dconf-editor master - en to bg translation catalogue (385 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
bg: Относно

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
bg: Заслуги

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
bg: Общ публичен лиценз на GNU
    версия 3 или по-късна

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
bg: Създатели

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
bg: Александър Шопов <ash@kambanaria.org>
    
    Проектът за превод на GNOME има нужда от подкрепа.
    Научете повече за нас на <a href='https://fsa-bg.org/project/gtp'>уеб сайта</a> ни.
    Докладвайте за грешки в превода в <a href='https://fsa-bg.org/project/gtp/newticket'>съответния раздел</a>.

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
bg: Копиране на текущия път

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
bg: Показване на настройките

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
bg: Действия

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
bg: Действия за текущия изглед

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
bg: Клавишни комбинации

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
bg: Отметки

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
bg: Скриване на отметките

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
bg: Премахване на отметка

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
bg: Отметка

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
bg: Показване на отметките

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
bg: Отметките ще се
    показват тук.

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
bg: Използване

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
bg: Редактиране

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
bg: Има отметка за местоположението

note: Translators: accessible description of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Toggle to bookmark this location
bg: Превключване на отметка за местоположението

note: Translators: text that might appear in the bookmarks popover in place of the switch and its label
en: The bookmarks list is not editable.
bg: Списъкът с отметки не може да се редактира.

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
bg: Управление на отметките

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
bg: Отметка за това търсене

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
bg: Отметка за това местоположение

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
bg: Настройки

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
bg: Настройките са променени, да се опресни ли изгледът?

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
bg: Опресняване

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
bg: Съдържанието на папката се промени. Да се презареди ли изгледът?

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
bg: Презареждане

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
bg: Настройките на ключа са променени. Искате ли да презаредите изгледа?

note: Translators: command-line message, when the user uses the backward/forward buttons of the mouse
en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
bg: Един и същ бутон на мишката е за навигация и напред, и назад. Няма да се изпълни действие.

en: Dconf Editor
bg: Редактор за Dconf

en: A graphical tool for editing the dconf database
bg: Графична програма за редактиране на базата от данни на dconf

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
bg: Редакторът на Dconf е инструмент за директно редактиране на базата от данни с настройки на dconf. Това е особено полезно при разработването на програми, които ги ползват.

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
bg: Директното редактиране на настройки е за напреднали потребители, защото може до доведе до неправилна работа на програмите.

en: Browse the keys used by installed applications
bg: Преглед на ключовете, които се ползват от инсталирани програми

en: Read keys descriptions and edit their values
bg: Извеждане на описанията на ключовете и редактиране на стойностите им

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
bg: Проектът GNOME

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
bg: Редактор за Dconf

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
bg: Редактор на настройки за Dconf

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
bg: Редактиране на цялата база от данни с настройки

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
bg: настройки;конфигурации;settings;configuration;

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
bg: Широчината на прозореца

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
bg: Широчината на главния прозорец в пиксели

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
bg: Височината на прозореца

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
bg: Височината на главния прозорец в пиксели

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
bg: Флаг за включване на максимизирания режим

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
bg: Когато е зададено, основният прозорец на програмата се отваря в максимизирано състояние.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: A flag to restore the last view
bg: Флаг за възстановяване на последния изглед

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
bg: Когато е зададено, при стартиране Редакторът на Dconf се опитва да отвори пътя, зададен в ключа „saved-view“.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: A path to restore the pathbar state
bg: Път за възстановяване на състоянието на лентата на пътя

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, and if the path requested at startup is a parent path of this one, Dconf Editor tries to restore the pathbar state at this path.
bg: Ако ключът „restore-view“ е истина и ако заявеният при стартиране път е родителски на текущия, редакторът на Dconf се опитва за възстанови лентата за пътя до този път.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: A path to restore the last view
bg: Път, към който дd се възстанови изгледа

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to this path.
bg: Ако ключът „restore-view е истина, при стартиране Редакторът на Dconf се опитва да премине към този път.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: Show initial warning
bg: Първоначално предупреждение

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: If “true”, Dconf Editor opens a popup when launched reminding the user to be careful.
bg: Когато е истина, при стартиране Редакторът на Dconf извежда съобщение в прозорче за повишено внимание.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: A flag to enable small rows for keys list
bg: Флаг за включване умалени редове за списъка с ключове

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: If “true”, the keys list use smaller rows.
bg: Когато е истина, списъкът с ключове ползва умалени редове.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: Change the behaviour of a key value change request
bg: Смяна на поведението при заявка за промяна на стойността на ключ

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: The “unsafe” value is discouraged: for keys that have a non-special-cased type, it updates the key value each time something changes in the entry, so including intermediate states. The “safe” value asks for confirmation in these cases, but allows instant changes for booleans and nullable booleans, enums and flags. The “always-confirm-implicit” and “always-confirm-explicit” values always asks for confirmation, but the first applies the change if you change path whereas the second dismiss it. The “always-delay” value adds each change in delay mode, allowing to apply multiple keys at once.
bg: Стойността „unsafe“ (рисково) не се препоръчва: при ключовете без специален тип стойността се променя веднага с промяната на записа, дори и за временните междинни стойности. При варианта „safe“ (безопасно) се иска потвърждение в тези случаи с изключение на булевите, нулируемите булеви, изброимите и флаговите стойности. При „always-confirm-implicit“ (винаги запитване, мълчаливо) и „always-confirm-explicit“ (винаги запитване, изрично) винаги се пита, но първият вариант прилага промяната дори и да има смяна на пътя, докато при втория такова действие не се прилага. Стойността „always-delay“ забавя приемането на отделната промяна, което позволява едновременното прилагане на промени в много ключове.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: A flag to sort keys list case-sensitively
bg: Флаг за подредба според регистъра на ключовете

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: GSettings doesn’t allow keys to use upper-case in their names, but installation paths of schemas can. If “true”, the keys list is sorted case-sensitively, with in usual order upper-case folders first.
bg: GSettings не позволява на ключовете да съдържат главни букви в имената си за разлика от инсталационните пътища на схемите. Ако е истина, списъкът с ключовете се подрежда зачитайки регистъра, като обикновено главните букви в папките са преди малките.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
bg: Използване на събитията „Назад“ и „Напред“ от мишката за навигация

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
bg: За потребители с мишки, които имат бутони „Напред“ и „Назад“, този ключ определя дали в контекста на браузър ще се предприеме някакво действия, когато някой от тях бъде натиснат.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
bg: Бутон на мишката за действието „Назад“ на файловия мениджър

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
bg: За потребители с мишки, които имат бутони „Напред“ и „Назад“, този ключ определя кой бутон на мишката отговаря на действието „Назад“. Възможните стойности са между 6 и 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
bg: Бутон на мишката за действието „Напред“ на файловия мениджър

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
bg: За потребители с мишки, които имат бутони „Напред“ и „Назад“, този ключ определя кой бутон на мишката отговаря на действието „Напред“. Възможните стойности са между 6 и 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: A flag to check for added or removed schemas
bg: Флаг за проверката за добавени или променени схеми

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: Dconf Editor can monitor if schemas are added or removed from the multiple possible locations. That’s done by checking every three seconds if the schemas list has changed. As this way to do is suboptimal, this function can be disabled by setting this flag to “false”. Note that this option will be removed when a better way to do things is found.
bg: Редакторът на Dconf може да следи дали се добавят или премахват схеми от различни местоположения. Това се прави чрез проверка всеки три секунди дали списъкът със схеми е променен. Понеже това води до забавяне, тази функция може да се изключи със задаването на този ключ да е лъжа. Тази опция ще бъде махната, след като открием по-добър начин за осъществяването на тази функционалност.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Enabled relocatable schema mapping facilities
bg: Възможностите за съответствие на преносими схеми са включени

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Flags for the relocatable schemas mapping facilities. “User” enables mappings defined by the “relocatable-schemas-user-paths” key; “Built-in” enables well-known mappings hardcoded into Dconf Editor; “Internal” is reserved for Dconf Editor own mappings; “Startup” is for mapping a relocatable schema from the command-line.
bg: Флагове за съответствия на преносими схеми. „User“ включва съответствията, изброени в ключа „relocatable-schemas-user-paths“. „Built-in“ включва известните съответствия, които са вградени в Редактора на Dconf. „Internal“ е запазена за собствените пренасочвания на Редактора на Dconf Editor. „Startup“ е за съответствия, зададени чрез командния ред.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: Mapping of paths to manually associated schemas
bg: Съответствия на пътища към ръчно зададени схеми

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: A dictionary that maps schema IDs with path specifications. It is used to allow the user to associate a relocatable schema to certain paths. Path specifications may contain wildcards in the form of empty segments (e.g. /ca/desrt/dconf-editor//), defining possibly multiple paths. The same schema ID may be associated with multiple path specifications.
bg: Речник за съответствия на идентификатори на схеми към пътища. Позволява на потребител да зададе преносима схема към път. Пътищата може да са шаблони чрез указването на празни сегменти (напр. „/ca/desrt/dconf-editor//“), като така посочват множество пътища. На един идентификатор на схема може да съответстват множество пътища.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: A flag for skipping unnecessary subfolders
bg: Флаг за прескачане на ненужните подпапки

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: When a folder only contains one subfolder and no keys, Dconf Editor can jump to that subfolder directly. This flag enables that behaviour.
bg: Когато папка съдържа само една подпапка и никакви ключове, Редакторът на Dconf може директно да преминава към подпапката. Този флаг включва това поведение.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: A list of bookmarked paths
bg: Списък с отметнати пътища

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
bg: Съдържа всички отметнати пътища във вид на масив от низове.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: A flag to enable small rows for bookmarks list
bg: Флаг за умалени редове за списъка с отметки

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
bg: Дали списъкът с отметки да ползва умалени редове.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A boolean, type ‘b’
bg: Булева стойност, вид „b“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean'
en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
bg: Булевите стойности са две: „true“ (истина) и „false“ (лъжа).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: A nullable boolean, type ‘mb’
bg: Нулируема булева стойност, вид „mb“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable boolean can only take three values, “true”, “false” and “nothing”.
bg: GSettings приема нулируеми видове, освен стандартни стойности, те може да са занулени към специалната стойност „nothing“ (нищо). Нулириуем булев ключ може да приема три стойности: „true“ (истина), „false“ (лъжа) и “nothing” (нищо).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte (unsigned), type ‘y’
bg: Байт без знак, вид „y“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
bg: Байтът е цяло число между 0 и 255, включително. Може да се ползва напр. за знаци от ASCII.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: A bytestring, type ‘ay’
bg: Байтов низ, вид „ay“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
bg: Байтовият низ често се ползва за предаването на низове, които може да не са в UTF-8. Конвенцията е в края на низа да присъства нулев знак.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: A bytestring array, type ‘aay’
bg: Масив от байтови низове, вид „aay“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
bg: Масивът от байтови низове често се ползва за предаването на група низове, които може да не са в UTF-8. Конвенцията е в края на всеки низ да присъства нулев знак.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: A D-Bus handle type, type ‘h’
bg: Манипулатор на D-Bus, вид „h“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: The handle type is a 32-bit signed integer value that is, by convention, used as an index into an array of file descriptors that are sent alongside a D-Bus message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
bg: Видът за манипулатор е 32 битово цяло число със знак, което се ползва като индекс в низ от файлови дескриптори, които се пращат заедно със съобщение по D-Buse. Няма причина да ползвате този вид, ако програмата не си взаимодейства с D-Bus.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: A D-Bus object path, type ‘o’
bg: Път към обект на D-Bus, вид „o“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: An object path is used to identify D-Bus objects at a given destination on the bus. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
bg: Път към обект се ползва за идентификацията на обекти на D-Bus на дадено местоположение на шината. Няма причина да ползвате този вид, ако програмата не си взаимодейства с D-Bus.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
bg: Низ от пътища към обекти на D-Bus, вид „ao“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: An object path array could contain any number of object paths (including none: “[]”). If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
bg: Масивът от пътища към обекти се ползва за идентификацията на произволен брой обекти на D-Bus на дадено местоположение на шината (включително и николко — празен масив „[]“). Няма причина да ползвате този вид, ако програмата не си взаимодейства с D-Bus.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature, type ‘g’
bg: Сигнатура на D-Bus, вид „g“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
bg: Сигнатурите на D-Bus са низове, които указват сигнатурите на методи или съобщения на D-Bus. Няма причина да ползвате този вид, ако програмата не си взаимодейства с D-Bus.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
bg: Запис в речник, вид „{ss}“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). A dictionary entry is one such mapping.
bg: Речникът указва съответствие на стойности от един вид към други стойности (от произволен вид). Записът в речник е едно съответствие на една стойност към друга.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A “vardict”, type ‘a{sv}’
bg: „vardict“ — вариантен речник, вид: „a{sv}“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). One simple use case is to map strings to variants.
bg: Речникът указва съответствие на стойности от един вид към други стойности (от произволен вид). Често ползвана комбинация е речник от низове към варианти.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double, type ‘d’
bg: Двойна точност (double), вид „d“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double value could represent any real number.
bg: Стойностите с двойна точност (double) позволяват представянето на произволно реално число.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: A 5-choices enumeration
bg: Изброяване с 5 стойности

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: Enumerations could be done either with the “enum” attribute, or with a “choices” tag.
bg: Изброяването може да се укаже или с атрибута „enum“, или с етикета „choices“.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags: choose-colors-you-love
bg: Флагове: choose-colors-you-love

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags could be set by the “enum” attribute.
bg: Флаговете се задават с атрибута „enum“.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A short integer, type ‘n’
bg: Малко число (short), вид „n“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
bg: 16 битово цяло число със знак. Вижте и ключа „integer-16-unsigned“.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: An unsigned short integer, type ‘q’
bg: Малко число (short) без знак, вид „q“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
bg: 16 битово цяло число стойност без знак. Вижте и ключа „integer-16-signed“.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual integer, type ‘i’
bg: Стандартно цяло число със знак, вид „i“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed'
en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
bg: 32 битово цяло число със знак. Вижте и ключа „integer-32-unsigned“.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: An unsigned usual integer, type ‘u’
bg: Стандартно число без знак, вид „u“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
bg: 32 битово цяло число без знак. Вижте и ключа „integer-32-signed“.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A long integer, type ‘x’
bg: Голямо число (long), вид „x“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
bg: 64 битова целочислена стойност със знак. Вижте и ключа „integer-64-unsigned“.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: An unsigned long integer, type ‘t’
bg: Голямо число (long) без знак, вид „t“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
bg: 64 битова целочислена стойност без знак. Вижте и ключа „integer-64-signed“.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: A number with range
bg: Число с диапазон

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
bg: Всички числени стойности (цели и не числа, със и без знак) може да бъдат ограничени до диапазон от стойности. Напр. цяло число може да бъде ограничено между -2 и 10.

note: Translators: do not forget the parenthesis, they are meaningful; summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: A custom type, here ‘(ii)’
bg: Друго, вид „(ii)“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: Dconf Editor lets you edit any settings type supported by GSettings, falling back on a string entry when it doesn’t have a better way to do. Here is a tuple of two 32-bit signed integers.
bg: Редакторът на Dconf поддържа всички видове на GSettings, а ако срещне нещо непознато, го третира като низ. Този пример е чифт 32 битови числа със знак.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: A string, type ‘s’
bg: Низ, вид „s“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: The string type could accept any utf8 string. Note that an empty string “''” is not the same as NULL (nothing); see also the “string-nullable” key.
bg: Видът низ може да приеме всяка стойност в UTF-8. Празният низ „''“ се различава от NULL (нищо), вж. „string-nullable“

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array, type ‘as’
bg: Низов масив, вид „as“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array contains any number of strings of whatever length. It may be an empty array, “[]”.
bg: Масивът от низове приема произволен брой низове с произволна дължина. Може и да е празен масив: „[]“.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: A nullable string, type ‘ms’
bg: Нулируем низ, вид „ms“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable string can take any string as value, including the empty string “''”, or can be NULL (nothing).
bg: GSettings позволява нулируеми видове, те са подобни на стандартните видове, но допускат и специална стойност „nothing“ (нищо). Нулируемият низ може да приема всяка стойност, включително и празен низ „''“, и NULL (нищо).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: A variant, type ‘v’
bg: Вариант, вид „v“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: Variants could be stored inside variants, and consequently as a GSettings type. Their representation use the XML brackets (‘<’ and ‘>’ characters, in a gschema file “&#60;” and “&#62;” respectively), with a parsable representation of their content inside. If unclear, the type can be given in the value with a prefix annotation like “@x” (where “x” is the type string) or “int64”. See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
bg: Вариантите може да са запазени в други варианти, а следователно и като видове на GSettings. Представянето им ползва счупените скоби на XML (знаците „<“ и „>“, които са представени като „&#60;“ и „&#62;“ във схеми), а съдържанието им трябва да може да се анализира. Когато се налага за яснота, видът може да се даде в стойността, анотиран с префикс като „@x“ (където „x“ е низът на името на вида) или „int64“. За повече информация вижте https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: A 1-choice enumeration
bg: Изброяване с единствена стойност

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: An enumeration could contain only one item, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
bg: Изброяване, което има само един вариант — това вероятно е грешка и Редакторът на Dconf ви предупреждава.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A 1-choice integer value
bg: Целочислена стойност с единствена възможност

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A range could limit an integer key to only allow one value, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
bg: Диапазонът може да е толкова тесен, че да допуска само една стойност, но това вероятно е грешка. Редакторът на Dconf извежда предупреждение в такъв случай.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: The empty tuple, type and value “()”
bg: Празна 𝑛-орка, вид и стойност: „()“

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: There’s an empty tuple type (called sometimes “triv”) that is a tuple with no content, and can only take “()” as value.
bg: Съществува видът празна 𝑛-орка, понякога се нарича „triv“ (тривиална), която представлява 𝑛-орка без съдържание и приема само стойността „()“.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual boolean value, defined by a relocatable schema.
bg: Стандартна булева стойност, дефинирана от преносима схема.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
bg: 32 битово число със знак, дефинирана от преносима схема.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict1
bg: Стандартен ключ от Conflict1 без конфликт

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. Non-conflicting keys should have no issues.
bg: Това е ключ за тестване на множество схеми в един и същ път с ключове в конфликт. Ключовете без конфликт не трябва да създават проблеми.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “1” that should give an error
bg: Ключ в конфликт със стандартна стойност „1“, чиято употреба трябва да извежда грешка

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different default value.
bg: Това е ключ за тестване на множество схеми в един и същ път с ключове в конфликт. Не може да се редактира, защото има ключове с несъвместими стандартни стойности.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict'
en: Conflicting key with no range that should give an error
bg: Ключ в конфликт, без диапазон, чиято употреба трябва да извежда грешка

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different range.
bg: Това е ключ за тестване на множество схеми в един и същ път с ключове в конфликт. Не може да се редактира, защото има ключове с несъвместими диапазони.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict'
en: A (simple) string conflicting key that should give a error
bg: Прост ключ с вид низ, чиято употреба трябва да извежда грешка

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different type.
bg: Това е ключ за тестване на множество схеми в един и същ път с ключове в конфликт. Не може да се редактира, защото има ключове с несъвместими видове.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict1 that should give a warning
bg: Ключ с конфликт от Conflict1, чиято употреба трябва да извежда предупреждение

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It can be edited, since the types are compatible, but it is still an issue.
bg: Това е ключ за тестване на множество схеми в един и същ път с ключове в конфликт. Може да се редактира, защото видовете на ключовете са съвместими, но дори наличието му е проблем.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict2
bg: Обикновен ключ от Conflict2 без конфликт

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “2” that should give an error
bg: Ключ с конфликт със стандартна стойност 2, чиято употреба трябва да извежда грешка

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: Conflicting key with range 0~5 that should give an error
bg: Ключ с конфликт със стойност в диапазона 0~5, чиято употреба трябва да извежда грешка

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: A nullable-string conflicting key that should give an error
bg: Ключ с конфликт от вид нулируем низ, чиято употреба трябва да извежда грешка

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict2 that should give a warning
bg: Ключове с конфликт от Conflict2, чиято употреба трябва да извежда предупреждение

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
bg: Извеждане на версията и спиране на програмата

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print relocatable schemas and exit
bg: Извеждане на преносимите схеми и спиране на програмата

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'; the option removes the initial "use at your own risks" dialog
en: Do not show initial warning
bg: Без първоначалното предупреждение

note: Translators: command-line text, description of the application in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Graphical interface for editing other applications settings.
bg: Графичен интерфейс за редактирането на настройките на програми.

note: Translators: command-line text, describes how the application proceeds for editing other applications settings, in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
bg: Използва API-то за gsettings в библиотеката glib (и др.)

note: Translators: command-line header description, see 'dconf-editor --help'
en: Arguments description:
bg: Описание на аргументите:

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: a folder path or a key path
bg: път към папка или ключ

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
bg: напр.: „/org/gnome/“ или „/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean“

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a schema with fixed path
bg: име на схема с постоянен път

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
bg: напр.: „ca.desrt.dconf-editor.Settings“

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'; no need to put your translation of "relocatable" between quotation marks, that's done in English to highlight why the option is called "RELOC_SCHEMA"
en: the name of a “relocatable” schema, without fixed path
bg: името на преносима схема, без постоянен път

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: see list with the “--list-relocatable-schemas” option
bg: може да видите списъка с опцията „--list-relocatable-schemas“

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the path where to map the relocatable schema
bg: път, в който да се пренасочи преносима схема

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
bg: напр.: „ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/„

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a key from the schema
bg: името на ключ от схема

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
bg: напр.: „bookmarks“ (отметки)

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas installed:
bg: Инсталирани са следните познати схеми:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas installed.
bg: Не са инсталирани познати схеми.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas skipped:
bg: Прескочени са следните познати схеми:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas skipped.
bg: Не са прескачани познати схеми.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
bg: Непознати схеми:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No unknown schemas.
bg: Няма непознати схеми.

note: Translators: command-line error message, when the user requests a specific path while there is already a window opened
en: Only one window can be opened for now.
bg: Засега само един прозорец може да е отворен.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor a b c d'
en: Cannot understand: too many arguments.
bg: ГРЕШКА: прекалено много аргументи.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor / a'
en: Cannot understand second argument in this context.
bg: ГРЕШКА: вторият аргумент е неподходящ в този контекст.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example /'
en: Cannot understand: slash character in second argument.
bg: ГРЕШКА: вторият аргумент не може да съдържа „/“.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example:a'
en: Schema path should start and end with a “/”.
bg: ГРЕШКА: Пътят на схемата трябва да започва и завършва с „/“.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor //'
en: Cannot understand: given path contains “//”.
bg: ГРЕШКА: даденият път съдържа „//“.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor "org example" a'
en: Cannot understand: space character in argument.
bg: ГРЕШКА: аргументът не трябва да съдържа интервал

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
bg: Копирано в буфера за обмен

note: Translators: about dialog text
en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
bg: Графичен визуализатор и редактор на вътрешните настройки на програмите.

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2010-2014 – Canonical Ltd
bg: Авторски права © 2010-2014 – Canonical Ltd

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2017-2018 – Davi da Silva Böger
bg: Авторски права © 2017-2018 – Davi da Silva Böger

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
bg: Авторски права © %u-%u — Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
bg: Страница в уикито на GNOME

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
bg: Относно Редактора за Dconf

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
bg: Прилагане

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
bg: Отмяна

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
bg: Прилагане на всичко

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
bg: Отмяна на всичко

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is no pending changes)
en: Quit mode
bg: Режим на спиране

note: Translators: hamburger menu entry, to enter in a special mode called "delay mode" where changes are not applied until validation
en: Enter delay mode
bg: Режим на забавено прилагане

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
bg: Прилагане на стандартните стойности върху видимите ключове

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, and all keys in subfolders
en: Reset view recursively
bg: Прилагане на стандартните стойности рекурсивно

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
bg: Предстои

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
bg: %s (изтрит ключ)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Relocatable'
en: Schema is relocatable, a path is needed.
bg: Схемата е преносима, необходим е път.

note: Translators: command-line startup warning
en: Startup mappings are disabled.
bg: Съответствията при стартиране са изключени.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Settings:/org/gnome/dconf-editor/'
en: Schema is not installed on given path.
bg: Схемата не е инсталирана в дадения път.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
bg: Непозната схема „%s“.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
bg: Благодарим, че ползвате Редактора на Dconf за управление на настройките!

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the warning text
en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
bg: Някои стойности и комбинации може да пречат на работата на програмите, затова внимавайте.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
bg: Ще внимавам.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
bg: Показване на това прозорче следващия път.

note: Translators: notification text, after a user Ctrl+Q keyboard action; same way to spell the shortcut as in the Settings application
en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
bg: Има още промени. Може да ги приложите и да спрете програмата с клавишната комбинация Shift+Ctrl+Q, а с Alt+F4 ги отменяте и спирате програмата.

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
bg: Папката „%s“ вече е празна.

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
bg: Ключът „%s“ е изтрит.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
bg: Ключът „%s“ липсва.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/empty/'; the %s is the folder path
en: There’s nothing in requested folder “%s”.
bg: Няма нищо в заявената папка „%s“.

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
bg: Изтрит ключ

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
bg: Стандартна стойност

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
bg: Действия

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
bg: Меню за отметки

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
bg: Отметка за пътя

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
bg: Изтриване на отметката за пътя

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
bg: Меню с действия

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F10 action
en: Path bar menu
bg: Меню за пътищата

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for moving to paths known by the headerbar
en: Path bar navigation
bg: Навигация чрез лентата за пътища

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
bg: Отваряне на кореновата папка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
bg: Отваряне на родителската папка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Down action; browse to the child of the current path displayed in the headerbar, if any
en: Open active direct child
bg: Отваряне на наследника на елемента в лентата за пътища

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Down action; browse to the complete path of the headerbar
en: Open active last child
bg: Отваряне на последния наследник на елемента в лентата за пътища

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
bg: Опции да търсене

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F action; opens search, searching everywhere
en: Toggle search
bg: Превключване на търсенето

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
bg: Търсене наново

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-F action; opens search, searching only from current folder
en: Toggle local search
bg: Превключване на локалното търсене

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Alt-F action; does the same thing as "Toggle local search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again, locally
bg: Търсене отново, локално

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
bg: Поставяне като търсене

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-V action; does the same thing as "Paste as search", but works even if an entry or textview is selected; entry hidden for now
en: Paste as search (force)
bg: Поставяне като търсене (принудително)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
bg: Редактиране на път

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-L action when browsing; opens search on parent path
en: Edit parent path
bg: Редактиране на родителския път

[ctx: shortcut window]
note: Translators: '/' key action when browsing; opens search on root path
en: Edit root path
bg: Редактиране на пътя до кореновата пъпка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Escape key action, when searching; cancels search
en: Browse keys tree
bg: Разглеждане на дървото с ключовете

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when browsing
en: Keys list actions
bg: Действия за изброяване на ключове

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
bg: Контекстно меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
bg: Предишен ред

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
bg: Следващ ред

[ctx: shortcut window]
note: Translators: entry disabled for now; Ctrl-I action, when browsing; displays information on selected folder
en: Toggle folder properties
bg: Превключване на свойствата на папката

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
bg: Ползване на стандартната стойност

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Return action, when browsing; does nothing if the selection is not a boolean key
en: Toggle boolean value
bg: Превключване на булева стойност

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when there are pending changes
en: Modifications list actions
bg: Списък с промени

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-I action if there are pending changes; the modifications list is either a popover, or an in-window panel
en: Toggle modifications list
bg: Превключване на списъка с промени

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/Enter keys action in the list of pending modifications; go to the key with pending modification
en: Open selected row key
bg: Отваряне на ключа на избрания ред

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
bg: Отмяна на промените

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
bg: Общи

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
bg: Извеждане на тази помощ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
bg: Относно

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
bg: Буфер за обмен

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
bg: Копиране на дескриптор

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
bg: Копиране на път

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
bg: Спиране на програмата

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q action; displays a notification if there are pending changes
en: Quit if there’s no pending changes
bg: Спиране на програмата, ако няма оставащи промени

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Q action
en: Apply pending changes and quit
bg: Прилагане на оставащите промени и спиране на програмата

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-F4 action
en: Dismiss pending changes and quit
bg: Отмяна на оставащите промени и спиране на програмата

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double or a 64-bit (signed or unsigned) key, if the key only allows a range of values and the written value is out of range
en: Given value is out of range.
bg: Стойността е извън диапазона на позволените стойности.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon (if using an entry) or text displayed under the text view (if using a text view) when editing the value of a key, if the written text cannot be parsed regarding to the key's value type
en: This value is invalid for the key type.
bg: Тази стойност не съответства на вида на ключа.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as double.
bg: Неуспешен анализ като число с повишена точност.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a signed 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as 64-bit integer.
bg: Неуспешен анализ като 64 битово число.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of an unsigned 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
bg: Неуспешен анализ като 64 битово число без знак.

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
bg: Към „%s“

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
bg: Търсене в папката „%s“

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing at root path
en: Open path entry
bg: Отваряне на път

note: Translators: last item of the keys list displayed during a local search
en: Search everywhere
bg: Търсене навсякъде

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
bg: Копиране

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
bg: Промяна…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
bg: Ползване на стандартната стойност

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
bg: Подробности…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
bg: Отмяна на промяна

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
bg: Изтриване на ключ

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
bg: Към този път

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
bg: Отваряне

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
bg: Търсене

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
bg: Отваряне на родителската папка

note: Translators: "reset recursively" action in the right-click menu on a folder
en: Reset recursively
bg: Рекурсивна отмяна

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
bg: Без изтриване

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
bg: Без промяна

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
bg: Манипулатор на D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
bg: Път към обект на D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
bg: Масив от пътища към обекти на D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
bg: Сигнатура на D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
bg: манипулатор на D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
bg: път към обект на D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
bg: масив от пътища към обекти на D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
bg: сигнатура на D-Bus

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 16-bit integer
bg: 16 битово цяло число със знак

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 16-bit integer
bg: 16 битово цяло число без знак

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 32-bit integer
bg: 32 битово цяло число със знак

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 32-bit integer
bg: 32 битово цяло число без знак

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 64-bit integer
bg: 64 битово цяло число със знак

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 64-bit integer
bg: 64 битово цяло число без знак

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Boolean
bg: Булева стойност

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: boolean
bg: булева стойност

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
bg: Низ

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string
bg: низ

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
bg: Низов масив

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string array
bg: Низов масив

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
bg: Изброяване

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: enumeration
bg: изброяване

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
bg: Флагове

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
bg: флагове

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
bg: Двойна точност

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: double
bg: двойна точност

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this
en: Integer
bg: Цяло число

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: integer
bg: цяло число

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Variant
bg: Вариант

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: variant
bg: вариант

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Empty tuple
bg: празна 𝑛-орка

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: empty tuple
bg: празна 𝑛-орка

note: Translators: placeholder text of the list of pending modifications, displayed when the user is in delayed mode but has no pending modifications
en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
bg: Режимът за забавено прилагане
    на промените е включен, но
    няма предстоящи промени

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the second is "Select"
en: Rule all
bg: Всички

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the first is "Rule all"
en: Select
bg: Избиране

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user tries to reset keys from/for a folder that has nothing to reset
en: Nothing to reset.
bg: Няма промени за отмяна.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
bg: Неправилна стойност.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with the "always confirm explicit" behaviour)
en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
bg: Тази промяна ще бъде отменена, ако затворите изгледа без да я приложите.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with default "always confirm implicit" behaviour notably)
en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
bg: Тази промяна ще бъде приложена, ако заявите това или затворите изгледа.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; displayed if there are no pending changes, to document what is the "delay mode".
en: Changes will be delayed until you request it.
bg: Прилагането на промените изчаква командата ви за това.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "gsettings" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
bg[0]: Едно действие по gsettings е забавено.
bg[1]: %u действия по gsettings са забавени.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "dconf" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
bg[0]: 1 действие по dconf е забавено.
bg[1]: %u действия по dconf са забавени.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
bg[0]: Едно действие по gsettings
bg[1]: %u действия по gsettings

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; second part (and end) of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", so: * the space before the "and" is probably wanted, if you keeped the "%s%s" translation as-is, and * the "delayed" refers to both the gsettings and dco
en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
bg[0]:  и едно действие по dconf са забавени.
bg[1]:  и %u действия по dconf са забавени.

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
bg: Затваряне на търсенето

note: Translators: accessible description of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search results
bg: Затваряне на резултатите от търсенето

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
bg: Опресняване на резултатите от търсенето

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
bg: Търсене на ключове

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/warning-similar'
en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
bg: Ключът е дефиниран и се ползва от повече от една схема. Това може да доведе до проблеми. Ако го редактирате, вие си поемате риска.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/type-conflict'
en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
bg: Ключът е дефиниран и се ползва от повече от една схема по несъвместим начин. Няма правилен начин да работите със стойността му.

note: Translators: warning text of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
bg: Липсва схема — тя трябва да дефинира как се ползват ключовете, а Dconf не може да открие такава. Ако програмата, която е ползвала ключа, е деинсталирана или ключът е остарял и не се ползва, може да го изтриете.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
bg: Това изброяване позволява само една стойност. Най-вероятно това е грешка в програмата, която е инсталирала схемата. Подайте доклад за грешка към програмата.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
bg: Този целочислен ключ приема само една стойност. Най-вероятно това е грешка в програмата, която е инсталирала схемата. Подайте доклад за грешка към програмата.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: This key has a special “empty tuple” type. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
bg: Ключът е със специална стойност — празна 𝑛-орка. Най-вероятно това е грешка в програмата, която е инсталирала схемата. Подайте доклад за грешка към програмата.

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
bg: Име

note: Translators: field description when displaying key properties; the key can be defined by a schema or by the dconf engine
en: Defined by
bg: Дефинирано от

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
bg: Схема

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
bg: Обобщение

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
bg: Описание

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
bg: Вид

note: Translators: field description when displaying key properties; specific name of the datatype of the key ("Signed 32-bit integer" for example)
en: Type name
bg: Име на вид

note: Translators: field description when displaying key properties; technical code of the datatype of the key ("q" for uint16, "b" for boolean, etc.)
en: Type code
bg: Код на вид

note: Translators: field description when displaying key properties; if the numeral key has a minimum or a maximum set
en: Forced range
bg: Принудителен диапазон

note: Translators: field description when displaying key properties; the minimum value a numeral key can take
en: Minimum
bg: Минимум

note: Translators: field description when displaying key properties; the maximum value a numeral key can take
en: Maximum
bg: Максимум

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
bg: Стандартно

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
bg: Текуща стойност

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
bg: Ползване на стандартната стойност

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
bg: Друга стойност

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
bg: Липсва обобщение

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
bg: Липсва описание

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
bg: Да

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: No
bg: Не

note: Translators: field content when displaying key properties; displayed instead of the value, in case of conflicting keys
en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
bg: Има няколко различни дефиниции на ключа. Получаването на стойност е безсмислено и ще доведе до проблеми.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "double"
en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
bg: За десетична запетая ползвайте „.“ и не ползвайте разделител за хилядите. Може да ползвате и научен запис като „X.Ye+Z“л

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "variant" (or of a type composed with a variant)
en: Variants content should be surrounded by XML brackets (‘<’ and ‘>’). See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
bg: Съдържанието на вариантите трябва да е заобградено от счупените скоби на XML („<“ и „>“). Вижте документацията на https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type" and with a string type (or similar); neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
bg: Използвайте ключовата дума „nothing“ (нищо), за да зададете нулируем вид (с име, започващо с „m“) да е с липсваща стойност. Низовете, сигнатурите и пътищата към обекти трябва да са в кавички.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a string type (or similar)
en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
bg: Низовете, сигнатурите и пътищата към обекти трябва да са в кавички.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type"; neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is nullable.
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
bg: Използвайте ключовата дума „nothing“ (нищо), за да зададете нулируем вид (с име, започващо с „m“) да е с липсваща стойност.

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
bg: Изтрит ключ.

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on large windows ("conflict" is used on small windows)
en: conflicting keys
bg: ключове с конфликт

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on small windows ("conflicting keys" is used on large windows)
en: conflict
bg: конфликт

note: Translators: "subtitle" in the keys list of a key not defined by a schema; keys defined by a schema have in place a summary describing the key use
en: No schema found
bg: Липсва схема

note: Translators: means that the key has been erased; used on large windows ("erased" is used on small windows)
en: key erased
bg: изтрит ключ

note: Translators: means that the key has been erased; used on small windows ("key erased" is used on large windows)
en: erased
bg: изтрит

note: Translators: displayed on small windows; indicates the data type of the key (the %s is the variant type code)
en: type “%s”
bg: вид „%s“

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
bg: %s (локални ключове)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the following non-defined keys are installed at the path where the search has started
en: Local keys not defined by a schema
bg: Локалните ключове не са дефинирани от схема

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Keys not defined by a schema
bg: Ключовете не са дефинирани от схема

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
bg: Подпапки

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
bg: Други действия

note: Translators: placeholder text of the search list when there's no search results (not used in current design)
en: No matches
bg: Няма съвпадения

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
bg: Папки

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
bg: В този път няма ключове

note: Translators: the boolean "true" value; capitalized (if that makes sense)
en: True
bg: Истина

note: Translators: the boolean "false" value; capitalized (if that makes sense)
en: False
bg: Лъжа

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
bg: Нищо

note: Translators: the boolean "true" value; non capitalized (if that makes sense)
en: true
bg: истина

note: Translators: the boolean "false" value; non capitalized (if that makes sense)
en: false
bg: лъжа

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
bg: нищо (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
bg: нищо

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema has a fixed path (it is not relocatable)
en: Schema with path
bg: Схема с път

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema is relocatable (it has not a fixed path)
en: Relocatable schema
bg: Преносима схема

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
bg: Ядро на Dconf
