dasher - en to tr translation catalogue (242 entries)

en: Predictive text entry
tr: Tahmini metin girişi

en: Enter text without a keyboard
tr: Metni klavye olmadan girin

en: _File
tr: _Dosya

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: Copy _All
tr: Hepsini _Kopyala

en: _Options
tr: _Seçenekler

en: _Edit Font
tr: _Düzenleme Yazıtipi

en: _Dasher Font
tr: _Dasher Yazıtipi

en: _Dasher Font Size
tr: _Dasher Yazıtipi Boyutu

en: Large
tr: Geniş

en: Very Large
tr: Çok Büyük

en: _Reset fonts
tr: _Yazıtiplerini başa döndür

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About
tr: _Hakkında

en: Select File
tr: Dosya Seç

en: Select Font
tr: Yazıtipi Seç

en: Dasher Preferences
tr: Dasher Tercihleri

en: Alphabet Selection
tr: Alfabe Seçimi

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Custom colour scheme:
tr: Özel renk şeması:

en: Alphabet
tr: Alfabe

en: Speed
tr: Hız

en: Adapt speed automatically
tr: Hıza kendiliğinden ayak uydur

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
tr: Kontrol

en: Display Size
tr: Görüntüleme Boyutu

en: Enlarge input window
tr: Giriş penceresini büyült

en: Orientation
tr: Yönlendirme

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
tr: Öntanımlı Alfabe

en: Custom
tr: Özel

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Right to Left
tr: Sağdan Sola

en: Top to Bottom
tr: Yukarıdan Aşağıya

en: Bottom to Top
tr: Yukarıdan Aşağıya

en: View
tr: Görünüm

en: Language Model
tr: Dil Modeli

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
tr: Kelime tabanlı standart PPM

en: Word-based model
tr: Kelime tabanlı model

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
tr: Karışık model (PPM/sözlük)

en: Japanese
tr: Japonca

en: Adaptation
tr: Adaptasyon

en: Language model adapts as you write.
tr: Dil modeli yazışınıza kendini uydurur.

en: Smoothing
tr: Yumuşatma

en: Prediction
tr: Tahmin

en: Please Wait…
tr: Lütfen Bekleyin...

en: Centre circle
tr: Merkez çember

en: Two box
tr: İki kutu

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
tr: Harf kutularının göreceli büyüklüklerini ayarlamak 
    için bu kontrolü kullanın. Yüksek değer seçiminin yazma 
    hızınızı yavaşlatacağını dikkate alınız.

en: Direction
tr: Yön

note: This means that you always want to write left-to-right regardless of the normal direction for the alphabet you are using
en: Always Left-to-Right
tr: Her Zaman Soldan Sağa

en: Always Right-to-Left
tr: Her Zaman Sağdan Sola

en: Always Top-to-Bottom
tr: Her Zaman Yukarıdan Aşağıya

en: Always Bottom-to-Top
tr: Her Zaman Aşağıdan Yukarıya

en: _Language
tr: Di_l

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
tr: Kontrol Biçemi

en: Options
tr: Seçenekler

en: Input Device
tr: Girdi Aygıtı

en: Starting and Stopping
tr: Başlatma ve Bitirme

en: Start on left mouse button
tr: Sol fare tuşuyla başla

en: Start on space bar
tr: Boşluk çubuğuyla başla

en: Start with mouse position:
tr: Fare konumuyla başla:

en: Pause outside of canvas
tr: Pencere dışında durakla

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
tr: D_enetim

en: Colour Scheme
tr: Renk Şeması

en: Appearance Options
tr: Görünüm Seçenekleri

en: Show mouse position
tr: Fare konumunu göster

en: Draw line between crosshairs and mouse
tr: İnce artı ile fare arasındaki çizgileri çiz

en: Increase line thickness
tr: Çizgi kalınlığını arttır

en: Draw box outlines
tr: Kutu dış hatlarını çiz

en: Dasher Font
tr: Dasher Yazıtipi

en: Select Dasher Font
tr: Dasher Yazıtipi Seç

en: Small font
tr: Küçük yazıtipi

en: Large font
tr: Geniş yazıtipi

en: Very large font
tr: Çok büyük yazıtipi

en: _Appearance
tr: _Görünüm

en: Application Options
tr: Uygulama Seçenekleri

en: Timestamp new files
tr: Yeni dosyaları zamanlandır

en: Show toolbar
tr: Araç çubuğunu göster

en: Show speed slider
tr: Hız sürgüsünü göster

en: Control mode
tr: Kontrol kipi

en: Include Clipboard commands
tr: Pano komutlarını dahil et

en: Include Speech commands
tr: Konuşma komutlarını dahil et

en: Force to have Halt command
tr: Halt komutunu almaya zorla

en: Include Editing commands
tr: Düzenleme komutlarını dahil et

en: Copy All on stop
tr: Durduğunda hepsini kopyala

en: Speak All on stop
tr: Durdurmada Hepsini Oku

en: Speak words as you write
tr: Siz yazdıkça kelimeleri okuma

en: Editor Font
tr: Düzenleyici Yazıtipi

en: Select Editor Font
tr: Düzenleyici Yazıtipi Seç

en: Application Style
tr: Uygulama Biçemi

en: Stand-alone
tr: Tek başına

en: Composition
tr: Kompozisyon

en: Direct entry
tr: Doğrudan giriş

en: Full Screen
tr: Tam Ekran

en: A_pplication
tr: U_ygulama

en: New file
tr: Yeni dosya

en: Open file
tr: Dosya aç

en: Save file
tr: Dosyayı kaydet

en: Save file as
tr: Dosyayı farklı kaydet

en: A_ppend to file…
tr: _Dosyaya ekle...

en: _Import Training Text…
tr: Eğitim Metnini _İçe Aktar...

en: Quit
tr: Çık

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Pr_eferences…
tr: T_ercihler...

en: Preferences
tr: Tercihler

en: _Contents…
tr: İ_çindekiler...

en: Help
tr: Yardım

en: _About…
tr: _Hakkında...

en: Direct Mode
tr: Direk Kipi

en: _Direct Mode
tr: _Direk Kipi

en: _Game Mode
tr: _Oyun Kipi

en: Speed:
tr: Hız:

en: Alphabet:
tr: Alfabe:

note: think XML_LChar==char, depends on preprocessor variables... /TRANSLATORS: the first string is the error message from the XML Parser; / the second is the URL of the file we're trying to read.
en: XML Error %s in file %s
tr: %2$s dosyasında XML Hatası %1$s

en: File ends with incomplete UTF-8 character beginning 0x%x (expecting %i bytes but only %i)
tr: Dosya 0x%x ile başlayan tamamlanmamış UTF-8 karakterle bitiyor (%i byte bekleniyordu ama yalnızca %i var)

en: Read invalid UTF-8 character 0x%x
tr: Geçersiz UTF-8 karakteri 0x%x'i oku

note: /TRANSLATORS: the string "GameTextFile" is the name of a setting in gsettings / (or equivalent), and should not be translated. The %s is the value of that / setting (this message displayed only if the user has provided a value)
en: Note: GameTextFile setting specifies game sentences file '%s' but this does not exist
tr: Not: GameTextFile ayarı '%s' gibi oyun cümlelerini belirtir ama bu mevcut değil

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Frames over which to perform zoom
tr: Yakınlaştırma yapılacak çerçeveler

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
tr: Genel klavye yakalama

note: menu
en: Alternating Direct Mode
tr: Atlayan Direk Kipi

en: Auto-increasing speed to %0.2f
tr: Hız otomatik olarak %0.2f değerine yükseltiliyor

en: Auto-decreasing speed to %0.2f
tr: Hız otomatik olarak %0.2f değerine düşürülüyor

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
tr: Menü kipinde tarama zamanı (tarama olmaması için 0)

en: Number of forward boxes
tr: İleri kutuların sayısı

en: Safety margin
tr: Güvenlik marjı

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
tr: Kutu eş dağılımsız

en: Maximum Zoom
tr: Maksimum Yakınlaştır

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
tr: Bir tıkın yakınlaştıracağı alanı göstermek için ekrana kılavuzlar çiz

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
tr: Görünüm dönüşümünün doğrusal olmayan yapısını takip etmesi için çizgileri eğ

en: Click Mode
tr: Tıklama Kipi

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
tr: Sağ yakınlaştırma

note: bMenu
en: Compass Mode
tr: Pusula Kipi

en: Done
tr: Bitti

note: /TRANSLATORS: %s is the name of the alphabet; the string "GameTextFile" / refers to a setting name in gsettings or equivalent, and should not be translated.
en: Could not find game sentences file for %s - check alphabet definition, or override with GameTextFile setting
tr: %s için oyun cümleleri dosyası bulunamadı - alfabe tanımlamasını kontrol edin, veya GameTextFile ayarı ile ezin

en: Normal Control
tr: Normal Kontrol

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
tr: Menü Kipi

en: Vertical distance from mouse/gaze to target (400=screen height)
tr: Fare/göz den hedefe dikey uzaklık (400=ekran yüksekliği)

en: Learn offset (previous) automatically, e.g. gazetrackers
tr: Uzaklığı (önceki) otomatik öğren, örn. gazetrackers

en: At top and bottom, scroll more and translate less (makes error-correcting easier)
tr: Üst ve altta, daha fazla kaydır ve daha az çeviri yap (hata-düzeltmeyi kolaylaştırır)

en: Screen geometry (mostly for tall thin screens) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log
tr: Ekran geometrisi (daha çok uzun ince ekranlar için) - 0=eski-biçim, 1=kare no-xhair, 2=sıkıştır, 3=sıkıştır+günlük

en: Shape type: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles
tr: Şekil türü: 0=ayrık dikdörtgenler, 1=üst üste kesişen, 2=üçgenler, 3=kesik-üçg, 4=ikinci dereceli, 5=daireler

en: Distance from right-hand-side Y-axis, at which maximum speed is reached. (2048=xhair)
tr: Azami hızın ulaşıldığı, sağ el tarafı Y-ekseninden uzaklık. (2048=xhair)

en: Hold right mouse button / key 1 to go 3/4 faster
tr: Sağ fare düğmesine / 1 tuşuna basılı tutarak 3/4 hızlı gidin

en: Use exact computation of per-frame movement (slower)
tr: Çerçeve başına hareketin tam hesaplamasını kullan (daha yavaş)

en: Demo Mode (no input)
tr: Gösteri Kipi (girdi yok)

en: Filename of sentences to enter
tr: Girilecek cümlelerin dosya adı

en: Distance of sentence from center to decide user needs help
tr: Kullanının yardıma ihtiyacı olup olmadığına karar vermek için cümlenin merkezden uzaklığı

en: Time for which user must need help before help drawn
tr: Yardım çizilmeden önce kullanıcının yardım istemesi için beklenen zaman

en: When we give help, show the shortest path to the target sentence?
tr: Yardım verdiğimizde, hedef cümleye en yakın yol gösterilsin mi?

en: Warning: faulty alphabet definition: training-start delimiter %s must be a single unicode character. May be unable to process training file.
tr: Uyarı: arızalı alfabe tanımı: alıştırma-başlangıç ayracı %s tek bir evrensel karakter olmalıdır. Alıştırma dosyası işlenemeyebilir.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character; ignoring group specifier
tr: Uyarı: alıştırma dosyası '%s' karakterini '%s' grubunun üyesi olarak içeriyor, ama bu isimdeki hiçbir grup bu karakteri içermiyor; grup tanımlayıcısı göz ardı edilecek

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
tr: Uyarı: alıştırma dosyası '%s' karakterini '%s' grubunun üyesi olarak içeriyor, ama bu isimde hiçbir grup bu karakteri içermiyor. Dasher bu karakteri nasıl yazmak istediğinizi öğrenemeyecek.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but alphabet contains several such groups. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
tr: Uyarı: alıştırma dosyası '%s' karakterini '%s' grubunun üyesi olarak içeriyor, ama alfabe böyle birden çok grup içeriyor. Dasher bu karakteri nasıl yazmak istediğinizi öğrenemeyecek.

en: Warning: in training file, annotation '<%s>' is followed by another annotation and will be ignored
tr: Uyarı: alıştırma dosyasında, dipnot '<%s>' den sonra başka bir dipnot var göz ardı edilecek

en: In file %s, the following %i symbol appeared without annotations saying how it should be entered, but it can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter this symbol: | In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
tr[0]: %s dosyasında, %i sembolü nasıl girilmesini belirten dipnot olmadan bulunuyor, ama bir çok şekilde girilebilir. Dasher bu sembolü nasıl girmek istediğinizi öğrenemeyecek:

en: In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
tr: %s dosyasında, %i sembolleri nasıl girilmesi gerektiğini belirten dipnot olmadan bulunuyor, ama bir çok şekilde girilebilirler. Dasher bu sembolleri nasıl girmek istediğinizi öğrenemeyecek:

en: Training on User Text
tr: Kullanıcı Metniyle Alıştırma

en: Training on System Text
tr: Sistem Metniyle Alıştırma

note: /TRANSLATORS: These 3 messages will be displayed when the user has just chosen a new alphabet. The %s parameter will be the name of the alphabet.
en: No user training text found - if you have written in "%s" before, this means Dasher may not be learning from previous sessions
tr: Kullanıcı alıştırma metni bulunamadı - "%s" ile daha önce yazdıysanız, bu Dasher'ın önceki oturumlardan bir şey öğrenmediği anlamına gelebilir

en: No training text (user or system) found for "%s". Dasher will still work but entry will be slower. We suggest downloading a training text file from the Dasher website, or constructing your own.
tr: "%s" için alıştırma metni bulunamadı (kullanıcı veya sistem). Dasher çalışmaya devam edecek fakat girdi daha yavaş olacak. Dasher web sayfasından bir alıştırma metni indirmenizi, veya kendi metninizi oluşturmanızı öneriyoruz.

en: "%s" does not specify training file. Dasher will work but entry will be slower. Check you have the latest version of the alphabet definition.
tr: "%s" alıştırma dosyası belirtmiyor. Dasher çalışmaya devam edecek fakat girdi daha yavaş olacak. Alfabe tanımlarının son sürümüne sahip olup olmadığınızı kontrol edin.

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
tr: Uzun basma zamanı

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
tr: Çift başma zamanı

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
tr: Geri çekilme düğmesini etkinleştir

en: Slow startup
tr: Yavaş başlama

en: Startup time
tr: Başlama süresi

en: Percentage by which to automatically increase speed
tr: Hızın kendiliğinden arttırılması için yüzde

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
tr: Hızın kendiliğinden arttırılması için geçecek zaman (saniye)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
tr: Geri alınınca hızın düşürülmesi için yüzde

en: One Button Dynamic Mode
tr: Tek Düğme Dinamik Kipi

en: Scan time (each direction), in ms
tr: Taram zamanı (her yöne), ms olarak

en: Factor by which to zoom in
tr: Yakınlaştırma için çarpan

en: Lag before user actually pushes button (ms)
tr: Kullanıcının gerçekten düğmeye basmasından önceki gecikme (ms)

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
tr: Tek Boyutlu Kipi

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Ignoring group specifier.
tr: Uyarı: alıştırma dosyası '%s' karakterini '%s' grubunun elemanı olarak içeriyor, ama bu isimde hiçbir grup bu karakteri içermiyor. Grup belirteci göz ardı ediliyor.

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
tr: mantıksal değer 'true' ya da 'false' olarak belirtilmeli.

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
tr: bilinmeyen seçenek, daha fazla bilgi için "--help-options"ı kullanın.

en: X label:
tr: X etiketi:

en: X minimum:
tr: X asgari:

en: X maximum:
tr: X azami:

en: Y label:
tr: Y etiketi:

en: Y minimum:
tr: Y asgari:

en: Y maximum:
tr: Y azami:

en: Print socket-related debugging information to console:
tr: Soket ile ilgili hata ayıklama bilgilerinin yazılacağı konsol:

en: Socket Input
tr: Soket Girişi

note: TODO This is not a very good error message even in English...???
en: Error creating socket
tr: Soket oluştururken hata

en: Error binding to socket - already in use?
tr: Sokete bağlanma başarısız - kullanılıyor olabilir mi?

en: Warning truncating socket input label '%s' to %i characters.
tr: Uyarı soket girdi etiketi '%s' den %i karaktere kısaltılıyor.

en: Socket input: Error reading from socket
tr: Soket girdisi: Soketten okumada hata

en: Dasher Socket Input error: %s: %s
tr: Dasher Soket Girdi hatası: %s: %s

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
tr: Dasher soket girişi: okuyucu dalı başlatılamadı.

en: Max time for a 'tap' (anything longer is held)
tr: 'tap' için azami süre (daha uzunu tutulur)

en: Stylus Control
tr: Stylus Kontrolü

note: no context switch commands will be executed!
en: Warning: faulty alphabet definition, escape sequence %s must be a single unicode character. This may worsen Dasher's text prediction.
tr: Uyarı: hatalı alfabe tanımı, kaçış sırası %s tek bir evrensel karakter olmalı. Bu Dasher'ın metin tahminini daha kötü hale getirebilir.

en: Unable to open file "%s" for reading
tr: "%s" dosyası okumak için açılamadı

en: Button offset
tr: Düğme ofseti

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
tr: Çoklu başma aralığı

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
tr: Geri çekilme ve başlama/durduma düğmelerini etkinleştir

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
tr: Aşağı ve yukarı düğmelerini tersine çevir

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
tr: Çift tıklama yukarı/aşağı tersidir — geri almak için üç tık

en: Two Button Dynamic Mode
tr: İki Düğme Dinamik Kipi

en: Offset for outer (second) button
tr: Dış (ikinci) düğme için ofset

note: divisor step
en: Distance between down markers (long gap)
tr: Aşağı işaretçiler arası uzaklık (uzun aralık)

en: Distance between up markers, as percentage of long gap
tr: Yukarı işaretçiler arası uzaklık, uzun aralığın yüzdesi olarak

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
tr: Düğme basmakar için yanlış zamanlama toleransı (ms olarak)

en: Use push and release times of single press rather than push times of two presses
tr: Çift baskının gönderme zamanlayıcısı yerine tek baskının bas ve çek zamanlarını kullan

en: Slow startup time
tr: Yavaş başlama zamanı

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
tr: İki basma Dinamik Kipi (Yeni Bir Düğme)

en: Boolean parameters
tr: Mantıksal değer parametreleri

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Description
tr: Tanım

en: Integer parameters
tr: Tamsayı parametreleri

en: String parameters
tr: Dizgi parametreleri

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
tr: seçenek ayarın "=" eksik.

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
tr: Geçersiz seçenek dizgisi belirtildi

en: Welcome to Dasher Game Mode! Game Mode is a fun way to practice entering text in Dasher. Please select a training text to play with:
tr: Dasher Oyun Kipine Hoşgeldiniz! Oyun Kipi Dasher'a metin girmek için alıştırmanın eğlenceli bir yolu. Lütfen oynamak için bir alıştırma metni seçin:

en: Use Default
tr: Öntanımlıyı Kullan

en: Choose File...
tr: Dosya Seç...

en: Cancel
tr: İptal

en: Are you sure you wish to turn off game mode? All unsaved changes will be lost.
tr: Oyun kipini kapatmak istediğinize emin misiniz? Kaydedilmemiş değişiklikler kaybedilecek.

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
tr: Değişikliklerinizi %s dosyasına kaydetmek ister misiniz?
    
    Eğer kaydetmezseniz değişiklikleriniz kaybolacak.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
tr: Değişikliklerinizi kaydetmek ister misiniz?
    
    Eğer kaydetmezseniz değişiklikleriniz kaybolacak.

en: Don't save
tr: Kaydetme

en: Don't quit
tr: Çıkma

en: Save and quit
tr: Kaydet ve Çık

en: Are you sure you wish to quit?
tr: Çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Unable to open help file
tr: Yardım dosyası açılamadı

en: Dasher is a predictive text entry application
tr: Dasher bir tahmini metin girişi uygulamasıdır

en: Unable to initialize speech support
tr: Ses desteği başlatılamadı

en: Warning: unable to set speech parameters
tr: Uyarı: konuşma parametreleri uygulanamıyor

en: Unable to initialize voices
tr: Sesler başlatılamadı

en: Dasher Module Options
tr: Dasher Modül Seçenekleri

en: %s Options:
tr: %s Seçenekleri:

en: Mouse Input
tr: Fare Girişi

en: Pixels covering Y range
tr: Y aralığını kapsayan pikseller

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
tr: Tek Boyutlu Fare Girişi

en: Action
tr: Eylem

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
tr: Uygulama biçemi ("traditional" (geleneksel), "direct" (doğrudan), "compose" (karışık) ya da "fullscreen" (tam ekran))

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
tr: Kayıtlı seçeneklerin yerine geç

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
tr: "--options" tanımla.

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
tr: - Erişilebilirliği yücelden bir metin giriş uygulaması
