dconf master - en to as translation catalogue (16 entries)

en: dconf Editor
as: dconf সম্পাদক

en: Directly edit your entire configuration database
as: আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ সংৰূপ ডাটাবেইচ প্ৰত্যক্ষভাৱে সম্পাদন কৰক

en: The width of the window
as: উইন্ডোৰ প্ৰস্থ

en: The width of the main window in pixels.
as: পিক্সেলসমূহত মূখ্য উইন্ডোৰ প্ৰস্থ।

en: The height of the window
as: উইন্ডোৰ উচ্চতা

en: The height of the main window in pixels.
as: পিক্সেলসমূহত মূখ্য উইন্ডোৰ উচ্চতা।

en: A flag to enable maximized mode
as: সৰ্বাধিক অৱস্থা সামৰ্থবান কৰিবলে এটা ফ্লেগ

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
as: ব্ৰাউজাৰ উইন্ডোত “Back” কমান্ড সক্ৰিয় কৰাৰ বাবে মাউছ বুটাম

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
as: “Forward” আৰু “Back” বুটাম সহ মাউছৰ ক্ষেত্ৰত এই দুটাৰ কোন কি টিপা হ'লে ব্ৰাউজাৰ উইন্ডোত “Back” কমান্ড সঞ্চালিত হ'ব সেইটো,এই কি' দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত হ'ব।  সম্ভাব্য মান 6 ৰ পৰা 14 হ'ব।

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
as: ব্ৰাউজাৰ উইন্ডোত “Forward” কমান্ড সক্ৰিয় কৰাৰ বাবে মাউছ বুটাম

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
as: “Forward” আৰু “Back” বুটাম সহ মাউছৰ ক্ষেত্ৰত এই দুটাত কোন কি টেপা হলে ব্ৰাউজাৰ উইন্ডোত “Forward” কমান্ড সঞ্চালিত হ'ব সেইটো, এই কি'ৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত হ'ব । সম্ভাব্য মান 6 ৰ পৰা 14 হ'ব।

en: _About
as: বিষয়ে (_A)

en: _Quit
as: প্ৰস্থান কৰক (_Q)

en: Boolean
as: বুলিয়ান

en: String
as: স্ট্ৰিং

en: Enumeration
as: ইনুমাৰেষণ
