dasher - en to sr translation catalogue (247 entries)

note: Note to translators: This is the name of the dasher program as it appears in a window title.
en: Dasher
sr: Jurišnik

en: Predictive text entry
sr: Unos predvidivog teksta

en: Enter text without a keyboard
sr: Unosite tekst bez upotrebe tastature

en: _File
sr: _Datoteka

en: _Edit
sr: _Uređivanje

en: Copy _All
sr: Umnoži _sve

en: _Options
sr: _Mogućnosti

en: _Edit Font
sr: Uredi _slovni lik

en: _Dasher Font
sr: _Slovni lik Jurišnika

en: _Dasher Font Size
sr: Veličina slovnog lika _Jurišnika

en: Normal
sr: Obično

en: Large
sr: Veliko

en: Very Large
sr: Veoma velika

en: _Reset fonts
sr: _Vrati slovne likove

en: _Help
sr: Po_moć

en: _About
sr: _O programu

en: Select File
sr: Izaberi datoteku

en: Select Font
sr: Izaberi slovni lik

en: Dasher Preferences
sr: Postavke Jurišnika

en: Alphabet Selection
sr: Izbor pisma

en: Color Scheme
sr: Boje

en: Custom colour scheme:
sr: Proizvoljne boje:

en: Alphabet
sr: Pismo

en: Speed
sr: Brzina

en: Adapt speed automatically
sr: Samostalno prilagodi brzinu

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
sr: Upravljanje

en: Display Size
sr: Veličina prikaza

en: Enlarge input window
sr: Povećaj prozor za unos

en: Orientation
sr: Usmerenje

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
sr: Podrazumevano pismo

en: Custom
sr: Proizvoljno

en: Left to Right
sr: Sleva na desno

en: Right to Left
sr: Sa desna na levo

en: Top to Bottom
sr: Odozgo na dole

en: Bottom to Top
sr: Odozdo na gore

en: View
sr: Pregled

en: Language Model
sr: Model jezika

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
sr: Standardni PPM zasnovan na pismu

en: Word-based model
sr: Model zasnovan na rečima

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
sr: Mešani model (PPM/rečnik)

en: Japanese
sr: Japanski

en: Adaptation
sr: Prilagođavanje

en: Language model adapts as you write.
sr: Jezički model se prilagođava kako pišete.

en: Smoothing
sr: Umekšavanje

en: Prediction
sr: Predviđanje

en: Please Wait…
sr: Sačekajte…

en: Centre circle
sr: Iz centra kruga

en: Two box
sr: Dve kućice

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
sr: Koristite ovu kontrolu da prilagodite relativne 
    veličine kućica slova. Izbor velikih vrednosti će 
    smanjiti brzinu upisa.

en: Direction
sr: Pravac

note: This means that you always want to write left-to-right regardless of the normal direction for the alphabet you are using
en: Always Left-to-Right
sr: Uvek sleva na desno

en: Always Right-to-Left
sr: Uvek sdesna na levo

en: Always Top-to-Bottom
sr: Uvek odozgo na dole

en: Always Bottom-to-Top
sr: Uvek odozdo na gore

en: _Language
sr: _Jezik

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
sr: Stil upravljanja

en: Options
sr: Opcije

en: Input Device
sr: Ulazni uređaj

en: Starting and Stopping
sr: Pokretanje i zaustavljanje

en: Start on left mouse button
sr: Počni na pritisak levog dugmeta miša

en: Start on space bar
sr: Počni na pritisak razmaka

en: Start with mouse position:
sr: Počni sa položajem miša:

en: Pause outside of canvas
sr: Pauziraj izvan platna

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
sr: _Upravljanje

en: Colour Scheme
sr: Boje

en: Appearance Options
sr: Opcije izgleda

en: Show mouse position
sr: Prikaži položaj miša

en: Draw line between crosshairs and mouse
sr: Crtaj liniju između nišana i miša

en: Increase line thickness
sr: Povećaj debljinu linije

en: Draw box outlines
sr: Crtaj obrise okvira

en: Dasher Font
sr: Slovni lik

en: Select Dasher Font
sr: Izaberite slovni lik za Jurišnika

en: Small font
sr: Mali slovni lik

en: Large font
sr: Veliki slovni lik

en: Very large font
sr: Veoma veliki slovni lik

en: _Appearance
sr: _Izgled

en: Application Options
sr: Opcije programa

en: Timestamp new files
sr: Datum i vreme novih datoteka

en: Show toolbar
sr: Prikaži traku alata

en: Show speed slider
sr: Prikaži klizača brzine

en: Control mode
sr: Režim upravljanja

en: Copy All on stop
sr: Umnoži sve pri zaustavljanju

en: Speak All on stop
sr: Izgovori sve pri zaustavljanju

en: Speak words as you write
sr: Izgovara reči čim ih napišete

en: Editor Font
sr: Slovni lik uređivača

en: Select Editor Font
sr: Izaberite slovni lik uređivača

en: Application Style
sr: Stil programa

en: Stand-alone
sr: Samostalno

en: Composition
sr: Kompozicija

en: Direct entry
sr: Direktan unos

en: Full Screen
sr: Ceo ekran

en: A_pplication
sr: _Program

en: New file
sr: Nova datoteka

en: Open file
sr: Otvori datoteku

en: Save file
sr: Sačuvaj datoteku

en: Save file as
sr: Sačuvaj datoteku kao

en: A_ppend to file…
sr: _Dodaj u datoteku…

en: _Import Training Text…
sr: _Uvezi tekst za uvežbavanje…

en: Quit
sr: Izađi

en: Cut
sr: Iseci

en: Copy
sr: Umnoži

en: Paste
sr: Ubaci

en: Pr_eferences…
sr: _Postavke…

en: Preferences
sr: Postavke

en: _Contents…
sr: _Sadržaj…

en: Help
sr: Pomoć

en: _About…
sr: _O programu…

en: Direct Mode
sr: Direktan režim

en: _Direct Mode
sr: _Direktan režim

en: _Game Mode
sr: Režim _igre

en: Speed:
sr: Brzina:

en: Alphabet:
sr: Pismo:

note: think XML_LChar==char, depends on preprocessor variables... /TRANSLATORS: the first string is the error message from the XML Parser; / the second is the URL of the file we're trying to read.
en: XML Error %s in file %s
sr: IksML greška „%s“ u datoteci „%s“

en: File ends with incomplete UTF-8 character beginning 0x%x (expecting %i bytes but only %i)
sr: Datoteka se završava nepotpunim UTF-8 znakom počevši „0x%x“ (očekivah %i bajtova, ali samo %i)

en: Read invalid UTF-8 character 0x%x
sr: Čitam neispravan UTF-8 znak „0x%x“

note: /TRANSLATORS: the string "GameTextFile" is the name of a setting in gsettings / (or equivalent), and should not be translated. The %s is the value of that / setting (this message displayed only if the user has provided a value)
en: Note: GameTextFile setting specifies game sentences file '%s' but this does not exist
sr: Napomena: Podešavanja datoteke teksta igre određuju datoteku iskaza igre „%s“, ali ona ne postoji

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Frames over which to perform zoom
sr: Broj kadrova preko kojih se uvećava

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
sr: Hvatanje sa tastature

note: menu
en: Alternating Direct Mode
sr: Prilagođavanje direktnog režima

en: Auto-increasing speed to %0.2f
sr: Samostalno povećaj brzinu na %0.2f

en: Auto-decreasing speed to %0.2f
sr: Samostalno smanji brzinu na %0.2f

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
sr: Vreme skeniranja u režimu izbornika (0 — isključuje)

en: Number of forward boxes
sr: Broj kućica za napred

en: Safety margin
sr: Sigurnosna granica

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
sr: Nejednakost kućica

en: Maximum Zoom
sr: Najveće uvećanje

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
sr: Iscrtava vođice na ekranu za prikaz oblasti za uvećevanje klikom

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
sr: Krive koje prate nelinearnost transformacije pregleda

en: Click Mode
sr: Režim klika

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
sr: Desno uvećanje

note: bMenu
en: Compass Mode
sr: Režim busole

note: /TRANSLATORS: %s is the name of the alphabet; the string "GameTextFile" / refers to a setting name in gsettings or equivalent, and should not be translated.
en: Could not find game sentences file for %s - check alphabet definition, or override with GameTextFile setting
sr: Ne mogu da pronađem datoteku iskaza igre za „%s“ — proverite definiciju alfabeta, ili prepišite pdešavanjima iz datoteke teksta igre

en: Normal Control
sr: Uobičajene kontrole

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
sr: Režim izbornika

en: Vertical distance from mouse/gaze to target (400=screen height)
sr: Uspravno odstojanje od miša/gledišta do cilja (400=visina ekrana)

en: Learn offset (previous) automatically, e.g. gazetrackers
sr: Samostalno uči pomeraj (prethodni), npr. pratioci gledišta

en: At top and bottom, scroll more and translate less (makes error-correcting easier)
sr: Pri vrhu i dnu, klizaj više i prevodi manje (čini ispravljanje grešaka lakšim)

en: Screen geometry (mostly for tall thin screens) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log
sr: Oblik ekrana (najčešće za visoke tanke ekrane) — 0=stari stil, 1=kvadrat bez h-vlasi, 2=, 3=+dnevnik

en: Shape type: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles
sr: Vrsta figure: 0=razdvojeni pravougaonici, 1=preklapanje, 2=trouglovi, 3=zarubljeni-trouglovi, 4=kvadratni, 5=krugovi

en: Distance from right-hand-side Y-axis, at which maximum speed is reached. (2048=xhair)
sr: Odstojanje od Y-ose sa strane desne ruke, na kojoj je dostignuta najveća brzina. (2048=h-vlasi)

en: Hold right mouse button / key 1 to go 3/4 faster
sr: Drži desno dugme miša / taster 1 da bi išao 3/4 brže

en: Use exact computation of per-frame movement (slower)
sr: Koristi tačno izračunavanje pokreta po-kadar (sporije)

en: Demo Mode (no input)
sr: Režim probe (bez unosa)

en: Filename of sentences to enter
sr: Naziv datoteke rečenica za unos

en: Distance of sentence from center to decide user needs help
sr: Odstojanje rečenice od centra da bi odlučio da je korisniku potrebna pomoć

en: Time for which user must need help before help drawn
sr: Vreme za koje korisniku mora zatrebati pomoć pre pomaganja u crtanju

en: When we give help, show the shortest path to the target sentence?
sr: Kada pružamo pomoć, da li da prikažemo najkraću pomoć do ciljne rečenice?

en: Warning: faulty alphabet definition: training-start delimiter %s must be a single unicode character. May be unable to process training file.
sr: Upozorenje: neispravna odrednica alfabeta, graničnik pokretanja uvežbavanja „%s“ mora biti samostalni znak unikoda. Može biti u neprilici da obradi datoteku uvežbavanja.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character; ignoring group specifier
sr: Upozorenje: datoteka uvežbavanja sadrži znak „%s“ kao člana grupe „%s“, ali nijedna grupa takvog naziva ne sadrži znak; zanemarujem odrednika grupe

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
sr: Upozorenje: datoteka uvežbavanja sadrži znak „%s“ kao člana grupe „%s“, ali nijedna grupa takvog naziva ne sadrži znak. Jurišnik neće biti u mogućnosti da nauči kako želite da ispišete taj znak.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but alphabet contains several such groups. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
sr: Upozorenje: datoteka uvežbavanja sadrži znak „%s“ kao člana grupe „%s“, ali alfabet sadrži nekoliko takvih grupa. Jurišnik neće biti u mogućnosti da nauči kako želite da ispišete taj znak.

en: Warning: in training file, annotation '<%s>' is followed by another annotation and will be ignored
sr: Upozorenje: u datoteci uvežbavanja, za pribeleškom „<%s>“ sledi druga pribeleška i zato će biti zanemarena

en: In file %s, the following %i symbol appeared without annotations saying how it should be entered, but it can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter this symbol: | In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
sr[0]: U datoteci „%s“, pojavio se %i sledeći simbol bez pribeleški govoreći kako bi trebao da bude unesen, ali može biti unesen na nekoliko načina. Jurišnik neće biti u mogućnosti da nauči kako želite da unesete taj simbol:
sr[1]: U datoteci „%s“, pojavila su se %i sledeća simbola bez pribeleški govoreći kako bi trebali da budu uneseni, ali mogu biti uneseni na nekoliko načina. Jurišnik neće biti u mogućnosti da nauči kako želite da unesete ove simbole:
sr[2]: U datoteci „%s“, pojavilo se %i sledećih simbola bez pribeleški govoreći kako bi trebali da budu uneseni, ali mogu biti uneseni na nekoliko načina. Jurišnik neće biti u mogućnosti da nauči kako želite da unesete ove simbole:
sr[3]: U datoteci „%s“, pojavio se %i sledeći simbol bez pribeleški govoreći kako bi trebao da bude unesen, ali može biti unesen na nekoliko načina. Jurišnik neće biti u mogućnosti da nauči kako želite da unesete taj simbol:

en: In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
sr: U datoteci „%s“, pratećih %i simbola se pojavilo bez pribeleški govoreći kako bi trebali da budu unešeni, ali svaki može biti unešen na nekoliko načina. Jurišnik neće biti u mogućnosti da nauči kako želite da unesete te simbole:

en: Training on User Text
sr: Uvežbavanje na tekstu korisnika

en: Training on System Text
sr: Uvežbavanje na tekstu sistema

note: /TRANSLATORS: These 3 messages will be displayed when the user has just chosen a new alphabet. The %s parameter will be the name of the alphabet.
en: No user training text found - if you have written in "%s" before, this means Dasher may not be learning from previous sessions
sr: Nema korisničkog teksta za uvežbavanje — ako ste ranije pisali na „%s“, to znači da Jurišnik možda ne uči iz prethodnih sesija.

en: No training text (user or system) found for "%s". Dasher will still work but entry will be slower. We suggest downloading a training text file from the Dasher website, or constructing your own.
sr: Nema teksta za uvežbavanje (korisničkog ili sa sistema) za „%s“ jezik. Jurišnik će i dalje da radi, ali će unosi biti sporiji. Predlažemo vam da preuzmete datoteku teksta za uvežbavanje sa Jurišnikovog veb sajta, ili da sami izgradite jedan.

en: "%s" does not specify training file. Dasher will work but entry will be slower. Check you have the latest version of the alphabet definition.
sr: „%s“ ne određuje datoteku za uvežbavanje. Jurišnik će raditi, ali će unosi biti sporiji. Proverite da li imate poslednje izdanje definicija alfabeta.

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
sr: Vreme dugog pritiska

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
sr: Vreme dvostrukog pritiska

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
sr: Omogući povratno dugme ispravki

en: Slow startup
sr: Sporo pokretanje

en: Startup time
sr: Vreme pokretanja

en: Percentage by which to automatically increase speed
sr: Procenat do koga se automatski povećava brzina

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
sr: Vreme nakon koga se automatski povećava brzina (u sekundama)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
sr: Procenat za koji se smanjuje brzina nakon vraćanja

en: One Button Dynamic Mode
sr: Dinamički režim jednog dugmeta

en: Scan time (each direction), in ms
sr: Vreme traženja (za svaki smer), u milisekundama

en: Factor by which to zoom in
sr: Faktor za koji se uvećava

en: Lag before user actually pushes button (ms)
sr: Pauza pre nego što korisnik zaista pritisne dugme (ms)

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
sr: Jednodimenzioni režim

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Ignoring group specifier.
sr: Upozorenje: datoteka uvežbavanja sadrži znak „%s“ kao člana grupe „%s“, ali nijedna grupa takvog naziva ne sadrži znak. Zanemarujem odrednika grupe.

en: true
sr: tačno

en: True
sr: Tačno

en: false
sr: netačno

en: False
sr: Netačno

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
sr: istinitosne vrednosti se zadaju kao „tačno“ i „netačno“.

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
sr: nepoznata opcija, probajte „--help-options“ za više podataka.

en: X label:
sr: X naslov:

en: X minimum:
sr: Najmanji X:

en: X maximum:
sr: Najveći X:

en: Y label:
sr: Y naslov:

en: Y minimum:
sr: Najmanji Y:

en: Y maximum:
sr: Najveći Y:

en: Print socket-related debugging information to console:
sr: Ispiši izlaz za otkrivanje grešaka utičnice u konzolu:

en: Socket Input
sr: Ulaz preko utičnice

note: TODO This is not a very good error message even in English...???
en: Error creating socket
sr: Greška pri pravljenju utičnice

en: Error binding to socket - already in use?
sr: Greška povezivanja na utičnicu — da li je već u upotrebi?

en: Warning truncating socket input label '%s' to %i characters.
sr: Upozorenje skraćivanja oznake unosa utičnice „%s“ na „%i“ znaka.

en: Socket input: Error reading from socket
sr: Unos utičnice: Greška prilikom čitanja sa utičnice

en: Dasher Socket Input error: %s: %s
sr: Greška unosa utičnice Jurišnika: „%s“: %s

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
sr: Unos utičnice Jurišnika : nisam uspeo da pokrenem nit čitača.

en: Max time for a 'tap' (anything longer is held)
sr: Najveće vreme za „lupni“ (sve duže biće zadržano)

en: Stylus Control
sr: Iglaste kontrole

note: no context switch commands will be executed!
en: Warning: faulty alphabet definition, escape sequence %s must be a single unicode character. This may worsen Dasher's text prediction.
sr: Upozorenje: neispravna definicija alfabeta, bežeći izraz „%s“ mora biti samostalni znak unikoda. Što može pogoršati Jurišnikovo predviđanje teksta.

en: Unable to open file "%s" for reading
sr: Ne mogu da otvorim datoteku „%s“ za čitanje

en: Button offset
sr: Pomeraj dugmeta

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
sr: Vreme višestrukih pritiska

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
sr: Omogući dugmad reverzne ispravke i počni/zaustavi

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
sr: Izokreni dugmad za gore i dole

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
sr: Dvoklik na gore/dole privremeno, troklik trajno izokreće

en: Two Button Dynamic Mode
sr: Dinamički režim dva dugmeta

en: Offset for outer (second) button
sr: Pomeraj spoljnog (drugog) dugmeta

note: divisor step
en: Distance between down markers (long gap)
sr: Rastojanje između donjih obeleživača (dugi raskorak)

en: Distance between up markers, as percentage of long gap
sr: Rastojanje između gornjih obeleživača, kao procenat dugog raskoraka

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
sr: Razumevanje nepreciznog vremena pritiska dugmadi (u ms)

en: Use push and release times of single press rather than push times of two presses
sr: Koristi vremena guranja i otpuštanja jednog pritiska umesto vremena guranja dva pritiska

en: Slow startup time
sr: Vreme za sporo pokretanje

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
sr: Dinamički režim dva klika (novo dugme)

en: Boolean parameters
sr: Logički parametri

en: Default
sr: Podrazumevano

en: Description
sr: Opis

en: Integer parameters
sr: Celobrojni parametri

en: String parameters
sr: Znakovni parametri

en: _Open
sr: _Otvori

en: _Cancel
sr: _Otkaži

en: _Save
sr: _Sačuvaj

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
sr: podešavanju opcija nedostaje „=“.

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
sr: Dat je neispravna niska opcije

en: Welcome to Dasher Game Mode! Game Mode is a fun way to practice entering text in Dasher. Please select a training text to play with:
sr: Dobrodošli u Jurišnikov režim igre! Režim igre je zabavan način da uvežbate unošenje teksta u Jurišniku. Izaberite tekst za uvežbavanje koji ćete koristiti za igru:

en: Use Default
sr: Koristi osnovno

en: Choose File...
sr: Izaberi datoteku...

en: Cancel
sr: Poništi

en: Are you sure you wish to turn off game mode? All unsaved changes will be lost.
sr: Da li ste sigurni da želite da isključite režim igre? Sve nesačuvane izmene će biti izgubljene.

en: No
sr: Ne

en: Yes
sr: Da

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
sr: Da li želite da sačuvate izmene u %s?
    
    Ukoliko ih ne sačuvate, one će biti izgubljene.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
sr: Da li želite da sačuvate izmene?
    
    Ukoliko ih ne sačuvate, one će biti izgubljene.

en: Quit without saving
sr: Izađi bez čuvanja

en: Don't quit
sr: Ne izlazi

en: Save and quit
sr: Sačuvaj i izađi

en: Are you sure you wish to quit?
sr: Da li sigurno želite da izađete?

en: Unable to open help file
sr: Ne mogu da otvorim datoteku za pomoć

en: Dasher is a predictive text entry application
sr: Jurišnik služi za predvidivo unošenje teksta

en: _Close
sr: _Zatvori

en: Dasher Module Options
sr: Opcije Jurišnikovog modula

en: %s Options:
sr: Opcije za „%s“:

en: Mouse Input
sr: Unos mišem

en: Pixels covering Y range
sr: Tačkice koje obuhvataju Y opseg

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
sr: Jednodimenzioni režim za unos mišem

en: Action
sr: Radnje

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
sr: Stilovi programa (traditional, direct, compose i fullscreen)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
sr: Prepiši sačuvane opcije

en: XML configuration file name
sr: IksML naziv datoteke podešavanja

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
sr: Opis za „--options“.

note: parse command line options Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
sr: — Program za pristupačniji unos teksta
