dasher master - en to hu translation catalogue (242 entries)

en: Predictive text entry
hu: Prediktív szövegbevitel

en: Enter text without a keyboard
hu: Szövegbevitel billentyűzet nélkül

en: _File
hu: _Fájl

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: Copy _All
hu: Mi_ndent másol

en: _Options
hu: _Beállítások

en: _Edit Font
hu: Betűkészlet s_zerkesztése

en: _Dasher Font
hu: _Dasher betűkészlet

en: _Dasher Font Size
hu: _Dasher betűméret

en: Normal
hu: Normál

en: Large
hu: Nagy

en: Very Large
hu: Nagyon nagy

en: _Reset fonts
hu: Betűkészletek _visszaállítása

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About
hu: _Névjegy

en: Select File
hu: Fájl kiválasztása

en: Select Font
hu: Betűkészlet kiválasztása

en: Dasher Preferences
hu: Dasher beállításai

en: Alphabet Selection
hu: Ábécéválasztás

en: Color Scheme
hu: Színséma

en: Custom colour scheme:
hu: Egyéni színséma:

en: Alphabet
hu: Ábécé

en: Speed
hu: Sebesség

en: Adapt speed automatically
hu: Sebesség automatikus igazítása

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
hu: Vezérlőelem

en: Display Size
hu: Megjelenítő mérete

en: Enlarge input window
hu: Bemeneti ablak növelése

en: Orientation
hu: Tájolás

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
hu: Alapértelmezett ábécé

en: Custom
hu: Egyéni

en: Left to Right
hu: Balról jobbra

en: Right to Left
hu: Jobbról balra

en: Top to Bottom
hu: Fentről lefelé

en: Bottom to Top
hu: Lentről felfelé

en: View
hu: Nézet

en: Language Model
hu: Nyelvmodell

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
hu: Szabvány betűalapú PPM

en: Word-based model
hu: Szóalapú modell

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
hu: Keverési modell (PPM/szótár)

en: Japanese
hu: Japán

en: Adaptation
hu: Alkalmazkodás

en: Language model adapts as you write.
hu: A nyelvmodell alkalmazkodik írás közben.

en: Smoothing
hu: Simítás

en: Prediction
hu: Előrejelzés

en: Please Wait…
hu: Kis türelmet…

en: Centre circle
hu: Középső kör

en: Two box
hu: Két négyzet

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
hu: Használja ezt a vezérlőt a betűdobozok relatív méretének
    módosításához. Ne feledje, hogy a magas értékek kiválasztása
    csökkenteni fogja az írási sebességet.

en: Direction
hu: Irány

note: This means that you always want to write left-to-right regardless of the normal direction for the alphabet you are using
en: Always Left-to-Right
hu: Mindig balról jobbra

en: Always Right-to-Left
hu: Mindig jobbról balra

en: Always Top-to-Bottom
hu: Mindig fentről lefelé

en: Always Bottom-to-Top
hu: Mindig lentről felfelé

en: _Language
hu: _Nyelv

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
hu: Vezérlőelem stílusa

en: Options
hu: Beállítások

en: Input Device
hu: Beviteli eszköz

en: Starting and Stopping
hu: Indítás és leállítás

en: Start on left mouse button
hu: Indulás bal egérgombra

en: Start on space bar
hu: Indulás szóközre

en: Start with mouse position:
hu: Indulás ezen egérpozícióval:

en: Pause outside of canvas
hu: Vásznon kívüli szünet

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
hu: _Vezérlőelem

en: Colour Scheme
hu: Színséma

en: Appearance Options
hu: Megjelenés beállításai

en: Show mouse position
hu: Egér pozíciójának megjelenítése

en: Draw line between crosshairs and mouse
hu: Vonal rajzolása a célkeresztek és az egér közé

en: Increase line thickness
hu: A vonal vastagságának növelése

en: Draw box outlines
hu: Dobozkörvonalak rajzolása

en: Dasher Font
hu: Dasher betűkészlete

en: Select Dasher Font
hu: A Dasher betűkészletének kiválasztása

en: Small font
hu: Kis betűkészlet

en: Large font
hu: Nagy betűkészlet

en: Very large font
hu: Nagyon nagy betűkészlet

en: _Appearance
hu: _Megjelenés

en: Application Options
hu: Alkalmazás beállításai

en: Timestamp new files
hu: Új fájlok időbélyegzése

en: Show toolbar
hu: Eszköztár megjelenítése

en: Show speed slider
hu: Sebességcsúszka megjelenítése

en: Control mode
hu: Vezérlőelem mód

en: Copy All on stop
hu: Összes másolása leállításkor

en: Speak All on stop
hu: Összes felolvasása leállításkor

en: Speak words as you write
hu: Szavak felolvasása írás közben

en: Editor Font
hu: Szerkesztő betűkészlete

en: Select Editor Font
hu: Szerkesztő betűkészletének kiválasztása

en: Application Style
hu: Alkalmazás stílusa

en: Stand-alone
hu: Önálló

en: Composition
hu: Kompozíció

en: Direct entry
hu: Közvetlen bevitel

en: Full Screen
hu: Teljes képernyő

en: A_pplication
hu: _Alkalmazás

en: New file
hu: Új fájl

en: Open file
hu: Fájl megnyitása

en: Save file
hu: Fájl mentése

en: Save file as
hu: Fájl mentése másként

en: A_ppend to file…
hu: _Hozzáfűzés fájlhoz…

en: _Import Training Text…
hu: Gyakorlószöveg _importálása…

en: Quit
hu: Kilépés

en: Cut
hu: Kivágás

en: Copy
hu: Másolás

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Pr_eferences…
hu: _Beállítások…

en: Preferences
hu: Beállítások

en: _Contents…
hu: _Tartalom…

en: Help
hu: Súgó

en: _About…
hu: _Névjegy…

en: Direct Mode
hu: Közvetlen mód

en: _Direct Mode
hu: _Közvetlen mód

en: _Game Mode
hu: _Játékmód

en: Speed:
hu: Sebesség:

en: Alphabet:
hu: Ábécé:

note: think XML_LChar==char, depends on preprocessor variables... /TRANSLATORS: the first string is the error message from the XML Parser; / the second is the URL of the file we're trying to read.
en: XML Error %s in file %s
hu: %s XML hiba ebben a fájlban: %s

en: File ends with incomplete UTF-8 character beginning 0x%x (expecting %i bytes but only %i)
hu: A fájl befejezetlen 0x%x kezdetű UTF-8 karakterrel végződik (%i bájt várt, de csak %i van)

en: Read invalid UTF-8 character 0x%x
hu: Érvénytelen 0x%x UTF-8 karakter olvasása

note: /TRANSLATORS: the string "GameTextFile" is the name of a setting in gsettings / (or equivalent), and should not be translated. The %s is the value of that / setting (this message displayed only if the user has provided a value)
en: Note: GameTextFile setting specifies game sentences file '%s' but this does not exist
hu: Megjegyzés: a GameTextFile beállítás határozza meg a(z) „%s” játék mondat fájlt, de ez nem létezik

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Frames over which to perform zoom
hu: Képkockák, amelyek fölött a nagyítás elvégzendő

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
hu: Billentyűzet globális megragadása

note: menu
en: Alternating Direct Mode
hu: Váltakozó közvetlen mód

en: Auto-increasing speed to %0.2f
hu: Sebesség automatikus növelése %0.2f értékig

en: Auto-decreasing speed to %0.2f
hu: Sebesség automatikus csökkentése %0.2f értékig

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
hu: Beolvasási idő menü módban (0 = nincs beolvasás)

en: Number of forward boxes
hu: Továbbított dobozok száma

en: Safety margin
hu: Biztonsági korlát

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
hu: Dobozok eltérése

en: Maximum Zoom
hu: Maximális nagyítás

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
hu: Segédvonalak rajzolása a kattintás által nagyítandó terület megjelenítéséhez

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
hu: Vonalak görbítése a nézettranszformáció nem lineárisságának követéséhez

en: Click Mode
hu: Kattintás módja

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
hu: Nagyítás jobbra

note: bMenu
en: Compass Mode
hu: Iránytű mód

note: /TRANSLATORS: %s is the name of the alphabet; the string "GameTextFile" / refers to a setting name in gsettings or equivalent, and should not be translated.
en: Could not find game sentences file for %s - check alphabet definition, or override with GameTextFile setting
hu: Nem található a játék mondat fájl ehhez: %s - ellenőrizze az ábécé meghatározást, vagy írja felül a GameTextFile beállítással

en: Normal Control
hu: Normális vezérlés

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
hu: Menü mód

en: Vertical distance from mouse/gaze to target (400=screen height)
hu: Függőleges távolság az egér/tekintet és a cél között (400 = kijelzőmagasság)

en: Learn offset (previous) automatically, e.g. gazetrackers
hu: Eltolás (előző) automatikus megtanulása, például tekintetkövetők

en: At top and bottom, scroll more and translate less (makes error-correcting easier)
hu: Fent és lent több görgetés és kevesebb fordítás (egyszerűbbé teszi a hibajavítást)

en: Screen geometry (mostly for tall thin screens) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log
hu: Képernyő geometria (többnyire a magas, vékony kijelzőkhöz) - 0=régimódi, 1=négyzet, nincs célkereszt, 2=giccs, 3=giccs+napló

en: Shape type: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles
hu: Alakzat típusa: 0=különálló téglalapok, 1=átfedés, 2=háromszögek, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5= körök

en: Distance from right-hand-side Y-axis, at which maximum speed is reached. (2048=xhair)
hu: Távolság a jobb kéz felőli Y-tengelytől, amelynél a maximális sebességet elérte. (2048=célkereszt)

en: Hold right mouse button / key 1 to go 3/4 faster
hu: A jobb egérgomb / 1-es billentyű nyomva tartása a 3/4-del gyorsabb haladáshoz

en: Use exact computation of per-frame movement (slower)
hu: A képkockánkénti mozgás pontos számításának használata (lassabb)

en: Demo Mode (no input)
hu: Demó mód (nincs bemenet)

en: Filename of sentences to enter
hu: A megadni kívánt mondatok fájlneve

en: Distance of sentence from center to decide user needs help
hu: A mondat távolsága a közepétől annak eldöntésére, hogy a felhasználónak szüksége van-e segítségre

en: Time for which user must need help before help drawn
hu: Idő ahhoz, hogy mely felhasználónak kell segítség, mielőtt segítséget nyújtott

en: When we give help, show the shortest path to the target sentence?
hu: Amikor segítséget adunk, jelenjen meg a legrövidebb útvonal a célmondathoz?

en: Warning: faulty alphabet definition: training-start delimiter %s must be a single unicode character. May be unable to process training file.
hu: Figyelmeztetés: hibás ábécé meghatározás: a(z) %s gyakorlást kezdő elválasztónak egyedüli Unicode karakternek kell lennie. Esetleg nem dolgozható fel a gyakorlófájl.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character; ignoring group specifier
hu: Figyelmeztetés: a gyakorlófájl „%s” karaktert tartalmaz a(z) „%s” csoport tagjaként, de nincs olyan nevű csoport, amely tartalmazza a karaktert; csoportmegadó mellőzése

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
hu: Figyelmeztetés: a gyakorlófájl „%s” karaktert tartalmaz a(z) „%s” csoport tagjaként, de nincs olyan nevű csoport, amely tartalmazza a karaktert. A Dasher nem lesz képes megtanulni, hogy hogyan szeretné írni ezt a karaktert.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but alphabet contains several such groups. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
hu: Figyelmeztetés: a gyakorlófájl „%s” karaktert tartalmaz a(z) „%s” csoport tagjaként, de az ábécé számos ilyen csoportot tartalmaz. A Dasher nem lesz képes megtanulni, hogy hogyan szeretné írni ezt a karaktert.

en: Warning: in training file, annotation '<%s>' is followed by another annotation and will be ignored
hu: Figyelmeztetés: a gyakorlófájlban a(z) „<%s>” magyarázatot egy másik magyarázat követi és mellőzve lesz

en: In file %s, the following %i symbol appeared without annotations saying how it should be entered, but it can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter this symbol: | In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
hu[0]: A(z) %s fájlban a következő %i szimbólum jelent meg magyarázatok nélkül, amelyek megmondják, hogyan kellene megadni, de megadható számos módon. A Dasher nem lesz képes megtanulni, hogy hogyan szeretné megadni ezt a szimbólumot:
hu[1]: A(z) %s fájlban a következő %i szimbólum jelent meg magyarázatok nélkül, amelyek megmondják, hogyan kellene megadni, de megadhatók számos módon. A Dasher nem lesz képes megtanulni, hogy hogyan szeretné megadni ezeket a szimbólumokat:

en: In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
hu: A(z) %s fájlban a következő %i szimbólum jelent meg magyarázatok nélkül, amelyek megmondják, hogyan kellene megadni, de megadhatók számos módon. A Dasher nem lesz képes megtanulni, hogy hogyan szeretné megadni ezeket a szimbólumokat:

en: Training on User Text
hu: Gyakorlás a felhasználói szövegen

en: Training on System Text
hu: Gyakorlás a rendszer szövegen

note: /TRANSLATORS: These 3 messages will be displayed when the user has just chosen a new alphabet. The %s parameter will be the name of the alphabet.
en: No user training text found - if you have written in "%s" before, this means Dasher may not be learning from previous sessions
hu: Nem található felhasználói gyakorlószöveg - ha korábban már írt ebbe: „%s”, akkor az azt jelenti, hogy a Dasher nem tanult a korábbi munkamenetekből

en: No training text (user or system) found for "%s". Dasher will still work but entry will be slower. We suggest downloading a training text file from the Dasher website, or constructing your own.
hu: Nem található gyakorlószöveg (felhasználói vagy rendszer) ehhez: „%s”. A Dasher még működni fog, de a bejegyzés lassabb lesz. Azt javasoljuk, töltsön le egy gyakorlószöveg fájlt a Dasher weboldaláról, vagy készítse el a sajátját.

en: "%s" does not specify training file. Dasher will work but entry will be slower. Check you have the latest version of the alphabet definition.
hu: „%s” nem ad meg gyakorlófájlt. A Dasher működni fog, de a bejegyzés lassabb lesz. Ellenőrizze, hogy az ábécé meghatározás legfrissebb verziójával rendelkezik-e.

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
hu: Hosszú lenyomás ideje

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
hu: Dupla lenyomás ideje

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
hu: Visszalépés gomb engedélyezése

en: Slow startup
hu: Lassú indítás

en: Startup time
hu: Indítási idő

en: Percentage by which to automatically increase speed
hu: A sebesség automatikus növelése ennyi százalékkal

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
hu: A sebesség automatikus növelése ennyi idő után (mp)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
hu: Sebesség csökkentése ennyi százalékkal fordított módban

en: One Button Dynamic Mode
hu: Egy gombos dinamikus mód

en: Scan time (each direction), in ms
hu: Beolvasási idő (minden irányba), ezredmásodpercben

en: Factor by which to zoom in
hu: Nagyítási tényező

en: Lag before user actually pushes button (ms)
hu: Késleltetés a gomb tényleges megnyomása előtt (ezredmásodperc)

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
hu: Egydimenziós mód

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Ignoring group specifier.
hu: Figyelmeztetés: a gyakorlófájl „%s” karaktert tartalmaz a(z) „%s” csoport tagjaként, de nincs olyan nevű csoport, amely tartalmazza a karaktert. Csoportmegadó mellőzése.

en: true
hu: igaz

en: True
hu: Igaz

en: false
hu: hamis

en: False
hu: Hamis

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
hu: a logikai értéknek az „igaz” vagy „hamis” egyikének kell lennie.

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
hu: ismeretlen kapcsoló, további információkért használja a „--help-options” kapcsolót.

en: X label:
hu: X címke:

en: Y label:
hu: Y címke:

en: Print socket-related debugging information to console:
hu: A foglalattal kapcsolatos hibakereső információk írása konzolra

en: Socket Input
hu: Foglalatbemenet

note: TODO This is not a very good error message even in English...???
en: Error creating socket
hu: Hiba a foglalat létrehozásakor

en: Error binding to socket - already in use?
hu: Hiba a foglalathoz való kötéskor - már használatban van?

en: Warning truncating socket input label '%s' to %i characters.
hu: Figyelem, a(z) „%s” foglalatbemenet címke csonkítása %i karakterre.

en: Socket input: Error reading from socket
hu: Foglalat bevitel: hiba a foglalatról olvasás közben

en: Dasher Socket Input error: %s: %s
hu: Dasher foglalat beviteli hiba: %s: %s

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
hu: Dasher foglalatbemenet: az olvasó szál indítása meghiúsult.

en: Max time for a 'tap' (anything longer is held)
hu: Maximális idő az „érintéshez” (valami hosszabban tartva)

en: Stylus Control
hu: Stílusvezérlés

note: no context switch commands will be executed!
en: Warning: faulty alphabet definition, escape sequence %s must be a single unicode character. This may worsen Dasher's text prediction.
hu: Figyelmeztetés: hibás ábécé meghatározás: a(z) %s elfedéssorozatnak egyedüli Unicode karakternek kell lennie. Ez ronthatja a Dasher szöveg-előrejelzését.

en: Unable to open file "%s" for reading
hu: Nem nyitható meg a(z) „%s” fájl olvasásra

en: Button offset
hu: Gombeltolás

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
hu: Többszörös lenyomás időköze

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
hu: Visszalépés és indítás/leállítás gomb engedélyezése

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
hu: Fel és le gombok felcserélése

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
hu: A dupla kattintás felcseréli a fel/le gombot – a tripla kattintás megfordítja

en: Two Button Dynamic Mode
hu: Kétgombos dinamikus mód

en: Offset for outer (second) button
hu: Külső (második) gomb eltolása

note: divisor step
en: Distance between down markers (long gap)
hu: Távolság a le jelölők között (nagy rés)

en: Distance between up markers, as percentage of long gap
hu: Távolság a fel jelölők között a nagy rés százalékaként

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
hu: Gombnyomások pontatlan időzítésének tűrése (ezredmásodperc)

en: Use push and release times of single press rather than push times of two presses
hu: Az egyszeres lenyomás nyomás és felengedés idejeinek használata a két lenyomás nyomásidejei helyett

en: Slow startup time
hu: Lassú indítás

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
hu: Két gombnyomásos dinamikus mód (új egygombos)

en: Boolean parameters
hu: Logikai paraméterek

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Description
hu: Leírás

en: Integer parameters
hu: Egész paraméterek

en: String parameters
hu: Karakterlánc paraméterek

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: _Save
hu: _Mentés

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
hu: A kapcsoló beállításából hiányzik az „=”.

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
hu: Érvénytelen kapcsolót adott meg

en: Welcome to Dasher Game Mode! Game Mode is a fun way to practice entering text in Dasher. Please select a training text to play with:
hu: Üdvözöljük a Dasher játékmódjában! A játékmód egy vidám módszere a szöveg bevitelének gyakorlására a Dasherben. Kérjük válasszon egy gyakorló szöveget a játékhoz:

en: Use Default
hu: Alapértelmezett használata

en: Choose File...
hu: Válasszon fájlt…

en: Cancel
hu: Mégse

en: Are you sure you wish to turn off game mode? All unsaved changes will be lost.
hu: Valóban ki szeretné kapcsolni a játékmódot? Az összes nem mentett változtatás elvész.

en: No
hu: Nem

en: Yes
hu: Igen

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
hu: Kívánja menteni a változtatásokat a(z) %s fájlba?
    
    Ha nem menti őket, akkor változtatásai elvesznek.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
hu: Kívánja menteni a változtatásokat?
    
    Ha nem menti őket, akkor változtatásai elvesznek.

en: Quit without saving
hu: Kilépés mentés nélkül

en: Don't quit
hu: Nem lépek ki

en: Save and quit
hu: Mentés és kilépés

en: Are you sure you wish to quit?
hu: Biztosan ki akar lépni?

en: Unable to open help file
hu: A súgófájl nem nyitható meg

en: Dasher is a predictive text entry application
hu: A Dasher egy prediktív szövegbeviteli alkalmazás

en: _Close
hu: _Bezárás

en: Dasher Module Options
hu: Dasher modulbeállítások

en: %s Options:
hu: %s beállításai

en: Mouse Input
hu: Egérbemenet

en: Pixels covering Y range
hu: Az Y tartományt lefedő képpontok

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
hu: Egydimenziós egérbemenet

en: Action
hu: Művelet

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
hu: Alkalmazás stílusa (a traditional, direct, compose vagy fullscreen egyike)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
hu: Tárolt beállítások felülbírálása

en: XML configuration file name
hu: XML-beállítófájlnév

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
hu: A „--options” leírása.

note: parse command line options Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
hu: – Szövegbeviteli alkalmazás, amely figyelembe veszi az akadálymentesítést
