dasher - en to sr translation catalogue (249 entries)

note: Note to translators: This is the name of the dasher program as it appears in a window title.
en: Dasher
sr: Јуришник

en: Predictive text entry
sr: Унос предвидивог текста

en: Enter text without a keyboard
sr: Уносите текст без употребе тастатуре

en: _File
sr: _Датотека

en: _Edit
sr: _Уређивање

en: Copy _All
sr: Умножи _све

en: _Options
sr: _Могућности

en: _Edit Font
sr: Уреди _словни лик

en: _Dasher Font
sr: _Словни лик Јуришника

en: _Dasher Font Size
sr: Величина словног лика _Јуришника

en: Normal
sr: Обично

en: Large
sr: Велико

en: Very Large
sr: Веома велика

en: _Reset fonts
sr: _Врати словне ликове

en: _Help
sr: По_моћ

en: _About
sr: _О програму

en: Select File
sr: Изабери датотеку

en: Select Font
sr: Изабери словни лик

en: Dasher Preferences
sr: Поставке Јуришника

en: Alphabet Selection
sr: Избор писма

en: Color Scheme
sr: Боје

en: Custom colour scheme:
sr: Произвољне боје:

en: Alphabet
sr: Писмо

en: Speed
sr: Брзина

en: Adapt speed automatically
sr: Самостално прилагоди брзину

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
sr: Управљање

en: Display Size
sr: Величина приказа

en: Enlarge input window
sr: Повећај прозор за унос

en: Orientation
sr: Усмерење

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
sr: Подразумевано писмо

en: Custom
sr: Произвољно

en: Left to Right
sr: Слева на десно

en: Right to Left
sr: Са десна на лево

en: Top to Bottom
sr: Одозго на доле

en: Bottom to Top
sr: Одоздо на горе

en: View
sr: Преглед

en: Language Model
sr: Модел језика

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
sr: Стандардни ППМ заснован на писму

en: Word-based model
sr: Модел заснован на речима

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
sr: Мешани модел (ППМ/речник)

en: Japanese
sr: Јапански

en: Adaptation
sr: Прилагођавање

en: Language model adapts as you write.
sr: Језички модел се прилагођава како пишете.

en: Smoothing
sr: Умекшавање

en: Prediction
sr: Предвиђање

note: Abbreviation for Preferences
en: P
sr: П

en: Please Wait…
sr: Сачекајте…

en: Centre circle
sr: Из центра круга

en: Two box
sr: Две кућице

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
sr: Користите ову контролу да прилагодите релативне 
    величине кућица слова. Избор великих вредности ће 
    смањити брзину уписа.

en: Direction
sr: Правац

note: This means that you always want to write left-to-right regardless of the normal direction for the alphabet you are using
en: Always Left-to-Right
sr: Увек слева на десно

en: Always Right-to-Left
sr: Увек сдесна на лево

en: Always Top-to-Bottom
sr: Увек одозго на доле

en: Always Bottom-to-Top
sr: Увек одоздо на горе

en: _Language
sr: _Језик

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
sr: Стил управљања

en: Options
sr: Опције

en: Input Device
sr: Улазни уређај

en: Starting and Stopping
sr: Покретање и заустављање

en: Start on left mouse button
sr: Почни на притисак левог дугмета миша

en: Start on space bar
sr: Почни на притисак размака

en: Start with mouse position:
sr: Почни са положајем миша:

en: Pause outside of canvas
sr: Паузирај изван платна

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
sr: _Управљање

en: Colour Scheme
sr: Боје

en: Appearance Options
sr: Опције изгледа

en: Show mouse position
sr: Прикажи положај миша

en: Draw line between crosshairs and mouse
sr: Цртај линију између нишана и миша

en: Increase line thickness
sr: Повећај дебљину линије

en: Draw box outlines
sr: Цртај обрисе оквира

en: Dasher Font
sr: Словни лик

en: Select Dasher Font
sr: Изаберите словни лик за Јуришника

en: Small font
sr: Мали словни лик

en: Large font
sr: Велики словни лик

en: Very large font
sr: Веома велики словни лик

en: _Appearance
sr: _Изглед

en: Application Options
sr: Опције програма

en: Timestamp new files
sr: Датум и време нових датотека

en: Show toolbar
sr: Прикажи траку алата

en: Show speed slider
sr: Прикажи клизача брзине

en: Control mode
sr: Режим управљања

en: Copy All on stop
sr: Умножи све при заустављању

en: Speak All on stop
sr: Изговори све при заустављању

en: Speak words as you write
sr: Изговара речи чим их напишете

en: Editor Font
sr: Словни лик уређивача

en: Select Editor Font
sr: Изаберите словни лик уређивача

en: Application Style
sr: Стил програма

en: Stand-alone
sr: Самостално

en: Composition
sr: Композиција

en: Direct entry
sr: Директан унос

en: Full Screen
sr: Цео екран

en: A_pplication
sr: _Програм

en: New file
sr: Нова датотека

en: Open file
sr: Отвори датотеку

en: Save file
sr: Сачувај датотеку

en: Save file as
sr: Сачувај датотеку као

en: A_ppend to file…
sr: _Додај у датотеку…

en: _Import Training Text…
sr: _Увези текст за увежбавање…

en: Quit
sr: Изађи

en: Cut
sr: Исеци

en: Copy
sr: Умножи

en: Paste
sr: Убаци

en: Pr_eferences…
sr: _Поставке…

en: Preferences
sr: Поставке

en: _Contents…
sr: _Садржај…

en: Help
sr: Помоћ

en: _About…
sr: _О програму…

en: Direct Mode
sr: Директан режим

en: _Direct Mode
sr: _Директан режим

en: _Game Mode
sr: Режим _игре

en: Speed:
sr: Брзина:

en: Alphabet:
sr: Писмо:

note: think XML_LChar==char, depends on preprocessor variables... /TRANSLATORS: the first string is the error message from the XML Parser; / the second is the URL of the file we're trying to read.
en: XML Error %s in file %s
sr: ИксМЛ грешка „%s“ у датотеци „%s“

en: File ends with incomplete UTF-8 character beginning 0x%x (expecting %i bytes but only %i)
sr: Датотека се завршава непотпуним УТФ-8 знаком почевши „0x%x“ (очекивах %i бајтова, али само %i)

en: Read invalid UTF-8 character 0x%x
sr: Читам неисправан УТФ-8 знак „0x%x“

note: /TRANSLATORS: the string "GameTextFile" is the name of a setting in gsettings / (or equivalent), and should not be translated. The %s is the value of that / setting (this message displayed only if the user has provided a value)
en: Note: GameTextFile setting specifies game sentences file '%s' but this does not exist
sr: Напомена: Подешавања датотеке текста игре одређују датотеку исказа игре „%s“, али она не постоји

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Frames over which to perform zoom
sr: Број кадрова преко којих се увећава

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
sr: Хватање са тастатуре

note: menu
en: Alternating Direct Mode
sr: Прилагођавање директног режима

en: Auto-increasing speed to %0.2f
sr: Самостално повећај брзину на %0.2f

en: Auto-decreasing speed to %0.2f
sr: Самостално смањи брзину на %0.2f

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
sr: Време скенирања у режиму изборника (0 — искључује)

en: Number of forward boxes
sr: Број кућица за напред

en: Safety margin
sr: Сигурносна граница

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
sr: Неједнакост кућица

en: Maximum Zoom
sr: Највеће увећање

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
sr: Исцртава вођице на екрану за приказ области за увећевање кликом

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
sr: Криве које прате нелинеарност трансформације прегледа

en: Click Mode
sr: Режим клика

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
sr: Десно увећање

note: bMenu
en: Compass Mode
sr: Режим бусоле

note: /TRANSLATORS: %s is the name of the alphabet; the string "GameTextFile" / refers to a setting name in gsettings or equivalent, and should not be translated.
en: Could not find game sentences file for %s - check alphabet definition, or override with GameTextFile setting
sr: Не могу да пронађем датотеку исказа игре за „%s“ — проверите дефиницију алфабета, или препишите пдешавањима из датотеке текста игре

en: Normal Control
sr: Уобичајене контроле

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
sr: Режим изборника

en: Vertical distance from mouse/gaze to target (400=screen height)
sr: Усправно одстојање од миша/гледишта до циља (400=висина екрана)

en: Learn offset (previous) automatically, e.g. gazetrackers
sr: Самостално учи померај (претходни), нпр. пратиоци гледишта

en: At top and bottom, scroll more and translate less (makes error-correcting easier)
sr: При врху и дну, клизај више и преводи мање (чини исправљање грешака лакшим)

en: Screen geometry (mostly for tall thin screens) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log
sr: Облик екрана (најчешће за високе танке екране) — 0=стари стил, 1=квадрат без х-власи, 2=, 3=+дневник

en: Shape type: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles
sr: Врста фигуре: 0=раздвојени правоугаоници, 1=преклапање, 2=троуглови, 3=зарубљени-троуглови, 4=квадратни, 5=кругови

en: Distance from right-hand-side Y-axis, at which maximum speed is reached. (2048=xhair)
sr: Одстојање од Y-осе са стране десне руке, на којој је достигнута највећа брзина. (2048=х-власи)

en: Hold right mouse button / key 1 to go 3/4 faster
sr: Држи десно дугме миша / тастер 1 да би ишао 3/4 брже

en: Use exact computation of per-frame movement (slower)
sr: Користи тачно израчунавање покрета по-кадар (спорије)

en: Demo Mode (no input)
sr: Режим пробе (без уноса)

en: Filename of sentences to enter
sr: Назив датотеке реченица за унос

en: Distance of sentence from center to decide user needs help
sr: Одстојање реченице од центра да би одлучио да је кориснику потребна помоћ

en: Time for which user must need help before help drawn
sr: Време за које кориснику мора затребати помоћ пре помагања у цртању

en: When we give help, show the shortest path to the target sentence?
sr: Када пружамо помоћ, да ли да прикажемо најкраћу помоћ до циљне реченице?

en: Warning: faulty alphabet definition: training-start delimiter %s must be a single unicode character. May be unable to process training file.
sr: Упозорење: неисправна одредница алфабета, граничник покретања увежбавања „%s“ мора бити самостални знак уникода. Може бити у неприлици да обради датотеку увежбавања.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character; ignoring group specifier
sr: Упозорење: датотека увежбавања садржи знак „%s“ као члана групе „%s“, али ниједна група таквог назива не садржи знак; занемарујем одредника групе

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
sr: Упозорење: датотека увежбавања садржи знак „%s“ као члана групе „%s“, али ниједна група таквог назива не садржи знак. Јуришник неће бити у могућности да научи како желите да испишете тај знак.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but alphabet contains several such groups. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
sr: Упозорење: датотека увежбавања садржи знак „%s“ као члана групе „%s“, али алфабет садржи неколико таквих група. Јуришник неће бити у могућности да научи како желите да испишете тај знак.

en: Warning: in training file, annotation '<%s>' is followed by another annotation and will be ignored
sr: Упозорење: у датотеци увежбавања, за прибелешком „<%s>“ следи друга прибелешка и зато ће бити занемарена

en: In file %s, the following %i symbol appeared without annotations saying how it should be entered, but it can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter this symbol: | In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
sr[0]: У датотеци „%s“, појавио се %i следећи симбол без прибелешки говорећи како би требао да буде унесен, али може бити унесен на неколико начина. Јуришник неће бити у могућности да научи како желите да унесете тај симбол:
sr[1]: У датотеци „%s“, појавила су се %i следећа симбола без прибелешки говорећи како би требали да буду унесени, али могу бити унесени на неколико начина. Јуришник неће бити у могућности да научи како желите да унесете ове симболе:
sr[2]: У датотеци „%s“, појавило се %i следећих симбола без прибелешки говорећи како би требали да буду унесени, али могу бити унесени на неколико начина. Јуришник неће бити у могућности да научи како желите да унесете ове симболе:
sr[3]: У датотеци „%s“, појавио се %i следећи симбол без прибелешки говорећи како би требао да буде унесен, али може бити унесен на неколико начина. Јуришник неће бити у могућности да научи како желите да унесете тај симбол:

en: In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
sr: У датотеци „%s“, пратећих %i симбола се појавило без прибелешки говорећи како би требали да буду унешени, али сваки може бити унешен на неколико начина. Јуришник неће бити у могућности да научи како желите да унесете те симболе:

en: Training on User Text
sr: Увежбавање на тексту корисника

en: Training on System Text
sr: Увежбавање на тексту система

note: /TRANSLATORS: These 3 messages will be displayed when the user has just chosen a new alphabet. The %s parameter will be the name of the alphabet.
en: No user training text found - if you have written in "%s" before, this means Dasher may not be learning from previous sessions
sr: Нема корисничког текста за увежбавање — ако сте раније писали на „%s“, то значи да Јуришник можда не учи из претходних сесија.

en: No training text (user or system) found for "%s". Dasher will still work but entry will be slower. We suggest downloading a training text file from the Dasher website, or constructing your own.
sr: Нема текста за увежбавање (корисничког или са система) за „%s“ језик. Јуришник ће и даље да ради, али ће уноси бити спорији. Предлажемо вам да преузмете датотеку текста за увежбавање са Јуришниковог веб сајта, или да сами изградите један.

en: "%s" does not specify training file. Dasher will work but entry will be slower. Check you have the latest version of the alphabet definition.
sr: „%s“ не одређује датотеку за увежбавање. Јуришник ће радити, али ће уноси бити спорији. Проверите да ли имате последње издање дефиниција алфабета.

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
sr: Време дугог притиска

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
sr: Време двоструког притиска

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
sr: Омогући повратно дугме исправки

en: Slow startup
sr: Споро покретање

en: Startup time
sr: Време покретања

en: Percentage by which to automatically increase speed
sr: Проценат до кога се аутоматски повећава брзина

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
sr: Време након кога се аутоматски повећава брзина (у секундама)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
sr: Проценат за који се смањује брзина након враћања

en: One Button Dynamic Mode
sr: Динамички режим једног дугмета

en: Scan time (each direction), in ms
sr: Време тражења (за сваки смер), у милисекундама

en: Factor by which to zoom in
sr: Фактор за који се увећава

en: Lag before user actually pushes button (ms)
sr: Пауза пре него што корисник заиста притисне дугме (ms)

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
sr: Једнодимензиони режим

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Ignoring group specifier.
sr: Упозорење: датотека увежбавања садржи знак „%s“ као члана групе „%s“, али ниједна група таквог назива не садржи знак. Занемарујем одредника групе.

en: true
sr: тачно

en: True
sr: Тачно

en: false
sr: нетачно

en: False
sr: Нетачно

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
sr: истинитосне вредности се задају као „тачно“ и „нетачно“.

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
sr: непозната опција, пробајте „--help-options“ за више података.

en: Port:
sr: Порт:

en: X label:
sr: X наслов:

en: X minimum:
sr: Најмањи X:

en: X maximum:
sr: Највећи X:

en: Y label:
sr: Y наслов:

en: Y minimum:
sr: Најмањи Y:

en: Y maximum:
sr: Највећи Y:

en: Print socket-related debugging information to console:
sr: Испиши излаз за откривање грешака утичнице у конзолу:

en: Socket Input
sr: Улаз преко утичнице

note: TODO This is not a very good error message even in English...???
en: Error creating socket
sr: Грешка при прављењу утичнице

en: Error binding to socket - already in use?
sr: Грешка повезивања на утичницу — да ли је већ у употреби?

en: Warning truncating socket input label '%s' to %i characters.
sr: Упозорење скраћивања ознаке уноса утичнице „%s“ на „%i“ знака.

en: Socket input: Error reading from socket
sr: Унос утичнице: Грешка приликом читања са утичнице

en: Dasher Socket Input error: %s: %s
sr: Грешка уноса утичнице Јуришника: „%s“: %s

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
sr: Унос утичнице Јуришника : нисам успео да покренем нит читача.

en: Max time for a 'tap' (anything longer is held)
sr: Највеће време за „лупни“ (све дуже биће задржано)

en: Stylus Control
sr: Игласте контроле

note: no context switch commands will be executed!
en: Warning: faulty alphabet definition, escape sequence %s must be a single unicode character. This may worsen Dasher's text prediction.
sr: Упозорење: неисправна дефиниција алфабета, бежећи израз „%s“ мора бити самостални знак уникода. Што може погоршати Јуришниково предвиђање текста.

en: Unable to open file "%s" for reading
sr: Не могу да отворим датотеку „%s“ за читање

en: Button offset
sr: Померај дугмета

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
sr: Време вишеструких притиска

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
sr: Омогући дугмад реверзне исправке и почни/заустави

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
sr: Изокрени дугмад за горе и доле

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
sr: Двоклик на горе/доле привремено, троклик трајно изокреће

en: Two Button Dynamic Mode
sr: Динамички режим два дугмета

en: Offset for outer (second) button
sr: Померај спољног (другог) дугмета

note: divisor step
en: Distance between down markers (long gap)
sr: Растојање између доњих обележивача (дуги раскорак)

en: Distance between up markers, as percentage of long gap
sr: Растојање између горњих обележивача, као проценат дугог раскорака

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
sr: Разумевање непрецизног времена притиска дугмади (у ms)

en: Use push and release times of single press rather than push times of two presses
sr: Користи времена гурања и отпуштања једног притиска уместо времена гурања два притиска

en: Slow startup time
sr: Време за споро покретање

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
sr: Динамички режим два клика (ново дугме)

en: Boolean parameters
sr: Логички параметри

en: Default
sr: Подразумевано

en: Description
sr: Опис

en: Integer parameters
sr: Целобројни параметри

en: String parameters
sr: Знаковни параметри

en: _Open
sr: _Отвори

en: _Cancel
sr: _Откажи

en: _Save
sr: _Сачувај

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
sr: подешавању опција недостаје „=“.

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
sr: Дат је неисправна ниска опције

en: Welcome to Dasher Game Mode! Game Mode is a fun way to practice entering text in Dasher. Please select a training text to play with:
sr: Добродошли у Јуришников режим игре! Режим игре је забаван начин да увежбате уношење текста у Јуришнику. Изаберите текст за увежбавање који ћете користити за игру:

en: Use Default
sr: Користи основно

en: Choose File...
sr: Изабери датотеку...

en: Cancel
sr: Поништи

en: Are you sure you wish to turn off game mode? All unsaved changes will be lost.
sr: Да ли сте сигурни да желите да искључите режим игре? Све несачуване измене ће бити изгубљене.

en: No
sr: Не

en: Yes
sr: Да

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
sr: Да ли желите да сачувате измене у %s?
    
    Уколико их не сачувате, оне ће бити изгубљене.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
sr: Да ли желите да сачувате измене?
    
    Уколико их не сачувате, оне ће бити изгубљене.

en: Quit without saving
sr: Изађи без чувања

en: Don't quit
sr: Не излази

en: Save and quit
sr: Сачувај и изађи

en: Are you sure you wish to quit?
sr: Да ли сигурно желите да изађете?

en: Unable to open help file
sr: Не могу да отворим датотеку за помоћ

en: Dasher is a predictive text entry application
sr: Јуришник служи за предвидиво уношење текста

en: _Close
sr: _Затвори

en: Dasher Module Options
sr: Опције Јуришниковог модула

en: %s Options:
sr: Опције за „%s“:

en: Mouse Input
sr: Унос мишем

en: Pixels covering Y range
sr: Тачкице које обухватају Y опсег

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
sr: Једнодимензиони режим за унос мишем

en: Action
sr: Радње

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
sr: Стилови програма (traditional, direct, compose и fullscreen)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
sr: Препиши сачуване опције

en: XML configuration file name
sr: ИксМЛ назив датотеке подешавања

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
sr: Опис за „--options“.

note: parse command line options Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
sr: — Програм за приступачнији унос текста
