dasher master - en to de translation catalogue (244 entries)

en: Predictive text entry
de: Voraussagende Texteingabe

en: Enter text without a keyboard
de: Texteingabe ohne Tastatur

en: _File
de: _Datei

en: _Edit
de: _Bearbeiten

en: Copy _All
de: A_lles kopieren

en: _Options
de: _Einstellungen

en: _Edit Font
de: _Schrift bearbeiten

en: _Dasher Font
de: _Dasher-Schrift

en: _Dasher Font Size
de: Dasher-Schrift_größe

en: Large
de: Groß

en: Very Large
de: Sehr groß

en: _Reset fonts
de: Schriften _zurücksetzen

en: _Help
de: _Hilfe

en: _About
de: _Info

en: Select File
de: Datei auswählen

en: Select Font
de: Schrift auswählen

en: Dasher Preferences
de: Dasher-Einstellungen

en: Alphabet Selection
de: Alphabetauswahl

en: Color Scheme
de: Farbwahl

en: Custom colour scheme:
de: Eigenes Farbschema:

en: Speed
de: Geschwindigkeit

en: Adapt speed automatically
de: Geschwindigkeit automatisch anpassen

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
de: Eingabe

en: Display Size
de: Bildschirmgröße

en: Enlarge input window
de: Eingabefenster vergrößern

en: Orientation
de: Ausrichtung

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
de: Alphabetvorgabe

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Left to Right
de: Links nach rechts

en: Right to Left
de: Rechts nach links

en: Top to Bottom
de: Oben nach unten

en: Bottom to Top
de: Unten nach oben

en: View
de: Ansicht

en: Language Model
de: Sprachmodell

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
de: Normales, Buchstaben orientiertes PPM

en: Word-based model
de: Wort-basiertes Modell

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
de: Gemischtes Modell (prediction by partial match (PPM)/Wörterbuch)

en: Japanese
de: Japanisch

en: Adaptation
de: Anpassung

en: Language model adapts as you write.
de: Sprachmodell passt sich während des Schreibens an.

en: Smoothing
de: Glättung

en: Prediction
de: Voraussage

note: Abbreviation for Preferences
en: P
de: V

en: Please Wait…
de: Bitte warten …

en: Centre circle
de: Drehpunktskreis

en: Two box
de: Zwei Boxen

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
de: Hiermit können Sie die relative Größe der Buchstabenfelder
    anpassen. Beachten Sie, dass große Werte Ihre
    Schreibgeschwindigkeit negativ beeinflussen.

en: Direction
de: Ausrichtung

note: This means that you always want to write left-to-right regardless of the normal direction for the alphabet you are using
en: Always Left-to-Right
de: Immer »Links nach rechts«

en: Always Right-to-Left
de: Immer »Rechts nach links«

en: Always Top-to-Bottom
de: Immer »Oben nach unten«

en: Always Bottom-to-Top
de: Immer »Unten nach oben«

en: _Language
de: _Sprache

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
de: Eingabemodus

en: Options
de: Optionen

en: Input Device
de: Eingabegerät

en: Starting and Stopping
de: Starten und Stoppen

en: Start on left mouse button
de: Beim Drücken der linken Maustaste beginnen

en: Start on space bar
de: Beim Drücken der Leertaste beginnen

en: Start with mouse position:
de: An Mausposition beginnen:

en: Pause outside of canvas
de: Außerhalb der Arbeitsfläche unterbrechen

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
de: _Eingabe

en: Colour Scheme
de: Farbwahl

en: Appearance Options
de: Ansichtseinstellungen

en: Show mouse position
de: Mausposition anzeigen

en: Draw line between crosshairs and mouse
de: Linie zwischen Fadenkreuzen und Maus zeichnen

en: Increase line thickness
de: Linienstärke erhöhen

en: Draw box outlines
de: Box-Ränder zeichnen

en: Dasher Font
de: Dasher-Schriftart

en: Select Dasher Font
de: Dasher-Schriftart auswählen

en: Small font
de: Kleine Schriftart

en: Large font
de: Große Schriftart

en: Very large font
de: Sehr große Schriftart

en: _Appearance
de: _Aussehen

en: Application Options
de: Anwendungs-Einstellungen

en: Timestamp new files
de: Neue Dateien mit Zeitstempel versehen

en: Show toolbar
de: Werkzeugleiste anzeigen

en: Show speed slider
de: Geschwindigkeitsregler anzeigen

en: Control mode
de: Steuermodus

en: Copy All on stop
de: Alles beim Anhalten kopieren

en: Speak All on stop
de: Alles beim Anhalten vorlesen

en: Speak words as you write
de: Worte während des Schreibens vorlesen

en: Editor Font
de: Editor-Schriftart

en: Select Editor Font
de: Editor-Schriftart auswählen

en: Application Style
de: Anwendungsstil

en: Stand-alone
de: Eigenständig

en: Composition
de: Anordnung

en: Direct entry
de: Direkte Eingabe

en: Full Screen
de: Vollbild

en: A_pplication
de: A_nwendung

en: New file
de: Neue Datei

en: Open file
de: Datei öffnen

en: Save file
de: Datei speichern

en: Save file as
de: Datei speichern unter

en: A_ppend to file…
de: An Datei _anhängen

en: _Import Training Text…
de: _Trainingstext importieren …

en: Quit
de: Verlassen

en: Cut
de: Ausschneiden

en: Copy
de: Kopieren

en: Paste
de: Einfügen

en: Pr_eferences…
de: _Einstellungen …

en: Preferences
de: Einstellungen

en: _Contents…
de: In_halte …

en: Help
de: Hilfe

en: _About…
de: _Info …

en: Direct Mode
de: Direkter Modus

en: _Direct Mode
de: _Direkter Modus

en: _Game Mode
de: _Spielmodus

en: Speed:
de: Geschwindigkeit:

note: think XML_LChar==char, depends on preprocessor variables... /TRANSLATORS: the first string is the error message from the XML Parser; / the second is the URL of the file we're trying to read.
en: XML Error %s in file %s
de: XML-Fehler %s in der Datei %s

en: File ends with incomplete UTF-8 character beginning 0x%x (expecting %i bytes but only %i)
de: Datei endet mit unvollständigem UTF-8-Zeichen bei 0x%x (%i Byte wurden erwartet, aber nur %i vorhanden)

en: Read invalid UTF-8 character 0x%x
de: Ungültiges UTF-8-Zeichen 0x%x gelesen

note: /TRANSLATORS: the string "GameTextFile" is the name of a setting in gsettings / (or equivalent), and should not be translated. The %s is the value of that / setting (this message displayed only if the user has provided a value)
en: Note: GameTextFile setting specifies game sentences file '%s' but this does not exist
de: Hinweis: Einstellung für GameTextFile verweist auf Textdatei »%s«, welche aber nicht existiert

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Frames over which to perform zoom
de: Einzelbilder, für die die Vergrößerung ausgeführt werden soll

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
de: Globales Erfassen der Tastatur

note: menu
en: Alternating Direct Mode
de: Abwechselnder direkter Modus

en: Auto-increasing speed to %0.2f
de: Geschwindigkeit wird automatisch auf %0.2f erhöht

en: Auto-decreasing speed to %0.2f
de: Geschwindigkeit wird automatisch auf %0.2f verringert

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
de: Abtastzeit im Menümodus (0 bedeutet keine Abtastung)

en: Number of forward boxes
de: Anzahl der Boxen

en: Safety margin
de: Sicherheitsrand

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
de: Ungleichförmigkeit der Box

en: Maximum Zoom
de: Maximale Vergrößerung

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
de: Hinweise auf dem Bildschirm anzeigen, die den Bereich hervorheben, den ein Klick vergrößert

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
de: Linien verformen, um einer nicht-linearen Ansichtstransformation zu genügen

en: Click Mode
de: Klickmodus

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
de: Vergrößerung mit Rechts

note: bMenu
en: Compass Mode
de: Kompass-Modus

note: /TRANSLATORS: %s is the name of the alphabet; the string "GameTextFile" / refers to a setting name in gsettings or equivalent, and should not be translated.
en: Could not find game sentences file for %s - check alphabet definition, or override with GameTextFile setting
de: Spieldatei für %s konnte nicht gefunden werden. Überprüfen Sie die Alphabetdefinition oder überschreiben Sie die Einstellung für GameTextFile.

en: Normal Control
de: Normale Steuerung

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
de: Menümodus

en: Vertical distance from mouse/gaze to target (400=screen height)
de: Vertikaler Abstand zwischen Maus/Blickverfolger zum Ziel (400=Bildschirmhöhe)

en: Learn offset (previous) automatically, e.g. gazetrackers
de: (Vorherigen) Versatz automatisch lernen, z.B. für Blickverfolger

en: At top and bottom, scroll more and translate less (makes error-correcting easier)
de: Oben und unten mehr rollen und weniger übersetzen (erleichtert Fehlerkorrektur)

en: Screen geometry (mostly for tall thin screens) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log
de: Bildschirmgeometrie (hauptsächlich für hohe, schmale Bildschirme) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log

en: Shape type: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles
de: Formtyp: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles

en: Distance from right-hand-side Y-axis, at which maximum speed is reached. (2048=xhair)
de: Abstand von der rechten y-Achse, an der die Höchstgeschwindigkeit erreicht wird. (2048=xhair)

en: Hold right mouse button / key 1 to go 3/4 faster
de: Halten Sie die rechte Maustaste / Taste 1 gedrückt, um dreiviertel schneller zu sein

en: Use exact computation of per-frame movement (slower)
de: Exakte Berechnung der Bewegung pro Einzelbild verwenden (langsamer)

en: Demo Mode (no input)
de: Demonstrationsmodus (keine Eingabe)

en: Filename of sentences to enter
de: Dateiname des Satzes zum Eingeben

en: Distance of sentence from center to decide user needs help
de: Abstand des Satzes von der Mitte, um zu entscheiden, ob der Benutzer Hilfe benötigt

en: Time for which user must need help before help drawn
de: Zeit, in welcher der Benutzer als Hilfe benötigend angesehen wird, bevor die Hilfe ausgeführt wird

en: When we give help, show the shortest path to the target sentence?
de: Soll bei Hilfeanzeige der kürzeste Pfad zum Zielsatz angezeigt werden?

en: Warning: faulty alphabet definition: training-start delimiter %s must be a single unicode character. May be unable to process training file.
de: Warnung: Falsche Definition des Alphabets: Das Zeichen %s, das den Beginn einer Traininssequenz einleitet, muss ein einzelnes Unicode-Zeichen sein. Dies kann dazu führen, dass Dasher nicht in der Lage ist, die Trainingsdatei zu verarbeiten.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character; ignoring group specifier
de: Warnung: Trainingsdatei enthält das Zeichen »%s« als Teil der Gruppe »%s«, aber keine Gruppe diesen Namens enthält dieses Zeichen; Ignoriere die Gruppenbezeichnung

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
de: Warnung: Trainingsdatei enthält das Zeichen »%s« als Teil der Gruppe »%s«, aber keine Gruppe diesen Namens enthält dieses Zeichen. Dasher wird nicht verstehen, wie sie dieses Zeichen schreiben möchten.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but alphabet contains several such groups. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
de: Warnung: Trainingsdatei enthält das Zeichen »%s« als Teil der Gruppe »%s«, aber das Alphabet enthält mehrere solche Gruppen. Dasher wird nicht verstehen, wie sie dieses Zeichen schreiben möchten.

en: Warning: in training file, annotation '<%s>' is followed by another annotation and will be ignored
de: Warnung: Trainingsdatei enthält die Anmerkung »<%s>« gefolgt von einer anderen Anmerkung. Die erste Anmerkung wird ignoriert.

en: In file %s, the following %i symbol appeared without annotations saying how it should be entered, but it can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter this symbol: | In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
de[0]: In der Datei %s kommt %i Symbol vor, ohne dass eine Anmerkung erklärt, wie es eingegeben werden solle, aber das Symbol kann auf verschiedene Wege eingegeben werden. Dasher wird nicht lernen können, wie sie dieses Symbol eingeben wollen:
de[1]: In der Datei %s kommen folgende %i Symbole vor, ohne dass eine Anmerkung erklärt, wie sie eingegeben werden sollen, aber jedes Symbol kann auf verschiedene Wege eingegeben werden. Dasher wird nicht lernen können, wie sie diese Symbole eingeben wollen:

en: In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
de: In der Datei %s kommen folgende %i Symbole vor, ohne dass eine Anmerkung erklärt, wie sie eingegeben werden sollen, aber jedes Symbol kann auf verschiedene Wege eingegeben werden. Dasher wird nicht lernen können, wie sie diese Symbole eingeben wollen:

en: Training on User Text
de: Training mit Benutzertext

en: Training on System Text
de: Training mit Systemtext

note: /TRANSLATORS: These 3 messages will be displayed when the user has just chosen a new alphabet. The %s parameter will be the name of the alphabet.
en: No user training text found - if you have written in "%s" before, this means Dasher may not be learning from previous sessions
de: Kein benutzerdefinierter Trainingstext gefunden. Falls Sie zuvor in »%s« geschrieben haben, wird Dasher nicht aus vorherigen Sitzungen lernen können.

en: No training text (user or system) found for "%s". Dasher will still work but entry will be slower. We suggest downloading a training text file from the Dasher website, or constructing your own.
de: Kein Trainingstext (benutzerdefiniert oder System) für »%s« gefunden. Dasher wird funktionieren, aber die Eingabe wird langsamer sein. Wir empfehlen Ihnen, entweder eine Trainingsdatei von der Dasher-Webseite herunterzuladen oder eine eigene Trainingsdatei zu erstellen.

en: "%s" does not specify training file. Dasher will work but entry will be slower. Check you have the latest version of the alphabet definition.
de: »%s« ist keine Trainingsdatei. Dasher wird funktionieren, aber die Eingabe wird langsamer sein. Prüfen Sie, ob Sie über die neueste Version der Alphabet-Definition verfügen.

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
de: Lange Haltezeit

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
de: Zeit für Doppelklick

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
de: Backoff-Knopf aktivieren

en: Slow startup
de: Langsamer Start

en: Startup time
de: Startzeit

en: Percentage by which to automatically increase speed
de: Prozentanteil, nach dem automatisch die Geschwindigkeit erhöht wird

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
de: Zeit (in Sekunden), nach der automatisch die Geschwindigkeit erhöht werden soll

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
de: Prozentanteil, nach der automatisch die Geschwindigkeit gesenkt wird

en: One Button Dynamic Mode
de: Dynamischer Modus mit Einknopfsteuerung

en: Scan time (each direction), in ms
de: Abtastzeit (jede Richtung), in Millisekunden

en: Factor by which to zoom in
de: Vergrößerungsfaktor

en: Lag before user actually pushes button (ms)
de: Verzögerung (in ms), bevor der Benutzer tatsächlich den Knopf drückt

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
de: Eindimensionaler Modus

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Ignoring group specifier.
de: Warnung: Trainingsdatei enthält das Zeichen »%s« als Teil der Gruppe »%s«, aber keine Gruppe dieses Namens enthält dieses Zeichen. Ignoriere die Gruppenbezeichnung

en: true
de: wahr

en: True
de: Wahr

en: false
de: falsch

en: False
de: Falsch

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
de: Wahrheitswert muss entweder »wahr« oder »falsch« sein

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
de: Unbekannte Option, bitte nutzen Sie »--help-options« für weitere Informationen.

en: X label:
de: X-Beschriftung:

en: X minimum:
de: X-Minimum:

en: X maximum:
de: X-Maximum:

en: Y label:
de: Y-Beschriftung:

en: Y minimum:
de: Y-Minimum:

en: Y maximum:
de: Y-Maximum:

en: Print socket-related debugging information to console:
de: Socket-bezogene Debugginginformationen auf der Konsole ausgeben:

en: Socket Input
de: Socket-Eingabe

note: TODO This is not a very good error message even in English...???
en: Error creating socket
de: Fehler beim Erstellen des Sockets

en: Error binding to socket - already in use?
de: Fehler beim Koppeln an Socket - bereits in Verwendung?

en: Warning truncating socket input label '%s' to %i characters.
de: Warnung: Eingabelabel »%s« des Sockets wird auf %i Zeichen beschnitten.

en: Socket input: Error reading from socket
de: Socket-Eingabe: Fehler beim Lesen vom Socket

en: Dasher Socket Input error: %s: %s
de: Socket-Eingabefehler in Dasher: %s: %s

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
de: Dasher-Socket-Eingabe: Starten des Lese-Threads fehlgeschlagen.

en: Max time for a 'tap' (anything longer is held)
de: Maximale Zeit für einen »Tap« (Überschreitung dieser Zeit wird als Halten angesehen)

en: Stylus Control
de: Stift-Steuerung

note: no context switch commands will be executed!
en: Warning: faulty alphabet definition, escape sequence %s must be a single unicode character. This may worsen Dasher's text prediction.
de: Warnung: Falsche Definition des Alphabets. Die Escape-Sequenz %s muss ein einzelnes Unicode-Zeichen sein. Dies kann die Textvoraussage in Dasher verschlechtern.

en: Unable to open file "%s" for reading
de: Datei »%s« kann nicht zum Lesen geöffnet werden

en: Button offset
de: Knopf-Offset

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
de: Zeitintervall für Mehrfachklicks

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
de: Backoff- und Start/Stop-Knöpfe aktivieren

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
de: Hoch- und Runter-Knöpfe umkehren

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
de: Doppelklick entspricht dem jeweils anderen Hoch-/Runter-Knopf — dreifach entspricht umkehren

en: Two Button Dynamic Mode
de: Dynamischer Modus mit Zweiknopfsteuerung

en: Offset for outer (second) button
de: Offset für den äußeren (zweiten) Knopf

note: divisor step
en: Distance between down markers (long gap)
de: Abstand zwischen Abwärtsmarkierungen (langer Zwischenraum)

en: Distance between up markers, as percentage of long gap
de: Abstand zwischen Aufwärtsmarkierungen, als Prozentsatz des langen Zwischenraums

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
de: Toleranz gegenüber ungenauem Timing bei Knopfdruck (in Millisekunden)

en: Use push and release times of single press rather than push times of two presses
de: Zeiten für Drücken und Loslassen eines einzelnen Drucks anstelle der Zeiten zweier Drücke verwenden

en: Slow startup time
de: Langsame Startzeit

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
de: Dynamischer Modus mit Doppelklicken (Neuer erster Knopf)

en: Boolean parameters
de: Wahrheitswert-Parameter

en: Default
de: Vorgabe

en: Description
de: Beschreibung

en: Integer parameters
de: Ganzzahl-Parameter

en: String parameters
de: Zeichenkette-Parameter

en: _Open
de: Ö_ffnen

en: _Cancel
de: A_bbrechen

en: _Save
de: _Speichern

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
de: Der Optionseingabe fehlt ein »=«.

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
de: Ungültige Zeichenkette als Option eingegeben

en: Welcome to Dasher Game Mode! Game Mode is a fun way to practice entering text in Dasher. Please select a training text to play with:
de: Willkommen zum Spielmodus von Dasher! Der Spielmodus ist ein Weg zum Üben der Texteingabe in Dasher. Bitte wählen Sie einen Trainingstext zum Spielen aus:

en: Use Default
de: Vorgabe verwenden

en: Choose File...
de: Datei wählen …

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Are you sure you wish to turn off game mode? All unsaved changes will be lost.
de: Sind Sie sicher, dass Sie den Spielmodus abbrechen wollen? Alle ungespeicherten Änderungen werden dadurch verloren gehen.

en: No
de: Nein

en: Yes
de: Ja

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
de: Änderungen in %s vor dem Beenden speichern?
    
    Falls Sie die Änderungen nicht speichern, gehen sie unwiderruflich verloren.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
de: Änderungen vor dem Beenden speichern?
    
    Falls Sie die Änderungen nicht speichern, gehen sie unwiderruflich verloren.

en: Quit without saving
de: Schließen, ohne zu speichern

en: Don't quit
de: Nicht beenden

en: Save and quit
de: Speichern und beenden

en: Are you sure you wish to quit?
de: Sind Sie sicher, dass Sie das Programm beenden möchten?

en: Unable to open help file
de: Die Hilfedatei kann nicht geöffnet werden

en: Dasher is a predictive text entry application
de: Dasher ist eine Anwendung zur vorausschauenden Texteingabe

en: _Close
de: S_chließen

en: Dasher Module Options
de: Dasher Moduloptionen

en: %s Options:
de: %s-Optionen

en: Mouse Input
de: Mauseingabe

en: Pixels covering Y range
de: Pixel, die den Y-Bereich abdecken

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
de: Eindimensionale Mauseingabe

en: Action
de: Aktion

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
de: Anwendungsstil (»traditional«, »direct«, »compose« or »fullscreen«)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
de: Gespeicherte Optionen überschreiben

en: XML configuration file name
de: Name der XML-Konfigurationsdatei

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
de: Beschreibt »--options«".

note: parse command line options Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
de: - Eine Anwendung zur barrierefreien Texteingabe
