dasher master - en to ja translation catalogue (174 entries)

en: Predictive text entry
ja: 文字列の候補を予測しながら文字列を入力します

en: Enter text without a keyboard
ja: キーボードを使わずに文字を入力します

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Copy _All
ja: すべてコピー(_A)

en: _Options
ja: オプション(_O)

en: _Edit Font
ja: フォントの編集(_E)

en: _Dasher Font
ja: フォント(_D)

en: _Dasher Font Size
ja: フォントのサイズ(_D)

en: Normal
ja: 標準

en: Large
ja: 大きい

en: Very Large
ja: とても大きい

en: _Reset fonts
ja: フォントのリセット(_R)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: Select File
ja: ファイルの選択

en: Select Font
ja: フォントの選択

en: Dasher Preferences
ja: Dasher の設定

en: Alphabet Selection
ja: アルファベットの選択

en: Color Scheme
ja: 色のスキーム

en: Custom colour scheme:
ja: 色のスキームをカスタマイズする:

en: Alphabet
ja: アルファベット

en: Speed
ja: 速度

en: Adapt speed automatically
ja: 自動的に速度を調節する

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
ja: コントロール

en: Display Size
ja: ディスプレイの大きさ

en: Enlarge input window
ja: 入力ウィンドウを大きくする

en: Orientation
ja: 向き

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
ja: アルファベットの向き

en: Custom
ja: その他

en: Left to Right
ja: 左から右へ

en: Right to Left
ja: 右から左へ

en: Top to Bottom
ja: 上から下へ

en: Bottom to Top
ja: 下から上へ

en: View
ja: 表示

en: Language Model
ja: 言語モデル

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
ja: 標準的なレターベースの PPM

en: Word-based model
ja: ワード・ベースのモデル

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
ja: 混合型モデル (PPM/辞書)

en: Japanese
ja: 日本語

en: Adaptation
ja: 適応性

en: Language model adapts as you write.
ja: 言語モデルを記述するモデルに合わせる

en: Smoothing
ja: スムージング

en: Prediction
ja: 予測

en: Please Wait…
ja: しばらくお待ちください…

en: Centre circle
ja: 中央の円

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
ja: このコントロールを使うと、
    文字ボックスの相対サイズを調整できます。
    値を高くすると記述する速度が遅くなります。

en: Direction
ja: 向き

en: _Language
ja: 言語(_L)

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
ja: 制御モード

en: Options
ja: オプション

en: Input Device
ja: 入力デバイス

en: Starting and Stopping
ja: 開始と停止

en: Start on left mouse button
ja: マウスの左ボタンで開始する

en: Start on space bar
ja: [スペース] ボタンで開始する

en: Start with mouse position:
ja: カーソルの始点を変更する:

en: Pause outside of canvas
ja: キャンバスの外に出たら一時停止する

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
ja: コントロール(_O)

en: Colour Scheme
ja: 色のスキーム

en: Appearance Options
ja: 外観のオプション

en: Show mouse position
ja: マウスの位置を表示する

en: Draw line between crosshairs and mouse
ja: マウスと中央ラインの間に線を描画する

en: Increase line thickness
ja: 線を太くする

en: Draw box outlines
ja: 描画ボックスの外枠を描画する

en: Dasher Font
ja: 表示用のフォント

en: Select Dasher Font
ja: フォントの選択

en: Small font
ja: 小さいフォント

en: Large font
ja: 大きいフォント

en: Very large font
ja: とても大きいフォント

en: _Appearance
ja: 外観(_A)

en: Application Options
ja: アプリのオプション

en: Timestamp new files
ja: 新しいファイルにタイムスタンプを付与する

en: Show toolbar
ja: ツールバーを表示する

en: Show speed slider
ja: 速度スライダーを表示する

en: Control mode
ja: 制御モード

en: Editor Font
ja: エディターのフォント

en: Select Editor Font
ja: エディターで使用するフォントの選択

en: Application Style
ja: アプリのスタイル

en: Stand-alone
ja: スタンドアロン型

en: Composition
ja: 合成型

en: Direct entry
ja: 直接入力型

en: Full Screen
ja: フルスクリーン型

en: A_pplication
ja: アプリケーション(_P)

en: New file
ja: 新しいファイルを開きます

en: Open file
ja: 既存のファイルを開きます

en: Save file
ja: ファイルを保存します

en: Save file as
ja: 名前を付けて保存します

en: A_ppend to file…
ja: ファイルへ追加(_P)…

en: _Import Training Text…
ja: 学習テキストのインポート(_I)…

en: Quit
ja: 終了します

en: Cut
ja: 選択範囲を切り取ります

en: Copy
ja: 選択範囲をコピーします

en: Paste
ja: 貼り付けます

en: Pr_eferences…
ja: 設定(_E)…

en: Preferences
ja: 設定を変更します

en: _Contents…
ja: 目次(_C)…

en: Help
ja: ヘルプを表示します

en: _About…
ja: このアプリケーションについて(_A)…

en: Speed:
ja: 速度:

en: Alphabet:
ja: アルファベット:

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
ja: キーボードをグローバルに捕捉する

note: menu
en: Alternating Direct Mode
ja: もう一つ別の直接入力モード

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
ja: メニューモードでのスキャン時間 (0 でスキャンしない)

en: Safety margin
ja: 安全なマージン

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
ja: ボックスの大きさ

en: Maximum Zoom
ja: 最大ズーム

en: Click Mode
ja: クリック・モード

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
ja: 右ズームの倍率

note: bMenu
en: Compass Mode
ja: コンパス・モード

en: Normal Control
ja: 標準のコントロール

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
ja: メニュー・モード

en: Direct Mode
ja: 直接入力モード

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
ja: 長く押下する時間

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
ja: 両方押下する時間

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
ja: バックオフ・ボタンを有効にする

en: Slow startup
ja: ゆっくりと開始する

en: Startup time
ja: 開始時間

en: Percentage by which to automatically increase speed
ja: 自動的に速度を速くする割合

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
ja: 自動的に速度を速くする時間 (秒)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
ja: 逆向きの時に速度を遅くする割合

en: One Button Dynamic Mode
ja: 1つボタンの直接入力モード

en: Scan time (each direction), in ms
ja: ミリ秒単位でのスキャン時間 (各方向)

en: Lag before user actually pushes button (ms)
ja: ユーザーが実際にボタンを押すまでのタイムラグ (ミリセカンド)

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
ja: 一次元モード

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
ja: 論理型の値は 'true' (真) または 'false' (偽) で指定してください

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
ja: 無効なオプションです ("--help-options" でオプションの詳細をご覧ください)

en: Port:
ja: ポート:

en: X label:
ja: X方向のラベル:

en: X minimum:
ja: X方向の最小値:

en: X maximum:
ja: X方向の最大値:

en: Y label:
ja: Y方向のラベル:

en: Y minimum:
ja: Y方向の最小値:

en: Y maximum:
ja: Y方向の最大値:

en: Print socket-related debugging information to console:
ja: ソケットに関連するデバッグ情報を端末に表示する

en: Socket Input
ja: ソケット入力

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
ja: Dasher のソケット入力: リーダ・スレッドの起動に失敗しました

en: Stylus Control
ja: スタイルのコントロール

en: Button offset
ja: ボタンのオフセット

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
ja: 複数押下する間隔

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
ja: バックオフと開始/停止ボタンを有効にする

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
ja: 上/下ボタンを反転させる

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
ja: up/down をダブルクリックすると反対に動きます -- トリプルクリックはさらにその逆です

en: Two Button Dynamic Mode
ja: 二つボタンの直接入力モード

en: Offset for outer (second) button
ja: 外側 (2番目) のボタンのオフセット

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
ja: ボタンを押すタイミングの許容誤差 (ミリセカンド)

en: Slow startup time
ja: ゆっくりと開始する

en: Boolean parameters
ja: 論理型のオプション

en: Default
ja: デフォルト値

en: Description
ja: 説明

en: Integer parameters
ja: 整数型のオプション

en: String parameters
ja: 文字列型のオプション

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
ja: オプションの設定で "=" が抜けているようです

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
ja: 無効なオプション名です

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
ja: %s に対する変更点を保存しますか?
    
    保存しないと変更点を失うことになります。

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
ja: 変更点を保存しますか?
    
    保存しないと変更点を失うことになります。

en: Don't save
ja: 保存しない

en: Don't quit
ja: 終了しない

en: Save and quit
ja: 保存して終了する

en: Are you sure you wish to quit?
ja: 本当に終了してもよろしいですか?

en: Unable to open help file
ja: ヘルプファイルを開けません

en: Dasher is a predictive text entry application
ja: Dasher は文字列の候補を予想しながら入力するアプリケーションです。

en: Unable to initialize speech support
ja: gnome-speech を初期化できません

en: Warning: unable to set speech parameters
ja: 警告: 会話パラメーターをセットできません

en: Unable to initialize voices
ja: 音声を初期化できません

en: Dasher Module Options
ja: Dasher のモジュール・オプション

en: %s Options:
ja: %sのオプション

en: Mouse Input
ja: マウス入力

en: Pixels covering Y range
ja: Y方向の適用範囲 (ピクセル数)

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
ja: 一次元のマウス入力

en: Action
ja: アクション

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
ja: アプリの外観を指定する (traditional、direct、compose、fullscreen)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
ja: オプションを上書きする

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
ja: "--options" の説明を表示する

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
ja: - アクセシビリティに対応した文字入力のアプリケーション
