DAViCal - en to ru translation catalogue (246 entries)

en: *** Default Locale ***
ru: *** По умолчанию ***

en: *** Unknown ***
ru: *** Неизвестно ***

en: - adding %s to group : %s
ru: - добавляю %s в группу : %s

en: - creating groups : %s
ru: - создаю группу : %s

en: - creating record for users :  %s
ru: - создаю запись для пользователя : %s

en: - deactivating users : %s
ru: - отключаю пользователя : %s

en: - removing %s from group : %s
ru: -  удаляю %s из группы : %s

en: - updating groups : %s
ru: - обновляю группу : %s

en: - updating user records : %s
ru: - обновляю запись пользователя : %s

en: <h1>Log On Please</h1><p>For access to the %s you should log on withthe username and password that have been issued to you.</p><p>If you would like to request access, please e-mail %s.</p>
ru: <h1>Авторизация</h1><p>Для доступа к %s вы должны войти со своими логином и паролем</p><p>Для получения доступа пишите по адресу %s.</p>

en: A collection already exists at that location.
ru: Коллекция по данному адресу уже существует.

en: A resource already exists at the destination.
ru: Ресурс уже существует.

en: AWL Library version
ru: Версия AWL

en: Access Tickets
ru: Ключи доступа

en: Action
ru: Действие

en: Active
ru: Включен

note: Translators: in the sense of 'systems admin'
en: Admin
ru: Администратор

en: Administration
ru: Администрирование

en: Administrator
ru: Администратор

en: All
ru: Всё

en: All collection data will be unrecoverably deleted.
ru: Все данные будут удалены без возможности восстановления.

en: All of the principal's calendars and events will be unrecoverably deleted.
ru: Все календари и события будут безвозвратно удалены.

en: All privileges
ru: Все привилегии

en: All requested changes were made.
ru: Изменения выполнены

en: Anonymous users are not allowed to modify calendars
ru: Анонимным пользователям не разрешается править календари

en: Anonymous users may only access public calendars
ru: Анонимные пользователи имеют доступ только к общедоступным календарям

en: Application DB User
ru: Пользователь БД

en: Apply Changes
ru: Применить изменения

en: Apply DB Patches
ru: Применить обновления БД

en: Attachment
ru: Вложение

en: Bindings to other collections
ru: Связи с другими коллекциями

en: Bindings to this Collection
ru: Связи с этой коллекцией

en: Bound As
ru: Связать как

en: Browse all users
ru: Просмотреть всех пользователей

en: Busy
ru: Занят

en: Calendar "%s" was loaded from file.
ru: Календарь "%s" загружен из файла.

en: Calendar Principals
ru: Владельцы календарей

en: Calendar Timezone
ru: Часовой пояс

en: Categories
ru: Категории

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Click to display user details
ru: Нажмите чтобы увидеть данные пользователя

en: Click to edit principal details
ru: Редактировать данные

en: Collection
ru: Коллекция

en: Collection ID
ru: ID коллекции

en: Collections may not be both CalDAV calendars and CardDAV addressbooks at the same time
ru: Коллекция не может быть календарем и адресной книгой одновременно

en: Configuring DAViCal
ru: Настройки DAViCal

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm Deletion of the Binding
ru: Подтвердите удаление связи

en: Confirm Deletion of the Collection
ru: Подтвердите удаление коллекции

en: Confirm Deletion of the Principal
ru: Подтвердите удаление владельца

en: Confirm Deletion of the Ticket
ru: Подтвердите удаление ключа

en: Confirm Password
ru: Подтвердите пароль

en: Confirm the new password.
ru: Подтвердите новый пароль

en: Could not retrieve
ru: Невозможно получить

en: Create
ru: Создать

en: Create Collection
ru: Создать коллекцию

en: Create New Collection
ru: Создать коллекцию

en: Create New Principal
ru: Создать владельца

en: Create Principal
ru: Создать владельца

en: Create a new principal (i.e. a new user, resource or group)
ru: Создать нового владельца (пользователя, ресурс или группу)

en: Create a resource or collection
ru: Создать ресурс или коллекцию

en: Creating new Collection.
ru: Создание новой коллекции.

en: Creating new Principal record.
ru: Создание нового владельца.

en: Creating new ticket granting privileges to this Principal
ru: Создание ключа доступа для этого владельца

en: Current DAViCal version
ru: Версия DAViCal

en: DAV Path
ru: Путь DAV

en: DAV::resourcetype may only be set to a new value, it may not be removed.
ru: DAV::resourcetype не может быть удален.

en: DAViCal CalDAV Server
ru: DAViCal CalDAV Сервер

en: DAViCal DB Schema version
ru: Версия схемы базы данных DAViCal

en: DAViCal Homepage
ru: Страница проекта

en: DKIM signature missing
ru: Отсутствует подпись DKIM

en: DKIM signature validation failed(DNS ERROR)
ru: Ошибка проверки подписи DKIM (DNS ERROR)

en: DKIM signature validation failed(KEY Parse ERROR)
ru: Ошибка проверки подписи DKIM (KEY Parse ERROR)

en: DKIM signature validation failed(KEY Validation ERROR)
ru: Ошибка проверки подписи DKIM (KEY Validation ERROR)

en: DKIM signature validation failed(Signature verification ERROR)
ru: Ошибка проверки подписи DKIM (SIgnature verification ERROR)

en: Database Error
ru: Ошибка базы данных

en: Database Host
ru: Хост БД

en: Database Name
ru: Имя БД

en: Database Owner
ru: Владелец БД

en: Database Password
ru: Пароль БД

en: Database Port
ru: Порт БД

en: Database Username
ru: Пользователь БД

en: Database error
ru: Ошибка базы данных

en: Date Format Style
ru: Формат даты

en: Date Style
ru: Формат даты

en: Default Privileges
ru: По умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Events/Collections
ru: Удалить события/коллекции

en: Delete Principal
ru: Удалить владельца

en: Delete a resource or collection
ru: Удалить ресурс или коллекцию

en: Deleting Binding:
ru: Удаление связи:

en: Deleting Collection:
ru: Удаление коллекции:

en: Deleting Principal:
ru: Удаление владельца:

en: Deleting Ticket:
ru: Удаление ключа:

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Dependency
ru: Зависимость

en: Description
ru: Комментарий

en: Destination collection does not exist
ru: Целевая коллекция не существует

en: Directory on the server
ru: Каталог на сервере

en: Display Name
ru: Отображаемое имя

en: Displayname
ru: Отображаемое имя

en: Domain
ru: Домен

en: EMail
ru: Электронная почта

en: ERROR: The full name may not be blank.
ru: Ошибка: имя не может быть пустым.

en: ERROR: The new password must match the confirmed password.
ru: Ошибка: пароли не совпадают.

en: Edit
ru: Редактировать

en: Email Address
ru: Адрес Email

en: Enter a username, if you know it, and click here, to be e-mailed a temporary password.
ru: Введите имя пользователя и нажмите здесь, чтобы получить временный пароль.

en: Enter your username and password then click here to log in.
ru: Введите имя пользователя и пароль для входа.

en: Error querying database.
ru: Ошибка при запросе к базе

en: Error writing calendar details to database.
ru: Ошибка при записи сведений календаря в базу

en: Error writing calendar properties to database.
ru: Ошибка записи свойств календаря в базу

en: European
ru: Европа

en: European (d/m/y)
ru: Европа (d/m/y)

en: Expires
ru: Истекает

en: External Calendars
ru: Внешние календари

en: External Url
ru: Внешняя ссылка

en: Fail
ru: Ошибка

en: Failed to write collection.
ru: Ошибка сохранения коллекции

en: For access to the
ru: Для доступа к

en: Forbidden
ru: Запрещено

en: Free/Busy
ru: Свободно/занято

en: Full Name
ru: Имя

en: Fullname
ru: Имя

en: GNU gettext support
ru: Поддержка GNU gettext

en: GO!
ru: Пуск!

note: Translators: in the sense of a group of people
en: Group
ru: Группа

en: Group Memberships
ru: Состоит в группах

en: Help
ru: Помощь

en: Help! I've forgotten my password!
ru: Вспомнить пароль!

en: Home
ru: Домой

en: Home
ru: Домой

en: Home Page
ru: Домой

en: ISO Format
ru: ISO

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
ru: ISO (YYYY-MM-DD)

en: If you have forgotten your password then
ru: Если вы не помните свой пароль

en: If you would like to request access, please e-mail
ru: Если вы хотите получить доступ, пожалуйста, пошлите электронное письмо

en: Import all .ics files of a directory
ru: Импорт файлов .ics из каталога

en: Import calendars and Synchronise LDAP.
ru: Импорт календарей и LDAP-синхронизация.

en: Inactive Principals
ru: Неактивные владельцы

en: Incorrect content type for addressbook:
ru: Некорректный тип данных для адресной книги:

en: Incorrect content type for calendar:
ru: Некорректный тип данных для календаря:

en: Invalid user name or password.
ru: Неверное имя пользователя или пароль.

en: Invalid username or password.
ru: Неверное имя пользователя или пароль.

en: Is a Calendar
ru: Календарь

en: Is an Addressbook
ru: Адресная книга

en: Language
ru: Язык

en: List External Calendars
ru: Список внешних календарей

en: List Groups
ru: Группы

en: List Resources
ru: Ресурсы

en: List Users
ru: Пользователи

en: Load From File
ru: Загрузить из файла

en: Locale
ru: Язык

en: Log On Please
ru: Пожалуйста, войдите

en: Log out of DAViCal
ru: Выйти из системы

en: Logout
ru: Отключиться

en: Name
ru: Имя

en: New Collection
ru: Новая коллекция

en: New Password
ru: Новый пароль

en: New Principal
ru: Новый владелец

note: Translators: not 'Yes'
en: No
ru: Нет

note: Translators: short for 'Number'
en: No.
ru: №

en: PHP calendar extension available
ru: Доступно расширение calendar

en: PHP iconv support
ru: Поддержка iconv в php

en: Passed
ru: Успешно

en: Passed: %s
ru: Успешно: %s

en: Password
ru: Пароль

en: Path
ru: Путь

en: Please confirm deletion of access ticket - see below
ru: Подтвердите удаление ключа доступа - см. ниже

en: Please confirm deletion of binding - see below
ru: Подтвердите удаление связи - см. ниже

en: Please confirm deletion of collection - see below
ru: Подтвердите удаление коллекции - см. ниже

en: Please confirm deletion of the principal
ru: Подтвердите удаление владельца

en: Principal
ru: Владелец

en: Principal Collections
ru: Коллекции владельца

en: Principal Grants
ru: Разрешения владельца

en: Principal ID
ru: ID владельца

en: Principal Type
ru: Тип владельца

en: Privileges
ru: Привилегии

en: Privileges granted to All Users
ru: Привилегии для всех пользователей

en: Property is read-only
ru: Только для чтения

note: Translators: in the sense of being available to all users
en: Public
ru: Публичный

en: Publicly Readable
ru: Доступно всем

en: Read
ru: Чтение

en: Read/Write
ru: Чтение/Запись

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove a lock
ru: Снять блокировку

en: Report Bug
ru: Сообщить об ошибке

en: Report a bug in the system
ru: Сообщить об ошибке в системе

note: Translators a thing which might be booked: a room, a carpark, a projector...
en: Resource
ru: Ресурс

en: Resource Not Found.
ru: Ресурс не найден.

en: Setup
ru: Параметры

en: Setup DAViCal
ru: Параметры DAViCal

en: Show help on
ru: Показывать помощь в

en: Site Statistics
ru: Статистика

en: Specific Privileges
ru: Особые привилегии

en: Status
ru: Статус

en: Status: %d, Message: %s, User: %d, Path: %s
ru: Статус: %d, Сообщение: %s, Пользователь: %d, Путь: %s

en: Submit
ru: Отправить

en: Suhosin "server.strip" disabled
ru: Параметр "suhosin.server.strip" выключен

en: Target
ru: Цель

en: The DAViCal Home Page
ru: Домашняя страница проекта

en: The binding will be deleted.
ru: Связь удалена

en: The calendar path contains illegal characters.
ru: Путь содержит недопустимые символы

en: The collection name may not be blank.
ru: Имя коллекции не может быть пустым.

en: The destination collection does not exist
ru: Целевая коллекция не существует

en: The email address really should not be blank.
ru: Адрес Email не может быть пустым.

en: The full name must not be blank.
ru: Имя не может быть пустым

en: The path on the server where your .ics files are.
ru: Путь к каталогу с .ics-файлами

en: The preferred language for this person.
ru: Предпочитаемый язык

en: The style of dates used for this person.
ru: Формат даты

en: The user's e-mail address.
ru: Email адрес

en: The user's full name.
ru: Полное имя

en: The user's password for logging in.
ru: Пароль для входа

en: The username must not be blank, and may not contain a slash
ru: Имя пользователя не может быть пустым и содержать слеш

en: There was an error writing to the database.
ru: Произошла ошибка при записи в базу данных.

en: Ticket ID
ru: ID ключа

en: Time
ru: Время

en: Tools
ru: Инструменты

en: US Format
ru: США

en: Unauthenticated User
ru: Не авторизованный пользователь

en: United States of America (m/d/y)
ru: США (m/d/y)

en: Update
ru: Обновить

en: Updated
ru: Обновлено

en: Updating Principal record.
ru: Обновление владельца

en: Upgrade DAViCal database schema
ru: Обновление структуры БД

en: Upgrade Database
ru: Обновить БД

en: User Functions
ru: Управление пользователями

en: User record written.
ru: Не авторизованный пользователь

en: Username
ru: Имя пользователя

en: View My Details
ru: Мои данные

en: View my own principal record
ru: Посмотреть мою учетную запись

en: Visit the DAViCal Wiki
ru: Открыть DAViCal Wiki

en: Write
ru: Запись

en: Write Data
ru: Сохранить Данные

en: Write Metadata
ru: Сохранить Метаданные

en: Write content
ru: Сохранить содержание

en: Write properties
ru: Сохранить свойство

en: Yes
ru: Да

en: You are editing
ru: Вы редактируете

en: You are not authorised to use this function.
ru: Вы не авторизованы для использоования этой функции.

en: You are viewing
ru: Вы просматриваете

en: You do not have permission to modify this record.
ru: У вас нет прав, чтобы изменить эту запись

en: You must log in to use this system.
ru: Вы должны войти в систему, чтобы использовать ее.

en: invalid request
ru: неправильный запрос

en: unauthenticated
ru: не авторизован

en: you should log on with the username and password that have been issued to you.
ru: вы должны войти под тем именем польззователя и паролем, который был вам выслан.
