dconf-editor master - en to hu translation catalogue (385 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
hu: Névjegy

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
hu: Köszönet

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
hu: GNU General Public License
    3. vagy újabb verzió

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
hu: Készítők

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
hu: Fordítók

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
hu: Jelenlegi útvonal másolása

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
hu: Tulajdonságok megjelenítése

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
hu: Éjszakai mód szüneteltetése

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
hu: Éjszakai mód ismételt használata

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
hu: Éjszakai mód használata

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
hu: Műveletek

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
hu: Jelenlegi nézet műveletei

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
hu: Könyvjelzők elrejtése

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
hu: Könyvjelző törlése

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
hu: Könyvjelző

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
hu: Könyvjelzők megjelenítése

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
hu: A könyvjelzők ide
    lesznek hozzáadva

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
hu: Használat

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
hu: Szerkesztés

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
hu: Hely könyvjelzőzve

note: Translators: accessible description of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Toggle to bookmark this location
hu: Könyvjelző ki- vagy bekapcsolása ezen a helyen

note: Translators: text that might appear in the bookmarks popover in place of the switch and its label
en: The bookmarks list is not editable.
hu: A könyvjelzők listája nem szerkeszthető.

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
hu: Könyvjelzők kezelése

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
hu: A keresés könyvjelzőzése

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
hu: Hely könyvjelzőzése

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
hu: Tulajdonságok

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
hu: A rendezési beállítások megváltoztak. Szeretné újratölteni a nézetet?

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
hu: Frissítés

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
hu: A mappa tartalma megváltozott. Szeretné újratölteni a nézetet?

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
hu: Újratöltés

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
hu: A kulcs tulajdonságai megváltoztak. Szeretné újratölteni a nézetet?

note: Translators: command-line message, when the user uses the backward/forward buttons of the mouse
en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
hu: Ugyanaz az egérgomb lett beállítva az előre és hátra mozgáshoz. Nincs művelet.

en: Dconf Editor
hu: Dconf szerkesztő

en: A graphical tool for editing the dconf database
hu: Grafikus eszköz a dconf adatbázis szerkesztéséhez

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
hu: A Dconf szerkesztő egy grafikus eszköz a dconf adatbázis közvetlen szerkesztéséhez. Hasznos olyan alkalmazások fejlesztése során, amelyek használják ezeket a beállításokat.

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
hu: A konfiguráció közvetlen szerkesztése speciális funkció, és az alkalmazások nem megfelelő működését okozhatja.

en: Browse the keys used by installed applications
hu: A telepített alkalmazások által használt kulcsot böngészése

en: Read keys descriptions and edit their values
hu: Kulcsok leírásainak olvasása és azok értékeinek szerkesztése

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
hu: dconf szerkesztő

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
hu: Konfigurációszerkesztő a dconf-hoz

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
hu: A konfigurációs adatbázis közvetlen szerkesztése

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
hu: beállítások;konfiguráció;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
hu: Egy jelző a rendszer éjszakai fényének követéséhez

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
hu: A GNOME éjjeli fény beállításának használata az éjszaki mód aktiválásához.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
hu: Az ablak szélessége

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
hu: A főablak szélessége képpontokban.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
hu: Az ablak magassága

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
hu: A főablak magassága képpontokban.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
hu: A teljes méretű mód engedélyezése

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
hu: Ha „igaz”, akkor a főablak teljes méretben indul.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: A flag to restore the last view
hu: Az utolsó nézet helyreállítása

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
hu: Ha be van állítva, akkor a Dconf szerkesztő indításkor megpróbál arra az útvonalra navigálni, ami a „saved-view” kulcsnál be van állítva.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: A path to restore the pathbar state
hu: Egy útvonal az útvonalsáv állapotának visszaállításához

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, and if the path requested at startup is a parent path of this one, Dconf Editor tries to restore the pathbar state at this path.
hu: Ha a „restore-view” kulcs „true” értékre van állítva és ha az indításkor kért útvonal ennek a szülőútvonala, akkor a Dconf szerkesztő megpróbálja visszaállítani az útvonalsáv állapotát erre az útvonalra.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: A path to restore the last view
hu: Az utolsó nézet helyreállítási útvonala

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to this path.
hu: Ha a „restore-view” kulcs be van állítva, akkor a Dconf szerkesztő indításkor megpróbál erre az útvonalra navigálni.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: Show initial warning
hu: Kezdeti figyelmeztetés megjelenítése

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: If “true”, Dconf Editor opens a popup when launched reminding the user to be careful.
hu: Ha be van állítva, akkor a Dconf szerkesztő indításkor egy felugró ablakkal figyelmezteti a felhasználót, hogy legyen óvatos.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: A flag to enable small rows for keys list
hu: Egy jelző a kis sorok engedélyezéséhez a kulcsok listájánál

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: If “true”, the keys list use smaller rows.
hu: Ha be van állítva, akkor a kulcsok listája kisebb sorokat használ.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: Change the behaviour of a key value change request
hu: Egy kulcs-érték változáskérés viselkedésének megváltoztatása

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: The “unsafe” value is discouraged: for keys that have a non-special-cased type, it updates the key value each time something changes in the entry, so including intermediate states. The “safe” value asks for confirmation in these cases, but allows instant changes for booleans and nullable booleans, enums and flags. The “always-confirm-implicit” and “always-confirm-explicit” values always asks for confirmation, but the first applies the change if you change path whereas the second dismiss it. The “always-delay” value adds each change in delay mode, allowing to apply multiple keys at once.
hu: Az „unsafe” érték kerülendő: azoknál a kulcsoknál, amelyeknek nem különleges esetű típusa van, ez minden esetben frissíti a kulcs értékét, amikor valami megváltozik a bejegyzésben, beleértve a köztes állapotokat is. A „safe” érték megerősítést kér ezekben az esetekben, de azonnali változtatásokat tesz lehetővé a logikai és a nullozható logikai változóknál, felsorolásoknál és jelzőknél. Az „always-confirm-implicit” és az „always-confirm-explicit” értékek mindig kérnek megerősítést, de az első csak akkor alkalmazza a változtatást, ha megváltoztatja az útvonalat, miután a második elveti azt. Az „always-delay” érték minden egyes változtatást késleltető módban ad hozzá, lehetővé téve egyszerre több kulcs alkalmazását.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: A flag to sort keys list case-sensitively
hu: Jelző a kulcslista kis- és nagybetűket megkülönböztető rendezéséhez

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: GSettings doesn’t allow keys to use upper-case in their names, but installation paths of schemas can. If “true”, the keys list is sorted case-sensitively, with in usual order upper-case folders first.
hu: A GSettings nem engedélyezi, hogy a kulcsok nevében nagybetűk legyenek, de a sémák telepítési útvonalában lehet. Ha „true” (igaz), akkor a kulcslista kis- és nagybetűket megkülönböztetve rendezett, a szokásos rend szerint, a nagybetűs mappák vannak előbb.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
hu: Az „Előre” és „Vissza” egérgomb események használata

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
hu: Az „Előre” és „Vissza” gombokat tartalmazó egerek használatakor ez a kulcs adja meg, hogy mi történjen a böngészőablakban, ha valamelyik megnyomásra kerül.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
hu: A böngészőablakban a „Vissza” parancs aktiválására szolgáló egérgomb

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
hu: Az „Előre” és „Vissza” gombokat tartalmazó egerek használatakor ez a kulcs adja meg, hogy melyik gomb aktiválja a „Vissza” parancsot a böngészőablakban. A lehetséges értékek 6 és 14 között vannak.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
hu: A böngészőablakban az „Előre” parancs aktiválására szolgáló egérgomb

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
hu: Az „Előre” és „Vissza” gombokat tartalmazó egerek használatakor ez a kulcs adja meg, hogy melyik gomb aktiválja az „Előre” parancsot a böngészőablakban. A lehetséges értékek 6 és 14 között vannak.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: A flag to check for added or removed schemas
hu: Jelző a hozzáadott vagy eltávolított sémák ellenőrzéséhez

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: Dconf Editor can monitor if schemas are added or removed from the multiple possible locations. That’s done by checking every three seconds if the schemas list has changed. As this way to do is suboptimal, this function can be disabled by setting this flag to “false”. Note that this option will be removed when a better way to do things is found.
hu: A Dconf szerkesztő felügyelheti, ha sémákat adnak hozzá vagy távolítanak el több lehetséges helyről. Ezt úgy végzi, hogy minden harmadik másodpercben ellenőrzi, hogy a sémalista változott-e. Mivel ez a módszer nem optimális, a funkció letiltható ennek a jelzőnek a „false” értékre állításával. Ne feledje, hogy a beállítás eltávolításra kerül, ha a feladat elvégzéséhez jobb módot találnak.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Enabled relocatable schema mapping facilities
hu: Engedélyezett áthelyezhető séma leképezési funkciók

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Flags for the relocatable schemas mapping facilities. “User” enables mappings defined by the “relocatable-schemas-user-paths” key; “Built-in” enables well-known mappings hardcoded into Dconf Editor; “Internal” is reserved for Dconf Editor own mappings; “Startup” is for mapping a relocatable schema from the command-line.
hu: Jelzők az áthelyezhető séma leképezési funkciókhoz. A „User” engedélyezi a „relocatable-schemas-user-paths” kulcs által megadott leképezéseket; a „Built-in” engedélyezi a jól ismert, Dconf szerkesztőbe égetett leképezéseket; az „Internal” a Dconf szerkesztő saját leképezéseinek van fenntartva; a „Startup” az áthelyezhető séma parancssoros leképezésére szolgál.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: Mapping of paths to manually associated schemas
hu: Útvonalak leképezése kézzel hozzárendelt sémákra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: A dictionary that maps schema IDs with path specifications. It is used to allow the user to associate a relocatable schema to certain paths. Path specifications may contain wildcards in the form of empty segments (e.g. /ca/desrt/dconf-editor//), defining possibly multiple paths. The same schema ID may be associated with multiple path specifications.
hu: Szótár, amely útvonalakra képezi le a sémaazonosítókat. Arra használható, hogy lehetővé tegye a felhasználónak az áthelyezhető sémák bizonyos útvonalakhoz történő rendelését. Az útvonalmegadások tartalmazhatnak helyettesítő karaktert, üres szakasz formájában (pl. /ca/desrt/dconf-editor//), így akár több útvonalat megadva. Ugyanaz a sémaazonosító lesz több útvonal-megadáshoz társítva.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: A flag for skipping unnecessary subfolders
hu: Jelző a felesleges almappák kihagyásához

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: When a folder only contains one subfolder and no keys, Dconf Editor can jump to that subfolder directly. This flag enables that behaviour.
hu: Ha egy mappa csak egy almappát tartalmaz, de kulcsot nem, akkor a Dconf szerkesztő közvetlenül az almappához ugorhat. Ez a jelző ezt a viselkedést engedélyezi.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: A list of bookmarked paths
hu: A könyvjelzőzött útvonalak listája

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
hu: Tartalmazza az összes könyvjelzőzött útvonalat egy karakterlánc tömbben.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: A flag to enable small rows for bookmarks list
hu: Egy jelző a kis sorok engedélyezéséhez a könyvjelzők listájánál

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
hu: Ha be van állítva, akkor a könyvjelzők listája kisebb sorokat használ.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A boolean, type ‘b’
hu: Logikai érték, típusa „b”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean'
en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
hu: A logikai típusoknak csak két értéke lehet: „true” (igaz) vagy „false” (hamis).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: A nullable boolean, type ‘mb’
hu: Nullozható logikai érték, típusa „mb”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable boolean can only take three values, “true”, “false” and “nothing”.
hu: A GSettings megengedi a nullozható típusokat, ezek hasonlóak a többi típushoz, de a „nothing” (semmi) értéket is felvehetik. Egy nullozható logikai értéknek három állapota lehet: „true” (igaz), „false” (hamis) és „nothing” (semmi).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte (unsigned), type ‘y’
hu: Bájt (előjel nélküli), típusa „y”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
hu: Egy bájt érték egy 0 és 255 közötti egészet jelöl. Karakterek továbbadására használható.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: A bytestring, type ‘ay’
hu: Bájtsorozat, típusa „ay”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
hu: A bájtsorozatot gyakran használják arra, hogy nem feltétlenül érvényes utf8 karakterláncokat adjanak tovább. Ebben az esetben a konvenció szerint a null lezáró karakternek kell lennie a tömb utolsó elemének.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: A bytestring array, type ‘aay’
hu: Bájtsorozat tömb, típusa „aay”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
hu: Ez a típus bájtsorozatok egy tömbje. A bájtsorozatokat gyakran használják arra, hogy nem feltétlenül érvényes utf8 karakterláncokat adjanak tovább.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: A D-Bus handle type, type ‘h’
hu: D-Bus kezelőtípus, típusa „h”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: The handle type is a 32-bit signed integer value that is, by convention, used as an index into an array of file descriptors that are sent alongside a D-Bus message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
hu: Az azonosító típus egy 32 bites előjeles egész érték, amely a konvenció szerint indexként kerül felhasználásra egy fájlleírókból álló tömbhöz, amely egy D-Bus üzenettel együtt kerül elküldésre. Ha nem kommunikál a D-Bus-szal, akkor nincs oka ennek a típusnak a használatára.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: A D-Bus object path, type ‘o’
hu: D-Bus objektumútvonal, típusa „o”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: An object path is used to identify D-Bus objects at a given destination on the bus. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
hu: Az objektumútvonal arra szolgál, hogy a D-Bus objektumokat azonosítsa a busz egy megadott célállomásán. Ha nem kommunikál a D-Bus-szal, akkor nincs oka ennek a típusnak a használatára.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
hu: D-Bus objektumútvonal tömb, típusa „ao”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: An object path array could contain any number of object paths (including none: “[]”). If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
hu: Egy objektumútvonal tömb tetszőleges számú objektumútvonalat tartalmazhat (beleértve a nullát is: „[]”). Ha nem kommunikál a D-Bus-szal, akkor nincs ok ennek a típusnak a használatára.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature, type ‘g’
hu: D-Bus szignatúra, típusa „g”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
hu: A D-Bus szignatúra egy karakterlánc, amelyet egy D-Bus metódus vagy üzenet típusszignatúrájaként használunk. Ha nem kommunikál a D-Bus-szal, akkor nincs ok ennek a típusnak a használatára.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
hu: Szótárbejegyzés, típusa „{ss}”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). A dictionary entry is one such mapping.
hu: A szótár alapvető típusokat rendel más típusokhoz (bármilyenhez). A szótárbejegyzés egy ilyen hozzárendelés.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A “vardict”, type ‘a{sv}’
hu: Egy „vardict”, típusa „a{sv}”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). One simple use case is to map strings to variants.
hu: A szótár alapvető típusokat rendel más típusokhoz (bármilyenhez). Egy egyszerű használati eset a karakterláncok variánsokhoz rendelése.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double, type ‘d’
hu: Lebegőpontos érték, típusa „d”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double value could represent any real number.
hu: A lebegőpontos értékek valós számokat reprezentálnak.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: A 5-choices enumeration
hu: Ötelemű felsorolás

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: Enumerations could be done either with the “enum” attribute, or with a “choices” tag.
hu: A felsorolások vagy az „enum” attribútummal, vagy egy „choices” címkével hozhatóak létre.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags: choose-colors-you-love
hu: Jelzők: válasszon olyan színeket amelyeket szeret

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags could be set by the “enum” attribute.
hu: Az „enum” attribútum által beállítható jelzők.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A short integer, type ‘n’
hu: Rövid egész, típusa „n”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
hu: 16 bites előjeles egész. Lásd még az „integer-16-unsigned” kulcsot.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: An unsigned short integer, type ‘q’
hu: Előjel nélküli rövid egész, típusa „q”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
hu: 16 bites előjel nélküli egész. Lásd még az „integer-16-signed” kulcsot.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual integer, type ‘i’
hu: Szokványos egész, típusa „i”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed'
en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
hu: 32 bites előjeles egész. Lásd még az „integer-32-unsigned” kulcsot.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: An unsigned usual integer, type ‘u’
hu: Előjel nélküli, szokványos egész, típusa „u”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
hu: 32 bites előjel nélküli egész. Lásd még az „integer-32-signed” kulcsot.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A long integer, type ‘x’
hu: Hosszú egész, típusa „x”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
hu: 64 bites előjeles egész. Lásd még az „integer-64-unsigned” kulcsot.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: An unsigned long integer, type ‘t’
hu: Előjel nélküli hosszú egész, típusa „t”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
hu: 64 bites előjel nélküli egész. Lásd még az „integer-64-signed” kulcsot.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: A number with range
hu: Szám egy megadott tartományban

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
hu: Minden számszerű érték (előjeles és előjel nélküli egészek, valamint a lebegőpontosok) lekorlátozható egy adott intervallumra. Például ez az egész érték csak -2 és 10 között vehet fel értékeket.

note: Translators: do not forget the parenthesis, they are meaningful; summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: A custom type, here ‘(ii)’
hu: Egyéni típus, itt „(ii)”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: Dconf Editor lets you edit any settings type supported by GSettings, falling back on a string entry when it doesn’t have a better way to do. Here is a tuple of two 32-bit signed integers.
hu: A Dconf szerkesztővel tetszőleges, a GSettings által támogatott beállítástípust szerkeszthet, szükség esetén karakterláncként, ha nincs más lehetőség. Itt egy két 32 bites előjeles egészből álló elempárt láthat.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: A string, type ‘s’
hu: Karakterlánc, típusa „s”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: The string type could accept any utf8 string. Note that an empty string “''” is not the same as NULL (nothing); see also the “string-nullable” key.
hu: A karakterlánc típus bármilyen utf8 karakterláncot el tud fogadni. Megjegyezzük, hogy az „''” üres karakterlánc nem ugyanaz, mint a NULL („nothing”); lásd még a „string-nullable” kulcsot.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array, type ‘as’
hu: Karakterlánc tömb, típusa „as”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array contains any number of strings of whatever length. It may be an empty array, “[]”.
hu: Egy karakterlánc tömb tetszőleges számú és hosszúságú karakterláncot tartalmaz. Lehet üres tömb is, „[]”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: A nullable string, type ‘ms’
hu: Nullozható karakterlánc, típusa „ms”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable string can take any string as value, including the empty string “''”, or can be NULL (nothing).
hu: A GSettings megengedi a nullozható típusokat, amelyek hasonlóak a többi típushoz, de felvehetik a „nothing” (semmi) értéket is. Egy nullozható karakterlánc tetszőleges értéket felvehet, beleértve az „''” üres karakterláncot, vagy lehet NULL is (nothing).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: A variant, type ‘v’
hu: Egy variáns, típusa „v”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: Variants could be stored inside variants, and consequently as a GSettings type. Their representation use the XML brackets (‘<’ and ‘>’ characters, in a gschema file “&#60;” and “&#62;” respectively), with a parsable representation of their content inside. If unclear, the type can be given in the value with a prefix annotation like “@x” (where “x” is the type string) or “int64”. See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
hu: A variánsok variánsokon belül tárolhatóak, tehát GSettings típusként. Az ábrázolásuk XML zárójeleket használ („<” és „>” karaktereket, a gschema fájlban rendre „&#60;” és „&#62;”), melyek a tartalmuk feldolgozható ábrázolását tartalmazza. Ha nem világos, akkor a típusa megadható az értékben a „@x” prefix annotációval (ahol „x” a típuskarakterlánc), vagy így: „int64”. A teljes dokumentációért lásd a https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html oldalt.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: A 1-choice enumeration
hu: Egyválasztós felsorolás

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: An enumeration could contain only one item, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
hu: Egy felsorolás csak egy elemet tud tárolni, de ez valószínűleg egy hiba. A Dconf szerkesztő figyelmezteti majd ebben az esetben.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A 1-choice integer value
hu: Egyválasztós egész érték

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A range could limit an integer key to only allow one value, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
hu: Egy tartomány lekorlátozhat egy egész kulcsot, hogy csak egy értéke lehessen, de ez valószínűleg egy hiba. A Dconf szerkesztő figyelmezteti majd ebben az esetben.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: The empty tuple, type and value “()”
hu: Egy üres elem n-es, típusa és értéke „()”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: There’s an empty tuple type (called sometimes “triv”) that is a tuple with no content, and can only take “()” as value.
hu: Van egy üres elem n-es típus (néha „triv”-nek hívjuk), amely egy tartalom nélküli elempár, és csak „()” lehet az értéke.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual boolean value, defined by a relocatable schema.
hu: Szokványos logikai érték, amit egy áthelyezhető séma definiál.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
hu: 32 bites előjeles egész, amit egy áthelyezhető séma definiál.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict1
hu: Egy normál, nem ütköző kulcs innen: Conflict1

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. Non-conflicting keys should have no issues.
hu: Ez a kulcs egy teszt egy ugyanazon útvonalon lévő, ütköző kulcsokkal rendelkező sémákhoz. A nem ütköző kulcsokkal nem szabad, hogy probléma legyen.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “1” that should give an error
hu: Ütköző, „1” alapértelmezett értékű ütköző kulcs, amely hibát kell adjon

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different default value.
hu: Ez a kulcs egy teszt egy ugyanazon útvonalon lévő, ütköző kulcsokkal rendelkező sémákhoz. Nem szabad hogy szerkeszthető legyen, mivel egy ugyanehhez az útvonalhoz rendelt kulcsnak más az alapértelmezett értéke.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict'
en: Conflicting key with no range that should give an error
hu: Ütköző kulcs tartomány nélkül, amely hibát kell adjon

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different range.
hu: Ez a kulcs egy teszt egy ugyanazon útvonalon lévő, ütköző kulcsokkal rendelkező sémákhoz. Nem szabad hogy szerkeszthető legyen, mivel egy ugyanehhez az útvonalhoz rendelt kulcsnak más a tartománya.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict'
en: A (simple) string conflicting key that should give a error
hu: Egy (egyszerű) karakterlánc ütköző kulcs, amely hibát kell adjon

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different type.
hu: Ez a kulcs egy teszt egy ugyanazon útvonalon lévő, ütköző kulcsokkal rendelkező sémákhoz. Nem szabad hogy szerkeszthető legyen, mivel egy ugyanehhez az útvonalhoz rendelt kulcsnak más a típusa.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict1 that should give a warning
hu: Ütköző kulcs innen: Conflict1, amely figyelmeztetést kell adjon

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It can be edited, since the types are compatible, but it is still an issue.
hu: Ez a kulcs egy teszt egy ugyanazon útvonalon lévő, ütköző kulcsokkal rendelkező sémákhoz. Szerkeszthető, mivel a típusok kompatibilisek, de még így is probléma.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict2
hu: Egy normál, nem ütköző kulcs innen: Conflict2

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “2” that should give an error
hu: Ütköző, „2” alapértelmezett értékű kulcs, amely hibát kell adjon

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: Conflicting key with range 0~5 that should give an error
hu: Ütköző kulcs 0~5 tartománnyal, amely hibát kell adjon

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: A nullable-string conflicting key that should give an error
hu: Egy nullozható ütköző karakterlánc kulcs, amely hibát kell adjon

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict2 that should give a warning
hu: Ütköző kulcs innen: Conflict2, amely figyelmeztetést kell adjon

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
hu: Kiadási verzió kiírása és kilépés

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print relocatable schemas and exit
hu: Áthelyezhető sémák kiírása és kilépés

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'; the option removes the initial "use at your own risks" dialog
en: Do not show initial warning
hu: Ne jelenítse meg a kezdeti figyelmeztetést

note: Translators: command-line text, description of the application in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Graphical interface for editing other applications settings.
hu: Grafikus felület egyéb alkalmazások beállításainak szerkesztéséhez.

note: Translators: command-line text, describes how the application proceeds for editing other applications settings, in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
hu: A glib programkönyvtár gsettings API-ját használja többek között.

note: Translators: command-line header description, see 'dconf-editor --help'
en: Arguments description:
hu: Argumentumok leírása:

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: a folder path or a key path
hu: egy mappaútvonal vagy egy kulcsútvonal

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
hu: példa: „/org/gnome/” vagy „/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a schema with fixed path
hu: egy séma neve rögzített útvonallal

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
hu: példa: „ca.desrt.dconf-editor.Settings”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'; no need to put your translation of "relocatable" between quotation marks, that's done in English to highlight why the option is called "RELOC_SCHEMA"
en: the name of a “relocatable” schema, without fixed path
hu: egy áthelyezhető séma neve rögzített útvonal nélkül

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: see list with the “--list-relocatable-schemas” option
hu: nézze meg a listát a „--list-relocatable-schemas” kapcsolóval

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the path where to map the relocatable schema
hu: az útvonal, ahova az áthelyezhető sémát le kell képezni

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
hu: példa: „ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a key from the schema
hu: egy kulcs neve a sémából

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
hu: példa: „bookmarks”

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas installed:
hu: Ismert telepített sémák:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas installed.
hu: Nincsenek ismert sémák telepítve.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas skipped:
hu: Kihagyott ismert sémák:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas skipped.
hu: Nincsenek kihagyott ismert sémák.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
hu: Ismeretlen sémák:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No unknown schemas.
hu: Nincsenek ismeretlen sémák.

note: Translators: command-line error message, when the user requests a specific path while there is already a window opened
en: Only one window can be opened for now.
hu: Jelenleg csak egy ablak nyitható meg.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor a b c d'
en: Cannot understand: too many arguments.
hu: Nem értelmezhető: túl sok argumentum.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor / a'
en: Cannot understand second argument in this context.
hu: A második argumentum nem értelmezhető ebben a környezetben.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example /'
en: Cannot understand: slash character in second argument.
hu: Nem értelmezhető: ferde vonal karakter a második argumentumban.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example:a'
en: Schema path should start and end with a “/”.
hu: A sémaútvonal „/” karakterrel kell kezdődjön és végződjön.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor //'
en: Cannot understand: given path contains “//”.
hu: Nem értelmezhető: a megadott útvonal „//” karaktereket tartalmaz.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor "org example" a'
en: Cannot understand: space character in argument.
hu: Nem értelmezhető: szóköz karakter az argumentumban.

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
hu: Vágólapra másolva

note: Translators: about dialog text
en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
hu: Az alkalmazások belső beállításainak grafikus megjelenítője és szerkesztője.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
hu: Szócikk a GNOME wikin

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
hu: A Dconf szerkesztő névjegye

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
hu: Alkalmaz

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
hu: Elvetés

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
hu: Összes alkalmazása

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
hu: Összes elvetése

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is no pending changes)
en: Quit mode
hu: Kilépés mód

note: Translators: hamburger menu entry, to enter in a special mode called "delay mode" where changes are not applied until validation
en: Enter delay mode
hu: Késleltető mód megadása

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
hu: Látható gombok visszaállítása

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, and all keys in subfolders
en: Reset view recursively
hu: Nézet visszaállítása rekurzívan

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
hu: Függőben

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
hu: %s (kulcs törölve)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Relocatable'
en: Schema is relocatable, a path is needed.
hu: A séma áthelyezhető, útvonal szükséges.

note: Translators: command-line startup warning
en: Startup mappings are disabled.
hu: Az indítási leképezések le vannak tiltva.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Settings:/org/gnome/dconf-editor/'
en: Schema is not installed on given path.
hu: Nincs séma telepítve a megadott útvonalon.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
hu: Ismeretlen séma: „%s”.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
hu: Köszönjük, hogy a Dconf szerkesztővel szerkeszti a konfigurációt.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the warning text
en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
hu: Ne feledje, hogy egyes beállítások tönkretehetik az alkalmazásokat, legyen óvatos!

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
hu: Óvatos leszek.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
hu: Mutassa ezt legközelebb is.

note: Translators: notification text, after a user Ctrl+Q keyboard action; same way to spell the shortcut as in the Settings application
en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
hu: Függőben lévő változtatások vannak. Használja a Shift+Ctrl+Q kombinációt a változtatások alkalmazásához és kilépéshez, vagy az Alt+F4 kombinációt a változtatások elvetéséhez és kilépéshez.

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
hu: A(z) „%s” mappa most már üres.

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
hu: A(z) „%s” kulcs törölve lett.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
hu: Nem található a(z) „%s” kulcs.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/empty/'; the %s is the folder path
en: There’s nothing in requested folder “%s”.
hu: Nincs semmi a kért „%s” mappában.

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
hu: Kulcs törölve

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
hu: Alapértelmezett érték

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
hu: Műveletek

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
hu: Könyvjelzők menü

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
hu: Az útvonal könyvjelzőzése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
hu: Az útvonal könyvjelzőjének törlése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
hu: Műveletek menü

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F10 action
en: Path bar menu
hu: Útvonalsáv menü

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for moving to paths known by the headerbar
en: Path bar navigation
hu: Útvonalsáv navigáció

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
hu: Gyökérmappa megnyitása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
hu: Szülőmappa megnyitása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Down action; browse to the child of the current path displayed in the headerbar, if any
en: Open active direct child
hu: Aktív közvetlen gyermek megnyitása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Down action; browse to the complete path of the headerbar
en: Open active last child
hu: Aktív utolsó gyermek megnyitása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
hu: Keresési beállítások

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F action; opens search, searching everywhere
en: Toggle search
hu: Keresés ki- vagy bekapcsolása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
hu: Keresés újra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-F action; opens search, searching only from current folder
en: Toggle local search
hu: Helyi keresés ki- vagy bekapcsolása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Alt-F action; does the same thing as "Toggle local search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again, locally
hu: Keresés újra helyileg

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
hu: Beillesztés keresésként

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-V action; does the same thing as "Paste as search", but works even if an entry or textview is selected; entry hidden for now
en: Paste as search (force)
hu: Beillesztés keresésként (kényszerítés)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
hu: Útvonal szerkesztése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-L action when browsing; opens search on parent path
en: Edit parent path
hu: Szülőútvonal szerkesztése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: '/' key action when browsing; opens search on root path
en: Edit root path
hu: Gyökérútvonal szerkesztése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Escape key action, when searching; cancels search
en: Browse keys tree
hu: Kulcsok fájának tallózása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when browsing
en: Keys list actions
hu: Kulcslista-műveletek

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
hu: Helyi menü

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
hu: Előző sor

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
hu: Következő sor

[ctx: shortcut window]
note: Translators: entry disabled for now; Ctrl-I action, when browsing; displays informations on selected folder
en: Toggle folder properties
hu: Mappa tulajdonságainak ki- vagy bekapcsolása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
hu: Beállítás az alapértelmezésre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Return action, when browsing; does nothing if the selection is not a boolean key
en: Toggle boolean value
hu: Logikai érték átbillentése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when there are pending changes
en: Modifications list actions
hu: Módosításlista műveletek

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-I action if there are pending changes; the modifications list is either a popover, or an in-window panel
en: Toggle modifications list
hu: Módosításlista ki- vagy bekapcsolása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/Enter keys action in the list of pending modifications; go to the key with pending modification
en: Open selected row key
hu: A kiválasztott sor kulcsának megnyitása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
hu: Módosítása elvetése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
hu: Ezen súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
hu: Névjegy

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
hu: Vágólap

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
hu: Leíró másolása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
hu: Útvonal másolása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q action; displays a notification if there are pending changes
en: Quit if there’s no pending changes
hu: Kilépés, ha nincsenek függőben lévő változtatások

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Q action
en: Apply pending changes and quit
hu: Függőben lévő változtatások alkalmazása és kilépés

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-F4 action
en: Dismiss pending changes and quit
hu: Függőben lévő változtatások elvetése és kilépés

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double or a 64-bit (signed or unsigned) key, if the key only allows a range of values and the written value is out of range
en: Given value is out of range.
hu: A megadott érték kívül esik a tartományon.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon (if using an entry) or text displayed under the text view (if using a text view) when editing the value of a key, if the written text cannot be parsed regarding to the key's value type
en: This value is invalid for the key type.
hu: Ez az érték érvénytelen a kulcstípushoz.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as double.
hu: Nem értelmezhető lebegőpontos értékként.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a signed 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as 64-bit integer.
hu: Nem értelmezhető 64-bites egész értékként.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of an unsigned 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
hu: Nem értelmezhető előjel nélküli 64-bites egész értékként.

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
hu: Ugrás ide: „%s”

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
hu: Keresés a(z) „%s” mappában

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing at root path
en: Open path entry
hu: Útvonalbejegyzés megnyitása

note: Translators: last item of the keys list displayed during a local search
en: Search everywhere
hu: Keresés mindenhol

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
hu: Másolás

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
hu: Testreszabás…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
hu: Beállítás az alapértelmezésre

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
hu: Részletek megjelenítése…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
hu: Változtatás elvetése

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
hu: Kulcs törlése

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
hu: Ugrás erre az útvonalra

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
hu: Megnyitás

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
hu: Keresés

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
hu: Szülőmappa megnyitása

note: Translators: "reset recursively" action in the right-click menu on a folder
en: Reset recursively
hu: Visszaállítás rekurzívan

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
hu: Ne törölje

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
hu: Nincs változtatás

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
hu: D-Bus azonosító típus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
hu: D-Bus objektumútvonal

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
hu: D-Bus objektumútvonal tömb

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
hu: D-Bus szignatúra

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
hu: D-Bus azonosító típus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
hu: D-Bus objektumútvonal

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
hu: D-Bus objektumútvonal tömb

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
hu: D-Bus szignatúra

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 16-bit integer
hu: Előjeles 16-bites egész

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 16-bit integer
hu: Előjel nélküli 16-bites egész

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 32-bit integer
hu: Előjeles 32-bites egész

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 32-bit integer
hu: Előjel nélküli 32-bites egész

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 64-bit integer
hu: Előjeles 64-bites egész

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 64-bit integer
hu: Előjel nélküli 64-bites egész

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Boolean
hu: Logikai

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: boolean
hu: logikai

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
hu: Karakterlánc

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string
hu: karakterlánc

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
hu: Karakterlánc tömb

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string array
hu: karakterlánc tömb

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
hu: Felsorolás

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: enumeration
hu: felsorolás

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
hu: Jelzők

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
hu: jelzők

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
hu: Kétszeres pontosságú

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: double
hu: kétszeres pontosságú

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this
en: Integer
hu: Egész szám

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: integer
hu: egész szám

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Variant
hu: Változat

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: variant
hu: változat

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Empty tuple
hu: Üres elem n-es

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: empty tuple
hu: üres elem n-es

note: Translators: placeholder text of the list of pending modifications, displayed when the user is in delayed mode but has no pending modifications
en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
hu: A késleltetett mód be van kapcsolva
    de
    nincsenek függőben lévő változtatások

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the second is "Select"
en: Rule all
hu: Összes szabályozása

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the first is "Rule all"
en: Select
hu: Kijelölés

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user tries to reset keys from/for a folder that has nothing to reset
en: Nothing to reset.
hu: Nincs mit visszaállítani.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
hu: Az érték érvénytelen.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with the "always confirm explicit" behaviour)
en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
hu: A változtatás el lesz vetve, ha alkalmazás nélkül lép ki ebből a nézetből.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with default "always confirm implicit" behaviour notably)
en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
hu: A változtatás alkalmazva lesz egy ilyen kérésen, vagy ha kilép ebből a nézetből.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; displayed if there are no pending changes, to document what is the "delay mode".
en: Changes will be delayed until you request it.
hu: A változtatások késleltetve lesznek, amíg azt kéri.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "gsettings" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
hu[0]: Egy gsettings művelet késleltetve.
hu[1]: %u gsettings művelet késleltetve.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "dconf" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
hu[0]: Egy dconf művelet késleltetve.
hu[1]: %u dconf művelet késleltetve.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
hu[0]: Egy gsettings művelet
hu[1]: %u gsettings művelet

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; second part (and end) of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", so: * the space before the "and" is probably wanted, if you keeped the "%s%s" translation as-is, and * the "delayed" refers to both the gsettings and dco
en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
hu[0]:  és egy dconf művelet késleltetve.
hu[1]:  és %u dconf művelet késleltetve.

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
hu: Keresés bezárása

note: Translators: accessible description of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search results
hu: Keresési eredmények bezárása

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
hu: Keresési eredmények frissítése

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
hu: Kulcsok keresése

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/warning-similar'
en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
hu: Ezt a kulcsot több mint egy séma definiálja és használja. Ez problémákhoz vezethet. Az értéket saját felelősségére szerkessze.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/type-conflict'
en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
hu: Ezt a kulcsot több mint egy séma nem kompatibilisen definiálja és használja. Lehetetlen, hogy működjön az értékével egy értelmetlen módon.

note: Translators: warning text of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
hu: Nincs elérhető séma. A séma az, ami egy kulcs használatát leírja, és a Dconf szerkesztő nem talált ehhez a kulcshoz kapcsolódó sémát. Ha eltávolították azt az alkalmazást, amely ezt a kulcsot használta, vagy ha a kulcs elavult, akkor érdemes lenne törölni azt.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
hu: Ez a felsorolás csak egy választást kínál. Ez valószínűleg annak az alkalmazásnak a hibája, amely ezt a sémát telepítette. Ha lehetséges, nyisson egy hibajelentést róla.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
hu: Ez az egész kulcs csak egy értéket vehet fel. Ez valószínűleg annak az alkalmazásnak a hibája, amely ezt a sémát telepítette. Ha lehetséges, nyisson egy hibajelentést róla.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: This key has a special “empty tuple” type. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
hu: Ez a kulcs egy különleges „üres elem n-es” típusú. Ez valószínűleg annak az alkalmazásnak a hibája, amely ezt a sémát telepítette. Ha lehetséges, nyisson egy hibajelentést róla.

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
hu: Név

note: Translators: field description when displaying key properties; the key can be defined by a schema or by the dconf engine
en: Defined by
hu: Definiálva itt:

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
hu: Séma

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
hu: Összefoglaló

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
hu: Leírás

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
hu: Típus

note: Translators: field description when displaying key properties; specific name of the datatype of the key ("Signed 32-bit integer" for example)
en: Type name
hu: Típusnév

note: Translators: field description when displaying key properties; technical code of the datatype of the key ("q" for uint16, "b" for boolean, etc.)
en: Type code
hu: Típuskód

note: Translators: field description when displaying key properties; if the numeral key has a minimum or a maximum set
en: Forced range
hu: Kényszerített tartomány

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
hu: Alapértelmezett

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
hu: Jelenlegi érték

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
hu: Alapértelmezés használata

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
hu: Egyedi érték

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
hu: Nincs megadva összefoglaló

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
hu: Nincs megadva leírás

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
hu: Igen

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: No
hu: Nem

note: Translators: field content when displaying key properties; displayed instead of the value, in case of conflicting keys
en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
hu: Ennek a kulcsnak ütköző definíciói vannak, az érték lekérése vagy problémás, vagy értelmetlen lehet.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "double"
en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
hu: Tizedesjelként a pontot használja, és ne használjon ezres elválasztót. Az X.Ye+Z jelölést is használhatja.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "variant" (or of a type composed with a variant)
en: Variants content should be surrounded by XML brackets (‘<’ and ‘>’). See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
hu: A variánsok tartalmát XML zárójelek közé kell tenni („<” és „>”). A teljes dokumentációért lásd a https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html oldalt.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type" and with a string type (or similar); neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
hu: Használja a „nothing” kulcsszót egy „talán” típus (ez „m”-mel kezdődik) üres értékre állításához. A karakterláncokat, szignatúrákat és objektumútvonalakat idézőjelek közé kell tenni.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a string type (or similar)
en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
hu: A karakterláncokat, szignatúrákat és objektumútvonalakat idézőjelek közé kell tenni.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type"; neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is nullable.
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
hu: Használja a „nothing” kulcsszót egy „talán” típus (ez „m”-mel kezdődik) üres értékre állításához.

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
hu: Kulcs törölve.

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on large windows ("conflict" is used on small windows)
en: conflicting keys
hu: ütköző kulcsok

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on small windows ("conflicting keys" is used on large windows)
en: conflict
hu: ütközés

note: Translators: "subtitle" in the keys list of a key not defined by a schema; keys defined by a schema have in place a summary describing the key use
en: No schema found
hu: Nem található séma

note: Translators: means that the key has been erased; used on large windows ("erased" is used on small windows)
en: key erased
hu: kulcs törölve

note: Translators: means that the key has been erased; used on small windows ("key erased" is used on large windows)
en: erased
hu: törölve

note: Translators: displayed on small windows; indicates the data type of the key (the %s is the variant type code)
en: type “%s”
hu: „%s” típus

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
hu: %s (helyi kulcsok)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the following non-defined keys are installed at the path where the search has started
en: Local keys not defined by a schema
hu: Egy séma által nem meghatározott helyi kulcsok

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Keys not defined by a schema
hu: Egy séma által nem meghatározott kulcsok

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
hu: Almappák

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
hu: Egyéb műveletek

note: Translators: placeholder text of the search list when there's no search results (not used in current design)
en: No matches
hu: Nincs találat

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
hu: Mappák

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
hu: Nincsenek kulcsok ezen az útvonalon

note: Translators: the boolean "true" value; capitalized (if that makes sense)
en: True
hu: Igaz

note: Translators: the boolean "false" value; capitalized (if that makes sense)
en: False
hu: Hamis

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
hu: Semmi

note: Translators: the boolean "true" value; non capitalized (if that makes sense)
en: true
hu: igaz

note: Translators: the boolean "false" value; non capitalized (if that makes sense)
en: false
hu: hamis

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
hu: semmi (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
hu: semmi (nothing)

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema has a fixed path (it is not relocatable)
en: Schema with path
hu: Útvonallal rendelkező séma

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema is relocatable (it has not a fixed path)
en: Relocatable schema
hu: Áthelyezhető séma

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
hu: DConf háttérprogram
