dconf master - en to et translation catalogue (17 entries)

en: dconf Editor
et: dconf redaktor

en: Directly edit your entire configuration database
et: Seadistuste andmebaasi vahetu muutmine

en: settings;configuration;
et: seadistus;sätted;seaded;konfiguratsioon;

en: The width of the window
et: Akna laius

en: The width of the main window in pixels.
et: Peaakna laius pikslites.

en: The height of the window
et: Akna kõrgus

en: The height of the main window in pixels.
et: Peaakna kõrgus pikslites.

en: A flag to enable maximized mode
et: Maksimeeritud oleku lipp

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
et: Hiirenupp, millega aktiveeritakse brauseriaknas käsk "Tagasi"

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
et: Mõnel hiirel on "Edasi" ja "Tagasi" nupud. See võti määrab, mis nupp aktiveerib brauseriaknas käsu "Tagasi". Võimalikud on väärtused vahemikus 6 kuni 14.

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
et: Hiirenupp, millega aktiveeritakse brauseriaknas käsk "Edasi"

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
et: Mõnel hiirel on "Edasi" ja "Tagasi" nupud. See võti määrab, mis nupp aktiveerib brauseriaknas käsu "Edasi". Võimalikud on väärtused vahemikus 6 kuni 14.

en: _About
et: _Lähemalt

en: _Quit
et: _Lõpeta

en: Boolean
et: Tõeväärtus

en: String
et: Sõne

en: Enumeration
et: Loetelu
