dasher master - en to bg translation catalogue (207 entries)

en: Enter text without a keyboard
bg: Въвеждане на текст без клавиатура

en: Predictive text entry
bg: Въвеждане на текст с предсказване

en: A_ppend to file
bg: _Добавяне към файл

en: Alphabet:
bg: Азбука:

en: Copy
bg: Копиране

en: Copy _All
bg: Копиране на _всичко

en: Cut
bg: Изрязване

en: Dasher _Tutorial
bg: _Въведение в Dasher

en: New file
bg: Нов файл

en: Open file
bg: Отваряне на файл

en: Paste
bg: Поставяне

en: Please Wait…
bg: Изчакайте…

en: Pr_eferences
bg: _Настройки

en: Save file
bg: Запазване на файл

en: Save file as
bg: Запазване на файл като

en: Select File
bg: Избор на файл

en: Select Font
bg: Избор на шрифт

en: Speed:
bg: Скорост:

en: _About
bg: _Относно

en: _Contents
bg: _Ръководство

en: _Edit
bg: _Редактиране

en: _File
bg: _Файл

en: _Help
bg: Помо_щ

en: _Import Training Text
bg: _Внасяне на текст за обучение

en: A_ppend to file…
bg: _Добавяне към файл

en: Demo!
bg: Демонстрация!

en: Full Demo
bg: Пълна демонстрация

en: Help
bg: Помощ

en: Launch Dasher Game & Demo mode!
bg: Стартиране на игра на Dasher и режим на демонстрация!

en: Level:
bg: Ниво:

en: New sentence
bg: Ново изречение

en: Pr_eferences…
bg: _Настройки

en: Preferences
bg: Настройки

en: Quit
bg: Спиране на програмата

en: Score:
bg: Точки:

en: _About…
bg: _Относно

en: _Contents…
bg: _Ръководство

en: _Import Training Text…
bg: _Внасяне на текст за обучение…

en: Actions
bg: Действия

en: Adaptation
bg: Адаптиране

en: Alphabet Selection
bg: Избор на азбука

en: Appearance Options
bg: Настройки на външния вид

en: Application Options
bg: Настройки на програмата

en: Application Style
bg: Начин на адаптиране

en: Colour Scheme
bg: Цветова схема

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
bg: Стил на управлението

en: Dasher Font
bg: Шрифт на Dasher

en: Direction
bg: Посока

en: Editor Font
bg: Шрифт на редактора

en: Input Device
bg: Входящо устройство

en: Language Model
bg: Модел на езика

en: Smoothing
bg: Заглаждане

en: Speed
bg: Скорост

en: Starting and Stopping
bg: Стартиране и спиране

en: A_pplication
bg: _Програма

en: Adapt speed automatically
bg: Автоматична промяна на скоростта

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
bg: Стандартната за азбуката

en: Bottom to Top
bg: От долу — нагоре

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
bg: _Управление

en: Centre circle
bg: в централния кръг

en: Composition
bg: Съставяне

en: Control mode
bg: Режим на управление

en: Custom
bg: Потребителска

en: Custom colour scheme:
bg: Потребителска цветова схема:

en: Dasher Preferences
bg: Настройки на Dasher

en: Direct entry
bg: Директен вход

en: Dock application window
bg: Скачване на прозореца на приложението

en: Draw box outlines
bg: Рисуване на външните линии на кутиите

en: Draw line between crosshairs and mouse
bg: Рисуване на линия между центъра на интерес и мишката

en: Full Screen
bg: На цял екран

en: Increase line thickness
bg: Увеличаване на дебелината на линията

en: Japanese
bg: Японски

en: Language model adapts as you write.
bg: Езиковият модел се адаптира докато пишете.

en: Large font
bg: Едър шрифт

en: Left to Right
bg: От ляво — надясно

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
bg: Смесен модел (предсказване по частично съвпадение/речник)

en: Options
bg: Настройки

en: Pause outside of canvas
bg: Пауза при излизане от прозореца

en: Right to Left
bg: От дясно — наляво

en: Select Dasher Font
bg: Избор на шрифт за Dasher

en: Select Editor Font
bg: Избор на шрифт за редактора

en: Show mouse position
bg: Показване на мястото на мишката

en: Show speed slider
bg: Показване на плъзгача на скоростта

en: Show toolbar
bg: Показване на лентата с инструментите

en: Small font
bg: Дребен шрифт

en: Stand-alone
bg: Самостоятелно

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
bg: Стандартно побуквено предсказване по частично съвпадение

en: Start on left mouse button
bg: Започване при натискане на левия бутон на мишката

en: Start on space bar
bg: Започване с натискането на клавиша за интервал

en: Start with mouse position:
bg: Започване с позиция на мишката:

en: Timestamp new files
bg: Поставяне на време на новите файлове

en: Top to Bottom
bg: От горе — надолу

en: Two box
bg: между две кутии

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
bg: С това установявате относителните размери
    на кутиите за буквите. Големите стойности
    забавят скоростта на писане.

en: Very large font
bg: Много едър шрифт

en: Word-based model
bg: Базиран на думи

en: _Appearance
bg: _Външен вид

en: _Language
bg: _Език

note: Abbreviation for Preferences
en: P
bg: П

en: Color Scheme
bg: Цветова схема

en: Display Size
bg: Размер на екрана

en: Orientation
bg: Ориентация

en: Alphabet
bg: Азбука

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
bg: Управление

en: Enlarge input window
bg: Увеличаване на прозореца за въвеждане

en: Prediction
bg: Предсказване

en: View
bg: Изглед

en: Large
bg: Едър

en: Normal
bg: Нормален

en: Very Large
bg: Много едър

en: _Dasher Font
bg: _Шрифт на Dasher

en: _Dasher Font Size
bg: _Големина на шрифта

en: _Edit Font
bg: _Избор на шрифт

en: _Options
bg: _Настройки

en: _Reset fonts
bg: _Пренастройване на шрифтовете

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Zoom steps
bg: Стъпки на увеличение

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
bg: Глобално прихващане на клавиатурата

note: menu
en: Alternating Direct Mode
bg: Втори директен

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
bg: Време за обхождане при меню (0 — без преминаване)

en: Number of boxes
bg: Брой кутии

en: Safety margin
bg: Допустима граница

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
bg: Нееднаквост на кутиите

en: Maximum Zoom
bg: Максимално увеличение

en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
bg: Изчертаване на областта на екрана, където ще се показва увеличеното

en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
bg: Показване на нелинейността на преобазуването чрез криви линии

en: Click Mode
bg: Чрез натискане

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
bg: Увеличаване надясно

note: bMenu
en: Compass Mode
bg: Компас

en: Well done!
bg: Много добре!

en: Normal Control
bg: Нормално управление

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
bg: С меню

en: Direct Mode
bg: Директен

en: Stylus Control
bg: Чрез писалка

en: Automatic calibration
bg: Автоматична калибрация

en: Eyetracker Mode
bg: Следене на очите

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
bg: Време за дълго натискане

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
bg: Време за двукратно натискане

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
bg: Включване на бутона за отказване

en: Slow startup
bg: Бавно стартиране

en: Startup time
bg: Време за стартиране

en: Percentage by which to automatically increase speed
bg: Процент за автоматично увеличаване на скоростта

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
bg: Време в секунди, след което скоростта да се увеличи автоматично

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
bg: Процент за автоматично намаляване на скоростта при обръщане

en: One Button Dynamic Mode
bg: Еднобутонен, динамичен

en: Scan time (each direction), in ms
bg: Време за обхождане в ms (във всяка посока)

en: Factor by which to zoom in
bg: Коефициент на увеличение

en: Lag before user actually pushes button (ms)
bg: Забавяне в милисекунди преди потребителят действително да натисне бутона

note: COneDimensionalFilter(Dasher::CEventHandler * pEventHandler, CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
bg: Едномерен

en: true
bg: истина

en: false
bg: лъжа

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
bg: булевата стойност трябва да бъде зададена като „истина“ или „лъжа“.

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
bg: непозната опция. За повече информация пробвайте „"--help-options“.

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
bg: Вход на Dasher от гнездо: неуспех при стартиране на нишката за четеца.

en: Port:
bg: Порт:

en: X label:
bg: Етикет по X:

en: X minimum:
bg: Минимум по X:

en: X maximum:
bg: Максимум по X:

en: Y label:
bg: Етикет по Y:

en: Y minimum:
bg: Минимум по Y:

en: Y maximum:
bg: Максимум по Y:

en: Print socket-related debugging information to console:
bg: Отпечатване на конзолата на информация за изчистване на грешки:

en: Socket Input
bg: Вход от гнездо

en: Button offset
bg: Отместване на бутоните

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
bg: Време за многократно натискане

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
bg: Включване на бутоните за отказване и стартиране/спиране

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
bg: Размяна на бутоните за горе и долу

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
bg: Двойното натискане е обратно нагоре/надолу — тройното обръща наново

en: Two Button Dynamic Mode
bg: Двубутонен, динамичен

en: Offset for outer (second) button
bg: Отместване за външния (втория) бутон

note: divisor step
en: Distance for 1st button UP
bg: Разстояние за отпускане на 1-я бутон

en: Distance for 1st button DOWN
bg: Разстояние за натискане на 1-я бутон

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
bg: Допустим интервал за ненавременно натискане на бутон (в ms)

en: Slow startup time
bg: Бавно стартиране

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
bg: Динамичен режим с двукратно натискане (нов бутон)

en: Boolean parameters
bg: Булеви параметри

en: Default
bg: Стандартната за азбуката

en: Description
bg: Описание

en: Integer parameters
bg: Целочислени параметри

en: String parameters
bg: Низови параметри

en: Action
bg: Действие

note: TRANSLATORS: Show a button for the selected action in the Dasher window.
en: Show Button
bg: Показване на бутон

en: Control Mode
bg: Режим на управление

note: TRANSLATORS: Automatically perform the selected action when Dasher is stopped.
en: Auto On Stop
bg: Автоматично при спиране

en: Unable to initialize speech support
bg: Поддръжката на гласовете не може да бъде инициализирана

en: Warning: unable to set speech parameters
bg: Внимание: параметрите на речта не можаха да бъдат настроени

en: Unable to initialize voices
bg: Гласовете не могат да бъдат инициализирани

en: Enter Text
bg: Въвеждане на текст

en: Script
bg: Скрипт

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
bg: знакът „=“ е пропуснат при задаването на опция.

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
bg: Неправилен низ за опция

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
bg: Искате ли да запазите промените в „%s“?
    
    В противен случай те ще бъдат изгубени.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
bg: Искате ли да запазите промените?
    
    В противен случай те ще бъдат изгубени.

en: Don't save
bg: Без запазване

en: Don't quit
bg: Продължаване на работата

en: Save and quit
bg: Запазване и спиране

en: Are you sure you wish to quit?
bg: Сигурни ли сте, че искате да спрете програмата?

en: Unable to open help file
bg: Файлът с помощта не може да бъде отворен.

en: Dasher is a predictive text entry application
bg: Dasher е приложение за въвеждане на текст с предсказване

en: Dasher Module Options
bg: Настройки на модул на Dasher

en: %s Options:
bg: Настройки на режима „%s“:

en: Mouse Input
bg: Вход от мишка

en: Pixels covering Y range
bg: Пиксели покриващи диапазона по Y

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
bg: Едномерен вход от мишката

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
bg: Начин на адаптиране „traditional“ (традицио-
                                     нен), „direct“ (директен), „compose“ (съста-
                                     вяне) или „fullscreen“ (на цял екран)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
bg: Задаване на опции различни от стандартните

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
bg: Описание на „--options“.

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
bg: — приложение за достъпно въвеждане на текст
