DAViCal - en to es_AR translation catalogue (62 entries)

en: <h1>Log On Please</h1><p>For access to the %s you should log on withthe username and password that have been issued to you.</p><p>If you would like to request access, please e-mail %s.</p>
es_AR: <h1>Por favor, iniciar sesión</h1><p>Para acceder al %s debe conectarse con el nombre de usuario y contraseña que le han sido asignado.</p><p>Si desea solicitar el acceso, por favor, e-mail %s.</p>

en: Action
es_AR: Acción

en: Active
es_AR: Activo

note: Translators: in the sense of 'systems admin'
en: Admin
es_AR: Administrador

en: Browse all users
es_AR: Mostrar todos los usuarios

en: Confirm
es_AR: Confirmar

en: Confirm the new password.
es_AR: Confirmar la nueva contraseña.

en: Create
es_AR: Crear

en: Date Style
es_AR: Formato de Fecha

en: Delete
es_AR: Borrar

en: Does the user have the right to perform this role?
es_AR: ¿El usuario tiene permiso para efectuar este rol?

en: EMail
es_AR: Correo Electrónico

en: EMail OK
es_AR: Correo Electrónico correcto

en: ERROR: There was a database error writing the roles information!
es_AR: ERROR: Hubo un error en la base de datos al grabar la información de los roles!

en: Edit this user record
es_AR: Mostrar el registro de éste usuario

en: European (d/m/y)
es_AR: Formato Europeo (d/m/y)

en: For access to the
es_AR: Para acceder a

en: Full Name
es_AR: Nombre Completo

note: Translators: in the sense of a group of people
en: Group
es_AR: Grupo

en: Help
es_AR: Ayuda

en: Home
es_AR: Página principal

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
es_AR: Formato ISO (YYYY-MM-DD)

note: Translators: short for 'Identifier'
en: Id
es_AR: No

en: If you would like to request access, please e-mail
es_AR: Si desea obtener acceso por favor envíe un correo electrónico a

en: Invalid user name or password.
es_AR: Usuario o contraseña incorrectos.

en: Invalid username or password.
es_AR: Usuario o contraseña incorrectos.

en: Is this user active?
es_AR: ¿Éste usuario está activo?

en: Joined
es_AR: Incorporado

en: Language
es_AR: Idioma

en: Last used
es_AR: Utilizado por última vez

en: Log On Please
es_AR: Conectarse por favor

en: Logout
es_AR: Desconectarse

en: Name
es_AR: Nombre

en: New Password
es_AR: Nueva Constraseña

note: Translators: short for 'Number'
en: No.
es_AR: No

en: Password
es_AR: Constraseña

en: Please note the time and advise the administrator of your system.
es_AR: Por favor, tome nota de la fecha y hora y contacte a su administrador de sistemas.

note: Translators: in the sense of being available to all users
en: Public
es_AR: Público

en: Report Bug
es_AR: Reportar Error

en: Report a bug in the system
es_AR: Reportar un error en el sistema

note: Translators a thing which might be booked: a room, a carpark, a projector...
en: Resource
es_AR: Recurso

en: Show help on
es_AR: Mostrar ayuda sobre

en: The name this user can log into the system with.
es_AR: El nombre con el cual éste usuario puede conectase al sistema.

en: The preferred language for this person.
es_AR: El idioma preferido por ésta persona.

en: The style of dates used for this person.
es_AR: El estilo de fechas utilizado por ésta persona.

en: The user's e-mail address.
es_AR: La dirección de correo electrónico del usuario.

en: The user's full name.
es_AR: El nombre completo del usuario.

en: The user's password for logging in.
es_AR: La contraseña del usuario para conectarse.

en: There was an error writing to the database.
es_AR: Hubo un error al grabar en la base de datos.

en: United States of America (m/d/y)
es_AR: Estados Unidos de América (m/d/y)

en: Update
es_AR: Actualizar

en: Updated
es_AR: Actualizado

en: User Details
es_AR: Datos del Usuario

en: User Name
es_AR: Nombre del Usuario

en: User Roles
es_AR: Roles del Usuario

en: User is active
es_AR: El usuario está activo

en: User record written.
es_AR: Registro del usuario grabado.

en: View this user record
es_AR: Mostrar éste registro de usuario

en: When the user's e-mail account was validated.
es_AR: Cuando fue validada la cuenta de correo del usuario.

en: You are not authorised to use this function.
es_AR: No está autorizado a utilizar ésta función.

en: You must log in to use this system.
es_AR: Debe conectarte para usar el sistema.

en: you should log on with the username and password that have been issued to you.
es_AR: Para conectarse debe utilizar el nombre de usuario y contraseña que le ha sido asignado.
