dconf master - en to kk translation catalogue (189 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
kk: Осы туралы

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
kk: Жасағандар

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
kk: GNU General Public License,
    нұсқасы 3 не одан кейін шыққан

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
kk: Жасаушылар

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
kk: Аудармашылар

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
kk: Ағымдағы орналасуды көшіріп алу

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
kk: Қасиеттерін көрсету

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
kk: Түнгі режимді аялдату

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
kk: Түнгі режимді қайта пайдалану

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
kk: Түнгі режимді пайдалану

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
kk: Әрекеттер

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
kk: Ағымдағы көрініс әрекеттері

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтары

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
kk: Бетбелгілер

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
kk: Бетбелгілерді жасыру

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
kk: Бетбелгілерден өшіру

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
kk: Бетбелгі

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
kk: Бетбелгілерді көрсету

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
kk: Бетбелгілер осында қосылады

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
kk: Қолдану

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
kk: Түзету

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
kk: Орналасу бетбелгілерге қосылды

note: Translators: accessible description of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Toggle to bookmark this location
kk: Бұл орналасуды бетбелгілерге қосу үшін қосыңыз

note: Translators: text that might appear in the bookmarks popover in place of the switch and its label
en: The bookmarks list is not editable.
kk: Бетбелгілер тізімін түзетуге келмейді.

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
kk: Бетбелгілеріңізді басқарыңыз

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
kk: Осы іздеуді бетбелгілеу

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
kk: Бұл орналасуды бетбелгілерге қосу

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
kk: Қасиеттері

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
kk: Сұрыптау параметрлері өзгертілді. Көріністі жаңартқыңыз келе ме?

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
kk: Жаңарту

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
kk: Бұл буманың мазмұны өзгертілді. Көріністі қайта жүктеуді қалайсыз ба?

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
kk: Қайта жүктеу

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
kk: Бұл кілттің қасиеттері өзгерді. Көріністі қайта жүктеуді қалайсыз ба?

en: Dconf Editor
kk: Dconf түзетушісі

en: A graphical tool for editing the dconf database
kk: dconf дерекқорын өңдеудің графикалық сайманы

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
kk: Dconf түзеткіші - dconf баптаулар дерекқорын тікелей түзетуді мүмкін ететін сайман. Бұл осы баптауларды қолданатын қолданбаларды жасау кезінде пайдалы.

en: Browse the keys used by installed applications
kk: Орнатылған қолданбалар қолданатын кілттерді шолу

en: Read keys descriptions and edit their values
kk: Кілттер сипаттамаларын оқып, олардың мәндерін түзету

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
kk: GNOME жобасы

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
kk: dconf түзетушісі

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
kk: dconf үшін баптаулар түзеткіші

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
kk: Баптаулар дерекқорын тікелей түзетіңіз

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
kk: settings;configuration;баптаулар;қалаулар;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
kk: Жүйелік түнгі жарық күйіне сай болу жалаушасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
kk: Түнгі жарықты белсендіру үшін GNOME түнгі жарық режимін белсендіру үшін қолданыңыз.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
kk: Терезе ені

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
kk: Басты терезенің ені, пиксельмен.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
kk: Терезе биіктігі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
kk: Басты терезенің биіктігі, пиксельмен.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
kk: Максималды режимін іске қосу жалаушасы

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: A flag to enable small rows for keys list
kk: Кілттер тізімі үшін кіші жолдар іске қосу жалаушасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
kk: Пайдаланушы тышқанында "Алға" және "Артқа" батырмалары бар болса, бұл кілт қай батырма шолушы терезесінде басылған кезде әректтер орындала ма, соны анықтайды.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
kk: Шолушы терезесінде "Артқа" командасын белсендіру үшін тышқан батырмасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
kk: Пайдаланушы тышқанында "Алға" және "Артқа" батырмалары бар болса, бұл кілт қай батырма шолушы терезесінде басылған кезде, "Артқа" командасын орындайтынын анықтайды. Мүмкін мәндері 6 және 14 арасында жатуы керек.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
kk: Шолушы терезесінде "Алға" командасын белсендіру үшін тышқан батырмасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
kk: Пайдаланушы тышқанында "Алға" және "Артқа" батырмалары бар болса, бұл кілт қай батырма шолушы терезесінде басылған кезде, "Алға" командасын орындайтынын анықтайды. Мүмкін мәндері 6 және 14 арасында жатуы керек.

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
kk: Нұсқа ақпаратын шығару және шығу

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print relocatable schemas and exit
kk: Қайта орналастырылатын сұлбаларды шығару және шығу

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'; the option removes the initial "use at your own risks" dialog
en: Do not show initial warning
kk: Бастапқы ескертуді көрсетпеу

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
kk: мысалы: "бетбелгілер"

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
kk: Белгісіз сұлбалар:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No unknown schemas.
kk: Белгісіз сұлбалар жоқ.

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
kk: Алмасу буферіне көшірілді

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
kk: GNOME вики беті

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
kk: Dconf түзетушісі туралы

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
kk: Іске асыру

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
kk: Елемеу

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
kk: Барлығын іске асыру

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
kk: Барлығын тайдыру

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is no pending changes)
en: Quit mode
kk: Режимнен шығу

note: Translators: hamburger menu entry, to enter in a special mode called "delay mode" where changes are not applied until validation
en: Enter delay mode
kk: Кідіріс режиміне өту

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
kk: Көрінетін кілттерді тастау

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, and all keys in subfolders
en: Reset view recursively
kk: Көріністі рекурсивті тастау

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
kk: Кезекте

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
kk: %s (кілт өшірілді)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
kk: "%s" сұлбасы белгісіз.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
kk: Мен абай боламын.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
kk: Бұл сұхбатты келесі рет көрсету.

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
kk: "%s" бумасы енді бос.

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
kk: "%s" кілті өшірілді.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
kk: "%s" кілтін табу мүмкін емес.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/empty/'; the %s is the folder path
en: There’s nothing in requested folder “%s”.
kk: Сұралған "%s" бумасында ешнәрсе жоқ.

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
kk: Кілт өшірілді

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
kk: Бастапқы мәні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
kk: Әрекеттер

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
kk: Бетбелгілер мәзірі

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
kk: Бұл орналасуды бетбелгілерге қосу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
kk: Бұл орналасуды бетбелгілерден алып тастау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
kk: Әрекеттер мәзірі

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F10 action
en: Path bar menu
kk: Жол панелі мәзірі

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for moving to paths known by the headerbar
en: Path bar navigation
kk: Орналасулар жолағы навигациясы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
kk: Түбірлік бумасын ашу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
kk: Аталық бумасын ашу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Down action; browse to the child of the current path displayed in the headerbar, if any
en: Open active direct child
kk: Белсенді тікелей ұрпағын ашу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Down action; browse to the complete path of the headerbar
en: Open active last child
kk: Белсенді соңғы ұрпағын ашу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
kk: Іздеу опциялары

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F action; opens search, searching everywhere
en: Toggle search
kk: Іздеуді іске қосу/сөндіру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
kk: Қайта іздеу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-F action; opens search, searching only from current folder
en: Toggle local search
kk: Жергілікті іздеуді іске қосу/сөндіру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Alt-F action; does the same thing as "Toggle local search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again, locally
kk: Қайта іздеу, жергілікті

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
kk: Іздеу ретінде кірістіру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-V action; does the same thing as "Paste as search", but works even if an entry or textview is selected; entry hidden for now
en: Paste as search (force)
kk: Іздеу ретінде кірістіру (мәжбүрлі)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
kk: Жолды өңдеу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-L action when browsing; opens search on parent path
en: Edit parent path
kk: Аталық жолды өңдеу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: '/' key action when browsing; opens search on root path
en: Edit root path
kk: Түбір жолын өңдеу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Escape key action, when searching; cancels search
en: Browse keys tree
kk: Кілттер ағашын шолу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when browsing
en: Keys list actions
kk: Кілттер тізімінің әрекеттері

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
kk: Контекстік мәзір

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
kk: Алдыңғы жол

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
kk: Келесі жол

[ctx: shortcut window]
note: Translators: entry disabled for now; Ctrl-I action, when browsing; displays informations on selected folder
en: Toggle folder properties
kk: Бума қасиеттерін іске қосу/сөндіру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
kk: Бастапқы мәніне орнату

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Return action, when browsing; does nothing if the selection is not a boolean key
en: Toggle boolean value
kk: Логикалық мәнді іске қосу/сөндіру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when there are pending changes
en: Modifications list actions
kk: Өзгертулер тізімінің әрекеттері

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-I action if there are pending changes; the modifications list is either a popover, or an in-window panel
en: Toggle modifications list
kk: Өзгертулер тізімін іске қосу/сөндіру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/Enter keys action in the list of pending modifications; go to the key with pending modification
en: Open selected row key
kk: Таңдалған жол кілтін ашу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
kk: Өзгерісті елемеу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
kk: Жалпы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
kk: Бұл көмекті көрсету

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
kk: Осы туралы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
kk: Алмасу буфері

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
kk: Дескрипторды көшіру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
kk: Орналасуын көшіріп алу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
kk: Шығу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q action; displays a notification if there are pending changes
en: Quit if there’s no pending changes
kk: Кезекте өзгерістер болмаса, шығу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Q action
en: Apply pending changes and quit
kk: Кезекте өзгерістерді іске асырып, шығу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-F4 action
en: Dismiss pending changes and quit
kk: Кезекте өзгерістерді елемей шығу

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as double.
kk: Қос дәлдікті сан ретінде талдау сәтсіз аяқталды.

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
kk: "%s" жеріне өту

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
kk: "%s" бумасынан іздеу

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing at root path
en: Open path entry
kk: Жол жазбасын ашу

note: Translators: last item of the keys list displayed during a local search
en: Search everywhere
kk: Барлық жерде іздеу

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
kk: Көшіру

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
kk: Баптау…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
kk: Бастапқы мәніне орнату

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
kk: Ақпаратын көрсету…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
kk: Өзгерісті елемеу

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
kk: Кілтті өшіру

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
kk: Осы жолға өту

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
kk: Ашу

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
kk: Іздеу

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
kk: Аталық бумасын ашу

note: Translators: "reset recursively" action in the right-click menu on a folder
en: Reset recursively
kk: Рекурсивті тастау

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
kk: Өшірмеу

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
kk: Өзгертусіз

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Boolean
kk: Логикалық

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
kk: Жол

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
kk: Жолдық массив

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
kk: Нөмірлеу

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
kk: Жалаушалар

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
kk: жалаушалар

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
kk: Қос

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this
en: Integer
kk: Бүтін сан

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Variant
kk: Нұсқа

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: variant
kk: нұсқасы

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the first is "Rule all"
en: Select
kk: Таңдау

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user tries to reset keys from/for a folder that has nothing to reset
en: Nothing to reset.
kk: Тастау үшін ешнәрсе жоқ.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
kk: Бұл мәні жарамсыз.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
kk[0]: %u gsettings әрекеті

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
kk: Іздеуді жабу

note: Translators: accessible description of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search results
kk: Іздеу нәтижелерін жабу

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
kk: Іздеу нәтижелерін жаңарту

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
kk: Кілттерден іздеу

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
kk: Аты

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
kk: Сұлба

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
kk: Қорытынды

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
kk: Сипаттамасы

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
kk: Түрі

note: Translators: field description when displaying key properties; the minimum value a numeral key can take
en: Minimum
kk: Минимум

note: Translators: field description when displaying key properties; the maximum value a numeral key can take
en: Maximum
kk: Максимум

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
kk: Бастапқы

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
kk: Ағымдағы мәні

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
kk: Бастапқы мәнін қолдану

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
kk: Таңдауыңызша мәні

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
kk: Иә

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: No
kk: Жоқ

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
kk: Кілт өшірілді.

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on large windows ("conflict" is used on small windows)
en: conflicting keys
kk: бәсекелесетін кілттер

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on small windows ("conflicting keys" is used on large windows)
en: conflict
kk: бәсекелес

note: Translators: "subtitle" in the keys list of a key not defined by a schema; keys defined by a schema have in place a summary describing the key use
en: No schema found
kk: Схема табылмады

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
kk: %s (жергілікті кілттер)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
kk: Ішкі бумалар

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
kk: Басқа әрекеттер

note: Translators: placeholder text of the search list when there's no search results (not used in current design)
en: No matches
kk: Сәйкестіктер жоқ

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
kk: Бумалар

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
kk: Бұл орналасуда кілттер жоқ

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
kk: Ешнәрсе

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
kk: ешнәрсе (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
kk: ешнәрсе (nothing)
