dasher - en to it translation catalogue (203 entries)

en: Enter text without a keyboard
it: Inserimento testo senza tastiera

en: Predictive text entry
it: Inserimento testo predittivo

en: A_ppend to file
it: Acco_da al file

en: Alphabet:
it: Alfabeto:

en: Copy
it: Copia

en: Copy _All
it: Copia _tutto

en: Cut
it: Taglia

en: Dasher _Tutorial
it: In_troduzione a Dasher

en: New file
it: Nuovo file

en: Open file
it: Apri file

en: Paste
it: Incolla

en: Please Wait…
it: Attendere...

en: Pr_eferences
it: Preferen_ze

en: Save file
it: Salva file

en: Save file as
it: Salva file come

en: Select File
it: Seleziona file

en: Select Font
it: Seleziona tipo di carattere

en: Speed:
it: Velocità:

en: _About
it: I_nformazioni

en: _Contents
it: _Sommario

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Help
it: A_iuto

en: _Import Training Text
it: _Importa testo di allenamento

en: A_ppend to file…
it: Acco_da al file...

en: Demo!
it: Dimostrazione.

en: Full Demo
it: Dimostrazione completa

en: Help
it: Aiuto

en: Launch Dasher Game & Demo mode!
it: Lancia il gioco Dasher e la modalità demo.

en: Level:
it: Livello:

en: New sentence
it: Nuova frase

en: Pr_eferences…
it: Preferen_ze...

en: Preferences
it: Preferenze

en: Quit
it: Chiudi

en: Score:
it: Punteggio:

en: _About…
it: I_nformazioni...

en: _Contents…
it: _Sommario...

en: _Import Training Text…
it: _Importa testo di allenamento...

en: Actions
it: Azioni

en: Adaptation
it: Adattamento

en: Alphabet Selection
it: Selezione alfabeto

en: Appearance Options
it: Opzioni dell'aspetto

en: Application Options
it: Opzioni dell'applicazione

en: Application Style
it: Stile dell'applicazione

en: Colour Scheme
it: Schema colore

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
it: Stile controllo

en: Dasher Font
it: Tipo di carattere di Dasher

en: Direction
it: Direzione

en: Editor Font
it: Tipo di carattere dell'editor

en: Input Device
it: Dispositivo di input

en: Language Model
it: Modello linguistico

en: Smoothing
it: Sfumatura

en: Speed
it: Velocità

en: Starting and Stopping
it: Avvio e arresto

en: A_pplication
it: A_pplicazione

en: Adapt speed automatically
it: Adattare velocità automaticamente

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
it: Alfabeto predefinito

en: Bottom to Top
it: Dal basso in alto

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
it: C_ontrollo

en: Centre circle
it: Centro del cerchio

en: Composition
it: Composizione

en: Control mode
it: Modalità controllo

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom colour scheme:
it: Schema colore personalizzato:

en: Dasher Preferences
it: Preferenze di Dasher

en: Direct entry
it: Inserimento diretto

en: Dock application window
it: Agganciare finestra applicazione

en: Draw box outlines
it: Disegnare i contorni dei rettangoli

en: Draw line between crosshairs and mouse
it: Tracciare la linea tra la crocetta e il mouse

en: Full Screen
it: Schermo intero

en: Increase line thickness
it: Aumentare spessore linea

en: Japanese
it: Giapponese

en: Language model adapts as you write.
it: Modello lingua adattivo durante la scrittura

en: Large font
it: Carattere grande

en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
it: Modello misto (PPM/dizionario)

en: Options
it: Opzioni

en: Pause outside of canvas
it: Pausa al di fuori della finestra

en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

en: Select Dasher Font
it: Seleziona carattere per Dasher

en: Select Editor Font
it: Seleziona carattere per l'editor

en: Show mouse position
it: Mostrare la posizione del mouse

en: Show speed slider
it: Mostrare il regolatore di velocità

en: Show toolbar
it: Mostrare la barra degli strumenti

en: Small font
it: Carattere piccolo

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
it: PPM standard basato su lettere

en: Start on left mouse button
it: Avviare alla pressione del tasto sinistro del mouse

en: Start on space bar
it: Avviare alla pressione della barra spaziatrice

en: Start with mouse position:
it: Avviare con il mouse alla posizione:

en: Timestamp new files
it: Usare marcatura temporale nei nuovi file

en: Top to Bottom
it: Dall'alto al basso

en: Two box
it: Due riquadri

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
it: Usare questo controllo per regolare le dimensioni relative
    dei riquadri delle lettere. Notare che selezionando valori
    elevati la velocità di scrittura diminuirà.

en: Very large font
it: Carattere molto grande

en: Word-based model
it: Modello a parole

en: _Appearance
it: A_spetto

en: _Language
it: _Lingua

en: Color Scheme
it: Schema colore

en: Display Size
it: Dimensioni schermo

en: Orientation
it: Orientazione

en: Alphabet
it: Alfabeto

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
it: Controllo

en: Enlarge input window
it: Ingrandire finestra di input

en: Prediction
it: Predizione

en: View
it: Visualizza

en: Large
it: Grande

en: Normal
it: Normale

en: Very Large
it: Molto grande

en: _Dasher Font
it: Tipo di carattere di _Dasher

en: _Dasher Font Size
it: Dimensione del carattere di _Dasher

en: _Edit Font
it: _Modifica tipo di carattere

en: _Options
it: _Opzioni

en: _Reset fonts
it: _Reimposta tipi di carattere

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Zoom steps
it: Passi ingrandimento

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
it: Cattura tastiera globalmente

note: menu
en: Alternating Direct Mode
it: Modalità diretta alternata

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
it: Tempo di scansione nel modo menù (0 per non scandire)

en: Number of boxes
it: Numero di riquadri

en: Safety margin
it: Margine di sicurezza

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
it: Non uniformità riquadro

en: Maximum Zoom
it: Ingrandimento massimo

en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
it: Disegna le guide sullo schermo per mostrare l'area in cui un clic eseguirà lo zoom

en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
it: Curva le righe per seguire la non linearità della trasformazione

en: Click Mode
it: Modalità clic

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
it: Ingrandimento destro

note: bMenu
en: Compass Mode
it: Modalità bussola

en: Well done!
it: Ben fatto!

en: Normal Control
it: Controllo normale

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
it: Modalità menù

en: Direct Mode
it: Modalità diretta

en: Stylus Control
it: Controllo stilo

en: Automatic calibration
it: Calibrazione automatica

en: Eyetracker Mode
it: Modalità tracciamento occhi

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
it: Durata pressione lunga

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
it: Durata pressione doppia

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
it: Abilitare pulsante correzione

en: Slow startup
it: Avvio lento

en: Startup time
it: Tempo di avvio

en: Percentage by which to automatically increase speed
it: Percentuale di incremento automatico della velocità

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
it: Tempo prima dell'incremento automatico della velocità (secondi)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
it: Percentuale di decremento della velocità dopo l'inversione

en: One Button Dynamic Mode
it: Modalità dinamica a un pulsante

en: Scan time (each direction), in ms
it: Tempo di scansione (ogni direzione), in ms

en: Factor by which to zoom in
it: Fattore di ingrandimento

en: Lag before user actually pushes button (ms)
it: Ritardo prima che l'utente prema effettivamente il pulsante (ms)

note: COneDimensionalFilter(Dasher::CEventHandler * pEventHandler, CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
it: Modalità unidimensionale

en: true
it: vero

en: false
it: falso

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
it: il valore booleano deve essere specificato come "vero" o "falso".

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
it: opzione sconosciuta, usare "--help-options" per maggiori informazioni.

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
it: Input socket Dasher: lancio del thread del lettore fallito.

en: Port:
it: Porta:

en: X label:
it: Etichetta X:

en: X minimum:
it: X minimo:

en: X maximum:
it: X massimo:

en: Y label:
it: Etichetta Y:

en: Y minimum:
it: Y minimo:

en: Y maximum:
it: Y massimo:

en: Print socket-related debugging information to console:
it: Stampare informazioni di debug relative al socket sulla console:

en: Socket Input
it: Input socket

en: Button offset
it: Offset pulsante

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
it: Intervallo pressione multipla

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
it: Abilitare pulsanti cancellazione e avvio/arresto

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
it: Invertire i pulsanti su e giù

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
it: Doppio clic è l'opposto di su/giù - triplo clic per invertire

en: Two Button Dynamic Mode
it: Modalità dinamica a due pulsanti

en: Offset for outer (second) button
it: Offset per il pulsante esterno (secondo)

note: divisor step
en: Distance for 1st button UP
it: Distanza per il SU del primo pulsante

en: Distance for 1st button DOWN
it: Distanza per il GIÙ del primo pulsante

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
it: Tolleranza per la temporizzazione imprecisa delle pressioni dei pulsanti (in ms)

en: Slow startup time
it: Tempo di avvio lento

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
it: Modalità dinamica a due-pressioni (nuovo un pulsante)

en: Boolean parameters
it: Parametri booleani

en: Default
it: Predefinito

en: Description
it: Descrizione

en: Integer parameters
it: Parametri interi

en: String parameters
it: Parametri stringa

en: Action
it: Azione

note: TRANSLATORS: Show a button for the selected action in the Dasher window.
en: Show Button
it: Mostra pulsante

en: Control Mode
it: Modalità controllo

note: TRANSLATORS: Automatically perform the selected action when Dasher is stopped.
en: Auto On Stop
it: Eseguire alla fermata

en: Unable to initialize speech support
it: Impossibile inizializzare il supporto al parlato

en: Warning: unable to set speech parameters
it: Attenzione: impossibile impostare i parametri per il parlato

en: Unable to initialize voices
it: Impossibile inizializzare le voci

en: Enter Text
it: Inserire testo

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
it: manca il carattere "=" per impostare l'opzione.

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
it: La stringa specificata come opzione non è valida

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
it: Salvare le modifiche a %s?
    
    Se non vengono salvate andranno perse.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
it: Salvare le modifiche?
    
    Se non vengono salvate andranno perse.

en: Don't save
it: Non salvare

en: Don't quit
it: Non uscire

en: Save and quit
it: Salva ed esci

en: Are you sure you wish to quit?
it: Uscire veramente?

en: Unable to open help file
it: Impossibile aprire il file di aiuto

en: Dasher is a predictive text entry application
it: Dasher è un'applicazione per inserire testo in modo predittivo

en: Dasher Module Options
it: Opzioni modulo Dasher

en: %s Options:
it: Opzioni di «%s»:

en: Mouse Input
it: Input con mouse

en: Pixels covering Y range
it: Pixel di copertura intervallo Y

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
it: Modalità input mouse unidimensionale

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
it: Stile applicazione ("traditional", "direct", "compose" o "fullscreen")

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
it: Scavalca le opzioni memorizzate

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
it: Descrive "--options".

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
it: - Un'applicazione di inserimento testo che onora l'accessibilità
