dconf-editor master - en to ms translation catalogue (385 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
ms: Perihal

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
ms: Penghargaan

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
ms: Lesen Awam Am GNU
    versi 3 atau yang terkemudian

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
ms: Pencipta

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
ms: Penterjemah

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
ms: Salin laluan semasa

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
ms: Tunjuk sifat

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
ms: Jeda mod malam

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
ms: Guna semula mod malam

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
ms: Guna mod malam

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
ms: Tindakan

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
ms: Tindakan pandangan semasa

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
ms: Pintasan Papan Kekunci

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
ms: Tanda Buku

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
ms: Sembunyi tanda buku

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
ms: Nyahtanda buku

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
ms: Tanda Buku

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
ms: Tunjuk tanda buku

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
ms: Tanda buku akan
    ditambah di sini

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
ms: Guna

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
ms: Sunting

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
ms: Lokasi ditanda bukukan

note: Translators: accessible description of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Toggle to bookmark this location
ms: Togol untuk menanda buku lokasi ini

note: Translators: text that might appear in the bookmarks popover in place of the switch and its label
en: The bookmarks list is not editable.
ms: Senarai tanda buku tidak boleh sunting.

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
ms: Urus tanda buku anda

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
ms: Tanda buku Gelintar ini

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
ms: Tanda buku Lokasi ini

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
ms: Sifat

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
ms: Keutamaan isih telah berubah. Anda mahu menyegar semula pandangan?

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
ms: Segar Semula

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
ms: Kandungan folder ini telah berubah. Anda mahu memuat semula pandangan?

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
ms: Muat Semula

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
ms: Sifat kunci ini telah berubah. Anda mahu memuat semula padangan?

note: Translators: command-line message, when the user uses the backward/forward buttons of the mouse
en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
ms: Butang tetikus yang sama telah ditetapkan untuk undur dan maju. Tiada apa-apa berlaku.

en: Dconf Editor
ms: Penyunting Dconf

en: A graphical tool for editing the dconf database
ms: Sebuah alat bergrafik untuk menyunting pangkalan data dconf

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
ms: Penyunting Dconf ialah satu alat yang membolehkan penyuntingan terus pangkalan data konfigurasi dconf. Ia berguna ketika membangunkan aplikasi-aplikasi yang menggunakan tetapan ini.

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
ms: Penyuntingan konfigurasi anda secara terus ialah fitur lanjutan yang boleh menyebabkan aplikasi-aplikasi gagal berfungsi dengan baik.

en: Browse the keys used by installed applications
ms: Layar kunci-kunci yang digunakan untuk aplikasi-aplikasi terpasang

en: Read keys descriptions and edit their values
ms: Baca keterangan kunci dan sunting nilai-nilainya

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
ms: Projek GNOME

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
ms: Penyunting dconf

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
ms: Penyunting konfigurasi untuk dconf

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
ms: Sunting terus keseluruhan pangkalan data konfigurasi anda

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
ms: tetapan;konfigurasi;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
ms: Satu bendera untuk mengikuti cahaya malam sistem

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
ms: Guna tetapan cahaya malam GNOME untuk aktifkan mod-malam.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
ms: Lebar bagi tetingkap

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
ms: Lebar tetingkap utama dalam piksel.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
ms: Tinggi bagi tetingkap

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
ms: Tinggi tetingkap utama dalam piksel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
ms: Satu bendera untuk membenarkan mod termaksimum

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
ms: Jika "benar" tetingkap utama bermula dalam mod termaksimum.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: A flag to restore the last view
ms: Satu bendera untuk memulihkan pandangan terakhir

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
ms: Jika "benar", Penyunting Dconf cuba pada pelancaran untuk navigasi ke laluan yang dijelaskan dalam kunci "saved-view".

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: A path to restore the pathbar state
ms: Satu laluan untuk memulihkan keadaan palang laluan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, and if the path requested at startup is a parent path of this one, Dconf Editor tries to restore the pathbar state at this path.
ms: Jika kunci "restore-view" ditetapkan pada "benar", dan jika lalau dipinta pada permulaan ialah laluan induk, Penyunting Dconf cuba memulihkan keadaan palang laluan pada laluan ini.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: A path to restore the last view
ms: Satu laluan untuk memulihkan pandangan terakhir

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to this path.
ms: Jika kunci "restore-view" ditetapkan pada "benar", Penyunting Dconf cuba pada pelancaran untuk navigasi ke laluan ini.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: Show initial warning
ms: Tunjuk amaran awal

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: If “true”, Dconf Editor opens a popup when launched reminding the user to be careful.
ms: Jika "benar", Penyunting Dconf membuka satu timbul ketika dilancarkan untuk memaklumkan pengguna supaya berhati-hati.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: A flag to enable small rows for keys list
ms: Satu bendera untuk membenarkan baris kecil untuk senarai kunci

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: If “true”, the keys list use smaller rows.
ms: Jika "benar", senarai kunci menggunakan baris lebih kecil.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: Change the behaviour of a key value change request
ms: Ubah kelakuan bagi permintaan ubah nilai satu kunci

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: The “unsafe” value is discouraged: for keys that have a non-special-cased type, it updates the key value each time something changes in the entry, so including intermediate states. The “safe” value asks for confirmation in these cases, but allows instant changes for booleans and nullable booleans, enums and flags. The “always-confirm-implicit” and “always-confirm-explicit” values always asks for confirmation, but the first applies the change if you change path whereas the second dismiss it. The “always-delay” value adds each change in delay mode, allowing to apply multiple keys at once.
ms: Nilai "unsafe" tidak digalakkan: bagi kunci yang mempunyai satu jenis bukan-kata-khas, ia mengemas kini nilai kunci setiap kali ada perubahan berlaku dalam masukan, jadi melibatkan keadaan serta-merta. Nilai "safe" menanya pengesahaan dalam situasi ini, tetapi membolehkan perubahan segera untuk boolean dan boolean boleh nol, enum serta bendera. Nilai always-confirm-implicit” dan “always-confirm-explicit” sentiasa menanya pengesahan, btetapi pertama laksanakan perubahan jika anda mengubah laluan manakala yang kedua singkirkannya. Akhir sekali, nilai "always-delay” menambah setiap perubahan dalam mod lengah, membolehkan laksana kunci berbilang secara serentak.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: A flag to sort keys list case-sensitively
ms: Satu bendera untuk mengisih senarai kunci secara sensitif-kata

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: GSettings doesn’t allow keys to use upper-case in their names, but installation paths of schemas can. If “true”, the keys list is sorted case-sensitively, with in usual order upper-case folders first.
ms: GSetting tidak membolehkan kunci-kunci menggunakan huruf-besar dalam namanya, tetapi laluan pemasangan skema boleh. Jika "benar", senarai kunci diisih secara sensitif-kata, yang biasanya tertib folder-folder huruf-besar dahulu.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
ms: Guna peristiwa butang tetiku "Undur" dan "Maju"

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
ms: Bagi pengguna dengan tetikus yang mempunyai butang "Maju" dan "Undur", kunci ini akan menentukan jika apa-apa tindakan yang diambil dalam tetingkap pelayar ketika salah satunya ditekan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
ms: Butang tetikus untuk aktifkan perintah "Undur" dalam tetingkap pelayar

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ms: Bagi pengguna dengan tetikus yang ada butang "Maju" dan "Undur", kunci ini akan tetapkan butang manakah dapat aktifkan perintah "Undur" dalam tetingkap pelayar. Julat nilai yang mungkin antara 6 hingga 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
ms: Butang tetikus untuk aktifkan perintah "Maju" dalam tetingkap pelayar

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ms: Bagi pengguna dengan tetikus yang ada butang "Maju" dan "Undur", kunci ini akan tetapkan butang manakah dapat aktifkan perintah "Maju" dalam tetingkap pelayar. Julat nilai yang mungkin antara 6 hingga 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: A flag to check for added or removed schemas
ms: Satu bendera untuk periksa skema ditambah atau dibuang

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: Dconf Editor can monitor if schemas are added or removed from the multiple possible locations. That’s done by checking every three seconds if the schemas list has changed. As this way to do is suboptimal, this function can be disabled by setting this flag to “false”. Note that this option will be removed when a better way to do things is found.
ms: Penyunting Dconf boleh memantau jika skema-skema ditambah atau dibuang dari lokasi berkemungkinan berbilang. Ia dibuat dengan memeriksa setiap tiga saat jika senarai skema telah berubah. Dengan cara ini adalah suboptimum, fungsi ini boleh dilumpuhkan dengan menetapkan bendera ini pada "palsu". Perhatian pilihan ini akan dibuang sekiranya ada cara lebih baik untuk membuatnya.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Enabled relocatable schema mapping facilities
ms: Kemudahan pemetaan skema boleh letak semula dibenarkan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Flags for the relocatable schemas mapping facilities. “User” enables mappings defined by the “relocatable-schemas-user-paths” key; “Built-in” enables well-known mappings hardcoded into Dconf Editor; “Internal” is reserved for Dconf Editor own mappings; “Startup” is for mapping a relocatable schema from the command-line.
ms: Bendera untuk kemudahan pemetaan skema boleh letak semula. "User" membenarkan pemetaan ditakrif oleh kunci “relocatable-schemas-user-paths”; “Built-in” membenarkan pemetaan diketahui yang sudah dimasukkan dalam Penyunting Dconf; “Internal” ialah rizab untuk pemetaan sendiri Penyunting Dconf; “Startup” ialah untuk pemetaan skema boleh letak semula melalui baris-perintah.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: Mapping of paths to manually associated schemas
ms: Pemetaan laluan untuk skema dikaitkan secara manual

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: A dictionary that maps schema IDs with path specifications. It is used to allow the user to associate a relocatable schema to certain paths. Path specifications may contain wildcards in the form of empty segments (e.g. /ca/desrt/dconf-editor//), defining possibly multiple paths. The same schema ID may be associated with multiple path specifications.
ms: Satu kamus yang memetakan ID skema dengna spesifikasi laluan. Ia digunakan untuk membolehkan pengguna kaitkan satu skema boleh letak semula ke laluan-laluan tertentu. Spesifikasi laluan boleh mengandungi kad liar dalam bentuk segmen kosong (iaitu /ca/desrt/dconf-editor//), dapat takrifkan laluan berkemungkinan berbilang. ID skema yang sama boleh dikaitkan dengan spesifikasi laluan berbilang.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: A flag for skipping unnecessary subfolders
ms: Satu bendera untuk melangkau subfolder-subfolder yang tidak pelu

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: When a folder only contains one subfolder and no keys, Dconf Editor can jump to that subfolder directly. This flag enables that behaviour.
ms: Ketika satu folder hanya mengandungi satu subfolder dan tanpa kunci, Penyunting Dconf boleh lompat ke subfolder tersebut secara terus. Bendera ini membenarkan kelakuan tersebut.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: A list of bookmarked paths
ms: Satu senarai laluan-laluan bertanda buku

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
ms: Mengandungi semua laluan bertanda buku oleh pengguna sebagai satu tatasusunan rentetan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: A flag to enable small rows for bookmarks list
ms: Satu bendera untuk membenarkan baris kecil untuk senarai tanda buku

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
ms: Jika "benar", senarai tanda buku menggunakan baris lebih kecil.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A boolean, type ‘b’
ms: Satu boolean, jenis 'b'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean'
en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
ms: Boolean hanya boleh mengambil dua nilai, "benar" atau "palsu".

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: A nullable boolean, type ‘mb’
ms: Satu boolean boleh nol, jenis 'mb'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable boolean can only take three values, “true”, “false” and “nothing”.
ms: GSetting membolehkan jenis-jenis boleh nol, yang serupa dengan jenis lain tetapi dapat mengambil nilai "tiada". Satu boolean boleh nol hanya boleh mengambil tiga nilai "benar", "palsu" dan "tiada".

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte (unsigned), type ‘y’
ms: Satu bait (tanpa tanda tangan), jenis 'y'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
ms: Satu nilai bait ialah satu integer antara 0 hingga 255. Ia boleh diguakan untuk melepasi sekitar aksara.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: A bytestring, type ‘ay’
ms: Satu rentetan bait, jenis 'ay'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
ms: Jenis rentetan bait biasanya digunakan untuk melepasi sekitar rentetan yang bukan utf8 yang sah. Dalam kes ini, tata tanda ialah aksara penamat nol patut disertakan sebagai aksara terakhir dalam tatasusunan.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: A bytestring array, type ‘aay’
ms: Satu tatasusunan rentetan bait, jenis 'aay'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
ms: Ini adalah jenis tatasusunan rentetan bait. Jenis rentetan bait biasanya digunakan untuk melepasi sekitar rentetan bukan utf8 yang sah.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: A D-Bus handle type, type ‘h’
ms: Satu jenis pengendali D-Bus, jenis 'h'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: The handle type is a 32-bit signed integer value that is, by convention, used as an index into an array of file descriptors that are sent alongside a D-Bus message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
ms: Jenis pengendali ialah nilai integer bertanda tangan 32-bit, mengikut tata tanda, digunakan sebagai satu indeks ke dalam satu tatasusunan penerang fail yang dihantar bersama-sama satu mesej D-Bus. Jika anda tidak berinteraksi dengan D-Bus, maka tiada sebab menggunakan jenis ini.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: A D-Bus object path, type ‘o’
ms: Satu laluan objek D-Bus, jenis 'o'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: An object path is used to identify D-Bus objects at a given destination on the bus. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
ms: Satu laluan objek yang digunakan untuk mengenal pasti objek-objek D-Bus pada destinasi diberi dalam bas. Jika anda tidak berinteraksi dengan D-Bus, maka tiada sebab menggunakan jenis ini.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
ms: Satu tatasusunan laluan objek D-Bus, jenis 'ao'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: An object path array could contain any number of object paths (including none: “[]”). If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
ms: Satu tatasusunan laluan objek yang mengandungi apa-apa angka laluan objek (termasuklah tiada “[]”). Jika anda tidak berinteraksi dengan D-Bus, maka tiada sebab menggunakan jenis ini.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature, type ‘g’
ms: Satu tanda tangan D-Bus, jenis 'g'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
ms: Satu tanda tangan D-Bus ialah rentetan yang digunakan sebagai tanda tangan jenis untuk kaedah D-Bus atau mesej. Jika anda tidak berinteraksi dengan D-Bus, maka tiada sebab menggunakan jenis ini.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
ms: Satu masukan kamus bagi jenis ‘{ss}’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). A dictionary entry is one such mapping.
ms: Satu nilai peta kamus bagi jenis asas pada nilai lain (mana-mana jenis). Satu kamus masukan ialah salah satu pemetaan sebegitu.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A “vardict”, type ‘a{sv}’
ms: Satu “vardict”, jenis ‘a{sv}’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). One simple use case is to map strings to variants.
ms: Satu nilai peta kamus bagi jenis asas pada nilai lain (mana-mana jenis). Kegunaan mudahnya ialah petakan rentetan ke varian.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double, type ‘d’
ms: Satu double, jenis ‘d’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double value could represent any real number.
ms: Satu nilai ganda yang mewakili apa-apa angka nyata.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: A 5-choices enumeration
ms: Satu enumerasi 5-pilihan

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: Enumerations could be done either with the “enum” attribute, or with a “choices” tag.
ms: Enumerasi boleh jadi sama ada atribut "enum", atau dengan tag "choices".

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags: choose-colors-you-love
ms: Bendera: choose-colors-you-love

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags could be set by the “enum” attribute.
ms: Bendera boleh ditetapkan oleh atribut "enum".

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A short integer, type ‘n’
ms: Satu integer pendek, jenis 'n'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
ms: Satu integer bertanda tangan 16-bit. Rujuk juga kunci “integer-16-unsigned”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: An unsigned short integer, type ‘q’
ms: Satu integer pendek tanpa tanda tangan, jenis 'q'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
ms: Satu integer tidak bertanda tangan 16-bit. Rujuk juga kunci “integer-16-signed”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual integer, type ‘i’
ms: Satu integer biasa, jenis 'i'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed'
en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
ms: Satu integer bertanda tangan 32-bit. Rujuk juga kunci “integer-32-unsigned”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: An unsigned usual integer, type ‘u’
ms: Satu integer biasa tidak bertanda tangan, jenis 'u'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
ms: Satu integer tidak bertanda tangan 32-bit. Rujuk juga kunci “integer-32-signed”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A long integer, type ‘x’
ms: Satu integer panjang, jenis 'x'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
ms: Satu integer bertanda tangan 64-bit. Rujuk juga kunci “integer-64-unsigned”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: An unsigned long integer, type ‘t’
ms: Satu integer panjang tidak bertanda tangan, jenis 't'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
ms: Satu integer tidak bertanda tangan 64-bit. Rujuk juga kunci “integer-64-signed”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: A number with range
ms: Satu nombor dengan julat

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
ms: Setiap tetapan berangka (integer dan integer tidak bertanda tangan bagi setiap jenis, ditambah ganda) boleh dihadkan pada satu julat suai nilai-nilai. Sebagai contoh, integer ini hanya boleh mengambil satu nilai antara -2 hingga 10.

note: Translators: do not forget the parenthesis, they are meaningful; summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: A custom type, here ‘(ii)’
ms: Satu jenis suai, di sini ‘(ii)’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: Dconf Editor lets you edit any settings type supported by GSettings, falling back on a string entry when it doesn’t have a better way to do. Here is a tuple of two 32-bit signed integers.
ms: Penyunting Dconf membiarkan anda sunting apa-apa jenis tetapan disokong oleh GSettings. menjatuh-balik pada masukan rentetan sekiranya ia tidak mempunyai cara terbaik membuatnya. Di sini ada satu tupel bagi integer bertanda tangan 32-bit.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: A string, type ‘s’
ms: Satu rentetan, jenis 's'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: The string type could accept any utf8 string. Note that an empty string “''” is not the same as NULL (nothing); see also the “string-nullable” key.
ms: Jenis rentetan dapat menerima apa-apa rentetan utf8. Perhatian satu rentetan kosong “''” tidak sama dengan NOL (tiada apa-apa); rujuk juga kunci “string-nullable”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array, type ‘as’
ms: Satu tatasusunan rentetan, jenis 'as'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array contains any number of strings of whatever length. It may be an empty array, “[]”.
ms: Satu tatasusunan rentetan yang mengandungi apa-apa nombor rentetan dengan apa jua panjangnya. Ia boleh jadi tatasusunan kosong, “[]”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: A nullable string, type ‘ms’
ms: Satu rentetan boleh nol, jenis 'ms'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable string can take any string as value, including the empty string “''”, or can be NULL (nothing).
ms: GSetting membolehkan jenis-jenis boleh nol, yang serupa dengan jenis lain tetapi boleh ambil satu nilai "nothing". Satu rentetan boleh nol boleh ambil apa jua rentetan sebagai nilai, termasuklah rentetan kosong “''”, atau boleh jadi NOL (tiada apa-apa).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: A variant, type ‘v’
ms: Satu varian, jenis 'v'

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: Variants could be stored inside variants, and consequently as a GSettings type. Their representation use the XML brackets (‘<’ and ‘>’ characters, in a gschema file “&#60;” and “&#62;” respectively), with a parsable representation of their content inside. If unclear, the type can be given in the value with a prefix annotation like “@x” (where “x” is the type string) or “int64”. See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
ms: Varian boleh disimpan ke dalam varian, dan dianggap sebagai jenis GSettings. Perwakilan mereka menggunakan tanda kurungan XML (aksara ‘<’ dan ‘>’ characters, dalam fail gschema “&#60;” dan “&#62;” masing-masing), dengan satu perwakilan boleh hurai bagi kandungan di dalamnya. Jika tidak jelas, jenis boleh diberikan dalam nilai dengan catatan awalan seperti “@x” (iaitu “x” ialah rentetan jenis) atau “int64”. Sila rujuk https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html untuk dokumentasi lengkap.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: A 1-choice enumeration
ms: Satu enumerasi 1-pilihan

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: An enumeration could contain only one item, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
ms: Satu enumerasi boleh mengandungi satu item sahaja, tetapi berkemungkinan adalah ralat. Penyunting Dconf memberi amaran jika ia berlaku.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A 1-choice integer value
ms: Satu nilai integer 1-pilihan

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A range could limit an integer key to only allow one value, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
ms: Satu julat dapat hadkan kunci integer yang hanya membenarkan satu nilai, tetapi berkemungkinan ada ralat. Penyunting Dconf beri amaran jika ia berlaku.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: The empty tuple, type and value “()”
ms: Tupel kosong, jenis dan nilai “()”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: There’s an empty tuple type (called sometimes “triv”) that is a tuple with no content, and can only take “()” as value.
ms: Terdapat satu jenis tupel kosong (kadang kala dikenali "triv") iaitu satu tupel tanpa kandungan, dan hanya boleh ambil "()" sebagai nilai.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual boolean value, defined by a relocatable schema.
ms: Satu nilai boolean biasa, ditakrif oleh satu skema boleh letak semula.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
ms: Satu integer bertanda tangan 32-bit, ditakrif oleh satu skema boleh letak semula.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict1
ms: Satu kunci tidak-berkonflik biasa daripada Conflict1

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. Non-conflicting keys should have no issues.
ms: Kunci ini ialah satu ujian untuk skema berbilang dalam laluan yang sama dengan kunci-kunci berkonflik. Kunci-kunci tidak-berkonflik sepatutnya tiada masalah.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “1” that should give an error
ms: Kunci berkonflik terlalai pada "1" yang sepatutnya berikan satu ralat

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different default value.
ms: Kunci ini ialah satu ujian untuk skema berbilang dalam laluan yang sama dengan kunci-kunci berkonflik. Ia tidak sepatutnya boleh sunting sebagai satu kunci yang dipetakan pada laluan yang sama yang mempunyai nilai lalai yang berbeza.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict'
en: Conflicting key with no range that should give an error
ms: Kunci berkonflik tanpa julat yang sepatutnya berikan satu ralat

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different range.
ms: Kunci ini ialah satu ujian untuk skema berbilang dalam laluan yang sama dengan kunci-kunci berkonflik. Ia tidak sepatutnya boleh sunting sebagai satu kunci yang dipetakan pada laluan sama yang mempunyai julat berbeza.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict'
en: A (simple) string conflicting key that should give a error
ms: Satu kunci berkonflik rentetan (ringkas) yang sepatutnya berikan satu ralat

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different type.
ms: Kunci ini ialah satu ujian untuk skema berbilang dalam laluan yang sama dengan kunci-kunci berkonflik. Ia tidak sepatutnya boleh sunting sebagai satu kunci yang dipetakan pada laluan sama yang mempunyai jenis berbeza.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict1 that should give a warning
ms: Kunci berkonflik dari Conflict1 yang sepatutnya beri satu amaran

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It can be edited, since the types are compatible, but it is still an issue.
ms: Kunci ini ialah satu ujian untuk skema berbilang dalam laluan yang sama dengan kunci-kunci berkonflik. Ia boleh disunting, kerana jenis boleh serasi, tetapi masih menimbulkan masalah.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict2
ms: Satu kunci tidak-berkonflik biasa daripada Conflict2

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “2” that should give an error
ms: Kunci berkonflik terlalai pada "2" yang sepatutnya berikan satu ralat

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: Conflicting key with range 0~5 that should give an error
ms: Kunci berkonflik dengan julat 0~5 yang sepatutnya berikan satu ralat

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: A nullable-string conflicting key that should give an error
ms: Satu kunci berkonflik rentetan-boleh-nol yang sepatutnya berikan satu ralat

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict2 that should give a warning
ms: Kunci berkonflik dari Conflict2 yang sepatutnya beri satu amaran

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
ms: Cetak versi keluaran dan keluar

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print relocatable schemas and exit
ms: Cetak skema boleh letak semula dan keluar

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'; the option removes the initial "use at your own risks" dialog
en: Do not show initial warning
ms: Jangan tunjuk amaran awal

note: Translators: command-line text, description of the application in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Graphical interface for editing other applications settings.
ms: Antara muka bergrafik untuk menyunting tetapan aplikasi-aplikasi lain.

note: Translators: command-line text, describes how the application proceeds for editing other applications settings, in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
ms: Menggunakan API gsetting bagi pustaka glib, dalam kalangan yang lain.

note: Translators: command-line header description, see 'dconf-editor --help'
en: Arguments description:
ms: Keterangan argumen:

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: a folder path or a key path
ms: satu laluan folder atau laluan kunci

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
ms: contoh: “/org/gnome/” atau “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a schema with fixed path
ms: nama satu skema dengan laluan tetap

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
ms: contoh: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'; no need to put your translation of "relocatable" between quotation marks, that's done in English to highlight why the option is called "RELOC_SCHEMA"
en: the name of a “relocatable” schema, without fixed path
ms: nama bagi satu skema "relocatable", tanpa laluan tetap

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: see list with the “--list-relocatable-schemas” option
ms: sila lihat senarai dengan pilihan “--list-relocatable-schemas”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the path where to map the relocatable schema
ms: laluan yang dipetakan skema boleh letak semula

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
ms: contoh: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a key from the schema
ms: nama bagi satu kunci daripada skema

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
ms: contoh: “bookmarks”

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas installed:
ms: Skema terpasang diketahui:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas installed.
ms: Tiada skema terpasang diketahui.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas skipped:
ms: Skema diketahui dilangkau:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas skipped.
ms: Tiada skema diketahui dilangkau.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
ms: Skema  tidak diketahui:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No unknown schemas.
ms: Tiada skema tidak diketahui.

note: Translators: command-line error message, when the user requests a specific path while there is already a window opened
en: Only one window can be opened for now.
ms: Hanya satu tetingkap boleh dibuka buat masa ini.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor a b c d'
en: Cannot understand: too many arguments.
ms: Tidak faham: terlalu banyak argumen.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor / a'
en: Cannot understand second argument in this context.
ms: Tidak faham argumen kedua dalam konteks ini.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example /'
en: Cannot understand: slash character in second argument.
ms: Tidak faham: aksara garis miring dalam argumen kedua.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example:a'
en: Schema path should start and end with a “/”.
ms: Laluan skema sepatutnya bermula dan berakhir dengan tanda "/".

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor //'
en: Cannot understand: given path contains “//”.
ms: Tidak faham: laluan diberi mengandungi tanda “//”.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor "org example" a'
en: Cannot understand: space character in argument.
ms: Tidak faham: aksara jarak dalam argumen.

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
ms: Disalin ke dalam papan keratan

note: Translators: about dialog text
en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
ms: Sebuah pelihat bergrafik dan penyunting tetapan dalaman aplikasi.

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2010-2014 – Canonical Ltd
ms: Hak cipta © 2010-2014 – Canonical Ltd

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2017-2018 – Davi da Silva Böger
ms: Hak cipta © 2017-2018 – Davi da Silva Böger

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
ms: Hak cipta © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
ms: Halaman dalam wiki GNOME

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
ms: Perihal Penyunting Dconf

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
ms: Laksana

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
ms: Singkir

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
ms: Laksana semua

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
ms: Singkir semua

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is no pending changes)
en: Quit mode
ms: Mod keluar

note: Translators: hamburger menu entry, to enter in a special mode called "delay mode" where changes are not applied until validation
en: Enter delay mode
ms: Masuk mod lengah

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
ms: Tetap semula kunci-kunci tampak

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, and all keys in subfolders
en: Reset view recursively
ms: Tetap semula pandangan secara rekursif

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
ms: Tertangguh

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
ms: %s (kunci dipadam)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Relocatable'
en: Schema is relocatable, a path is needed.
ms: Skema adalah boleh letak semula, satu laluan diperlukan.

note: Translators: command-line startup warning
en: Startup mappings are disabled.
ms: Pemetaan permulaan dilumpuhkan.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Settings:/org/gnome/dconf-editor/'
en: Schema is not installed on given path.
ms: Skema tidak dipasang pada laluan yang diberikan.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
ms: Skema "%s" tidak diketahui.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
ms: Terima kasih kerana menggunakan Penyunting Dconf untuk menyunting tetapan anda!

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the warning text
en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
ms: Jangan lupa sesetengah pilihan boleh merosakkan aplikasi anda, jadi hati-hati.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
ms: Saya berhati-hati.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
ms: Tunjuk dialog ini di lain masa.

note: Translators: notification text, after a user Ctrl+Q keyboard action; same way to spell the shortcut as in the Settings application
en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
ms: Terdapat perubahan tertangguh. Guna Shift+Ctrl+Q untuk laksana perubahan dan keluar, atau Alt+F4 untuk singkir perubahan dan keluar.

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
ms: Folder "%s" kini kosong.

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
ms: Kunci "%s" telah dipadamkan.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
ms: Tidak dapat cari kunci "%s".

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/empty/'; the %s is the folder path
en: There’s nothing in requested folder “%s”.
ms: Tiada apa-apa dalam folder "%s" yang dipinta ini.

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
ms: Kunci dipadamkan

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
ms: Nilai lalai

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
ms: Tindakan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
ms: Menu tanda buku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
ms: Tanda buku laluan ini

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
ms: Nyahtanda buku laluan ini

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
ms: Menu tindakan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F10 action
en: Path bar menu
ms: Menu palang laluan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for moving to paths known by the headerbar
en: Path bar navigation
ms: Navigasi palang laluan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
ms: Buka folder root

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
ms: Buka folder induk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Down action; browse to the child of the current path displayed in the headerbar, if any
en: Open active direct child
ms: Buka anak arah aktif

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Down action; browse to the complete path of the headerbar
en: Open active last child
ms: Buka anak aktif terakhir

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
ms: Pilihan gelintar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F action; opens search, searching everywhere
en: Toggle search
ms: Togol gelintar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
ms: Gelintar lagi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-F action; opens search, searching only from current folder
en: Toggle local search
ms: Togol gelintar setempat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Alt-F action; does the same thing as "Toggle local search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again, locally
ms: Gelintar lagi, secara setempat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
ms: Tampal sebagai gelintar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-V action; does the same thing as "Paste as search", but works even if an entry or textview is selected; entry hidden for now
en: Paste as search (force)
ms: Tampal sebagai gelintar (paksa)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
ms: Sunting laluan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-L action when browsing; opens search on parent path
en: Edit parent path
ms: Sunting laluan induk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: '/' key action when browsing; opens search on root path
en: Edit root path
ms: Sunting laluan root

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Escape key action, when searching; cancels search
en: Browse keys tree
ms: Layar pepohon kunci

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when browsing
en: Keys list actions
ms: Tindakan senarai kunci

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
ms: Menu konteksual

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
ms: Baris terdahulu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
ms: Baris berikutnya

[ctx: shortcut window]
note: Translators: entry disabled for now; Ctrl-I action, when browsing; displays informations on selected folder
en: Toggle folder properties
ms: Togol sifat folder

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
ms: Tetapkan ke lalai

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Return action, when browsing; does nothing if the selection is not a boolean key
en: Toggle boolean value
ms: Togol nilai boolean

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when there are pending changes
en: Modifications list actions
ms: Tindakan senarai pengubahsuaian

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-I action if there are pending changes; the modifications list is either a popover, or an in-window panel
en: Toggle modifications list
ms: Togol senarai pengubahsuaian

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/Enter keys action in the list of pending modifications; go to the key with pending modification
en: Open selected row key
ms: Buka kunci baris terpilih

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
ms: Singkir pengubahsuaian

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
ms: Generik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
ms: Tunjuk bantuan ini

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
ms: Perihal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
ms: Papan Keratan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
ms: Penerang salin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
ms: Laluan salin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
ms: Keluar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q action; displays a notification if there are pending changes
en: Quit if there’s no pending changes
ms: Keluar jika tiada perubahan tertangguh

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Q action
en: Apply pending changes and quit
ms: Laksana perubahan tertangguh dan keluar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-F4 action
en: Dismiss pending changes and quit
ms: Singkir perubahan tertangguh dan keluar

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double or a 64-bit (signed or unsigned) key, if the key only allows a range of values and the written value is out of range
en: Given value is out of range.
ms: Nilai diberi di luar julat.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon (if using an entry) or text displayed under the text view (if using a text view) when editing the value of a key, if the written text cannot be parsed regarding to the key's value type
en: This value is invalid for the key type.
ms: Nilai ini tidak sah bagi jenis kunci.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as double.
ms: Gagal menghurai sebagai ganda.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a signed 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as 64-bit integer.
ms: Gagal menghurai sebagai integer 64-bit.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of an unsigned 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
ms: Gagal menghurai sebagai integer 64-bit tidak tanda tangan.

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
ms: Pergi ke "%s"

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
ms: Gelintar dalam folder "%s"

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing at root path
en: Open path entry
ms: Buka masukan laluan

note: Translators: last item of the keys list displayed during a local search
en: Search everywhere
ms: Gelintar di mana-mana sahaja

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
ms: Salin

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
ms: Suai…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
ms: Tetapkan ke lalai

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
ms: Tunjuk perincian…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
ms: Singkir perubahan

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
ms: Padam kunci

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
ms: Pergi ke laluan ini

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
ms: Buka

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
ms: Cari

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
ms: Buka folder induk

note: Translators: "reset recursively" action in the right-click menu on a folder
en: Reset recursively
ms: Tetap semula secara rekursif

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
ms: Jangan padam

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
ms: Tiada perubahan

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
ms: Jenis kendali D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
ms: Laluan objek D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
ms: Tatasusunan laluan objek D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
ms: Tanda tangan D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
ms: Jenis kendali D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
ms: Laluan objek D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
ms: Tatasusunan laluan objek D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
ms: Tanda tangan D-Bus

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 16-bit integer
ms: Integer 16-bit bertanda tangan

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 16-bit integer
ms: Integer 16-bit tidak bertanda tangan

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 32-bit integer
ms: Integer 32-bit bertanda tangan

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 32-bit integer
ms: Integer 32-bit tidak bertanda tangan

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 64-bit integer
ms: Integer 64-bit bertanda tangan

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 64-bit integer
ms: Integer 64-bit tidak bertanda tangan

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
ms: Rentetan

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string
ms: rentetan

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
ms: Tatasusunan rentetan

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string array
ms: tatasusunan rentetan

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
ms: Enumerasi

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: enumeration
ms: enumerasi

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
ms: Bendera

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
ms: bendera

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
ms: Ganda

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: double
ms: ganda

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Variant
ms: Varian

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: variant
ms: varian

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Empty tuple
ms: Tupel kosong

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: empty tuple
ms: tupel kosong

note: Translators: placeholder text of the list of pending modifications, displayed when the user is in delayed mode but has no pending modifications
en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
ms: Mod lengah hidup
    tetapi
     tiada perubahan tertangguh

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the second is "Select"
en: Rule all
ms: Peraturan semua

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the first is "Rule all"
en: Select
ms: Pilih

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user tries to reset keys from/for a folder that has nothing to reset
en: Nothing to reset.
ms: Tiada apa-apa mahu ditetap semula.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
ms: Nilai adalah tidak sah.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with the "always confirm explicit" behaviour)
en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
ms: Perubahan akan disingkir jika anda keluar dari pandangan ini tanpa dilaksanakan.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with default "always confirm implicit" behaviour notably)
en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
ms: Perubahan akan dilaksana pada permintaan sebegitu atau jika anda keluar dari pandangan ini.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; displayed if there are no pending changes, to document what is the "delay mode".
en: Changes will be delayed until you request it.
ms: Perubahan akan dilengahkan sehingga anda memintanya.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "gsettings" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
ms[0]: Satu operasi gsetting dilengahkan.
ms[1]: %u operasi gsetting dilengahkan.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "dconf" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
ms[0]: Satu operasi dconf dilengahkan.
ms[1]: %u operasi dconf dilengahkan.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
ms[0]: Satu operasi gsetting
ms[1]: %u operasi gsetting

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; second part (and end) of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", so: * the space before the "and" is probably wanted, if you keeped the "%s%s" translation as-is, and * the "delayed" refers to both the gsettings and dco
en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
ms[0]:  dan satu operasi dconf dilengahkan.
ms[1]:  dan %u operasi dconf dilengahkan.

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
ms: Tutup gelintar

note: Translators: accessible description of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search results
ms: Tutup keputusan gelintar

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
ms: Segar semula keputusan gelintar

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
ms: Gelintar kunci

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/warning-similar'
en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
ms: Kunci ini ditakrif dan digunakan lebih dari satu skema. Ia boleh membawa masalah. Sunting nilai dengan risiko anda sendiri.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/type-conflict'
en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
ms: Kunci ini ditakrif secara tidak serasi dan digunakan lebih dari satu skema. Ia mustahil dapat berfungsi dengan nilainya dengan cara berguna.

note: Translators: warning text of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
ms: Tiada skema tersedia. Satu skema menjelaskan penggunaan sesebuah kunci, dan Penyunting Dconf tidak dapat mencari satu yang berkaitan dengan kunci ini. Jika aplikasi yang menggunakan kunci ini telah dinyahpasang, atau jika kunci ini telah lapuk, anda perlu memadamnya.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
ms: Enumerasi ini hanya menawarkan satu pilihan. Ia berkemungkinan satu ralat dari aplikasi yang memasang skema ini. Jika boleh, sila laporkan pepijat mengenainya.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
ms: Kunci integer ini hanya boleh mengambil satu nilai. Ia berkemungkinan satu ralat dari aplikasi yang memasang skema ini. Jika boleh, sila laporkan pepijat mengenainya.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: This key has a special “empty tuple” type. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
ms: Kunci ini mempunyai jenis "tuple kosong" khas. Berkemungkinan satu ralat aplikasi yang memasang skema ini. Jika boleh, sila laporkan pepijat mengenainya.

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
ms: Nama

note: Translators: field description when displaying key properties; the key can be defined by a schema or by the dconf engine
en: Defined by
ms: Ditakrif oleh

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
ms: Skema

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
ms: Ringkasan

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
ms: Keterangan

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
ms: Jenis

note: Translators: field description when displaying key properties; specific name of the datatype of the key ("Signed 32-bit integer" for example)
en: Type name
ms: Nama jenis

note: Translators: field description when displaying key properties; technical code of the datatype of the key ("q" for uint16, "b" for boolean, etc.)
en: Type code
ms: Kod jenis

note: Translators: field description when displaying key properties; if the numeral key has a minimum or a maximum set
en: Forced range
ms: Julat dipaksa

note: Translators: field description when displaying key properties; the maximum value a numeral key can take
en: Maximum
ms: Maksimum

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
ms: Lalai

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
ms: Nilai Semasa

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
ms: Guna nilai lalai

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
ms: Nilai suai

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
ms: Tiada ringkasan disediakan

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
ms: Tiada keterangan disediakan

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
ms: Ya

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: No
ms: Tidak

note: Translators: field content when displaying key properties; displayed instead of the value, in case of conflicting keys
en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
ms: Terdapat takrifan berkonflik bagi kunci ini, mendapatkan nilai boleh jadi bermasalah atau tidak berguna.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "double"
en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
ms: Guna satu titik sebagai tanda perpuluhan dan tiada pemisah bagi ribu. Anda boleh guna catatan X.Ye+Z.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "variant" (or of a type composed with a variant)
en: Variants content should be surrounded by XML brackets (‘<’ and ‘>’). See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
ms: Kandungan varian patut dikeliling oleh tanda kurungan XML ('<' dan '>'). Sila rujuk https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html untuk dokumentasi lengkap.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type" and with a string type (or similar); neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
ms: Guna kata kunci "nothing" untuk tetapkan satu jenis maybe (bermula dengan "m") pada nilai kosongnya. Rentetan, tanda tangan dan laluan objek patut dikelilingi oleh tanda petikan.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a string type (or similar)
en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
ms: Rentetan, tanda tangan dan laluan objek patut dikelilingi oleh tanda-tanda tanda baca.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type"; neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is nullable.
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
ms: Guna kata kunci "nothing" untuk tetapkan satu jenis maybe (bermula dengan "m") pada nilai kosongnya.

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
ms: Kunci dipadamkan.

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on large windows ("conflict" is used on small windows)
en: conflicting keys
ms: kunci-kunci berkonflik

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on small windows ("conflicting keys" is used on large windows)
en: conflict
ms: konflik

note: Translators: "subtitle" in the keys list of a key not defined by a schema; keys defined by a schema have in place a summary describing the key use
en: No schema found
ms: Tiada skema ditemui

note: Translators: means that the key has been erased; used on large windows ("erased" is used on small windows)
en: key erased
ms: kunci dipadamkan

note: Translators: means that the key has been erased; used on small windows ("key erased" is used on large windows)
en: erased
ms: dipadam

note: Translators: displayed on small windows; indicates the data type of the key (the %s is the variant type code)
en: type “%s”
ms: jenis "%s"

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
ms: %s (kunci setempat)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the following non-defined keys are installed at the path where the search has started
en: Local keys not defined by a schema
ms: Kunci-kunci setempat tidak ditakrif oleh satu skema

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Keys not defined by a schema
ms: Kunci-kunci tidak ditakrif oleh satu skema

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
ms: Subfolder

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
ms: Lain-lain tindakan

note: Translators: placeholder text of the search list when there's no search results (not used in current design)
en: No matches
ms: Tiada padanan

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
ms: Folder

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
ms: Tiada kunci dalam laluan ini

note: Translators: the boolean "true" value; capitalized (if that makes sense)
en: True
ms: Benar

note: Translators: the boolean "false" value; capitalized (if that makes sense)
en: False
ms: Palsu

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
ms: Tiada

note: Translators: the boolean "true" value; non capitalized (if that makes sense)
en: true
ms: benar

note: Translators: the boolean "false" value; non capitalized (if that makes sense)
en: false
ms: palsu

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
ms: tiada (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
ms: tiada

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema has a fixed path (it is not relocatable)
en: Schema with path
ms: Skema dengan laluan

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema is relocatable (it has not a fixed path)
en: Relocatable schema
ms: Skema boleh letak semula

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
ms: Bahagian belakang DConf
