dasher - en to pl translation catalogue (246 entries)

en: Predictive text entry
pl: Przewidujące wpisywanie tekstu

en: Enter text without a keyboard
pl: Wprowadzanie tekstu bez klawiatury

en: _File
pl: _Plik

en: _Edit
pl: _Edycja

en: Copy _All
pl: Skopiuj _wszystko

en: _Options
pl: _Opcje

en: _Edit Font
pl: _Edycja czcionki

en: _Dasher Font
pl: _Czcionka programu Dasher

en: _Dasher Font Size
pl: Ro_zmiar czcionki programu Dasher

en: Normal
pl: Zwykła

en: Large
pl: Duża

en: Very Large
pl: Bardzo duża

en: _Reset fonts
pl: P_rzywróć czcionki

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _About
pl: _O programie

en: Select File
pl: Wybór pliku

en: Select Font
pl: Wybór czcionki

en: Dasher Preferences
pl: Preferencje programu Dasher

en: Alphabet Selection
pl: Wybór alfabetu

en: Color Scheme
pl: Schemat kolorów

en: Custom colour scheme:
pl: Własny schemat kolorów:

en: Alphabet
pl: Alfabet

en: Speed
pl: Prędkość

en: Adapt speed automatically
pl: Automatyczne dostosowanie prędkości

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
pl: Sterowanie

en: Display Size
pl: Wielkość wyświetlania

en: Enlarge input window
pl: Powiększenie okna wejściowego

en: Orientation
pl: Położenie

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
pl: Domyślne alfabetu

en: Custom
pl: Własny

en: Left to Right
pl: Od lewej do prawej

en: Right to Left
pl: Od prawej do lewej

en: Top to Bottom
pl: Z góry na dół

en: Bottom to Top
pl: Z dołu do góry

en: View
pl: Widok

en: Language Model
pl: Model języka

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
pl: Standardowe PPM bazujące na liście

en: Word-based model
pl: Model bazujący na słowach

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
pl: Model mieszany (PPM/słownik)

en: Japanese
pl: Japoński

en: Adaptation
pl: Adaptacja

en: Language model adapts as you write.
pl: Model języka dostosowuje się podczas pisania.

en: Smoothing
pl: Wygładzanie

en: Prediction
pl: Przewidywanie

en: Please Wait…
pl: Proszę czekać…

en: Centre circle
pl: Współśrodkowe okręgi

en: Two box
pl: Dwa prostokąty

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
pl: Ustawienie względnych rozmiarów pól liter. Wybranie
    większych wartości zmniejszy prędkość pisania.

en: Direction
pl: Kierunek

note: This means that you always want to write left-to-right regardless of the normal direction for the alphabet you are using
en: Always Left-to-Right
pl: Zawsze od lewej do prawej

en: Always Right-to-Left
pl: Zawsze od prawej do lewej

en: Always Top-to-Bottom
pl: Zawsze z góry na dół

en: Always Bottom-to-Top
pl: Zawsze z dołu do góry

en: _Language
pl: _Język

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
pl: Model sterowania

en: Options
pl: Opcje

en: Input Device
pl: Urządzenie wejściowe

en: Starting and Stopping
pl: Uruchamianie i zatrzymywanie

en: Start on left mouse button
pl: Uruchomienie lewym przyciskiem myszy

en: Start on space bar
pl: Uruchomienie klawiszem spacji

en: Start with mouse position:
pl: Uruchomienie z położeniem myszy:

en: Pause outside of canvas
pl: Wstrzymanie poza oknem

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
pl: _Sterowanie

en: Colour Scheme
pl: Schemat kolorów

en: Appearance Options
pl: Opcje wyglądu

en: Show mouse position
pl: Wyświetlanie pozycji myszy

en: Draw line between crosshairs and mouse
pl: Rysowanie linii między celownikiem a myszą

en: Increase line thickness
pl: Zwiększenie grubości linii

en: Draw box outlines
pl: Rysowanie obwódek

en: Dasher Font
pl: Czcionka programu Dasher

en: Select Dasher Font
pl: Wybór czcionki programu Dasher

en: Small font
pl: Mała czcionka

en: Large font
pl: Duża czcionka

en: Very large font
pl: Bardzo duża czcionka

en: _Appearance
pl: _Wygląd

en: Application Options
pl: Opcje programu

en: Timestamp new files
pl: Datowanie nowych plików

en: Show toolbar
pl: Wyświetlanie paska narzędziowego

en: Show speed slider
pl: Wyświetlanie suwaka prędkości

en: Control mode
pl: Tryb sterowania

en: Copy All on stop
pl: Kopiowanie wszystkiego po zatrzymaniu

en: Speak All on stop
pl: Mówienie wszystkiego po zatrzymaniu

en: Speak words as you write
pl: Mówienie słów podczas pisania

en: Editor Font
pl: Czcionka edytora

en: Select Editor Font
pl: Wybór czcionki edytora

en: Application Style
pl: Styl programu

en: Stand-alone
pl: Samodzielnie

en: Composition
pl: Skład

en: Direct entry
pl: Bezpośrednie wprowadzanie

en: Full Screen
pl: Pełny ekran

en: A_pplication
pl: _Program

en: New file
pl: Nowy plik

en: Open file
pl: Otwieranie pliku

en: Save file
pl: Zapis pliku

en: Save file as
pl: Zapis pliku jako

en: A_ppend to file…
pl: _Dodaj do pliku…

en: _Import Training Text…
pl: Za_importuj tekst treningowy…

en: Quit
pl: Zakończ

en: Cut
pl: Wytnij

en: Copy
pl: Skopiuj

en: Paste
pl: Wklej

en: Pr_eferences…
pl: _Preferencje…

en: Preferences
pl: Preferencje

en: _Contents…
pl: _Spis treści…

en: Help
pl: Pomoc

en: _About…
pl: _O programie…

en: Direct Mode
pl: Tryb bezpośredni

en: _Direct Mode
pl: Tryb _bezpośredni

en: _Game Mode
pl: _Tryb gry

en: Speed:
pl: Prędkość:

en: Alphabet:
pl: Alfabet:

note: think XML_LChar==char, depends on preprocessor variables... /TRANSLATORS: the first string is the error message from the XML Parser; / the second is the URL of the file we're trying to read.
en: XML Error %s in file %s
pl: Błąd XML %s w pliku %s

en: File ends with incomplete UTF-8 character beginning 0x%x (expecting %i bytes but only %i)
pl: Plik kończy się niepełnym znakiem UTF-8 zaczynając od 0x%x (oczekiwano %i bajtów, a tej tylko %i)

en: Read invalid UTF-8 character 0x%x
pl: Odczytaj nieprawidłowy znak UTF-8 0x%x

note: /TRANSLATORS: the string "GameTextFile" is the name of a setting in gsettings / (or equivalent), and should not be translated. The %s is the value of that / setting (this message displayed only if the user has provided a value)
en: Note: GameTextFile setting specifies game sentences file '%s' but this does not exist
pl: Uwaga: ustawienie GameTextFile określa plik zdań gry „%s”, ale on nie istnieje

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Frames over which to perform zoom
pl: Klatki, po ilu wykonać przybliżenie

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
pl: Globalne przejęcie klawiatury

note: menu
en: Alternating Direct Mode
pl: Tryb zmienny bezpośredni

en: Auto-increasing speed to %0.2f
pl: Automatyczne zwiększenie prędkości do %0.2f

en: Auto-decreasing speed to %0.2f
pl: Automatyczne zmniejszenie prędkości do %0.2f

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
pl: Czas skanowania w trybie menu (0 wyłącza skanowanie)

en: Number of forward boxes
pl: Liczba prostokątów przejścia wprzód

en: Safety margin
pl: Margines bezpieczeństwa

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
pl: Niejednorodność prostokątów

en: Maximum Zoom
pl: Maksymalne przybliżenie

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
pl: Rysowanie prowadnic na ekranie, aby pokazać obszar, który zostanie powiększony po kliknięciu

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
pl: Zaginanie linii, aby podążać za nieliniowym przekształceniem widoku

en: Click Mode
pl: Tryb klikania

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
pl: Tryb powiększenia przy ruchu w prawo w trybie kompasu

note: bMenu
en: Compass Mode
pl: Tryb kompasu

note: /TRANSLATORS: %s is the name of the alphabet; the string "GameTextFile" / refers to a setting name in gsettings or equivalent, and should not be translated.
en: Could not find game sentences file for %s - check alphabet definition, or override with GameTextFile setting
pl: Nie można odnaleźć pliku zdań gry dla %s — proszę sprawdzić definicję alfabetu lub zastąpić ustawieniem GameTextFile

en: Normal Control
pl: Zwykłe sterowanie

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
pl: Tryb menu

en: Vertical distance from mouse/gaze to target (400=screen height)
pl: Pionowy dystans od myszy/spojrzenia do celu (400=wysokość ekranu)

en: Learn offset (previous) automatically, e.g. gazetrackers
pl: Automatyczne uczenie się offsetu (poprzedniego), np. śledzenie wzroku

en: At top and bottom, scroll more and translate less (makes error-correcting easier)
pl: Na górze i dole, więcej przewijania i mniej tłumaczenia (ułatwia poprawianie błędów)

en: Screen geometry (mostly for tall thin screens) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log
pl: Geometria ekranu (głównie dla wysokich, cienkich ekranów) — 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log

en: Shape type: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles
pl: Typ kształtu: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles

en: Distance from right-hand-side Y-axis, at which maximum speed is reached. (2048=xhair)
pl: Odległość od osi Y po prawej stronie, po której osiągnięta zostanie maksymalna prędkość. (2048=xhair)

en: Hold right mouse button / key 1 to go 3/4 faster
pl: Przytrzymaniu prawego przycisku myszy/pierwszego klawisza przyspiesza o 3/4

en: Use exact computation of per-frame movement (slower)
pl: Użycie dokładnego obliczenia ruchu co każdą klatkę (wolniejsze)

en: Demo Mode (no input)
pl: Tryb demonstracyjny (bez wprowadzania)

en: Filename of sentences to enter
pl: Nazwa pliku zdań do wprowadzenia

en: Distance of sentence from center to decide user needs help
pl: Dystans zdania od środka, aby decydować o pomocy użytkownikowi

en: Time for which user must need help before help drawn
pl: Czas, przez jaki użytkownik potrzebuje pomocy przed jej udzieleniem

en: When we give help, show the shortest path to the target sentence?
pl: Po podaniu pomocy wyświetlić najkrótszą ścieżkę do zdania docelowego?

en: Warning: faulty alphabet definition: training-start delimiter %s must be a single unicode character. May be unable to process training file.
pl: Ostrzeżenie: błędna definicja alfabetu: sekwencja sterująca %s musi być pojedynczym znakiem unikodu. Może to uniemożliwić przetworzenie pliku treningu.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character; ignoring group specifier
pl: Ostrzeżenie: plik treningu zawiera znak „%s” jako członka grupy „%s”, ale grupa o tej nazwie nie zawiera go; ignorowanie określnika grupy

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
pl: Ostrzeżenie: plik treningu zawiera znak „%s” jako członka grupy „%s”, ale grupa o tej nazwie nie zawiera go. Program Dasher nie będzie mógł nauczyć się, jak pisać ten znak.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but alphabet contains several such groups. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
pl: Ostrzeżenie: plik treningu zawiera znak „%s” jako członka grupy „%s”, ale alfabet zawiera kilka takich grup. Program Dasher nie będzie mógł nauczyć się, jak pisać ten znak.

en: Warning: in training file, annotation '<%s>' is followed by another annotation and will be ignored
pl: Ostrzeżenie: w pliku treningu adnotacja „<%s>” znajduje się za inną adnotacją i zostanie zignorowana

en: In file %s, the following %i symbol appeared without annotations saying how it should be entered, but it can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter this symbol: | In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
pl[0]: W pliku %s następujący symbol %i pojawia się bez adnotacji wyjaśniającej sposób jego wprowadzania, a każdy może być wprowadzany na kilka sposób. Program Dasher nie będzie mógł nauczyć się, jak wprowadzany jest ten symbol:
pl[1]: W pliku %s następujące symbole %i pojawiają się bez adnotacji wyjaśniającej sposób ich wprowadzania, a każdy może być wprowadzany na kilka sposób. Program Dasher nie będzie mógł nauczyć się, jak wprowadzane są te symbole:
pl[2]: W pliku %s następujące symbole %i pojawiają się bez adnotacji wyjaśniającej sposób ich wprowadzania, a każdy może być wprowadzany na kilka sposób. Program Dasher nie będzie mógł nauczyć się, jak wprowadzane są te symbole:

en: In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
pl: W pliku %s następujące symbole %i pojawiają się bez adnotacji wyjaśniającej sposób ich wprowadzania, a każdy może być wprowadzany na kilka sposób. Program Dasher nie będzie mógł nauczyć się, jak wprowadzane są te symbole:

en: Training on User Text
pl: Trening na tekście użytkownika

en: Training on System Text
pl: Trening na tekście systemowym

note: /TRANSLATORS: These 3 messages will be displayed when the user has just chosen a new alphabet. The %s parameter will be the name of the alphabet.
en: No user training text found - if you have written in "%s" before, this means Dasher may not be learning from previous sessions
pl: Nie odnaleziono tekstu treningowego użytkownika — jeśli zapisano w „%s” wcześniej, to program Dasher nie może uczyć się z poprzednich sesji

en: No training text (user or system) found for "%s". Dasher will still work but entry will be slower. We suggest downloading a training text file from the Dasher website, or constructing your own.
pl: Nie odnaleziono tekstu treningowego (użytkownika lub systemowego) dla „%s”. Program Dasher będzie nadal działał, ale wprowadzanie będzie wolniejsze. Sugerujemy pobranie pliku tekstu treningowego z witryny programu Dasher lub skonstruowanie własnego.

en: "%s" does not specify training file. Dasher will work but entry will be slower. Check you have the latest version of the alphabet definition.
pl: „%s” nie określa pliku treningowego. Program Dasher będzie nadal działał, ale wprowadzanie będzie wolniejsze. Proszę sprawdzić, czy posiadana jest najnowsza wersja definicji alfabetu.

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
pl: Czas długiego przyciśnięcia

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
pl: Czas dwukrotnego przyciśnięcia

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
pl: Włączenie klawisza cofnięcia

en: Slow startup
pl: Powolny start

en: Startup time
pl: Czas startu

en: Percentage by which to automatically increase speed
pl: Procent, do którego automatycznie zwiększać prędkość

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
pl: Czas, po którym automatycznie zwiększać prędkość (w sekundach)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
pl: Procent, do którego automatycznie zmniejszać prędkość do zamiany

en: One Button Dynamic Mode
pl: Dynamiczny tryb jednego przycisku

en: Scan time (each direction), in ms
pl: Czas skanowania (w każdym kierunku), w milisekundach

en: Factor by which to zoom in
pl: Stopień przybliżenia

en: Lag before user actually pushes button (ms)
pl: Opóźnienie przed właściwym przyciśnięciem przycisku przez użytkownika (w milisekundach)

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
pl: Tryb jednowymiarowy

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Ignoring group specifier.
pl: Ostrzeżenie: plik treningu zawiera znak „%s” jako członka grupy „%s”, ale grupa o tej nazwie nie zawiera go. Ignorowanie określnika grupy.

en: true
pl: prawda

en: True
pl: Prawda

en: false
pl: fałsz

en: False
pl: Fałsz

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
pl: wartość musi być określona jako „prawda” lub „fałsz”.

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
pl: nieznana opcja, „--help-options” wyświetli więcej informacji.

en: X label:
pl: Etykieta X:

en: X minimum:
pl: Minimalne X:

en: X maximum:
pl: Maksymalne X:

en: Y label:
pl: Etykieta Y:

en: Y minimum:
pl: Minimalne Y:

en: Y maximum:
pl: Maksymalne Y:

en: Print socket-related debugging information to console:
pl: Drukowanie informacji o połączeniu na konsoli:

en: Socket Input
pl: Wejście gniazda

note: TODO This is not a very good error message even in English...???
en: Error creating socket
pl: Błąd podczas tworzenia gniazda

en: Error binding to socket - already in use?
pl: Błąd podczas dowiązywania do gniazda — jest już używane?

en: Warning truncating socket input label '%s' to %i characters.
pl: Ostrzeżenie skracania etykiety wejścia gniazda „%s” do %i znaków.

en: Socket input: Error reading from socket
pl: Wejście gniazda: błąd podczas odczytywania z gniazda

en: Dasher Socket Input error: %s: %s
pl: Błąd wejścia gniazda programu Dasher: %s: %s

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
pl: Wejście gniazda programu Dasher: uruchomienie wątku czytającego się nie powiodło.

en: Max time for a 'tap' (anything longer is held)
pl: Maksymalny czas dla „stuknięcia” (wszystko, co dłuższe będzie przytrzymaniem)

en: Stylus Control
pl: Sterowanie piórem

note: no context switch commands will be executed!
en: Warning: faulty alphabet definition, escape sequence %s must be a single unicode character. This may worsen Dasher's text prediction.
pl: Ostrzeżenie: błędna definicja alfabetu, sekwencja sterująca %s musi być pojedynczym znakiem unikodu. Może to pogorszyć przewidywanie tekstu programu Dasher.

en: Unable to open file "%s" for reading
pl: Nie można otworzyć pliku „%s” do odczytania

en: Button offset
pl: Przesunięcie przycisku

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
pl: Czas między wielokrotnym przyciśnięciem

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
pl: Włączenie klawiszy cofnięcia oraz rozpoczęcia/zatrzymania

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
pl: Zamienia przyciski góra/dół

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
pl: Podwójne naciśnięcie jest odwrotnością przycisków góra/dół — potrójne odwraca

en: Two Button Dynamic Mode
pl: Dynamiczny tryb dwóch przycisków

en: Offset for outer (second) button
pl: Przesunięcie zewnętrznego (drugiego) przycisku

note: divisor step
en: Distance between down markers (long gap)
pl: Dystans między znacznikami dołu (długa przerwa)

en: Distance between up markers, as percentage of long gap
pl: Dystans między znacznikami, jako procent długiej przerwy

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
pl: Tolerancja niedokładnego czasu przyciśnięcia przycisku (w milisekundach)

en: Use push and release times of single press rather than push times of two presses
pl: Użycie czasów przyciśnięcia i zwolnienia jednego naciśnięcia zamiast czasów przyciśnięcia dwóch naciśnięć

en: Slow startup time
pl: Czas powolnego startu

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
pl: Dynamiczny tryb podwójnego przyciśnięcia (jeden nowy przycisk)

en: Boolean parameters
pl: Parametry logiczne

en: Default
pl: Domyślny

en: Description
pl: Opis

en: Integer parameters
pl: Parametry liczb całkowitych

en: String parameters
pl: Parametry ciągów

en: _Open
pl: _Otwórz

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Save
pl: _Zapisz

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
pl: brak znaku „=” przy ustawieniu opcji.

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
pl: Nieprawidłowy ciąg opcji

en: Welcome to Dasher Game Mode! Game Mode is a fun way to practice entering text in Dasher. Please select a training text to play with:
pl: Witamy w trybie gry programu Dasher. Tryb gry jest zabawnym sposobem na ćwiczenie wprowadzania tekstu w programie Dasher. Proszę wybrać tekst treningowy:

en: Use Default
pl: Użycie domyślnego

en: Choose File...
pl: Wybierz plik…

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Are you sure you wish to turn off game mode? All unsaved changes will be lost.
pl: Na pewno wyłączyć tryb gry? Wszystkie niezapisane zmiany zostaną utracone.

en: No
pl: Nie

en: Yes
pl: Tak

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
pl: Zapisać zmiany w %s?
    
    Zmiany zostaną utracone, jeżeli nie będą zapisane.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
pl: Zapisać zmiany?
    
    Zmiany zostaną utracone, jeżeli nie będą zapisane.

en: Quit without saving
pl: Zakończ bez zapisywania

en: Don't quit
pl: Nie kończ

en: Save and quit
pl: Zapisz i zakończ

en: Are you sure you wish to quit?
pl: Na pewno zakończyć?

en: Unable to open help file
pl: Nie można otworzyć pliku pomocy

en: Dasher is a predictive text entry application
pl: Dasher jest programem do przewidującego wprowadzania tekstu

en: _Close
pl: Za_mknij

en: Dasher Module Options
pl: Opcje modułu Dasher

en: %s Options:
pl: Opcje „%s”:

en: Mouse Input
pl: Wejście myszy

en: Pixels covering Y range
pl: Piksele pokrywające zakres Y

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
pl: Jednowymiarowe wejście myszy

en: Action
pl: Czynność

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
pl: Styl programu („traditional” — tradycyjny, „direct” — bezpośredni, „compose” — tworzący lub „fullscreen” — pełnoekranowy)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
pl: Pomija zapisane opcje

en: XML configuration file name
pl: Nazwa pliku konfiguracji XML

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
pl: Opisuje „--options”.

note: parse command line options Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
pl: — program do wprowadzania tekstu obsługujący dostępność
