dconf master - en to es_ES translation catalogue (386 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
es_ES: Acerca de

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
es_ES: Créditos

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
es_ES: Licencia Pública General de GNU
    versión 3 o posterior

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
es_ES: Creadores

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
es_ES: Traductores

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
es_ES: Copiar la ruta actual

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
es_ES: Mostrar propiedades

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
es_ES: Pausar modo nocturno

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
es_ES: Reutilizar modo nocturno

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
es_ES: Usar modo nocturno

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
es_ES: Acciones

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
es_ES: Acciones de la vista actual

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajos del teclado

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
es_ES: Marcadores

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
es_ES: Ocultar marcadores

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
es_ES: Quitar de marcadores

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
es_ES: Añadir a marcadores

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
es_ES: Mostrar marcadores

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
es_ES: Los marcadores se
    añadirán aquí

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
es_ES: Usar

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
es_ES: Editar

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
es_ES: Ubicación añadida a marcadores

note: Translators: accessible description of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Toggle to bookmark this location
es_ES: Añadir o quitar de marcadores esta ubicación

note: Translators: text that might appear in the bookmarks popover in place of the switch and its label
en: The bookmarks list is not editable.
es_ES: La lista de marcadores no es editable.

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
es_ES: Gestionar sus marcadores

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
es_ES: Añadir esta búsqueda a marcadores

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
es_ES: Añadir esta ubicación a marcadores

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
es_ES: Propiedades

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
es_ES: Las preferencias de ordenación han cambiado. ¿Quiere volver a cargar la vista?

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
es_ES: Actualizar

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
es_ES: El contenido de esta carpeta ha cambiado. ¿Quiere volver a cargar la vista?

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
es_ES: Recargar

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
es_ES: Las propiedades de esta clave han cambiado. ¿Quiere volver a cargar la vista?

note: Translators: command-line message, when the user uses the backward/forward buttons of the mouse
en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
es_ES: El mismo botón del ratón está asignado para ir hacia delante y hacia atrás. Dejándolo sin efecto.

en: Dconf Editor
es_ES: Editor de dconf

en: A graphical tool for editing the dconf database
es_ES: Una herramienta gráfica para editar la base de datos de dconf

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
es_ES: El editor de dconf es una herramienta que permite editar directamente la base de datos de configuraciones. Esto es útil al desarrollar aplicaciones que usas estas configuraciones.

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
es_ES: Editar su configuración directamente es una característica avanzada que puede hacer que las aplicaciones no funcionen correctamente.

en: Browse the keys used by installed applications
es_ES: Explorar las claves usadas por la aplicaciones instaladas

en: Read keys descriptions and edit their values
es_ES: Leer las descripciones y editar sus valores

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
es_ES: El proyecto GNOME

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
es_ES: Editor de dconf

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
es_ES: Editor de configuración para dconf

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
es_ES: Edite toda la configuración de la base de datos directamente

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
es_ES: configuración;ajustes;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
es_ES: Una opción para seguir la luz nocturna del sistema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
es_ES: Usar la luz nocturna de GNOME para activar el modo noche.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
es_ES: La anchura de la ventana

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
es_ES: La anchura de la ventana principal en píxeles.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
es_ES: La altura de la ventana

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
es_ES: La altura de la ventana principal en píxeles.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
es_ES: Un indicador para activar el modo maximizado

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
es_ES: Si es cierto, la ventana se inicia en modo maximizado.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: A flag to restore the last view
es_ES: Una opción para restaurar la última vista

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
es_ES: Si es cierto, el editor de dconf intenta navegar a la ruta descrita en la clave «saved-view».

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: A path to restore the pathbar state
es_ES: Una ruta para restaurar el estado de la barra de rutas

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, and if the path requested at startup is a parent path of this one, Dconf Editor tries to restore the pathbar state at this path.
es_ES: Si la clave «restore-view» es cierta, y la ruta solicitada al inicio es la ruta padre de esta el editor de dconf intenta restaurar el estado de la barra de rutas a esta ruta.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: A path to restore the last view
es_ES: Una ruta para restaurar la última vista

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to this path.
es_ES: Si la clave «restore-view» es cierta, el edidor de dconf intenta navegar a esta ruta.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: Show initial warning
es_ES: Mostrar advertencia inicial

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: If “true”, Dconf Editor opens a popup when launched reminding the user to be careful.
es_ES: Si es cierto, el editor de dconf abre una ventana emergente al ejecutarse recordando al usuario que debe tener cuidado.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: A flag to enable small rows for keys list
es_ES: Una opción para activar pequeñas flechas en la lista de claves

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: If “true”, the keys list use smaller rows.
es_ES: Si es cierto, la lista de claves usará filas más pequeñas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: Change the behaviour of a key value change request
es_ES: Cambiar el comportamiento de la solicitud de cambio del valor de una clave

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: The “unsafe” value is discouraged: for keys that have a non-special-cased type, it updates the key value each time something changes in the entry, so including intermediate states. The “safe” value asks for confirmation in these cases, but allows instant changes for booleans and nullable booleans, enums and flags. The “always-confirm-implicit” and “always-confirm-explicit” values always asks for confirmation, but the first applies the change if you change path whereas the second dismiss it. The “always-delay” value adds each change in delay mode, allowing to apply multiple keys at once.
es_ES: El valor «unsafe» está desaconsejado: para claves que tienen un tipo no especial, actualiza el valor de la clave cada vez que algo cambia en la entrada, incluyendo estados intermedios. El valor «safe» pide confirmación en estos casos, pero permite cambios instantáneos para booleanos y booleanos nulos, enumerados y opciones. Los valores «always-confirm-implicit» y «always-confirm-explicit» siempre piden confirmación, pero el primero aplica el cambio si cambia la ruta que el segundo lo descarta. El valor «always-delay» añade cada cambio en modo retardado, permitiendo aplicar varias claves a la vez.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: A flag to sort keys list case-sensitively
es_ES: Una opción para ordenar la lista de claves respetando mayúsculas y minúsculas

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: GSettings doesn’t allow keys to use upper-case in their names, but installation paths of schemas can. If “true”, the keys list is sorted case-sensitively, with in usual order upper-case folders first.
es_ES: GSettings no permite que las claves contengan mayúsculas en sus nombres, pero las rutas de instalación de esquemas sí pueden. Si es «true», estas claves se ordenan teniendo en cuenta las mayúsculas. con el orden habitual de las carpetas de mayúsculas primero.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
es_ES: Usar los botones de eventos del ratón «Atrás» y «Adelante»

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
es_ES: Para usuarios con ratones que tienen botones «Adelante» y «Atrás», esta clave determinará si cualquier acción se lleva acabo en una ventana del examinador cuando se pulsa.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
es_ES: Botón del ratón para activar el comando «Atrás» en la ventana del examinador

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
es_ES: Para usuarios con ratones que tienen botones «Adelante» y «Atrás», esta clave establecerá qué botón activa el comando «Atrás» en una ventana del examinador. Los posibles rangos de valores están entre 6 y 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
es_ES: Botón del ratón para activar el comando «Adelante» en la ventana del examinador

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
es_ES: Para usuarios con ratones que tienen botones «Adelante» y «Atrás», esta clave establecerá qué botón activa el comando «Adelante» en una ventana del examinador. Los posibles rangos de valores están entre 6 y 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: A flag to check for added or removed schemas
es_ES: Una opción para indicar los esquemas añadido o eliminados

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: Dconf Editor can monitor if schemas are added or removed from the multiple possible locations. That’s done by checking every three seconds if the schemas list has changed. As this way to do is suboptimal, this function can be disabled by setting this flag to “false”. Note that this option will be removed when a better way to do things is found.
es_ES: El editor de Dconf puede monitorizar si los esquemas se añaden o quitan de las múltiples ubicaciones posibles. Esto se hace comprobando cada tres segundos si la lista de esquemas ha cambiado. Dado que esta práctica es insuficiente, esta función se puede desactivar fijando este indicador a «falso». Tenga en cuenta que esta opción se eliminará cuando se encuentre una forma mejor de hacer las cosas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Enabled relocatable schema mapping facilities
es_ES: Instalaciones de asignación de esquema reubicable activadas

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Flags for the relocatable schemas mapping facilities. “User” enables mappings defined by the “relocatable-schemas-user-paths” key; “Built-in” enables well-known mappings hardcoded into Dconf Editor; “Internal” is reserved for Dconf Editor own mappings; “Startup” is for mapping a relocatable schema from the command-line.
es_ES: Indicadores para las instalaciones de asignación de esquemas reubicables. «User» activa las asignaciones definidas por la clave «relocatable-schemas-user-paths»; «Built-in» permite asignaciones conocidas implementadas en el editor de Dconf; «Internal» está reservado para las asignaciones propias del editor de Dconf; «Startup» es para asignar un esquema reubicable desde la línea de comandos.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: Mapping of paths to manually associated schemas
es_ES: Asignación de rutas a esquemas asociados manualmente

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: A dictionary that maps schema IDs with path specifications. It is used to allow the user to associate a relocatable schema to certain paths. Path specifications may contain wildcards in the form of empty segments (e.g. /ca/desrt/dconf-editor//), defining possibly multiple paths. The same schema ID may be associated with multiple path specifications.
es_ES: Un diccionario que asigna ID de esquema con especificaciones de ruta. Se usa para permitir que el usuario asocie un esquema reubicable a ciertas rutas. Las especificaciones de ruta pueden contener comodines en forma de segmentos vacíos (por ejemplo, /ca/desrt/dconf-editor//), definiendo posiblemente múltiples rutas. El mismo ID de esquema puede asociarse con múltiples especificaciones de ruta.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: A flag for skipping unnecessary subfolders
es_ES: Un indicador para saltar subcarpetas innecesarias

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: When a folder only contains one subfolder and no keys, Dconf Editor can jump to that subfolder directly. This flag enables that behaviour.
es_ES: Cuando una carpeta contiene unicamente una subcarpeta sin claves, el editor de Dconf puede saltar a esa subcarpeta directamente. Este indicador activa este comportamiento.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: A list of bookmarked paths
es_ES: Una lista de rutas en marcadores

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
es_ES: Contiene todas las rutas añadidas a marcadores por el usuario como un vector de cadenas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: A flag to enable small rows for bookmarks list
es_ES: Una opción para activar pequeñas flechas en la lista de marcadores

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
es_ES: Si es cierto, la lista de marcadores usará filas más pequeñas.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A boolean, type ‘b’
es_ES: Un valor booleano, escriba «b»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean'
en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
es_ES: Los valores booleanos sólo pueden tener dos valores, «true» o «false»

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: A nullable boolean, type ‘mb’
es_ES: Un valor booleano nulo, escriba «mb»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable boolean can only take three values, “true”, “false” and “nothing”.
es_ES: GSettings permite valores nulos, que son similares a otros tipos pero pueden tener un valor «ninguno». Un valor booleano nulo sólo puede tener tres valores, «true», «false» y «nothing».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte (unsigned), type ‘y’
es_ES: Un byte (sin signo), escriba «y»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
es_ES: Un valor de byte es un entero entre 0 y 255. Se puede usar para pasar caracteres.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: A bytestring, type ‘ay’
es_ES: Una cadena de bytes, escriba «ay»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
es_ES: El tipo vector de cadena se usa habitualmente para pasar cadenas que pueden no ser válidas en UTF-8. En este caso, el convenio es que se debe incluir el carácter terminador nulo como el último carácter del vector.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: A bytestring array, type ‘aay’
es_ES: Un vector de cadena de bytes, escriba «aay»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
es_ES: Este es el tipo de un vector de cadenas de bytes. El tipo de cadena de bytes se usa habitualmente para pasar cadenas que pueden contener UTF8 no válido.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: A D-Bus handle type, type ‘h’
es_ES: Un tipo de gestor D-Bus, escriba «h»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: The handle type is a 32-bit signed integer value that is, by convention, used as an index into an array of file descriptors that are sent alongside a D-Bus message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
es_ES: El tipo gestor es un entero de 32 bits con signo que, por convenio, se usa como índice en un vector de descriptores de archivos que se envían en un mensaje de D-Bus. Si no está trabajando con D-Bus, no hay razón para usar este tipo.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: A D-Bus object path, type ‘o’
es_ES: Un tipo de ruta de objeto D-Bus, escriba «o»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: An object path is used to identify D-Bus objects at a given destination on the bus. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
es_ES: Un objeto de ruta se usa para identificar objetos D-Bus en un destino especificado del bus. Si no está trabajando con D-Bus, no hay razón para usar este tipo.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
es_ES: Un tipo de vector de ruta de objeto D-Bus, escriba «ao»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: An object path array could contain any number of object paths (including none: “[]”). If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
es_ES: Un objeto de vector de ruta puede contener cualquier número de rutas a objetos (incluso ninguno; «[]»). Si no está trabajando con D-Bus, no hay razón para usar este tipo.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature, type ‘g’
es_ES: Una firma D-Bus, escriba «g»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
es_ES: Una firma D-Bus es una cadena usada como firma de tipo para un método o mensaje de D-Bus.
    
    Si no está trabajando con D-Bus, no hay razón para usar este tipo.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
es_ES: Una entrada del diccionario de tipo «{ss}»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). A dictionary entry is one such mapping.
es_ES: Un diccionario asigna valores de un tipo básico a otro valor (de cualquier tipo). Una entrada de diccionario es una de esas asignaciones.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A “vardict”, type ‘a{sv}’
es_ES: Un «vardict», escriba «a{sv}»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). One simple use case is to map strings to variants.
es_ES: Un diccionario asigna valores de un tipo básico a otro valor (de cualquier tipo). Un caso de uso simple es asignar cadenas a variantes.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double, type ‘d’
es_ES: Un valor doble, escriba «d»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double value could represent any real number.
es_ES: Un valor doble puede representar cualquier número real.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: A 5-choices enumeration
es_ES: Un enumerado de 5 opciones

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: Enumerations could be done either with the “enum” attribute, or with a “choices” tag.
es_ES: Los enumerados se pueden hacer con el atributo «enum» o con la etiqueta «choices».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags: choose-colors-you-love
es_ES: Opciones: elija-colores-que-le-gustan

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags could be set by the “enum” attribute.
es_ES: Las opciones se pueden establecer con el atributo «enum».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A short integer, type ‘n’
es_ES: Un entero corto, escriba «n»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
es_ES: Un entero de 16 bits con signo. Consulte también la clave «integer-16-unsigned».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: An unsigned short integer, type ‘q’
es_ES: Un entero corto sin signo, escriba «q»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
es_ES: Un entero de 16 bits sin signo. Consulte también la clave «integer-16-signed».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual integer, type ‘i’
es_ES: Un entero normal, escriba «i»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed'
en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
es_ES: Un entero de 32 bits con signo. Consulte también la clave «integer-32-unsigned».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: An unsigned usual integer, type ‘u’
es_ES: Un entero normal sin signo, escriba «u»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
es_ES: Un entero de 32 bits sin signo. Consulte también la clave «integer-32-signed».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A long integer, type ‘x’
es_ES: Un entero largo, escriba «x»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
es_ES: Un entero de 64 bits con signo. Consulte también la clave «integer-64-unsigned».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: An unsigned long integer, type ‘t’
es_ES: Un entero largo sin signo, escriba «t»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
es_ES: Un entero de 64 bits sin signo. Consulte también la clave «integer-64-signed».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: A number with range
es_ES: Un número en un rango

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
es_ES: Cada configuración de numeral (enteros con y sin signo de cada tipo, y dobles) se puede limitar a un determinado rango de valores. Por ejemplo, este entero sólo puede tomar valores entre -2 y 10.

note: Translators: do not forget the parenthesis, they are meaningful; summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: A custom type, here ‘(ii)’
es_ES: Un tipo personalizado, escriba «(ii)»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: Dconf Editor lets you edit any settings type supported by GSettings, falling back on a string entry when it doesn’t have a better way to do. Here is a tuple of two 32-bit signed integers.
es_ES: El editor de Dconf le permite editar cualquier tipo de configuración soportada por GSettings, tomando como predeterminada una cadena cuando no tiene una mejor manera de hacerlo. Esto es una tupla de dos enteros de 32 bits con signo.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: A string, type ‘s’
es_ES: Un tipo cadena, escriba «s»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: The string type could accept any utf8 string. Note that an empty string “''” is not the same as NULL (nothing); see also the “string-nullable” key.
es_ES: El tipo cadena puede aceptar cualquier cadena en UTF-8. Tenga en cuenta que la cadena vacía «''» no es lo mismo que NULL (nada); consulte la clave «string-nullable».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array, type ‘as’
es_ES: Un vector de cadena, escriba «as»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array contains any number of strings of whatever length. It may be an empty array, “[]”.
es_ES: Un vector de cadena puede contener cualquier número de cadenas de cualquier longitud. Puede incluso ser un vector vacío, «[]».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: A nullable string, type ‘ms’
es_ES: Una cadena que puede ser nula, escriba «ms»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable string can take any string as value, including the empty string “''”, or can be NULL (nothing).
es_ES: GSettings permite tipos nulos, que son similares a otros tipos pero que pueden tener un valor «nada». Una cadena nula puede tomar cualquier valor de cadena, incluyendo la cadena vacía «''», o puede ser NULL (nada).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: A variant, type ‘v’
es_ES: Una variante, escriba «v»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: Variants could be stored inside variants, and consequently as a GSettings type. Their representation use the XML brackets (‘<’ and ‘>’ characters, in a gschema file “&#60;” and “&#62;” respectively), with a parsable representation of their content inside. If unclear, the type can be given in the value with a prefix annotation like “@x” (where “x” is the type string) or “int64”. See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
es_ES: Las variantes se pueden almacenar dentro de las variantes y, en consecuencia, como un tipo de GSettings. Su representación utiliza los corchetes XML (caracteres «<» y «>», en un archivo gschema «&#60;» y «&#62;», respectivamente), con una representación analizable de su contenido en el interior. Si no está claro, el tipo se puede dar en el valor con una anotación de prefijo como «@x» (donde «x» es la cadena de tipo) o «int64». Consulte https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html para obtener la documentación completa.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: A 1-choice enumeration
es_ES: Un enumerado de 1 opción

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: An enumeration could contain only one item, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
es_ES: Un enumerado puede contener sólo un elemento, pero esto es probablemente un error. El editor de dconf le avisa en estos casos.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A 1-choice integer value
es_ES: Un enumerado de 1 valor entero

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A range could limit an integer key to only allow one value, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
es_ES: Un rango puede limitar a una clave entera a tener solo un valor, pero esto es probablemente un error. El editor de Dconf le avisa en estos casos.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: The empty tuple, type and value “()”
es_ES: La tupla vacía, tipo y valor «()»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: There’s an empty tuple type (called sometimes “triv”) that is a tuple with no content, and can only take “()” as value.
es_ES: Hay una tupla vacía (a veces llamada «triv») que es una tupla sin contenido y sólo puede tomar «()» como valor.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual boolean value, defined by a relocatable schema.
es_ES: Un valor booleano, definido por un esquema reubicable.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
es_ES: Un entero de 32 bits con signo, definido por un esquema reubicable.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict1
es_ES: Una clave no conflictiva normal de Conflict1

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. Non-conflicting keys should have no issues.
es_ES: Esta clave es una prueba para esquemas múltiples en la misma ruta con claves conflictivas. Las claves no conflictivas no deberían tener problemas.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “1” that should give an error
es_ES: Clave conflictiva predeterminada en «1» que debería dar un error

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different default value.
es_ES: Esta clave es una prueba para esquemas múltiples en la misma ruta con claves conflictivas. No se debería poder editar ya que una clave asignada a la misma ruta tiene un valor predeterminado diferente.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict'
en: Conflicting key with no range that should give an error
es_ES: Clave conflictiva sin rango que debería dar un error

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different range.
es_ES: Esta clave es una prueba para esquemas múltiples en la misma ruta con claves conflictivas. No se debería poder editar ya que una clave asignada a la misma ruta tiene un rango diferente.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict'
en: A (simple) string conflicting key that should give a error
es_ES: Una cadena (simple) de clave conflictiva que debería dar un error

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different type.
es_ES: Esta clave es una prueba para esquemas múltiples en la misma ruta con claves conflictivas. No se debería poder editar ya que una clave asignada a la misma ruta tiene un tipo diferente.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict1 that should give a warning
es_ES: Clave conflictiva de Conflict1 que debería dar un aviso

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It can be edited, since the types are compatible, but it is still an issue.
es_ES: Esta clave es una prueba para esquemas múltiples en la misma ruta con claves conflictivas. Se puede editar, ya que los tipos son compatibles, pero sigue siendo un problema.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict2
es_ES: Una clave no conflictiva normal de Conflict2

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “2” that should give an error
es_ES: Clave conflictiva predeterminada a «2» que debería dar un error

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: Conflicting key with range 0~5 that should give an error
es_ES: Clave conflictiva con rango 0~5 que debería dar un error

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: A nullable-string conflicting key that should give an error
es_ES: Una clave conflictiva de cadena anulable que debería dar un error

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict2 that should give a warning
es_ES: Clave conflictiva de Conflict2 que debería dar un aviso

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
es_ES: Mostrar información de la versión y salir

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print relocatable schemas and exit
es_ES: Mostrar esquemas reubicables y salir

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'; the option removes the initial "use at your own risks" dialog
en: Do not show initial warning
es_ES: No mostrar la advertencia inicial

note: Translators: command-line text, description of the application in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Graphical interface for editing other applications settings.
es_ES: Interfaz gráfica para editar otras opciones de configuración de aplicaciones.

note: Translators: command-line text, describes how the application proceeds for editing other applications settings, in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
es_ES: Usa la API de gsettings de la biblioteca Glib entre otras.

note: Translators: command-line header description, see 'dconf-editor --help'
en: Arguments description:
es_ES: Descripción de los argumentos:

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: a folder path or a key path
es_ES: la ruta de una carpeta o una clave

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
es_ES: ejemplo: “/org/gnome/” o “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a schema with fixed path
es_ES: el nombre de un esquema con ruta fija

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
es_ES: ejemplo: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'; no need to put your translation of "relocatable" between quotation marks, that's done in English to highlight why the option is called "RELOC_SCHEMA"
en: the name of a “relocatable” schema, without fixed path
es_ES: el nombre de un esquema reubicable, sin ruta fija

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: see list with the “--list-relocatable-schemas” option
es_ES: consulte la lista con la opción “--list-relocatable-schemas”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the path where to map the relocatable schema
es_ES: la ruta en la que mapear el esquema reubicable

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
es_ES: ejemplo: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a key from the schema
es_ES: el nombre de una clave de un esquema

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
es_ES: ejemplo: “bookmarks”

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas installed:
es_ES: Esquemas conocidos instalados:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas installed.
es_ES: No hay esquemas conocidos instalados.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas skipped:
es_ES: Esquemas conocidos omitidos:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas skipped.
es_ES: No se han omitido mapas conocidos.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
es_ES: Esquemas desconocidos:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No unknown schemas.
es_ES: No hay esquemas desconocidos.

note: Translators: command-line error message, when the user requests a specific path while there is already a window opened
en: Only one window can be opened for now.
es_ES: Por el momento sólo se puede abrir una ventana.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor a b c d'
en: Cannot understand: too many arguments.
es_ES: No se entiende: demasiados argumentos.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor / a'
en: Cannot understand second argument in this context.
es_ES: No se entiende el segundo argumento en este contexto.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example /'
en: Cannot understand: slash character in second argument.
es_ES: No se entiende: barra en el segundo argumento.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example:a'
en: Schema path should start and end with a “/”.
es_ES: La ruta del esquema debe empezar por «/».

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor //'
en: Cannot understand: given path contains “//”.
es_ES: No se entiende: la ruta dada contiene «//»

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor "org example" a'
en: Cannot understand: space character in argument.
es_ES: No se entiende: espacio en un argumento.

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
es_ES: Copiado al portapapeles

note: Translators: about dialog text
en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
es_ES: Un visor gráfico y editor de configuración interna de aplicaciones.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
es_ES: Página en la wiki de GNOME

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
es_ES: Acerca de editor de Dconf

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
es_ES: Aplicar

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
es_ES: Descartar

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
es_ES: Aplicar todo

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
es_ES: Descartar todo

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is no pending changes)
en: Quit mode
es_ES: Modo de salir

note: Translators: hamburger menu entry, to enter in a special mode called "delay mode" where changes are not applied until validation
en: Enter delay mode
es_ES: Introducir modo de retardo

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
es_ES: Restablecer las claves visibles

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, and all keys in subfolders
en: Reset view recursively
es_ES: Restablecer la vista recursivamente

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
es_ES: Pendiente

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
es_ES: %s (clave eliminada)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Relocatable'
en: Schema is relocatable, a path is needed.
es_ES: El esquema es reubicable, se necesita una ruta.

note: Translators: command-line startup warning
en: Startup mappings are disabled.
es_ES: Los mapeos del inicio están desactivados.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Settings:/org/gnome/dconf-editor/'
en: Schema is not installed on given path.
es_ES: Esquema no instalado en la ruta dada.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
es_ES: Esquema desconocido «%s».

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
es_ES: Gracias por usar el editor de dconf para editar su configuración.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the warning text
en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
es_ES: No olvide que algunas opciones pueden hacer que las aplicaciones fallen, por lo que debe tener cuidado.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
es_ES: Tendré cuidado.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
es_ES: Mostrar este diálogo la próxima vez.

note: Translators: notification text, after a user Ctrl+Q keyboard action; same way to spell the shortcut as in the Settings application
en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
es_ES: Hay cambios pendientes. Use Ctrl+Mayús+Q para aplicar los cambios y salir o Alt+F4 para descartar los cambios y salir.

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
es_ES: Ahora la carpeta «%s» está vacía.

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
es_ES: Se ha eliminado la clave «%s».

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
es_ES: No se puede encontrar la clave «%s».

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/empty/'; the %s is the folder path
en: There’s nothing in requested folder “%s”.
es_ES: No hay nada en la la carpeta «%s» solicitada.

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
es_ES: Clave eliminada

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
es_ES: Valor predeterminado

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
es_ES: Acciones

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
es_ES: Menú de marcadores

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
es_ES: Añadir esta ubicación a marcadores

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
es_ES: Quitar esta ubicación de marcadores

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
es_ES: Menú de acciones

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F10 action
en: Path bar menu
es_ES: Menú de barra de rutas

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for moving to paths known by the headerbar
en: Path bar navigation
es_ES: Navegación con la barra de rutas

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
es_ES: Abrir carpeta raíz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
es_ES: Abrir carpeta padre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Down action; browse to the child of the current path displayed in the headerbar, if any
en: Open active direct child
es_ES: Abrir el hijo directo activo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Down action; browse to the complete path of the headerbar
en: Open active last child
es_ES: Abrir el último hijo activo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
es_ES: Opciones de búsqueda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F action; opens search, searching everywhere
en: Toggle search
es_ES: Conmutar la búsqueda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
es_ES: Buscar de nuevo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-F action; opens search, searching only from current folder
en: Toggle local search
es_ES: Conmutar la búsqueda local

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Alt-F action; does the same thing as "Toggle local search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again, locally
es_ES: Buscar en local de nuevo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
es_ES: Pegar como búsqueda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-V action; does the same thing as "Paste as search", but works even if an entry or textview is selected; entry hidden for now
en: Paste as search (force)
es_ES: Pegar como búsqueda (forzar)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
es_ES: Editar ruta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-L action when browsing; opens search on parent path
en: Edit parent path
es_ES: Editar la ruta padre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: '/' key action when browsing; opens search on root path
en: Edit root path
es_ES: Editar la ruta raíz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Escape key action, when searching; cancels search
en: Browse keys tree
es_ES: Examinar el árbol de claves

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when browsing
en: Keys list actions
es_ES: Acciones de listado de claves

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
es_ES: Menú contextual

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
es_ES: Línea anterior

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
es_ES: Línea siguiente

[ctx: shortcut window]
note: Translators: entry disabled for now; Ctrl-I action, when browsing; displays informations on selected folder
en: Toggle folder properties
es_ES: Conmutar las propiedades de la carpeta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
es_ES: Establecer el predeterminado

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Return action, when browsing; does nothing if the selection is not a boolean key
en: Toggle boolean value
es_ES: Cambiar valor booleano

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when there are pending changes
en: Modifications list actions
es_ES: Acciones del listado de modificaciones

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-I action if there are pending changes; the modifications list is either a popover, or an in-window panel
en: Toggle modifications list
es_ES: Conmutar listado de modificaciones

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/Enter keys action in the list of pending modifications; go to the key with pending modification
en: Open selected row key
es_ES: Abrir la clave de la fila seleccionada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
es_ES: Descartar modificación

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
es_ES: Genérico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
es_ES: Mostrar esta ayuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
es_ES: Acerca de

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
es_ES: Portapapeles

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
es_ES: Copiar descriptor

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
es_ES: Copiar ruta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
es_ES: Salir

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q action; displays a notification if there are pending changes
en: Quit if there’s no pending changes
es_ES: Salir si no hay cambios pendientes

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Q action
en: Apply pending changes and quit
es_ES: Aplicar los cambios pendientes y salir

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-F4 action
en: Dismiss pending changes and quit
es_ES: Descartar cambios pendientes y salir

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double or a 64-bit (signed or unsigned) key, if the key only allows a range of values and the written value is out of range
en: Given value is out of range.
es_ES: El valor dad está fuera de rango.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon (if using an entry) or text displayed under the text view (if using a text view) when editing the value of a key, if the written text cannot be parsed regarding to the key's value type
en: This value is invalid for the key type.
es_ES: Este valor no es válido para este tipo de clave.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as double.
es_ES: Falló al analizar como doble.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a signed 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as 64-bit integer.
es_ES: Falló al analizar como entero de 64 bits.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of an unsigned 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
es_ES: Falló al analizar como entero de 64 bits sin signo.

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
es_ES: Ir a «%s»

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
es_ES: Buscar en la carpeta «%s»

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing at root path
en: Open path entry
es_ES: Abrir ruta de la entrada

note: Translators: last item of the keys list displayed during a local search
en: Search everywhere
es_ES: Buscar en todos los sitios

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
es_ES: Copiar

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
es_ES: Personalizar…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
es_ES: Establecer el predeterminado

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
es_ES: Mostrar detalles…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
es_ES: Descartar cambio

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
es_ES: Eliminar clave

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
es_ES: Ir a esta ruta

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
es_ES: Abrir

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
es_ES: Buscar

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
es_ES: Abrir carpeta padre

note: Translators: "reset recursively" action in the right-click menu on a folder
en: Reset recursively
es_ES: Restablecer recursivamente

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
es_ES: No eliminar

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
es_ES: Sin cambio

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
es_ES: Tipo de gestor D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
es_ES: Ruta al objeto de D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
es_ES: Vector de la ruta del objeto de D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
es_ES: Firma de D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
es_ES: Tipo de gestor D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
es_ES: Ruta al objeto de D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
es_ES: Vector de la ruta del objeto de D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
es_ES: Firma de D-Bus

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 16-bit integer
es_ES: Entero de 16 con signo

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 16-bit integer
es_ES: Entero de 16 sin signo

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 32-bit integer
es_ES: Entero de 32 bits con signo

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 32-bit integer
es_ES: Entero de 32 sin signo

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 64-bit integer
es_ES: Entero de 64 con signo

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 64-bit integer
es_ES: Entero de 64 sin signo

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Boolean
es_ES: Booleano

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: boolean
es_ES: booleano

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
es_ES: Cadena

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string
es_ES: cadena

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
es_ES: Vector de cadena

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string array
es_ES: vector de cadena

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
es_ES: Enumerado

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: enumeration
es_ES: enumerado

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
es_ES: Opciones

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
es_ES: opciones

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
es_ES: Doble

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: double
es_ES: doble

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this
en: Integer
es_ES: Entero

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: integer
es_ES: entero

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Variant
es_ES: Variante

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: variant
es_ES: variante

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Empty tuple
es_ES: Tupla vacía

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: empty tuple
es_ES: tupla vacía

note: Translators: placeholder text of the list of pending modifications, displayed when the user is in delayed mode but has no pending modifications
en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
es_ES: El modo retardado está activo
    pero
    no hay cambios pendientes

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the second is "Select"
en: Rule all
es_ES: Aplicar todo

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the first is "Rule all"
en: Select
es_ES: Seleccionar

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user tries to reset keys from/for a folder that has nothing to reset
en: Nothing to reset.
es_ES: Nada que restablecer.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
es_ES: El valor no es válido.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with the "always confirm explicit" behaviour)
en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
es_ES: El cambio se descartará si sale de esta vista sin aplicar.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with default "always confirm implicit" behaviour notably)
en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
es_ES: El cambio se aplicará en la petición o si sale de esta vista.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; displayed if there are no pending changes, to document what is the "delay mode".
en: Changes will be delayed until you request it.
es_ES: Los cambios se retrasarán hasta que lo solicite.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "gsettings" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
es_ES[0]: Una operación de gsettings retrasada.
es_ES[1]: %u operaciones de gsettings retrasadas.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "dconf" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
es_ES[0]: Una operación de dconf retrasada.
es_ES[1]: %u operaciones de dconf retrasadas.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
es_ES[0]: Una operación de gsettings
es_ES[1]: %u operaciones de gsettings

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; second part (and end) of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", so: * the space before the "and" is probably wanted, if you keeped the "%s%s" translation as-is, and * the "delayed" refers to both the gsettings and dco
en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
es_ES[0]:  y una operación de dconf retrasada.
es_ES[1]:  y %u operaciones de dconf retrasada.

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
es_ES: Cerrar la búsqueda

note: Translators: accessible description of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search results
es_ES: Cerrar resultados de la búsqueda

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
es_ES: Actualizar resultados de la búsqueda

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
es_ES: Buscar claves

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/warning-similar'
en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
es_ES: Esta clave se puede definir y usar en más de un esquema, lo que puede acarrear problemas. Edite el valor bajo su responsabilidad.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/type-conflict'
en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
es_ES: Esta clave está definida de forma incompatible y la utiliza más de un esquema. Es imposible trabajar con su valor de manera que tenga sentido.

note: Translators: warning text of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
es_ES: No hay ningún esquema disponible. Un esquema es lo que describe el uso de una clave y el editor de dconf no puede encontrar un esquema asociado a esta clave. Si la aplicación que estaba utilizando esta clave se ha desinstalado o si la clave es obsoleta, debería eliminarla.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
es_ES: Este enumerado le ofrece sólo una opción. Esto es probablemente un error de la aplicación que ha instalado este esquema. Si es posible, abra un informe de error sobre esto.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
es_ES: Esta clave entera sólo puede tener un valor. Esto es probablemente un error de la aplicación que ha instalado este esquema. Si es posible, abra un informe de error sobre esto.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: This key has a special “empty tuple” type. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
es_ES: Esta clave tiene un tipo de «tupla vacía» especial. Esto es probablemente un error de la aplicación que ha instalado este esquema. Si es posible, abra un informe de error sobre esto.

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
es_ES: Nombre

note: Translators: field description when displaying key properties; the key can be defined by a schema or by the dconf engine
en: Defined by
es_ES: Definido por

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
es_ES: Esquema

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
es_ES: Resumen

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
es_ES: Descripción

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
es_ES: Tipo

note: Translators: field description when displaying key properties; specific name of the datatype of the key ("Signed 32-bit integer" for example)
en: Type name
es_ES: Nombre del tipo

note: Translators: field description when displaying key properties; technical code of the datatype of the key ("q" for uint16, "b" for boolean, etc.)
en: Type code
es_ES: Código del tipo

note: Translators: field description when displaying key properties; if the numeral key has a minimum or a maximum set
en: Forced range
es_ES: Rango forzado

note: Translators: field description when displaying key properties; the minimum value a numeral key can take
en: Minimum
es_ES: Mínimo

note: Translators: field description when displaying key properties; the maximum value a numeral key can take
en: Maximum
es_ES: Máximo

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
es_ES: Predeterminado

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
es_ES: Valor actual

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
es_ES: Usar el valor predeterminado

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
es_ES: Valor personalizado

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
es_ES: No hay resumen disponible

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
es_ES: No hay descripción disponible

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
es_ES: Sí

note: Translators: field content when displaying key properties; displayed instead of the value, in case of conflicting keys
en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
es_ES: Existen definiciones conflictivas de esta clave, obtener el valor sería problemático o no tendría sentido.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "double"
en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
es_ES: Usar un punto como marca decimal y no usar separador de miles. Puede usar la notación X.Ye+Z.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "variant" (or of a type composed with a variant)
en: Variants content should be surrounded by XML brackets (‘<’ and ‘>’). See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
es_ES: Las variantes de contenido deberían estar encerradas entre corchetes XML («<» y «>»). Consulte https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html para ver la documentación completa.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type" and with a string type (or similar); neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
es_ES: Use la palabra clave «nothing» para establecer un valor posible (empezando por «m») para su valor vacío. Cadenas, firmas y rutas a objetos se deben encerrar entre comillas.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a string type (or similar)
en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
es_ES: Cadenas, firmas y rutas a objetos se deben encerrar entre comillas.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type"; neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is nullable.
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
es_ES: Use la palabra clave «nothing» para establecer un valor posible (empezando por «m») para su valor vacío.

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
es_ES: Clave eliminada.

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on large windows ("conflict" is used on small windows)
en: conflicting keys
es_ES: claves en conflicto

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on small windows ("conflicting keys" is used on large windows)
en: conflict
es_ES: conflicto

note: Translators: "subtitle" in the keys list of a key not defined by a schema; keys defined by a schema have in place a summary describing the key use
en: No schema found
es_ES: No se ha encontrado el esquema

note: Translators: means that the key has been erased; used on large windows ("erased" is used on small windows)
en: key erased
es_ES: clave eliminada

note: Translators: means that the key has been erased; used on small windows ("key erased" is used on large windows)
en: erased
es_ES: eliminada

note: Translators: displayed on small windows; indicates the data type of the key (the %s is the variant type code)
en: type “%s”
es_ES: tipo «%s»

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
es_ES: %s (claves locales)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the following non-defined keys are installed at the path where the search has started
en: Local keys not defined by a schema
es_ES: Claves locales no definidas por un esquema

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Keys not defined by a schema
es_ES: Claves no definidas por un esquema

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
es_ES: Subcarpetas

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
es_ES: Otras acciones

note: Translators: placeholder text of the search list when there's no search results (not used in current design)
en: No matches
es_ES: No hay coincidencias

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
es_ES: Carpetas

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
es_ES: No hay claves en esta ruta

note: Translators: the boolean "true" value; capitalized (if that makes sense)
en: True
es_ES: Cierto

note: Translators: the boolean "false" value; capitalized (if that makes sense)
en: False
es_ES: Falso

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
es_ES: Nada

note: Translators: the boolean "true" value; non capitalized (if that makes sense)
en: true
es_ES: cierto

note: Translators: the boolean "false" value; non capitalized (if that makes sense)
en: false
es_ES: falso

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
es_ES: nada (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
es_ES: nada

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema has a fixed path (it is not relocatable)
en: Schema with path
es_ES: Esquema con ruta

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema is relocatable (it has not a fixed path)
en: Relocatable schema
es_ES: Esquema reubicable

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
es_ES: «Backend» de DConf
