dasher - en to fi translation catalogue (161 entries)

en: Predictive text entry
fi: Ennustava tekstisyöttö

en: Enter text without a keyboard
fi: Syötä tekstiä ilman näppäimistöä

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Copy _All
fi: Kopioi _kaikki

en: _Options
fi: _Asetukset

en: _Edit Font
fi: _Muokkaa fonttia

en: _Dasher Font
fi: _Dasherin fontti

en: _Dasher Font Size
fi: _Dasherin fontin koko

en: Normal
fi: Normaali

en: Large
fi: Suuri

en: Very Large
fi: Hyvin suuri

en: _Reset fonts
fi: _Palauta oletusfontit

en: _Help
fi: O_hje

en: _About
fi: _Tietoja

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Select Font
fi: Valitse fontti

en: Dasher Preferences
fi: Dasherin asetukset

en: Custom colour scheme:
fi: Oma väriyhdistelmä:

en: Alphabet
fi: Aakkosto

en: Adapt speed automatically
fi: Mukaudu automaattisesti nopeuteen

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
fi: Ohjain

en: Enlarge input window
fi: Suurenna syöttöikkunaa

en: Orientation
fi: Suunta

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
fi: Oletusaakkosto

en: Custom
fi: Oma

en: Left to Right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Right to Left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Top to Bottom
fi: Ylhäältä alas

en: Bottom to Top
fi: Alhaalta ylös

en: View
fi: Näkymä

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
fi: Normaali kirjaimiin perustuva PPM

en: Word-based model
fi: Sanoihin perustuva malli

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
fi: Sekoitusmalli (PPM/sanakirja)

en: Japanese
fi: Japaniksi

en: Language model adapts as you write.
fi: Kielimalli mukautuu kun kirjoitat

en: Prediction
fi: Ennustus

en: Please Wait…
fi: Odota hetki…

en: Centre circle
fi: Keskusympyrä

en: Two box
fi: Kaksi laatikkoa

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
fi: Käytä tätä säädintä kirjainlaatikoiden suhteellisen
    koon valitsemiseen. Ota huomioon, että suuren arvon
    valinta hidastaa kirjoitusnopeuttasi.

en: Options
fi: Valinnat

en: Start on left mouse button
fi: Aloita vasemmalla hiiren napilla

en: Start on space bar
fi: Aloita välilyönnillä

en: Start with mouse position:
fi: Aloita hiiren sijainnista:

en: Pause outside of canvas
fi: Keskeytä piirtoalueen ulkopuolella

en: Show mouse position
fi: Näytä hiiren sijainti

en: Draw line between crosshairs and mouse
fi: Piirrä viiva hiiren ja ristikon välille

en: Increase line thickness
fi: Kasvata viivan paksuutta

en: Draw box outlines
fi: Piirrä laatikon reunat

en: Dasher Font
fi: Dasherin fontti

en: Select Dasher Font
fi: Valitse Dasherin fontti

en: Small font
fi: Pieni fontti

en: Large font
fi: Suuri fontti

en: Very large font
fi: Hyvin suuri fontti

en: Timestamp new files
fi: Aikaleimaa uudet tiedostot

en: Show toolbar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Show speed slider
fi: Näytä nopeus-säädin

en: Control mode
fi: Ohjaustila

en: Select Editor Font
fi: Valitse muokkaimen fontti

en: Stand-alone
fi: Itsenäinen

en: Composition
fi: Koostaminen

en: Direct entry
fi: Suorasyöttö

en: Full Screen
fi: Kokoruutu

en: New file
fi: Uusi tiedosto

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: Save file
fi: Tallenna tiedosto

en: Save file as
fi: Tallenna nimellä

en: A_ppend to file…
fi: _Lisää tiedostoon…

en: _Import Training Text…
fi: _Tuo opetusteksti…

en: Quit
fi: Lopeta

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Pr_eferences…
fi: _Asetukset…

en: Preferences
fi: Asetukset

en: _Contents…
fi: _Sisältö…

en: Help
fi: Ohje

en: _About…
fi: _Tietoja…

en: Direct Mode
fi: Suorasyöttö

en: Speed:
fi: Nopeus:

en: Alphabet:
fi: Aakkosto:

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
fi: Järjestelmän näppäimistön varaus

note: menu
en: Alternating Direct Mode
fi: Vaihteleva suorasyöttö

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
fi: Skannausaika valikkotilassa (0 ei skannaa)

en: Safety margin
fi: Turvaväli

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
fi: Laatikon epäyhtenäisyys

en: Maximum Zoom
fi: Enimmäis-suurennos

en: Click Mode
fi: Napsautustila

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
fi: Oikealta zoomaus

note: bMenu
en: Compass Mode
fi: Kompassitila

en: Done
fi: Valmis

en: Normal Control
fi: Normaali ohjaus

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
fi: Valikkotila

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
fi: Pitkän painalluksen aika

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
fi: Kaksoispainalluksen aika

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
fi: Käytä peruutusnäppäintä

en: Slow startup
fi: Hidas aloitus

en: Startup time
fi: Aloitusaika

en: Percentage by which to automatically increase speed
fi: Prosentti, jolla automaattisesti kasvatetaan nopeutta

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
fi: Aika, jonka jälkeen automaattisesti kasvatetaan nopeutta (sekuntia)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
fi: Prosentti, jolla vähennetään nopeutta paluussa

en: One Button Dynamic Mode
fi: Yhden napin dynaaminen tila

en: Scan time (each direction), in ms
fi: Skannausaika (joka suuntaan), millisekuntia

en: Factor by which to zoom in
fi: Kerroin, jolla suurennetaan

en: Lag before user actually pushes button (ms)
fi: Viive ennen kuin käyttäjä oikeasti painaa painiketta (ms)

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
fi: Yksiulotteinen tila

en: true
fi: tosi

en: false
fi: epätosi

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
fi: totuusarvon tulee olla joko 'tosi' tai 'epätosi'.

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
fi: tuntematon valitsin. Saat lisätietoja valitsimella "--help-options".

en: Port:
fi: Portti:

en: X label:
fi: X-otsake:

en: X minimum:
fi: X-minimi:

en: X maximum:
fi: X-maksimi:

en: Y label:
fi: Y-otsake:

en: Y minimum:
fi: Y-minimi:

en: Y maximum:
fi: Y-maksimi:

en: Print socket-related debugging information to console:
fi: Näytä pistokkeeseen liittyviä vianetsintätietoja konsolilla:

en: Socket Input
fi: Pistokkesta luku

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
fi: Dasherin pistokkeesta luku: lukijasäiettä ei voitu käynnistää.

en: Stylus Control
fi: Kynäohjaus

en: Button offset
fi: Napin siirtymä

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
fi: Usean painalluksen aika

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
fi: Ota paluu- ja aloitus/lopetus-painikkeet käyttöön

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
fi: Vaihda ylös- ja alas-nappien paikkaa

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
fi: Kaksoisnapsautus on päinvastainen ylös/alas - kolmoisnapsauta palataksesi

en: Two Button Dynamic Mode
fi: Kahden napin dynaaminen tila

en: Offset for outer (second) button
fi: Erotus ulommalle (toiselle) painikkeelle

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
fi: Toleranssi painikkeiden epätarkasti ajastettuihin painamisiin (millisekunteina)

en: Slow startup time
fi: Hidas aloitusaika

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
fi: Kaksoistyönnön dynaaminen tila (uusi yksi painike)

en: Boolean parameters
fi: Totuusarvomuuttujat

en: Default
fi: Oletus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Integer parameters
fi: Kokonaislukumuuttujat

en: String parameters
fi: Merkkijonomuuttujat

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
fi: valitsimen arvo ei sisällä merkkiä "=".

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
fi: Saatiin virheellinen valitsinmerkkijono

en: Cancel
fi: Peru

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
fi: Haluatko tallentaa muutoksesi kohtaan %s?
    
    Muutokset hukataan jos et tallenna niitä.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
fi: Haluatko tallentaa muutoksesi?
    
    Muutokset hukataan jos et tallenna niitä.

en: Don't save
fi: Älä tallenna

en: Don't quit
fi: Älä sulje

en: Save and quit
fi: Tallenna ja sulje

en: Are you sure you wish to quit?
fi: Haluatko varmasti lopettaa?

en: Unable to open help file
fi: Ohjetiedostoa ei voi avata

en: Dasher is a predictive text entry application
fi: Dasher on ennustava tekstisyöttösovellus

en: Unable to initialize speech support
fi: Puhetuen alustus epäonnistui

en: Warning: unable to set speech parameters
fi: Varoitus: puheen parametreja ei voitu asettaa

en: Unable to initialize voices
fi: Puheääniä ei voitu ottaa käyttöön

en: Dasher Module Options
fi: Dasher-moduulin vaihtoehdot

en: %s Options:
fi: %s valinnat:

en: Mouse Input
fi: Hiirisyöte

en: Pixels covering Y range
fi: Y-alueen peittävät pikselit

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
fi: Yksiulotteinen hiirisyöttö

en: Action
fi: Toiminto

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
fi: Sovelluksen tyyli (traditional, direct, compose tai fullscreen)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
fi: Ohita tallennetut valinnat

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
fi: Kuvaa "--options".

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
fi: - Tekstinsyöttösovellus estettömyyden apuvälineeksi
