dconf master - en to pa translation catalogue (163 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
pa: ਮਾਣ

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
pa: ਗਨੂ ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਸੰਸ
    ਵਰਜ਼ਨ 3 ਜਾਂ ਨਵਾਂ

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
pa: ਉਲੱਥਾਕਾਰ

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮਾਰਗ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ ਵੇਖਾਓ

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਲੁਕਾਓ

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਵੇਖੋ

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
pa: ਵਰਤੋ

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
pa: ਸੋਧੋ

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕੀਤਾ

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
pa: ਆਪਣੇ ਬੁੱਕਮਾਰਕਾਂ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕਰੋ

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
pa: ਇਹ ਖੋਜ ਨੂੰ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕਰੋ

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
pa: ਇਸ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕਰੋ

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
pa: ਇਹ ਫ਼ੋਲਡਰ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਬਦਲੀ ਗਈ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਝਲਕ ਨੂੰ ਮੁੜ ਲੋਡ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ

en: Dconf Editor
pa: Dconf ਐਡੀਟਰ

en: A graphical tool for editing the dconf database
pa: dconf ਡਾਟਾਬੇਸ ਸੋਧਣ ਲਈ ਗਰਾਫ਼ਿਕਲ ਟੂਲ

en: Browse the keys used by installed applications
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਈਆਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਰਾਹੀ ਵਰਤੀਆਂ ਜਾਂਦੀਆਂ ਕੁੰਜੀਆਂ ਦੀ ਝਲਕ

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
pa: dconf ਐਡੀਟਰ

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
pa: dconf ਲਈ ਸੰਰਚਨਾ ਐਡੀਟਰ

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
pa: ਆਪਣੇ ਪੂਰੇ ਸੰਰਚਨਾ ਡਾਟਾਬੇਸ ਨੂੰ ਸਿੱਧਾ ਸੋਧੋ

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
pa: ਸੈਟਿੰਗ;ਸੰਰਚਨਾ;ਸੈਟਿੰਗਾਂ;ਕਨਫ਼ੀਗਰੇਸ਼ਨ;

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
pa: ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲ 'ਚ ਹੈ।

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
pa: ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਉਚਾਈ

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਉਚਾਈ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਹੈ।

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਮੋਡ ਯੋਗ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਫਲੈਗ

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: Show initial warning
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਚੇਤਾਵਨੀ ਵੇਖਾਓ

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: A flag to enable small rows for keys list
pa: ਕੁੰਜੀਆਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਲਈ ਛੋਟੀਆਂ ਕਤਾਰਾਂ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਲਈ ਨਿਸ਼ਾਨ

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
pa: ਮਾਊਸ ਵਾਲੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲਈ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਲਈ “ਅੱਗੇ“ ਅਤੇ “ਪਿੱਛੇ“ ਬਟਨ ਹਨ, ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਤਹਿ ਕਰਦੀ ਹੈ ਕਿ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਇਹਨਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਕੋਈ ਵੀ ਦੱਬਣ ਨਾਲ ਕੋਈ ਕਾਰਵਾਈ ਹੋਵੇਗੀ ਜਾਂ ਨਹੀਂ।

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋ “ਪਿੱਛੇ“ ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਊਸ ਬਟਨ

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
pa: ਮਾਊਸ ਵਾਲੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲਈ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਲਈ “ਅੱਗੇ“ ਅਤੇ “ਪਿੱਛੇ“ ਬਟਨ ਹਨ, ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਸੈੱਟ ਕਰਦੀ ਹੈਕ ਕਿਹੜਾ ਬਟਨ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ “ਪਿੱਛੇ“ ਕਮਾਂਡ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ ਰੇਜ਼ 6 ਅਤੇ 14 ਹਨ।

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋ “ਅੱਗੇ“ ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਊਸ ਬਟਨ

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
pa: ਮਾਊਸ ਵਾਲੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲਈ, ਜਿੰਨ੍ਹਾਂ ਲਈ “ਅੱਗੇ“ ਅਤੇ “ਪਿੱਛੇ“ ਬਟਨ ਹਨ, ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਸੈੱਟ ਕਰਦੀ ਹੈਕ ਕਿਹੜਾ ਬਟਨ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ “ਅੱਗੇ“ ਕਮਾਂਡ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ ਰੇਜ਼ 6 ਅਤੇ 14 ਹਨ।

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A 1-choice integer value
pa: 1-ਚੋਣ ਪੂਰਨ ਅੰਕ ਮੁੱਲ

note: Translators: command-line header description, see 'dconf-editor --help'
en: Arguments description:
pa: ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਵੇਰਵਾ:

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: a folder path or a key path
pa: ਫ਼ੋਲਡਰ ਮਾਰਗ ਜਾਂ ਕੁੰਜੀ ਮਾਰਗ

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
pa: ਮਿਸਾਲ: “/org/gnome/” ਜਾਂ “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
pa: ਮਿਸਾਲ: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
pa: ਮਿਸਾਲ: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a key from the schema
pa: ਸਕੀਮਾਂ ਤੋਂ ਕੁੰਜੀ ਦਾ ਨਾਂ

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
pa: ਮਿਸਾਲ: “bookmarks”

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਸਕੀਮਾ:

note: Translators: command-line error message, when the user requests a specific path while there is already a window opened
en: Only one window can be opened for now.
pa: ਹੁਣ ਲਈ ਸਿਰਫ਼ ਇੱਕ ਹੀ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ

note: Translators: about dialog text
en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
pa: ਗਰਾਫ਼ਿਕਲ ਦਰਸ਼ਕ ਅਤੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਦੀਆਂ ਅੰਦਰੂਨੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦਾ ਐਡੀਟਰ ਹੈ।

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
pa: ਗਨੋਮ ਵਿਕੀ ਉੱਤੇ ਪੇਜ਼

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
pa: Dconf ਐਡੀਟਰ ਬਾਰੇ

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
pa: ਮਨਸੂਖ

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
pa: ਸਭ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
pa: ਸਭ ਮਨਸੂਖ

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is no pending changes)
en: Quit mode
pa: ਬਾਹਰ ਢੰਗ

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
pa: ਬਕਾਇਆ

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
pa: %s (ਕੁੰਜੀ ਮਿਟਾਈ)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਸਕੀਮ “%s” ਹੈ।

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
pa: ਆਪਣੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਸੋਧਣ ਲਈ Dconf ਐਡੀਟਰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡਾ ਧੰਨਵਾਦ ਹੈ!

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
pa: ਮੈਂ ਧਿਆਨ ਰੱਖਾਂਗਾ/ਰੱਖਾਂਗੀ।

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
pa: ਇਹ ਡਾਈਲਾਗ ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਵੇਖਾਓ।

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
pa: ਫ਼ੋਲਡਰ “%s” ਹੁਣ ਖਾਲੀ ਹੈ।

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
pa: ਕੁੰਜੀ “%s” ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
pa: ਕੁੰਜੀ ਮਿਟਾਈ

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਮੇਨੂ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
pa: ਇਹ ਮਾਰਗ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਮੇਨੂ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
pa: ਰੂਟ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
pa: ਖੋਜ ਚੋਣਾਂ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
pa: ਮੁੜ ਖੋਜੋ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
pa: ਖੋਜ ਵਜੋਂ ਚੇਪੋ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
pa: ਮਾਰਗ ਸੋਧੋ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: '/' key action when browsing; opens search on root path
en: Edit root path
pa: ਰੂਟ ਮਾਰਗ ਸੋਧੋ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
pa: ਪਰਸੰਗ ਮੇਨੂ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
pa: ਪਿਛਲੀ ਲਾਈਨ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
pa: ਅਗਲੀ ਲਾਈਨ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲਈ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
pa: ਸੋਧ ਖਾਰਜ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
pa: ਸਧਾਰਨ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
pa: ਇਹ ਮਦਦ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
pa: ਕਾਪੀ ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟਰ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
pa: ਮਾਰਗ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q action; displays a notification if there are pending changes
en: Quit if there’s no pending changes
pa: ਜੇ ਕੋਈ ਬਕਾਇਆ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨਹੀਂ ਹਨ ਤਾਂ ਬਾਹਰ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Q action
en: Apply pending changes and quit
pa: ਬਕਾਇਆ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਕਰੋ ਅਤੇ ਬਾਹਰ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-F4 action
en: Dismiss pending changes and quit
pa: ਬਕਾਇਆ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਖਾਰਜ ਕਰੋ ਅਤੇ ਬਾਹਰ

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
pa: “%s” ਉੱਤੇ ਜਾਓ

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
pa: “%s” ਫ਼ੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਖੋਜੋ

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing at root path
en: Open path entry
pa: ਮਾਰਗ ਐਂਟਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲਈ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
pa: ਵੇਰਵੇ ਵੇਖੋ…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਖਾਰਜ ਕਰੋ

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
pa: ਕੁੰਜੀ ਮਿਟਾਓ

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
pa: ਇਸ ਮਾਰਗ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
pa: ਖੋਜੋ

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
pa: ਨਾ ਮਿਟਾਓ

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
pa: ਕੋਈ ਤਬਦੀਲੀ ਨਹੀਂ

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Boolean
pa: ਬੂਲੀਅਨ

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: boolean
pa: ਬੂਲੀਅਨ

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
pa: ਸਤਰ

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string
pa: ਸਤਰ

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
pa: ਫਲੈਗ

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
pa: ਫਲੈਗ

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
pa: ਦੂਹਰਾ

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: double
pa: ਦੂਹਰਾ

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this
en: Integer
pa: ਪੂਰਨ ਅੰਕ

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: integer
pa: ਪੂਰਨ ਅੰਕ

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Variant
pa: ਵੇਰੀਐਂਟ

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: variant
pa: ਵੇਰੀਐਂਟ

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the second is "Select"
en: Rule all
pa: ਸਭ ਨਿਯਮ

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the first is "Rule all"
en: Select
pa: ਚੁਣੋ

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
pa[0]: ਇੱਕ gsettings ਓਪਰੇਸ਼ਨ
pa[1]: %u gsettings ਓਪਰੇਸ਼ਨ

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
pa: ਖੋਜ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
pa: ਕੁੰਜੀਆਂ ਦੀ ਖੋਜ

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
pa: ਨਾਂ

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
pa: ਸਕੀਮਾ

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
pa: ਸੰਖੇਪ

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
pa: ਵਰਣਨ

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

note: Translators: field description when displaying key properties; specific name of the datatype of the key ("Signed 32-bit integer" for example)
en: Type name
pa: ਕਿਸਮ ਦਾ ਨਾਂ

note: Translators: field description when displaying key properties; technical code of the datatype of the key ("q" for uint16, "b" for boolean, etc.)
en: Type code
pa: ਕਿਸਮ ਦਾ ਕੋਡ

note: Translators: field description when displaying key properties; the minimum value a numeral key can take
en: Minimum
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

note: Translators: field description when displaying key properties; the maximum value a numeral key can take
en: Maximum
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ ਵਰਤੋਂ

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਮੁੱਲ

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
pa: ਕੋਈ ਸਾਰ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
pa: ਕੋਈ ਵਰਣਨ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
pa: ਹਾਂ

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: No
pa: ਨਹੀਂ

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on small windows ("conflicting keys" is used on large windows)
en: conflict
pa: ਟਕਰਾ

note: Translators: "subtitle" in the keys list of a key not defined by a schema; keys defined by a schema have in place a summary describing the key use
en: No schema found
pa: ਕੋਈ ਸਕੀਮਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

note: Translators: means that the key has been erased; used on large windows ("erased" is used on small windows)
en: key erased
pa: ਕੁੰਜੀ ਮਿਟਾਈ

note: Translators: means that the key has been erased; used on small windows ("key erased" is used on large windows)
en: erased
pa: ਮਿਟਾਈ

note: Translators: displayed on small windows; indicates the data type of the key (the %s is the variant type code)
en: type “%s”
pa: ਕਿਸਮ “%s”

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
pa: %s (ਲੋਕਲ ਕੁੰਜੀਆਂ)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
pa: ਸਬ-ਫ਼ੋਲਡਰ

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
pa: ਹੋਰ ਐਕਸ਼ਨ

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
pa: ਫੋਲਡਰ

note: Translators: the boolean "true" value; capitalized (if that makes sense)
en: True
pa: ਸੱਚ

note: Translators: the boolean "false" value; capitalized (if that makes sense)
en: False
pa: ਗਲਤ

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
pa: ਕੁਝ ਨਹੀਂ

note: Translators: the boolean "true" value; non capitalized (if that makes sense)
en: true
pa: ਸੱਚ

note: Translators: the boolean "false" value; non capitalized (if that makes sense)
en: false
pa: ਗਲਤ

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
pa: ਕੁਝ ਨਹੀਂ (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
pa: ਕੁਝ ਨਹੀਂ

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
pa: DConf ਬੈਕਐਂਡ
