dconf master - en to hi translation catalogue (17 entries)

en: dconf Editor
hi: dconf संपादक

en: Directly edit your entire configuration database
hi: अपने सम्पूर्ण विन्यास डाटाबेस को सीधे संपादित करें

en: settings;configuration;
hi: सेटिंग्स; विन्यास;

en: The width of the window
hi: विंडो की चौड़ाई

en: The width of the main window in pixels.
hi: पिक्सेल में मुख्य विंडो की चौड़ाई.

en: The height of the window
hi: विंडो की ऊँचाई

en: The height of the main window in pixels.
hi: पिक्सेल में विंडो की ऊंचाई.

en: A flag to enable maximized mode
hi: अधिकतम अवस्था समर्थ करने के लिए फ्लैग

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
hi: “Back” कमांड को ब्राउजर विंडो में सक्रिय करने के लिए माउस बटन

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
hi: माउस रखने वाले उपयोक्ता के लिए जो “Forward” और “Back” बटन रखते हैं, यह कुंजी निर्धारित करेगा कि कौन बटन  “Back” कमांड को सक्रिय करता है किसी ब्राउजर विंडो में. कृपया 6 से 14 के बीच का मान दें.

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
hi: “Forward” कमांड को ब्राउजर विंडो में सक्रिय करने के लिए माउस बटन

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
hi: माउस रखने वाले उपयोक्ता के लिए जो “Forward” और “Back” बटन रखते हैं, यह कुंजी निर्धारित करेगा कि कौन बटन  “Forward” कमांड को सक्रिय करता है किसी ब्राउजर विंडो में. कृपया 6 से 14 के बीच का मान दें.

en: _About
hi: परिचय (_A)

en: _Quit
hi: बाहर (_Q)

en: Boolean
hi: बूलियन

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Enumeration
hi: एनुमरेशन
