dasher - en to sv translation catalogue (184 entries)

en: Predictive text entry
sv: Prediktiv textinmatning

en: Enter text without a keyboard
sv: Mata in text utan ett tangentbord

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: Copy _All
sv: Kopiera _alla

en: _Options
sv: _Alternativ

en: _Edit Font
sv: _Redigera typsnitt

en: _Dasher Font
sv: _Dasher-typsnitt

en: _Dasher Font Size
sv: _Dasher-typsnittsstorlek

en: Large
sv: Stor

en: Very Large
sv: Mycket stor

en: _Reset fonts
sv: _Återställ typsnitt

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: Select File
sv: Välj fil

en: Select Font
sv: Välj typsnitt

en: Dasher Preferences
sv: Inställningar för Dasher

en: Alphabet Selection
sv: Val av alfabet

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Custom colour scheme:
sv: Anpassat färgschema:

en: Alphabet
sv: Alfabet

en: Speed
sv: Hastighet

en: Adapt speed automatically
sv: Anpassa hastighet automatiskt

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
sv: Styrning

en: Display Size
sv: Visningsstorlek

en: Enlarge input window
sv: Förstora inmatningsfönster

en: Orientation
sv: Orientering

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
sv: Standardalfabet

en: Custom
sv: Anpassad

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Top to Bottom
sv: Uppifrån och ned

en: Bottom to Top
sv: Nedifrån och upp

en: View
sv: Visa

en: Language Model
sv: Språkmodell

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
sv: Standard bokstavsbaserad PPM

en: Word-based model
sv: Ordbaserad modell

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
sv: Blandningsmodell (PPM/ordbok)

en: Japanese
sv: Japanska

en: Adaptation
sv: Anpassning

en: Language model adapts as you write.
sv: Språkmodellen anpassas när du skriver.

en: Smoothing
sv: Utjämning

en: Prediction
sv: Prediktion

en: Please Wait…
sv: Vänta...

en: Centre circle
sv: Centrumcirkel

en: Two box
sv: Två rutor

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
sv: Använd denna styrning för att justera de relativa
    storlekarna för bokstavsrutor. Observera att höga värden
    kommer att sänka farten på din skrivhastighet.

en: Direction
sv: Riktning

en: _Language
sv: Språ_k

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
sv: Styrningsstil

en: Options
sv: Alternativ

en: Input Device
sv: Inmatningsenhet

en: Starting and Stopping
sv: Start och stopp

en: Start on left mouse button
sv: Starta på vänster musknapp

en: Start on space bar
sv: Starta på mellanslagstangent

en: Start with mouse position:
sv: Starta med musposition:

en: Pause outside of canvas
sv: Gör paus utanför fönster

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
sv: St_yrning

en: Colour Scheme
sv: Färgschema

en: Appearance Options
sv: Utseendealternativ

en: Show mouse position
sv: Visa musposition

en: Draw line between crosshairs and mouse
sv: Rita linje mellan korshår och mus

en: Increase line thickness
sv: Öka linjetjockhet

en: Draw box outlines
sv: Rita rutkonturer

en: Dasher Font
sv: Dasher-typsnitt

en: Select Dasher Font
sv: Välj typsnitt för Dasher

en: Small font
sv: Litet typsnitt

en: Large font
sv: Stort typsnitt

en: Very large font
sv: Mycket stort typsnitt

en: _Appearance
sv: _Utseende

en: Application Options
sv: Programalternativ

en: Timestamp new files
sv: Tidsstämpla nya filer

en: Show toolbar
sv: Visa verktygsfält

en: Show speed slider
sv: Visa hastighetsskjutreglage

en: Control mode
sv: Styrningsläge

en: Include Clipboard commands
sv: Inkludera urklippskommandon

en: Include Speech commands
sv: Inkludera talkommandon

en: Force to have Halt command
sv: Tvinga att ha Halt-kommando

en: Include Editing commands
sv: Inkludera redigeringskommandon

en: Copy All on stop
sv: Kopiera allt vid stopp

en: Speak All on stop
sv: Läs upp allt vid stopp

en: Speak words as you write
sv: Läs upp ord när du skriver

en: Editor Font
sv: Redigerartypsnitt

en: Select Editor Font
sv: Välj typsnitt för redigerare

en: Application Style
sv: Programstil

en: Stand-alone
sv: Fristående

en: Composition
sv: Komposition

en: Direct entry
sv: Direktpost

en: Full Screen
sv: Helskärm

en: A_pplication
sv: P_rogram

en: New file
sv: Ny fil

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Save file
sv: Spara fil

en: Save file as
sv: Spara fil som

en: A_ppend to file…
sv: Lä_gg till i fil...

en: _Import Training Text…
sv: _Importera träningstext...

en: Quit
sv: Avsluta

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Pr_eferences…
sv: Instä_llningar...

en: Preferences
sv: Inställningar

en: _Contents…
sv: _Innehåll...

en: Help
sv: Hjälp

en: _About…
sv: _Om...

en: Direct Mode
sv: Direktläge

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Alphabet:
sv: Alfabet:

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
sv: Global tangentbordsfångst

note: menu
en: Alternating Direct Mode
sv: Alternativt direktläge

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
sv: Avsökningstid i menyläge (0 för ingen avsökning)

en: Safety margin
sv: Säkerhetsmarginal

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
sv: Icke-enhetlighet för ruta

en: Maximum Zoom
sv: Maximal zoom

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
sv: Rita ut hjälplinjer på skärmen för att visa området i vilket ett klick ska zooma

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
sv: Böj linjer för att följa icke-linjärheten i vytransformationen

en: Click Mode
sv: Klickläge

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
sv: Högerzoom

note: bMenu
en: Compass Mode
sv: Kompassläge

en: Normal Control
sv: Normal styrning

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
sv: Menyläge

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
sv: Tid för lång nedtryckning

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
sv: Tid för dubbeltryckning

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
sv: Aktivera backa ur-knapp

en: Slow startup
sv: Långsam uppstart

en: Startup time
sv: Uppstartstid

en: Percentage by which to automatically increase speed
sv: Procentandel med vilken hastigheten automatiskt ökas

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
sv: Tid efter vilken hastigheten automatiskt ökas (sekunder)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
sv: Procentandel med vilken hastigheten minskas vid omvänd riktning

en: One Button Dynamic Mode
sv: En-knapps dynamiskt läge

en: Scan time (each direction), in ms
sv: Avsökningstid (varje riktning), i ms

en: Factor by which to zoom in
sv: Faktor för inzoomning

en: Lag before user actually pushes button (ms)
sv: Fördröjning innan användare faktiskt trycker på knappen (ms)

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
sv: Endimensionell läge

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
sv: booleskt värde måste anges som "true" eller "false".

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
sv: okänd flagga, använd "--help-options" för mer information.

en: X label:
sv: X-etikett:

en: X minimum:
sv: X-minimum:

en: X maximum:
sv: X-maximum:

en: Y label:
sv: Y-etikett:

en: Y minimum:
sv: Y-minimum:

en: Y maximum:
sv: Y-maximum:

en: Print socket-related debugging information to console:
sv: Skriv ut uttagsrelaterad felsökningsinformation till konsollen.

en: Socket Input
sv: Uttagsindata

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
sv: Indata till Dasher via uttag: misslyckades med att starta lästråd.

en: Stylus Control
sv: Styrning

en: Button offset
sv: Knapposition

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
sv: Tidsintervall för flera tryckningar

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
sv: Aktivera backa ur och starta/stoppa-knappar

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
sv: Vänd på uppåt- och nedåtknappar

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
sv: Dubbelklick är samma som upp/ned — trippelklick för omvänd riktning

en: Two Button Dynamic Mode
sv: Dynamiskt tvåknappsläge

en: Offset for outer (second) button
sv: Offset för yttre (andra) knappen

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
sv: Tolerans för inkorrekt tid för knapptryck (i ms)

en: Slow startup time
sv: Långsam uppstartstid

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
sv: Tvåtrycks dynamiskt läge (Nytt enknappsläge)

en: Boolean parameters
sv: Booleska parametrar

en: Default
sv: Standard

en: Description
sv: Beskrivning

en: Integer parameters
sv: Heltalsparametrar

en: String parameters
sv: Strängparametrar

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
sv: flagginställning saknar "=".

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
sv: Ogiltig flaggsträng angiven

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
sv: Vill du spara dina ändringar till %s?
    
    Dina ändringar kommer att förloras om du inte sparar dem.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
sv: Vill du spara dina ändringar?
    
    Dina ändringar kommer att förloras om du inte sparar dem.

en: Don't save
sv: Spara inte

en: Don't quit
sv: Avsluta inte

en: Save and quit
sv: Spara och avsluta

en: Are you sure you wish to quit?
sv: Är du säker på att du vill avsluta?

en: Unable to open help file
sv: Kunde inte öppna hjälpfilen

en: Dasher is a predictive text entry application
sv: Dasher är ett program för prediktiv textinmatning

en: Unable to initialize speech support
sv: Kan inte initiera uppläsningsstöd

en: Warning: unable to set speech parameters
sv: Varning: kan inte ställa in uppläsningsparametrar

en: Unable to initialize voices
sv: Kan inte initiera röster

en: Dasher Module Options
sv: Modulalternativ för Dasher

en: %s Options:
sv: Alternativ för %s:

en: Mouse Input
sv: Musinmatning

en: Pixels covering Y range
sv: Bildpunkter täckandes Y-axeln

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
sv: Endimensionell musinmatning

en: Action
sv: Åtgärd

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
sv: Programstil (traditional, direct, compose eller fullscreen)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
sv: Åsidosätt lagrade alternativ

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
sv: Beskriv "--options".

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
sv: - Ett textinmatningsprogram som använder hjälpmedelsfunktioner
