DAViCal - en to hu translation catalogue (82 entries)

en: <h1>Log On Please</h1><p>For access to the %s you should log on withthe username and password that have been issued to you.</p><p>If you would like to request access, please e-mail %s.</p>
hu: <h1>Lépjen be</h1><p>'%s' - hozzáféréshez lépjen befelhasználónevével és jelszavával</p><p>Ha hozzáférést szeretne kapni, írjon ide: %s</p>

en: A collection already exists at that location.
hu: Már létezik ilyen gyűjtemény

en: Action
hu: Akció

en: Active
hu: Aktív

note: Translators: in the sense of 'systems admin'
en: Admin
hu: Adminisztrátor

en: All requested changes were made.
hu: Minden változás mentve

en: Browse all users
hu: Felhasználók listája

en: Click to display user details
hu: Felhasználó adatainak megjelenítése

en: Confirm
hu: Ellenőrzés

en: Confirm the new password.
hu: Új jelszó ellenőrzése

en: Create
hu: Új létrehozása

en: Database Error
hu: Adatbázis-hiba

en: Database error
hu: Adatbázis-hiba

en: Date Style
hu: Dátumformátum

en: Delete
hu: Törlés

en: Does the user have the right to perform this role?
hu: Van jogosultsága a felhasználónak?

en: EMail
hu: E-mail

en: EMail OK
hu: E-mail OK

en: ERROR: There was a database error writing the roles information!
hu: HIBA: Adatbázis-hiba történt a szerepek írásakor

en: Edit this user record
hu: Felhasználó szerkesztése

en: Enter a username, if you know it, and click here, to be e-mailed a temporary password.
hu: Írja be a felhasználónevet. Egy e-mailt fog kapni egy új ideiglenes jelszóval.

en: Enter your username and password then click here to log in.
hu: Írja be a felhasználónevét és jelszavát a belépéshez

en: Error querying database.
hu: Adatbázis-hiba lekérdezéskor.

en: Error writing calendar details to database.
hu: Adatbázis-hiba a naptár elemeinek írásakor.

en: European (d/m/y)
hu: Európai (nap/hónap/év)

en: For access to the
hu: Hozzáféréshez

en: Full Name
hu: Teljes név

en: GO!
hu: Mehet!

note: Translators: in the sense of a group of people
en: Group
hu: Csoport

en: Help
hu: Segítség

en: Help! I've forgotten my password!
hu: Elfelejtettem a jelszavamat!

en: Home
hu: Kezdőlap

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
hu: ISO-formátum (ÉÉÉÉ-HH-NN)

note: Translators: short for 'Identifier'
en: Id
hu: Azonosító

en: If you have forgotten your password then
hu: Ha elfelejtette jelszavát,

en: If you would like to request access, please e-mail
hu: Ha hozzáférést szeretne kapni, írjon:

en: Invalid user name or password.
hu: Hibás felhasználónév vagy jelszó.

en: Invalid username or password.
hu: Hibás felhasználónév vagy jelszó.

en: Is this user active?
hu: Aktív felhasználó?

en: Joined
hu: Csatlakozott

en: Language
hu: Nyelv

en: Last used
hu: Utoljára használva

en: Log On Please
hu: Lépjen be.

en: Logout
hu: Kilépés

en: Name
hu: Név

en: New Password
hu: Új jelszó

en: No collection found at that location.
hu: Ezen a helyen nincs gyűjtemény.

note: Translators: short for 'Number'
en: No.
hu: Szám

en: Password
hu: Jelszó

en: Please note the time and advise the administrator of your system.
hu: Jegyezze fel az időpontot és értesítse az adminisztrátort!

en: Property is read-only
hu: Csak olvasható

note: Translators: in the sense of being available to all users
en: Public
hu: Nyilvános

en: Report Bug
hu: Hibajelentés

en: Report a bug in the system
hu: Rendszerhiba bejelentése

note: Translators a thing which might be booked: a room, a carpark, a projector...
en: Resource
hu: Erőforrás

en: Resource has changed on server - not deleted
hu: Az erőforrás a szerveren módosítva - törlés elutasítva.

en: Resources may not be changed to / from collections.
hu: Erőforrások nem cserélhetők fel gyűjteményekkel

en: Show help on
hu: Súgó erről:

en: Some properties were not able to be changed.
hu: Néhány tulajdonság nem módosítható.

en: The application program does not understand that request.
hu: Az alkalmazás nem tudja értelmezni a kérést.

en: The calendar path contains illegal characters.
hu: A naptár elérési útja érvénytelen karaktert tartalmaz.

en: The name this user can log into the system with.
hu: Felhasználónév

en: The preferred language for this person.
hu: Preferált nyelv

en: The style of dates used for this person.
hu: Dátumformátum

en: The user's e-mail address.
hu: E-mail cím

en: The user's full name.
hu: Teljes név

en: The user's password for logging in.
hu: Jelszó

en: There was an error writing to the database.
hu: Adatbázis-hiba történt íráskor.

en: United States of America (m/d/y)
hu: Egyesült Államok (HH/NN/ÉÉ)

en: Update
hu: Frissítés

en: Updated
hu: Frissítve

en: User Details
hu: Felhasználó adatai

en: User Name
hu: Felhasználónév

en: User Roles
hu: Felhasználó szerepei

en: User is active
hu: A felhasználó aktív

en: User record written.
hu: Felhasználó adatai tárolva.

en: View this user record
hu: Felhasználó adatai

en: When the user's e-mail account was validated.
hu: Mikor lett ellenőrizve a felhasználó e-mail-címe

en: You are not authorised to use this function.
hu: Nincs jogosultsága ehhez a művelethez.

en: You must log in to use this system.
hu: Be kell jelentkeznie a rendszer használatához.

note: Translators: this is a colloquial phrase in english (the name of a flower) and is an option allowing people to log in automatically in future
en: forget me not
hu: Emlékezzen rám

en: you should log on with the username and password that have been issued to you.
hu: Lépjen be felhasználónevével és jelszavával.
