dasher 3.99.0 - en to th translation catalogue (195 entries)

en: Enter text without a keyboard
th: ป้อนข้อความโดยไม่ใช้แป้นพิมพ์

en: Predictive text entry
th: โปรแกรมป้อนข้อความด้วยหลักสถิติ

en: Alphabet:
th: อักขระ:

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy _All
th: คัดลอก_ทั้งหมด

en: Cut
th: ตัด

en: Dasher _Tutorial
th: แ_นะนำ Dasher

en: New file
th: เปิดแฟ้มใหม่

en: Open file
th: เปิดแฟ้ม

en: Paste
th: แปะ

en: Please Wait...
th: กรุณารอสักครู่...

en: Pr_eferences
th: _ปรับแต่ง

en: Save file
th: บันทึกแฟ้ม

en: Save file as
th: บันทึกแฟ้มชื่ออื่น

en: Select File
th: เลือกแฟ้ม

en: Select Font
th: เลือกแบบอักษร

en: Speed:
th: อัตราเร็ว:

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Append to file
th: บันทึก_ต่อท้ายแฟ้ม

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Import Training Text
th: _นำเข้าข้อความฝึกหัด

en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
th: abcdefghijk ABCDEFGHIJK วิญญูมุ่งรู้พิฆาตปื้นขี้ฝุ่นเลษฏุ

en: A_ppend to file...
th: บันทึก_ต่อท้ายแฟ้ม

en: Demo!
th: สาธิต!

en: Full Demo
th: สาธิตแบบเต็ม

en: Help
th: วิธีใช้

en: Launch Dasher Game & Demo mode!
th: เรียกเกมแผ่นเลื่อนและเปิดโหมดสาธิต!

en: Level:
th: ระดับ:

en: New sentence
th: ประโยคใหม่

en: Pr_eferences...
th: _ปรับแต่ง...

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Quit
th: ออก

en: Score:
th: คะแนน:

en: _About...
th: เ_กี่ยวกับ...

en: _Contents...
th: เนื้อ_หา...

en: _Import Training Text...
th: _นำเข้าข้อความฝึกหัด...

en: <b>Actions</b>
th: <b>การกระทำ</b>

en: <b>Adaptation</b>
th: <b>การปรับตัว</b>

en: <b>Alphabet Selection</b>
th: <b>เลือกอักขระภาษา</b>

en: <b>Appearance Options</b>
th: <b>ตัวเลือกรูปลักษณ์</b>

en: <b>Application Options</b>
th: <b>ตัวเลือกโปรแกรม</b>

en: <b>Application Style</b>
th: <b>รูปแบบโปรแกรม</b>

en: <b>Colour Scheme</b>
th: <b>ชุดสี</b>

en: <b>Control Style</b>
th: <b>รูปแบบการควบคุม</b>

en: <b>Dasher Font</b>
th: <b>แบบอักษรแผ่นเลื่อน</b>

en: <b>Direction</b>
th: <b>ทิศทาง</b>

en: <b>Editor Font</b>
th: <b>แบบอักษรในช่องแก้ไขข้อความ</b>

en: <b>Input Device</b>
th: <b>อุปกรณ์รับข้อมูล</b>

en: <b>Language Model</b>
th: <b>โมเดลภาษา</b>

en: <b>Smoothing</b>
th: <b>ความต่อเนื่อง</b>

en: <b>Speed</b>
th: <b>อัตราเร็ว</b>

en: <b>Starting And Stopping</b>
th: <b>การเริ่มและการหยุด</b>

en: Adapt speed automatically
th: ปรับอัตราเร็วโดยอัตโนมัติ

note: The default display orientation for the selected alphabet, ie left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
th: ตามแนวปกติของตัวเขียน

en: Appearance
th: รูปลักษณ์

en: Application
th: โปรแกรม

en: Bottom to Top
th: ล่างขึ้นบน

note: Centre circle = start and stop by dwelling over a circle in the centre of the window Two box = start and stop by dwelling in sequence over two boxes (both of these are methods for starting and stopping without pressing a mouse button)
en: Centre circle
    Two box
th: วงกลมตรงกลาง
    กล่องสองใบ

en: Composition
th: หน้าต่างช่วยเขียนข้อความ

en: Control
th: การควบคุม

en: Control mode
th: โหมดควบคุม

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom colour scheme:
th: ชุดสีกำหนดเอง:

en: Dasher Preferences
th: ปรับแต่งแผ่นเลื่อน

en: Direct entry
th: ป้อนข้อความโดยตรง

en: Dock application window
th: Dock หน้าต่างโปรแกรม

en: Draw box outlines
th: วาดเส้นขอบกล่อง

en: Draw line between crosshairs and mouse
th: ลากเส้นระหว่างกากบาทกับเมาส์

en: Full Screen
th: เต็มจอ

en: Increase line thickness
th: เพิ่มความหนาของเส้น

en: Japanese
th: ภาษาญี่ปุ่น

en: Language
th: ภาษา

en: Language model adapts as you write.
th: โมเดลภาษาปรับตัวตามการเขียน

en: Large font
th: ตัวอักษรใหญ่

en: Left to Right
th: ซ้ายไปขวา

note: PPM =  Prediction by Partial Match, a styatistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
th: โมเดลผสม (PPM/พจนานุกรม)

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Pause outside of canvas
th: พักเมื่อออกนอกกรอบแผ่นเลื่อน

en: Right to Left
th: ขวามาซ้าย

en: Select Dasher Font
th: เลือกแบบอักษรแผ่นเลื่อน

en: Select Editor Font
th: เลือกแบบอักษรในช่องแก้ไขข้อความ

en: Show mouse position
th: แสดงตำแหน่งเมาส์

en: Show speed slider
th: แสดงปุ่มรางเลื่อนกำหนดความเร็ว

en: Show toolbar
th: แสดงแถบเครื่องมือ

en: Small font
th: ตัวอักษรเล็ก

en: Stand-alone
th: โปรแกรมอิสระ

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
th: PPM อิงอักขระแบบมาตรฐาน

en: Start on left mouse button
th: เริ่มด้วยเมาส์ปุ่มซ้าย

en: Start on space bar
th: เริ่มด้วยแป้นแคร่เว้นวรรค

en: Start with mouse position:
th: แสดงตำแหน่งเมาส์เริ่มต้น:

en: Timestamp new files
th: ลงเวลาในแฟ้มใหม่

en: Top to Bottom
th: บนลงล่าง

en: Use this control to adjust the relative sizes of the 
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
th: ใช้ค่านี้ปรับความลดหลั่นของขนาดกล่องอักขระต่างๆ 
    สังเกตว่า การเลือกค่าสูงๆ จะทำให้อัตราเร็วการเขียน
    ของคุณลดลง

en: Very large font
th: ตัวอักษรใหญ่มาก

en: Word-based model
th: โมเดลอิงคำ

en: P
th: ป

en: <b>Color Scheme</b>
th: <b>ชุดสี</b>

en: <b>Display Size</b>
th: <b>ขนาดของการแสดงผล</b>

en: <b>Orientation</b>
th: <b>แนววาง</b>

en: Alphabet
th: อักขระ

en: Enlarge input window
th: ขยายหน้าต่างป้อนข้อความ

en: Prediction
th: การทำนาย

en: View
th: มุมมอง

en: Large
th: ใหญ่

en: Normal
th: ปกติ

en: Very Large
th: ใหญ่มาก

en: _Dasher Font
th: แบบอักษรแ_ผ่นเลื่อน

en: _Dasher Font Size
th: _ขนาดแบบอักษรแผ่นเลื่อน

en: _Edit Font
th: แ_ก้ไขแบบอักษร

en: _Options
th: _ตัวเลือก

en: _Reset fonts
th: _คืนค่าแบบอักษร

en: Maximum Zoom
th: อัตราขยายสูงสุด

en: Click Mode
th: โหมดคลิก

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Zoom steps
th: จำนวนขั้นการขยาย

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
th: การขยายด้านขวา

en: Number of boxes
th: จำนวนกล่อง

en: Safety margin
th: ช่วงเผื่อ

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other.
en: Box non-uniformity
th: ความไม่สม่ำเสมอของกล่อง

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
th: ยึดโฟกัสแป้นพิมพ์จากทั้งเดสก์ท็อป

en: Well done!
th: ยอดเยี่ยม!

en: Normal Control
th: การควบคุมปกติ

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
th: โหมดเมนู

en: Direct Mode
th: โหมดเลือกโดยตรง

note: RegisterFactory(new CWrapperFactory(m_pEventHandler, m_pSettingsStore, new CDasherButtons(m_pEventHandler, m_pSettingsStore, this, 4, 0, false,11, "Buttons 3")));
en: Alternating Direct Mode
th: โหมดเลือกโดยตรงแบบสลับ

en: Compass Mode
th: โหมดเข็มทิศ

en: Stylus Control
th: การควบคุมด้วยปากกาชี้

en: Automatic calibration
th: การปรับโดยอัตโนมัติ

en: Eyetracker Mode
th: โหมดชี้ด้วยสายตา

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
th: ช่วงเวลากดแช่

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the time in which the button must be pressed multiple times to count.
en: Multiple press time
th: ช่วงเวลากดซ้ำ

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the number of times a button must be pressed to count as a multiple press.
en: Multiple press count
th: จำนวนการกดซ้ำ

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
th: เปิดใช้ปุ่มถอยคืน

en: One Button Dynamic Mode
th: โหมดพลวัตแบบปุ่มเดียว

en: One Dimensional Mode
th: โหมดทิศทางเดียว

en: true
th: จริง

en: false
th: เท็จ

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
th: ค่าบูลีนต้องเป็นค่า 'จริง' หรือ 'เท็จ' เท่านั้น

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
th: พบตัวเลือกที่ไม่รู้จัก ใช้ตัวเลือก "--help-options" เพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติมได้

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
th: การรับข้อมูลเข้าทางซ็อกเก็ตของ dasher: เรียกเธรดอ่านข้อมูลไม่สำเร็จ

en: Port:
th: พอร์ต:

en: X label:
th: ป้ายแกน X:

en: X minimum:
th: ค่า X ต่ำสุด:

en: X maximum:
th: ค่า X สูงสุด:

en: Y label:
th: ป้ายแกน Y:

en: Y minimum:
th: ค่า Y ต่ำสุด:

en: Y maximum:
th: ค่า Y สูงสุด:

en: Print socket-related debugging information to console:
th: แสดงข้อมูลดีบั๊กเกี่ยวกับซ็อกเก็ตออกทางคอนโซล:

en: Socket Input
th: ข้อมูลเข้าทางซ็อกเก็ต

en: Button offset
th: ระยะปุ่ม

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
th: เปิดใช้ปุ่มถอยคืนและปุ่มเริ่ม/หยุด

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
th: กลับปุ่มขึ้นและลง

en: Slow startup
th: เริ่มต้นช้าๆ

en: Startup time
th: ระยะเวลาเริ่มต้น

en: Auto speed control
th: ควบคุมอัตราเร็วอัตโนมัติ

note: TRANSLATORS: The threshold time above which auto speed control is used.
en: Auto speed threshold
th: ขีดเริ่มของอัตราเร็วอัตโนมัติ

en: Two Button Dynamic Mode
th: โหมดพลวัตแบบสองปุ่ม

en: Boolean parameters
th: พารามิเตอร์ชนิดบูลีน

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Description
th: คำบรรยาย

en: Integer parameters
th: พารามิเตอร์ชนิดจำนวนเต็ม

en: String parameters
th: พารามิเตอร์ชนิดสตริง

en: Action
th: การกระทำ

note: TRANSLATORS: Show a button for the selected action in the Dasher window.
en: Show Button
th: แสดงปุ่ม

en: Control Mode
th: โหมดควบคุม

note: TRANSLATORS: Automatically perform the selected action when Dasher is stopped.
en: Auto On Stop
th: อัตโนมัติเมื่อหยุด

en: Enter Text
th: ป้อนข้อความ

en: Script
th: สคริปต์

en: Speak
th: พูด

note: TRANSLATORS: Send all text to the text-to-speech engine.
en: All
th: ทั้งหมด

note: TRANSLATORS: Send most recently entered text to the text-to-speech engine.
en: Last
th: ล่าสุด

note: TRANSLATORS: Repeat the last phrase sent to the text-to-speech engine.
en: Repeat
th: ซ้ำ

en: Unable to initialize speech support
th: ไม่สามารถเริ่มต้นระบบสนับสนุนเสียงพูดได้

en: Unable to initialize voices
th: ไม่สามารถเริ่มต้นระบบเสียงได้

en: Warning: unable to set speech parameters
th: คำเตือน: ไม่สามารถกำหนดพารามิเตอร์เสียงพูดได้

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
th: ขาด "=" ในตัวเลือกแบบกำหนดค่า

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
th: ระบุตัวเลือกไม่ถูกต้อง

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
th: คุณต้องการบันทึกการแก้ไขใน %s หรือไม่?
    
    การแก้ไขทั้งหมดที่คุณทำจะสูญหายถ้าไม่บันทึก

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
th: คุณต้องการบันทึกการแก้ไขหรือไม่?
    
    การแก้ไขทั้งหมดที่คุณทำจะสูญหายถ้าไม่บันทึก

en: Don't save
th: ไม่บันทึก

en: Don't quit
th: ไม่ออก

en: Save and quit
th: บันทึกแล้วออก

en: Are you sure you wish to quit?
th: ยืนยันที่จะออกจากโปรแกรมหรือไม่?

en: Dasher is a predictive text entry application
th: Dasher เป็นโปรแกรมป้อนข้อความด้วยหลักสถิติ

en: Dasher Module Options
th: ตัวเลือกของมอดูลแผ่นเลื่อน

en: %s Options:
th: ตัวเลือก %s:

en: Mouse Input
th: เมาส์

en: Pixels covering Y range
th: ความละเอียดของการแบ่งพิกัดแกนตั้ง

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
th: เมาส์มิติเดียว

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
th: รูปแบบโปรแกรม (traditional, direct, compose หรือ fullscreen)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
th: กำหนดค่าตัวเลือกทับค่าที่เก็บไว้

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
th: อธิบาย "--options"

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
th: - โปรแกรมป้อนข้อความเพื่อเป็นเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก
