dasher - en to ug translation catalogue (204 entries)

en: Enter text without a keyboard
ug: ھەرپتاختا ئىشلەتمەي تېكىست كىرگۈزۈڭ

en: Predictive text entry
ug: مۆلچەرلەپ تېكىست كىرگۈزۈش

en: A_ppend to file
ug: ھۆججەتكە قوش(_P)

en: Alphabet:
ug: ئېلىپبە جەدۋىلى:

en: Copy
ug: كۆچۈر

en: Copy _All
ug: ھەممىنى كۆچۈر(_A)

en: Cut
ug: كەس

en: Dasher _Tutorial
ug: Dasher يېتەكچى(_T)

en: New file
ug: يېڭى ھۆججەت

en: Open file
ug: ھۆججەت ئاچ

en: Paste
ug: چاپلا

en: Please Wait…
ug: سەل كۈتۈڭ…

en: Pr_eferences
ug: مايىللىق(_E)

en: Save file
ug: ھۆججەت ساقلا

en: Save file as
ug: باشقا ئاتتا ساقلا

en: Select File
ug: ھۆججەت تاللا

en: Select Font
ug: خەت نۇسخا تاللا

en: Speed:
ug: سۈرئەت:

en: _About
ug: ھەققىدە(_A)

en: _Contents
ug: مەزمۇنلار(_C)

en: _Edit
ug: تەھرىر(_E)

en: _File
ug: ھۆججەت(_F)

en: _Help
ug: ياردەم(_H)

en: _Import Training Text
ug: مەشىق تېكىستىنى ئەكىر(_I)

en: A_ppend to file…
ug: ھۆججەتكە قوش...(_P)

en: Demo!
ug: ئۈلگە كۆرسەت!

en: Full Demo
ug: تولۇق ئۈلگە كۆرسەت

en: Help
ug: ياردەم

en: Launch Dasher Game & Demo mode!
ug: Dasher ئويۇن & ئۈلگە كۆرسىتىش ھالىتىنى قوزغات!

en: Level:
ug: دەرىجە:

en: New sentence
ug: يېڭى جۈملە

en: Pr_eferences…
ug: مايىللىق(_E)…

en: Preferences
ug: مايىللىق

en: Quit
ug: چېكىن

en: Score:
ug: نومۇر:

en: _About…
ug: ھەققىدە(_A)…

en: _Contents…
ug: مەزمۇنلار(_C)…

en: _Import Training Text…
ug: مەشىق تېكىستىنى ئەكىر(_I)

en: <b>Actions</b>
ug: <b>مەشغۇلات</b>

en: <b>Adaptation</b>
ug: <b>ماسلىشىش</b>

en: <b>Alphabet Selection</b>
ug: <b>ئېلىپبە جەدۋىلى تاللا</b>

en: <b>Appearance Options</b>
ug: <b>كۆرۈنۈش تاللانما</b>

en: <b>Application Options</b>
ug: <b> پروگرامما تاللانما</b>

en: <b>Application Style</b>
ug: <b>پروگرامما ئۇسلۇب</b>

en: <b>Colour Scheme</b>
ug: <b>رەڭ لايىھىسى</b>

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: <b>Control Style</b>
ug: <b>باشقۇرۇش ئۇسلۇبى</b>

en: <b>Dasher Font</b>
ug: <b>Dasher خەت نۇسخا</b>

en: <b>Direction</b>
ug: <b>يۆنىلىش</b>

en: <b>Editor Font</b>
ug: <b>تەھرىرلىگۈچ خەت نۇسخا</b>

en: <b>Input Device</b>
ug: <b>كىرگۈزۈش ئۈسكۈنىسى</b>

en: <b>Language Model</b>
ug: <b>تىل مودېلى</b>

en: <b>Smoothing</b>
ug: <b>سىلىق</b>

en: <b>Speed</b>
ug: <b>تېزلىك</b>

en: <b>Starting and Stopping</b>
ug: <b>باشلاش ۋە توختىتىش</b>

en: A_pplication
ug: پروگرامما(_P)

en: Adapt speed automatically
ug: سۈرئەتنى ئۆزلۈكىدىن تەڭشە

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
ug: ئېلىپبەنىڭ يۆنىلىشى

en: Bottom to Top
ug: تۆۋەندىن يۇقىرىغا

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
ug: كونترول(_O)

en: Centre circle
ug: مەركىزى چەمبەر

en: Composition
ug: يېزىقچىلىق

en: Control mode
ug: كونترول ھالىتى

en: Custom
ug: ئىختىيارى

en: Custom colour scheme:
ug: ئىختىيارى رەڭ لايىھىسى:

en: Dasher Preferences
ug: Dasher مايىللىق

en: Direct entry
ug: بىۋاسىتە كىرگۈز

en: Dock application window
ug: مۇقىم پروگرامما كۆزنەك

en: Draw box outlines
ug: رامكىنىڭ گىرۋەكلىرى سىز

en: Draw line between crosshairs and mouse
ug: چاشقىنەك بىلەن مەركىزى سىزىقىنىڭ ئارىلىقىغا سىزىق سىز

en: Full Screen
ug: پۈتۈن ئېكران

en: Increase line thickness
ug: سىزىق كەڭلىكىنى ئاشۇر

en: Japanese
ug: ياپونچە

en: Language model adapts as you write.
ug: تىل مودېلى سىز كىرگۈزگەندە ماسلىشىدۇ.

en: Large font
ug: چوڭ خەت نۇسخا

en: Left to Right
ug: سولدىن ئوڭغا

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
ug: ئارىلاش ھالەت (PPM/لۇغەت)

en: Options
ug: تاللانما

en: Pause outside of canvas
ug: رەسىم رەختىدىن ھالقىغاندا ۋاقىتلىق توختات

en: Right to Left
ug: ئوڭدىن سولغا

en: Select Dasher Font
ug: Dasher خەت نۇسخا تاللا

en: Select Editor Font
ug: تەھرىرلىگۈچ خەت نۇسخا تاللا

en: Show mouse position
ug: چاشقىنەك ئورنىنى كۆرسەت

en: Show speed slider
ug: تېزلىك سۈرگۈچنى كۆرسەت

en: Show toolbar
ug: قورال بالداق كۆرسەت

en: Small font
ug: كىچىك خەت نۇسخا

en: Stand-alone
ug: مۇستەقىل

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
ug: ئۆلچەملىك ھەرپ ئاساسىدىكى PPM

en: Start on left mouse button
ug: چاشقىنەك سول توپچىسىدا باشلا

en: Start on space bar
ug: بوشلۇق كۇنۇپكىسىدا باشلا

en: Start with mouse position:
ug: چاشقىنەك ئورنىدىن باشلا:

en: Timestamp new files
ug: يېڭى ھۆججەتكە ۋاقىت تامغا قوش

en: Top to Bottom
ug: يۇقىرىدىن تۆۋەنگە

en: Two box
ug: ئىككى رامكا

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
ug: بۇ كونترولنى ئىشلىتىپ ھەرپ رامكىسىنىڭ نىسپىي چوڭلۇقى تەڭشىلىدۇ. دىققەت، چوڭ رازمېر تاللانغاندا خەت يېزىش سۈرئىتىڭىز ئاستىلايدۇ.

en: Very large font
ug: زىيادە چوڭ خەت نۇسخا

en: Word-based model
ug: سۆز ئاساسىدىكى ھالەت

en: _Appearance
ug: قىياپەت(_A)

en: _Language
ug: تىل(_L)

en: <b>Color Scheme</b>
ug: <b>رەڭ لايىھە</b>

en: <b>Display Size</b>
ug: <b>كۆرسىتىش چوڭلۇقى</b>

en: <b>Orientation</b>
ug: <b>يۆنىلىش</b>

en: Alphabet
ug: ئېلىپبە جەدۋىلى

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
ug: تىزگىن

en: Enlarge input window
ug: كىرگۈزۈش كۆزنىكىنى چوڭايت

en: Prediction
ug: مۆلچەرلە

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: Large
ug: چوڭ

en: Normal
ug: نورمال

en: Very Large
ug: زىيادە چوڭ

en: _Dasher Font
ug: Dasher خەت نۇسخا(_D)

en: _Dasher Font Size
ug: Dasher خەت چوڭلۇقى(_D)

en: _Edit Font
ug: فونت تەھرىر(_E)

en: _Options
ug: تاللانما(_O)

en: _Reset fonts
ug: فونتلارنى ئەسلىگە قايتۇر(_R)

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Zoom steps
ug: كېڭەيت تارايت قەدىمى

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
ug: ئومۇمىيەت ھەرپتاختا تۇتۇش

note: menu
en: Alternating Direct Mode
ug: بىۋاسىتە ھالەتنى ئالماشتۇر

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
ug: تىزىملىك ھالىتىنىڭ شولىلاش ۋاقتى (0 شولىلىمايدۇ)

en: Number of boxes
ug: رامكا سانى

en: Safety margin
ug: بىخەتەر گىرۋەك

en: Maximum Zoom
ug: ئەڭ چوڭ چوڭايت

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
ug: ئېكراندا يېتەكچىنى سىزىدۇ كۆرسىتىدىغان دائىرىسى چېكىلسە چوڭىيىدۇ

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
ug: كۆرۈنۈش ئالماشتۇرۇشتا ئەگرى سىزىق غەيرىي سىزىققا ئەگىشىدۇ

en: Click Mode
ug: تاق چېكىش ھالىتى

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
ug: ئوڭغا كېڭەيت تارايت

en: Well done!
ug: تامام!

en: Normal Control
ug: ئادەتتىكى كونترول

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
ug: تىزىملىك ھالىتى

en: Direct Mode
ug: بىۋاسىتە ھالەت

en: Stylus Control
ug: ئۇسلۇب كونترول

en: Automatic calibration
ug: ئۆزلۈكىدىن تۈزەت

en: Eyetracker Mode
ug: دىققەت ئىز قوغلاش ھالىتى

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
ug: ئۇزۇن بېسىش ۋاقتى:

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
ug: قوش بېسىش ۋاقتى

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
ug: ئارقىغا چېكىنىش توپچا قوزغات

en: Slow startup
ug: ئاستا قوزغات

en: Startup time
ug: قوزغىتىش ۋاقتى

en: Percentage by which to automatically increase speed
ug: ئۆزلۈكىدىن ئېشىش سۈرئىتىنىڭ پىرسەنت سانىنى ئىپادىلەيدۇ

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
ug: ئۆزلۈكىدىن ئېشىش سۈرئىتىنىڭ كۈتۈش ۋاقتى (سېكۇنت)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
ug: ئۆزلۈكىدىن كېمىيىش سۈرئىتىنىڭ پىرسەنت سانىنى ئىپادىلەيدۇ

en: One Button Dynamic Mode
ug: بىر توپچا ھەرىكەتچان ھالەت

en: Scan time (each direction), in ms
ug: شولىلاش ۋاقتى ( ھەر بىر يۆنىلىش)، بىرلىكى مىللىي سېكۇنت

en: Factor by which to zoom in
ug: چوڭايتىش ھەسسىسى

en: Lag before user actually pushes button (ms)
ug: ئىشلەتكۈچى توپچىنى بېسىشتىن ئىلگىرى ئاستىلات (مىللىي سېكۇنت)

note: COneDimensionalFilter(Dasher::CEventHandler * pEventHandler, CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
ug: بىر ئۆلچەملىك ھالەت

en: true
ug: راست

en: false
ug: يالغان

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
ug: بۇلىن قىممىتى 'true' ياكى 'false' قىلىپ بەلگىلىنىدۇ

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
ug: نامەلۇم تاللانما، "--ياردەم-تاللانما" دىن تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرغا ئېرىشىڭ.

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
ug: Dasher ئوقۇر كىرگۈزۈش: ئوقۇغۇچ جەريانىنى يۆتكەپ ئىشلىتەلمىدى.

en: Port:
ug: ئېغىز:

en: X label:
ug: X بەلگە:

en: X minimum:
ug: X ئەڭ كىچىك:

en: X maximum:
ug: X ئەڭ چوڭ:

en: Y label:
ug: Y بەلگە:

en: Y minimum:
ug: Y ئەڭ كىچىك:

en: Y maximum:
ug: Y ئەڭ چوڭ:

en: Print socket-related debugging information to console:
ug: ئوقۇرغا مۇناسىۋەتلىك سازلاش ئۇچۇرىنى كونترول سۇپىسىغا باس:

en: Socket Input
ug: ئوقۇر كىرگۈزۈش

en: Button offset
ug: توپچا ئېغىشى

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
ug: كۆپ بېسىش ئارىلىقى

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
ug: قايت ۋە باشلا/توختا توپچىسىنى قوزغات

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
ug: ئۈستىگە ۋە ئاستىغا توپچىنى ئايلاندۇر

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
ug: قوش چېكىلسە تەتۈرىچە ئۈستى/ئاستى — ئۈچ قېتىم ئەكسىگە

en: Two Button Dynamic Mode
ug: ئىككى توپچا ھەرىكەتچان ھالەت

en: Offset for outer (second) button
ug: سىرتقى (ئىككىنچى) توپچا ئېغىشى

note: divisor step
en: Distance for 1st button UP
ug: بىرىنچى ئۈستى توپچىغا بولغان ئارىلىق

en: Distance for 1st button DOWN
ug: بىرىنچى تۆۋەنگە توپچىغا بولغان ئارىلىق

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
ug: توپچىنى باسقاندا ئارقىغا سۈرۈش ۋاقتى (مىللىي سېكۇنت)

en: Slow startup time
ug: ئاستا قوزغىلىش ۋاقتى

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
ug: قوش بېسىش ھەرىكەتچان ھالىتى (يېڭى بىر توپچا)

en: Boolean parameters
ug: بۇلىن پارامېتىرى

en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: Integer parameters
ug: پۈتۈن سان پارامېتىرى

en: String parameters
ug: ھەرپ-بەلگە تىزىقى پارامېتىرى

en: Action
ug: مەشغۇلات

note: TRANSLATORS: Show a button for the selected action in the Dasher window.
en: Show Button
ug: توپچا كۆرسەت

en: Control Mode
ug: كونترول ھالىتى

note: TRANSLATORS: Automatically perform the selected action when Dasher is stopped.
en: Auto On Stop
ug: ئۆزلۈكىدىن توختايدۇ

en: Unable to initialize speech support
ug: تەلەپپۇز قوللاشنى دەسلەپلەشتۈرەلمىدى.

en: Warning: unable to set speech parameters
ug: ئاگاھلاندۇرۇش: تەلەپپۇز پارامېتىرىنى بەلگىلىيەلمىدىم

en: Unable to initialize voices
ug: ئاۋازنى دەسلەپكى ھالەتكە كەلتۈرەلمىدى

en: Enter Text
ug: تېكىست كىرگۈزۈڭ

en: Script
ug: قوليازما

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
ug: تاللانما تەڭشىكى كەم "=".

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
ug: ئىناۋەتسىز تاللانما بەلگىلەنگەن

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
ug: %s نىڭ ئۆزگەرتىشىنى ساقلامسىز؟
    
    ئەگەر ساقلىمىسىڭىز، ئۆزگەرتىشىڭىز يوقىلىدۇ.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
ug: ئۆزگەرتىشنى ساقلامسىز؟
    
    ئەگەر ساقلىمىسىڭىز، ئۆزگەرتىشىڭىز يوقىلىدۇ.

en: Don't save
ug: ساقلىما

en: Don't quit
ug: چېكىنمە

en: Save and quit
ug: ساقلاپ ۋە چېكىن

en: Are you sure you wish to quit?
ug: راستىنىلا چېكىنەمسىز؟

en: Unable to open help file
ug: ياردەم ھۆججىتىنى ئاچالمىدى

en: Dasher is a predictive text entry application
ug: Dasher مۆلچەر شەكلىدىكى تېكىست كىرگۈزۈش پروگراممىسى

en: Dasher Module Options
ug: Dasher بۆلەك تاللانما

en: %s Options:
ug: %s تاللانما:

en: Mouse Input
ug: چاشقىنەكتە كىرگۈز

en: Pixels covering Y range
ug: Y چېكىت قاپلاش دائىرىسى

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
ug: بىر ئۆلچەملىك چاشقىنەكتە كىرگۈزۈش

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
ug: پروگرامما ئۇسلۇبى (traditional, direct, compose or fullscreen)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
ug: ساقلانغان تاللانمىنى قاپلا

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
ug: چۈشەندۈر "--options".

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
ug: - تېكىست كىرگۈزۈش پروگرامما ئىلتىماس زىيارىتى
