dconf master - en to el translation catalogue (224 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
el: Περί

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
el: Μνεία

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
el: Γενική δημόσια άδεια GNU
    έκδοση 3 ή μεταγενέστερη

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
el: Δημιουργοί

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
el: Ελληνική μεταφραστική ομάδα GNOME
     Δημήτρης Σπίγγος <dmtrs32@gmail.com>
     Θάνος Τρυφωνίδης <tomtryf@gnome.org>
     Ευστάθιος Ιωσηφίδης <iosifidis@opensuse.org>
     Μαρία Θουκυδίδου <marablack3@gmail.com>
     Μαρία Μαυρίδου <mavridou@gmail.com>
    
    Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφθείτε την σελίδα
    http://gnome.gr/

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
el: Αντιγραφή τρέχουσας διαδρομής

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
el: Εμφάνιση ιδιοτήτων

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
el: Παύση νυχτερινής λειτουργίας

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
el: Επαναχρησιμοποίηση νυχτερινής λειτουργίας

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
el: Χρήση νυχτερινής λειτουργίας

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
el: Ενέργειες

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
el: Τρέχουσες ενέργειες προβολής

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
el: Απόκρυψη σελιδοδεικτών

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
el: Κατάργηση σελιδοδείκτες

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτες

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
el: Εμφάνιση σελιδοδεικτών

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
el: Οι σελιδοδείκτες
    θα προστεθούν εδώ

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
el: Χρήση

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
el: Επεξεργασία

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
el: Η τοποθεσία προστέθηκε στους σελιδοδείκτες

note: Translators: accessible description of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Toggle to bookmark this location
el: Εναλλαγή σε προσθήκη σελιδοδείκτη σε αυτή την τοποθεσία

note: Translators: text that might appear in the bookmarks popover in place of the switch and its label
en: The bookmarks list is not editable.
el: Η λίστα των σελιδοδεικτών δεν είναι επεξεργάσιμη.

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
el: Διαχείριση σελιδοδεικτών

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη αυτής της αναζήτησης

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη σε αυτή την τοποθεσία

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
el: Ιδιότητες

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
el: Οι προτιμήσεις ταξινόμησης έχουν αλλάξει. Θέλετε να ανανεώσετε την προβολή;

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
el: Ανανέωση

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
el: Το περιεχόμενο αυτού του φακέλου έχει αλλάξει. Θέλετε να επαναφορτώσετε την προβολή;

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
el: Οι ιδιότητες του κλειδιού έχουν αλλάξει. Θέλετε να φορτώσετε ξανά την προβολή;

note: Translators: command-line message, when the user uses the backward/forward buttons of the mouse
en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
el: Το ίδιο κουμπί του ποντικιού έχει ρυθμιστεί για να προχωράτε προς τα πίσω και προς τα εμπρός. Δεν κάνει τίποτα.

en: Dconf Editor
el: Επεξεργαστής Dconf

en: A graphical tool for editing the dconf database
el: Ένα εργαλείο για επεξεργασία της βάσης δεδομένων του Dconf

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
el: Ο επεξεργαστής Dconf είναι ένα εργαλείο που σας επιτρέπει να επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις της βάσης δεδομένων του. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο όταν αναπτύσσετε μια εφαρμογή που χρησιμοποιεί αυτές τις ρυθμίσεις.

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
el: Επεξεργάζοντας απευθείας τις ρυθμίσεις είναι ένα χαρακτηριστικό για προχωρημένους και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα λειτουργίας στις εφαρμογές.

en: Browse the keys used by installed applications
el: Εξερευνήστε τα κλειδιά που χρησιμοποιούνται από εγκατεστημένες εφαρμογές

en: Read keys descriptions and edit their values
el: Ανάγνωση περιγραφών των πλήκτρων και επεξεργασία των τιμών τους

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
el: επεξεργαστής Dconf

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
el: Επεξεργαστής ρυθμίσεων για το Dconf

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
el: Άμεση επεξεργασία όλης της βάσης με τα δεδομένα των ρυθμίσεων

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
el: ρυθμίσεις;διαμόρφωση;settings;configuration;

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
el: Το πλάτος του παραθύρου

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
el: Το πλάτος του κυρίως παραθύρου σε εικονοστοιχεία.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
el: Το ύψος του παραθύρου

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
el: Το ύψος του κυρίως παραθύρου σε εικονοστοιχεία.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
el: Σημαία για την ενεργοποίηση της λειτουργίας μεγιστοποίησης

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: A flag to restore the last view
el: Μια σημαία που θα επαναφέρετε στην τελευταία προβολή

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
el: Αν είναι «αληθές», ο επεξεργαστής Dconf θα προσπαθήσει στην εκκίνηση να περιηγηθεί στην διαδρομή του κλειδιού «saved-view».

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: A path to restore the last view
el: Μια διαδρομή που θα επαναφέρεται στην τελευταία προβολή

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: Show initial warning
el: Εμφάνιση αρχικής προειδοποίησης

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: Change the behaviour of a key value change request
el: Αλλάξτε τη συμπεριφορά ενός αιτήματος αλλαγής τιμής κλειδιού

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
el: Κουμπί ποντικιού που θα εκτελεί την εντολή «Πίσω» στο παράθυρο περιηγητή

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
el: Για χρήστες με ποντίκια που διαθέτουν κουμπιά «Μπροστά» και «Πίσω», αυτό το κλειδί καθορίζει ποιο κουμπί θα ενεργοποιεί την εντολή «Πίσω» στο παράθυρο περιηγητή. Οι επιτρεπτές τιμές είναι από 6 μέχρι 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
el: Κουμπί ποντικιού που θα εκτελεί την εντολή «Μπροστά» στο παράθυρο περιηγητή

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
el: Για χρήστες με ποντίκια που διαθέτουν κουμπιά «Μπροστά» και «Πίσω», αυτό το κλειδί καθορίζει ποιο κουμπί θα ενεργοποιεί την εντολή «Μπροστά» στο παράθυρο περιηγητή. Οι επιτρεπτές τιμές είναι από 6 μέχρι 14.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: When a folder only contains one subfolder and no keys, Dconf Editor can jump to that subfolder directly. This flag enables that behaviour.
el: Όταν ένας φάκελος περιέχει μόνο έναν υποφάκελο και κανένα κλειδί, ο επεξεργαστής Dconf μπορεί να μεταβεί απευθείας σε αυτόν τον υποφάκελο. Αυτή η σημαία ενεργοποιεί αυτή τη συμπεριφορά.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: A list of bookmarked paths
el: Μια λίστα με τις διαδρομές σελιδοδεικτών

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
el: Περιέχει όλες τις διαδρομές του χρήστη που έχει προσθέσει στους σελιδοδείκτες σε ένα πίνακα συμβολοσειρών.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A boolean, type ‘b’
el: Μια λογική μεταβλητή, πληκτρολογήστε «b»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
el: Μια τιμή byte είναι ένας ακέραιος μεταξύ 0 και 255. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μεταβιβάσει χαρακτήρες.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
el: Ο τύπος bytestring χρησιμοποιείται για να μεταβιβάσει συμβολοσειρές που μπορεί να μην είναι έγκυρα utf8. Σε αυτή την περίπτωση, η σύμβαση είναι πως ο χαρακτήρας τερματισμού nul πρέπει να συμπεριληφθεί ως ο τελευταίος χαρακτήρας του πίνακα.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
el: Αυτός είναι ο τύπος ενός πίνακα bytestring. Ο τύπος bytestring χρησιμοποιείται για να μεταβιβάσει συμβολοσειρές που μπορεί να μην είναι έγκυρα utf8.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: A D-Bus handle type, type ‘h’
el: Ένας τύπος χειριστή D-Bus, πληκτρολογήστε «h»

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature, type ‘g’
el: Μια υπογραφή D-Bus, πληκτρολογήστε «g»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
el: Μια υπογραφή D-Bus είναι μια συμβολοσειρά που χρησιμοποιείται ως τύπος για μια μέθοδο ή μήνυμα D-Bus. Αν δεν αλληλεπιδράτε με το D-Bus, τότε δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσετε τον τύπο.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
el: Μια καταχώρηση λεξικού τύπου «{ss}»

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double, type ‘d’
el: Μια μεταβλητή διπλής ακρίβειας, τύπου «d»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double value could represent any real number.
el: Μια μεταβλητή διπλής ακρίβειας μπορεί να αναπαρασταθεί από έναν πραγματικό αριθμό.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: A 5-choices enumeration
el: Μια αρίθμηση 5 επιλογών

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags: choose-colors-you-love
el: Σημαίες: choose-colors-you-love

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual integer, type ‘i’
el: Ένας συνήθης ακέραιος, πληκτρολογήστε «i»

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: A number with range
el: Ένας αριθμός με εύρος

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
el: Κάθε αριθμητική επιλογή (ακέραιοι και ακέραιοι χωρίς πρόσημο κάθε τύπου, και double) μπορεί να περιοριστεί σε ένα προσαρμοσμένο εύρος τιμών. Για παράδειγμα, αυτός ο ακέραιος μπορεί να πάρει μια τιμή μεταξύ -2 και 10.

note: Translators: do not forget the parenthesis, they are meaningful; summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: A custom type, here ‘(ii)’
el: Ένας προσαρμοσμένος τύπος, εδώ «(ii)»

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: A variant, type ‘v’
el: Μια παραλλαγή, τύπου «v»

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: The empty tuple, type and value “()”
el: Η κενή πλειάδα, ο τύπος και η τιμή «()»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
el: Υπογεγραμμένος ακέραιος 32-bit, ο οποίος ορίζεται από ένα μετατοπίζον σχήμα.

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
el: Προβολή της έκδοσης και έξοδος

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
el: παράδειγμα: «/org/gnome/» ή «/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean»

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
el: παράδειγμα: «ca.desrt.dconf-editor.Settings»

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
el: παράδειγμα: «ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/»

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
el: παράδειγμα: «σελιδοδείκτες»

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas installed:
el: Εγκατεστημένα γνωστά σχήματα:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
el: Άγνωστες διατάξεις:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No unknown schemas.
el: Καμία άγνωστη διάταξη.

note: Translators: command-line error message, when the user requests a specific path while there is already a window opened
en: Only one window can be opened for now.
el: Μόνο ένα παράθυρο μπορεί να ανοίγει τώρα.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor a b c d'
en: Cannot understand: too many arguments.
el: Αδυναμία κατανόησης: πάρα πολλά ορίσματα.

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
el: Αντιγράφτηκε στο πρόχειρο

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2010-2014 – Canonical Ltd
el: Πνευματικά δικαιώματα © 2010-2014 – Canonical Ltd

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2017-2018 – Davi da Silva Böger
el: Πνευματικά δικαιώματα © 2017-2018 – Davi da Silva Böger

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
el: Πνευματικά δικαιώματα © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
el: Σελίδα στο wiki του GNOME

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
el: Περί του Επεξεργαστή Dconf

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
el: Εφαρμογή

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
el: Απόρριψη

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
el: Εφαρμογή όλων

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
el: Απόρριψη όλων

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
el: Επαναφορά ορατών κλειδιών

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
el: Εκκρεμεί

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
el: Σας ευχαριστούμε που χρησιμοποιείτε τον επεξεργαστή Dconf για την αλλαγή των ρυθμίσεων σας!

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the warning text
en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
el: Μην ξεχνάτε πως ορισμένες επιλογές μπορεί να κάνουν τις εφαρμογές να μη λειτουργούν σωστά, γι αυτό να είστε προσεκτικοί.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
el: Θα είμαι προσεκτικός.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
el: Εμφάνιση αυτού του διαλόγου την επόμενη φορά.

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
el: Ο φάκελος «%s» είναι τώρα κενός.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
el: Αδυναμία εύρεσης κλειδιού «%s».

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
el: Το κλειδί διαγράφηκε

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
el: Ενέργειες

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
el: Μενού σελιδοδεικτών

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη της διαδρομής

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
el: Αφαίρεση σελιδοδείκτη της διαδρομής

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
el: Μενού ενεργειών

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
el: Άνοιγμα φακέλου root

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
el: Άνοιγμα γονικού φακέλου

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
el: Επιλογές αναζήτησης

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F action; opens search, searching everywhere
en: Toggle search
el: Εναλλαγή αναζήτησης

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
el: Αναζήτηση ξανά

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
el: Επικόλληση ως αναζήτηση

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
el: Επεξεργασία διαδρομής

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
el: Προηγούμενη γραμμή

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
el: Επόμενη γραμμή

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
el: Ορισμός προεπιλογής

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
el: Απόρριψη τροποποίησης

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
el: Γενικά

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
el: Εμφάνιση αυτής της βοήθειας

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
el: Περί

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
el: Πρόχειρο

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
el: Αντιγραφή περιγραφέα

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
el: Αντιγραφή διαδρομής

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
el: Έξοδος

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
el: Μετάβαση σε «%s»

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
el: Αναζήτηση στον φάκελο «%s»

note: Translators: last item of the keys list displayed during a local search
en: Search everywhere
el: Αναζήτηση παντού

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
el: Αντιγραφή

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
el: Προσαρμογή…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
el: Ορισμός προεπιλεγμένης τιμής

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
el: Εμφάνιση πληροφοριών…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
el: Απόρριψη αλλαγής

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
el: Διαγραφή κλειδιού

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
el: Μετάβαση σε αυτή τη διαδρομή

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
el: Άνοιγμα

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
el: Αναζήτηση

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
el: Άνοιγμα γονικού φακέλου

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
el: Να μην διαγραφεί

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
el: Καμία αλλαγή

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
el: Τύπος χειριστή D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
el: Διαδρομή αντικειμένου D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
el: Υπογραφή D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
el: Τύπος χειριστή D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
el: Διαδρομή αντικειμένου D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
el: Υπογραφή D-Bus

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Boolean
el: Λογική τιμή

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: boolean
el: λογική τιμή

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
el: Συμβολοσειρά

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string
el: συμβολοσειρά

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
el: Πίνακας συμβολοσειρών

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string array
el: πίνακας συμβολοσειρών

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
el: Αρίθμηση

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: enumeration
el: αρίθμηση

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
el: Σημαίες

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
el: σημαίες

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
el: Διπλό

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: double
el: διπλό

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this
en: Integer
el: Ακέραιος

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: integer
el: ακέραιος

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Variant
el: Παραλλαγή

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: variant
el: παραλλαγή

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Empty tuple
el: Άδεια πλειάδα

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: empty tuple
el: άδεια πλειάδα

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the first is "Rule all"
en: Select
el: Επιλέξτε

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user tries to reset keys from/for a folder that has nothing to reset
en: Nothing to reset.
el: Τίποτα για επαναφορά.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
el: Μη έγκυρη τιμή.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with the "always confirm explicit" behaviour)
en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
el: Η αλλαγή θα απορριφθεί εάν κλείσετε αυτήν την προβολή χωρίς να την υποβάλετε.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with default "always confirm implicit" behaviour notably)
en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
el: Η αλλαγή θα εφαρμοστεί κατόπιν αιτήματος ή αν τερματίσετε αυτήν την προβολή.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; displayed if there are no pending changes, to document what is the "delay mode".
en: Changes will be delayed until you request it.
el: Οι αλλαγές θα καθυστερήσουν μέχρι να το ζητήσετε.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "dconf" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
el[0]: Μία λειτουργία dconf καθυστέρησε.
el[1]: %u λειτουργίες dconf καθυστέρησαν.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
el[0]: Μία λειτουργία gsettings
el[1]: %u λειτουργίες gsettings

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
el: Κλείσιμο αναζήτησης

note: Translators: accessible description of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search results
el: Κλείσιμο των αποτελεσμάτων αναζήτησης

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
el: Ανανέωση των αποτελεσμάτων αναζήτησης

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
el: Κλειδιά αναζήτησης

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
el: Όνομα

note: Translators: field description when displaying key properties; the key can be defined by a schema or by the dconf engine
en: Defined by
el: Καθορίστηκε από

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
el: Διάταξη

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
el: Σύνοψη

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
el: Περιγραφή

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
el: Τύπος

note: Translators: field description when displaying key properties; specific name of the datatype of the key ("Signed 32-bit integer" for example)
en: Type name
el: Πληκτρολογήστε όνομα

note: Translators: field description when displaying key properties; technical code of the datatype of the key ("q" for uint16, "b" for boolean, etc.)
en: Type code
el: Πληκτρολογήστε κωδικό

note: Translators: field description when displaying key properties; the minimum value a numeral key can take
en: Minimum
el: Ελάχιστο

note: Translators: field description when displaying key properties; the maximum value a numeral key can take
en: Maximum
el: Μέγιστο

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
el: Προεπιλεγμένο

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
el: Τρέχουσα τιμή

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
el: Χρήση προεπιλεγμένης τιμής

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
el: Προσαρμοσμένη τιμή

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
el: Δεν παρέχεται περίληψη

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
el: Δεν παρέχεται περιγραφή

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
el: Ναι

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: No
el: Όχι

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type" and with a string type (or similar); neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
el: Χρησιμοποιήστε τη λέξη κλειδί "nothing" για να ορίσετε τον τύπο maybe (ξεκινά με "m") στην κενή τιμή του. Συμβολοσειρές, υπογραφές και διαδρομές αντικειμένων πρέπει να έχουν εισαγωγικά.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a string type (or similar)
en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
el: Οι συμβολοσειρές, υπογραφές και διαδρομές αντικειμένων πρέπει να έχουν εισαγωγικά.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type"; neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is nullable.
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
el: Χρησιμοποιήστε τη λέξη κλειδί "nothing" για να ορίσετε τον τύπο maybe (ξεκινά με "m") στην κενή τιμή του.

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
el: Το κλειδί διαγράφηκε.

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on small windows ("conflicting keys" is used on large windows)
en: conflict
el: σύγκρουση

note: Translators: means that the key has been erased; used on large windows ("erased" is used on small windows)
en: key erased
el: το κλειδί διαγράφηκε

note: Translators: means that the key has been erased; used on small windows ("key erased" is used on large windows)
en: erased
el: διαγράφηκε

note: Translators: displayed on small windows; indicates the data type of the key (the %s is the variant type code)
en: type “%s”
el: τύπος «%s»

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
el: %s (τοπικά κλειδιά)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
el: Υποφάκελοι

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
el: Άλλες ενέργειες

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
el: Φάκελοι

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
el: Δεν υπάρχουν κλειδιά σε αυτή τη διαδρομή

note: Translators: the boolean "true" value; capitalized (if that makes sense)
en: True
el: Αληθές

note: Translators: the boolean "false" value; capitalized (if that makes sense)
en: False
el: Ψευδές

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
el: Τίποτα

note: Translators: the boolean "true" value; non capitalized (if that makes sense)
en: true
el: αληθές

note: Translators: the boolean "false" value; non capitalized (if that makes sense)
en: false
el: ψευδές

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
el: τίποτα (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
el: τίποτα (nothing)

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
el: Σύστημα υποστήριξης DConf
