dconf master - en to pt_BR translation catalogue (385 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
pt_BR: Sobre

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
pt_BR: Créditos

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
pt_BR: Licença Pública Geral GNU
    versão 3 ou posterior

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
pt_BR: Criadores

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
pt_BR: Tradutores

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
pt_BR: Copiar caminho atual

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
pt_BR: Mostrar propriedades

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
pt_BR: Pausar modo noturno

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
pt_BR: Reusar modo noturno

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
pt_BR: Usar modo noturno

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
pt_BR: Ações

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
pt_BR: Ações da exibição atual

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
pt_BR: Favoritos

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
pt_BR: Ocultar favoritos

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
pt_BR: Remover dos favoritos

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
pt_BR: Adicionar aos favoritos

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
pt_BR: Mostrar favoritos

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
pt_BR: Favoritos serão
    adicionados aqui

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
pt_BR: Usar

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
pt_BR: Editar

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
pt_BR: Local adicionado aos favoritos

note: Translators: accessible description of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Toggle to bookmark this location
pt_BR: Ative para adicionar este local aos favoritos

note: Translators: text that might appear in the bookmarks popover in place of the switch and its label
en: The bookmarks list is not editable.
pt_BR: A lista de favoritos não é editável.

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
pt_BR: Gerencia seus favoritos

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when searching
en: Bookmark this Search
pt_BR: Favoritar esta pesquisa

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
pt_BR: Favoritar este local

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
pt_BR: Propriedades

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
pt_BR: Preferências de ordem foram alteradas. Você deseja atualizar a visão?

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
pt_BR: Atualizar

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
pt_BR: O conteúdo desta pasta foi alterado. Você deseja recarregar a visão?

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
pt_BR: Recarregar

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
pt_BR: As propriedades dessa chave foram alteradas. Você deseja recarregar a visão?

note: Translators: command-line message, when the user uses the backward/forward buttons of the mouse
en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
pt_BR: O mesmo botão de mouse está definido para voltar e avançar. Fazer nada.

en: Dconf Editor
pt_BR: Editor dconf

en: A graphical tool for editing the dconf database
pt_BR: Uma ferramenta gráfica para editar o banco de dados dconf

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
pt_BR: O editor Dconf é uma ferramenta que permite editar diretamente o banco de dados de configuração do dconf. Isto é útil ao desenvolver aplicações que utilizam essas configurações.

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
pt_BR: Editar suas configurações diretamente é um recurso avançado e pode fazer com que as aplicações não funcionem corretamente.

en: Browse the keys used by installed applications
pt_BR: Navega pelas chaves usadas pelos aplicativos instalados

en: Read keys descriptions and edit their values
pt_BR: Lê as descrições das chaves e edita seus valores

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
pt_BR: O projeto GNOME

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
pt_BR: Editor dconf

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
pt_BR: Editor de configuração para dconf

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
pt_BR: Edite diretamente todo o seu banco de dados de configuração

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
pt_BR: ajustes;configuração;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
pt_BR: Uma opção para seguir luz noturna do sistema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
pt_BR: Usa a configuração de luz noturna do GNOME ao ativar o modo noturno.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
pt_BR: A largura da janela

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
pt_BR: A largura da janela principal em pixels.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
pt_BR: A altura da janela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
pt_BR: A altura da janela principal em pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
pt_BR: Um sinalizador para ativar o modo maximizado

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
pt_BR: Se “verdadeiro”, a janela principal inicia em modo maximizado.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: A flag to restore the last view
pt_BR: Um sinalizador para restaurar a última exibição

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
pt_BR: Se “verdadeiro”, o editor dconf tenta na inicialização navegar até o caminho descrito na chave “saved-view”.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: A path to restore the pathbar state
pt_BR: Um caminho para restaurar o estado da barra de caminho

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-pathbar-path'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, and if the path requested at startup is a parent path of this one, Dconf Editor tries to restore the pathbar state at this path.
pt_BR: Se a chave “restore-view” estiver definida para “verdadeiro”, e se o caminho requisitado na inicialização é um caminho pai deste, o Editor Dconf tenta restaurar o estado da barra de caminho neste caminho.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: A path to restore the last view
pt_BR: Um caminho para restaurar a última exibição

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to this path.
pt_BR: Se a chave “restore-view” estiver definida para “verdadeiro”, o Editor Dconf tenta navegar até este caminho ao inicializar.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: Show initial warning
pt_BR: Mostrar aviso inicial

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: If “true”, Dconf Editor opens a popup when launched reminding the user to be careful.
pt_BR: Se “verdadeiro”, o editor Dconf abre uma janela ao ser iniciado para lembrar o usuário de que ele tem que ser cuidadoso.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: A flag to enable small rows for keys list
pt_BR: Um sinalizador para habilitar linhas pequenas na lista de chaves

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: If “true”, the keys list use smaller rows.
pt_BR: Se “verdadeiro”, a lista de chaves usa linhas menores.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: Change the behaviour of a key value change request
pt_BR: Muda o comportamento de uma requisição de troca de valor de chave

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: The “unsafe” value is discouraged: for keys that have a non-special-cased type, it updates the key value each time something changes in the entry, so including intermediate states. The “safe” value asks for confirmation in these cases, but allows instant changes for booleans and nullable booleans, enums and flags. The “always-confirm-implicit” and “always-confirm-explicit” values always asks for confirmation, but the first applies the change if you change path whereas the second dismiss it. The “always-delay” value adds each change in delay mode, allowing to apply multiple keys at once.
pt_BR: O valor “unsafe” não é aconselhado: para chaves que têm um tipo sem tratamento especial, atualiza o valor da chave cada vez que algo muda na entrada, incluindo assim estados intermediários. O valor “safe” solicita confirmação nesses casos, mas permite mudanças instantâneas para booleanos e booleanos anuláveis, enums e sinalizadores. Os valores “always-confirm-implicit” e “always-confirm-explicit” sempre solicitam confirmação, entretanto o primeiro aplica a mudança caso você altere o caminho enquanto o segundo a desconsidera. O valor “always-delay” adiciona cada alteração em modo de atraso, permitindo que várias chaves sejam aplicadas de uma vez.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: A flag to sort keys list case-sensitively
pt_BR: Um sinalizador para ordenar a lista de chaves diferenciando maiúsculo de minúsculo

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: GSettings doesn’t allow keys to use upper-case in their names, but installation paths of schemas can. If “true”, the keys list is sorted case-sensitively, with in usual order upper-case folders first.
pt_BR: GSettings não permite que chaves usem letra maiúscula em seus nomes, mas caminhos de instalação de esquemas podem. Se “verdadeiro”, a lista de chaves é ordenada diferenciando maiúsculo de minúsculo, com a ordem comum de primeiro as pastas que iniciem com letra maiúscula.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
pt_BR: Usa eventos de botão de mouse “Voltar” e “Avançar”

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
pt_BR: Para usuários com mouse que tenha botões para “Avançar” e “Voltar”, esta chave determinará se uma ação é tomada dentro de uma janela de navegador quando algum deles é pressionado.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
pt_BR: Botão do mouse para ativar o comando “Voltar” na janela do navegador

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
pt_BR: Para usuários com mouse que tenha botões para “Avançar” e “Voltar”, esta chave atribuirá qual botão ativa o comando “Voltar” em uma janela de navegador. Os valores possíveis variam entre 6 e 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
pt_BR: Botão do mouse para ativar o comando “Avançar” na janela do navegador

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
pt_BR: Para usuários com mouse que tenha botões para “Avançar” e “Voltar”, esta chave atribuirá qual botão ativa o comando “Avançar” em uma janela de navegador. Os valores possíveis variam entre 6 e 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: A flag to check for added or removed schemas
pt_BR: Um sinalizador para verificar por esquemas adicionados ou removidos

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: Dconf Editor can monitor if schemas are added or removed from the multiple possible locations. That’s done by checking every three seconds if the schemas list has changed. As this way to do is suboptimal, this function can be disabled by setting this flag to “false”. Note that this option will be removed when a better way to do things is found.
pt_BR: O Editor Dconf pode monitorar se os esquemas são adicionados ou removidos dos vários locais possíveis. Isso é feito verificando a cada três segundos se a lista de esquemas foi alterada. Como esta maneira de fazer é sub-ótima, esta função pode ser desativada configurando este sinalizador como “falso”. Observe que esta opção será removida quando for encontrada uma maneira melhor de fazer as coisas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Enabled relocatable schema mapping facilities
pt_BR: Recursos de mapeamento de esquemas relocáveis habilitados

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Flags for the relocatable schemas mapping facilities. “User” enables mappings defined by the “relocatable-schemas-user-paths” key; “Built-in” enables well-known mappings hardcoded into Dconf Editor; “Internal” is reserved for Dconf Editor own mappings; “Startup” is for mapping a relocatable schema from the command-line.
pt_BR: Sinalizadores para os recursos de mapeamento de esquemas relocáveis. O “User” permite mapeamentos definidos pela chave “relocatable-schemas-user-paths”; “Built-in” permite mapeamentos bem conhecidos codificados no Editor Dconf; “Internal” é reservado para os próprios mapeamentos do Editor Dconf; “Startup” é para mapear um esquema relocável a partir da linha de comando.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: Mapping of paths to manually associated schemas
pt_BR: Mapeamento de caminhos para esquemas associados manualmente

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: A dictionary that maps schema IDs with path specifications. It is used to allow the user to associate a relocatable schema to certain paths. Path specifications may contain wildcards in the form of empty segments (e.g. /ca/desrt/dconf-editor//), defining possibly multiple paths. The same schema ID may be associated with multiple path specifications.
pt_BR: Um dicionário que mapeia IDs de esquemas com as especificações do caminho. Ele é usado para permitir que o usuário associe um esquema relocável a determinados caminhos. As especificações do caminho podem conter curingas sob a forma de segmentos vazios (ex.: /ca/desrt/dconf-editor//), definindo possivelmente vários caminhos. O mesmo ID de esquema pode estar associado a múltiplas especificações de caminho.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: A flag for skipping unnecessary subfolders
pt_BR: Uma opção para pular subpastas desnecessárias

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/use-shortpaths'
en: When a folder only contains one subfolder and no keys, Dconf Editor can jump to that subfolder directly. This flag enables that behaviour.
pt_BR: Quando uma pasta só contém uma subpasta e nenhuma chave, o Editor Dconf pode pular para aquela subpasta diretamente. Essa opção habilita esse comportamento.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: A list of bookmarked paths
pt_BR: Uma lista de caminhos favoritos

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
pt_BR: Contém todos os caminhos favoritos do usuário como uma matriz de strings.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: A flag to enable small rows for bookmarks list
pt_BR: Um sinalizador para habilitar linhas pequenas para a lista de favoritos

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
pt_BR: Se “verdadeiro”, a lista de favoritos usa linhas menores.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A boolean, type ‘b’
pt_BR: Um booleano, tipo ‘b’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean'
en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
pt_BR: Booleanos podem receber apenas dois valores, “verdadeiro” ou “falso”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: A nullable boolean, type ‘mb’
pt_BR: Um booleano anulável, tipo ‘mb’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable boolean can only take three values, “true”, “false” and “nothing”.
pt_BR: O GSettings permite tipos anuláveis, que são similares a outros tipos, mas podem receber um valor “nada”. Um valor booleano pode receber três valores, “verdadeiro”, “falso” e “nada”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte (unsigned), type ‘y’
pt_BR: Um byte (não assinado), tipo ‘y’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
pt_BR: Um valor de byte é um inteiro entre 0 e 255. Ele pode ser usado para passar caracteres.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: A bytestring, type ‘ay’
pt_BR: Uma bytestring, tipo ‘ay’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
pt_BR: O tipo bytestring é comumente usado para passar strings que podem não ser utf8 válidos. Neste caso, a convenção é que o caractere terminador nulo deva ser incluído como o último caractere na matriz.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: A bytestring array, type ‘aay’
pt_BR: Uma matriz bytestring, tipo ‘aay’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
pt_BR: Este é o tipo de uma matriz de bytestrings. O tipo bytestring é comumente usado para passar strings que podem não ser utf8 válidos.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: A D-Bus handle type, type ‘h’
pt_BR: Um tipo handle D-Bus, tipo ‘h’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: The handle type is a 32-bit signed integer value that is, by convention, used as an index into an array of file descriptors that are sent alongside a D-Bus message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
pt_BR: O tipo handle é um valor inteiro assinado de 32 bits que é, por convenção, usado como um índice na matriz dos descritores de arquivo que são enviados juntamente a uma mensagem D-Bus. Se você não está interagindo com D-Bus, então não há motivo para fazer uso deste tipo.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: A D-Bus object path, type ‘o’
pt_BR: Um caminho de objeto de D-Bus, tipo ‘o’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: An object path is used to identify D-Bus objects at a given destination on the bus. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
pt_BR: Um caminho de objeto é usado para identificar objetos D-Bus na destinação fornecida no barramento. Se você não está interagindo com D-Bus, então não há motivo para fazer uso deste tipo.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
pt_BR: Uma matriz de caminho de objeto de D-Bus, tipo ‘ao’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: An object path array could contain any number of object paths (including none: “[]”). If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
pt_BR: Uma matriz de caminho de objeto pode conter qualquer número de caminhos de objeto (incluindo nenhum: “[]”). Se você não está interagindo com D-Bus, então não há motivo para fazer uso deste tipo.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature, type ‘g’
pt_BR: Uma assinatura D-Bus, tipo ‘g’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
pt_BR: Uma assinatura D-Bus é uma string usada como assinatura de tipo para um método ou uma mensagem D-Bus. Se você não está interagindo com D-Bus, então não há motivo para fazer uso deste tipo.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
pt_BR: Uma entrada de dicionário do tipo ‘{ss}’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dict-entry'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). A dictionary entry is one such mapping.
pt_BR: Um dicionário mapeia valores de um tipo básico para outro valor (de qualquer tipo). Uma entrada de dicionário é tal mapeamento.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A “vardict”, type ‘a{sv}’
pt_BR: Um “vardict”, tipo ‘a{sv}’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dictionary'
en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). One simple use case is to map strings to variants.
pt_BR: Um dicionário mapeia valores de um tipo básico para outro valor (de qualquer tipo). Um caso de uso simples é mapear strings para variantes.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double, type ‘d’
pt_BR: Um duplo, tipo ‘d’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/double'
en: A double value could represent any real number.
pt_BR: Uma valor duplo pode representar qualquer número real.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: A 5-choices enumeration
pt_BR: Uma enumeração de 5-escolhas

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: Enumerations could be done either with the “enum” attribute, or with a “choices” tag.
pt_BR: Enumerações podem ser feitas tanto com o atributo “enum” quanto com uma etiqueta “choices”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags: choose-colors-you-love
pt_BR: Sinalizadores: escolha-cores-que-você-gosta

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags could be set by the “enum” attribute.
pt_BR: Sinalizadores podem ser definidos por meio do atributo “enum”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A short integer, type ‘n’
pt_BR: Um inteiro curto, tipo ‘n’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
pt_BR: Um inteiro assinado de 16 bits. Veja também a chave “integer-16-unsigned”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: An unsigned short integer, type ‘q’
pt_BR: Um inteiro curto não assinado, tipo ‘q’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
pt_BR: Um inteiro não assinado de 16 bits. Veja também a chave “integer-16-signed”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual integer, type ‘i’
pt_BR: Um inteiro comum, tipo ‘i’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed'
en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
pt_BR: Um inteiro assinado de 32 bits. Veja também a chave “integer-32-unsigned”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: An unsigned usual integer, type ‘u’
pt_BR: Um inteiro comum não assinado, tipo ‘u’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
pt_BR: Um inteiro não assinado de 32 bits. Veja também a chave “integer-32-signed”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A long integer, type ‘x’
pt_BR: Um inteiro longo, tipo ‘x’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
pt_BR: Um inteiro assinado de 64 bits. Veja também a chave “integer-64-unsigned”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: An unsigned long integer, type ‘t’
pt_BR: Um inteiro longo não assinado, tipo ‘t’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
pt_BR: Um inteiro não assinado de 64 bits. Veja também a chave “integer-64-signed”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: A number with range
pt_BR: Um número com intervalo

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
pt_BR: Toda definição de numeral (inteiros e inteiros não assinados de todo tipo, além de duplos) pode ser limitada a um intervalo de valores personalizado. Por exemplo, este inteiro poderia apenas receber um valor entre -2 e 10.

note: Translators: do not forget the parenthesis, they are meaningful; summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: A custom type, here ‘(ii)’
pt_BR: Um tipo personalizado, aqui ‘(ii)’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: Dconf Editor lets you edit any settings type supported by GSettings, falling back on a string entry when it doesn’t have a better way to do. Here is a tuple of two 32-bit signed integers.
pt_BR: Edito dconf permite que você edite qualquer tipo de definições desde que haja suporte no GSettings, retornando para uma string quando ele não tiver um jeito melhor de fazer isso. Aqui está um tuplo de dois inteiros assinados de 32 bits.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: A string, type ‘s’
pt_BR: Uma string, tipo ‘s’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: The string type could accept any utf8 string. Note that an empty string “''” is not the same as NULL (nothing); see also the “string-nullable” key.
pt_BR: O tipo string pode aceitar qualquer string em utf8. Note que uma string vazia “''” não é o mesmo que NULL (nada); veja também a chave “string-nullable”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array, type ‘as’
pt_BR: Uma matriz de string, tipo ‘as’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array contains any number of strings of whatever length. It may be an empty array, “[]”.
pt_BR: Uma matriz de string contém qualquer número de strings de qualquer tamanho. Ela pode ser uma matriz vazia, “[]”.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: A nullable string, type ‘ms’
pt_BR: Uma string anulável, tipo ‘ms’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable string can take any string as value, including the empty string “''”, or can be NULL (nothing).
pt_BR: GSettings permite tipos anuláveis, que são similares a outros tipos, mas podem receber um valor “nada”. Uma string anulável pode receber qualquer string como valor, incluindo uma string vazia “''” ou pode ser NULA (nada).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: A variant, type ‘v’
pt_BR: Uma variante, tipo ‘s’

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/variant'
en: Variants could be stored inside variants, and consequently as a GSettings type. Their representation use the XML brackets (‘<’ and ‘>’ characters, in a gschema file “&#60;” and “&#62;” respectively), with a parsable representation of their content inside. If unclear, the type can be given in the value with a prefix annotation like “@x” (where “x” is the type string) or “int64”. See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
pt_BR: As variantes podem ser armazenadas dentro de variantes e, consequentemente, como um tipo de GSettings. Sua representação usa os sinais de maior e menor que do XML (caracteres ‘<’ e ‘>’, em um arquivo gschema “&#60;” e “&#62;” respectivamente), com uma representação analisável de seu conteúdo interno. Se não estiver claro, o tipo pode ser dado no valor com uma anotação de prefixo como “@x” (onde “x” é o tipo string) ou “int64”. Veja https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html para a documentação completa.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: A 1-choice enumeration
pt_BR: Uma enumeração de uma escolha

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: An enumeration could contain only one item, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
pt_BR: É possível que uma enumeração contenha apenas um item, mas provavelmente se trata de um erro. O Editor Dconf lhe dá um aviso nesse caso.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A 1-choice integer value
pt_BR: Uma valor inteiro de uma escolha

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A range could limit an integer key to only allow one value, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
pt_BR: Um intervalo poderia limitar uma chave inteira para permitir um valor, mas provavelmente se trata de um erro. O Editor Dconf lhe avisa nesse caso.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: The empty tuple, type and value “()”
pt_BR: A tupla vazia, tipo e valor “()”

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: There’s an empty tuple type (called sometimes “triv”) that is a tuple with no content, and can only take “()” as value.
pt_BR: Há um tipo de tupla vazia (chamado às vezes “triv”) que é uma tupla sem conteúdo e só pode usar “()” como valor.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual boolean value, defined by a relocatable schema.
pt_BR: Um valor booleano usual, definido por um esquema relocável.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
pt_BR: Um inteiro assinado de 32 bits, definido por um esquema relocável.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict1
pt_BR: Uma chave normal não conflitante do Conflict1

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. Non-conflicting keys should have no issues.
pt_BR: Essa chave é um teste para vários esquemas no mesmo caminho com chaves conflitantes. As chaves não conflitantes não devem ter problemas.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “1” that should give an error
pt_BR: Chave conflitante com padrão “1” que deve dar um erro

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different default value.
pt_BR: Essa chave é um teste para vários esquemas no mesmo caminho com chaves conflitantes. Não deve ser editável, uma vez que uma chave mapeada para o mesmo caminho tem um valor padrão diferente.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict'
en: Conflicting key with no range that should give an error
pt_BR: Chave conflitante com nenhum intervalo que deve dar um erro

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different range.
pt_BR: Essa chave é um teste para vários esquemas no mesmo caminho com chaves conflitantes. Não deve ser editável, uma vez que uma chave mapeada para o mesmo caminho tem um intervalo diferente.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict'
en: A (simple) string conflicting key that should give a error
pt_BR: Uma chave conflitante em string (simples) que deve dar um erro

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different type.
pt_BR: Essa chave é um teste para vários esquemas no mesmo caminho com chaves conflitantes. Não deve ser editável, uma vez que uma chave mapeada para o mesmo caminho tem um tipo diferente.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict1 that should give a warning
pt_BR: Chave conflitante do Conflict1 que deve dar um aviso

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It can be edited, since the types are compatible, but it is still an issue.
pt_BR: Essa chave é um teste para vários esquemas no mesmo caminho com chaves conflitantes. Pode ser editada, uma vez que os tipos são compatíveis, mas ainda é um problema.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict2
pt_BR: Uma chave normal não conflitante do Conflict2

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “2” that should give an error
pt_BR: Chave conflitante com padrão “2” que deve dar um erro

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: Conflicting key with range 0~5 that should give an error
pt_BR: Chave conflitante com intervalo 0~5 que deve dar um erro

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: A nullable-string conflicting key that should give an error
pt_BR: Uma chave conflitante em string anulável que deve dar um erro

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict2 that should give a warning
pt_BR: Chave conflitante do Conflict2 que deve dar um aviso

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
pt_BR: Mostra a versão de lançamento e sai

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print relocatable schemas and exit
pt_BR: Mostra esquemas relocáveis e sai

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'; the option removes the initial "use at your own risks" dialog
en: Do not show initial warning
pt_BR: Não mostra o aviso inicial

note: Translators: command-line text, description of the application in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Graphical interface for editing other applications settings.
pt_BR: Interface gráfica para editar as configurações de outros aplicativos.

note: Translators: command-line text, describes how the application proceeds for editing other applications settings, in 'dconf-editor --help'; try to put that string in 80 characters or less, if possible.
en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
pt_BR: Usa a API do gsettings da biblioteca glib, entre outras formas.

note: Translators: command-line header description, see 'dconf-editor --help'
en: Arguments description:
pt_BR: Descrição dos argumentos:

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: a folder path or a key path
pt_BR: um caminho de pasta ou um caminho de chave

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
pt_BR: exemplo: “/org/gnome/” ou “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a schema with fixed path
pt_BR: o nome de um esquema com caminho fixo

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
pt_BR: exemplo: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'; no need to put your translation of "relocatable" between quotation marks, that's done in English to highlight why the option is called "RELOC_SCHEMA"
en: the name of a “relocatable” schema, without fixed path
pt_BR: o nome de um esquema “realocável”, sem caminho fixo

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: see list with the “--list-relocatable-schemas” option
pt_BR: vê a lista com a opção “--list-relocatable-schemas”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the path where to map the relocatable schema
pt_BR: o caminho para o qual deve-se mapear o esquema realocável

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
pt_BR: exemplo: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: the name of a key from the schema
pt_BR: o nome de uma chave do esquema

note: Translators: command-line argument description, see 'dconf-editor --help'
en: example: “bookmarks”
pt_BR: exemplo: “bookmarks”

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas installed:
pt_BR: Esquemas conhecidos instalados:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas installed.
pt_BR: Nenhum esquema conhecido instalado.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas skipped:
pt_BR: Esquemas conhecidos ignorados:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas skipped.
pt_BR: Nenhum esquema conhecido ignorado.

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
pt_BR: Esquemas desconhecidos:

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No unknown schemas.
pt_BR: Nenhum esquema desconhecido.

note: Translators: command-line error message, when the user requests a specific path while there is already a window opened
en: Only one window can be opened for now.
pt_BR: Apenas uma janela pode ser aberta por enquanto.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor a b c d'
en: Cannot understand: too many arguments.
pt_BR: Não consegui entender: argumentos demais.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor / a'
en: Cannot understand second argument in this context.
pt_BR: Não consegui entender o segundo argumento neste contexto.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example /'
en: Cannot understand: slash character in second argument.
pt_BR: Não consegui entender: caractere barra no segundo argumento.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example:a'
en: Schema path should start and end with a “/”.
pt_BR: Caminho de esquema deve iniciar e terminar com um “/”.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor //'
en: Cannot understand: given path contains “//”.
pt_BR: Não consegui entender: o caminho dado contém “//”.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor "org example" a'
en: Cannot understand: space character in argument.
pt_BR: Não consegui entender: caractere espaço no argumento.

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
pt_BR: Copiado para a área de transferência

note: Translators: about dialog text
en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
pt_BR: Um visualizador e editor gráfico de configurações internas dos aplicativos.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
pt_BR: Página no wiki do GNOME

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
pt_BR: Sobre o Editor dconf

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
pt_BR: Aplicar

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
pt_BR: Descartar

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Apply all
pt_BR: Aplicar tudo

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is pending changes)
en: Dismiss all
pt_BR: Descartar tudo

note: Translators: when in delayed mode, on a small window, entry of the "three-dots menu" that appears when showing the pending changes list (if there is no pending changes)
en: Quit mode
pt_BR: Sair do modo

note: Translators: hamburger menu entry, to enter in a special mode called "delay mode" where changes are not applied until validation
en: Enter delay mode
pt_BR: Entrar no modo de atraso

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
pt_BR: Redefinir chaves visíveis

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, and all keys in subfolders
en: Reset view recursively
pt_BR: Redefinir visão recursivamente

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
pt_BR: Pendente

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
pt_BR: %s (chave apagada)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Relocatable'
en: Schema is relocatable, a path is needed.
pt_BR: O esquema é relocável, um caminho é necessário.

note: Translators: command-line startup warning
en: Startup mappings are disabled.
pt_BR: Mapeamentos de inicialização estão desabilitados.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Settings:/org/gnome/dconf-editor/'
en: Schema is not installed on given path.
pt_BR: O esquema não está instalado no caminho dado.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
pt_BR: Esquema desconhecido “%s”.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
pt_BR: Obrigado por utilizar o editor Dconf para editar suas configurações!

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the warning text
en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
pt_BR: Não se esqueça de que algumas opções podem destruir os aplicativos, por isso tome cuidado.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
pt_BR: Serei cuidadoso.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
pt_BR: Exibir este diálogo da próxima vez.

note: Translators: notification text, after a user Ctrl+Q keyboard action; same way to spell the shortcut as in the Settings application
en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
pt_BR: Há alterações pendentes. Use Shift+Ctrl+Q para aplicar as alterações e sair, ou Alt+F4 para descartar as alterações e sair.

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
pt_BR: A pasta “%s” agora está vazia.

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
pt_BR: A chave “%s” foi excluída.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
pt_BR: Não foi possível localizar a chave “%s”.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/empty/'; the %s is the folder path
en: There’s nothing in requested folder “%s”.
pt_BR: Não há nada na pasta solicitada “%s”.

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
pt_BR: Chave apagada

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
pt_BR: Valor padrão

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
pt_BR: Ações

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
pt_BR: Menu de favoritos

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
pt_BR: Favorita esta localização

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
pt_BR: Remove a localização dos favoritos

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
pt_BR: Menu de ações

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F10 action
en: Path bar menu
pt_BR: Menu de barra de caminho

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for moving to paths known by the headerbar
en: Path bar navigation
pt_BR: Navegação em barra de caminhos

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
pt_BR: Abre a pasta raiz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
pt_BR: Abre a pasta pai

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Down action; browse to the child of the current path displayed in the headerbar, if any
en: Open active direct child
pt_BR: Abre o filho direto ativo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Down action; browse to the complete path of the headerbar
en: Open active last child
pt_BR: Abre o último filho direto ativo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of opening search
en: Search options
pt_BR: Opções de pesquisa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F action; opens search, searching everywhere
en: Toggle search
pt_BR: Ativa/Desativa a pesquisa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Alt-F action; does the same thing as "Toggle search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again
pt_BR: Pesquisa novamente

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-F action; opens search, searching only from current folder
en: Toggle local search
pt_BR: Ativa/Desativa a pesquisa local

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Alt-F action; does the same thing as "Toggle local search", but loads the search entry with the last searched text
en: Search again, locally
pt_BR: Pesquisa novamente, localmente

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-V action; open search with clipboard content
en: Paste as search
pt_BR: Cola como uma pesquisa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-V action; does the same thing as "Paste as search", but works even if an entry or textview is selected; entry hidden for now
en: Paste as search (force)
pt_BR: Cola como uma pesquisa (força)

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-L action when browsing; opens search on current path
en: Edit path
pt_BR: Edita o caminho

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-L action when browsing; opens search on parent path
en: Edit parent path
pt_BR: Edita o caminho pai

[ctx: shortcut window]
note: Translators: '/' key action when browsing; opens search on root path
en: Edit root path
pt_BR: Edita o caminho raiz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Escape key action, when searching; cancels search
en: Browse keys tree
pt_BR: Navega pela árvore de chaves

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when browsing
en: Keys list actions
pt_BR: Ações de listagem de chaves

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
pt_BR: Menu contextual

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-G action, when browsing
en: Previous line
pt_BR: Linha anterior

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-G action, when browsing
en: Next line
pt_BR: Próxima linha

[ctx: shortcut window]
note: Translators: entry disabled for now; Ctrl-I action, when browsing; displays informations on selected folder
en: Toggle folder properties
pt_BR: Ativa/Desativa as propriedades de pasta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
pt_BR: Restaura o padrão

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Return action, when browsing; does nothing if the selection is not a boolean key
en: Toggle boolean value
pt_BR: Ativa um valor booleano

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when there are pending changes
en: Modifications list actions
pt_BR: Ações da lista de modificações

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-I action if there are pending changes; the modifications list is either a popover, or an in-window panel
en: Toggle modifications list
pt_BR: Alterna a lista de modificações

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/Enter keys action in the list of pending modifications; go to the key with pending modification
en: Open selected row key
pt_BR: Abre a chave da linha selecionada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
pt_BR: Dispensa a modificação

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for opening the usual helpful dialogs
en: Generic
pt_BR: Genérico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
pt_BR: Mostra esta ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
pt_BR: Área de transferência

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
pt_BR: Descritor da cópia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
pt_BR: Caminho da cópia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
pt_BR: Sai

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q action; displays a notification if there are pending changes
en: Quit if there’s no pending changes
pt_BR: Sai se não houver alterações pendentes

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-Q action
en: Apply pending changes and quit
pt_BR: Aplica alterações pendentes e sai

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-F4 action
en: Dismiss pending changes and quit
pt_BR: Descarta alterações pendentes e sai

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double or a 64-bit (signed or unsigned) key, if the key only allows a range of values and the written value is out of range
en: Given value is out of range.
pt_BR: O valor dado está fora do intervalo.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon (if using an entry) or text displayed under the text view (if using a text view) when editing the value of a key, if the written text cannot be parsed regarding to the key's value type
en: This value is invalid for the key type.
pt_BR: Este valor é inválido para este tipo de chave.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a double key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as double.
pt_BR: Falha ao analisar como double.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of a signed 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as 64-bit integer.
pt_BR: Falha ao analisar como inteiro de 64 bits.

note: Translators: tooltip text of the entry's icon when editing the value of an unsigned 64-bit key, if the written value cannot be parsed
en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
pt_BR: Falha ao analisar como inteiro de 64 bit sem sinal.

note: Translators: first item of the keys list displayed during a search, the %s is a folder path usually
en: Go to “%s”
pt_BR: Ir para “%s”

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing, the %s is the current folder name
en: Search in “%s” folder
pt_BR: Pesquisar na pasta “%s”

note: Translators: first item of the keys list displayed during browsing at root path
en: Open path entry
pt_BR: Abrir entrada do caminho

note: Translators: last item of the keys list displayed during a local search
en: Search everywhere
pt_BR: Pesquisar em todos os lugares

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
pt_BR: Copiar

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
pt_BR: Personalizar…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
pt_BR: Restaurar o padrão

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
pt_BR: Mostrar detalhes…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
pt_BR: Descartar mudança

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
pt_BR: Apagar chave

note: Translators: "go to" action in the right-click menu on a "go back" line during search
en: Go to this path
pt_BR: Ir para esse caminho

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
pt_BR: Abrir

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
pt_BR: Pesquisar

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
pt_BR: Abrir pasta pai

note: Translators: "reset recursively" action in the right-click menu on a folder
en: Reset recursively
pt_BR: Redefinir recursivamente

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
pt_BR: Não apagar

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
pt_BR: Sem mudanças

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
pt_BR: Tipo handle D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
pt_BR: Caminho de objeto D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
pt_BR: Matriz de caminho de objeto D-Bus

[ctx: capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
pt_BR: Assinatura D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle"
en: D-Bus handle type
pt_BR: tipo handle D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path
pt_BR: caminho de objeto D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus object path array
pt_BR: matriz de caminho de objeto D-Bus

[ctx: non-capitalized]
note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: D-Bus signature
pt_BR: assinatura D-Bus

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 16-bit integer
pt_BR: Inteiro 16 bits com sinal

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 16-bit integer
pt_BR: Inteiro 16 bits sem sinal

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 32-bit integer
pt_BR: Inteiro 32 bits com sinal

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 32-bit integer
pt_BR: Inteiro 32 bits sem sinal

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Signed 64-bit integer
pt_BR: Inteiro 64 bits com sinal

note: Translators: that's a name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Unsigned 64-bit integer
pt_BR: Inteiro 64 bits sem sinal

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Boolean
pt_BR: Booleano

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: boolean
pt_BR: booleano

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
pt_BR: Matriz de cadeia

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: string array
pt_BR: matriz de cadeia

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
pt_BR: Enumeração

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: enumeration
pt_BR: enumeração

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
pt_BR: Sinalizadores

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: flags
pt_BR: sinalizadores

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
pt_BR: Duplo

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: double
pt_BR: duplo

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this
en: Integer
pt_BR: Inteiro

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: integer
pt_BR: inteiro

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Variant
pt_BR: Variante

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: variant
pt_BR: variante

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Empty tuple
pt_BR: Tupla vazia

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: empty tuple
pt_BR: tupla vazia

note: Translators: placeholder text of the list of pending modifications, displayed when the user is in delayed mode but has no pending modifications
en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
pt_BR: O modo atrasado está ativo
    mas
    nenhuma alteração está pendente

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the second is "Select"
en: Rule all
pt_BR: Aplicar para todos

note: Translators: label of one of the two buttons of the list of pending modifications, to switch between applying changes to the whole list and selecting some items for more advanced things (not displayed currently, but this change is wanted); the first is "Rule all"
en: Select
pt_BR: Selecionar

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user tries to reset keys from/for a folder that has nothing to reset
en: Nothing to reset.
pt_BR: Nada a redefinir.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
pt_BR: Este valor é inválido.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with the "always confirm explicit" behaviour)
en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
pt_BR: A alteração será descartada caso você saia dessa exibição sem aplicar.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with default "always confirm implicit" behaviour notably)
en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
pt_BR: A alteração será aplicada nessa requisição ou ao sair dessa exibição.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; displayed if there are no pending changes, to document what is the "delay mode".
en: Changes will be delayed until you request it.
pt_BR: As alterações serão atrasadas até você solicitar.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "gsettings" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
pt_BR[0]: Uma operação do gsettings atrasada.
pt_BR[1]: %u operações do gsettings atrasadas.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "dconf" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
pt_BR[0]: Uma operação do dconf atrasada.
pt_BR[1]: %u operações do dconf atrasadas.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
pt_BR[0]: Uma operação do gsettings
pt_BR[1]: %u operações do gsettings

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; second part (and end) of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", so: * the space before the "and" is probably wanted, if you keeped the "%s%s" translation as-is, and * the "delayed" refers to both the gsettings and dco
en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
pt_BR[0]:  e uma operação do dconf atrasadas.
pt_BR[1]:  e %u operações do dconf atrasadas.

note: Translators: accessible name of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search
pt_BR: Fechar pesquisa

note: Translators: accessible description of the "close" button that is linked with the search entry on small windows
en: Close search results
pt_BR: Fechar resultados de pesquisa

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
pt_BR: Atualizar resultados de pesquisa

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
pt_BR: Pesquisar chaves

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/warning-similar'
en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
pt_BR: Essa chave está definida e é usada por mais de um esquema. Isso pode levar a problemas. Edite o valor por sua conta e risco.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/type-conflict'
en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
pt_BR: Essa chave está incompativelmente definida e é usada por mais de um esquema. É impossível trabalhar com o seu valor de forma significativa.

note: Translators: warning text of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
pt_BR: Nenhum esquema disponível. Um esquema é o que descreve o uso de uma chave e o Editor Dconf não encontrou um esquema associado a esta chave. Se o aplicativo que estava usando esta chave tiver sido desinstalado, ou a essa chave estiver obsoleta, você pode querer apagá-la.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
pt_BR: Esta enumeração oferece apenas uma escolha. Provavelmente trata-se de um erro do aplicativo que instalou esse esquema. Se possível, favor abrir um bug sobre isso.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
pt_BR: Essa chave inteira pode levar apenas um valor. Provavelmente trata-se de um erro do aplicativo que instalou esse esquema. Se possível, favor abrir um bug sobre isso.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-triv'
en: This key has a special “empty tuple” type. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
pt_BR: Essa chave tem um tipo especial de “tupla vazia”. Provavelmente trata-se de um erro do aplicativo que instalou esse esquema. Se possível, favor abrir um bug sobre isso.

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
pt_BR: Nome

note: Translators: field description when displaying key properties; the key can be defined by a schema or by the dconf engine
en: Defined by
pt_BR: Definido por

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
pt_BR: Esquema

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
pt_BR: Sumário

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
pt_BR: Descrição

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
pt_BR: Tipo

note: Translators: field description when displaying key properties; specific name of the datatype of the key ("Signed 32-bit integer" for example)
en: Type name
pt_BR: Nome do tipo

note: Translators: field description when displaying key properties; technical code of the datatype of the key ("q" for uint16, "b" for boolean, etc.)
en: Type code
pt_BR: Código do tipo

note: Translators: field description when displaying key properties; if the numeral key has a minimum or a maximum set
en: Forced range
pt_BR: Intervalo forçado

note: Translators: field description when displaying key properties; the minimum value a numeral key can take
en: Minimum
pt_BR: Mínimo

note: Translators: field description when displaying key properties; the maximum value a numeral key can take
en: Maximum
pt_BR: Máximo

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
pt_BR: Padrão

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
pt_BR: Valor atual

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
pt_BR: Usar o valor padrão

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
pt_BR: Valor personalizado

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
pt_BR: Nenhum resumo fornecido

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
pt_BR: Nenhuma descrição fornecida

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
pt_BR: Sim

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: No
pt_BR: Não

note: Translators: field content when displaying key properties; displayed instead of the value, in case of conflicting keys
en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
pt_BR: Existem definições conflitantes desta chave, obter valor seria problemático ou sem sentido.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "double"
en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
pt_BR: Use um ponto como marca de decimal e sem separador de milhares. Você pode usar a notação X.Ye+Z.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "variant" (or of a type composed with a variant)
en: Variants content should be surrounded by XML brackets (‘<’ and ‘>’). See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
pt_BR: O conteúdo de variantes deve estar envolto por sinais de maior e menor que do XML (‘<’ e ‘>’). Veja https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html para a documentação completa.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type" and with a string type (or similar); neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
pt_BR: Use a palavra-chave “nothing” para definir um tipo “maybe” (começando com “m”) para seu valor vazio. Strings, assinaturas e caminhos de objeto devem estar envoltos com aspas.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a string type (or similar)
en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
pt_BR: Strings, assinaturas e caminhos de objeto devem estar envoltos com aspas.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type"; neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is nullable.
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
pt_BR: Use a palavra-chave “nothing” para definir um tipo “maybe” (começando com “m”) para seu valor vazio.

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
pt_BR: Chave apagada.

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on large windows ("conflict" is used on small windows)
en: conflicting keys
pt_BR: chaves conflitantes

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on small windows ("conflicting keys" is used on large windows)
en: conflict
pt_BR: conflito

note: Translators: "subtitle" in the keys list of a key not defined by a schema; keys defined by a schema have in place a summary describing the key use
en: No schema found
pt_BR: Nenhum esquema encontrado

note: Translators: means that the key has been erased; used on large windows ("erased" is used on small windows)
en: key erased
pt_BR: chave apagada

note: Translators: means that the key has been erased; used on small windows ("key erased" is used on large windows)
en: erased
pt_BR: apagada

note: Translators: displayed on small windows; indicates the data type of the key (the %s is the variant type code)
en: type “%s”
pt_BR: tipo “%s”

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the schema (the %s is the schema id) is installed at the path where the search has started
en: %s (local keys)
pt_BR: %s (chaves locais)

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only; indicates that the following non-defined keys are installed at the path where the search has started
en: Local keys not defined by a schema
pt_BR: Chaves locais não definidas por um esquema

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Keys not defined by a schema
pt_BR: Chaves não definidas por um esquema

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Subfolders
pt_BR: Subpastas

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
pt_BR: Outras ações

note: Translators: placeholder text of the search list when there's no search results (not used in current design)
en: No matches
pt_BR: Nenhuma correspondência

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
pt_BR: Pastas

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
pt_BR: Nenhuma chave neste caminho

note: Translators: the boolean "true" value; capitalized (if that makes sense)
en: True
pt_BR: Verdadeiro

note: Translators: the boolean "false" value; capitalized (if that makes sense)
en: False
pt_BR: Falso

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
pt_BR: Nada

note: Translators: the boolean "true" value; non capitalized (if that makes sense)
en: true
pt_BR: verdadeiro (true)

note: Translators: the boolean "false" value; non capitalized (if that makes sense)
en: false
pt_BR: falso (false)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
pt_BR: nada (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
pt_BR: nada (nothing)

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema has a fixed path (it is not relocatable)
en: Schema with path
pt_BR: Esquema com caminho

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema is relocatable (it has not a fixed path)
en: Relocatable schema
pt_BR: Esquema relocável

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
pt_BR: Backend de DConf
