dasher master - en to id translation catalogue (239 entries)

en: Predictive text entry
id: Isian teks yang prediktif

en: Enter text without a keyboard
id: Masukan teks tanpa papan tik

en: _File
id: _Berkas

en: Copy _All
id: Salin Semu_a

en: _Options
id: _Pilihan

en: _Edit Font
id: _Edit Huruf

en: _Dasher Font
id: Huruf _Dasher

en: _Dasher Font Size
id: Ukuran Huruf _Dasher

en: Large
id: Besar

en: Very Large
id: Besar Sekali

en: _Reset fonts
id: _Reset Huruf

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _About
id: Tent_ang

en: Select File
id: Pilih Berkas

en: Select Font
id: Pilih Fonta

en: Dasher Preferences
id: Mengatur Dasher

en: Alphabet Selection
id: Pilihan Alfabet

en: Color Scheme
id: Skema warna

en: Custom colour scheme:
id: Sesuaikan susunan warna:

en: Alphabet
id: Alfabet

en: Speed
id: Kecepatan

en: Adapt speed automatically
id: Adaptasikan kecepatan secara otomatis

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
id: Kontrol

en: Display Size
id: Ukuran Tampilan

en: Enlarge input window
id: Perbesar jendela masukan

en: Orientation
id: Orientasi

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
id: Alfabet Default

en: Custom
id: Gubahan

en: Left to Right
id: Kiri ke kanan

en: Right to Left
id: Kanan ke Kiri

en: Top to Bottom
id: Atas ke bawah

en: Bottom to Top
id: Bawah ke Atas

en: View
id: Tampilan

en: Language Model
id: Model Bahasa

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
id: Surat standard berbasis PPM

en: Word-based model
id: Model berdasarkan-kata

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
id: Mode campuran (PPM/kamus)

en: Japanese
id: Jepang

en: Adaptation
id: Adaptasi

en: Language model adapts as you write.
id: Mode bahasa akan mengadaptasi sewaktu anda menulis.

en: Smoothing
id: Penghalusan

en: Prediction
id: Prediksi

en: Please Wait…
id: Silakan Tunggu…

en: Centre circle
id: Lingkaran tengah

en: Two box
id: Dua kotak

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
id: Gunakan kendali ini untuk menepatkan ukuran relatif 
    kotak huruf. Perhatikan bahwa dengan memilih nilai tinggi
    akan memperlambat kecepatan tulis Anda.

en: Direction
id: Arah

note: This means that you always want to write left-to-right regardless of the normal direction for the alphabet you are using
en: Always Left-to-Right
id: Selalu Kiri-ke-Kanan

en: Always Right-to-Left
id: Selalu Kanan-ke-Kiri

en: Always Top-to-Bottom
id: Selalu Atas-ke-Bawah

en: Always Bottom-to-Top
id: Selalu Bawah-ke-Atas

en: _Language
id: _Bahasa

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
id: Gaya Kendali

en: Options
id: Pilihan

en: Input Device
id: Perangkat Masukan

en: Starting and Stopping
id: Memulai dan Menghentikan

en: Start on left mouse button
id: Mulai pada tombol mouse kiri

en: Start on space bar
id: Mulai pada spasi

en: Start with mouse position:
id: Mulai dengan posisi mouse:

en: Pause outside of canvas
id: Istirahat di luar kanvas

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
id: _Kontrol

en: Colour Scheme
id: Skema Warna

en: Appearance Options
id: Opsi Penampilan

en: Show mouse position
id: Tampilkan posisi mouse

en: Draw line between crosshairs and mouse
id: Gambar garis antara pembidik dan mouse

en: Increase line thickness
id: Tambah ketebalan garis

en: Draw box outlines
id: Gambar garis luar kotak

en: Dasher Font
id: Fonta Dasher

en: Select Dasher Font
id: Pilih Fonta Dasher

en: Small font
id: Huruf ukuran kecil

en: Large font
id: Huruf Ukuran Besar

en: Very large font
id: Huruf ukuran besar sekali

en: _Appearance
id: Pen_ampilan

en: Application Options
id: Opsi Aplikasi

en: Timestamp new files
id: Timestamp file baru

en: Show toolbar
id: Tampilkan batang tombol

en: Show speed slider
id: Tampilkan kecepatan penggeser

en: Control mode
id: Moda kendali

en: Include Clipboard commands
id: Sertakan perintah Papan Klip

en: Include Speech commands
id: Sertakan perintah Bicara

en: Force to have Halt command
id: Paksakan punya perintah Halt

en: Include Editing commands
id: Sertakan perintah Penyuntingan

en: Copy All on stop
id: Salin Semua saat berhenti

en: Speak All on stop
id: Ucapkan Semua saat berhenti

en: Speak words as you write
id: Ucapkan kata sewaktu Anda menulis

en: Editor Font
id: Fonta Penyunting

en: Select Editor Font
id: Pilih Fonta Penyunting

en: Application Style
id: Gaya Aplikasi

en: Stand-alone
id: Berdiri sendiri

en: Composition
id: Komposisi

en: Direct entry
id: Masukan langsung

en: Full Screen
id: Layar Penuh

en: A_pplication
id: A_plikasi

en: New file
id: Berkas baru

en: Open file
id: Buka berkas

en: Save file
id: Simpan berkas

en: Save file as
id: Simpan berkas sebagai

en: A_ppend to file…
id: _Tambahkan ke berkas…

en: _Import Training Text…
id: _Impor Teks Pelatihan…

en: Quit
id: Keluar

en: Cut
id: Potong

en: Copy
id: Salin

en: Paste
id: Tempel

en: Pr_eferences…
id: Pr_eferensi…

en: Preferences
id: Preferensi

en: _Contents…
id: _Isi…

en: Help
id: Bantuan

en: _About…
id: Tent_ang…

en: Direct Mode
id: Moda Langsung

en: _Direct Mode
id: Mo_de Langsung

en: _Game Mode
id: Mode _Permainan

en: Speed:
id: Kecepatan:

en: Alphabet:
id: Alfabet:

note: think XML_LChar==char, depends on preprocessor variables... /TRANSLATORS: the first string is the error message from the XML Parser; / the second is the URL of the file we're trying to read.
en: XML Error %s in file %s
id: Galat XML %s dalam berkas %s

en: File ends with incomplete UTF-8 character beginning 0x%x (expecting %i bytes but only %i)
id: Berkas berakhir dengan karakter UTF-8 yang tak lengkap dimulai dengan 0x%x (mengharapkan %i bita tapi hanya %i)

en: Read invalid UTF-8 character 0x%x
id: Membaca karakter UTF-8 0x%x yang tak valid

note: /TRANSLATORS: the string "GameTextFile" is the name of a setting in gsettings / (or equivalent), and should not be translated. The %s is the value of that / setting (this message displayed only if the user has provided a value)
en: Note: GameTextFile setting specifies game sentences file '%s' but this does not exist
id: Catatan: Pengaturan GameTextFile menyatakan berkas kalimat permainan '%s' tapi itu tak ada

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Frames over which to perform zoom
id: Kerangka tempat melakukan zum

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
id: Cegat papan tik global

note: menu
en: Alternating Direct Mode
id: Moda Langsung Berganti-ganti

en: Auto-increasing speed to %0.2f
id: Menaikkan kecepatan otomatis ke %0.2f

en: Auto-decreasing speed to %0.2f
id: Menurunkan kecepatan otomatis ke %0.2f

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
id: Waktu pindai pada moda menu (0 tak memindai)

en: Number of forward boxes
id: Cacah kotak maju

en: Safety margin
id: Batas keselamatan

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
id: Ketidak-seragaman kotak

en: Maximum Zoom
id: Zum Maksimum

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
id: Gambarkan panduan pada layar untuk menunjukkan area tempat klik akan menzum

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
id: Lengkungkan garis untuk mengikuti nonlinieritas dari transformasi tilikan

en: Click Mode
id: Moda Klik

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
id: Zoom kanan

note: bMenu
en: Compass Mode
id: Moda Kompas

en: Done
id: Selesai

note: /TRANSLATORS: %s is the name of the alphabet; the string "GameTextFile" / refers to a setting name in gsettings or equivalent, and should not be translated.
en: Could not find game sentences file for %s - check alphabet definition, or override with GameTextFile setting
id: Tak bisa temukan berkas kalimat permainan bagi %s - periksa definisi alfabet, atau timpa dengan pengaturan GameTextFile

en: Normal Control
id: Kendali Normal

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
id: Moda Menu

en: Vertical distance from mouse/gaze to target (400=screen height)
id: Jarak vertikal dari tetikus/pandangan ke target(400=tinggi layar)

en: Learn offset (previous) automatically, e.g. gazetrackers
id: Pelajari ofset (sebelumnya) secara otomatis, mis. pelacak pandangan

en: At top and bottom, scroll more and translate less (makes error-correcting easier)
id: Di puncak dan dasar, lebih banyak menggulung dan lebih sedikit menggeser (membuat perbaikan kesalahan lebih mudah)

en: Screen geometry (mostly for tall thin screens) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log
id: Geometri layar (kebanyakan untuk layar tipis tinggi) - 0=gaya lama, 1=kotak tanpa pembidik silang, 2=squish, 3=squish+log

en: Shape type: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles
id: Tipe bentuk: 0=persegi tak menyambung, 1=bertindihan, 2=segitiga, 3=segitiga terpotong, 4=kuadrik, 5=lingkaran

en: Distance from right-hand-side Y-axis, at which maximum speed is reached. (2048=xhair)
id: Jarak dari sumbu-Y sisi kanan, tempat kecepatan maksimum dicapai. (2048=pembidik silang)

en: Hold right mouse button / key 1 to go 3/4 faster
id: Tahan tombol kanan tetikus / tombol 1 untuk lebih cepat ¾

en: Use exact computation of per-frame movement (slower)
id: Pakai komputasi eksak pergerakan per rangka (lebih lambat)

en: Demo Mode (no input)
id: Mode Demo (tanpa masukan)

en: Filename of sentences to enter
id: Nama berkas kalimat yang akan dimasukkan

en: Distance of sentence from center to decide user needs help
id: Jarak kalimat dari pusat untuk menentukan apakah pengguna perlu bantuan

en: Time for which user must need help before help drawn
id: Waktu dimana pengguna mesti perlu bantuan sebelum bantuan digambar

en: When we give help, show the shortest path to the target sentence?
id: Ketika kami memberi bantuan, tampilkan path terpendek ke kalimat target?

en: Warning: faulty alphabet definition: training-start delimiter %s must be a single unicode character. May be unable to process training file.
id: Peringatan: definisi alfabet rusak: pembatas awal latihan %s mesti berupa karakter unicode tunggal. Mungkin tak bisa memroses berkas latihan.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character; ignoring group specifier
id: Peringatan: berkas latihan memuat karakter '%s' sebagai bagian dari grup '%s', tapi tak ada grup bernama demikian yang memuat karakter; mengabaikan penspesifikasi grup

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
id: Peringatan: berkas latihan memuat karakter '%s' sebagai bagian dari grup '%s',  tapi tak ada grup bernama demikian yang memuat karakter. Dasher tak akan bisa belajar bagaimana Anda ingin menulis karakter ini.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but alphabet contains several such groups. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
id: Peringatan: berkas latihan memuat karakter '%s' sebagai bagian dari grup '%s',  tapi alfabet memuat beberapa grup demikian. Dasher tak akan bisa belajar bagaimana Anda ingin menulis karakter ini.

en: Warning: in training file, annotation '<%s>' is followed by another annotation and will be ignored
id: Peringatan: dalam berkas latihan, anotasi '<%s>' diikuti oleh anotasi lain dan akan diabaikan

en: In file %s, the following %i symbol appeared without annotations saying how it should be entered, but it can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter this symbol: | In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
id[0]: Dalam berkas %s, simbol %i berikut muncul tanpa anotasi yang menyatakan bagaimana mereka mesti dimasukkan, tapi itu dapat dimasukkan dengan beberapa cara. Dasher tak akan bisa belajar bagaimana Anda ingin memasukkan simbol ini.

en: In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
id: Dalam berkas %s, simbol %i berikut muncul tanpa anotasi yang menyatakan bagaimana mereka mesti dimasukkan, tapi masing-masing dapat dimasukkan dalam beberapa cara. Dasher tak akan bisa belajar bagaimana Anda ingin menulis karakter ini.

en: Training on User Text
id: Latihan pada Teks Pengguna

en: Training on System Text
id: Latihan pada Teks Sistem

note: /TRANSLATORS: These 3 messages will be displayed when the user has just chosen a new alphabet. The %s parameter will be the name of the alphabet.
en: No user training text found - if you have written in "%s" before, this means Dasher may not be learning from previous sessions
id: Teks latihan pengguna tak ditemukan - bila Anda telah menulis dalam "%s" sebelumnya, ini berarti Dasher mungkin tak belajar dari sesi sebelumnya

en: No training text (user or system) found for "%s". Dasher will still work but entry will be slower. We suggest downloading a training text file from the Dasher website, or constructing your own.
id: Tak ada teks latihan (pengguna atau sistem) yang ditemukan bagi "%s". Dasher masih akan bekerja tapi entri akan lebih lambat. Kami sarankan untuk mengunduh berkas teks latihan dari situs web Dasher atau membangun sendiri milik Anda.

en: "%s" does not specify training file. Dasher will work but entry will be slower. Check you have the latest version of the alphabet definition.
id: "%s" tak menyatakan berkas latihan. Dasher akan bekerja tapi entri akan lebih lambat. Periksa apakah Anda memiliki versi terakhir dari definisi alfabet.

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
id: Waktu tekan lama

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
id: Waktu klik ganda

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
id: Aktifkan tombol mundur

en: Slow startup
id: Awalan lambat

en: Startup time
id: Waktu awalan

en: Percentage by which to automatically increase speed
id: Persentase untuk otomatis meningkatkan kecepatan

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
id: Waktu sebelum otomatis meningkatkan kecepatan (detik)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
id: Persentase untuk menurunkan kecepatan ketika berbalik

en: One Button Dynamic Mode
id: Moda Satu-Tombol Dinamis

en: Scan time (each direction), in ms
id: Waktu pindai (setiap arah), dalam ms

en: Factor by which to zoom in
id: Faktor perbesaran zum

en: Lag before user actually pushes button (ms)
id: Lag sebelum pengguna benar-benar menekan tombol (ms)

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
id: Moda Satu Dimensi

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Ignoring group specifier.
id: Peringatan: berkas latihan memuat karakter '%s' sebagai bagian dari grup '%s', tapi tak ada grup bernama demikian yang memuat karakter. Mengabaikan penspesifikasi grup.

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
id: nilai boolean mesti dinyatakan sebagai 'true' (benar) atau 'false' (salah).

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
id: opsi tak dikenal, gunakan "--help-options" untuk informasi lebih banyak.

en: X label:
id: Label X:

en: X maximum:
id: X maksimum:

en: Y label:
id: Label Y:

en: Y maximum:
id: Y maksimum:

en: Print socket-related debugging information to console:
id: Cetak informasi debug yang berhubungan dengan socket ke layar:

en: Socket Input
id: Masukan Soket

note: TODO This is not a very good error message even in English...???
en: Error creating socket
id: Galat saat membuat soket

en: Error binding to socket - already in use?
id: Galat saat mengikat ke soket - sudah dipakai?

en: Warning truncating socket input label '%s' to %i characters.
id: Peringatan memotong label '%s' masukan soket ke %i karakter.

en: Socket input: Error reading from socket
id: Masukan soket: Galat saat membaca dari soket

en: Dasher Socket Input error: %s: %s
id: Galat Masukan Soket Dasher: %s: %s

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
id: Masukan socket Dasher: gagal untuk meluncurkan pembaca.

en: Max time for a 'tap' (anything longer is held)
id: Waktu maks untuk 'menyentuh' (apapun yang lebih lama adalah menahan)

en: Stylus Control
id: Kendali Stylus

note: no context switch commands will be executed!
en: Warning: faulty alphabet definition, escape sequence %s must be a single unicode character. This may worsen Dasher's text prediction.
id: Peringatan: definisi alfabet rusak, urutan escape %s mesti berupa karakter unicode tunggal. Ini mungkin memperburuk prediksi teks Dasher.

en: Unable to open file "%s" for reading
id: Tidak dapat membuka berkas "%s" untuk dibaca

en: Button offset
id: Offset tombol

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
id: Selang waktu tekan berganda

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
id: Aktifkan tombol mundur dan mulai/berhenti

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
id: Tukar balik tombol naik dan turun

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
id: Klik ganda adalah lawan naik/turun — tiga kali untuk membalik

en: Two Button Dynamic Mode
id: Moda Dua Tombol Dinamis

en: Offset for outer (second) button
id: Offset bagi tombol luar (kedua)

note: divisor step
en: Distance between down markers (long gap)
id: Jarak antar penanda turun (celah panjang)

en: Distance between up markers, as percentage of long gap
id: Jarak antara penanda naik, sebagai persentase dari celah panjang

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
id: Toleransi bagi pewaktu tak akurat atas penekanan tombol (ms)

en: Use push and release times of single press rather than push times of two presses
id: Gunakan waktu tekan dan lepas dari penekanan tunggal bukan waktu penekanan dari dua kali menekan

en: Slow startup time
id: Waktu awalan lambat

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
id: Moda Dinamik Dua-Sentuhan (Tombol Satu Baru)

en: Boolean parameters
id: Parameter boolean

en: Default
id: Baku

en: Description
id: Keterangan

en: Integer parameters
id: Parameter bilangan bulat

en: String parameters
id: Parameter string

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
id: tatanan opsi hilang "=".

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
id: String opsi yang dinyatakan tak valid

en: Welcome to Dasher Game Mode! Game Mode is a fun way to practice entering text in Dasher. Please select a training text to play with:
id: Selamat Datang ke Mode Permainan Dasher! Mode Permainan adalah cara menarik untuk berlatih memasukkan teks dalam Dasher. Harap pilih teks latihan untuk dimainkan:

en: Use Default
id: Pakai Baku

en: Choose File...
id: Pilih Berkas...

en: Cancel
id: Batal

en: Are you sure you wish to turn off game mode? All unsaved changes will be lost.
id: Anda yakin hendak mematikan mode permainan? Semua perubahan yang belum disimpan akan hilang.

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
id: Anda ingin menyimpan perubahan ke %s?
    
    Perubahan yang anda lakukan akan hilang jika anda tidak menyimpannya.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
id: Anda·ingin·menyimpan·perubahan·yang ada?
    
    Perubahan·yang·anda·lakukan·akan·hilang·jika·anda·tidak·menyimpannya.

en: Don't save
id: Jangan simpan

en: Don't quit
id: Jangan keluar

en: Save and quit
id: Simpan dan keluar

en: Are you sure you wish to quit?
id: Anda yakin ingin keluar?

en: Unable to open help file
id: Tak bisa membuka berkas bantuan

en: Dasher is a predictive text entry application
id: Dasher adalah aplikasi isian teks yang prediktif

en: Unable to initialize speech support
id: Tidak bisa membuka komponen pengenal suara

en: Warning: unable to set speech parameters
id: Awas: Tidak bisa menetapkan parameter percakapan

en: Unable to initialize voices
id: Tidak bisa mengenali suara

en: Dasher Module Options
id: Opsi Modul Dasher

en: %s Options:
id: Opsi %s:

en: Mouse Input
id: Masukan Tetikus

en: Pixels covering Y range
id: Piksel yang mencakup jangkauan Y

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
id: Masukan Tetikus Satu Dimensi

en: Action
id: Aksi

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
id: Gaya aplikasi (tradisional, langsung, compose, atau layar penuh)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
id: Timpa opsi tersimpan

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
id: Jelaskan "--options".

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
id: - Suatu aplikasi masukan teks yang menghormati aksesibilitas
