dconf master - en to ja translation catalogue (224 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
ja: 情報

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
ja: クレジット

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
ja: 作成者

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
ja: 相花 毅
    松澤 二郎
    Ryo Nakano
    sicklylife

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
ja: 現在のパスをコピー

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
ja: プロパティを表示

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
ja: 夜間モードを一時停止

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
ja: 夜間モードを再使用

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
ja: 夜間モードを使用

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
ja: アクション

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
ja: 現在のビューのアクション

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
ja: ブックマーク

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
ja: ブックマークを隠す

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
ja: ブックマークから削除

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
ja: ブックマークに追加

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
ja: ブックマークを表示

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
ja: ここにブックマーク
    が追加されます

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
ja: 使用

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
ja: 編集

note: Translators: text that might appear in the bookmarks popover in place of the switch and its label
en: The bookmarks list is not editable.
ja: ブックマーク一覧を編集できません。

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
ja: この検索をブックマーク

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
ja: この場所をブックマーク

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
ja: プロパティ

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
ja: 並び順が変更されました。ビューを更新しますか?

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
ja: 更新

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
ja: このフォルダーの内容が変更されました。ビューを再読み込みしますか?

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
ja: 再読み込み

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
ja: このキーのプロパティが変更されました。ビューを再読み込みしますか?

en: Dconf Editor
ja: dconf エディター

en: A graphical tool for editing the dconf database
ja: dconf データベースを編集するためのグラフィカルツールです

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
ja: dconf エディター

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
ja: dconf 用の設定エディター

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
ja: 設定データベースを直接編集します

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
ja: settings;configuration;設定;gsettings;gschema;

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
ja: ウィンドウの幅

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
ja: メインウィンドウの幅 (ピクセル単位) です。

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
ja: ウィンドウの高さ

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
ja: メインウィンドウの高さ (ピクセル単位) です。

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
ja: フルスクリーンモードを有効にする

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
ja: ブラウザーウィンドウで「戻る」コマンドを実行するマウスのボタン

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ja: 「進む」「戻る」ボタンのあるボタンを使う場合、ブラウザーウィンドウで「戻る」コマンドをどのボタンで実行するかを、このキーで設定します。可能な値は6と14の間です。

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
ja: ブラウザーウィンドウで「進む」コマンドを実行するマウスのボタン

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ja: 「進む」「戻る」ボタンのあるボタンを使う場合、ブラウザーウィンドウで「進む」コマンドをどのボタンで実行するかを、このキーで設定します。可能な値は6と14の間です。

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
ja: リリースバージョンを表示して終了する

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'; the option removes the initial "use at your own risks" dialog
en: Do not show initial warning
ja: 起動時の警告を表示しない

note: Translators: command-line text, description of the application in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Graphical interface for editing other applications settings.
ja: 他のアプリケーションの設定を編集するためのグラフィカルインターフェースです。

note: Translators: command-line text, describes how the application proceeds for editing other applications settings, in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
ja: 特に glib ライブラリの gsettings API を使用します。

note: Translators: command-line header description, see 'dconf-editor --help'
en: Arguments description:
ja: 引数の説明:

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: a folder path or a key path
ja: フォルダーのパスまたはキーのパス

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
ja: 例: “/org/gnome/” や “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a schema with fixed path
ja: スキーマ名 (固定パス)

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
ja: 例: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
ja: 例: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a key from the schema
ja: スキーマのキーの名前

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
ja: 例: “bookmarks”

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor a b c d'
en: Cannot understand: too many arguments.
ja: 解釈できません: 引数が多すぎます

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example /'
en: Cannot understand: slash character in second argument.
ja: 解釈できません: 第二引数にスラッシュがあります

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example:a'
en: Schema path should start and end with a “/”.
ja: スキーマのパスは“/”で始まり“/”で終わる必要があります

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor //'
en: Cannot understand: given path contains “//”.
ja: 解釈できません: 指定したパスに“//”が含まれています

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor "org example" a'
en: Cannot understand: space character in argument.
ja: 解釈できません: 引数に空白文字が含まれています

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
ja: クリップボードにコピーしました

note: Translators: about dialog text
en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
ja: アプリケーションの内部設定用グラフィカルビューアー/エディター

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
ja: GNOME Wiki のページ

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
ja: dconf エディターについて

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
ja: 適用

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
ja: 取り消す

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
ja: すべて適用

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
ja: すべて取り消す

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is no pending changes)
en: Quit mode
ja: モードを終了

note: Translators: hamburger menu entry, to enter in a special mode called "delay mode" where changes are not applied until validation
en: Enter delay mode
ja: 遅延モードに入る

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
ja: 表示しているキーをリセット

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, and all keys in subfolders
en: Reset view recursively
ja: ビューを再帰的にリセット

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
ja: 保留中

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
ja: %s (キーは消去されました)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Settings:/org/gnome/dconf-editor/'
en: Schema is not installed on given path.
ja: スキーマは指定したパスにインストールされていません。

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
ja: “%s”は不明なスキーマです。

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
ja: 設定の編集に dconf エディターをお使いいただきありがとうございます。

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the warning text
en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
ja: 変更するとアプリケーションが正常に動作しなくなる可能性のあるオプションもあることを忘れないようご注意ください。

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
ja: 注意する

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
ja: このダイアログを次回も表示する

note: Translators: notification text, after a user Ctrl+Q keyboard action; same way to spell the shortcut as in the Settings application
en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
ja: 保留中の変更があります。Shift + Ctrl + Q で変更を適用して終了するか、Alt + F4 で変更を取り消して終了してください。

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
ja: フォルダー“%s”を空にしました。

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
ja: キー“%s”を削除しました。

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
ja: キー“%s”が見つかりません。

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/empty/'; the %s is the folder path
en: There’s nothing in requested folder “%s”.
ja: 指定したフォルダー“%s”には何もありません。

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
ja: キーは消去されました

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
ja: デフォルト値

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
ja: アクション

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
ja: ブックマークを表示する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
ja: 現在のパスをブックマークする

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
ja: 現在のパスをブックマークから削除する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F10 action
en: Path bar menu
ja: パスバーのメニューを開く

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for moving to paths known by the headerbar
en: Path bar navigation
ja: パスバーのナビゲーション

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
ja: ルートフォルダーを開く

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
ja: 親フォルダーを開く

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
ja: 検索オプション

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F action; opens search, searching everywhere
en: Toggle search
ja: 検索を切り替える

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
ja: 再検索する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-F action; opens search, searching only from current folder
en: Toggle local search
ja: ローカル検索を切り替える

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Alt-F action; does the same thing as "Toggle local search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again, locally
ja: 再検索する (ローカル)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
ja: 貼り付けて検索する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-V action; does the same thing as "Paste as search", but works even if an entry or textview is selected; entry hidden for now
en: Paste as search (force)
ja: 貼り付けて検索を強制する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
ja: パスを編集する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-L action when browsing; opens search on parent path
en: Edit parent path
ja: 親フォルダーを編集する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: '/' key action when browsing; opens search on root path
en: Edit root path
ja: ルートパスを編集する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Escape key action, when searching; cancels search
en: Browse keys tree
ja: キーツリーを表示する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when browsing
en: Keys list actions
ja: キー一覧のアクション

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
ja: コンテキストメニューを開く

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
ja: 前の行へ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
ja: 次の行へ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: entry disabled for now; Ctrl-I action, when browsing; displays informations on selected folder
en: Toggle folder properties
ja: フォルダーのプロパティを切り替える

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
ja: デフォルト値に設定する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Return action, when browsing; does nothing if the selection is not a boolean key
en: Toggle boolean value
ja: 論理値を切り替える

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when there are pending changes
en: Modifications list actions
ja: 変更一覧のアクション

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-I action if there are pending changes; the modifications list is either a popover, or an in-window panel
en: Toggle modifications list
ja: 変更一覧を切り替える

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/Enter keys action in the list of pending modifications; go to the key with pending modification
en: Open selected row key
ja: 選択した行のキーを開く

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
ja: 変更を取り消す

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
ja: 情報を表示する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
ja: クリップボード

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
ja: 記述子をコピーする

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
ja: パスをコピーする

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
ja: 終了

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q action; displays a notification if there are pending changes
en: Quit if there’s no pending changes
ja: 保留中の変更がなければ終了する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Q action
en: Apply pending changes and quit
ja: 保留中の変更を適用して終了する

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-F4 action
en: Dismiss pending changes and quit
ja: 保留中の変更を取り消して終了する

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double or a 64-bit (signed or unsigned) key, if the key only allows a range of values and the written value is out of range
en: Given value is out of range.
ja: 指定した値は範囲外です。

note: Translators: tooltip text of the entry's icon (if using an entry) or text displayed under the text view (if using a text view) when editing the value of a key, if the written text cannot be parsed regarding to the key's value type
en: This value is invalid for the key type.
ja: この値はこのキーの種類では無効です。

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a signed 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as 64-bit integer.
ja: 64 ビット整数としての解析に失敗しました。

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of an unsigned 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
ja: 符号なし 64 ビット整数としての解析に失敗しました。

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
ja: “%s”へ移動

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
ja: “%s”フォルダーを検索

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing at root path
en: Open path entry
ja: パスエントリーを開く

note: Translators: last item of the keys list displayed during a local search
en: Search everywhere
ja: 他の場所も検索

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
ja: コピー

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
ja: カスタマイズ…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
ja: 初期化

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
ja: 詳細を表示…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
ja: 変更を取り消す

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
ja: キーを消去

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
ja: このパスへ移動

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
ja: 開く

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
ja: 検索

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
ja: 親フォルダーを開く

note: Translators: "reset recursively" action in the right-click menu on a folder
en: Reset recursively
ja: 再帰的にリセット

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
ja: 消去しない

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
ja: 変更なし

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
ja: D-Bus オブジェクトパス

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
ja: D-Bus オブジェクトパス配列

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
ja: D-Bus のシグネチャ

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
ja: D-Bus オブジェクトパス

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
ja: D-Bus オブジェクトパス配列

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
ja: D-Bus のシグネチャ

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 16-bit integer
ja: 符号付き 16 ビット整数

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 16-bit integer
ja: 符号なし 16 ビット整数

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 32-bit integer
ja: 符号付き 32 ビット整数

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 32-bit integer
ja: 符号なし 32 ビット整数

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 64-bit integer
ja: 符号付き 64 ビット整数

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 64-bit integer
ja: 符号なし 64 ビット整数

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Boolean
ja: 論理値

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: boolean
ja: 論理値

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
ja: 文字列

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string
ja: 文字列

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
ja: 文字列配列

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string array
ja: 文字列配列

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
ja: 列挙値

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: enumeration
ja: 列挙値

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
ja: フラグ

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
ja: フラグ

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
ja: 倍精度浮動小数点数

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: double
ja: 倍精度浮動小数点数

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this
en: Integer
ja: 整数

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: integer
ja: 整数

note: Translators: placeholder text of the list of pending modifications, displayed when the user is in delayed mode but has no pending modifications
en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
ja: 遅延モードが有効ですが
    保留中の変更はありません

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
ja: 無効な値です。

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with the "always confirm explicit" behaviour)
en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
ja: 適用せずにこのビューから遷移すると変更を取り消します。

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with default "always confirm implicit" behaviour notably)
en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
ja: 手動で適用するか、このビューから遷移すると変更が適用されます。

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; displayed if there are no pending changes, to document what is the "delay mode".
en: Changes will be delayed until you request it.
ja: 手動で適用するまで変更を保留します。

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "gsettings" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
ja[0]: %u 個の gsettings 操作を保留しました。

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "dconf" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
ja[0]: %u 個の dconf 操作を保留しました。

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
ja[0]: %u 個の gsettings 操作

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; second part (and end) of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", so: * the space before the "and" is probably wanted, if you keeped the "%s%s" translation as-is, and * the "delayed" refers to both the gsettings and dco
en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
ja[0]: と %u 個の dconf 操作を保留しました。

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
ja: 検索を閉じる

note: Translators: accessible description of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search results
ja: 検索結果を閉じる

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
ja: 検索結果を更新

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
ja: キーを検索

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
ja: 名前

note: Translators: field description when displaying key properties; the key can be defined by a schema or by the dconf engine
en: Defined by
ja: 定義

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
ja: スキーマ

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
ja: 概要

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
ja: 説明

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
ja: 型

note: Translators: field description when displaying key properties; specific name of the datatype of the key ("Signed 32-bit integer" for example)
en: Type name
ja: 型名

note: Translators: field description when displaying key properties; technical code of the datatype of the key ("q" for uint16, "b" for boolean, etc.)
en: Type code
ja: 型コード

note: Translators: field description when displaying key properties; if the numeral key has a minimum or a maximum set
en: Forced range
ja: 範囲の制限

note: Translators: field description when displaying key properties; the minimum value a numeral key can take
en: Minimum
ja: 最小

note: Translators: field description when displaying key properties; the maximum value a numeral key can take
en: Maximum
ja: 最大

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
ja: デフォルト

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
ja: 現在値

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
ja: デフォルト値を使用する

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
ja: カスタム値

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
ja: 概要はありません

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
ja: 説明はありません

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
ja: はい

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: No
ja: いいえ

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "double"
en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
ja: 小数点にはカンマではなくドットを使用してください。X.Ye+Z 表記を使用できます。

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a string type (or similar)
en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
ja: 文字列、シグネチャ、オブジェクトパスは引用符で括る必要があります。

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
ja: キーは消去されました。

note: Translators: "subtitle" in the keys list of a key not defined by a schema; keys defined by a schema have in place a summary describing the key use
en: No schema found
ja: スキーマが見つかりません

note: Translators: means that the key has been erased; used on large windows ("erased" is used on small windows)
en: key erased
ja: キーは消去されました

note: Translators: means that the key has been erased; used on small windows ("key erased" is used on large windows)
en: erased
ja: 消去されました

note: Translators: displayed on small windows; indicates the data type of the key (the %s is the variant type code)
en: type “%s”
ja: 種類“%s”

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
ja: %s (ローカルキー)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the following non-defined keys are installed at the path where the search has started
en: Local keys not defined by a schema
ja: スキーマで未定義のローカルキー

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Keys not defined by a schema
ja: スキーマで未定義のキー

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
ja: サブフォルダー

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
ja: その他のアクション

note: Translators: placeholder text of the search list when there's no search results (not used in current design)
en: No matches
ja: 一致なし

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
ja: フォルダー

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
ja: このパスにキーはありません

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
ja: DConf バックエンド
