dasher - en to da translation catalogue (242 entries)

en: Predictive text entry
da: Forudsigende tekstindtastning

en: Enter text without a keyboard
da: Skriv tekst uden et tastatur

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Redigér

en: Copy _All
da: Kopiér _alt

en: _Options
da: Ind_stillinger

en: _Edit Font
da: _Redigér skrifttype

en: _Dasher Font
da: _Dasher-skrifttype

en: _Dasher Font Size
da: _Dasher-skrifttypestørrelse

en: Large
da: Stor

en: Very Large
da: Meget stor

en: _Reset fonts
da: _Nulstil skrifttyper

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About
da: _Om

en: Select File
da: Vælg fil

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Dasher Preferences
da: Indstillinger for Dasher

en: Alphabet Selection
da: Alfabetvalg

en: Color Scheme
da: Farveskema

en: Custom colour scheme:
da: Tilpasset farveskema:

en: Alphabet
da: Alfabet

en: Speed
da: Hastighed

en: Adapt speed automatically
da: Tilpas hastighed automatisk

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
da: Kontrol

en: Display Size
da: Visningsstørrelse

en: Enlarge input window
da: Forstør inputvindue

en: Orientation
da: Orientering

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
da: Standardalfabet

en: Custom
da: Tilpasset

en: Left to Right
da: Venstre mod højre

en: Right to Left
da: Højre mod venstre

en: Top to Bottom
da: Top mod bund

en: Bottom to Top
da: Bund mod top

en: View
da: Vis

en: Language Model
da: Sprogmodel

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
da: Standard-bogstavbaseret PPM

en: Word-based model
da: Ord-baseret model

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
da: Blandingsmodel (PPM/ordbog)

en: Japanese
da: Japansk

en: Adaptation
da: Tilpasning

en: Language model adapts as you write.
da: Sprogmodellen tilpasses mens du skriver.

en: Smoothing
da: Udjævning

en: Prediction
da: Forudsigelse

en: Please Wait…
da: Vent venligst…

en: Centre circle
da: Centrumscirkel

en: Two box
da: To bokse

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
da: Brug denne kontrol til at justere de relative størrelser af
    bogstavsboksene. Bemærk at højere værdier vil gøre din
    skrivehastighed langsommere.

en: Direction
da: Retning

note: This means that you always want to write left-to-right regardless of the normal direction for the alphabet you are using
en: Always Left-to-Right
da: Altid venstre mod højre

en: Always Right-to-Left
da: Altid højre mod venstre

en: Always Top-to-Bottom
da: Altid top mod bund

en: Always Bottom-to-Top
da: Altid bund mod top

en: _Language
da: _Sprog

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
da: Kontrolstil

en: Options
da: Indstillinger

en: Input Device
da: Inputenhed

en: Starting and Stopping
da: Starter og stopper

en: Start on left mouse button
da: Start ved venstre museknap

en: Start on space bar
da: Start ved mellemrumstast

en: Start with mouse position:
da: Start med museposition:

en: Pause outside of canvas
da: Pause uden for kanvas

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
da: K_ontrol

en: Colour Scheme
da: Farveskema

en: Appearance Options
da: Visningsindstillinger

en: Show mouse position
da: Vis museposition

en: Draw line between crosshairs and mouse
da: Tegn linje mellem sigtekorn og mus

en: Increase line thickness
da: Forøg linjetykkelse

en: Draw box outlines
da: Tegn boksomrids

en: Dasher Font
da: Dasher-skrifttype

en: Select Dasher Font
da: Vælg skrifttype for Dasher

en: Small font
da: Lille skrifttype

en: Large font
da: Stor skrifttype

en: Very large font
da: Meget stor skrifttype

en: _Appearance
da: _Visning

en: Application Options
da: Programindstillinger

en: Timestamp new files
da: Tidsstempl nye filer

en: Show toolbar
da: Vis værktøjslinje

en: Show speed slider
da: Vis hastighedsvælger

en: Control mode
da: Kontroltilstand

en: Include Clipboard commands
da: Inkluder kommandoer for udklipsholder

en: Include Speech commands
da: Inkluder talekommandoer

en: Force to have Halt command
da: Fremtving en Halt-kommando

en: Include Editing commands
da: Inkluder kommandoer for redigering

en: Copy All on stop
da: Kopiér alt ved stop

en: Speak All on stop
da: Oplæs alle ved stop

en: Speak words as you write
da: Oplæs ord mens du skriver

en: Editor Font
da: Skrifttype for redigeringsprogram

en: Select Editor Font
da: Vælg skrifttype ved redigering

en: Application Style
da: Programstil

en: Stand-alone
da: Selvstændig

en: Composition
da: Sammensætning

en: Direct entry
da: Direkte tekstindtastning

en: Full Screen
da: Fuldskærm

en: A_pplication
da: _Program

en: New file
da: Ny fil

en: Open file
da: Åbn fil

en: Save file
da: Gem fil

en: Save file as
da: Gem fil som

en: A_ppend to file…
da: _Tilføj til fil…

en: _Import Training Text…
da: _Importér træningstekst…

en: Quit
da: Afslut

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Pr_eferences…
da: _Indstillinger…

en: Preferences
da: Indstillinger

en: _Contents…
da: I_ndhold…

en: Help
da: Hjælp

en: _About…
da: _Om…

en: Direct Mode
da: Direkte-tilstand

en: _Direct Mode
da: _Direkte tilstand

en: _Game Mode
da: _Spiltilstand

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Alphabet:
da: Alfabet:

note: think XML_LChar==char, depends on preprocessor variables... /TRANSLATORS: the first string is the error message from the XML Parser; / the second is the URL of the file we're trying to read.
en: XML Error %s in file %s
da: XML-fejl %s i filen %s

en: File ends with incomplete UTF-8 character beginning 0x%x (expecting %i bytes but only %i)
da: Fil ender med ufuldstændig UTF-8-tegnbegyndelse 0x%x (forventer %i byte men kun %i)

en: Read invalid UTF-8 character 0x%x
da: Læs ugyldigt UTF-8-tegn 0x%x

note: /TRANSLATORS: the string "GameTextFile" is the name of a setting in gsettings / (or equivalent), and should not be translated. The %s is the value of that / setting (this message displayed only if the user has provided a value)
en: Note: GameTextFile setting specifies game sentences file '%s' but this does not exist
da: Bemærk: GameTextFile-opsætning angiver spilsætningsfilen "%s", men denne findes ikke

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Frames over which to perform zoom
da: Billeder som der skal zoomes ind over

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
da: Global tastaturoptagelse

note: menu
en: Alternating Direct Mode
da: Skiftende direkte-tilstand

en: Auto-increasing speed to %0.2f
da: Øger automatisk hastighed til %0.2f

en: Auto-decreasing speed to %0.2f
da: Sænker automatisk hastighed til %0.2f

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
da: Skantid i menutilstand (0 for ikke at skanne)

en: Number of forward boxes
da: Antallet af vidersendelseskasser

en: Safety margin
da: Sikkerhedsmargen

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
da: Kasse-forskellighed

en: Maximum Zoom
da: Maksimalt zoom

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
da: Tegn hjælpelinjer på skærmen som viser det område, som et zoom vil fokusere på

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
da: Lad kurverne bue så de følger ikke-lineariteten af visningstransformationen

en: Click Mode
da: Kliktilstand

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
da: Zoom til højre

note: bMenu
en: Compass Mode
da: Kompas-tilstand

en: Done
da: Færdig

note: /TRANSLATORS: %s is the name of the alphabet; the string "GameTextFile" / refers to a setting name in gsettings or equivalent, and should not be translated.
en: Could not find game sentences file for %s - check alphabet definition, or override with GameTextFile setting
da: Kunne ikke finde spilsætningsfil for %s - kontroller alfabetdefinition eller overskriv med GameTextFile-opsætning

en: Normal Control
da: Normal kontrol

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
da: Menutilstand

en: Vertical distance from mouse/gaze to target (400=screen height)
da: Lodret afstand fra mus/blik til mål (400=skærmhøjde)

en: Learn offset (previous) automatically, e.g. gazetrackers
da: Lær forskydning (forrige) automatisk, f.eks. sporing af blikket

en: At top and bottom, scroll more and translate less (makes error-correcting easier)
da: I top og bund, rul mere og oversæt mindre (gør fejlrettelse nemmere)

en: Screen geometry (mostly for tall thin screens) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log
da: Skærmgeometri (hovedsagelig for høje og tynde skærme) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log

en: Shape type: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles
da: Formtype: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles

en: Distance from right-hand-side Y-axis, at which maximum speed is reached. (2048=xhair)
da: Afstand fra højre hånd-sidens y-akse, hvor maksimum hastighed opnås. (2048=xhair)

en: Hold right mouse button / key 1 to go 3/4 faster
da: Hold højre museknap nede / tast 1 for at gå 3/4 hurtigere

en: Use exact computation of per-frame movement (slower)
da: Brug præcis beregning af per-billed bevægelse (langsommere)

en: Demo Mode (no input)
da: Demotilstand (ingen input)

en: Filename of sentences to enter
da: Filnavn for sætninger til indtastning

en: Distance of sentence from center to decide user needs help
da: Afstand for sætning fra centrum til beslutning om bruger har brug for hjælp

en: Time for which user must need help before help drawn
da: Tidsperiode som bruger har brug for hjælp før hjælp tegnes

en: When we give help, show the shortest path to the target sentence?
da: Når vi giver hjælp, så vis den korteste sti til målsætningen

en: Warning: faulty alphabet definition: training-start delimiter %s must be a single unicode character. May be unable to process training file.
da: Advarsel: Fejlbehæftet alfabetdefinition: Afgrænser for træningsstart %s skal være et enkelt unicodetegn. Er måske ikke i stand til at behandle træningsfil.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character; ignoring group specifier
da: Advarsel: Træningsfil indeholder tegnet "%s" som medlem af gruppen "%s", men ingen gruppe med det navn indeholder tegnet; ignorerer gruppespecifikator

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
da: Advarsel: Træningsfil indeholder tegnet "%s" som medlem af gruppen "%s", men ingen gruppe med det navn indeholder tegnet. Dasher vil ikke være i stand til at lære, hvordan du ønsker at skrive dette tegn.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but alphabet contains several such groups. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
da: Advarsel: Træningsfil indeholder tegnet "%s" som medlem af gruppen "%s", men alfabetet indeholder flere sådanne grupper. Dasher vil ikke være i stand til at lære, hvordan du ønsker at skrive dette tegn.

en: Warning: in training file, annotation '<%s>' is followed by another annotation and will be ignored
da: Advarsel: I træningsfilen efterfølges annotationen "<%s>" af en anden annotation og vil blive ignoreret

en: In file %s, the following %i symbol appeared without annotations saying how it should be entered, but it can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter this symbol: | In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
da[0]: I fil %s, fremstod symbolet %i uden annotationer om hvordan det skal indtastes, men det kan indtastes på flere måder. Dasher vil ikke kunne lære, hvordan du ønsker at indtaste dette symbol:
da[1]: I fil %s, fremstod symbolerne %i uden annotationer om hvordan de skal indtastes, men de kan indtastes på flere måder. Dasher vil ikke kunne lære, hvordan du ønsker at indtaste disse symboler:

en: In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
da: I fil %s, fremstod symbolerne %i uden annotationer om hvordan de skal indtastes, men de kan indtastes på flere måder. Dasher vil ikke kunne lære, hvordan du ønsker at indtaste disse symboler:

en: Training on User Text
da: Træning for brugertekst

en: Training on System Text
da: Træning for systemtekst

note: /TRANSLATORS: These 3 messages will be displayed when the user has just chosen a new alphabet. The %s parameter will be the name of the alphabet.
en: No user training text found - if you have written in "%s" before, this means Dasher may not be learning from previous sessions
da: Ingen brugertræningstekst fundet - hvis du har skrevet i "%s" tidligere, kan dette betyde, at Dasher ikke lærer fra tidligere sessioner

en: No training text (user or system) found for "%s". Dasher will still work but entry will be slower. We suggest downloading a training text file from the Dasher website, or constructing your own.
da: Ingen træningstekst (bruger eller system) fundet for "%s". Dasher vil stadig virke, men indtastning vil være langsommere. Vi foreslår at hente en træningstekstfil fra Dashers hjemmeside, eller at du konstruerer din egen.

en: "%s" does not specify training file. Dasher will work but entry will be slower. Check you have the latest version of the alphabet definition.
da: "%s" angiver ikke træningsfil. Dasher vil virke, men indtastning vil være langsommere. Kontroller at du har den seneste version af alfabetdefinitionen.

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
da: Langt tryk-tid

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
da: Dobbelttrykstid

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
da: Aktivér "gå tilbage"-knappen

en: Slow startup
da: Langsom opstart

en: Startup time
da: Opstartstid

en: Percentage by which to automatically increase speed
da: Procentdel hvorved hastigheden automatisk skal forøges

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
da: Tid hvorefter hastigheden automatisk skal forøges (sek.)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
da: Procentdel hvorved hastigheden automatisk skal sænkes når der gås tilbage

en: One Button Dynamic Mode
da: Dynamisk en-knap-tilstand

en: Scan time (each direction), in ms
da: Skantid (hver retning) i ms

en: Factor by which to zoom in
da: Faktor som der skal zoomes ind med

en: Lag before user actually pushes button (ms)
da: Forsinkelse før brugeren faktisk trykker på knap (ms)

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
da: En-dimensional tilstand

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Ignoring group specifier.
da: Advarsel: Træningsfil indeholder tegnet "%s" som medlem af gruppen "%s", men ingen gruppe med dette navn indeholder tegnet. Ignorer gruppespecifikator.

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
da: boolesk værdi skal være specificeret som "true" eller "false".

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
da: ukendt tilvalg, brug "--help-options" for at få mere information.

en: X label:
da: X-etiket:

en: X minimum:
da: X-minimum:

en: X maximum:
da: X-maksimum:

en: Y label:
da: Y-etiket:

en: Y minimum:
da: Y-minimum:

en: Y maximum:
da: Y-maksimum:

en: Print socket-related debugging information to console:
da: Skriv sokkelrelateret fejlfindingsinformation til konsollen:

en: Socket Input
da: Sokkelinput

note: TODO This is not a very good error message even in English...???
en: Error creating socket
da: Fejl ved oprettelse af sokkel

en: Error binding to socket - already in use?
da: Fejl ved binding til sokkel - allerede i brug?

en: Warning truncating socket input label '%s' to %i characters.
da: Advarsel: Afkorter etiket for sokkelinddata "%s" til %i tegn.

en: Socket input: Error reading from socket
da: Sokkelinddata: Fejl ved læsning fra sokkel

en: Dasher Socket Input error: %s: %s
da: Dasher sokkelinddatafejl: %s: %s

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
da: Dasher sokkelinput: kunne ikke starte læsertråd.

en: Max time for a 'tap' (anything longer is held)
da: Maksimal tid for en "tap" (alt længere betragtes som at holde nede)

en: Stylus Control
da: Skrivestift-tilstand

note: no context switch commands will be executed!
en: Warning: faulty alphabet definition, escape sequence %s must be a single unicode character. This may worsen Dasher's text prediction.
da: Advarsel: Fejlbehæftet alfabetdefinition, undvigesekvens %s skal være et enkelt unicodetegn. Dette kan forværre Dashers tekstforudsigelse.

en: Unable to open file "%s" for reading
da: Kan ikke åbne filen "%s" for læsning

en: Button offset
da: Knap-forskydning

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
da: Flertryksinterval

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
da: Aktivér "gå tilbage"- og "start"/"stop"-knapper

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
da: Invertér "op" og "ned" knapper

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
da: Dobbeltklik er modsat op/ned — tredobbelt for at gå baglæns

en: Two Button Dynamic Mode
da: Dynamisk to knaps-tilstand

en: Offset for outer (second) button
da: Forskydning for ydre (anden) knap

note: divisor step
en: Distance between down markers (long gap)
da: Afstand mellem ned-markører (lang afstand)

en: Distance between up markers, as percentage of long gap
da: Afstand mellem op-markører, som procent af lang afstand

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
da: Tolerance for unøjagtig timing af knap-tryk (i ms)

en: Use push and release times of single press rather than push times of two presses
da: Brug tryk- og frigivelsestidspunkter for enkelt tryk fremfor tryktider for to tryk

en: Slow startup time
da: Langsom opstartstid

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
da: Dynamisk to-trykstilstand (Ny en-knap)

en: Boolean parameters
da: Booleske parametre

en: Default
da: Forvalg

en: Description
da: Beskrivelse

en: Integer parameters
da: Heltalsparametre

en: String parameters
da: Strengparametre

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
da: tilvalgsindstilling mangler "=".

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
da: Ugyldig tilvalgsstreng specificeret

en: Welcome to Dasher Game Mode! Game Mode is a fun way to practice entering text in Dasher. Please select a training text to play with:
da: Velkommen til Dashers spiltilstand! Spiltilstand er en sjov mådet at øve indtastning af tekst i Dasher. Vælg venligst en træningstekst at spille med:

en: Use Default
da: Brug standard

en: Choose File...
da: Vælg fil...

en: Cancel
da: Afbryd

en: Are you sure you wish to turn off game mode? All unsaved changes will be lost.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slukke for spiltilstand? Alle ugemte ændringer vil gå tabt.

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
da: Ønsker du at gemme dine ændringer til %s?
    
    Dine ændringer vil gå tabt hvis du ikke gemmer dem.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
da: Ønsker du at gemme dine ændringer?
    
    Dine ændringer vil gå tabt hvis du ikke gemmer dem.

en: Don't save
da: Gem ikke

en: Don't quit
da: Afslut ikke

en: Save and quit
da: Gem og afslut

en: Are you sure you wish to quit?
da: Er du sikker på, at du ønsker at afslutte?

en: Unable to open help file
da: Kan ikke åbne hjælpfil

en: Dasher is a predictive text entry application
da: Dasher er et forudsigende tekstindtastnings-program

en: Unable to initialize speech support
da: Kan ikke klargøre stemmeunderstøttelse

en: Warning: unable to set speech parameters
da: Advarsel: kan ikke sætte taleparametre

en: Unable to initialize voices
da: Kan ikke klargøre stemmer

en: Dasher Module Options
da: Dasher modul-indstillinger

en: %s Options:
da: %s-indstillinger:

en: Mouse Input
da: Museinput

en: Pixels covering Y range
da: Skærmpunkter der dækker y-rækkevidden

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
da: En-dimensional museinput

en: Action
da: Handling

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
da: Programstil (traditionel (traditional), direkte (direct), komponer (compose) eller fuldskærm (fullscreen)) BEMÆRK Engelske værdier skal bruges

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
da: Tilsidesæt gemte indstillinger

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
da: Beskriv "--options".

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
da: - En applikation til tekstskrivning som tager hensyn til tilgængelighed
