingua

en: Language model adapts as you write.
ast: El modelu de llingua adáutase a como escribes.

en: Large font
ast: Fonte grande

en: Left to Right
ast: Esquierda a drecha

en: Mixture model (PPM/dictionary)
ast: Modelu d'entemezu (PPM/diccionariu)

en: Options
ast: Opciones

en: Pause outside of canvas
ast: Posar fuera del llenzu

en: Right to Left
ast: Derecha a esquierda

en: Select Dasher Font
ast: Escueyi la fonte pa Dasher

en: Select Editor Font
ast: Escueyi una fonte pa el editor

en: Show mouse position
ast: Amosar la posición del mur

en: Show speed slider
ast: Amosar l'eslizador de velocidá

en: Show toolbar
ast: Amosar la barra de ferramientes

en: Small font
ast: Fonte pequeña

en: Stand-alone
ast: Solitariu

en: Standard letter-based PPM
ast: PPM basáu en carta standard

en: Start on left mouse button
ast: Entamar col botón esquierdu del mur

en: Start on space bar
ast: Entamar na barra de xeres

en: Start with mouse position:
ast: Entamar con posición del mur:

en: Timestamp new files
ast: Marca temporal nos ficheros nuevos

en: Top to Bottom
ast: D'arriba a abaxo

en: Two box
ast: Dos caxes

en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
ast: Usa esti control p'axustar los tamaños rellativos de 
    les caxes de lletres. Nota qu'escoyer valores 
    grandes amenorgará la velocidá d'escritura.

en: Very large font
ast: Fonte mui grande

en: Word-based model
ast: Modelu basáu en pallabres

en: Color Scheme
ast: Esquema de color

en: Display Size
ast: Tamañu de la pantalla

en: Orientation
ast: Orientación

en: Alphabet
ast: Alfabetu

en: Enlarge input window
ast: Allargar la ventana de entrada

en: Prediction
ast: Predicción

en: View
ast: Vista

en: Large
ast: Grande

en: Very Large
ast: Enorme

en: _Dasher Font
ast: Fonte de _Dasher

en: _Dasher Font Size
ast: Tamañu de Fonte de _Dasher

en: _Edit Font
ast: Fonte d'e_dición

en: _Options
ast: _Opciones

en: _Reset fonts
ast: _Restablecer fontes

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Zoom steps
ast: Pasos de l'ampliación

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
ast: Obtención global del tecláu

note: menu
en: Alternating Direct Mode
ast: Mou direutu alternante

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
ast: Tiempu d'analís nel mou menú (0 pa non analizar)

en: Number of boxes
ast: Númberu de caxes

en: Safety margin
ast: Marxe de seguridá

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
ast: Caxa non uniforme

en: Maximum Zoom
ast: Ampliación máxima

en: Click Mode
ast: Mou pulsación

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
ast: Ampliación drecha

note: bMenu
en: Compass Mode
ast: Mou brúxula

en: Well done!
ast: ¡Bien fecho!

en: Normal Control
ast: Control normal

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
ast: Mou menú

en: Direct Mode
ast: Mou direutu

en: Stylus Control
ast: Control

en: Automatic calibration
ast: Calibración automática

en: Eyetracker Mode
ast: Mou de rastréu visual

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
ast: Tiempu de pulsación llargu

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
ast: Tiempu de pulsación duble

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
ast: Activar botón de parada

en: Slow startup
ast: Aniciu sele

en: Startup time
ast: Tiempu d'aniciu

en: Percentage by which to automatically increase speed
ast: Porcentax nel qu'aumentar la velocidá automáticamente

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
ast: Tiempu dempués del que s'aumentará automáticamente la velocidá (segs)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
ast: Porcentax nel qu'amenorgar la velocidá a la inversa

en: One Button Dynamic Mode
ast: Mou dinámicu d'un botón

en: Scan time (each direction), in ms
ast: Tiempu d'analís (cada direición), en ms

en: Factor by which to zoom in
ast: Factor d'ampliación

en: Lag before user actually pushes button (ms)
ast: Allanciu enantes de que l'usuariu calca'l botón (ms)

note: COneDimensionalFilter(Dasher::CEventHandler * pEventHandler, CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
ast: Un mou dimensional

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
ast: el valor booleanu tien d'especificase como «true» o «false»

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
ast: opción desconocía, use "--help-options" pa obtener más información.

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
ast: Socket d'entrada de Dasher: falló al llanzar el filu del llector.

en: Port:
ast: Puertu:

en: X label:
ast: Etiqueta X:

en: X minimum:
ast: X mínimu:

en: X maximum:
ast: X máximu:

en: Y label:
ast: Etiqueta Y:

en: Y minimum:
ast: Y mínimu:

en: Y maximum:
ast: Y máximu:

en: Print socket-related debugging information to console:
ast: Imprenta la información de depuración rellacionada col socket na consola:

en: Socket Input
ast: Entrada del socket

en: Button offset
ast: Desplazamientu del botón

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
ast: Intervalu de pulsación múltiple

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
ast: Activar botones de parada ya aniciu

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
ast: Invertir botones d'arriba y abaxo

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
ast: La duble pulsación ye opuesta a flecha arriba/flecha abaxo: triple pa invertir

en: Two Button Dynamic Mode
ast: Mou dinámicu de dos botones

en: Offset for outer (second) button
ast: Desplazamientu pal botón secundariu

note: divisor step
en: Distance for 1st button UP
ast: Distancia pal primer botón flecha arriba

en: Distance for 1st button DOWN
ast: Distancia pal primer botón flecha abaxo

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
ast: Tolerancia pa tiempos imprecisos de pulsaciones del botón (en ms)

en: Slow startup time
ast: Allanciar el tiempu d'aniciu

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
ast: Mou dinámicu de pulsación duble (un botón nuevu)

en: Boolean parameters
ast: Parámetros booleanos

en: Default
ast: Predetermináu

en: Description
ast: Descripción

en: Integer parameters
ast: Parámetros enteros

en: String parameters
ast: Parámetros de cadena

en: Action
ast: Aición

note: TRANSLATORS: Show a button for the selected action in the Dasher window.
en: Show Button
ast: Amosar botón

en: Control Mode
ast: Mou de control

note: TRANSLATORS: Automatically perform the selected action when Dasher is stopped.
en: Auto On Stop
ast: Automáticu al parar

en: Enter Text
ast: Introduz testu

en: Speak
ast: Fakar

note: TRANSLATORS: Send all text to the text-to-speech engine.
en: All
ast: Too

note: TRANSLATORS: Send most recently entered text to the text-to-speech engine.
en: Last
ast: Caberu

note: TRANSLATORS: Repeat the last phrase sent to the text-to-speech engine.
en: Repeat
ast: Repetir

en: Unable to initialize speech support
ast: Imposible anicializar el sofitu pa voz

en: Unable to initialize voices
ast: Imposible anicializar les voces

en: Warning: unable to set speech parameters
ast: Avisu: Nun puede afitase los parámetros de fala

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
ast: falta l'axuste de la opción «=».

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
ast: Cadena d'opción especificada non válida

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
ast: ¿Quies guardar los cambeos a %s?
    
    Los cambeos perderánse si nun los guardes.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
ast: ¿Quies guardar los cambeos?
    
    Los cambeos perderánse si nun los guardes.

en: Don't save
ast: Non guardar

en: Don't quit
ast: Non colar

en: Save and quit
ast: Guardar y colar

en: Are you sure you wish to quit?
ast: ¿Seguru que quies colar?

en: Unable to open help file
ast: Nun pudo abrise'l ficheru d'aida

en: Dasher is a predictive text entry application
ast: Dasher ye una aplicación d'entrada de testu predictivu

en: Dasher Module Options
ast: Opciones de los módulos de Dasher

en: %s Options:
ast: %s opciones:

en: Mouse Input
ast: Entrada del mur

en: Pixels covering Y range
ast: Píxeles cubriendo'l rangu Y

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
ast: Una entrada dimensional del mur

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
ast: Estilu de l'aplicación («traditional», «direct», «compose», o «fullscreen»)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
ast: Sobroscribir les opciones atroxaes

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
ast: Describir "--options".

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
ast: - Una aplicación d'entrada de testu p'accesibilidá
