dconf master - en to ca translation catalogue (386 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: About
ca: Quant a

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
ca: Crèdits

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
ca: Llicència Pública General de GNU
    versió 3 o posterior

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
ca: Creadors

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
ca: Equip de traducció

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
ca: Copia el camí actual

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
ca: Mostra propietats

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
ca: Pausa el mode nocturn

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
ca: Torna a usar el mode nocturn

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
ca: Usa el mode nocturn

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
ca: Accions

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
ca: Accions actuals de visualització

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres de teclat

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
ca: Adreces d'interès

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
ca: Amaga les adreces d'interès

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
ca: Suprimeix l'adreça d'interès

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
ca: Adreça d'interès

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
ca: Mostra les adreces d'interès

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
ca: Les adreces d'interès
    s'afegiran aquí

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
ca: Usa

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
ca: Edita

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
ca: La ubicació s'ha afegit a les adreces d'interès

note: Translators: accessible description of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Toggle to bookmark this location
ca: Commuta per a afegir aquesta ubicació a les adreces d'interès

note: Translators: text that might appear in the bookmarks popover in place of the switch and its label
en: The bookmarks list is not editable.
ca: La llista d'adreces d'interès no és editable.

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
ca: Gestioneu les vostres adreces d'interès

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
ca: Afegeix aquesta cerca a les adreces d'interès

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
ca: Afegeix aquesta ubicació a les adreces d'interès

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
ca: Propietats

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
ca: Les preferències d'ordenació han canviat. Voleu refrescar la vista?

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
ca: Refresca

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
ca: Les preferències d'ordenació han canviat. Voleu tornar a carregar la vista?

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
ca: Actualitza

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
ca: Les preferències d'ordenació han canviat. Voleu tornar a carregar la vista?

note: Translators: command-line message, when the user uses the backward/forward buttons of the mouse
en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
ca: El mateix botó del ratolí es configura per a anar endavant i endarrere. No facis res.

en: Dconf Editor
ca: Editor del dconf

en: A graphical tool for editing the dconf database
ca: Una eina gràfica per a editar la base de dades del dconf

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
ca: L'editor del dconf és una eina que permet l'edició directa de la configuració de la base dades del dconf. Això és útil quan es desenvolupen aplicacions que usen aquestes configuracions.

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
ca: L'edició directa de la vostra configuració és una característica avançada i pot causar que les aplicacions no funcionin correctament.

en: Browse the keys used by installed applications
ca: Navegueu per les claus usades per les aplicacions instal·lades

en: Read keys descriptions and edit their values
ca: Llegiu les descripcions de les claus i editeu els seus valors

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
ca: Editor del dconf

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
ca: Editor de configuracions per al dconf

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
ca: Editeu directament la base de dades de configuració

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
ca: paràmetres;configuració;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
ca: Un senyalador per a seguir la llum nocturna del sistema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
ca: Usa el paràmetre llum nocturna de GNOME per a activar el mode nocturn.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
ca: L'amplada de la finestra

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
ca: L'amplada de la finestra principal, en píxels.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
ca: L'alçada de la finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
ca: L'alçada de la finestra principal, en píxels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
ca: Un senyalador per a habilitar el mode maximitzat

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
ca: Si és «true» (cert), la finestra principal s'inicia maximitzada.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/restore-view'
en: A flag to restore the last view
ca: Un senyalador per a restaurar l'última visualització

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
ca: Si és «true», l'editor del dconf intenta a l'inici navegar al camí descrit a la clau «saved-view».

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/saved-pathbar-path'
en: A path to restore the pathbar state
ca: Un camí per a restaurar l'estat de la barra de camins

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, and if the path requested at startup is a parent path of this one, Dconf Editor tries to restore the pathbar state at this path.
ca: Si la clau «restore-view» s'ha establert a «true»,i si el camí sol·licitat a l'inici és el camí pare d'aquest, l'Editor de Dconf intentarà restaurar l'estat de la barra de camins en aquest camí.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/saved-view'
en: A path to restore the last view
ca: Un camí per a restaurar l'última visualització

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to this path.
ca: Si la clau «restore-view» s'ha establert a «true», l'editor del dconf intenta a l'inici navegar a aquest camí.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/show-warning'
en: Show initial warning
ca: Mostra l'advertiment inicial

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: If “true”, Dconf Editor opens a popup when launched reminding the user to be careful.
ca: Si és «true», l'editor del dconf obre una finestra emergent quan s'inicia que recorda a l'usuari que vagi amb compte.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/small-keys-list-rows'
en: A flag to enable small rows for keys list
ca: Un senyalador per a habilitar files petites per a la llista de claus

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: If “true”, the keys list use smaller rows.
ca: Si «true», la llista de tecles usa files més petites.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/behaviour'
en: Change the behaviour of a key value change request
ca: Canvia el comportament d'una petició de canvi de valor de clau

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: The “unsafe” value is discouraged: for keys that have a non-special-cased type, it updates the key value each time something changes in the entry, so including intermediate states. The “safe” value asks for confirmation in these cases, but allows instant changes for booleans and nullable booleans, enums and flags. The “always-confirm-implicit” and “always-confirm-explicit” values always asks for confirmation, but the first applies the change if you change path whereas the second dismiss it. The “always-delay” value adds each change in delay mode, allowing to apply multiple keys at once.
ca: Es descoratja el valor «unsafe»: per a les claus que tenen un tipus entubat no especial, actualitza el valor de la clau cada cop que quelcom canvia a l'entrada, o sigui incloent estats intermedis. El valor «safe» demana confirmació en aquests casos, però permet canvis instantanis per a booleans i booleans anul·lables, enums i senyaladors. Els valors «always-confirm-implicit» i «always-confirm-explicit» sempre demanen confirmació, però el primer aplica el canvi si canvieu el camí mentre que el segon el descarta. El valor «always-delay» afegeix cada canvi en mode de retardament, permetent aplicar claus múltiples de forma immediata.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/sort-case-sensitive'
en: A flag to sort keys list case-sensitively
ca: Un senyalador per a ordenar la llista de claus distingint entre majúscules i minúscules

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: GSettings doesn’t allow keys to use upper-case in their names, but installation paths of schemas can. If “true”, the keys list is sorted case-sensitively, with in usual order upper-case folders first.
ca: GSettings no permet que les claus utilitzin majúscules als noms, però els camins d'instal·lació d'esquemes sí que poden fer-ho. Si «cert», la llista de claus s'ordena distingint entre majúscules i minúscules, amb l'ordre usual de les carpetes en majúscula primer.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
ca: Useu els esdeveniments «Enrere» i «Avant» del botó del ratolí

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
ca: Per als usuaris amb ratolins que tenen els botons «Endavant» i «Endarrere» aquesta clau determinarà si es pren alguna acció dins de la finestra del navegador quan es prem una.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
ca: Botó del ratolí per a activar l'ordre «Endarrere» a la finestra del navegador

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ca: Per als usuaris amb ratolins que tenen els botons «Endavant» i «Endarrere» aquesta clau establirà quin botó activarà l'ordre «Endarrere» en una finestra del navegador. El rang de valors possibles és entre 6 i 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
ca: Botó del ratolí per a activar l'ordre «Endavant» a la finestra del navegador

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ca: Per als usuaris amb ratolins que tenen els botons «Endavant» i «Endarrere» aquesta clau establirà quin botó activarà l'ordre «Endavant» en una finestra del navegador. El rang de valors possibles és entre 6 i 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/refresh-settings-schema-source'
en: A flag to check for added or removed schemas
ca: Una bandera per a comprovar esquemes afegits o trets

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: Dconf Editor can monitor if schemas are added or removed from the multiple possible locations. That’s done by checking every three seconds if the schemas list has changed. As this way to do is suboptimal, this function can be disabled by setting this flag to “false”. Note that this option will be removed when a better way to do things is found.
ca: L'editor de Dconf pot supervisar si els esquemes s'afegeixen o treuen de les múltiples ubicacions possibles. Això es fa comprovant cada tres segons si la llista d'esquemes ha canviat. Com que aquesta forma de fer és poc òptima, aquesta funció es pot desactivar establint aquesta bandera com a «falsa». Tingueu en compte que aquesta opció s'eliminarà quan es trobi una millor manera de fer les coses.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Enabled relocatable schema mapping facilities
ca: S'han habilitat les funcionalitats de mapatge d'esquemes reubicables

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Flags for the relocatable schemas mapping facilities. “User” enables mappings defined by the “relocatable-schemas-user-paths” key; “Built-in” enables well-known mappings hardcoded into Dconf Editor; “Internal” is reserved for Dconf Editor own mappings; “Startup” is for mapping a relocatable schema from the command-line.
ca: Banderes per a les instal·lacions de mapatge d'esquemes reubicables. L'«Usuari» permet mapatges definits per la clau «relocatable-schemas-user-paths»; «Built-in» permet els mapatges coneguts que s'hagin codificat en l'Editor de Dconf; «Intern» està reservat per als mapatges propis de l'editor Dconf; «Startup» és per mapatges d'esquemes reubicables des de la línia d'ordres.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: Mapping of paths to manually associated schemas
ca: Mapatge de camins per esquemes associats manualment

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: A dictionary that maps schema IDs with path specifications. It is used to allow the user to associate a relocatable schema to certain paths. Path specifications may contain wildcards in the form of empty segments (e.g. /ca/desrt/dconf-editor//), defining possibly multiple paths. The same schema ID may be associated with multiple path specifications.
ca: Un diccionari que mapeja identificadors d'esquema amb especificacions de camí. S'utilitza per a permetre a l'usuari associar un esquema reubicable a certs camins. Les especificacions de camí poden contenir comodins en forma de segments buits (p. ex. /ca/desrt/dconf-editor//), que defineixen múltiples camins possibles. El mateix identificador d'esquema pot estar associat amb especificacions de camí múltiples.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/use-shortpaths'
en: A flag for skipping unnecessary subfolders
ca: Un senyalador per a ometre subcarpetes innecessàries

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: When a folder only contains one subfolder and no keys, Dconf Editor can jump to that subfolder directly. This flag enables that behaviour.
ca: Quan una carpeta només conté una subcarpeta i no hi ha claus, l'Editor de Dconf pot saltar directament a aquesta subcarpeta. Aquest senyalador habilita aquest comportament.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/bookmarks'
en: A list of bookmarked paths
ca: Una llista de camins afegits a les adreces d'interès

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
ca: Conté tots els camins afegits per l'usuari a les adreces d'interès en forma de matriu de cadenes de caràcters.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/small-bookmarks-rows'
en: A flag to enable small rows for bookmarks list
ca: Un senyalador per a habilitar files petites a la llista de marcadors

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
ca: Si «true», la llista de marcadors usa files més petites.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/boolean' editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf- editor/relocatable-* settings)
en: A boolean, type ‘b’
ca: Un booleà, tipus «b»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/boolean'
en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
ca: Els booleans poden prendre dos valors, «true» o «false».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/boolean-nullable'
en: A nullable boolean, type ‘mb’
ca: Un booleà anul·lable, tipus «mb»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/boolean-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable boolean can only take three values, “true”, “false” and “nothing”.
ca: El GSettings permet tipus anul·lables, que són similars a altres tipus però poden prendre un valor «nothing». Un booleà anul·lable pot prendre sols tres valors, «true», «false» i «nothing».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/byte'
en: A byte (unsigned), type ‘y’
ca: Un byte (sense signe), tipus «y»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/byte'
en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
ca: Un valor byte és un enter entre 0 i 255. Pot usar-se per a passar caràcters a altres llocs.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/bytestring'
en: A bytestring, type ‘ay’
ca: Un bytestring, tipus «ay»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/bytestring'
en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
ca: El tipus bytestring s'usa en general per a passar cadenes de caràcters que poden ser utf8 no vàlid a altres llocs. En aquest cas la convenció és que el caràcter nul terminador s'hauria d'incloure com l'últim caràcter de la matriu.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/bytestring-array'
en: A bytestring array, type ‘aay’
ca: Una matriu bytestring, tipus «aay»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/bytestring-array'
en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
ca: Aquest és el tipus d'una matriu de bytestrings. El tipus bytestring s'usa en general per a passar cadenes de caràcters que poden no ser vàlides en utf8.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dbus-handle'
en: A D-Bus handle type, type ‘h’
ca: Un tipus de gestor D-Bus, tipus «h»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dbus-handle'
en: The handle type is a 32-bit signed integer value that is, by convention, used as an index into an array of file descriptors that are sent alongside a D-Bus message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
ca: El tipus de gestor és un enter amb signe de 32-bit que s'usa, per convenció, com un índex cap a una matriu de descriptors de fitxers que s'envien conjuntament amb un missatge D-Bus. Si no esteu interactuant amb D-Bus, aleshores no hi ha cap raó per a usar aquest tipus.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dbus-object-path'
en: A D-Bus object path, type ‘o’
ca: Un camí d'objecte D-Bus, tipus «o»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dbus-object-path'
en: An object path is used to identify D-Bus objects at a given destination on the bus. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
ca: Un camí d'objecte s'usa per a identificar objectes D-Bus a una destinació donada al bus. Si no esteu interactuant amb el D-Bus, aleshores no hi ha cap raó per a usar aquest tipus.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
ca: Una matriu de camins d'objectes D-Bus, tipus «ao»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: An object path array could contain any number of object paths (including none: “[]”). If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
ca: Una matriu de camins d'objectes podria contenir qualsevol nombre de camins d'objectes (incloent-hi cap: «[]»). Si no esteu interactuant amb el D-Bus, aleshores no hi ha cap raó per a usar aquest tipus.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature, type ‘g’
ca: Una signatura D-Bus, tipus «g»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
ca: Una signatura D-Bus és una cadena usada com a signatura de tipus per a un mètode o missatge del D-Bus. Si no esteu interactuant amb el D-Bus, aleshores no hi ha cap raó per a usar aquest tipus.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
ca: Una entrada de diccionari del tipus «{ss}»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). A dictionary entry is one such mapping.
ca: Un diccionari assigna valors d'un tipus bàsic a un altre valor (de qualsevol tipus). Una entrada de diccionari és una d'aquestes assignacions.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dictionary'
en: A “vardict”, type ‘a{sv}’
ca: Un «vardict» del tipus «a{sv}»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/dictionary'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). One simple use case is to map strings to variants.
ca: Un diccionari assigna valors d'un tipus bàsic a un altre valor (de qualsevol tipus). Un cas d'ús simple és assignar cadenes a variants.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/double'
en: A double, type ‘d’
ca: Un doble, tipus «d»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/double'
en: A double value could represent any real number.
ca: Un valor doble podria representar qualsevol nombre real.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/enumeration'
en: A 5-choices enumeration
ca: Una enumeració de 5 eleccions

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/enumeration'
en: Enumerations could be done either with the “enum” attribute, or with a “choices” tag.
ca: Les enumeracions es poden fer tant amb un atribut «enum», o amb un senyalador «choices».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/flags' editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf- editor/relocatable-* settings)
en: Flags: choose-colors-you-love
ca: Senyaladors: choose-colors-you-love

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/flags' editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf- editor/relocatable-* settings)
en: Flags could be set by the “enum” attribute.
ca: Els senyaladors es podrien establir amb l'atribut «enum».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-16-signed'
en: A short integer, type ‘n’
ca: Un enter curt, tipus «n»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-16-signed'
en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
ca: Un enter amb signe de 16bit. Vegeu també la clau «integer-16-unsigned».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: An unsigned short integer, type ‘q’
ca: Un enter curt sense signe, tipus «q»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
ca: Un enter sense signe de 16bit. Vegeu també la clau «integer-16-signed».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-32-signed' editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf- editor/relocatable-* settings)
en: An usual integer, type ‘i’
ca: Un enter usual, tipus «i»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-32-signed'
en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
ca: Un enter amb signe de 32bit. Vegeu també la clau «integer-32-unsigned».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: An unsigned usual integer, type ‘u’
ca: Un enter usual sense signe, tipus «u»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
ca: Un enter sense signe de 32bit. Vegeu també la clau «integer-32-signed».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-64-signed'
en: A long integer, type ‘x’
ca: Un enter llarg, tipus «x»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-64-signed'
en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
ca: Un enter amb signe de 64bit. Vegeu també la clau «integer-64-unsigned».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: An unsigned long integer, type ‘t’
ca: Un enter llarg sense signe, tipus «t»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
ca: Un enter sense signe de 64bit. Vegeu també la clau «integer-64-signed».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/number-with-range'
en: A number with range
ca: Un nombre amb rang

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/number-with-range'
en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
ca: Cada configuració de numeral (enters i enters sense signe de qualsevol tipus, a més dels dobles) es podrien limitar a un rang personalitzat de valors. Per exemple, aquest enter podria prendre sols un valor entre -2 i 10.

note: Translators: do not forget the parenthesis, they are meaningful; summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: A custom type, here ‘(ii)’
ca: Un tipus personalitzat, aquí «(ii)»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/pair-of-integers'
en: Dconf Editor lets you edit any settings type supported by GSettings, falling back on a string entry when it doesn’t have a better way to do. Here is a tuple of two 32-bit signed integers.
ca: L'editor del dconf us deia editar tots els tipus de paràmetres de configuració amb suport del GSettings, recorrent a una entrada de cadena de caràcters quan no té una manera millor de fer-ho. Aquí hi ha una tupla de dos enters amb signe de 32-bit.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/string'
en: A string, type ‘s’
ca: Una cadena, tipus «s»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/string'
en: The string type could accept any utf8 string. Note that an empty string “''” is not the same as NULL (nothing); see also the “string-nullable” key.
ca: El tipus de cadena podria acceptar qualsevol cadena de caràcters utf8. Noteu que una cadena buida «''» no és el mateix que NULL (res); vegeu també la clau «string-nullable».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/string-array'
en: A string array, type ‘as’
ca: Una matriu de cadena, tipus «as»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/string-array'
en: A string array contains any number of strings of whatever length. It may be an empty array, “[]”.
ca: Una matriu de cadena conté qualsevol nombre de cadenes de caràcters de qualsevol longitud. Pot ser una matriu buida, «[]».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/string-nullable'
en: A nullable string, type ‘ms’
ca: Una cadena anul·lable, «ms»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/string-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable string can take any string as value, including the empty string “''”, or can be NULL (nothing).
ca: El GSettings permet tipus anul·lables, que són similars a altres tipus però podrien prendre un valor «nothing». Una cadena anul·lable pot prendre qualsevol cadena com a valor, incloent-hi la cadena de caràcters buida «''», o pot ser NULL (res).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/variant'
en: A variant, type ‘v’
ca: Una variant del tipus «v»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/variant'
en: Variants could be stored inside variants, and consequently as a GSettings type. Their representation use the XML brackets (‘<’ and ‘>’ characters, in a gschema file “&#60;” and “&#62;” respectively), with a parsable representation of their content inside. If unclear, the type can be given in the value with a prefix annotation like “@x” (where “x” is the type string) or “int64”. See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
ca: Les variants han d'emmagatzemar-se dins de variants, i en conseqüència com tipus GSettings . La seva representació usa els claudàtors XML (caràcters «<» and «>» en un fitxer gschema «&#60;» i «&#62;» respectivament), amb una representació analitzable del contingut interior. Si no està clar, el tipus pot donar al valor amb una anotació de prefix com «@x» (on «x» és un tipus de cadena) o «int64». Mireu per una documentació més completa https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html  .

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/weird-enum'
en: A 1-choice enumeration
ca: Una enumeració d'una elecció

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/weird-enum'
en: An enumeration could contain only one item, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
ca: Una enumeració pot contenir sols un element, però això és probablement un error. El Dconf Editor us adverteix en aquest cas.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/weird-range'
en: A 1-choice integer value
ca: Un valor enter d'una elecció

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/weird-range'
en: A range could limit an integer key to only allow one value, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
ca: Un interval podria limitar una clau entera a permetre només un valor, però això és probablement un error. El Dconf Editor us adverteix en aquest cas.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/weird-triv'
en: The empty tuple, type and value “()”
ca: La tupla buida, tipus i valor «( )»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/weird-triv'
en: There’s an empty tuple type (called sometimes “triv”) that is a tuple with no content, and can only take “()” as value.
ca: Aquesta és un tipus de tupla buida (anomenat a vegades «triv») que és una tupla sense contingut, per això sols pots prendre el valor «()».

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf- editor/relocatable-* settings)
en: An usual boolean value, defined by a relocatable schema.
ca: Com el valor booleà usual, definit per l'esquema reubicable.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf- editor/relocatable-* settings)
en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
ca: Un enter i amb signe de 32 bits, definit per l'esquema reubicable.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict1
ca: Una clau normal no conflictiva de Conflict1

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key' editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. Non-conflicting keys should have no issues.
ca: Aquesta clau és una prova per a esquemes múltiples al mateix camí que claus conflictives. Les claus no conflictives no han de tindre problemes.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “1” that should give an error
ca: La clau conflictiva per defecte a «1» que ha de donar un error

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict' editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different default value.
ca: Aquesta clau és una prova per a esquemes múltiples en el mateix camí amb claus conflictives. No s'ha de poder editar com una clau assignada al mateix camí amb un valor predeterminat diferent.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict1 range-conflict'
en: Conflicting key with no range that should give an error
ca: La clau conflictiva sense rang ha de donar un error

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict1 range-conflict' editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different range.
ca: Aquesta clau és una prova per a esquemes múltiples en el mateix camí amb claus conflictives. No s'ha de modificar com una clau assignada al mateix camí, ja que té un rang diferent.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict1 type-conflict'
en: A (simple) string conflicting key that should give a error
ca: Una clau que entra en conflicte amb una cadena simple que ha de donar error

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict1 type-conflict' editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different type.
ca: Aquesta clau és una prova per a esquemes múltiples en el mateix camí amb claus conflictives. No s'ha de modificar com una clau assignada al mateix camí, ja que té un tipus diferent.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict1 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict1 that should give a warning
ca: Clau conflictiva de Conflict1 que ha de donar una advertència

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict1 warning-similar' editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It can be edited, since the types are compatible, but it is still an issue.
ca: Aquesta clau és una prova per esquemes múltiples al mateix camí amb claus conflictives. Es pot editar, ja que els tipus són compatibles, però és encara un problema.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict2
ca: Una clau no conflictiva de Conflict2

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “2” that should give an error
ca: Clau conflictiva per defecte a «2» que ha de donar un error

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: Conflicting key with range 0~5 that should give an error
ca: Clau conflictiva amb rang 0~5 que ha de donar un error

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: A nullable-string conflicting key that should give an error
ca: Una cadena anul·lable que entra en conflicte amb una clau que ha de donar error

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf- editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict2 that should give a warning
ca: Clau conflictiva de Conflict2 que ha de donar una advertència

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
ca: Mostra la versió de llançament i surt

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print relocatable schemas and exit
ca: Mostra els esquemes que es poden canviar de lloc i surt

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'; the option removes the initial "use at your own risks" dialog
en: Do not show initial warning
ca: No mostris l'advertiment inicial

note: Translators: command-line text, description of the application in 'dconf- editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Graphical interface for editing other applications settings.
ca: Una interfície gràfica per a editar altres paràmetres d'aplicacions.

note: Translators: command-line text, describes how the application proceeds for editing other applications settings, in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
ca: Usa l'API de gsettings de la biblioteca glib, entre d'altres.

note: Translators: command-line header description, see 'dconf-editor --help'
en: Arguments description:
ca: Descripció dels arguments:

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: a folder path or a key path
ca: Un camí a la carpeta o un camí a la clau

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
ca: Exemple: «/org/gnome/» o «/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean»

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a schema with fixed path
ca: El nom de l'esquema amb el camí fixat

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
ca: Exemple: «ca.desrt.dconf-editor.Settings»

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'; no need to put your translation of "relocatable" between quotation marks, that's done in English to highlight why the option is called "RELOC_SCHEMA"
en: the name of a “relocatable” schema, without fixed path
ca: El nom de l'esquema «reubicable» amb el camí sense fixar

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: see list with the “--list-relocatable-schemas” option
ca: Mireu la llista amb l'opció «--list-relocatable-schemas»

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the path where to map the relocatable schema
ca: el camí on mapejar l'esquema reubicable

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
ca: Exemple: «ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/»

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a key from the schema
ca: El nom d'una clau de l'esquema

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
ca: Exemple: «Adreces d'interès»

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas installed:
ca: Esquemes coneguts instal·lats:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas installed.
ca: Esquemes sense conèixer instal·lats.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas skipped:
ca: Esquemes coneguts omesos:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas skipped.
ca: Esquemes sense conèixer omesos.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
ca: Esquemes sense conèixer:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No unknown schemas.
ca: Esquemes no desconeguts.

note: Translators: command-line error message, when the user requests a specific path while there is already a window opened
en: Only one window can be opened for now.
ca: Sols es pot obrir una finestra per ara.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor a b c d'
en: Cannot understand: too many arguments.
ca: No es pot entendre: massa arguments.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor / a'
en: Cannot understand second argument in this context.
ca: No s'entén el segon argument en aquest context.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example /'
en: Cannot understand: slash character in second argument.
ca: No s'entén: caràcter barra al segon argument.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example:a'
en: Schema path should start and end with a “/”.
ca: El camí a l'esquema ha de començar i acabar amb «/».

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor //'
en: Cannot understand: given path contains “//”.
ca: No s'entén: el camí donat conté «//».

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor "org example" a'
en: Cannot understand: space character in argument.
ca: No s'entén: caràcter espai en l'argument.

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
ca: S'ha copiat al porta-retalls

note: Translators: about dialog text
en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
ca: Un visualitzador gràfic i editor de paràmetres interns d'aplicacions.

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2010-2014 – Canonical Ltd
ca: Copyright © 2010-2014 - Canonical Ltd

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2017-2018 – Davi da Silva Böger
ca: Copyright © 2017-2018 - Davi da Silva Böger

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
ca: Pàgina de la wiki GNOME

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
ca: Quant a l'editor del dconf

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
ca: Aplica

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
ca: Descarta

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three- dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
ca: Aplica-ho tot

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three- dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
ca: Descarta-ho tot

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three- dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is no pending changes)
en: Quit mode
ca: Surt del mode

note: Translators: hamburger menu entry, to enter in a special mode called "delay mode" where changes are not applied until validation
en: Enter delay mode
ca: Entra en mode de retardament

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
ca: Restableix les claus visibles

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, and all keys in subfolders
en: Reset view recursively
ca: Restableix recursivament la vista

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
ca: Pendent

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
ca: %s (clau suprimida)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Relocatable'
en: Schema is relocatable, a path is needed.
ca: L'esquema es pot canviar de lloc, cal posar un camí.

note: Translators: command-line startup warning
en: Startup mappings are disabled.
ca: Els mapatges inicials estan deshabilitats.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Settings:/org/gnome/dconf-editor/'
en: Schema is not installed on given path.
ca: L'esquema no està instal·lat al camí donat.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
ca: Esquema desconegut «%s».

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
ca: Gràcies per a usar l'editor del Dconf per a editar les vostres configuracions!

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the warning text
en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
ca: No us oblideu que algunes opcions poden malmetre aplicacions, així que aneu amb compte.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
ca: Aniré amb compte.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
ca: Mostra aquest diàleg la pròxima vegada.

note: Translators: notification text, after a user Ctrl+Q keyboard action; same way to spell the shortcut as in the Settings application
en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
ca: Hi ha canvis pendents. Useu Maj+Ctrl+Q per a aplicar els canvis i sortir o Alt+F4 per a descartar els canvis i sortir.

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
ca: La carpeta «%s» és ara buida.

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
ca: S'ha suprimit la clau «%s».

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
ca: No es pot trobar la clau «%s».

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/empty/'; the %s is the folder path
en: There’s nothing in requested folder “%s”.
ca: No hi ha res a la carpeta demanada «%s».

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in- window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
ca: S'ha suprimit la clau

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in- window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when di
en: Default value
ca: Valor predeterminat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
ca: Accions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
ca: Menú d'adreces d'interès

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
ca: Afegeix aquest camí a les adreces d'interès

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
ca: Elimina aquest camí de les adreces d'interès

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
ca: Menú d'accions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F10 action
en: Path bar menu
ca: Menú de la barra de camí

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for moving to paths known by the headerbar
en: Path bar navigation
ca: Navegació amb la barra de camí

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
ca: Obre la carpeta arrel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
ca: Obre la carpeta pare

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Down action; browse to the child of the current path displayed in the headerbar, if any
en: Open active direct child
ca: Obre el fill directe actiu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Down action; browse to the complete path of the headerbar
en: Open active last child
ca: Obre l'últim fill actiu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
ca: Opcions de cerca

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F action; opens search, searching everywhere
en: Toggle search
ca: Commuta la cerca

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
ca: Cerca de nou

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-F action; opens search, searching only from current folder
en: Toggle local search
ca: Commuta la cerca local

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Alt-F action; does the same thing as "Toggle local search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again, locally
ca: Cerca de nou, localment

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
ca: Enganxa i cerca

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-V action; does the same thing as "Paste as search", but works even if an entry or textview is selected; entry hidden for now
en: Paste as search (force)
ca: Enganxa i cerca (forçat)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
ca: Edita el camí

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-L action when browsing; opens search on parent path
en: Edit parent path
ca: Edita el camí pare

[ctx: shortcut window]
note: Translators: '/' key action when browsing; opens search on root path
en: Edit root path
ca: Edita el camí arrel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Escape key action, when searching; cancels search
en: Browse keys tree
ca: Navega per l'arbre de claus

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when browsing
en: Keys list actions
ca: Accions de la llista de claus

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
ca: Menú contextual

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
ca: Línia prèvia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
ca: Línia següent

[ctx: shortcut window]
note: Translators: entry disabled for now; Ctrl-I action, when browsing; displays informations on selected folder
en: Toggle folder properties
ca: Commuta les propietats de la carpeta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
ca: Estableix-lo al valor predeterminat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Return action, when browsing; does nothing if the selection is not a boolean key
en: Toggle boolean value
ca: Commuta el valor booleà

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when there are pending changes
en: Modifications list actions
ca: Accions de la llista de modificacions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-I action if there are pending changes; the modifications list is either a popover, or an in-window panel
en: Toggle modifications list
ca: Commuta la llista de modificacions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/Enter keys action in the list of pending modifications; go to the key with pending modification
en: Open selected row key
ca: Obre la clau de la fila seleccionada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
ca: Descarta la modificació

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
ca: Genèric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
ca: Mostra aquesta ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
ca: Quant a

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
ca: Porta-retalls

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
ca: Copia el descriptor

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
ca: Copia el camí

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
ca: Surt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q action; displays a notification if there are pending changes
en: Quit if there’s no pending changes
ca: Surt si no hi ha canvis pendents

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Q action
en: Apply pending changes and quit
ca: Aplica els canvis pendents i surt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-F4 action
en: Dismiss pending changes and quit
ca: Descarta els canvis pendents i surt

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double or a 64-bit (signed or unsigned) key, if the key only allows a range of values and the written value is out of range
en: Given value is out of range.
ca: Els valors donats estan fora de rang.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon (if using an entry) or text displayed under the text view (if using a text view) when editing the value of a key, if the written text cannot be parsed regarding to the key's value type
en: This value is invalid for the key type.
ca: Aquest valor no és vàlid per al tipus de clau.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as double.
ca: Errada en analitzar com a doble.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a signed 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as 64-bit integer.
ca: Errada en analitzar com a enter de 64 bits.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of an unsigned 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
ca: Errada en analitzar com a enter de 64 bits sense signe.

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
ca: Ves a «%s»

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
ca: Cerca a la carpeta «%s»

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing at root path
en: Open path entry
ca: Obre l'entrada del camí

note: Translators: last item of the keys list displayed during a local search
en: Search everywhere
ca: Cerca a tot arreu

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
ca: Copia

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
ca: Personalitza…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
ca: Estableix-lo al valor predeterminat

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
ca: Mostra detalls…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
ca: Descarta el canvi

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
ca: Suprimeix la clau

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
ca: Ves a aquest camí

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
ca: Obre

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small- size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-
en: Search
ca: Cerca

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
ca: Obre la carpeta pare

note: Translators: "reset recursively" action in the right-click menu on a folder
en: Reset recursively
ca: Restableix recursivament

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
ca: No suprimeixis

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
ca: Sense canvis

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
ca: Tipus de gestor D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
ca: Camí d'objectes D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
ca: Matriu de camins d'objectes D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
ca: Signatura D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
ca: Tipus de gestor D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
ca: Camí d'objectes D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
ca: Matriu de camins d'objectes D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
ca: Signatura D-Bus

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 16-bit integer
ca: Enter amb signe de 16 bits

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 16-bit integer
ca: Enter sense signe de 16 bits

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 32-bit integer
ca: Enter amb signe de 32 bits

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 32-bit integer
ca: Enter sense signe de 32 bits

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 64-bit integer
ca: Enter amb signe de 64 bits

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 64-bit integer
ca: Enter sense signe de 64 bits

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Boolean
ca: Booleà

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: boolean
ca: booleà

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
ca: Cadena

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string
ca: cadena

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
ca: Matriu de cadena

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string array
ca: matriu de cadena

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
ca: Enumeració

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: enumeration
ca: enumeració

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
ca: Senyaladors

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
ca: senyaladors

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
ca: Doble

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: double
ca: doble

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes private cons
en: Integer
ca: Enter

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: integer
ca: Enter

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Empty tuple
ca: Tupla buida

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: empty tuple
ca: tupla buida

note: Translators: placeholder text of the list of pending modifications, displayed when the user is in delayed mode but has no pending modifications
en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
ca: El mode retardat és actiu
    però
    no hi ha canvis pendents

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the second is "Select"
en: Rule all
ca: Executa-ho tot

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the first is "Rule all"
en: Select
ca: Selecciona

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user tries to reset keys from/for a folder that has nothing to reset
en: Nothing to reset.
ca: Res a restablir.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
ca: El valor no és vàlid.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with the "always confirm explicit" behaviour)
en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
ca: Es descartarà el canvi si sortiu d'aquesta vista sense aplicar-lo.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with default "always confirm implicit" behaviour notably)
en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
ca: El canvi s'aplicarà si així ho demaneu o si sortiu d'aquesta vista.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; displayed if there are no pending changes, to document what is the "delay mode".
en: Changes will be delayed until you request it.
ca: Es retardaran els canvis fins que els demaneu.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "gsettings" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
ca[0]: Una operació gsettings retardada.
ca[1]: %u operacions gsettings retardades.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "dconf" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
ca[0]: Una operació dconf retardada.
ca[1]: %u operacions dconf retardades.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
ca[0]: Una operació de gsettings
ca[1]: %u operacions de gsettings

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; second part (and end) of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", so: * the space before the "and" is probably wanted, if you keeped the "%s%s" translation as-is, and * the "delayed" refers to both the gsettings and dco
en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
ca[0]:  i una operació dconf retardada.
ca[1]:  i %u operacions dconf retardades.

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
ca: Atura la cerca

note: Translators: accessible description of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search results
ca: Atura els resultats de la cerca

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
ca: Refresca els resultats de la cerca

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
ca: Cerca les claus

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/Conflict/warning-similar'
en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
ca: Aquesta clau està definida i usada per més d'un esquema. Això pot provocar problemes. Editeu el valor sota la vostra responsabilitat.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/Conflict/type-conflict'
en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
ca: Aquesta clau està definida de forma incompatible i usada per més d'un esquema. És impossible treballar amb aquest valor d'una forma vàlida.

note: Translators: warning text of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
ca: No hi ha cap esquema disponible. Un esquema descriu com usar una clau i l'editor del Dconf no pot trobar un esquema associat amb aquesta clau. L'aplicació que va instal·lar aquesta clau pot haver-se eliminat, o bé aquesta clau és obsoleta, potser voldreu suprimir-la.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/weird-enum'
en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
ca: Aquesta enumeració ofereix sols una elecció. Això és probablement un error de l'aplicació que va instal·lar aquest esquema. Si és possible, obriu un informe d'error sobre això.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/weird-range'
en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
ca: La clau entera només pot prendre un valor. Això és probablement un error de l'aplicació que va instal·lar aquest esquema. Si és possible, obriu un informe d'error sobre això.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf- editor/Demo/weird-triv'
en: This key has a special “empty tuple” type. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
ca: La clau té el tipus «tupla buida» especial. Això és probablement un error de l'aplicació que ha instal·lat aquest esquema. Si és possible obriu un error sobre això.

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
ca: Nom

note: Translators: field description when displaying key properties; the key can be defined by a schema or by the dconf engine
en: Defined by
ca: Definit per

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
ca: Esquema

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
ca: Resum

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
ca: Descripció

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
ca: Tipus

note: Translators: field description when displaying key properties; specific name of the datatype of the key ("Signed 32-bit integer" for example)
en: Type name
ca: Nom del tipus

note: Translators: field description when displaying key properties; technical code of the datatype of the key ("q" for uint16, "b" for boolean, etc.)
en: Type code
ca: Codi del tipus

note: Translators: field description when displaying key properties; if the numeral key has a minimum or a maximum set
en: Forced range
ca: Interval del rang

note: Translators: field description when displaying key properties; the minimum value a numeral key can take
en: Minimum
ca: Mínim

note: Translators: field description when displaying key properties; the maximum value a numeral key can take
en: Maximum
ca: Màxim

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
ca: Per defecte

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
ca: Valor actual

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
ca: Usa el valor predeterminat

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
ca: Valor personalitzat

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
ca: No s'ha proveït cap resum

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
ca: No s'ha proveït cap descripció

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
ca: Sí

note: Translators: field content when displaying key properties; displayed instead of the value, in case of conflicting keys
en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
ca: Hi ha definicions en conflicte en aquesta clau, obtenir un valor seria problemàtic o sense sentit.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "double"
en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
ca: Useu el punt com a decimal i sense milers de separació. Podeu usar la notació X.Ye+Z .

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "variant" (or of a type composed with a variant)
en: Variants content should be surrounded by XML brackets (‘<’ and ‘>’). See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
ca: El contingut de les variants ha d'estar envoltat de claudàtors XML («<» i «>»). Consulteu https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html per a obtenir la documentació completa.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type" and with a string type (or similar); neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
ca: Useu la paraula clau «nothing» per a establir un tipus anul·lable (que comença amb «m») al seu valor buit. Les cadenes de caràcters, signatures i camins d'objectes haurien d'estar entre cometes.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a string type (or similar)
en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
ca: Les cadenes de caràcters, signatures i camins d'objectes haurien d'estar entre cometes.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type"; neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is nullable.
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
ca: Useu la paraula clau «nothing» per a establir un tipus anul·lable (que comença amb «m») al seu valor buit.

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
ca: S'ha suprimit la clau.

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on large windows ("conflict" is used on small windows)
en: conflicting keys
ca: claus conflictives

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on small windows ("conflicting keys" is used on large windows)
en: conflict
ca: conflicte

note: Translators: "subtitle" in the keys list of a key not defined by a schema; keys defined by a schema have in place a summary describing the key use
en: No schema found
ca: No s'ha trobat cap esquema

note: Translators: means that the key has been erased; used on large windows ("erased" is used on small windows)
en: key erased
ca: s'ha suprimit la clau

note: Translators: means that the key has been erased; used on small windows ("key erased" is used on large windows)
en: erased
ca: eliminat

note: Translators: displayed on small windows; indicates the data type of the key (the %s is the variant type code)
en: type “%s”
ca: tipus «%s»

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
ca: %s (clau local)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the following non-defined keys are installed at the path where the search has started
en: Local keys not defined by a schema
ca: Claus locals no definides per a un esquema

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Keys not defined by a schema
ca: Claus no definides per a un esquema

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
ca: Subcarpetes

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
ca: Altres accions

note: Translators: placeholder text of the search list when there's no search results (not used in current design)
en: No matches
ca: Cap coincidència

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
ca: Carpetes

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
ca: No hi ha claus a aquest camí

note: Translators: the boolean "true" value; capitalized (if that makes sense)
en: True
ca: Cert

note: Translators: the boolean "false" value; capitalized (if that makes sense)
en: False
ca: Fals

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
ca: Res

note: Translators: the boolean "true" value; non capitalized (if that makes sense)
en: true
ca: cert

note: Translators: the boolean "false" value; non capitalized (if that makes sense)
en: false
ca: fals

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
ca: res (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
ca: res

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema has a fixed path (it is not relocatable)
en: Schema with path
ca: Esquema amb camí

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema is relocatable (it has not a fixed path)
en: Relocatable schema
ca: Esquema que es pot canviar de lloc

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
ca: Rerefons DConf
