dconf master - en to eu translation catalogue (387 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
eu: Honi buruz

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
eu: Kredituak

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
eu: GNUren Lizentzia Publiko Orokorra
    3 bertsioa edo berriagoa

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
eu: Sortzaileak

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
eu: Itzultzaileak

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
eu: Kopiatu uneko bide-izena

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
eu: Erakutsi propietateak

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
eu: Pausatu gaueko modua

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
eu: Berrerabili gaueko modua

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
eu: Erabili gaueko modua

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
eu: Ekintzak

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
eu: Uneko ikuspegiaren ekintzak

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
eu: Laster-teklak

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
eu: Laster-markak

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
eu: Ezkutatu laster-markak

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
eu: Kendu laster-marka

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
eu: Laster-marka

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
eu: Erakutsi laster-markak

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
eu: Laster-markak
    hemen gehituko dira

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
eu: Erabili

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
eu: Editatu

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
eu: Kokalekuaren laster-marka sortuta

note: Translators: accessible description of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Toggle to bookmark this location
eu: Txandakatu kokaleku honen laster-marka

note: Translators: text that might appear in the bookmarks popover in place of the switch and its label
en: The bookmarks list is not editable.
eu: Laster-marken zerrenda ez da editagarria.

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
eu: Kudeatu laster-markak

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
eu: Sortu bilaketa honen laster-marka

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
eu: Sortu kokaleku honen laster-marka

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
eu: Propietateak

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
eu: Ordenatze-hobespenak aldatu egin dira. Ikuspegia freskatu nahi duzu?

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
eu: Freskatu

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
eu: Karpeta honetako edukia aldatu egin da. Ikuspegia birkargatu nahi duzu?

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
eu: Birkargatu

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
eu: Gakoen propietateak aldatu egin dira. Ikuspegia birkargatu nahi duzu?

note: Translators: command-line message, when the user uses the backward/forward buttons of the mouse
en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
eu: Saguaren botoi bera ezarri da aurrera eta atzera egiteko. Ez da ezer egingo.

en: Dconf Editor
eu: Dconf editorea

en: A graphical tool for editing the dconf database
eu: Dconf-en datu-basea editatzeko tresna grafikoa

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
eu: Dconf editorea dconf konfigurazioaren datu-basea zuzenean editatzeko tresna bat da. Hau erabilgarria da ezarpen hauek erabiltzen dituzten aplikazioak garatzean.

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
eu: Zure konfigurazioa zuzenean editatzea eginbide aurreratu bat da, eta aplikazioak ongi ez funtzionatzea eragin dezake.

en: Browse the keys used by installed applications
eu: Arakatu gakoak instalatutako aplikazioak erabiliz

en: Read keys descriptions and edit their values
eu: Irakurri gakoen azalpenak eta editatu haien balioak

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
eu: dconf editorea

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
eu: Dconf-en konfigurazioaren editorea

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
eu: Editatu zuzenean zure konfigurazioaren datu-base osoa

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
eu: ezarpenak;konfigurazioa;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
eu: Sistemaren gaueko argia jarraitzeko bandera bat

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
eu: Erabili GNOMEren gaueko argiaren ezarpena gaueko modua aktibatzeko.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
eu: Leihoaren zabalera

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren zabalera pixeletan.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
eu: Leihoaren altuera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren altuera pixeletan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
eu: Modu maximizatua gaitzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
eu: Egia bada, leiho nagusia modu maximizatuan abiaraziko da.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: A flag to restore the last view
eu: Azken ikuspegia leheneratzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
eu: “true” (egia) bada, Dconf editoreak abiarazten saiatuko da 'saved-view' gakoan azaldutako bide-izenera nabigatzeko.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: A path to restore the pathbar state
eu: Bide-barraren egoera leheneratzeko bide-izena

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, and if the path requested at startup is a parent path of this one, Dconf Editor tries to restore the pathbar state at this path.
eu: “restore-view” gakoa “true” (egia) gisa ezartzen bada, eta abioan eskatutako bide-izena honen guraso bada, Dconf editoreak bide-barraren egoera bide-izen honetan leheneratzen saiatuko da.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: A path to restore the last view
eu: Azken ikuspegia leheneratzeko bide-izena

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to this path.
eu: “restore-view” gakoa “true” (egia) gisa ezartzen bada, Dconf editoreak abiarazten saiatuko da bere bide-izenera nabigatzeko.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: Show initial warning
eu: Erakutsi hasierako abisua

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: If “true”, Dconf Editor opens a popup when launched reminding the user to be careful.
eu: “true” (egia) bada, Dconf editoreak laster-leiho bat irekiko du abiaraztean erabiltzaileari kontu handiz ibiltzeko gogoraraziz.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: A flag to enable small rows for keys list
eu: Gakoen zerrendan errenkada txikiak baimentzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: If “true”, the keys list use smaller rows.
eu: “true” (egia) bada, gakoen zerrendak errenkada txikiagoak erabiliko ditu.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: Change the behaviour of a key value change request
eu: Aldatu gako-balioa aldatzeko eskaeraren portaera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: The “unsafe” value is discouraged: for keys that have a non-special-cased type, it updates the key value each time something changes in the entry, so including intermediate states. The “safe” value asks for confirmation in these cases, but allows instant changes for booleans and nullable booleans, enums and flags. The “always-confirm-implicit” and “always-confirm-explicit” values always asks for confirmation, but the first applies the change if you change path whereas the second dismiss it. The “always-delay” value adds each change in delay mode, allowing to apply multiple keys at once.
eu: “unsafe” balioa ez da gomendagarria mota berezia ez duten gakoetan, honek gakoaren balioa eguneratzen du sarreran zerbait aldatzen den bakoitzean, tarteko egoerak barne. “safe” balioak berrespena eskatuko du egoera horietan, baina boolearretan eta nuluak izan daitezkeen boolearretan, zerrendapenetan eta banderetan aldaketa berehala baimentzen ditu. “always-confirm-implicit” eta “always-confirm-explicit” balioek beti eskatuko dute berrespena, aurrenekoak aldaketak aplikatzen ditu bide-izenak aldatzen dituzunean, bigarrengoak berriz baztertu egiten du. “always-delay” balioak aldaketa bakoitza atzerapen moduan gehitzen du, hainbat gako aldi berean aplikatzea baimenduz.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: A flag to sort keys list case-sensitively
eu: Gakoen zerrenda ordenatzeko (maiuskulak eta minuskulak bereiziz) bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: GSettings doesn’t allow keys to use upper-case in their names, but installation paths of schemas can. If “true”, the keys list is sorted case-sensitively, with in usual order upper-case folders first.
eu: GSettings-ek ez du hizki maiuskularik baimentzen gakoen izenetan, baina bai eskemen instalazioen bide-izenetan. “true” (egia) bada, gakoen zerrenda maiuskulak eta minuskulak desberdinduz ordenatuko dira, maiuskuletan dauden karpeten ordenarekin aurrenik.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
eu: Erabili saguaren botoien “Atzera” eta “Aurrera” gertaerak

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
eu: “Aurrera” eta “Atzera” botoidun saguak dituzten erabiltzaileentzako, gako honek zehaztuko du nabigatzailearen barruan ekintzarik landuko den botoi hauetariko bat sakatzean.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
eu: Saguaren botoia “Atzera” komandoa aktibatzeko arakatzailearen leihoan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
eu: “Aurrera” eta “Atzera” botoidun saguak dituzten erabiltzaileentzako, gako honek “Atzera” komandoa zein botoik aktibatuko duen arakatzailearen leihoan zehazten du. Balio erabilgarriak 6 eta 14 artekoa dira.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
eu: Saguaren botoia “Aurrera” komandoa aktibatzeko arakatzailearen leihoan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
eu: “Aurrera” eta “Atzera” botoidun saguak dituzten erabiltzaileentzako, gako honek “Aurrera” komandoa zein botoik aktibatuko duen arakatzailearen leihoan zehazten du. Balio erabilgarriak 6 eta 14 artekoa dira.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: A flag to check for added or removed schemas
eu: Gehitutako edo kendutako eskemak egiaztatzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: Dconf Editor can monitor if schemas are added or removed from the multiple possible locations. That’s done by checking every three seconds if the schemas list has changed. As this way to do is suboptimal, this function can be disabled by setting this flag to “false”. Note that this option will be removed when a better way to do things is found.
eu: Dconf editoreak eskemak kokaleku anitzetatik gehitu edo kendu diren ikuskatu dezake. Hori egiteko, hiru segundotik behin egiaztatuko du eskemen zerrenda aldatu den. Modu hori ez denez oso optimoa, funtzioa desgaitu egin daiteke bandera hau “false” moduan ezarrita. Kontuan izan aukera hori kendu egingo dela gauzak egiteko modu hobea aurkitzen denean.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Enabled relocatable schema mapping facilities
eu: Lekuz alda daitezkeen eskemen mapatze-zerbitzu gaituak

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Flags for the relocatable schemas mapping facilities. “User” enables mappings defined by the “relocatable-schemas-user-paths” key; “Built-in” enables well-known mappings hardcoded into Dconf Editor; “Internal” is reserved for Dconf Editor own mappings; “Startup” is for mapping a relocatable schema from the command-line.
eu: Lekuz alda daitezkeen eskeman mapatze-zerbitzuetarako banderak. “User” aukerak “relocatable-schemas-user-paths” gakoak definitutako mapatzeak gaitzen ditu; “Built-in” aukerak Dconf editoreak kodean barneratutako mapatze ezagunak gaitzen ditu; “Internal” aukerak Dconf editorearen mapatze propietarako da; “Startup” aukera komando-lerrotik lekuz alda daitekeen eskemak mapatzeko da.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: Mapping of paths to manually associated schemas
eu: Bide-izenak eskuz elkartutako eskemekin mapatzea

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: A dictionary that maps schema IDs with path specifications. It is used to allow the user to associate a relocatable schema to certain paths. Path specifications may contain wildcards in the form of empty segments (e.g. /ca/desrt/dconf-editor//), defining possibly multiple paths. The same schema ID may be associated with multiple path specifications.
eu: Eskemen IDak bide-izenen espezifikazioekin mapatzen dituen hiztegi bat. Erabiltzaileak lezkuz alda daitekeen eskema bat bide-izen jakin batzuekin elkartu ditzan ahalbidetzen du. Bide-izenen espezifikazioek komodinak izan ditzakete, segmentu hutsen forman (adib. /ca/desrt/dconf-editor//), bide-izen posible anitz definituta. Eskema baten ID bera bide-izen espezifikazio anitzekin elkartu daiteke.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: A flag for skipping unnecessary subfolders
eu: Beharrezkoak ez diren azpikarpetak saltatzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: When a folder only contains one subfolder and no keys, Dconf Editor can jump to that subfolder directly. This flag enables that behaviour.
eu: Karpeta batek azpikarpetak soilik dituenean, eta ez gakoak, Dconf editorea zuzenean joan daiteke azpikarpeta horretara. Bandera honek portaera hori gaitzen du.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: A list of bookmarked paths
eu: Laster-markak dituzten bide-izenen zerrenda

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
eu: Erabiltzaileak bide-izen guztien sortutako laster-markak ditu kate baten matrize gisa.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: A flag to enable small rows for bookmarks list
eu: Laster-marken zerrendan errenkada txikiak baimentzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
eu: “true” (egia) bada, laster-marken zerrendak errenkada txikiagoak erabiliko ditu.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A boolean, type ‘b’
eu: Balio boolearra, ‘b’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean'
en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
eu: Boolearrek soilik bi balio erabil ditzakete: “true” (egia) edo “false” (faltsua).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: A nullable boolean, type ‘mb’
eu: Balio boolear nulua, ‘mb’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable boolean can only take three values, “true”, “false” and “nothing”.
eu: GSettings-ek mota nuluak baimentzen ditu, beste moten antzekoak dira baina “nothing” (ezer ere ez) balioa har dezakete. Balio boolear nulu batek hiru balio soilik eduki ditzake: “true”, “false” eta “nothing”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte (unsigned), type ‘y’
eu: Byte bat (zeinurik gabekoa), ‘y’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
eu: Byte baten balioa osoko zenbaki bat da 0 eta 255 artekoa. Karaktereak igortzeko erabil daiteke.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: A bytestring, type ‘ay’
eu: Byte-katea, ‘ay’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
eu: Byte-katea mota utf8 formatuan baliozkoak ez diren kateak igortzeko erabili ohi da. Egoera horretan, karaktere nulua matrizeko azken karaktere gisa txertatzeko joera egon ohi da.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: A bytestring array, type ‘aay’
eu: Byte-kateen matrizea, ‘aay’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
eu: Byte-kateen matrize baten mota da. Byte-katea mota utf8 formatuan baliozkoak ez diren kateak igortzeko erabili ohi da.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: A D-Bus handle type, type ‘h’
eu: D-Bus helduleku mota, ‘h’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: The handle type is a 32-bit signed integer value that is, by convention, used as an index into an array of file descriptors that are sent alongside a D-Bus message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
eu: Helduleku mota 32 bit-eko zeinudun zenbaki osoko balio bat da, D-Bus-eko mezuarekin batera bidaltzen diren matrizeen indize edo fitxategien deskriptore gisa erabiltzeko. Ez baduzu D-Bus-arekin elkarreragiten, ez dago mota hau erabiltzeko arrazoirik.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: A D-Bus object path, type ‘o’
eu: D-Bus objektu baten bide-izena, ‘o’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: An object path is used to identify D-Bus objects at a given destination on the bus. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
eu: Objektu baten bide-izena D-Bus-eko objektuak identifikatzeko erabiltzen da, emandako bus-eko helburu batekoak. Ez baduzu D-Bus-arekin elkarreragiten, ez dago mota hau erabiltzeko arrazoirik.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
eu: D-Bus objektu batzuen bide-izenen matrizea, ‘ao’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: An object path array could contain any number of object paths (including none: “[]”). If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
eu: Objektuen bide-izenen matrize batek hainbat objektuen bide-izen eduki ditzake (hutsa baita ere: “[]”). Ez baduzu D-Bus-arekin elkarreragiten, ez dago mota hau erabiltzeko arrazoirik.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature, type ‘g’
eu: D-Bus baten sinadura, ‘g’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
eu: D-Bus baten sinadura kate bat da D-Bus baten metodo edo mezu gisa erabiltzeko. Ez baduzu D-Bus-arekin elkarreragiten, ez dago mota hau erabiltzeko arrazoirik.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
eu: ‘{ss}’ motako hiztegi-sarrera

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). A dictionary entry is one such mapping.
eu: Hiztegi batek oinarrizko mota baten balioak beste (edozein motatako) balio batzuetara mapatzen ditu. Hiztegi-sarrera bat horrelako mapatze bat da.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A “vardict”, type ‘a{sv}’
eu: “vardict” bat, ‘a{sv}’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). One simple use case is to map strings to variants.
eu: Hiztegi batek oinarrizko mota baten balioak beste (edozein motatako) balio batzuetara mapatzen ditu. Erabilera-kasu sinpleenetako bat kateak aldagaiekin mapatzea da.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double, type ‘d’
eu: Bikoitza, ‘d’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double value could represent any real number.
eu: Balio bikoitza edozer zenbaki erreal adierazteko.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: A 5-choices enumeration
eu: 5 aukeretako zerrendapena

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: Enumerations could be done either with the “enum” attribute, or with a “choices” tag.
eu: Zerrendapenak “enum” atributuarekin egin daiteke, edo “choices” etiketa batekin.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags: choose-colors-you-love
eu: Banderak: choose-colors-you-love (aukeratu maite dituzun koloreak)

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags could be set by the “enum” attribute.
eu: banderak “enum” atributuarekin ezar daitezke.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A short integer, type ‘n’
eu: Osoko laburra, ‘n’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
eu: 16 bit-eko zeinudun osokoa. Ikus “integer-16-unsigned” gakoa.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: An unsigned short integer, type ‘q’
eu: Zeinurik gabeko osoko laburra, ‘q’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
eu: 16 bit-eko zeinurik gabeko osokoa. Ikus “integer-16-signed” gakoa.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual integer, type ‘i’
eu: Ohiko osokoa, ‘i’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed'
en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
eu: 32 bit-eko zeinudun osokoa. Ikus “integer-32-unsigned” gakoa.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: An unsigned usual integer, type ‘u’
eu: Zeinurik gabeko ohiko osokoa, ‘u’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
eu: 32 bit-eko zeinurik gabeko osokoa. Ikus “integer-32-signed” gakoa.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A long integer, type ‘x’
eu: Osoko luzea, ‘x’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
eu: 64 bit-eko zeinudun osokoa. Ikus “integer-64-unsigned” gakoa.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: An unsigned long integer, type ‘t’
eu: Zeinurik gabeko osoko luzea, ‘t’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
eu: 64 bit-eko zeinurik gabeko osokoa. Ikus “integer-64-signed” gakoa.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: A number with range
eu: Barrutia duen zenbaki bat

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
eu: Zenbakizko ezarpen bakoitza (edozer motatako osokoak eta zeinurik gabeko osokoak baita bikoitzak ere) balioen barruti pertsonalizatu batera muga daiteke. Adibidez, osoko honek -2 eta 10 arteko balio bat har dezake soilik.

note: Translators: do not forget the parenthesis, they are meaningful; summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: A custom type, here ‘(ii)’
eu: Mota pertsonalizatu bat, hemen ‘(ii)’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: Dconf Editor lets you edit any settings type supported by GSettings, falling back on a string entry when it doesn’t have a better way to do. Here is a tuple of two 32-bit signed integers.
eu: Dconf editoreak GSettings-ek onartutako edozer ezarpen mota editatzea baimentzen dizu. kate bat lehenetsi gisa hartuz gauzak hobea ezin dituenean egin. Hemen bi 32 bit-eko zeinudun osokoen tupla dago.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: A string, type ‘s’
eu: Kate bat, ‘s’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: The string type could accept any utf8 string. Note that an empty string “''” is not the same as NULL (nothing); see also the “string-nullable” key.
eu: Kate motak edozer utf8 kate onar dezake. Jakin ezazu “''” kate hutsa ez dela NULL-en (nulua) berdina; ikus “string-nullable” gakoa.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array, type ‘as’
eu: Kateen matrize bat, ‘as’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array contains any number of strings of whatever length. It may be an empty array, “[]”.
eu: Kateen matrize batek edozer luzerako edozer kate kopuru eduki dezake. Kate hutsa ere izan daiteke: “[]”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: A nullable string, type ‘ms’
eu: Nulua izan daitekeen katea, ‘ms’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable string can take any string as value, including the empty string “''”, or can be NULL (nothing).
eu: GSettings-ek mota nuluak baimentzen ditu, beste moten antzekoak dira baina “nothing” (ezer ere ez) balioa har dezakete). Nulua izan daitekeen kate edozer kate eduki dezake balio gisa, bai “''” kate hutsa baita NULL (nulua) ere.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: A variant, type ‘v’
eu: Aldagai bat, ‘v’ mota

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: Variants could be stored inside variants, and consequently as a GSettings type. Their representation use the XML brackets (‘<’ and ‘>’ characters, in a gschema file “&#60;” and “&#62;” respectively), with a parsable representation of their content inside. If unclear, the type can be given in the value with a prefix annotation like “@x” (where “x” is the type string) or “int64”. See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
eu: Aldagaiak aldagaien barruan biltegiratu daitezke, eta beraz, GSettings mota gisa. Haien adierazpenak XML kakoak erabiltzen ditu (‘<’ eta ‘>’ karaktereak, gschema fitxategi batean “&#60;” eta “&#62;” hurrenez hurren), bere eduiaren adierazpen analizagarri bat duela barruan. Argi ez badago, mota balioan bertan eman daiteke, “@x” formako aurrizki-oharpen gisa (“x” katearen mota dela) edo “int64” gisa. Ikusi https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html  dokumentazio gehiagorako.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: A 1-choice enumeration
eu: Aukera bakarreko zerrendapena

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: An enumeration could contain only one item, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
eu: Zerrendapenak soilik elementu bat eduki dezake, hala ere baliteke errore bat izatea. Dconf editoreak abisu bat igorriko dizu egoera horretan.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A 1-choice integer value
eu: Aukera bakarreko osoko balioa

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A range could limit an integer key to only allow one value, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
eu: Barrutik batek osoko gako bat mugatu dezake balio bakar bat onartzeko, hala ere baliteke errore bat izatea. Dconf editoreak abisu bat igorriko dizu egoera horretan.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: The empty tuple, type and value “()”
eu: Tupla hutsa, “()” mota eta balioa

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: There’s an empty tuple type (called sometimes “triv”) that is a tuple with no content, and can only take “()” as value.
eu: Tupla huts bat dago (zenbaitetan “triv” deritzo) edukirik gabe,  balio modura “()”  soilik har dezakeena.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual boolean value, defined by a relocatable schema.
eu: Balio boolear arrunta, lekuz alda daitekeen eskema batek definitua.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
eu: 32 bit-eko zeinudun osokoa, lekuz alda daitekeen eskema batek definitua.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict1
eu: Conflict1-eko gako normal bat, gatazkan ez dagoena

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. Non-conflicting keys should have no issues.
eu: Gako hau proba bat da gako gatazkatsuak dituen bide-izen bereko eskema anitzetarako. Gatazkan ez dauden gakoek ez lukete arazorik izan behar.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “1” that should give an error
eu: Baio lehenetsia “1” duten gako gatazkatsuak, errorea eman beharko luketenak

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different default value.
eu: Gako hau proba bat da gako gatazkatsuak dituen bide-izen bereko eskema anitzetarako. Ez litzateke editagarria izan beharko, bide-izen berera mapatutako gako batek balio lehenetsi desberdinak baititu.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict'
en: Conflicting key with no range that should give an error
eu: Barrutirik ez duen gako gatazkatsua, errorea eman beharko lukeena

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different range.
eu: Gako hau proba bat da gako gatazkatsuak dituen bide-izen bereko eskema anitzetarako. Ez litzateke editagarria izan beharko, bide-izen berera mapatutako gako batek balio barruti desberdina baitu.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict'
en: A (simple) string conflicting key that should give a error
eu: Kate (sinple) formako gako gatazkatsua, errorea eman beharko lukeena

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different type.
eu: Gako hau proba bat da gako gatazkatsuak dituen bide-izen bereko eskema anitzetarako. Ez litzateke editagarria izan beharko, bide-izen berera mapatutako gako batek balio mota desberdina baitu.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict1 that should give a warning
eu: Conflict1-eko gako gatazkatsua, abisu bat eman beharko lukeena

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It can be edited, since the types are compatible, but it is still an issue.
eu: Gako hau proba bat da gako gatazkatsuak dituen bide-izen bereko eskema anitzetarako. Editatua izan daiteke, motak bateragarriak baitira, baina hala ere arazo bat dira.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict2
eu: Conflict2-ko gako normal bat, gatazkan ez dagoena

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “2” that should give an error
eu: Baio lehenetsia “2” duten gako gatazkatsuak, errorea eman beharko luketenak

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: Conflicting key with range 0~5 that should give an error
eu: 0-5 barrutia duen gako gatazkatsua, errorea eman beharko lukeena

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: A nullable-string conflicting key that should give an error
eu: Nulua izan daitekeen kate formako gako gatazkatsua, errorea eman beharko lukeena

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict2 that should give a warning
eu: Conflict2-ko gako gatazkatsua, abisu bat eman beharko lukeena

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
eu: Erakutsi bertsioaren informazioa eta irten

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print relocatable schemas and exit
eu: Inprimatu lekuz alda daitezkeen eskemak eta irten

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'; the option removes the initial "use at your own risks" dialog
en: Do not show initial warning
eu: Ez erakutsi hasierako abisua

note: Translators: command-line text, description of the application in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Graphical interface for editing other applications settings.
eu: Beste aplikazioen ezarpenak editatzeko interfaze grafikoa.

note: Translators: command-line text, describes how the application proceeds for editing other applications settings, in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
eu: glib liburutegiaren gsettings APIa erabiltzen du, beste batzuen artean.

note: Translators: command-line header description, see 'dconf-editor --help'
en: Arguments description:
eu: Argumentuen deskribapena:

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: a folder path or a key path
eu: karpeta baten edo gako baten bide-izena

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
eu: adibidea: “/org/gnome/” edo “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a schema with fixed path
eu: bide-izen finkoko eskema baten izena

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
eu: adibidea: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'; no need to put your translation of "relocatable" between quotation marks, that's done in English to highlight why the option is called "RELOC_SCHEMA"
en: the name of a “relocatable” schema, without fixed path
eu: "lekuz alda daitekeen" eskema baten izena, bide-izen finkorik gabe

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: see list with the “--list-relocatable-schemas” option
eu: ikusi zerrenda “--list-relocatable-schemas” aukerarekin

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the path where to map the relocatable schema
eu: lekuz alda daitekeen eskema mapatuko den bide-izena

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
eu: adibidea: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a key from the schema
eu: eskemako gako baten izena

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
eu: adibidea: “laster-markak”

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas installed:
eu: Instalatutako eskema ezagunak:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas installed.
eu: Ez dago eskema ezagunik instalatuta.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas skipped:
eu: Saltatu diren eskema ezagunak:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas skipped.
eu: Ez da eskema ezagunik saltatu.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
eu: Eskema ezezagunak:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No unknown schemas.
eu: Ez dago eskema ezezagunik.

note: Translators: command-line error message, when the user requests a specific path while there is already a window opened
en: Only one window can be opened for now.
eu: Momentuz leiho bakar bat ireki daiteke.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor a b c d'
en: Cannot understand: too many arguments.
eu: Ez da ulertzen: argumentu gehiegi.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor / a'
en: Cannot understand second argument in this context.
eu: Ez da ulertzen bigarren argumentua testuinguru honetan.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example /'
en: Cannot understand: slash character in second argument.
eu: Ez da ulertzen: barraren karakterea bigarren argumentuan.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example:a'
en: Schema path should start and end with a “/”.
eu: Eskemaren bide-izenak “/” ikurrarekin hasi eta amaitu behar du.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor //'
en: Cannot understand: given path contains “//”.
eu: Ez da ulertzen: emandako bide-izenak “//” dauka.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor "org example" a'
en: Cannot understand: space character in argument.
eu: Ez da ulertzen: zuriunearen karakterea argumentuan.

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
eu: Kopiatu arbelean

note: Translators: about dialog text
en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
eu: Aplikazioen barneko ezarpenak ikusi eta editatzeko interfaze grafikoa.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
eu: Orria GNOME wikian

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
eu: Dconf editoreari buruz

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
eu: Aplikatu

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
eu: Baztertu

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
eu: Aplikatu dena

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
eu: Baztertu dena

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is no pending changes)
en: Quit mode
eu: Irteteko modua

note: Translators: hamburger menu entry, to enter in a special mode called "delay mode" where changes are not applied until validation
en: Enter delay mode
eu: Sartu atzerapen modua

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
eu: Leheneratu gako ikusgaiak

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, and all keys in subfolders
en: Reset view recursively
eu: Berrezarri ikuspegia modu errekurtsiboan

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
eu: Zain

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
eu: %s (gakoa ezabatuta)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Relocatable'
en: Schema is relocatable, a path is needed.
eu: Eskema lekuz alda daiteke, bide-izen bat behar da.

note: Translators: command-line startup warning
en: Startup mappings are disabled.
eu: Abioko mapatzeak desgaitu egin dira.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Settings:/org/gnome/dconf-editor/'
en: Schema is not installed on given path.
eu: Eskema ez dago instalatuta emandako bide-izenean.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
eu: Eskema ezezaguna: “%s”.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
eu: Eskerrik asko Dconf editorea zure ezarpenak editatzeko erabiltzeagatik!

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the warning text
en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
eu: Ez ahaztu aukera batzuk aplikazioak honda ditzaketela, kontu handiz erabili beraz.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
eu: Kontu handiz erabiliko dut.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
eu: Erakutsi elkarrizketa-koadro hau aurrerantzean.

note: Translators: notification text, after a user Ctrl+Q keyboard action; same way to spell the shortcut as in the Settings application
en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
eu: Zenbait aldaketa zain daude. Erabili Shift+Ctrl+Q aldaketak aplikatu eta irteteko, edo Alt+F4 aldaketak baztertu eta irteteko.

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
eu: “%s” karpeta orain hutsik dago.

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
eu: “%s” gakoa ezabatu egin da.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
eu: Ezin da “%s” gakoa aurkitu.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/empty/'; the %s is the folder path
en: There’s nothing in requested folder “%s”.
eu: Ez dago ezer eskatutako “%s” karpetan.

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
eu: Gakoa ezabatu da

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
eu: Balio lehenetsia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
eu: Ekintzak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
eu: Laster-marken menua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
eu: Sortu bide-izen honen laster-marka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
eu: Kendu bide-izen honen laster-marka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
eu: Ekintzen menua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F10 action
en: Path bar menu
eu: Bide-izenen menua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for moving to paths known by the headerbar
en: Path bar navigation
eu: Bide-izenen barraren nabigazioa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
eu: Ireki erroko karpeta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
eu: Ireki karpeta gurasoa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Down action; browse to the child of the current path displayed in the headerbar, if any
en: Open active direct child
eu: Ireki direktorio ume aktiboa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Down action; browse to the complete path of the headerbar
en: Open active last child
eu: Ireki azken ume aktiboa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
eu: Bilaketaren aukerak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F action; opens search, searching everywhere
en: Toggle search
eu: Txandakatu bilaketa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
eu: Bilatu berriro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-F action; opens search, searching only from current folder
en: Toggle local search
eu: Txandakatu bilaketa lokala

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Alt-F action; does the same thing as "Toggle local search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again, locally
eu: Bilatu berriro, lokalean

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
eu: Itsatsi bilaketa gisa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-V action; does the same thing as "Paste as search", but works even if an entry or textview is selected; entry hidden for now
en: Paste as search (force)
eu: Itsatsi bilaketa gisa (behartu)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
eu: Editatu bide-izena

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-L action when browsing; opens search on parent path
en: Edit parent path
eu: Editatu bide-izen gurasoa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: '/' key action when browsing; opens search on root path
en: Edit root path
eu: Editatu bide-izen erroa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Escape key action, when searching; cancels search
en: Browse keys tree
eu: Arakatu gakoen zuhaitza

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when browsing
en: Keys list actions
eu: Gako-zerrendaren ekintzak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
eu: Testuinguruko menua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
eu: Aurreko lerroa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
eu: Hurrengo lerroa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: entry disabled for now; Ctrl-I action, when browsing; displays informations on selected folder
en: Toggle folder properties
eu: Txandakatu karpeten propietateak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
eu: Ezarri lehenetsira

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Return action, when browsing; does nothing if the selection is not a boolean key
en: Toggle boolean value
eu: Txandakatu balio boolearra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when there are pending changes
en: Modifications list actions
eu: Aldaketen zerrendaren ekintzak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-I action if there are pending changes; the modifications list is either a popover, or an in-window panel
en: Toggle modifications list
eu: Txandakatu aldaketen zerrenda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/Enter keys action in the list of pending modifications; go to the key with pending modification
en: Open selected row key
eu: Ireki hautatuta errenkadako gakoa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
eu: Baztertu aldaketa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
eu: Erakutsi laguntza hau

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
eu: Honi buruz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
eu: Arbela

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
eu: Kopiatu deskriptorea

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
eu: Kopiatu bide-izena

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
eu: Irten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q action; displays a notification if there are pending changes
en: Quit if there’s no pending changes
eu: Irten zain dagoen aldaketarik ez badago

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Q action
en: Apply pending changes and quit
eu: Aplikatu zain dauden aldaketak eta irten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-F4 action
en: Dismiss pending changes and quit
eu: Baztertu zain dauden aldaketak eta irten

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double or a 64-bit (signed or unsigned) key, if the key only allows a range of values and the written value is out of range
en: Given value is out of range.
eu: Emandako balioa barrutitik kanpo dago.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon (if using an entry) or text displayed under the text view (if using a text view) when editing the value of a key, if the written text cannot be parsed regarding to the key's value type
en: This value is invalid for the key type.
eu: Balio hau baliogabea da gako honentzako.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as double.
eu: Ezin izan da bikoitz gisa analizatu.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a signed 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as 64-bit integer.
eu: Ezin izan da 64 bit-eko osoko gisa analizatu.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of an unsigned 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
eu: Ezin izan da 64 bit-eko zeinurik gabeko osoko gisa analizatu.

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
eu: Joan hona: “%s”

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
eu: Bilatu “%s” karpetan

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing at root path
en: Open path entry
eu: Ireki bide-izenaren sarrera

note: Translators: last item of the keys list displayed during a local search
en: Search everywhere
eu: Bilatu edonon

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
eu: Kopiatu

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
eu: Pertsonalizatu…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
eu: Ezarri lehenetsira

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
eu: Erakutsi xehetasunak…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
eu: Baztertu aldaketak

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
eu: Garbitu gakoa

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
eu: Joan bide-izen honetara

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
eu: Ireki

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
eu: Bilatu

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
eu: Ireki karpeta gurasoa

note: Translators: "reset recursively" action in the right-click menu on a folder
en: Reset recursively
eu: Leheneratu errekurtsiboki

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
eu: Ez garbitu

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
eu: Aldaketarik gabe

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
eu: D-Bus helduleku mota

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
eu: D-Bus objektuaren bide-izena

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
eu: D-Bus objektuen bide-izenen matrizea

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
eu: D-Bus sinadura

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
eu: D-Bus helduleku mota

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
eu: D-Bus objektuaren bide-izena

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
eu: D-Bus objektuen bide-izenen matrizea

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
eu: D-Bus sinadura

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 16-bit integer
eu: 16 bit-eko zeinudun osokoa

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 16-bit integer
eu: 16 bit-eko zeinurik gabeko osokoa

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 32-bit integer
eu: 32 bit-eko zeinudun osokoa

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 32-bit integer
eu: 32 bit-eko zeinurik gabeko osokoa

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 64-bit integer
eu: 64 bit-eko zeinudun osokoa

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 64-bit integer
eu: 64 bit-eko zeinurik gabeko osokoa

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Boolean
eu: Boolearra

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: boolean
eu: boolearra

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
eu: Katea

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string
eu: katea

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
eu: Kateen matrizea

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string array
eu: kateen matrizea

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
eu: Zerrendatzea

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: enumeration
eu: zerrendatzea

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
eu: Banderak

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
eu: banderak

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
eu: Bikoitza

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: double
eu: bikoitza

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this
en: Integer
eu: Osokoa

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: integer
eu: osokoa

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Variant
eu: Aldagaia

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: variant
eu: aldagaia

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Empty tuple
eu: Tupla hutsa

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: empty tuple
eu: tupla hutsa

note: Translators: placeholder text of the list of pending modifications, displayed when the user is in delayed mode but has no pending modifications
en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
eu: Atzeratutako modua
    aktibatuta dago baino
    ez dago aldaketarik zain

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the second is "Select"
en: Rule all
eu: Arautu denak

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the first is "Rule all"
en: Select
eu: Hautatu

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user tries to reset keys from/for a folder that has nothing to reset
en: Nothing to reset.
eu: Ezer ez leheneratzeko.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
eu: Balio hau baliogabea da.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with the "always confirm explicit" behaviour)
en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
eu: Aldaketak baztertu egingo dira ikuspegi honetatik aplikatu gabe irteten bazara.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with default "always confirm implicit" behaviour notably)
en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
eu: Aldaketak halako eskaeran aplikatuko dira, edo ikuspegi honetatik irteten bazara.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; displayed if there are no pending changes, to document what is the "delay mode".
en: Changes will be delayed until you request it.
eu: Aldaketak atzeratu egingo dira zuk eskatu arte.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "gsettings" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
eu[0]: 'gsettings' eragiketa bat atzeratuta.
eu[1]: %u 'gsettings' eragiketa atzeratuta.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "dconf" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
eu[0]: 'dconf' eragiketa bat atzeratuta.
eu[1]: %u 'dconf' eragiketa atzeratuta.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
eu[0]: 'gsettings' eragiketa bat
eu[1]: %u 'gsettings' eragiketa

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; second part (and end) of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", so: * the space before the "and" is probably wanted, if you keeped the "%s%s" translation as-is, and * the "delayed" refers to both the gsettings and dco
en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
eu[0]:  eta 'dconf' eragiketa bat atzeratuta.
eu[1]:  eta %u 'dconf' eragiketa atzeratuta.

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
eu: Itxi bilaketa

note: Translators: accessible description of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search results
eu: Itxi bilaketaren emaitzak

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
eu: Freskatu bilaketaren emaitzak

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
eu: Gakoen bilaketa

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/warning-similar'
en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
eu: Gako hau eskema batek baino gehiagok darabil. Horrek arazoak eragin ditzake. Kontuz ibili balioa editatzean.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/type-conflict'
en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
eu: Gako hau modu bateraezinean definitu da eta eskema batean baino gehiagotan erabili da. Ezinezkoa da haren balioarekin lan egiten modu esanguratsuan.

note: Translators: warning text of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
eu: Ez dago eskemarik erabilgarri. Eskema bat da gako baten erabilera deskribatzen duena, eta Dconf editoreak ezin du gako honi lotutako bat aurkitu. Gako hau erabiltzen ari zen aplikazio desinstalatu bada, edo gakoa zaharkituta badago, beharbada ezabatu nahi izango duzu.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
eu: Zerrendapen honek aukera bakar bat eskaintzen du. Baliteke eskema hau instalatu zuen aplikazioaren errore bat izatea. Horrela bada, mesedez, bidali erroreari buruzko txosten bat.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
eu: Osoko gako honek aukera bakar bat har dezake. Baliteke eskema hau instalatu zuen aplikazioaren errore bat izatea. Horrela bada, mesedez, bidali erroreari buruzko txosten bat.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: This key has a special “empty tuple” type. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
eu: Gako honek “tupla hutsa” mota berezia dauka. Baliteke eskema hau instalatu zuen aplikazioaren errore bat izatea. Horrela bada, mesedez, bidali erroreari buruzko txosten bat.

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
eu: Izena

note: Translators: field description when displaying key properties; the key can be defined by a schema or by the dconf engine
en: Defined by
eu: Honek definituta

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
eu: Eskema

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
eu: Laburpena

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
eu: Azalpena

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
eu: Mota

note: Translators: field description when displaying key properties; specific name of the datatype of the key ("Signed 32-bit integer" for example)
en: Type name
eu: Motaren izena

note: Translators: field description when displaying key properties; technical code of the datatype of the key ("q" for uint16, "b" for boolean, etc.)
en: Type code
eu: Motaren kodea

note: Translators: field description when displaying key properties; if the numeral key has a minimum or a maximum set
en: Forced range
eu: Behartutako barrutia

note: Translators: field description when displaying key properties; the minimum value a numeral key can take
en: Minimum
eu: Gutxienekoa

note: Translators: field description when displaying key properties; the maximum value a numeral key can take
en: Maximum
eu: Gehienekoa

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
eu: Lehenetsia

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
eu: Uneko balioa

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
eu: Erabili balio lehenetsia

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
eu: Balio pertsonalizatua

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
eu: Ez da laburpenik eman

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
eu: Ez da deskribapenik eman

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
eu: Bai

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: No
eu: Ez

note: Translators: field content when displaying key properties; displayed instead of the value, in case of conflicting keys
en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
eu: Gako honetan gatazkak dituzten definizioak daude, balio bat eskuratzeak arazoak eragin ditzake edo ondoriorik gabea izan daiteke.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "double"
en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
eu: Erabili puntu bat dezimalak bereizteko eta ez erabili milakoen bereizlerik. X.Ye+Z notazioa erabili dezakezu.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "variant" (or of a type composed with a variant)
en: Variants content should be surrounded by XML brackets (‘<’ and ‘>’). See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
eu: Aldagaien edukiak XML kakoekin (‘<’ eta ‘>’) inguratuta egon behar du. Ikusi https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html dokumentazio gehiagorako.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type" and with a string type (or similar); neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
eu: Erabili "nothing" gako-hitza mota posible bat ("m" hizkiarekin hasitakoa) bere balio hutsera ezartzeko. Kateak, sinadurak eta objektuen bide-izenak komatxoz (") inguratuta egon beharko lukete.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a string type (or similar)
en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
eu: Kateak, sinadurak eta objektuen bide-izenak komatxoz (") inguratuta egon beharko lukete.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type"; neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is nullable.
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
eu: Erabili “nothing” gako-hitza mota posible bat (“m” hizkiarekin hasitakoa) bere balio hutsera ezartzeko.

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
eu: Gakoa ezabatuta.

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on large windows ("conflict" is used on small windows)
en: conflicting keys
eu: gako gatazkatsuak

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on small windows ("conflicting keys" is used on large windows)
en: conflict
eu: gatazka

note: Translators: "subtitle" in the keys list of a key not defined by a schema; keys defined by a schema have in place a summary describing the key use
en: No schema found
eu: Ez da eskemarik aurkitu

note: Translators: means that the key has been erased; used on large windows ("erased" is used on small windows)
en: key erased
eu: gakoa ezabatu da

note: Translators: means that the key has been erased; used on small windows ("key erased" is used on large windows)
en: erased
eu: ezabatua

note: Translators: displayed on small windows; indicates the data type of the key (the %s is the variant type code)
en: type “%s”
eu: mota: “%s”

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
eu: %s (gako lokalak)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the following non-defined keys are installed at the path where the search has started
en: Local keys not defined by a schema
eu: Eskema batek definitu ez dituen gako lokalak

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Keys not defined by a schema
eu: Eskema batek definitu ez dituen gakoak

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
eu: Azpikarpetak

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
eu: Beste ekintza batzuk

note: Translators: placeholder text of the search list when there's no search results (not used in current design)
en: No matches
eu: Bat etortzerik ez

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
eu: Karpetak

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
eu: Ez dago gakorik bide-izen honetan

note: Translators: the boolean "true" value; capitalized (if that makes sense)
en: True
eu: Egia

note: Translators: the boolean "false" value; capitalized (if that makes sense)
en: False
eu: Faltsua

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
eu: Ezer ez

note: Translators: the boolean "true" value; non capitalized (if that makes sense)
en: true
eu: egia

note: Translators: the boolean "false" value; non capitalized (if that makes sense)
en: false
eu: faltsua

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
eu: ezer ere ez (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
eu: ezer ere ez

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema has a fixed path (it is not relocatable)
en: Schema with path
eu: Eskema bide-izenarekin

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema is relocatable (it has not a fixed path)
en: Relocatable schema
eu: Lekuz alda daitekeen eskema

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
eu: DConf motorra
