dconf master - en to mr translation catalogue (16 entries)

en: dconf Editor
mr: डीकॉन्फ संपादक

en: Directly edit your entire configuration database
mr: संपूर्ण संरचना डाटाबेस थेट संपादित करा

en: The width of the window
mr: पटलाची रुंदी

en: The width of the main window in pixels.
mr: मुख्य पटलाची पिक्सलमधील रुंदी.

en: The height of the window
mr: पटलाची ऊंची

en: The height of the main window in pixels.
mr: मुख्य पटलाची पिक्सलमधील ऊंची.

en: A flag to enable maximized mode
mr: कमाल मोड सुरू करण्यासाठीचे फ्लॅग

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
mr: ब्राऊजर खिडकीत "Back" आदेश सक्रीय करण्यासाठी माऊस बटन

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
mr: ही कि "Forward" व "Back" माऊसचे बटन सक्षम असणाऱ्या वापरकर्त्यांकरीता, ब्राऊजर खिडकीत "Back" आदेश कुठल्या बटन द्वारे सक्रीय केले जाते, ते सेट करते. संभाव्य मूल्यांची व्यप्ती 6 व 14 च्या अंतर्गत आहे.

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
mr: ब्राऊजर खिडकीत "Forward" आदेश सक्रीय करण्यासाठी माऊस बटन

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
mr: ही कि "Forward" व "Back" माऊसचे बटन सक्षम असणाऱ्या वापरकर्त्यांकरीता, ब्राऊजर खिडकीत "Forward" आदेश कुठल्या बटन द्वारे सक्रीय केले जाते, ते सेट करते. संभाव्य मूल्यांची व्यप्ती 6 व 14 च्या अंतर्गत आहे.

en: _About
mr: विषयी (_A)

en: _Quit
mr: बंद करा (_Q)

en: Boolean
mr: बूलियन

en: String
mr: स्ट्रिंग

en: Enumeration
mr: गणना
