dasher - en to uk translation catalogue (207 entries)

en: Enter text without a keyboard
uk: Введення тексту без клавіатури

en: Predictive text entry
uk: Предикативний ввід тексту

en: A_ppend to file
uk: _Додати до файла

en: Alphabet:
uk: Алфавіт:

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy _All
uk: Копіювати _всі

en: Cut
uk: Вирізати

en: Dasher _Tutorial
uk: _Підручник з Dasher

en: New file
uk: Створити файл

en: Open file
uk: Відкрити файл

en: Paste
uk: Вставити

en: Please Wait…
uk: Зачекайте…

en: Pr_eferences
uk: П_араметри

en: Save file
uk: Зберегти файл

en: Save file as
uk: Зберегти файл як

en: Select File
uk: Вибір файла

en: Select Font
uk: Вибір шрифту

en: Speed:
uk: Швидкість:

en: _About
uk: _Про програму

en: _Contents
uk: _Зміст

en: _Edit
uk: З_міни

en: _File
uk: _Файл

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Import Training Text
uk: _Імпортувати навчальний текст

en: A_ppend to file…
uk: _Додати до файла…

en: Demo!
uk: Демонстрація!

en: Full Demo
uk: Демострація на весь екран

en: Help
uk: Довідка

en: Launch Dasher Game & Demo mode!
uk: Запустити гру Dasher у демонстраційному режимі!

en: Level:
uk: Рівень:

en: New sentence
uk: Нове речення

en: Pr_eferences…
uk: П_араметри…

en: Preferences
uk: Параметри

en: Quit
uk: Вийти

en: Score:
uk: Результат:

en: _About…
uk: _Про програму…

en: _Contents…
uk: _Зміст…

en: _Import Training Text…
uk: _Імпортувати навчальний текст…

en: Adaptation
uk: Адаптація

en: Alphabet Selection
uk: Вибір алфавіту

en: Appearance Options
uk: Параметри зовнішнього вигляду

en: Application Options
uk: Параметри програми

en: Application Style
uk: Стиль програми

en: Colour Scheme
uk: Схема кольорів

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
uk: Стиль елемента керування

en: Dasher Font
uk: Шрифт Dasher

en: Direction
uk: Напрямок

en: Editor Font
uk: Шрифт редактора

en: Input Device
uk: Вхідний пристрій

en: Language Model
uk: Модель мови

en: Smoothing
uk: Вирівнювання

en: Speed
uk: Швидкість

en: Starting and Stopping
uk: Запуск та зупинка

en: A_pplication
uk: _Програма

en: Adapt speed automatically
uk: Автоматично підлаштовувати швидкість

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
uk: Типовий алфавіт

en: Bottom to Top
uk: Зверху вниз

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
uk: _Контроль

en: Centre circle
uk: Центральне коло

en: Composition
uk: Об'єднання

en: Control mode
uk: Режим елемента керування

en: Copy All on stop
uk: Копіювати _все при зупинці

en: Custom
uk: Власний

en: Custom colour scheme:
uk: Інша схема кольорів:

en: Dasher Preferences
uk: Параметри Dasher

en: Direct entry
uk: Прямий ввід

en: Dock application window
uk: Приєднувати до вікна програми

en: Draw box outlines
uk: Малювати зовнішні лінії прямокутників

en: Draw line between crosshairs and mouse
uk: Малювати лінію між перехрестям та мишею

en: Force to have Halt command
uk: Примусово зупинити команду

en: Full Screen
uk: На весь екран

en: Include Clipboard commands
uk: Враховувати команди з буфера обміну

en: Include Editing commands
uk: Враховувати команди редагування

en: Include Speech commands
uk: Враховувати команди мовлення

en: Increase line thickness
uk: Збільшити товщину лінії

en: Japanese
uk: Японська

en: Language model adapts as you write.
uk: Модель мови адаптується під час вводу.

en: Large font
uk: Великий шрифт

en: Left to Right
uk: Зліва направо

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
uk: Модель змішування (PPM/словник)

en: Options
uk: Параметри

en: Pause outside of canvas
uk: Призупиняти за межами вікна

en: Right to Left
uk: Справа наліво

en: Select Dasher Font
uk: Вибір шрифту Dasher

en: Select Editor Font
uk: Вибір шрифту редактора

en: Show mouse position
uk: Показувати позиції миші

en: Show speed slider
uk: Показувати повзунок швидкості

en: Show toolbar
uk: Показувати панель інструментів

en: Small font
uk: Маленький шрифт

en: Speak All on stop
uk: Вимовити все при зупинці

en: Speak words as you write
uk: Вимовити слова як написано

en: Stand-alone
uk: Самостійно

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
uk: Стандартний оснований на літерах PPM

en: Start on left mouse button
uk: Починати з натискання лівої кнопки миші

en: Start on space bar
uk: Починати з натискання пробілу

en: Start with mouse position:
uk: Починати з положення миші:

en: Timestamp new files
uk: Ставити дату у нових файлах

en: Top to Bottom
uk: Зверну вниз

en: Two box
uk: Два поля

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
uk: Використовуйте цей елемент керування для налаштовування
    відносних розмірів прямокутників літер. Зверніть увагу, надто
    великі значення зменшують швидкість набору.

en: Very large font
uk: Дуже великий шрифт

en: Word-based model
uk: Модель основана на словах

en: _Appearance
uk: _Вигляд

en: _Language
uk: _Мова

en: Color Scheme
uk: Схема кольорів

en: Display Size
uk: Розмір дисплею

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Alphabet
uk: Алфавіт

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
uk: Контроль

en: Enlarge input window
uk: Збільшити вікно вводу

en: Prediction
uk: Прорікання

en: View
uk: Перегляд

en: Large
uk: Великий

en: Normal
uk: Звичайний

en: Very Large
uk: Дуже великий

en: _Dasher Font
uk: _Шрифт Dasher

en: _Dasher Font Size
uk: _Розмір шрифту Dasher

en: _Edit Font
uk: _Змінити шрифт

en: _Options
uk: _Параметри

en: _Reset fonts
uk: _Скинути шрифт

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Zoom steps
uk: Крок масштабу

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
uk: Захоплювати клавіатуру глобально

note: menu
en: Alternating Direct Mode
uk: Альтернативний прямий режим

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
uk: Час сканування у режимі меню (0 - не сканувати)

en: Number of boxes
uk: Кількість прямокутників

en: Safety margin
uk: Безпечне поле

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
uk: Прямокутники не одноманітно

en: Maximum Zoom
uk: Максимальне збільшення

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
uk: Показати посібник на екрані, щоб представити ділянку для зміни масштабу

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
uk: Криві лінії для стеження за нелінійним переглядом перетворення

en: Click Mode
uk: Режим клацання

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
uk: Правий масштаб

note: bMenu
en: Compass Mode
uk: Режим компасу

en: Well done!
uk: Добрий результат!

en: Normal Control
uk: Звичайний контроль

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
uk: Режим меню

en: Direct Mode
uk: Прямий режим

en: Stylus Control
uk: Контроль стила

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
uk: Час тривалого натискання

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
uk: Час подвійного натискання

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
uk: Увімкнути кнопку повернення

en: Slow startup
uk: Повільний запуск

en: Startup time
uk: Час запуску

en: Percentage by which to automatically increase speed
uk: Відсоток при якому автоматично збільшувати швидкість

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
uk: Час після якого автоматично збільшувати швидкість (сек)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
uk: Відсоток при якому зменшується швидкість повернення

en: One Button Dynamic Mode
uk: Динамічний режим однієї кнопки

en: Scan time (each direction), in ms
uk: Час сканування (кожен напрямок), у мілісекундах

en: Factor by which to zoom in
uk: Ступінь збільшення

en: Lag before user actually pushes button (ms)
uk: Затримка перед тим, як користувач справді натисне кнопку (мс)

note: COneDimensionalFilter(Dasher::CEventHandler * pEventHandler, CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
uk: Одновимірний режим

en: true
uk: істина

en: false
uk: хибність

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
uk: логічне значення має бути вказане як 'істина' або 'хибність'.

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
uk: невідомий ключ, використовуйте «--help-options» для отримання повного списку ключів.

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
uk: Dasher ввід сокету: не вдається запустити потік читання.

en: Port:
uk: Порт:

en: X label:
uk: Позначка X:

en: X minimum:
uk: Мінімум X:

en: X maximum:
uk: Максимум X:

en: Y label:
uk: Позначка Y:

en: Y minimum:
uk: Мінімум Y:

en: Y maximum:
uk: Максимум Y:

en: Print socket-related debugging information to console:
uk: Виводити налагоджувальну інформацію про сокети на консоль:

en: Socket Input
uk: Сокет вводу

en: Button offset
uk: Зсув кнопки

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
uk: Інтервал багаторазового натискання

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
uk: Увімкнути кнопки повернення та пуск/стоп

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
uk: Поміняти функцію кнопок вгору вниз

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
uk: Подвійне клацання є протилежним догори/донизу - потрійне для зворотного ходу

en: Two Button Dynamic Mode
uk: Динамічний режим з двома кнопками

en: Offset for outer (second) button
uk: Зсув для зовнішньої (другої) кнопки

note: divisor step
en: Distance for 1st button UP
uk: Відстань для першої кнопки ВГОРУ

en: Distance for 1st button DOWN
uk: Відстань для першої кнопки ВНИЗ

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
uk: Допуск відхилення часу при натисканні кнопки (у мс)

en: Slow startup time
uk: Повільний запуск

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
uk: Динамічний режим подвійного натиску (Ще одна кнопка)

en: Boolean parameters
uk: Логічні параметри

en: Default
uk: Типово

en: Description
uk: Опис

en: Integer parameters
uk: Цілі параметри

en: String parameters
uk: Рядкові параметри

en: Action
uk: Дія

en: Unable to initialize speech support
uk: Не вдалось запустити підтримку мовлення

en: Warning: unable to set speech parameters
uk: Попередження: не вдається встановити параметри мовлення

en: Unable to initialize voices
uk: Не вдалось запустити голоси

en: Enter Text
uk: Введіть текст

en: Script
uk: Сценарій

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
uk: у ключі нема «=»

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
uk: Вказано некоректну назву ключа

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
uk: Зберегти зміни у %s?
    
    Якщо ви не збережете зміни, ви їх не втратите.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
uk: Бажаєте зберегти зміни?
    
    Якщо ви не збережете зміни, ви їх не збережете.

en: Don't save
uk: Не зберігати

en: Don't quit
uk: Не виходити

en: Save and quit
uk: Зберегти та вийти

en: Are you sure you wish to quit?
uk: Вийти?

en: Unable to open help file
uk: Не можу відкрити файл довідки

en: Dasher is a predictive text entry application
uk: Dasher - програма прорікання вводу у текстових полях

en: Dasher Module Options
uk: Параметри модуля Dasher

en: %s Options:
uk: Параметри %s:

en: Mouse Input
uk: Ввід мишею

en: Pixels covering Y range
uk: Точок по Y

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
uk: Одновимірний ввід мишею

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
uk: Стиль програми (traditional, direct, compose or fullscreen)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
uk: Перезаписати збережені параметри

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
uk: Описати «--options».

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
uk: - Допоміжні програми для вводу тексту
