dasher - en to ro translation catalogue (201 entries)

en: Enter text without a keyboard
ro: Introducere text fără o tastatură

en: Predictive text entry
ro: Introducere predictivă text

en: A_ppend to file
ro: Adaugă _la fișier

en: Alphabet:
ro: Alfabet:

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy _All
ro: Copi_ază tot

en: Cut
ro: Taie

en: Dasher _Tutorial
ro: _Ghid Dasher

en: New file
ro: Fișier nou

en: Open file
ro: Deschide fișier

en: Paste
ro: Lipește

en: Please Wait…
ro: Așteptați…

en: Pr_eferences
ro: Pr_eferințe

en: Save file
ro: Salvează fișier

en: Save file as
ro: Salvează fișier ca

en: Select File
ro: Alegere fișier

en: Select Font
ro: Alegere font

en: Speed:
ro: Viteză:

en: _About
ro: _Despre

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _Edit
ro: _Editare

en: _File
ro: _Fișier

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Import Training Text
ro: _Importă text pentru învățare

en: A_ppend to file…
ro: Adaugă _la fișier…

en: Demo!
ro: Demonstrație!

en: Full Demo
ro: Demonstrație completă

en: Help
ro: Ajutor

en: Launch Dasher Game & Demo mode!
ro: Pornește mod joc și demonstrație Dasher!

en: Level:
ro: Nivel:

en: New sentence
ro: Frază nouă

en: Pr_eferences…
ro: Pr_eferințe…

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Quit
ro: Ieși

en: Score:
ro: Scor:

en: _About…
ro: _Despre…

en: _Contents…
ro: _Conținut…

en: _Import Training Text…
ro: _Importă text pentru învățare…

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Adaptation
ro: Adaptare

en: Alphabet Selection
ro: Alegere alfabet

en: Appearance Options
ro: Opțiuni aspect

en: Application Options
ro: Opțiuni aplicație

en: Application Style
ro: Stil aplicație

en: Colour Scheme
ro: Schemă culoare

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
ro: Stil control

en: Dasher Font
ro: Font Dasher

en: Direction
ro: Direcție

en: Editor Font
ro: Font editare

en: Input Device
ro: Dispozitiv intrare

en: Language Model
ro: Model limbă

en: Smoothing
ro: Netezire

en: Speed
ro: Viteză

en: Starting and Stopping
ro: Pornire și oprire

en: A_pplication
ro: A_plicație

en: Adapt speed automatically
ro: Adaptează automat viteza

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
ro: Alfabet implicit

en: Bottom to Top
ro: De jos în sus

en: Centre circle
ro: Cerc centrat

en: Composition
ro: Compoziție

en: Control mode
ro: Mod control

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom colour scheme:
ro: Schemă personalizată culoare:

en: Dasher Preferences
ro: Preferințe Dasher

en: Direct entry
ro: Intrare directă

en: Dock application window
ro: Fereastă aplicație detașabilă

en: Draw box outlines
ro: Arată marginile cutiei

en: Draw line between crosshairs and mouse
ro: Trage o linie între țintă și maus

en: Full Screen
ro: Pe tot ecranul

en: Increase line thickness
ro: Mărește grosimea liniei

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Language model adapts as you write.
ro: Modelul limbii se adaptează în timp ce scrieți.

en: Large font
ro: Font mare

en: Left to Right
ro: Stânga la dreapta

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
ro: Mod combinare (PPM/dicționar)

en: Options
ro: Opțiuni

en: Pause outside of canvas
ro: Pauză în afara zonei de desenare

en: Right to Left
ro: Dreapta la stânga

en: Select Dasher Font
ro: Alegere font Dasher

en: Select Editor Font
ro: Aleger font editor

en: Show mouse position
ro: Arată poziți maus

en: Show speed slider
ro: Arată un indicator de viteză

en: Show toolbar
ro: Arată bara de unelte

en: Small font
ro: Font mic

en: Stand-alone
ro: De sine stătător

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
ro: Predicție standard bazate pe literă

en: Start on left mouse button
ro: Pornește la apăsarea butonului stâng de mouse

en: Start on space bar
ro: Pornește la apăsarea barei de spațiu

en: Start with mouse position:
ro: Pornește cu poziția mausului:

en: Timestamp new files
ro: Pune o etichetă de timp fișierelor noi

en: Top to Bottom
ro: De sus în jos

en: Two box
ro: Două cutii

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
ro: Utilizați acest control pentru a modifica mărimile relative 
    ale căsuțelor literelor. Alegerea unor valori ridicate va
    încetini viteza de scriere.

en: Very large font
ro: Font foarte mare

en: Word-based model
ro: Model bazat pe cuvânt

en: _Appearance
ro: _Aspect

en: _Language
ro: _Limbă

en: Color Scheme
ro: Schemă culoare

en: Display Size
ro: Dimensiune afișare

en: Orientation
ro: Orientare

en: Alphabet
ro: Alfabet

en: Enlarge input window
ro: Mărește fereastra de intrare

en: Prediction
ro: Predicție

en: View
ro: Vizualizare

en: Large
ro: Mare

en: Very Large
ro: Foarte mare

en: _Dasher Font
ro: Font _Dasher

en: _Dasher Font Size
ro: Mărime font _Dasher

en: _Edit Font
ro: Font e_ditare

en: _Options
ro: _Opțiuni

en: _Reset fonts
ro: _Resetare fonturi

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Zoom steps
ro: Pași scalare

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
ro: Captură globală tastatură

note: menu
en: Alternating Direct Mode
ro: Mod alternant direct

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
ro: Timp scanare în mod meniu (0 pentru a nu scana)

en: Number of boxes
ro: Număr cutii

en: Safety margin
ro: Margine de siguranță

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
ro: Neuniformizare cutie

en: Maximum Zoom
ro: Scalare maximă

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
ro: Afișează linii de ghidare pe ecran pentru a arăta zona în care se va mări la clic

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
ro: Linii curbe care urmăresc non-linearitatea transformării de vizualizare

en: Click Mode
ro: Mod clic

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
ro: Scalare în partea dreaptă

note: bMenu
en: Compass Mode
ro: Mod busolă

en: Well done!
ro: Foarte bine!

en: Normal Control
ro: Control normal

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
ro: Mod meniu

en: Direct Mode
ro: Mod direct

en: Stylus Control
ro: Control stilus

en: Automatic calibration
ro: Calibrare automată

en: Eyetracker Mode
ro: Mod „eyetracker”

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
ro: Timp apăsare lungă

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
ro: Timp apăsare dublă

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
ro: Activare buton de corecție

en: Slow startup
ro: Pornire înceată

en: Startup time
ro: Timp pornire

en: Percentage by which to automatically increase speed
ro: Procentajul cu care să se mărească automat viteza

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
ro: Timpul după care viteza să fie automat crescută (secunde)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
ro: Procentajul cu care să se micșoreze viteza la revenire

en: One Button Dynamic Mode
ro: Mod dinamic un buton

en: Scan time (each direction), in ms
ro: Timp scanare (în fiecare direcție), în ms

en: Factor by which to zoom in
ro: Scara la care să se mărească

en: Lag before user actually pushes button (ms)
ro: Întârzierea înainte ca utilizatorul să apese butonul (ms)

note: COneDimensionalFilter(Dasher::CEventHandler * pEventHandler, CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
ro: Mod unidimensional

en: true
ro: adevărat

en: false
ro: fals

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
ro: valoarea logică trebuie specificată ca „adevărat” sau „fals”.

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
ro: opțiune necunoscută, pentru mai multe informații folosiți „--help-options”.

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
ro: Socket intrare Dasher: lansarea threadului de citire a eșuat.

en: X label:
ro: Etichetă X:

en: X minimum:
ro: X minim:

en: X maximum:
ro: X maxim:

en: Y label:
ro: Etichetă Y:

en: Y minimum:
ro: Y minim:

en: Y maximum:
ro: Y maxim:

en: Print socket-related debugging information to console:
ro: Afișează informații de depanare socket în consolă:

en: Socket Input
ro: Socket intrare

en: Button offset
ro: Decalaj buton

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
ro: Interval apăsare multiplă

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
ro: Activare butoane de corecție și start/stop

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
ro: Schimbă butoanele sus și jos

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
ro: Clic dublu este opusul sus/jos – triplu pentru a reveni

en: Two Button Dynamic Mode
ro: Mod dinamic două butoane

en: Offset for outer (second) button
ro: Decalajul pentru butonul exterior (secund)

note: divisor step
en: Distance for 1st button UP
ro: Distanța pentru primul buton SUS

en: Distance for 1st button DOWN
ro: Distanța pentru primul buton JOS

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
ro: Toleranța pentru acuritatea intervalului de timp ale apăsărilor pe buton (în ms)

en: Slow startup time
ro: Timp pornire înceată

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
ro: Două apăsări mod dinamic (un buton nou)

en: Boolean parameters
ro: Parametrii logici

en: Default
ro: Implicit

en: Description
ro: Descriere

en: Integer parameters
ro: Parametrii întregi

en: String parameters
ro: Parametrii șir de caractere

en: Action
ro: Acțiune

note: TRANSLATORS: Show a button for the selected action in the Dasher window.
en: Show Button
ro: Afișare buton

en: Control Mode
ro: Mod control

note: TRANSLATORS: Automatically perform the selected action when Dasher is stopped.
en: Auto On Stop
ro: Automat la oprire

en: Unable to initialize speech support
ro: Nu s-a putut inițializa sintetizarea de voce

en: Warning: unable to set speech parameters
ro: Atenție: nu s-au putut definii parametri pentru vorbire

en: Unable to initialize voices
ro: Nu s-au putut inițializa vocile

en: Enter Text
ro: Introducere text

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
ro: opțiunii îi lipsește „=”.

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
ro: Opțiune șir de caractere nevalidă

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
ro: Doriți să salvați modificările în %s?
    
    Dacă nu salvați, modificările vor fi pierdute.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
ro: Doriți să salvați modificările?
    
    În cazul în care nu salvați, modificările vor fi pierdute.

en: Don't save
ro: Nu salva

en: Don't quit
ro: Nu ieși

en: Save and quit
ro: Salvează și ieși

en: Are you sure you wish to quit?
ro: Sigur doriți să ieșiți?

en: Unable to open help file
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de ajutor

en: Dasher is a predictive text entry application
ro: Dasher este o aplicație de introducere predictivă a textului

en: Dasher Module Options
ro: Opțiuni modul Dasher

en: %s Options:
ro: %s opțiuni:

en: Mouse Input
ro: Intrare maus

en: Pixels covering Y range
ro: Pixeli acoperind interval Y

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
ro: Mod intrare maus unidimensional

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
ro: Stil aplicație („traditional”, „direct”, „compose” sau „fullscreen”)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
ro: Suprascrie opțiunile stocate

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
ro: Descrie „--options”.

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
ro: - A aplicație de introducere text ce vine în ajutorul dizabilităților
