dasher - en to pt_BR translation catalogue (246 entries)

en: Predictive text entry
pt_BR: Entrada preditiva de texto

en: Enter text without a keyboard
pt_BR: Digite texto sem um teclado

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: Copy _All
pt_BR: Copiar t_udo

en: _Options
pt_BR: _Opções

en: _Edit Font
pt_BR: _Editar fonte

en: _Dasher Font
pt_BR: _Fonte do Dasher

en: _Dasher Font Size
pt_BR: _Tamanho da fonte do Dasher

en: Large
pt_BR: Grande

en: Very Large
pt_BR: Muito grande

en: _Reset fonts
pt_BR: _Restaurar fontes

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: Select File
pt_BR: Selecionar arquivo

en: Select Font
pt_BR: Selecionar fonte

en: Dasher Preferences
pt_BR: Preferências do Dasher

en: Alphabet Selection
pt_BR: Seleção do alfabeto

en: Color Scheme
pt_BR: Esquema de cores

en: Custom colour scheme:
pt_BR: Esquema de cores personalizadas:

en: Alphabet
pt_BR: Alfabeto

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Adapt speed automatically
pt_BR: Adaptar velocidade automaticamente

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
pt_BR: Controle

en: Display Size
pt_BR: Tamanho da tela

en: Enlarge input window
pt_BR: Aumentar a janela de entrada

en: Orientation
pt_BR: Orientação

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
pt_BR: Padrão do alfabeto

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Left to Right
pt_BR: Esquerda para direita

en: Right to Left
pt_BR: Direita para esquerda

en: Top to Bottom
pt_BR: De cima para baixo

en: Bottom to Top
pt_BR: De baixo para cima

en: View
pt_BR: Ver

en: Language Model
pt_BR: Modelo de idioma

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
pt_BR: PPM padrão baseado em letras

en: Word-based model
pt_BR: Modelo baseado em palavras

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
pt_BR: Modelo misto (PPM/dicionário)

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Adaptation
pt_BR: Adaptação

en: Language model adapts as you write.
pt_BR: O modelo de idioma se adapta conforme você escreve.

en: Smoothing
pt_BR: Suavização

en: Prediction
pt_BR: Predição

en: Please Wait…
pt_BR: Por favor aguarde…

en: Centre circle
pt_BR: Círculo central

en: Two box
pt_BR: Duas caixas

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
pt_BR: Use este controle para ajustar os tamanhos relativos das
    caixas de letras. Note que ao selecionar valores elevados
    você irá diminuir a velocidade de escrita.

en: Direction
pt_BR: Direção

note: This means that you always want to write left-to-right regardless of the normal direction for the alphabet you are using
en: Always Left-to-Right
pt_BR: Sempre da esquerda para a direita

en: Always Right-to-Left
pt_BR: Sempre da esquerda para a direita

en: Always Top-to-Bottom
pt_BR: Sempre de cima para baixo

en: Always Bottom-to-Top
pt_BR: Sempre de baixo para cima

en: _Language
pt_BR: _Idioma

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
pt_BR: Estilo de controle

en: Options
pt_BR: Opções

en: Input Device
pt_BR: Dispositivo de entrada

en: Starting and Stopping
pt_BR: Início e parada

en: Start on left mouse button
pt_BR: Iniciar no botão esquerdo do mouse

en: Start on space bar
pt_BR: Iniciar na barra de espaço

en: Start with mouse position:
pt_BR: Iniciar com a posição do mouse:

en: Pause outside of canvas
pt_BR: Pausar fora da tela

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
pt_BR: C_ontrole

en: Colour Scheme
pt_BR: Esquema de cores

en: Appearance Options
pt_BR: Opções de aparência

en: Show mouse position
pt_BR: Mostrar a posição do mouse

en: Draw line between crosshairs and mouse
pt_BR: Desenhar uma linha entre a mira e o mouse

en: Increase line thickness
pt_BR: Aumentar espessura da linha

en: Draw box outlines
pt_BR: Desenhar os contornos das caixas

en: Dasher Font
pt_BR: Fonte do Dasher

en: Select Dasher Font
pt_BR: Selecionar fonte do Dasher

en: Small font
pt_BR: Fonte pequena

en: Large font
pt_BR: Fonte grande

en: Very large font
pt_BR: Fonte muito grande

en: _Appearance
pt_BR: _Aparência

en: Application Options
pt_BR: Opções do aplicativo

en: Timestamp new files
pt_BR: Adicionar marca de tempo nos arquivos novos

en: Show toolbar
pt_BR: Mostrar a barra de ferramentas

en: Show speed slider
pt_BR: Mostrar a barra de indicação de velocidade

en: Control mode
pt_BR: Modo de controle

en: Copy All on stop
pt_BR: Copiar tudo ao parar

en: Speak All on stop
pt_BR: Falar tudo ao parar

en: Speak words as you write
pt_BR: Falar as palavras na medida em que você escreve

en: Editor Font
pt_BR: Fonte do editor

en: Select Editor Font
pt_BR: Selecionar fonte do editor

en: Application Style
pt_BR: Estilo do aplicativo

en: Stand-alone
pt_BR: Independente

en: Composition
pt_BR: Composição

en: Direct entry
pt_BR: Entrada direta

en: Full Screen
pt_BR: Tela cheia

en: A_pplication
pt_BR: A_plicativo

en: New file
pt_BR: Novo arquivo

en: Open file
pt_BR: Abrir arquivo

en: Save file
pt_BR: Salvar arquivo

en: Save file as
pt_BR: Salvar arquivo como

en: A_ppend to file…
pt_BR: A_nexar ao arquivo…

en: _Import Training Text…
pt_BR: _Importar texto de treinamento…

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Cut
pt_BR: Recortar

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Pr_eferences…
pt_BR: _Preferências…

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: _Contents…
pt_BR: S_umário…

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: _About…
pt_BR: _Sobre…

en: Direct Mode
pt_BR: Modo direto

en: _Direct Mode
pt_BR: Modo _direto

en: _Game Mode
pt_BR: Modo _jogo

en: Speed:
pt_BR: Velocidade:

en: Alphabet:
pt_BR: Alfabeto:

note: think XML_LChar==char, depends on preprocessor variables... /TRANSLATORS: the first string is the error message from the XML Parser; / the second is the URL of the file we're trying to read.
en: XML Error %s in file %s
pt_BR: Erro de XML %s no arquivo %s

en: File ends with incomplete UTF-8 character beginning 0x%x (expecting %i bytes but only %i)
pt_BR: O arquivo termina com um caractere UTF-8 incompleto começando com 0x%x (era esperado %i bytes, obteve-se apenas %i)

en: Read invalid UTF-8 character 0x%x
pt_BR: Leitura de caractere UTF-8 inválido 0x%x

note: /TRANSLATORS: the string "GameTextFile" is the name of a setting in gsettings / (or equivalent), and should not be translated. The %s is the value of that / setting (this message displayed only if the user has provided a value)
en: Note: GameTextFile setting specifies game sentences file '%s' but this does not exist
pt_BR: Nota: A configuração de GameTextFile especifica o arquivo de jogo de frases "%s", mas o mesmo não existe

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Frames over which to perform zoom
pt_BR: Quadros a serem realizados ampliação

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
pt_BR: Captura global de teclado

note: menu
en: Alternating Direct Mode
pt_BR: Alternando modo direto

en: Auto-increasing speed to %0.2f
pt_BR: Aumentar a velocidade automaticamente para %0.2f

en: Auto-decreasing speed to %0.2f
pt_BR: Diminuir a velocidade automaticamente para %0.2f

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
pt_BR: Tempo de escaneamento no modo menu (0 para não escanear)

en: Number of forward boxes
pt_BR: Número de caixas progressivas

en: Safety margin
pt_BR: Margem de segurança

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
pt_BR: Não-uniformidade das caixas

en: Maximum Zoom
pt_BR: Zoom máximo

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
pt_BR: Desenhar guias na tela para mostrar a área que será ampliada com o clique

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
pt_BR: Dobrar as linhas para seguir a não-linearidade da visão

en: Click Mode
pt_BR: Modo de clique

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
pt_BR: Zoom à direita

note: bMenu
en: Compass Mode
pt_BR: Modo compasso

note: /TRANSLATORS: %s is the name of the alphabet; the string "GameTextFile" / refers to a setting name in gsettings or equivalent, and should not be translated.
en: Could not find game sentences file for %s - check alphabet definition, or override with GameTextFile setting
pt_BR: Não foi possível localizar o arquivo de jogo de frases para %s - verifique a definição de alfabeto ou sobrescreva com a configuração de GameTextFile

en: Normal Control
pt_BR: Controle normal

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
pt_BR: Modo menu

en: Vertical distance from mouse/gaze to target (400=screen height)
pt_BR: Distância vertical do mouse/olhar para o alvo (400=altura da tela)

en: Learn offset (previous) automatically, e.g. gazetrackers
pt_BR: Aprender deslocamento (anterior) automaticamente, ex.: gazetrackers

en: At top and bottom, scroll more and translate less (makes error-correcting easier)
pt_BR: No topo e em baixo, rolar mais e traduzir menos (fazer correção de erros mais fácil)

en: Screen geometry (mostly for tall thin screens) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log
pt_BR: Geometria da tela (principalmente para telas altas finas) - 0=estilo antigo, 1=quadrados sem xhair, 2=squish, 3=squish+log

en: Shape type: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles
pt_BR: Tipo da forma: 0=retângulos disjuntos, 1=sobrepostos, 2=triângulos, 3=trunc-tris, 4=quádricos, 5=círculos

en: Distance from right-hand-side Y-axis, at which maximum speed is reached. (2048=xhair)
pt_BR: Distância do lado direito do eixo Y, no qual a velocidade máxima é alcançada. (2048=xhair)

en: Hold right mouse button / key 1 to go 3/4 faster
pt_BR: Mantenha pressionado o botão direito do mouse / tecla 1 para ir 3/4 mais rápido

en: Use exact computation of per-frame movement (slower)
pt_BR: Usar computação exata para movimentação por quadro (mais lento)

en: Demo Mode (no input)
pt_BR: Modo de demonstração (nenhuma entrada)

en: Filename of sentences to enter
pt_BR: Nome de arquivo de frases a ingressar

en: Distance of sentence from center to decide user needs help
pt_BR: Decidir que o usuário precisa de ajuda a partir da distância da frase ao centro

en: Time for which user must need help before help drawn
pt_BR: Tempo até que o usuário precise de ajuda, antes que ela apareça

en: When we give help, show the shortest path to the target sentence?
pt_BR: Mostrar o caminho mais curto para a frase alvo ao oferecer ajuda?

en: Warning: faulty alphabet definition: training-start delimiter %s must be a single unicode character. May be unable to process training file.
pt_BR: Aviso: definição incorreta de alfabeto: delimitador do início do treinamento %s deve ser um único caractere unicode. Pode não ser possível processar o arquivo de treinamento.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character; ignoring group specifier
pt_BR: Aviso: o arquivo de treinamento contém o caractere "%s" como membro do grupo "%s", mas nenhum grupo daquele nome contém este caractere; ignorando o especificador de grupo

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
pt_BR: Aviso: o arquivo de treinamento contém o caractere "%s" como membro do grupo "%s", mas nenhum grupo daquele nome contém este caractere. O Dasher não será capaz de aprender como você deseja escrever este caractere.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but alphabet contains several such groups. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
pt_BR: Aviso: o arquivo de treinamento contém o caractere "%s" como membro do grupo "%s", mas o alfabeto contém vários destes grupos. O Dasher não será capaz de aprender como você deseja escrever este caractere.

en: Warning: in training file, annotation '<%s>' is followed by another annotation and will be ignored
pt_BR: Aviso: no arquivo de treinamento, a anotação "<%s>" é seguida por outra anotação e será ignorada

en: In file %s, the following %i symbol appeared without annotations saying how it should be entered, but it can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter this symbol: | In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
pt_BR[0]: No arquivo %s, o %i símbolo a seguir aparece sem anotações informando como ele deveria ser inserido, mas ele pode ser inserido de várias formas. O Dasher não será capaz de aprender como você deseja inserir este símbolo:
pt_BR[1]: No arquivo %s, os %i símbolos a seguir aparecem sem anotações informando como eles deveriam ser inseridos, mas eles podem ser inseridos de várias formas. O Dasher não será capaz de aprender como você deseja inserir estes símbolos:

en: In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
pt_BR: No arquivo %s, os %i símbolos a seguir aparecem sem anotações informando como eles deveriam ser inseridos, mas cada um pode ser inserido de várias formas. O Dasher não será capaz de aprender como você deseja inserir estes símbolos:

en: Training on User Text
pt_BR: Treinar no texto do usuário

en: Training on System Text
pt_BR: Treinar no texto do sistema

note: /TRANSLATORS: These 3 messages will be displayed when the user has just chosen a new alphabet. The %s parameter will be the name of the alphabet.
en: No user training text found - if you have written in "%s" before, this means Dasher may not be learning from previous sessions
pt_BR: Nenhum texto de treinamento de usuário localizado - se você escreveu em "%s" antes, isso significa que o Dasher pode não estar aprendendo de sessões anteriores

en: No training text (user or system) found for "%s". Dasher will still work but entry will be slower. We suggest downloading a training text file from the Dasher website, or constructing your own.
pt_BR: Nenhum texto de treinamento (usuário ou sistema) localizado para "%s". O Dasher ainda vai funcionar, mas a entrada será mais lenta. Nós sugerimos baixar um arquivo de texto de treinamento do site do Dasher, ou construir o seu próprio.

en: "%s" does not specify training file. Dasher will work but entry will be slower. Check you have the latest version of the alphabet definition.
pt_BR: "%s" não especifica um arquivo de treinamento. O Dasher irá funcionar, porém a entrada será mais lenta. Certifique-se de que você tem a última versão da definição de alfabeto.

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
pt_BR: Tempo de pressionamento longo

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
pt_BR: Tempo de pressionamento duplo

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
pt_BR: Habilitar botão de backoff

en: Slow startup
pt_BR: Inicialização lenta

en: Startup time
pt_BR: Tempo de inicialização

en: Percentage by which to automatically increase speed
pt_BR: Porcentagem para qual aumentar a velocidade automaticamente

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
pt_BR: Tempo até aumentar automaticamente a velocidade (segs)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
pt_BR: Porcentagem para qual diminuir a velocidade ao inverter

en: One Button Dynamic Mode
pt_BR: Modo dinâmico de um botão

en: Scan time (each direction), in ms
pt_BR: Tempo de escaneamento (em cada direção), em ms

en: Factor by which to zoom in
pt_BR: Fator de zoom

en: Lag before user actually pushes button (ms)
pt_BR: Atraso antes do usuário efetivamente apertar o botão (ms)

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
pt_BR: Modo unidimensional

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Ignoring group specifier.
pt_BR: Aviso: o arquivo de treinamento contém o caractere "%s" como membro do grupo "%s", mas nenhum grupo daquele nome contém o caractere. Ignorando o especificador do grupo.

en: true
pt_BR: verdadeiro

en: True
pt_BR: Verdadeiro

en: false
pt_BR: falso

en: False
pt_BR: Falso

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
pt_BR: o valor booleano deve ser especificado como "verdadeiro" ou "falso".

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
pt_BR: opção desconhecida, use "--help-option" para mais informações.

en: Port:
pt_BR: Porta:

en: X label:
pt_BR: Rótulo X:

en: X minimum:
pt_BR: X mínimo:

en: X maximum:
pt_BR: X máximo:

en: Y label:
pt_BR: Rótulo Y:

en: Y minimum:
pt_BR: Y mínimo:

en: Y maximum:
pt_BR: Y máximo:

en: Print socket-related debugging information to console:
pt_BR: Imprimir informações de depuração relacionadas ao socket no console

en: Socket Input
pt_BR: Entrada do socket

note: TODO This is not a very good error message even in English...???
en: Error creating socket
pt_BR: Erro ao criar socket

en: Error binding to socket - already in use?
pt_BR: Erro ao associar socket - já está sendo usado?

en: Warning truncating socket input label '%s' to %i characters.
pt_BR: Aviso: truncando o rótulo de entrada do socket "%s" para %i caracteres.

en: Socket input: Error reading from socket
pt_BR: Entrada do socket: erro ao ler a partir do socket

en: Dasher Socket Input error: %s: %s
pt_BR: Erro de entrada do socket do Dasher: %s: %s

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
pt_BR: Entrada do socket do Dasher: falha ao lançar a linha de execução do leitor.

en: Max time for a 'tap' (anything longer is held)
pt_BR: Tempo máximo para um "toque" (qualquer coisa mais longa é matinda)

en: Stylus Control
pt_BR: Controle da caneta

note: no context switch commands will be executed!
en: Warning: faulty alphabet definition, escape sequence %s must be a single unicode character. This may worsen Dasher's text prediction.
pt_BR: Aviso: definição incorreta de alfabeto, sequência de escape %s deve ser um único caractere unicode. Isso pode prejudicar a predição de texto do Dasher.

en: Unable to open file "%s" for reading
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo "%s" para leitura

en: Button offset
pt_BR: Deslocamento de botão

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
pt_BR: Tempo de pressionamento múltiplo

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
pt_BR: Habilitar botões de backoff e iniciar/parar

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
pt_BR: Botões de inversão para cima e para baixo

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
pt_BR: Clique duplo é oposto ao para cima/para baixo — triplo para inverter

en: Two Button Dynamic Mode
pt_BR: Modo dinâmico de dois botões

en: Offset for outer (second) button
pt_BR: Deslocamento para outro (segundo) botão

note: divisor step
en: Distance between down markers (long gap)
pt_BR: Distância entre os marcadores inferiores (espaço grande)

en: Distance between up markers, as percentage of long gap
pt_BR: Distância entre os marcadores superiores, como porcentagem do espaço grande

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
pt_BR: Tolerância de tempo impreciso do pressionamento de botões (em ms)

en: Use push and release times of single press rather than push times of two presses
pt_BR: Use tempos de pressionamento e liberação com um único pressionar, ao invés de tempos de pressionamento com um pressionar duplo

en: Slow startup time
pt_BR: Inicialização lenta

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
pt_BR: Modo dinâmico de duplo pressionamento (novo botão)

en: Boolean parameters
pt_BR: Parâmetros de booleano

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Integer parameters
pt_BR: Parâmetros de inteiros

en: String parameters
pt_BR: Parâmetros de string

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Save
pt_BR: _Salvar:

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
pt_BR: faltando opção de configuração "=".

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
pt_BR: Opção de string especificada inválida

en: Welcome to Dasher Game Mode! Game Mode is a fun way to practice entering text in Dasher. Please select a training text to play with:
pt_BR: Bem-vindo ao modo de jogo do Dasher! O modo de jogo é uma forma divertida de praticar a digitação de texto no Dasher. Por favor, selecione um texto de treinamento com o qual vai jogar:

en: Use Default
pt_BR: Usar padrão

en: Choose File...
pt_BR: Escolher arquivo...

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Are you sure you wish to turn off game mode? All unsaved changes will be lost.
pt_BR: Você tem certeza de que desejar desligar o modo de jogo? Todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
pt_BR: Você deseja salvar sua alterações em "%s?"
    
    Suas alterações serão perdidas se você não salvá-las.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
pt_BR: Você deseja salvar suas alterações?
    
    Suas alterações serão perdidas se você não salvá-las.

en: Quit without saving
pt_BR: Sair sem salvar

en: Don't quit
pt_BR: Não sair

en: Save and quit
pt_BR: Salvar e sair

en: Are you sure you wish to quit?
pt_BR: Tem certeza que deseja sair?

en: Unable to open help file
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo de ajuda

en: Dasher is a predictive text entry application
pt_BR: Dasher é um aplicativo de entrada preditiva de texto

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: Dasher Module Options
pt_BR: Opções de módulo do Dasher

en: %s Options:
pt_BR: Opções para %s:

en: Mouse Input
pt_BR: Entrada de mouse

en: Pixels covering Y range
pt_BR: Pixels cobrindo intervalo Y

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
pt_BR: Entrada de mouse unidimensional

en: Action
pt_BR: Ação

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
pt_BR: Estilo do aplicativo (traditional (tradicional), direct (direto), compose (redigir) ou fullscreen (tela cheia))

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
pt_BR: Sobreescreve opções armazenadas

en: XML configuration file name
pt_BR: Nome de arquivo de configuração XML

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
pt_BR: Descreve "--options".

note: parse command line options Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
pt_BR: - Um aplicativo de entrada de texto honrando a acessibilidade
