DAViCal - en to nl translation catalogue (477 entries)

en: *** Default Locale ***
nl: *** Standaard landinstellingen ***

en: *** Unknown ***
nl: *** Onbekend ***

en: - adding %s to group : %s
nl: - toevoegen van %s aan groep: %s

en: - adding users %s to group : %s
nl: - toevoegen van gebruikers %s aan groep: %s

en: - creating groups : %s
nl: - aanmaken van groepen: %s

en: - creating record for users :  %s
nl: - aanmaken van gebruikers: %s

en: - deactivate groups : %s
nl: - groepen: %s uitschakelen

en: - deactivating users : %s
nl: - gebruikers: %s uitschakelen

en: - nothing done on : %s
nl: - ongewijzigd: %s

en: - removing %s from group : %s
nl: - verwijderen van %s uit de groep: %s

en: - updating groups : %s
nl: - bijwerken van groepen: %s

en: - updating user records : %s
nl: - wijzigen van gebruikers: %s

en: <a href="https://wiki.davical.org/w/Setup_Failure_Codes/%s">Explanation on DAViCal Wiki</a>
nl: <a href="https://wiki.davical.org/w/Setup_Failure_Codes/%s">Uitleg op de wiki van DAViCal</a>

en: <b>WARNING: all events in this path will be deleted before inserting allof the ics file</b>
nl: <b>OPGELET: Alle afspraken in deze map zullen verwijderd worden vooraleer het ics-bestand wordt ingevoegd</b>

en: <h1>Help</h1>
    <p>For initial help you should visit the <a href="https://www.davical.org/" target="_blank">DAViCal Home Page</a> or take
    a look at the <a href="https://wiki.davical.org/%s" target="_blank">DAViCal Wiki</a>.</p>
    <p>If you can't find the answers there, visit us on <a href="https://wikipedia.org/wiki/Internet_Relay_Chat" target="_blank">IRC</a> in
    the <b>#davical</b> channel on <a href="https://www.oftc.net/" target="_blank">irc.oftc.net</a>,
    or send a question to the <a href="https://lists.sourceforge.net/mailman/listinfo/davical-general" target="_blank">DAViCal Users mailing list</a>.</p>
    <p>The <a href="https://sourceforge.net/p/davical/mailman/davical-general/" title="DAViCal Users Mailing List" target="_blank">mailing list
    archives can be helpful too.</p>
nl: <h1>Help</h1><p>Voor de eerste hulp kunt u terecht op de<a href="https://www.davical.org/" target="_blank">website van DAViCal</a>. Neem ook eens een kijkje op de <a href="https://wiki.davical.org/%s" target="_blank">DAViCal-wiki</a>.</p><p>Als u daar de antwoorden niet kunt vinden, kom dan binnen op <a href="https://wikipedia.org/wiki/Internet_Relay_Chat" target="_blank">IRC</a> in het kanaal <b>#davical</b> op <a href="https://www.oftc.net/" target="_blank">irc.oftc.net</a>, of stuur een vraag aan de <a href="https://lists.sourceforge.net/mailman/listinfo/davical-general" target="_blank">DAViCal Users-mailinglijst</a>.</p><p>De<a href="https://sourceforge.net/p/davical/mailman/davical-general/" title="DAViCal Users Mailing List" target="_blank">archieven van de mailinglijst</a> kunnen ook nuttig zijn.</p>

en: <h1>Log On Please</h1><p>For access to the %s you should log on withthe username and password that have been issued to you.</p><p>If you would like to request access, please e-mail %s.</p>
nl: <h1>Aanmelden</h1><p>Om toegang te krijgen tot de %s moet u zich aanmelden met de gebruikersnaam en het wachtwoord dat u heeft gekregen.</p><p>Wilt u toegang aanvragen, stuur dan een e-mail aan %s.</p>

en: A DAViCal principal collection may only contain collections
nl: Een DAViCal principaalcollectie kan alleen collecties bevatten

en: A collection already exists at that location.
nl: Er bestaat al een collectie op die plaats.

en: A collection may not be both a calendar and an addressbook.
nl: Een collectie kan niet tegelijkertijd een agenda en een adressenboek zijn

en: A resource already exists at the destination.
nl: Er bestaat al een bron op die bestemming.

en: AWL Library version
nl: AWL Library versie

en: Access Tickets
nl: Toegangstickets

en: Access ticket deleted.
nl: Toegangsticket verwijderd.

en: Action
nl: Actie

en: Active
nl: Actief

en: Adding new member to this Group Principal
nl: Een nieuw lid toevoegen aan deze Groep Principaal

note: Translators: in the sense of 'systems admin'
en: Admin
nl: Beheer

en: Administration
nl: Beheer

en: Administration Functions
nl: Beheerfuncties

en: Administrator
nl: Beheerder

en: All
nl: Alle

en: All collection data will be unrecoverably deleted.
nl: Alle gegevens van de collectie worden onherroepelijk verwijderd.

en: All events of user "%s" were deleted and replaced by those from file %s
nl: Alle afspraken van de gebruiker "%s" zijn verwijderd en vervangen door die uit het bestand %s

en: All of the principal's calendars and events will be unrecoverably deleted.
nl: Alle agenda's en afspraken van de Principaal worden onherroepelijk verwijderd.

en: All privileges
nl: Alle bevoegdheden

en: All requested changes were made.
nl: De gevraagde wijzigingen zijn doorgevoerd.

en: Allow free/busy enquiries targeted at the owner of this scheduling inbox
nl: Laat Vrij/Bezet-queries gericht aan de eigenaar van deze planning-inbox toe

en: An "Administrator" user has full rights to the whole DAViCal System
nl: Een "beheerder" heeft volledige bevoegdheden in het hele DAViCal-systeem.

en: Anonymous users are not allowed to modify calendars
nl: Anonieme gebruikers mogen geen agenda's bewerken.

en: Anonymous users may only access public calendars
nl: Anonieme gebruikers hebben alleen toegang tot openbare agenda's.

en: Append
nl: Toevoegen

en: Application DB User
nl: Gebruiker toepassingsdatabase

en: Apply Changes
nl: Wijzigingen toepassen

en: Apply DB Patches
nl: Patches voor database toepassen

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Authentication server unavailable.
nl: Authenticatieserver niet bereikbaar

en: Binding deleted.
nl: Associatie verwijderd.

en: Bindings to other collections
nl: Associaties met andere collecties

en: Bindings to this Collection
nl: Associaties met deze Collectie

en: Bindings to this Principal's Collections
nl: Associaties met de Collecties van deze Principaal

en: Body contains no XML data!
nl: Body bevat geen XML data!

en: Bound As
nl: Geassocieerd als

en: Browse all users
nl: Blader door alle gebruikers

en: Busy
nl: Bezet

en: Calendar "%s" was loaded from file.
nl: De agenda "%s" is ingeladen uit een bestand.

en: Calendar Principals
nl: Agenda-principalen

en: Calendar Timezone
nl: Tijdzone van de agenda

en: Can only add tickets for existing collection paths which you own
nl: Tickets kunnen alleen worden toegevoegd voor al bestaande collectiepaden die uw eigendom zijn.

en: Categories
nl: Categorieën

en: Change Password
nl: Wijzig wachtwoord

en: Click to display user details
nl: Klik om de gebruikersgegevens weer te geven

en: Click to edit principal details
nl: Klik om de Principaalgegevens te bewerken

en: Collection
nl: Collectie

en: Collection Grants
nl: Toekenningen van de Collectie

en: Collection ID
nl: ID van de Collectie

en: Collection deleted.
nl: Collectie verwijderd.

en: Collections may not be both CalDAV calendars and CardDAV addressbooks at the same time
nl: Collecties kunnen niet terzelfdertijd CalDAV agenda's en CardDAV adresboeken zijn

en: Configuring Calendar Clients for DAViCal
nl: Agenda applicaties instellen voor DAViCal

en: Configuring DAViCal
nl: DAViCal instellen

en: Confirm
nl: Bevestig

en: Confirm Deletion of the Binding
nl: Bevestig het verwijderen van de Associatie

en: Confirm Deletion of the Collection
nl: Bevestig het verwijderen van de Collectie

en: Confirm Deletion of the Principal
nl: Bevestig het verwijderen van de Principaal

en: Confirm Deletion of the Ticket
nl: Bevestig het verwijderen van het Ticket

en: Confirm Password
nl: Bevestig het wachtwoord

en: Confirm the new password.
nl: Bevestig het nieuwe wachtwoord.

en: Connection Parameters
nl: Parameters voor de verbinding

en: Could not retrieve
nl: Kon gegevens niet ophalen

en: Create
nl: Maak

en: Create Collection
nl: Maak Collectie aan

en: Create Events/Collections
nl: Maak Afspraken/Collecties aan

en: Create New Collection
nl: Maak nieuwe Collectie aan

en: Create New Principal
nl: Maak nieuwe Principaal aan

en: Create Principal
nl: Maak Principaal aan

en: Create a new principal (i.e. a new user, resource or group)
nl: Maak nieuwe Principaal aan (d.i. een nieuwe gebruiker, bron of groep)

en: Create a resource or collection
nl: Maak een Bron of Collectie aan

en: Creating new Collection.
nl: Nieuwe Collectie aanmaken

en: Creating new Principal record.
nl: Nieuwe Principaal aanmaken

en: Creating new ticket granting privileges to this Principal
nl: Nieuw Ticket aanmaken dat bevoegdheden toekent aan deze Principaal

en: Current DAViCal version
nl: Huidige DAViCal versie

en: Currently this page does nothing. Suggestions or patches to make it do something useful will be gratefully received.
nl: Deze pagina doet niets. De auteurs zouden graag suggesties of patches ontvangen om deze pagina iets nuttigs te laten doen.

en: DAV Path
nl: DAV Pad

en: DAV::resourcetype may only be set to a new value, it may not be removed.
nl: DAV::resourcetype mag alleen worden ingesteld op een nieuwe waarde en kan het niet worden verwijderd.

en: DAViCal CalDAV Server - Configuration Help
nl: DAViCal CalDAV Server - Hulp bij instellingen

en: DAViCal DB Schema version
nl: DAViCal DB schema versie

en: DAViCal Homepage
nl: DAViCal website

en: DAViCal Wiki
nl: DAViCal wiki

en: DAViCal only allows BIND requests for collections at present.
nl: DAViCal staat op heden enkel BIND requests toe voor collecties

en: DKIM signature missing
nl: DKIM-handtekening ontbreekt

en: DKIM signature validation failed(DNS ERROR)
nl: De validatie van de DKIM-handtekening is mislukt (DNS-fout)

en: DKIM signature validation failed(KEY Parse ERROR)
nl: De validatie van de DKIM-handtekening is mislukt (fout bij het ontleden van de sleutel)

en: DKIM signature validation failed(KEY Validation ERROR)
nl: De validatie van de DKIM-handtekening is mislukt (fout bij de validatie van de sleutel)

en: DKIM signature validation failed(Signature verification ERROR)
nl: De validatie van de DKIM-handtekening is mislukt (fout bij de verificatie van de handtekening)

en: Database Error
nl: Database Fout

en: Database Name
nl: Database Naam

en: Database Owner
nl: Database Eigenaar

en: Database Password
nl: Database Wachtwoord

en: Database Port
nl: Database Poort

en: Database Username
nl: Database Gebruikersnaam

en: Database error
nl: Database fout

en: Database is Connected
nl: Database is Verbonden

en: Date Format Style
nl: Opmaakstijl datum

en: Date Style
nl: Opmaak datum

en: Default Privileges
nl: Standaard Bevoegdheden

en: Default relationships added.
nl: Standaard relaties toegevoegd.

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete Events/Collections
nl: Verwijder Afspraken/Collecties

en: Delete Principal
nl: Verwijder Principaal

en: Delete a resource or collection
nl: Verwijder een Bron of Collectie

en: Deleted a grant from this Principal
nl: Deze Principaal werd een toekenning ontnomen

en: Deleting Binding:
nl: Verwijderen Associatie:

en: Deleting Collection:
nl: Verwijderen Collectie:

en: Deleting Principal:
nl: Verwijderen Principaal:

en: Deleting Ticket:
nl: Verwijderen Ticket:

en: Deliver scheduling invitations from an organiser to this scheduling inbox
nl: Bezorg uitnodigingen van een organisator aan deze planning-inbox

en: Deliver scheduling replies from an attendee to this scheduling inbox
nl: Bezorg bevestigingen van een genodigde aan deze planning-inbox

en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

en: Dependency
nl: Afhankelijkheid

en: Description
nl: Beschrijving

en: Destination collection does not exist
nl: Bestemmingscollectie bestaat niet

en: Directory on the server
nl: Map op de server

en: Display Name
nl: Weergavenaam

en: Displayname
nl: Weergavenaam

en: Does the user have the right to perform this role?
nl: Heeft de gebruiker het recht om deze rol uit te voeren

en: Domain
nl: Domein

en: EMail
nl: E-mail

en: EMail OK
nl: E-mail OK

en: ERROR
nl: FOUT

en: ERROR: The full name may not be blank.
nl: FOUT: De volledige naam mag niet leeg zijn.

en: ERROR: The new password must match the confirmed password.
nl: FOUT: Het nieuwe wachtwoord is niet exact hetzelfde als het bevestigingswachtwoord.

en: ERROR: There was a database error writing the roles information!
nl: FOUT: Database fout bij het schrijven van de rolleninformatie

en: Edit
nl: Wijzig

en: Edit this user record
nl: Wijzig deze gebruiker

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Enter a username, if you know it, and click here, to be e-mailed a temporary password.
nl: Voer een gebruikersnaam in als je die weet en klik hier om een tijdelijk wachtwoord te krijgen via e-mail

en: Enter your username and password then click here to log in.
nl: Voer je gebruikersnaam en wachtwoord in en klik hier om U aan te melden

en: Error NoGroupFound with filter >%s<, attributes >%s< , dn >%s<
nl: Fout NoGroupFound met filter &gt; %s &lt;, attributen &gt; %s &lt;, dn &gt; %s &lt;

en: Error NoUserFound with filter >%s<, attributes >%s< , dn >%s<
nl: Fout NoUserFound met filter &gt; %s &lt;, attributen &gt; %s &lt;, dn &gt; %s &lt;

en: Error querying database.
nl: Fout bij het bevragen van de database

en: Error writing calendar details to database.
nl: Fout bij het schrijven van agendadetails naar de database

en: Error writing calendar properties to database.
nl: Fout bij het schrijven van agenda-eigenschappen naar de database

en: European
nl: Europees

en: European (d/m/y)
nl: Europees (d/m/y)

en: Existing resource does not match "If-Match" header - not accepted.
nl: Bestaande bron stemt niet overeen met "If-Match" header - niet geaccepteerd.

en: Existing resource matches "If-None-Match" header - not accepted.
nl: Bestaande bron stemt overeen met "If-None-Match" header - niet geaccepteerd.

en: Expires
nl: Verstrijkt

en: External Calendars
nl: Externe Agenda's

en: External Url
nl: Externe Url

en: Fail
nl: Mislukt

en: Failed to write collection.
nl: Collectie schrijven mislukt.

en: Feeds are only supported for calendars at present.
nl: Feeds worden alleen ondersteund voor agenda's op dit moment.

en: For access to the
nl: Voor toegang tot de

en: Forbidden
nl: Verboden

en: Free/Busy
nl: Vrij/Bezet

en: Full Name
nl: Volledige Naam

en: Fullname
nl: Volledige Naam

en: GET requests on collections are only supported for calendars.
nl: GET requests op collecties worden enkel ondersteund op agenda's

en: GNU gettext support
nl: GNU gettext ondersteuning

en: GO!
nl: Ga!

en: Go to the DAViCal Feature Requests
nl: Ga naar de DAViCal feature requests

en: Grant
nl: Toekenning

en: Granting new privileges from this Principal
nl: Nieuwe bevoegdheden toekennen van deze Principaal

en: Grants specify the access rights to a collection or a principal
nl: Een toekenning beschrijft de rechten van toegang tot een collectie of principaal.

note: Translators: in the sense of a group of people
en: Group
nl: Groep

en: Group Members
nl: Groepsleden

en: Group Memberships
nl: Groep-lidmaatschappen

en: Group Principals
nl: Groep-Principalen

en: Groups &amp; Grants
nl: Groepen en toekenningen

en: Groups allow those granted rights to be assigned to a set of many principals in one action
nl: Met een groep kunnen die rechten in één keer aan meerdere principalen tegelijkertijd worden toegekend.

en: Groups may be members of other groups, but complex nesting will hurt system performance
nl: Een groep kan ook lid zijn van andere groepen. Meerlaagse groepsverbanden vertragen wel het systeem.

en: Groups provide an intermediate linking to minimise administration overhead.  They might not have calendars, and they will not usually log on.
nl: Groepen maken het mogelijk om tussenverbanden te leggen ter vergemakkelijking van het beheer. Zij hoeven geen agenda's te hebben, en melden zich meestal niet aan.

en: Has Members
nl: Heeft leden

en: Help
nl: Hulp

en: Help on the current screen
nl: Help op het huidige scherm

en: Help! I've forgotten my password!
nl: Help, ik ben mijn wachtwoord vergeten!

en: Here is a list of users (maybe :-)
nl: Hier is een lijst met gebruikers (als die er zijn).

en: Home
nl: Thuis

en: Home
nl: Thuis

en: Home Page
nl: Website

en: ISO Format
nl: ISO formaat

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
nl: ISO formaat (YYYY-MM-DD)

en: If you can read this then things must be mostly working already.
nl: Leest u dit, dan moet het grotendeels al werken.

en: If you have forgotten your password then
nl: Indien u uw wachtwoord vergeten bent dan

en: If you would like to request access, please e-mail
nl: Indien u toegang wilt aanvragen, e-mail dan

en: Import all .ics files of a directory
nl: Importeer alle ics-bestanden in een map

en: Import calendars and Synchronise LDAP.
nl: Importeer agenda's en synchroniseer LDAP

en: In due course this program will implement the functionality which is currently contained in that script, but until then I'm afraid you do need to run it.
nl: Uiteindelijk zal de functionaliteit van dat programmaatje in DAViCal zelf worden opgenomen, maar voorlopig moet u het zelf even uitvoeren.

en: Inactive Principals
nl: Niet-actieve Principalen

en: Incorrect content type for addressbook:
nl: Onjuist 'content type' voor adresboek

en: Incorrect content type for calendar:
nl: Onjuist 'content type' voor agenda

en: Invalid user name or password.
nl: Verkeerde gebruikersnaam of wachtwoord.

en: Invalid username or password.
nl: Verkeerde gebruikersnaam of wachtwoord.

en: Is Member of
nl: Is lid van

en: Is a Calendar
nl: Is een Agenda

en: Is an Addressbook
nl: Is een Adresboek

en: Is this user active?
nl: Is deze gebruiker actief?

en: Items in Collection
nl: Items in Collectie

en: Joined
nl: Gekoppeld

en: Language
nl: Taal

en: Last used
nl: Laatst gebruikt

en: List External Calendars
nl: Lijst met Externe Agenda's

en: List Groups
nl: Toon groepen

en: List Resources
nl: Toon bronnen

en: List Users
nl: Toon gebruikers

en: Load From File
nl: Inladen van bestand

en: Locale
nl: Landinstellingen

en: Location
nl: Plaats

en: Log On Please
nl: Meld U aan, alstublieft

en: Log out of DAViCal
nl: Afmelden uit DAViCal

en: Logout
nl: Afmelden

en: Member deleted from this Group Principal
nl: Lid verwijderd van deze groep-Principaal

en: Most of DAViCal will work but upgrading to PHP 5.2 or later is strongly recommended.
nl: Het grootste deel van DAViCal zal werken, maar upgraden naar PHP 5.2 of hoger wordt sterk aanbevolen.

en: Name
nl: Naam

en: New Collection
nl: Nieuwe Collectie

en: New Password
nl: Nieuw Wachtwoord

en: New Principal
nl: Nieuwe Principaal

note: Translators: not 'Yes'
en: No
nl: Nee

en: No calendar content
nl: Geen agenda-inhoud

en: No collection found at that location.
nl: Geen collectie gevonden op die plaats

en: No resource exists at the destination.
nl: Er bestaat geen bron op de opgegeven locatie

en: No summary
nl: Geen samenvatting

note: Translators: short for 'Number'
en: No.
nl: Aantal

en: No. of Collections
nl: Aantal Collecties

en: No. of Principals
nl: Aantal Principalen

en: No. of Resources
nl: Aantal bronnen

en: Not overwriting existing destination resource
nl: Bestaande doelbron wordt niet overschreven

en: Opaque
nl: Transparantie

en: Operation Parameters
nl: Parameters voor de werking

en: Organizer Missing
nl: Organisator Ontbreekt

en: Override a Lock
nl: Negeer een Lock

en: PHP Information
nl: Informatie over PHP

en: PHP LDAP module available
nl: PHP LDAP module beschikbaar

en: PHP Magic Quotes GPC off
nl: PHP Magic Quotes GPC uit

en: PHP Magic Quotes runtime off
nl: PHP Magic Quotes Runtime uit

en: PHP PDO module available
nl: PHP PDO module beschikbaar

en: PHP calendar extension available
nl: PHP calendar extensie beschikbaar

en: PHP curl support
nl: PHP curl ondersteuning

en: PHP iconv support
nl: PHP iconv ondersteuning

en: PHP not using Apache Filter mode
nl: PHP gebruikt geen 'Apache Filter'-modus

en: PHP curl support is required for external binds
nl: PHP curl ondersteuning is noodzakelijk voor 'externe binds'

en: PUT on a collection is only allowed for text/calendar content against a calendar collection
nl: PUT in een collectie is enkel toegestaan voor het type text/calendar tegen een agenda collectie

en: Passed
nl: Geslaagd

en: Passed: %s
nl: Geslaagd: %s

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Path
nl: Pad

en: Person
nl: Persoon

en: Please confirm deletion of access ticket - see below
nl: Bevestig a.u.b. het verwijderen van het toegangsticket - zie hieronder

en: Please confirm deletion of binding - see below
nl: Bevestig a.u.b. het verwijderen van de associatie - zie hieronder

en: Please confirm deletion of collection - see below
nl: Bevestig a.u.b. het verwijderen van de collectie - zie hieronder

en: Please confirm deletion of the principal
nl: Bevestig a.u.b. het verwijderen van de Principaal

en: Please note the time and advise the administrator of your system.
nl: Noteer a.u.b. het tijdstip en breng de beheerder van Uw systeem op de hoogte.

en: Principal
nl: Principaal

en: Principal Collections
nl: Principaal collecties

en: Principal Grants
nl: Toekenningen aan deze Principaal

en: Principal ID
nl: Principaal ID

en: Principal Type
nl: Principaal Type

en: Principal deleted.
nl: Principaal verwijderd.

en: Principals: Users, Resources and Groups
nl: Principalen: gebruikers, bronnen en groepen

en: Privileges
nl: Bevoegdheden

en: Privileges granted to All Users
nl: Bevoegdheden aan alle Gebruikers toegekend

en: Privileges to allow delivery of scheduling messages
nl: Bevoegdheden tot verzenden van planning-berichten

en: Privileges to delegate scheduling decisions
nl: Bevoegdheden tot delegeren van planning-beslissingen

en: Property is read-only
nl: Eigenschap is alleen-lezen

note: Translators: in the sense of being available to all users
en: Public
nl: Openbaar

en: Publicly Readable
nl: Openbaar voor iedereen

en: REPORT body contains no XML data!
nl: REPORT-body bevat geen XML gegevens!

en: REPORT body is not valid XML data!
nl: REPORT-body bevat ongeldige XML

en: Read
nl: Lees

en: Read ACLs for a resource or collection
nl: Bevraag ACLs voor een bron of collectie

en: Read Access Controls
nl: Bevraag Toegangscontrole

en: Read Current User's Access
nl: Bevraag de bevoegdheden van de huidige gebruiker

en: Read Free/Busy Information
nl: Bevraag de Vrij/Bezet-informatie

en: Read the content of a resource or collection
nl: Bevraag de inhoud van een bron of collectie

en: Read the details of the current user's access control to this resource.
nl: Bevraag de toegangsmogelijkheden van de huidige gebruiker m.b.t. deze bron

en: Read the free/busy information for a calendar collection
nl: Bevraag de Vrij/Bezet informatie m.b.t. een collectie/agenda

en: Read/Write
nl: Lees/Schrijf

en: References
nl: Referenties

en: Remove
nl: Verwijder

en: Remove a lock
nl: Verwijder een beveiliging

en: Remove dangling external calendars
nl: Verwijder achtergelaten externe agenda's

en: Report Bug
nl: Rapporteer softwarefout

en: Report a bug in the system
nl: Rapporteer een softwarefout in het systeem

en: Request Feature
nl: Vraag een feature aan

en: Request body is not valid XML data!
nl: Request body is geen geldige XML data

note: Translators a thing which might be booked: a room, a carpark, a projector...
en: Resource
nl: Bron

en: Resource Calendar Principals
nl: Bron Agenda Principalen

en: Resource Not Found.
nl: Bron niet gevonden

en: Resource has changed on server - not deleted
nl: Bron gewijzigd op de server - niet verwijderd

en: Resources do have calendars, but they will not usually log on.
nl: Bronnen hebben ook agenda's, maar melden zich meestal niet aan.

en: Resources may not be changed to / from collections.
nl: Bronnen kunnen niet omgezet worden in Collecties en vice versa

en: Revoke
nl: Herroepen

en: SRV Record
nl: SRV record

en: SRV record for "%s" points to wrong domain: "%s" instead of "%s"
nl: Het SRV-record voor "%s" verwijst naar een verkeerd domein: "%s" in plaats van "%s"

en: SRV record missing for "%s" or DNS failure, the domain you are going to send events from should have an SRV record
nl: Een SRV-record ontbreekt voor "%s", of wellicht ging er iets fout met de DNS-query. Controleer dat het domein waarvan u afspraken stuurt een SRV-record heeft.

en: Schedule Deliver
nl: Levering van de planning

en: Schedule Send
nl: Verzending van de planning

en: Schedule Transparency
nl: Transparantie van de planning

en: Scheduling: Deliver a Reply
nl: Planning: Lever een antwoord af

en: Scheduling: Deliver an Invitation
nl: Planning: Lever een uitnodiging af

en: Scheduling: Delivery
nl: Planning: Bezorging

en: Scheduling: Query free/busy
nl: Planning: Bevraag Vrij/Bezet

en: Scheduling: Send a Reply
nl: Planning: Verzend een antwoord

en: Scheduling: Send an Invitation
nl: Planning: Verzend een uitnodiging

en: Scheduling: Send free/busy
nl: Planning: Verzend Vrij/Bezet

en: Scheduling: Sending
nl: Planning: Verzenden

en: Send free/busy enquiries
nl: Verzend Vrij/Bezet-rondvraag

en: Send scheduling invitations as an organiser from the owner of this scheduling outbox.
nl: Verzend planning-informatie als een organisator vanwege de eigenaar van deze planning-outbox

en: Send scheduling replies as an attendee from the owner of this scheduling outbox.
nl: Verzend planning-antwoorden als een genodigde vanwege de eigenaar van deze planning-outbox

en: Set free/busy privileges
nl: 'Vrij/Bezet'-bevoegdheden instellen

en: Set read privileges
nl: 'Alleen-lezen'-bevoegdheden instellen

en: Set read+write privileges
nl: 'Lees+Schrijf'-bevoegdheden instellen

en: Set the path to store your ics e.g. 'calendar' will be referenced as /caldav.php/username/calendar/
nl: Configureer het pad waar uw ics zal worden bewaard, bijvoorbeeld 'kalender' zal worden verwezen als /caldav.php/gebruikersnaam/kalender/

en: Setup
nl: Configureren

en: Setup DAViCal
nl: DAViCal instellen

en: Should the uploaded entries be appended to the collection?
nl: Moet de upload toegevoegd worden aan de collectie?

en: Show help on
nl: Toon hulp over

en: Site Statistics
nl: Website statistieken

en: Site Statistics require the database to be available!
nl: Website statistieken vereisen dat de database beschikbaar is

en: Some properties were not able to be changed.
nl: Sommige eigenschappen konden niet gewijzigd worden.

en: Some properties were not able to be set.
nl: Sommige eigenschappen konden niet ingesteld worden.

en: Source resource does not exist.
nl: Oorspronkelijke bron bestaat niet

en: Special collections may not contain a calendar or other special collection.
nl: Bijzondere collecties kunnen geen Agenda of andere bijzondere collectie bevatten.

en: Specific Privileges
nl: Specifieke bevoegdheden

en: Stable: %s, We have: %s !
nl: Stabiele versie: %s, Geïnstalleerde versie: %s !

en: Statistics unavailable
nl: De statistieken zijn niet beschikbaar

en: Status: %d, Message: %s, User: %d, Path: %s
nl: Status: %d, Bericht: %s, Gebruiker: %d, Pad: %s

en: Submit
nl: Verzend

en: Suhosin "server.strip" disabled
nl: Suhosin "server.strip" uitgeschakeld

en: Sync LDAP Groups with DAViCal
nl: Synchroniseer LDAP groepen met DAViCal

en: Sync LDAP with DAViCal
nl: Synchroniseer LDAP met DAViCal

en: TXT record corrupt for %s._domainkey.%s or DNS failure
nl: Het TXT-record voor %s._domainkey.%s is beschadigd, of wellicht ging er iets fout met de DNS-query.

en: TXT record missing for "%s._domainkey.%s" or DNS failure, Private RSA key is configured
nl: Een TXT-record ontbreekt voor "%s._domainkey.%s", of wellicht ging er iets fout met de DNS-query. Er is een RSA-privésleutel ingesteld.

en: Target
nl: Doel

en: That destination name contains invalid characters.
nl: De naam van dat doel bevat ongeldige karakters

en: That resource is not present on this server.
nl: Die bron is niet aanwezig op deze server

en: The <a href="https://wiki.davical.org/w/Update-davical-database">update-davical-database</a> should be run manually after upgrading the software to a new version of DAViCal.
nl: Het programma <a href="https://wiki.davical.org/w/Update-davical-database">update-davical-database</a> moet handmatig worden uitgevoerd na het bijwerken van de programmatuur naar een nieuwe versie van DAViCal.

en: The <a href="https://wiki.davical.org/w/iSchedule_configuration">iSchedule configuration</a> requires a few DNS entries. DNS SRV record(s) will need to be created for all domains you wish to accept requests for, these are the domain portion of email address on Principal records in DAViCal examples are listed below for domains found in your database. At least 1 public key must also be published if you wish to send requests from this server.
nl: Voor het <a href="https://wiki.davical.org/w/iSchedule_configuration">instellen van iSchedule</a> is een aantal DNS-regels nodig. Voor alle domeinen waarvoor u verzoeken wilt accepteren moeten DNS SRV record(s) aangemaakt worden. Het gaat hier om het domein-deel van de e-mailadressen van principaalrecords in DAViCal. Hieronder ziet u voorbeelden voor de in uw database gevonden domeinen. Ook moet er tenminste één publieke sleutel worden gepubliceerd als u verzoeken vanaf deze server wilt zenden.

en: The <a href="https://www.davical.org/clients.php">client setup page on the DAViCal website</a> has information on how to configure Evolution, Sunbird, Lightning and Mulberry to use remotely hosted calendars.
nl: Op de <a href="https://www.davical.org/clients.php">pagina over het installeren van clients op de website van DAViCal</a> vindt u informatie over het instellen van Evolution, Sunbird, Lightning en Mulberry voor het gebruik van op afstand gehoste agenda's.

en: The <a href="https://www.davical.org/installation.php">DAViCal installation page</a> on the DAViCal website has some further information on how to install and configure this application.
nl: Op de <a href="https://www.davical.org/installation.php">pagina over installatie op de website van DAViCal</a> vindt u meer informatie over het installeren en instellen van deze toepassing.

en: The BIND Request MUST identify an existing resource.
nl: De 'BIND request' MOET een bestaande bron identificeren

en: The BIND Request-URI MUST identify a collection.
nl: De 'BIND request-URI' MOET een collectie identificeren

en: The BIND method is not allowed at that location.
nl: De 'BIND method' is niet toegestaan op die locatie

en: The CalDAV:schedule-calendar-transp property may only be set on calendars.
nl: De 'CalDAV:schedule-calendar-transp'-eigenschap kan enkel toegepast worden op een agenda.

en: The DAViCal Home Page
nl: De DAViCal website

en: The access ticket will be deleted.
nl: Het toegangsticket zal verwijderd worden.

en: The addressbook-query report must be run against an addressbook collection
nl: Het 'addressbook-query' rapport moet uitgevoerd worden in een collectie/adresboek

en: The administration of this application should be fairly simple. You can administer:
nl: Het beheer van deze toepassing is redelijk eenvoudig. U kunt het volgende beheren:

en: The administrative interface has no facility for viewing or modifying calendar data.
nl: De beheerinterface heeft geen mogelijkheid voor het bekijken of wijzigen van agendagegevens.

en: The application failed to understand that request.
nl: De toepassing kent dat verzoek niet.

en: The application program does not understand that request.
nl: Deze applicatie begrijpt dat verzoek niet.

en: The binding will be deleted.
nl: De associatie zal verwijderd worden

en: The calendar path contains illegal characters.
nl: Het agenda-pad bevat niet-toegestane tekens.

en: The calendar-free-busy-set is superseded by the  schedule-calendar-transp property of a calendar collection.
nl: De calendar-free-busy-set is overstegen door de schedule-calendar-transp eigenschap van een agendacollectie.

en: The calendar-query report may not be run against that URL.
nl: Met die URL mag de agenda-zoekrapportage niet uitgevoerd worden.

en: The calendar-query report must be run against a calendar or a scheduling collection
nl: Het 'calendar-query' rapport moet uitgevoerd worden in een collectie/agenda

en: The collection name may not be blank.
nl: De naam van de collectie kan niet leeg gelaten worden

en: The destination collection does not exist
nl: De doel-collectie bestaat niet

en: The displayname may only be set on collections, principals or bindings.
nl: De weergavenaam kan enkel bij collecties, principalen of associaties ingesteld worden

en: The email address really should not be blank.
nl: Het emailadres kan echt niet leeg gelaten worden

en: The file "%s" is not UTF-8 encoded, please check error for more details
nl: Het bestand "%s" is niet UTF-8 ge-encodeerd. Ga de foutmelding na voor meer details

en: The file is not UTF-8 encoded, please check the error for more details.
nl: Het bestand is niet UTF-8 ge-encodeerd, bekijk aub de foutmelding voor meer details.

en: The full name for this person, group or other type of principal.
nl: De volledige naam voor deze persoon, groep of ander soort prinicpaal

en: The full name must not be blank.
nl: De volledige naam kan niet leeg gelaten worden

en: The name this user can log into the system with.
nl: De naam waarmee deze gebruiker zich op het systeem kan aanmelden.

en: The path on the server where your .ics files are.
nl: De map op de server waar uw ics-bestanden zich bevinden.

en: The preferred language for this person.
nl: De voorkeurstaal van deze gebruiker

en: The primary differences between them are as follows:
nl: De belangrijkste verschillen zijn:

en: The principal "%s" does not exist
nl: De principaal "%s" bestaat niet

en: The style of dates used for this person.
nl: De datumweergave die gebruikt wordt voor deze gebruiker

en: The types of relationships that are available
nl: De soorten van verband die kunnen worden gelegd

en: The user's e-mail address.
nl: Het e-mailadres van de gebruiker

en: The user's full name.
nl: De volledige naam van de gebruiker

en: The user's password for logging in.
nl: Het wachtwoord waarmee de gebruiker zich aanmeldt

en: The username must not be blank, and may not contain a slash
nl: De gebruikersnaam kan niet leeg gelaten worden en kan geen slash bevatten

en: There is no ability to view and / or maintain calendars or events from within this administrative interface.
nl: In deze beheerinterface bestaat geen mogelijkheid voor het bekijken en/of bijhouden van agenda's of afspraken.

en: There was an error reading from the database.
nl: Er is een fout opgetreden bij het lezen uit de database.

en: There was an error writing to the database.
nl: Er is een fout opgetreden bij het schrijven naar de database

en: These are the things which may have collections of calendar resources (i.e. calendars).
nl: Deze kunnen collecties van agendabronnen (d.w.z. agenda's) bevatten.

en: This operation does the following: <ul><li>check valid groups in LDAP directory</li> <li>check groups in DAViCal</li></ul> then <ul><li>if a group is present in DAViCal but not in LDAP set as inactive in DAViCal</li> <li>if a group is present in LDAP but not in DAViCal create the group in DAViCal</li> <li>if a group in present in LDAP and DAViCal then update information in DAViCal</li> </ul>
nl: Deze actie doet het volgende:<ul><li>controleer op geldige groepen in de LDAP-directory</li><li>controleer op groepen in DAViCal</li></ul>dan<ul><li>als er een groep aanwezig is in DAViCal maar niet in LDAP: als inactief markeren in DAViCal</li><li>als er een groep bestaat in LDAP, maar niet in DAViCal: de groep in DAViCal aanmaken</li><li>als een groep in LDAP en DAViCal bestaat: de informatie in DAViCal bijwerken</li></ul>

en: This operation does the following: <ul><li>check valid users in LDAP directory</li> <li>check users in DAViCal</li></ul> then <ul><li>if a user is present in DAViCal but not in LDAP set him as inactive in DAViCal</li> <li>if a user is present in LDAP but not in DAViCal create the user in DAViCal</li> <li>if a user in present in LDAP and DAViCal then update information in DAViCal</li> </ul>
nl: Deze actie doet het volgende:<ul><li>controleer op geldige gebruikers in de LDAP-directory</li><li>controleer op gebruikers in DAViCal</li></ul>dan<ul><li>als een gebruiker aanwezig is in DAViCal maar niet in LDAP: markeer hem als inactief in DAViCal</li><li>als een gebruiker aanwezig is in LDAP, maar niet in DAViCal: de gebruiker in DAViCal aanmaken</li><li>als een gebruiker aanwezig is in LDAP en DAViCal: de informatie in DAViCal bijwerken</li></ul>

en: This page primarily checks the environment needed for DAViCal to work correctly.  Suggestions or patches to make it do more useful stuff will be gratefully received.
nl: Deze pagina controleert in de eerste plaats de omgeving die nodig is om DAViCal correct te laten werken. Suggesties of patches om het meer nuttige dingen te laten doen zullen dankbaar worden ontvangen.

en: This process will import each file in a directory named "username.ics" and create a user and calendar for each file to import.
nl: Deze procedure zal elk bestand van het type "gebruikersnaam.ics" in een bepaalde map importeren en een gebruikersnaam en kalender voor elk te importeren bestand aanmaken.

en: This server only supports the text/calendar format for freebusy URLs
nl: Deze server ondersteunt alleen het 'text/calendar'-formaat voor Vrij/Bezet-URL's

en: Ticket ID
nl: Ticket-ID

en: Time
nl: Tijd

en: To Collection
nl: Naar Collectie

en: To ID
nl: Naar ID

en: To do that you will need to use a CalDAV capable calendaring application such as Evolution, Sunbird, Thunderbird (with the Lightning extension) or Mulberry.
nl: Daarvoor heeft u een CalDAV-agendaprogramma nodig, zoals Evolution, Sunbird, Thunderbird (met de add-on Lightning) of Mulberry.

en: Toggle all privileges
nl: Vink alle bevoegdheden aan/af

en: Tools
nl: Extra

en: Transparent
nl: Transparant

en: US Format
nl: US Formaat

en: Unauthenticated User
nl: Niet-geverifieerde gebruiker

en: United States of America (m/d/y)
nl: Verenigde Staten van Amerika (m/d/y)

en: Unsupported resourcetype modification.
nl: Wijziging van brontype niet ondersteund.

en: Update
nl: Bijwerken

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Updating Collection.
nl: Collectie bijwerken.

en: Updating Member of this Group Principal
nl: Lid van deze Groep Principaal bijwerken

en: Updating Principal record.
nl: Principaal bijwerken

en: Updating grants by this Principal
nl: Bijwerken van toekenningen door deze Principaal

en: Upgrade DAViCal database schema
nl: DAViCal database schema bijwerken

en: Upgrade Database
nl: Database bijwerken

en: Upgrading DAViCal Versions
nl: Het bijwerken van DAViCal naar een nieuwe versie

en: Upload an iCalendar file or VCard file to replace this collection.
nl: Upload een iCalendar-bestand of vCard-bestand om deze collectie te vervangen.

en: User Calendar Principals
nl: Principalen van de Agenda van deze Gebruiker

en: User Details
nl: Gebruikersgegevens

en: User Functions
nl: Gebruikersfuncties

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: User Roles
nl: Gebruikersrollen

en: User is active
nl: Gebruiker is actief

en: User record written.
nl: Gebruiker weggeschreven.

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Users (or Resources or Groups) and the relationships between them
nl: Gebruikers (of bronnen of groepen) en de verbanden ertussen

en: Users will probably have calendars, and are likely to also log on to the system.
nl: Gebruikers hebben meestal agenda's en melden zich ook meestal aan bij het systeem.

en: View My Details
nl: Bekijk mijn gegevens

en: View my own principal record
nl: Bekijk mijn eigen Principaal

en: View this user record
nl: Bekijk deze gebruiker

en: Visit the DAViCal Wiki
nl: Bezoek de DAViCal wiki

en: WARNING
nl: WAARSCHUWING

en: Want: %s, Currently: %s
nl: Wilt: %s, Nu: %s

en: Warning: there are no active admin users! You should fix this before logging out.  Consider using the $c->do_not_sync_from_ldap configuration setting.
nl: Opgelet: er zijn geen actieve gebruikers met beheerrechten! U moet dit oplossen vóór u zich afmeldt. Overweeg het gebruik van de configuratie-instelling '$c->do_not_sync_from_ldap'.

en: When the user's e-mail account was validated.
nl: Nadat het e-mailadres van de gebruiker bevestigd is.

en: Write
nl: Schrijf

en: Write ACLs for a resource or collection
nl: Schrijf ACLs voor een bron of collectie

en: Write Access Controls
nl: Schrijf Bevoegdheden

en: Write Data
nl: Schrijf Gegevens

en: Write Metadata
nl: Schrijf Metadata

en: Write content
nl: Schrijf inhoud

en: Write properties
nl: Schrijf eigenschappen

en: Yes
nl: Ja

en: You are editing
nl: U bent aan het bijwerken

en: You are logged on as %s (%s)
nl: U bent aangemeld als %s (%s)

en: You are not authorised to use this function.
nl: U bent niet bevoegd om deze functie te gebruiken

en: You are viewing
nl: U bent aan het bekijken

en: You can click on any user to see the full detail for that person (or group or resource - but from now we'll just call them users).
nl: Klik op een gebruiker om de volledige informatie te bekijken over die persoon (of groep of bron; vanaf nu noemen we deze drie allemaal "gebruikers").

en: You do not have permission to modify this record.
nl: U bent niet bevoegd om dit gegeven te wijzigen.

en: You may not PUT to a collection URL
nl: U kan 'PUT' niet toepassen op de URL van een collectie

en: You must log in to use this system.
nl: U moet zich aanmelden om dit systeem te gebruiken.

en: Your configuration produced PHP errors which should be corrected
nl: Uw configuratie heeft PHP fouten weergegeven die gecorrigeerd moeten worden

en: and create a DNS TXT record for <b>%s._domainkey.%s</b> that contains:
nl: en maak in de DNS een TXT-record aan voor <b>%s._domainkey.%s</b> dat het volgende bevat:

en: calendar-timezone property is only valid for a calendar.
nl: De 'calendar-timezone'-eigenschap is enkel geldig voor een agenda.

en: directory %s is not readable
nl: Map %s kan niet worden gelezen

en: drivers_imap_pam : imap_url parameter not configured in /etc/davical/*-conf.php
nl: drivers_imap_pam : 'imap_url'-parameter niet ingesteld in /etc/davical/*-conf.php

en: drivers_ldap : Could not start TLS: ldap_start_tls() failed
nl: drivers_ldap : Kan TLS niet starten: ldap_start_tls() mislukt

en: drivers_ldap : Failed to bind to host %1$s on port %2$s with bindDN of %3$s
nl: drivers_ldap : Binden met host %1$s via poort %2$s met bindDN %3$s mislukt

en: drivers_ldap : Failed to set LDAP to use protocol version 3, TLS not supported
nl: drivers_ldap : LDAP instellen om protocol versie 3 te gebruiken mislukt, TLS niet ondersteund

en: drivers_ldap : Unable to bind to LDAP - check your configuration for bindDN and passDN, and that your LDAP server is reachable
nl: drivers_ldap : Kan niet binden met LDAP - kijk de configuratie (bindDN en passDN) na en zorg ervoor dat de LDAP server bereikbaar is

en: drivers_ldap : Unable to connect to LDAP with port %s on host %s
nl: drivers_ldap : Kan geen verbinding maken met LDAP met poort %s op host %s

en: drivers_ldap : function ldap_connect not defined, check your php_ldap module
nl: drivers_ldap : functie ldap_connect niet ingesteld, kijk Uw php_ldap module na

en: drivers_pwauth_pam : Unable to find %s file
nl: drivers_pwauth_pam : Kan bestand %s niet vinden

en: drivers_rimap : imap_url parameter not configured in /etc/davical/*-conf.php
nl: drivers_rimap : 'imap_url'-parameter niet ingesteld in /etc/davical/*-conf.php

en: drivers_squid_pam : Unable to find %s file
nl: drivers_squid_pam : Kan bestand %s niet vinden

note: Translators: this is a colloquial phrase in english (the name of a flower) and is an option allowing people to log in automatically in future
en: forget me not
nl: Aangemeld blijven

en: from principal
nl: van Principaal

en: iSchedule Configuration
nl: Het instellen van iSchedule

en: iSchedule Domains
nl: iSchedule Domeinen

en: iSchedule allows caldav servers to communicate directly with each other, bypassing the need to send invitations via email, for scheduled events where attendees are using different servers or providers. Additionally it enables freebusy lookups for remote attendees. Events and ToDos received via iSchedule will show up in the users scheduling inbox.
nl: Met iSchedule kunnen caldav-servers, zonder daarvoor uitnodigingen via e-mail te hoeven sturen, direct met elkaar communiceren over geplande afspraken waarbij de genodigden van verschillende servers of providers gebruik maken. Ook maakt dit het mogelijk om op andere servers te kijken of genodigden vrij of bezet zijn. De via iSchedule ontvangen afspraken en taken worden getoond in de planning-inbox van de gebruiker.

en: invalid request
nl: ongeldige request

en: path to store your ics
nl: map waar Uw ics-bestanden zullen worden bewaard

en: please add the following section to your DAViCal configuration file
nl: voeg de volgende sectie toe aan uw DAViCal-instellingenbestand

en: recipient must be organizer or attendee of event
nl: de ontvanger moet organisator of genodigde zijn van de afspraak

en: scheduling_dkim_domain does not match server name (please check your DAViCal configuration file)
nl: scheduling_dkim_domain komt niet overeen met de naam van de server (controleer uw DAViCal-instellingenbestand)

en: scheduling_dkim_domain not set (please check your DAViCal configuration file)
nl: scheduling_dkim_domain is niet ingesteld (controleer uw DAViCal-instellingenbestand)

en: sender must be organizer or attendee of event
nl: de verzender moet organisator of genodigde zijn van de afspraak

en: unauthenticated
nl: niet geverifieerd

en: you should log on with the username and password that have been issued to you.
nl: U moet zich aanmelden met de gebruikersnaam en het wachtwoord die U zijn toegewezen.
