dconf master - en to fa translation catalogue (337 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
fa: درباره

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
fa: دست‌اندرکاران

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
fa: پروانهٔ جامع همگانی گنو
    نگارش ۳ یا بالاتر

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
fa: سازندگان

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
fa: آرش موسوی <mousavi.arash@gmail.com>
    دانیال بهزادی <dani.behzi@ubuntu.com>
    سینا عقیقی <sinaaghighi@protonmail.com>

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
fa: رونوشت از مسیر کنونی

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
fa: نمایش ویژگی‌ها

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
fa: اقدامات

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
fa: اقدامات نمایش کنونی

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه‌کلید

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
fa: نشانک‌ها

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
fa: پنهان‌سازی نشانک‌ها

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
fa: برداشتن نشانک

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
fa: نشانک

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
fa: نمایش نشانک‌ها

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
fa: نشانک‌ها در اینجا
    اضافه خواهند شد

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
fa: استفاده

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
fa: ویرایش

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
fa: مکان، نشانه‌گذاری شد

note: Translators: accessible description of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Toggle to bookmark this location
fa: تغییر وضعیت نشانه‌گذاری این مکان

note: Translators: text that might appear in the bookmarks popover in place of the switch and its label
en: The bookmarks list is not editable.
fa: فهرست نشانک‌ها ویرایش‌پذیر نیست.

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
fa: مدیریت نشانک‌های شما

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
fa: نشانه‌گذاری این جست‌وجو

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
fa: نشانه‌گذاری این مکان

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
fa: ویژگی‌ها

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
fa: ترجیحات مرتب‌سازی تغییر کرده. می‌خواهید نما را تازه‌سازی کنید؟

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
fa: تازه‌سازی

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
fa: محتوای شاخه تغییر کرده. می‌خواهید نما را بازآوری کنید؟

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
fa: بار کردن دوباره

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
fa: ویژگی‌های این کلید تغییر کرده. می‌خواهید نما را بازآوری کنید؟

note: Translators: command-line message, when the user uses the backward/forward buttons of the mouse
en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
fa: همان دکمهٔ موشواره برای عقب و جلو رفتن تنظیم شده است. انجام هیچ کاری.

en: Dconf Editor
fa: ویرایشگر dconf

en: A graphical tool for editing the dconf database
fa: یک ابزار گرافیکی برای ویرایش پایگاه دادهٔ dconf

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
fa: ویراشگر Dconf یک ابزار است که اجازه ویرایش مستقیم پایگاه‌دادهٔ dconf را می‌دهد. این ابزار در زمان توسعهٔ نرم‌افزارهایی که از این تنظیمات بهره‌گیری می‌کنند، کاربردی است.

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
fa: ویرایش پیکربندی‌های شما به صورت مستقیم یک ویژگی حرفه‌ای است و ممکن است باعث عدم کارکرد درست برنامه شود.

en: Browse the keys used by installed applications
fa: کلیدهایی که توسط نرم‌افزارهای نصب شده استفاده شده را مرور کنید

en: Read keys descriptions and edit their values
fa: خواندن توضیحات کلیدها و تغییر مقادیر آن‌ها

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
fa: پروژهٔ گنوم

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
fa: ویرایشگر dconf

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
fa: ویرایشگر پیکربندی برای dconf

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
fa: به صورت مستقیم پایگاه‌دادهٔ پیکربندی خود را ویرایش کنید

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
fa: settings;configuration;تنظیمات;پیکربندی;

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
fa: عرض پنجره

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
fa: عرض پنجرهٔ اصلی به پیکسل.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
fa: ارتفاع پنجره

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
fa: ارتفاع پنجرهٔ اصلی به پیکسل.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
fa: پرچمی برای فعَال‌سازی حالت بیشینه

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
fa: اگر «درست» باشد، پنجرهٔ اصلی در حالت بیشینه آغاز خواهد شد.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: A flag to restore the last view
fa: پرچمی برای بازگردانی واپسین نما

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: A path to restore the pathbar state
fa: مسیری برای بازگردانی وضعیت نوار مسیر

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: A path to restore the last view
fa: مسیری برای بازگردانی واپسین نما

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: Show initial warning
fa: نمایش هشدار نخستین

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: A flag to enable small rows for keys list
fa: پرچمی برای به کار انداختن ردیف‌های کوچک برای سیاههٔ کلیدها

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: If “true”, the keys list use smaller rows.
fa: اگر «درست» باشد، سیاههٔ کلیدها از ردیف‌های کوچک‌تری استفاده می‌کند.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: A flag to sort keys list case-sensitively
fa: پرچمی برای چیدن سیاههٔ کلیدها به صورت حسّاس به بزرگی و کوچکی

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
fa: استفاده از از رویدادهای کلید «بازگشت» و «پیشروی» موشی

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
fa: این کلید مشخّص می‌کند که برای کاربرانی با موشی‌های دارای دکمه‌های «پیش‌روی» و «بازگشت»، هنگام فشردن هر کلید، چه کنشی در پنجرهٔ مرورگر صورت پذیرد.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
fa: دکمهٔ موشی برای فعال کردن دستور «بازگشت» در پنجرهٔ مرورگر

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
fa: این کلید تنظیم می‌کند که برای کاربرانی با موشی‌های دارای دکمه‌های «پیش‌روی» و «بازگشت»، کدام دکمه دستور «بازگشت» را در پنجرهٔ مرورگر فعّال می‌کند. دامنهٔ مقدارهای ممکن بین ۶ و ۱۴ است.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
fa: دکمهٔ موشی برای فعّال‌سازی دستور «پیش‌روی» در پنجرهٔ مرورگر

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
fa: این کلید تنظیم می‌کند که برای کاربرانی با موشی‌های دارای دکمه‌های «پیش‌روی» و «بازگشت»، کدام دکمه دستور «پیش‌روی» را در پنجرهٔ مرورگر فعّال می‌کند. دامنهٔ مقدارهای ممکن بین ۶ و ۱۴ است.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Enabled relocatable schema mapping facilities
fa: امکانات نگاشت شمای جابه‌جایی‌پذیر به کار افتاد

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: Mapping of paths to manually associated schemas
fa: نگاشت مسیرها به طرحواره‌های مرتبط شده به صورت دستی

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: A flag for skipping unnecessary subfolders
fa: پرچمی برای پرش از زیرشاخه‌های غیرضروری

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: A list of bookmarked paths
fa: سیاهه‌ای از مسیرهای نشانک شده

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
fa: شامل تمامی مسیرهای نشانک شده به دست کاربر در قالب آرایه‌ای از رشته‌ها.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: A flag to enable small rows for bookmarks list
fa: پرچمی برای به کار انداختن ردیف‌های کوچک برای سیاههٔ نشانک‌ها

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
fa: اگر «درست» باشد، سیاههٔ نشانک‌ها از ردیف‌های کوچک‌تری استفاده می‌کند.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A boolean, type ‘b’
fa: یک بولی، گونهٔ b

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean'
en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
fa: بولی‌ها تنها می‌توانند دو مقدار بگیرند. true یا false.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: A nullable boolean, type ‘mb’
fa: یک بولی پوچ‌پذیر گونهٔ mb

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte (unsigned), type ‘y’
fa: یک بایت (بدون علامت)، گونهٔ y

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: A bytestring, type ‘ay’
fa: یک رشته بایت، گونهٔ ay

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: A bytestring array, type ‘aay’
fa: یک آرایهٔ رشته بایت، گونهٔ aay

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: A D-Bus handle type, type ‘h’
fa: یک گونهٔ مدیریت D-Bus، گونهٔ h

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: A D-Bus object path, type ‘o’
fa: یک مسیر شی D-Bus، گونهٔ o

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
fa: یک آرایهٔ مسیر شی D-Bus،گونهٔ ao

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature, type ‘g’
fa: یک امضای D-Bus، گونهٔ g

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
fa: یک ورودی دیکشنری از گونهٔ {ss}

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A “vardict”, type ‘a{sv}’
fa: یک vardict، گونهٔ a{sv}

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double, type ‘d’
fa: یک دابل گونهٔ d

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double value could represent any real number.
fa: یک مقدار double می‌تواند هر عدد حقیقی را نمایندگی کند.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: A 5-choices enumeration
fa: یک موجودیت شمارشی ۵ گزینه‌ای

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A short integer, type ‘n’
fa: یک عدد صحیح کوتاه، گونهٔ n

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
fa: عدد صحیح علامت‌دار ۱۶بیتی. همچنین کلید integer-16-unsigned را ببینید.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: An unsigned short integer, type ‘q’
fa: یک عدد صحیح کوتاه بدون علامت، گونهٔ q

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
fa: عدد صحیح بدون علامت ۱۶بیتی. همچنین کلید integer-16-signed را ببینید.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual integer, type ‘i’
fa: یک عدد صحیح عادی، گونهٔ i

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed'
en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
fa: عدد صحیح علامت‌دار ۳۲بیتی. همچنین کلید integer-32-unsigned را ببینید.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: An unsigned usual integer, type ‘u’
fa: یک عدد صحیح عادی بدون علامت، گونهٔ u

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
fa: عدد صحیح بدون علامت ۳۲بیتی. همچنین کلید integer-32-signed را ببینید.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A long integer, type ‘x’
fa: یک عدد صحیح بلند، گونهٔ x

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
fa: عدد صحیح علامت‌دار ۶۴بیتی. همچنین کلید integer-64-unsigned را ببینید.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: An unsigned long integer, type ‘t’
fa: یک عدد صحیح بلند بدون علامت، گونهٔ t

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
fa: عدد صحیح بدون علامت ۶۴بیتی. همچنین کلید integer-64-signed را ببینید.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: A number with range
fa: عدد بازه‌دار

note: Translators: do not forget the parenthesis, they are meaningful; summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: A custom type, here ‘(ii)’
fa: یک گونهٔ شخصی، این‌جا (ii)

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: A string, type ‘s’
fa: یک رشته، گونهٔ s

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array, type ‘as’
fa: یک آرایهٔ رشته‌ای، گونهٔ as

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: A nullable string, type ‘ms’
fa: یک رشتهٔ پوچ‌پذیر گونهٔ ms

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: A variant, type ‘v’
fa: یک دگرگونه، گونهٔ v

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: A 1-choice enumeration
fa: یک موجودیت شمارشی ۱ گزینه‌ای

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A 1-choice integer value
fa: یک مقدار عددی ۱ گزینه‌ای

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: The empty tuple, type and value “()”
fa: چندتایی خالی، گونه و مقدار «()»

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: There’s an empty tuple type (called sometimes “triv”) that is a tuple with no content, and can only take “()” as value.
fa: یک گونهٔ چندتایی خالی وجود دارد (گاهی triv نامیده می‌شود) که یک چندتایی بدون محتواست و فقط می‌تواند «()» را به عنوان مقدار بپذیرد.

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
fa: چاپ نگارش انتشار و خروج

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print relocatable schemas and exit
fa: چاپ شماهای جابه‌جایی‌پذیر و خروج

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'; the option removes the initial "use at your own risks" dialog
en: Do not show initial warning
fa: نشان ندادن هشدار نخستین

note: Translators: command-line text, description of the application in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Graphical interface for editing other applications settings.
fa: رابط گرافیکی برای ویرایش تنظیمات سایر برنامه‌ها.

note: Translators: command-line text, describes how the application proceeds for editing other applications settings, in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
fa: در کنار دیگر رابط‌ها، از رابط برنامه‌نویسی gseesting کتابخانهٔ glib استفاده می‌کند.

note: Translators: command-line header description, see 'dconf-editor --help'
en: Arguments description:
fa: توضیحات آرگومان‌ها:

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: a folder path or a key path
fa: مسیر یک پوشه یا مسیر یک کلید

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
fa: مثال: ‪/org/gnome‬ یا ‪/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a schema with fixed path
fa: نام شما با مسیر ثابت

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
fa: مثال: «“ca.desrt.dconf-editor.Settings»

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'; no need to put your translation of "relocatable" between quotation marks, that's done in English to highlight why the option is called "RELOC_SCHEMA"
en: the name of a “relocatable” schema, without fixed path
fa: نام شمای «جابه‌جایی‌پذیر»، بدون مسیر ثابت

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: see list with the “--list-relocatable-schemas” option
fa: دیدن سیاهه با گزینهٔ ‪--list-relocatable-schemas

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the path where to map the relocatable schema
fa: مسیر نگاشت شمای جابه‌جایی‌پذیر

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
fa: مثال: «ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/»

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a key from the schema
fa: نام کلیدی برای شما

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
fa: مثال: «نشانک‌ها»

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas installed:
fa: شماهای شناختهٔ نصب شده:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas installed.
fa: هیچ شمای شناخته‌ای نصب نشده.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas skipped:
fa: شماهای شناختهٔ پریده:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas skipped.
fa: هیچ شمای شناخته‌ای نپریده.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
fa: شِماهای ناشناخته:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No unknown schemas.
fa: بدون شِماهای ناشناخته.

note: Translators: command-line error message, when the user requests a specific path while there is already a window opened
en: Only one window can be opened for now.
fa: اکنون فقط یک پنچره می‌تواند گشوده شود.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor a b c d'
en: Cannot understand: too many arguments.
fa: نتوانست بفهمد: آرکومان‌های بیش از حد.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor / a'
en: Cannot understand second argument in this context.
fa: نتوانست دومین آرکومان در این بافتار را بفهمد.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example /'
en: Cannot understand: slash character in second argument.
fa: نتوانست بفهمد: نویسه‌های اسلش‌دار در آرگومان دوم.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example:a'
en: Schema path should start and end with a “/”.
fa: مسیر شما باید با یک / آغاز و پایان یابد.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor //'
en: Cannot understand: given path contains “//”.
fa: نتوانست بفهمد: مسیر داده شامل // است.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor "org example" a'
en: Cannot understand: space character in argument.
fa: نتوانست بفهمد: نویسهٔ فاصله در آرگومان.

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
fa: به تخته‌گیره رونوشت شد

note: Translators: about dialog text
en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
fa: نمایشگر و ویرایشگر گرافیکی تنظیمات داخلی برنامه‌ها.

note: Translators: text crediting a game author, seen in the About dialog
en: Robert Ancell
fa: رابرت انسل

note: Translators: text crediting a game author, seen in the About dialog
en: Arnaud Bonatti
fa: آرناد بوناتی

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2010-2014 – Canonical Ltd
fa: حق رونوشت © ۱۳۸۹۰۱۳۹۳ – شرکت کنونیکال

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2017-2018 – Davi da Silva Böger
fa: حق رونوشت © ۱۳۹۶۰۱۳۹۷ – داوی دا سیلوا بوگر

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
fa: حق رونوشت © %Iu-%Iu – آرناد بوناتی

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
fa: صفحه در ویکی گنوم

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
fa: دربارهٔ ویرایشگر Dconf

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
fa: اعمال

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
fa: دورانداختن

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
fa: اعمال همه

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
fa: دورانداختن همه

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is no pending changes)
en: Quit mode
fa: حالت خروج

note: Translators: hamburger menu entry, to enter in a special mode called "delay mode" where changes are not applied until validation
en: Enter delay mode
fa: ورود به حالت تأخیری

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
fa: بازنشانی کلیدهای مرئی

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, and all keys in subfolders
en: Reset view recursively
fa: بازنشانی بازگشتی نما

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
fa: در حال انتظار

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
fa: %s (کلید پاک شد)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Relocatable'
en: Schema is relocatable, a path is needed.
fa: شما جابه‌جایی‌پذیر است. نیازمند یک مسیر.

note: Translators: command-line startup warning
en: Startup mappings are disabled.
fa: نگاشت‌ّای آغاز به کار از کار افتاده‌اند.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Settings:/org/gnome/dconf-editor/'
en: Schema is not installed on given path.
fa: شِما در مسیر داده شده نصب نشده است.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
fa: شِمای ناشناخته «%s».

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
fa: ممنون که برای ویرایش تنظیماتتان از ویرایشگر Dconf استفاده می‌کنید!

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the warning text
en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
fa: فراموش نکنید که برخی گزینه‌ها می‌توانند برنامه‌ها را خراب کنند. پس مراقب باشید.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
fa: مراقبم.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
fa: نمایش این گفت‌وگو در دفعهٔ بعد.

note: Translators: notification text, after a user Ctrl+Q keyboard action; same way to spell the shortcut as in the Settings application
en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
fa: تفییراتی منتظرند. برای خروج با اِعمالشان، تبدیل+مهار+Q و برای خروج با دور انداختن تغییرات، دگرساز+F4 را بزنید.

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
fa: شاخهٔ «%s» اکنون خالی است.

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
fa: کلید «%s» حذف شد.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
fa: نمی‌توان کلید «%s» را یافت.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/empty/'; the %s is the folder path
en: There’s nothing in requested folder “%s”.
fa: در شاخهٔ درخواستی «%s» هیچ‌چیزی نیست.

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
fa: کلید پاک شد

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
fa: مقدار پیش‌گزیده

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
fa: عملیات‌ها

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
fa: منوی نشانک‌ها

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
fa: نشانه‌گذاری این مسیر

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
fa: برداشتن نشانه‌گذاری این مسیر

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
fa: منوی اقدامات

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F10 action
en: Path bar menu
fa: فهرست نوار مسیر

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for moving to paths known by the headerbar
en: Path bar navigation
fa: ناوبری نوار مسیر

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
fa: گشودن شاخهٔ ریشه

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
fa: گشودن شاخهٔ والد

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Down action; browse to the child of the current path displayed in the headerbar, if any
en: Open active direct child
fa: گشودن فرزند مستقیم فعّال

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Down action; browse to the complete path of the headerbar
en: Open active last child
fa: گشودن واپسین فرزند فعّال

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
fa: گزینه‌های جست‌وجو

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F action; opens search, searching everywhere
en: Toggle search
fa: تغییر وضعیت جست‌وجو

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
fa: جست‌وجوی دوباره

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-F action; opens search, searching only from current folder
en: Toggle local search
fa: تغییر وضعیت جست‌وجوی محلّی

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Alt-F action; does the same thing as "Toggle local search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again, locally
fa: جست‌وجوی دوباره، محلّی

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
fa: جایگذاری به شکل جست‌وجو

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-V action; does the same thing as "Paste as search", but works even if an entry or textview is selected; entry hidden for now
en: Paste as search (force)
fa: جایگذاری به شکل جست‌وجو (اجباری)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
fa: ویرایش مسیر

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-L action when browsing; opens search on parent path
en: Edit parent path
fa: ویرایش مسیر والد

[ctx: shortcut window]
note: Translators: '/' key action when browsing; opens search on root path
en: Edit root path
fa: ویرایش مسیر ریشه

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Escape key action, when searching; cancels search
en: Browse keys tree
fa: مرور درخت کلیدها

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when browsing
en: Keys list actions
fa: کنش‌های سیاههٔ کلیدها

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
fa: فهرست بافتاری

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
fa: خط قبلی

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
fa: خط بعدی

[ctx: shortcut window]
note: Translators: entry disabled for now; Ctrl-I action, when browsing; displays information on selected folder
en: Toggle folder properties
fa: تغییر وضعیت ویژگی‌های شاخه

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
fa: تنظیم به پیش‌گزیده

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Return action, when browsing; does nothing if the selection is not a boolean key
en: Toggle boolean value
fa: تغییر وضعیت مقدار بولی

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when there are pending changes
en: Modifications list actions
fa: کنش‌های سیاههٔ تغییرات

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-I action if there are pending changes; the modifications list is either a popover, or an in-window panel
en: Toggle modifications list
fa: تغییر وضعیت سیاههٔ تغییرات

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/Enter keys action in the list of pending modifications; go to the key with pending modification
en: Open selected row key
fa: گشودن کلید ردیف گزینش‌شده

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
fa: دورانداختن اصلاحات

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
fa: نمایش این راهنما

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
fa: درباره

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
fa: تخته‌گیره

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
fa: رونوشت از شرح‌دهنده

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
fa: رونوشت مسیر

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
fa: خروج

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q action; displays a notification if there are pending changes
en: Quit if there’s no pending changes
fa: خروج در صورت منتظر نبودن هیچ تغییری

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Q action
en: Apply pending changes and quit
fa: اعمال تغییرات در حال انتظار و خروج

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-F4 action
en: Dismiss pending changes and quit
fa: دورانداختن تغییرات در حال انتظار و خروج

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double or a 64-bit (signed or unsigned) key, if the key only allows a range of values and the written value is out of range
en: Given value is out of range.
fa: مقدار داده شده خارج از دامنه است.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon (if using an entry) or text displayed under the text view (if using a text view) when editing the value of a key, if the written text cannot be parsed regarding to the key's value type
en: This value is invalid for the key type.
fa: این مقدار برای گونهٔ کلید، نامعتبر است.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as double.
fa: شکست در تجزیه به عنوان دوبرابر.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a signed 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as 64-bit integer.
fa: شکست در تجزیه به عنوان دوبرابر.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of an unsigned 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
fa: شکست در تجزیه به عنوان عدد صحیح ۶۴بیتی بدون علامت.

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
fa: رفتن به «%s»

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
fa: جست‌وجو در شاخهٔ «%s»

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing at root path
en: Open path entry
fa: گشودن ورودی مسیر

note: Translators: last item of the keys list displayed during a local search
en: Search everywhere
fa: جست‌وجوی همه‌جا

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
fa: رونوشت

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
fa: سفارشی‌سازی…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
fa: تنظیم به پیش‌گزیده

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
fa: نمایش جزییات…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
fa: دورانداختن تغییرات

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
fa: کلید پاک‌کردن

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
fa: رفتن به این مسیر

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
fa: گشودن

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
fa: جست‌وجو

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
fa: گشودن شاخهٔ والد

note: Translators: "reset recursively" action in the right-click menu on a folder
en: Reset recursively
fa: بازنشانی بازگشتی

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
fa: پاک نکن

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
fa: بدون تغییر

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
fa: گونهٔ مدیریت D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
fa: مسیر شی D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
fa: آرایهٔ مسیر شی D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
fa: امضای D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
fa: گونهٔ مدیریت D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
fa: مسیر شی D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
fa: آرایهٔ مسیر شی D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
fa: امضای D-Bus

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 16-bit integer
fa: عدد صحیح ۱۶بیتی علامت‌دار

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 16-bit integer
fa: عدد صحیح ۱۶بیتی بی‌علامت

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 32-bit integer
fa: عدد صحیح ۳۲بیتی علامت‌دار

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 32-bit integer
fa: عدد صحیح ۳۲بیتی بی‌علامت

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 64-bit integer
fa: عدد صحیح ۶۴بیتی علامت‌دار

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 64-bit integer
fa: عدد صحیح ۶۴بیتی بی‌علامت

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Boolean
fa: بولی

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: boolean
fa: بولی

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
fa: رشته

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string
fa: رشته

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
fa: آرایهٔ رشته‌ای

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string array
fa: آرایهٔ رشته‌ای

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
fa: شمارشی

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: enumeration
fa: شمارشی

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
fa: پرچم‌ها

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
fa: پرچم‌ها

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
fa: دو برابر

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: double
fa: دو برابر

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this
en: Integer
fa: عدد صحیح

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: integer
fa: عدد صحیح

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Variant
fa: دگرگونه

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: variant
fa: دگرگونه

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Empty tuple
fa: چندتایی خالی

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: empty tuple
fa: چندتایی خالی

note: Translators: placeholder text of the list of pending modifications, displayed when the user is in delayed mode but has no pending modifications
en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
fa: حالت تأخیری روشن است
    ولی
    هیچ تغییری منتظر نیست

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the second is "Select"
en: Rule all
fa: اعمال همه

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the first is "Rule all"
en: Select
fa: انتخاب

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user tries to reset keys from/for a folder that has nothing to reset
en: Nothing to reset.
fa: هیچی برای بازنشانی نیست.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
fa: مقدار نامعتبر است.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with the "always confirm explicit" behaviour)
en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
fa: اگر بدون اعمال از این نما خارج شوید، تغییر دور انداخته خواهد شد.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with default "always confirm implicit" behaviour notably)
en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
fa: تغییر در صورت درخواست اعمال یا خروجتان از نما، اعمال خواهد شد.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; displayed if there are no pending changes, to document what is the "delay mode".
en: Changes will be delayed until you request it.
fa: تغییرات تا زمانی که درخواست دهید، تأخیر خواهند خورد.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "gsettings" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
fa[0]: %Iu عملیات gsesstings تأخیر خورده.
fa[1]: یک عملیات gsesstings تأخیر خورده.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "dconf" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
fa[0]: %Iu عملیات dconf تأخیر خورده.
fa[1]: یک عملیات dconf تأخیر خورده.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
fa[0]: %u عملیات gsettings
fa[1]: یک عملیات gsettings

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; second part (and end) of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", so: * the space before the "and" is probably wanted, if you keeped the "%s%s" translation as-is, and * the "delayed" refers to both the gsettings and dco
en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
fa[0]:  و %Iu عملیات dconf تأخیر خورده.
fa[1]:  و یک عملیات dconf تأخیر خورده.

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
fa: جست‌وجوی نزدیک

note: Translators: accessible description of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search results
fa: نتیجه‌های جست‌وجوی نزدیک

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
fa: تازه‌سازی نتایج جست‌وجو

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
fa: جست‌وجوی کلیدها

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/warning-similar'
en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
fa: کلید به دست بیش از یک شما تعریف و استفاده شده. این امر می‌تواند مشکل‌زا باشد. مقدار را با مسئولیت خودتان ویرایش کنید.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/type-conflict'
en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
fa: کلید به صورت ناسازگاری به دست بیش از یک شما تعریف و استفاده شده. کار با مقدارش به روشی بامعنی غیرممکن است.

note: Translators: warning text of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
fa: شمایی موجود نیست. شما چیزیست که کاربرد یک کلید را تعریف می‌کند و ویرایشگر Dconf نمی‌تواند شمایی مربوط به این کلید بیابد. اگر برنامه‌ای که از این کلید استفاده می‌کرد حذف نصب شده یا این کلید بی‌استفاده است، می‌توانید پاکش کنید.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
fa: این شمارش فقط یک گزینه فراهم می‌کند. احتمالاً خطای برنامه‌ایست که این شما را نصب کرده. در صورت امکان مشکل را گزارش دهید.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
fa: این کلید عددی فقط یک مقدار می‌گیرد. احتمالاً خطای برنامه‌ایست که این شما را نصب کرده. در صورت امکان مشکل را گزارش دهید.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: This key has a special “empty tuple” type. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
fa: این کلید یک گونهٔ «جفت خالی» خاص دارد. احتمالاً خطای برنامه‌ایست که این شما را نصب کرده. در صورت امکان مشکل را گزارش دهید.

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
fa: نام

note: Translators: field description when displaying key properties; the key can be defined by a schema or by the dconf engine
en: Defined by
fa: تعریف شده توسط

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
fa: شِما

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
fa: خلاصه

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
fa: توضیحات

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
fa: نوع

note: Translators: field description when displaying key properties; specific name of the datatype of the key ("Signed 32-bit integer" for example)
en: Type name
fa: نام نوع

note: Translators: field description when displaying key properties; technical code of the datatype of the key ("q" for uint16, "b" for boolean, etc.)
en: Type code
fa: کد نوع

note: Translators: field description when displaying key properties; if the numeral key has a minimum or a maximum set
en: Forced range
fa: دامنهٔ اجباری

note: Translators: field description when displaying key properties; the minimum value a numeral key can take
en: Minimum
fa: کمینه

note: Translators: field description when displaying key properties; the maximum value a numeral key can take
en: Maximum
fa: بیشینه

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
fa: پیش‌گزیده

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
fa: مقدار فعلی

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
fa: استفاده از مقدار پیش‌گزیده

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
fa: مقدار دلخواه

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
fa: هیچ خلاصه‌ای فراهم نشده

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
fa: هیچ شرحی فراهم نشده

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
fa: بله

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: No
fa: خیر

note: Translators: field content when displaying key properties; displayed instead of the value, in case of conflicting keys
en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
fa: تعریف‌های متضادی از این کلید وجود دارد. گرفتن مقدار مشکل‌زا یا بی‌معنی خواهد بود.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "double"
en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
fa: از نقطه به عنوان ممیز و نه جداساز هزارگان استفاده کنید. می‌توانید از شیوهٔ نوشتن X.Ye+Z استفاده کنید.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "variant" (or of a type composed with a variant)
en: Variants content should be surrounded by XML brackets (‘<’ and ‘>’). See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
fa: محتوای دگرگونه‌ها باید با برچسب‌های XML جدا شوند. برای مستندات کامل https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html را ببینید.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type" and with a string type (or similar); neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
fa: برای تنظیم یک گونهٔ شاید (آغاز شده با m) به مقدار خالیش، از کلیدواژهٔ «nothing» استفاده کنید. میسرهای رشته‌ها، امضاها و اشیا باید با علامت نقل‌قول احاطه شوند.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a string type (or similar)
en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
fa: میسرهای رشته‌ها، امضاها و اشیا باید با علامت نقل‌قول احاطه شوند.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type"; neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is nullable.
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
fa: برای تنظیم یک گونهٔ شاید (آغاز شده با m) به مقدار خالیش، از کلیدواژهٔ «nothing» استفاده کنید.

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
fa: کلید پاک شد.

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on large windows ("conflict" is used on small windows)
en: conflicting keys
fa: کلیدهای متعارض

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on small windows ("conflicting keys" is used on large windows)
en: conflict
fa: تداخل

note: Translators: "subtitle" in the keys list of a key not defined by a schema; keys defined by a schema have in place a summary describing the key use
en: No schema found
fa: هیچ شِمایی پیدا نشد

note: Translators: means that the key has been erased; used on large windows ("erased" is used on small windows)
en: key erased
fa: کلید پاک شد

note: Translators: means that the key has been erased; used on small windows ("key erased" is used on large windows)
en: erased
fa: پاک شد

note: Translators: displayed on small windows; indicates the data type of the key (the %s is the variant type code)
en: type “%s”
fa: نوع «%s»

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
fa: %s (کلیدهای محلّی)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the following non-defined keys are installed at the path where the search has started
en: Local keys not defined by a schema
fa: کلیدهای محلّی به دست شِما تعریف نشده اند

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Keys not defined by a schema
fa: کلیدها به دست شِما تعریف نشده اند

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
fa: زیرشاخه‌ها

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
fa: اقدامات دیگر

note: Translators: placeholder text of the search list when there's no search results (not used in current design)
en: No matches
fa: بدون مطابقت

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
fa: شاخه‌‌ها

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
fa: هیچ کلیدی در این مسیر نیست

note: Translators: the boolean "true" value; capitalized (if that makes sense)
en: True
fa: درست

note: Translators: the boolean "false" value; capitalized (if that makes sense)
en: False
fa: نادرست

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
fa: هیچ چیز

note: Translators: the boolean "true" value; non capitalized (if that makes sense)
en: true
fa: درست

note: Translators: the boolean "false" value; non capitalized (if that makes sense)
en: false
fa: نادرست

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
fa: هیچ چیز (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
fa: هیچ چیز

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema has a fixed path (it is not relocatable)
en: Schema with path
fa: شِما با مسیر

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema is relocatable (it has not a fixed path)
en: Relocatable schema
fa: شِمای جابه‌جایی‌پذیر

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
fa: پسانهٔ DConf
