dconf master - en to oc translation catalogue (276 entries)

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
oc: A prepaus

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
oc: Crèdits

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
oc: Licéncia publica generala GNU
    version 3 o ulteriora

note: Translators: menu entry of the pathbar menu
en: Copy current path
oc: Copiar lo camin actual

note: Translators: menu entry of the pathbar menu (not displayed for now) Translators: "open" action in the right-click menu on a "show folder info" row
en: Show properties
oc: Afichar las proprietats

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
oc: Metre en pausa lo mòde nuèit

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
oc: Reütilizar lo mòde nuèit

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
oc: Utilizar lo mòde nuèit

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
oc: Accions

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
oc: Accions de la vista actuala

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

note: Translators: on really small windows, the bookmarks popover is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar Translators: accessible name of the button for opening the bookmarks popover Translators: header displayed in the keys list during a search only; ind
en: Bookmarks
oc: Signets

note: Translators: hamburger menu entry on small windows (not used in current design)
en: Hide bookmarks
oc: Amagar los signets

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to unbookmark the currently browsed path
en: Unbookmark
oc: Tirar dels signets

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to bookmark the currently browsed path
en: Bookmark
oc: Signets

note: Translators: hamburger menu entry on small windows, to show the bookmarks list
en: Show bookmarks
oc: Afichar los signets

note: Translators: placeholder text of the bookmarks list, displayed when the user has no bookmarks
en: Bookmarks will
    be added here
oc: Los signets seràn
    aponduts aicí

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the second is "Edit"
en: Use
oc: Utilizar

note: Translators: label of one of the two buttons of the bookmarks list, to switch between using the bookmarks and editing the list; the first is "Use"
en: Edit
oc: Modificar

note: Translators: accessible name of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Location bookmarked
oc: Signet creat per aqueste emplaçament

note: Translators: accessible description of the switch for bookmarking current path in the bookmarks popover
en: Toggle to bookmark this location
oc: Bascula per crear un signet cap a aqueste emplaçament

note: Translators: accessible description of the button for opening the bookmarks popover
en: Manage your bookmarks
oc: Gestion dels signets

note: Translators: label of the switch in the bookmarks popover, when browsing
en: Bookmark this Location
oc: Apondre un signet per aqueste emplaçament

note: Translators: on really small windows, name of the view when showing a folder properties, displayed in the headerbar
en: Properties
oc: Propietats

note: Translators: text of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload")
en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
oc: Las preferéncias de triada an cambiat. Volètz reactualizar la vista ?

note: Translators: button of an infobar to sort again the keys list ("refresh" only, no "reload") Translators: accessible name of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh
oc: Reactualizar

note: Translators: text of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example)
en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
oc: Lo contengut d'aqueste dorsièr a cambiat. Volètz recargar la vista ?

note: Translators: button of an infobar to reload the keys list because of a new key (for example) Translators: button of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: Reload
oc: Recargar

note: Translators: text of an infobar to reload the key properties because something has changed
en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
oc: Las proprietats d'aquesta clau an cambiat. Volètz recargar la vista ?

note: Translators: command-line message, when the user uses the backward/forward buttons of the mouse
en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
oc: Lo meteis boton de la mirga es afectat per recular e avançar. Pòt pas far res.

en: Dconf Editor
oc: Editor Dconf

en: A graphical tool for editing the dconf database
oc: Una aisina visuala per editar la basa de donadas dconf

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
oc: Editor Dconf es una aisina que permet la modificacion dirècta de la basa de donadas de configuracion dconf. Utile al moment del desvolopament d'aplicacions que s'apuèjan sus aquestes reglatges.

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
oc: La modificacion dirècta de la configuracion es una foncionalitat avançada e poiriá perturbar lo bon foncionament de las aplicacions.

en: Browse the keys used by installed applications
oc: Consultar las claus utilizadas per las aplicacions installadas

en: Read keys descriptions and edit their values
oc: Legir las informacions de las claus e modificar lors valors

note: a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
oc: Lo projècte GNOME

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: dconf Editor
oc: Editor dconf

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: Configuration editor for dconf
oc: Editor de configuracion per dconf

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Directly edit your entire configuration database
oc: Modificar dirèctament tota vòstra basa de donadas de configuracion

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: settings;configuration;
oc: paramètres;configuracion;

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the window
oc: La largor de la fenèstra

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
oc: La largor de la fenèstra principala, en pixèls.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the window
oc: La nautor de la fenèstra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
oc: La nautor de la fenèstra principala, en pixèls.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/iagno/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
oc: Una bandièra per activar lo mòde maximizat

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: A flag to restore the last view
oc: Una bandièra per restablir la darrièra vista

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/restore-view'
en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
oc: Se verai, l'editor Dconf, a l'aviada, ensaja de se plaçar al nivèl del camin indicat per la clau « saved-view ».

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: A path to restore the last view
oc: Un camin per restablir la darrièra vista

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/saved-view'
en: If the “restore-view” key is set to “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to this path.
oc: Se la clau « restore-view » es definida a verai, l'editor Dconf ensaja de se plaçar al nivèl d'aqueste camin a l'aviada.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: Show initial warning
oc: Afichar l'avertiment inicial

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/show-warning'
en: If “true”, Dconf Editor opens a popup when launched reminding the user to be careful.
oc: Se verai, l'editor Dconf dobrís una fenèstra a l'aviada que rapèla a l'utilizaire d'èsser prudent.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: A flag to enable small rows for keys list
oc: Una bandièra per activar las pichonas linhas dins la lista de las claus

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-keys-list-rows'
en: If “true”, the keys list use smaller rows.
oc: Se verai, la lista de las claus utiliza de linhas mai pichonas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: Change the behaviour of a key value change request
oc: Modificar lo comportament de la valor d'una clau modifica la requèsta

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/behaviour'
en: The “unsafe” value is discouraged: for keys that have a non-special-cased type, it updates the key value each time something changes in the entry, so including intermediate states. The “safe” value asks for confirmation in these cases, but allows instant changes for booleans and nullable booleans, enums and flags. The “always-confirm-implicit” and “always-confirm-explicit” values always asks for confirmation, but the first applies the change if you change path whereas the second dismiss it. The “always-delay” value adds each change in delay mode, allowing to apply multiple keys at once.
oc: La valor « unsafe » (azardosa) es desconselhada : per las claus fòra tipe particular, met a jorn la valor de la clau cada còp que quicòm càmbia dins la sasida, inclús dins los estats intermediaris. La valor « safe » (segura) demanda confirmacion dins aqueles cases, mas autoriza de modificacions instantanèas per las valors booleanas e booleanas nullas, las enumeracions e las bandièras. Las valors « always-confirm-implicit » (totjorn confirmar implicitament) e « always-confirm-explicit » (totjorn confirmar explicitament) demandant confirmacion mas la primièra aplica la modificacion quand cambiatz lo camin mentre que la segonda l'ignòra. La valor « always-delay » aplica cada modificacion amb retardament, autoriza atal l'aplicacion de mantuna clau a l'encòp.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: A flag to sort keys list case-sensitively
oc: Una bandièra per triar la lista de las claus en tenent compte de la cassa

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/sort-case-sensitive'
en: GSettings doesn’t allow keys to use upper-case in their names, but installation paths of schemas can. If “true”, the keys list is sorted case-sensitively, with in usual order upper-case folders first.
oc: GSettings permet pas a las claus de conténer de majusculas dins lor nom, mas los camins d'installacion dels esquèmas o pòdon. Se verai, la lista de las claus es triada en tenent compte de la cassa, amb coma triada abituala los dorsièrs en majusculas en primièr.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
oc: Utilizar los eveniments dels botons de mirga « Seguent » e « Precedent »

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-use-extra-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
oc: Pels utilizaires d’una mirga amb de botons « Seguent » e « Precedent », aquesta clau determina se una accion es efectuada dins la fenèstra de navigacion quand un d’eles es quichat.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
oc: Boton de la mirga qu'activa la comanda « Precedent » dins una fenèstra de navigacion

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-back-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
oc: Pels utilizaires d'una mirga amb de botons « Seguent » e « Precedent », aquesta clau de termina quin boton activa la comanda « Precedent » dins una fenèstra de navigacion. Las valors possiblas van de 6 a 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
oc: Boton de la mirga qu'activa la comanda « Seguent » dins una fenèstra de navigacion

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/mouse-forward-buttons'
en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
oc: Pels utilizaires d'una mirga amb de botons « Seguent » e « Precedent », aquesta clau de termina quin boton activa la comanda « Seguent » dins una fenèstra de navigacion. Las valors possiblas van de 6 a 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: A flag to check for added or removed schemas
oc: Una bandièra per verificar los esquèmas aponduts o levats

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/refresh-settings-schema-source'
en: Dconf Editor can monitor if schemas are added or removed from the multiple possible locations. That’s done by checking every three seconds if the schemas list has changed. As this way to do is suboptimal, this function can be disabled by setting this flag to “false”. Note that this option will be removed when a better way to do things is found.
oc: Dconf Editor pòt gerir l’apondon o la supression d'esquèmas de mantun emplaçament possibles. Aquò se fa en verificant a cada tres segondas se la lista dels esquèmas a cambiat. Donat qu'aqueste biais de far es pesuc, aquesta foncion pòt èsser desactivada en posicionant lo marcador sus « false ». Notatz qu'aquesta opcion serà levada quand un melhor biais de far serà trobat.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Enabled relocatable schema mapping facilities
oc: Fonctions de mapatge de l'esquèma desplaçable actiu

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-enabled-mappings'
en: Flags for the relocatable schemas mapping facilities. “User” enables mappings defined by the “relocatable-schemas-user-paths” key; “Built-in” enables well-known mappings hardcoded into Dconf Editor; “Internal” is reserved for Dconf Editor own mappings; “Startup” is for mapping a relocatable schema from the command-line.
oc: Bandièras per las foncions de mapatge dels esquèmas desplaçables. « User » activa los mapatges definits per la clau « relocatable-schemas-user-paths » ; « Built-in » activa los mapatges plan coneguts integrats a l'encodatge de Dconf Editor ; « Internal » es reservat als mapatges pròpris a Dconf Editor ; « Startup » servís al mapatge d’un esquèma desplaçable en linha de comanda.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: Mapping of paths to manually associated schemas
oc: Mapatge dels camins per d'esquèmas associats manualament

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-schemas-user-paths'
en: A dictionary that maps schema IDs with path specifications. It is used to allow the user to associate a relocatable schema to certain paths. Path specifications may contain wildcards in the form of empty segments (e.g. /ca/desrt/dconf-editor//), defining possibly multiple paths. The same schema ID may be associated with multiple path specifications.
oc: Un lexic que mapa los identificants d’un esquèma amb las especificacions del camin. Servís a autorizar l’utilizaire a associar un esquèma desplaçable a certans camins. Las especificacions del camin pòdon conténer de joquèrs jos la forma de segments voids (coma /ca/desrt/dconf-editor//), que definisson de possibles camins multiples. Lo meteis identificant d'esquèma pòt èsser associat amb mantuna especificacion de camins.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: A list of bookmarked paths
oc: Una lista de camins que dispausan de signets

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/bookmarks'
en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
oc: Conten totes los camins ciblas d'un signet de l'utilizaire, jos la forma d'un tablèu de cadenas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: A flag to enable small rows for bookmarks list
oc: Una bandièra per activar las pichonas linhas dins la lista dels signets

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/small-bookmarks-rows'
en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
oc: Se verai, la lista dels signets utiliza de linhas mai pichonas.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A boolean, type ‘b’
oc: Una valor booleana, tipe « b »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean'
en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
oc: Las valors booleanas accèptan pas que doas valors, « true » o « false ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: A nullable boolean, type ‘mb’
oc: Una valor booleana o nulla, tipe « mb »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable boolean can only take three values, “true”, “false” and “nothing”.
oc: GSettings autoriza los tipes amb valor nulla, coma los autres tipes mas qu'accèptan una valor « nothing ». Una valor booleana o nulla accèpta pas que tres valors, « true », « false » o « nothing ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte (unsigned), type ‘y’
oc: Un octet (non signat), tipe « y »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/byte'
en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
oc: Una valor d'octet es un entièr entre 0 e 255. Pòt èsser utilizat per transmetre de caractèrs.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: A bytestring, type ‘ay’
oc: Una cadena d'octets, tipe « ay »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring'
en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
oc: Lo tipe cadena d'octets es correntament utilizat per transmetre de cadenas que son pas totjorn en UTF-8 valid. Dins aqueste cas, la convencion es que lo caractèr de terminason nul deu èsser inclús coma darrièr caractèr de la cadena.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: A bytestring array, type ‘aay’
oc: Un tablèu d'octets, tipe « aay »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/bytestring-array'
en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
oc: Aqueste tipe conten un tablèu de cadenas d'octets. Lo tipe cadena d'octets es correntament utilizat per transmetre de cadenas que son pas totjorn de l'UTF-8 valid.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: A D-Bus handle type, type ‘h’
oc: Un tipe d'identificador D-Bus, tipe « h »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-handle'
en: The handle type is a 32-bit signed integer value that is, by convention, used as an index into an array of file descriptors that are sent alongside a D-Bus message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
oc: Lo tipe identificador es la valor d’un entièr signat 32 bits e es utilizat per convencion coma indici d’un tablèu de descriptors de fichièrs qu'acompanhan un messatge D-Bus. Se sètz pas dins un contèxte D-Bus, aqueste tipe vos servís a res.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: A D-Bus object path, type ‘o’
oc: Un camin d'objècte D-Bus, tipe « o »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path'
en: An object path is used to identify D-Bus objects at a given destination on the bus. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
oc: Un camin d'objècte es utilizat per identificar d'objèctes D-Bus a una destinacion donada sul bus. Se sètz pas dins un contèxte D-Bus, aqueste tipe vos servís pas a res.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
oc: Un tablèu de camins d'objècte D-Bus, tipe « ao »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-object-path-array'
en: An object path array could contain any number of object paths (including none: “[]”). If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
oc: Un tablèu de camins d'objèctes pòt conténer un nombre indefinit de camins d'objèctes (inclús cap : « [] »). Se sètz pas dins un contèxte D-Bus, aqueste tipe vos servís pas a res.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature, type ‘g’
oc: Una signatura D-Bus, tipe « g »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/dbus-signature'
en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
oc: Una signatura D-Bus es una cadena utilizada coma signatura de tipe per un metòde o un messatge D-Bus. Se sètz pas dins un contèxte D-Bus, aqueste tipe vos servís pas a res.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: A 5-choices enumeration
oc: Una enumeracion amb 5 causidas

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/enumeration'
en: Enumerations could be done either with the “enum” attribute, or with a “choices” tag.
oc: Las enumeracions se fan siá amb l'atribut « enum », siá amb una balisa « choices ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags: choose-colors-you-love
oc: Bandièras : causir-vòstras-colors-preferidas

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/flags' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/flags' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: Flags could be set by the “enum” attribute.
oc: Las bandièras pòdon èsser definidas per l'atribut « enum ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A short integer, type ‘n’
oc: Un entièr cort, tipe « n »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-signed'
en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
oc: Un entièr signat 16 bits. Vejatz tanben la clau « integer-16-unsigned ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: An unsigned short integer, type ‘q’
oc: Un entièr cort non signat, tipe « q »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-16-unsigned'
en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
oc: Un entièr non signat 16 bits. Vejatz tanben la clau « integer-16-signed ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed' Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual integer, type ‘i’
oc: Un entièr abitual, tipe « i »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-signed'
en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
oc: Un entièr signat 32 bits. Vejatz tanben la clau « integer-32-unsigned ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: An unsigned usual integer, type ‘u’
oc: Un entièr non signat abitual, tipe « u »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-32-unsigned'
en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
oc: Un entièr non signat 32 bits. Vejatz tanben la clau « integer-32-signed ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A long integer, type ‘x’
oc: Un entièr long, tipe « x »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-signed'
en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
oc: Un entièr signat 64 bits. Vejatz tanben la clau « integer-64-unsigned ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: An unsigned long integer, type ‘t’
oc: Un entièr long non signat, tipe « t »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/integer-64-unsigned'
en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
oc: Un entièr non signat 64 bits. Vejatz tanben la clau « integer-64-signed ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: A number with range
oc: Un nombre amb interval

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/number-with-range'
en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
oc: Cada reglatge numeric (entièrs signats e pas signats de cada tipe, e tanben nombres amb virgula) pòt èsser limitat per un interval de valors. Per exemple, aqueste entièr accèpta unicament de valors entre -2 e 10.

note: Translators: do not forget the parenthesis, they are meaningful; summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: A custom type, here ‘(ii)’
oc: Un tipe personalizat, aicí « (ii) »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/pair-of-integers'
en: Dconf Editor lets you edit any settings type supported by GSettings, falling back on a string entry when it doesn’t have a better way to do. Here is a tuple of two 32-bit signed integers.
oc: L’editor Dconf permet d’editar quin tipe de reglatge que siá pres en carga per GSettings, que se rabat sus un tipe cadena se i a pas d’autre mejan de representacion. Aquò es un tuple de dos entièrs signats 32 bits.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: A string, type ‘s’
oc: Una cadena, tipe « s »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string'
en: The string type could accept any utf8 string. Note that an empty string “''” is not the same as NULL (nothing); see also the “string-nullable” key.
oc: Lo tipe cadena accèpta quina cadena UTF-8 que siá. Notatz qu'una cadena voida « '' » es pas equivalenta a NULL (res) ; veire tanben la clau « string-nullable ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array, type ‘as’
oc: Un tablèu de cadenas, tipe « as »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-array'
en: A string array contains any number of strings of whatever length. It may be an empty array, “[]”.
oc: Un tablèu de cadenas conten un nombre indefinit de cadenas de longor indefinida. Se pòt agir d'un tablèu void, « [] ».

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: A nullable string, type ‘ms’
oc: Una cadena o valor nulla, tipe « ms »

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/string-nullable'
en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable string can take any string as value, including the empty string “''”, or can be NULL (nothing).
oc: GSettings autoriza los tipes que pòdon valer nul, semblables als autres tipes mas qu'accèptan la valor « nothing ». Lo tipe cadena o valor nulla accèpta quina cadena que siá, inclusa la cadena voida « '' » o pòt conténer la valor nulla (« nothing »).

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: A 1-choice enumeration
oc: Una enumeracion amb 1 causida

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: An enumeration could contain only one item, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
oc: Una enumeracion pòt conténer un sol element, mas aquò es sens dobte degut a una error. Editor Dconf vos avertís pas dins aqueste cas.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A 1-choice integer value
oc: Una valor nombre entièr amb 1 causida

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: A range could limit an integer key to only allow one value, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
oc: Un interval pòt limitar una clau a un nombre entièr amb una sola valor possibla, mas aquò es sens dobte degut a una error. Editor Dconf vos avertís pas dins aqueste cas.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/boolean' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: An usual boolean value, defined by a relocatable schema.
oc: Una valor booleana usuala, definida per un esquèma desplaçable.

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/relocatable/integer' (with default /ca/desrt/dconf-editor/relocatable-* settings)
en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
oc: Un entièr signat 32 bits, definit per un esquèma desplaçable.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict1
oc: Una clau normala non conflictuala de Conflict1

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 a-non-conflicting-key' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. Non-conflicting keys should have no issues.
oc: Aquesta clau es un tèst per mantuna esquèma dins lo meteis camin amb de claus conflictualas. Las claus non conflictualas devon pas aver d’eissida.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “1” that should give an error
oc: Claus conflictualas se definissent a « 1 » per defaut e donant una error

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 default-value-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different default value.
oc: Aquesta clau es un tèst per mantun esquèma dins lo meteis camin amb de claus conflictualas. Deu pas èsser modificable perque una clau mapada al meteis camin a una valor per defaut diferenta.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict'
en: Conflicting key with no range that should give an error
oc: Clau conflictuala sens interval que deuriá produire una error

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 range-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different range.
oc: Aquesta clau es un tèst per mantun esquèma dins lo meteis camin amb de claus conflictualas. Deu pas èsser modificabla perque una clau mapada al meteis camin a un interval diferent.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict'
en: A (simple) string conflicting key that should give a error
oc: Una (simple) clau conflictuala cadena que deuriá produire una error

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 type-conflict' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different type.
oc: Aquesta clau es un tèst per mantun esquèma dins lo meteis camin amb de claus conflictualas. Deu pas èsser modificabla perque una clau mapada al meteis camin a un tipe diferent.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict1 that should give a warning
oc: Clau conflictuala de Conflict1 que deuriá produire un avertiment

note: Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict1 warning-similar' Translators: description of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It can be edited, since the types are compatible, but it is still an issue.
oc: Aquesta clau es un tèst per mantun esquèma dins lo meteis camin amb de claus conflictualas. Pòt èsser modificabla perque los tipes son compatibles mas la question se pausa totjorn.

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 another-non-conflicting-key'
en: A normal non-conflicting key from Conflict2
oc: Una clau non conflictuala normala de Conflict2

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 default-value-conflict'
en: Conflicting key defaulting to “2” that should give an error
oc: Clau conflictuala que se definís per defaut a « 2 » e que deu produire una error

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 range-conflict'
en: Conflicting key with range 0~5 that should give an error
oc: Clau conflictuala amb interval 0~5 e que deu produire una error

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 type-conflict'
en: A nullable-string conflicting key that should give an error
oc: Una clau conflictuala seguida nulla que deuriá produire una error

note: Translators: summary of a demo key, see 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Conflict2 warning-similar'
en: Conflicting key from Conflict2 that should give a warning
oc: Clau conflictuala de Conflict2 que deuriá produire una error

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print release version and exit
oc: Afichar la version e sortir

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'
en: Print relocatable schemas and exit
oc: Imprimir los esquèmas desplaçables e sortir

note: Translators: command-line option description, see 'dconf-editor --help'; the option removes the initial "use at your own risks" dialog
en: Do not show initial warning
oc: Afichar pas l’avertiment inicial

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas installed:
oc: Esquèmas coneguts installats :

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas installed.
oc: Esquèmas desconeguts installats :

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Known schemas skipped:
oc: Esquèmas coneguts ignorats :

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No known schemas skipped.
oc: Esquèmas desconeguts ignorats :

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given; introduces a list of schemas ids
en: Unknown schemas:
oc: Esquèmas desconeguts :

note: Translators: command-line text, if --list-relocatable-schemas is given
en: No unknown schemas.
oc: Esquèmas non desconeguts.

note: Translators: command-line error message, when the user requests a specific path while there is already a window opened
en: Only one window can be opened for now.
oc: Una sola fenèstra pòt èsser dobèrta pel moment.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor a b c d'
en: Cannot understand: too many arguments.
oc: Impossible de compréner : tròp d’arguments.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor / a'
en: Cannot understand second argument in this context.
oc: Impossible de compréner lo segond argument dins aqueste contèxte.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example /'
en: Cannot understand: slash character in second argument.
oc: Impossible de compréner : i a una barra oblica dins lo segond argument.

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor org.example:a'
en: Schema path should start and end with a “/”.
oc: Lo camin de l'esquèma deu començar e finir per « / ».

note: Translators: command-line error message, try 'dconf-editor "org example" a'
en: Cannot understand: space character in argument.
oc: Impossible de compréner : i a un espaci dins l’argument.

note: Translators: notification header, try ctrl-c while in the keys list
en: Copied to clipboard
oc: Copiat dins lo quichapapièrs

note: Translators: about dialog text
en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
oc: Un visionador e editor grafic dels paramètres intèrnes de las aplicacions.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
oc: Pagina sul wiki GNOME

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: About Dconf Editor
oc: A prepaus d’Editor Dconf

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button Translators: when there are pending changes, label of the "apply" button in the bottom bar, on large windows
en: Apply
oc: Aplicar

note: Translators: when a change is requested, on a small window, entry of the menu of the "delayed settings button" that appears in place of the close button
en: Dismiss
oc: Ignorar

note: Translators: hamburger menu entry, to enter in a special mode called "delay mode" where changes are not applied until validation
en: Enter delay mode
oc: Activar lo mòde retardat

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, not including keys in subfolders
en: Reset visible keys
oc: Reïnicializar las claus visiblas

note: Translators: hamburger menu entry that appears when browsing a folder path, to set to their default value all currently visible keys, and all keys in subfolders
en: Reset view recursively
oc: Reïnicializar recursivament la vista

note: Translators: on really small windows, the bottom bar that appears in "delay mode" or when there're pending changes is replaced by an in-window view; here is the name of the view, displayed in the headerbar
en: Pending
oc: En espèra

note: Translators: text copied when the users request a copy while an erased key is selected; the %s is the key path
en: %s (key erased)
oc: %s (clau escafada)

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Demo.Relocatable'
en: Schema is relocatable, a path is needed.
oc: L'esquèma es desplaçable, un camin es necessari.

note: Translators: command-line startup warning
en: Startup mappings are disabled.
oc: Los mapatges d'aviada son desactivats.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor ca.desrt.dconf-editor.Settings:/org/gnome/dconf-editor/'
en: Schema is not installed on given path.
oc: L'esquèma es pas installat sul camin donat.

note: Translators: command-line startup warning, try 'dconf-editor org.example.nothing'; the %s is the schema id
en: Unknown schema “%s”.
oc: Esquèmas desconeguts « %s ».

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the welcoming text
en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
oc: Mercé d'utilizar l'editor Dconf per modificar vòstras configuracions !

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the warning text
en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
oc: Doblidetz pas que certanas opcions pòdon copar las aplicacions, demoratz doncas prudent.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the button label
en: I’ll be careful.
oc: Serai prudent.

note: Translators: initial "use at your own risk" dialog, the checkbox label
en: Show this dialog next time.
oc: Afichar aquesta bóstia de dialòg lo còp que ven.

note: Translators: notification text, when the requested folder has been removed; the %s is the folder path
en: Folder “%s” is now empty.
oc: Lo dorsièr « %s » es pas void.

note: Translators: notification text, when the requested key has been removed; the %s is the key path
en: Key “%s” has been deleted.
oc: La clau « %s » es estada suprimida.

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/test'; the %s is the key path
en: Cannot find key “%s”.
oc: Impossible de trobar la clau « %s ».

note: Translators: notification text at startup, use 'dconf-editor /org/example/empty/'; the %s is the folder path
en: There’s nothing in requested folder “%s”.
oc: Lo dorsièr demandat « %s » es void.

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for dconf keys
en: Key erased
oc: Clau escafada

note: Translators: displayed in the list of pending changes (could be an in-window panel, or in the popover of the bottom bar); for gsettings keys Translators: "reset key value" option of a multi-choice list (checks or radios) in the right-click menu on the list of keys Translators: field content when dis
en: Default value
oc: Valor per defaut

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for usual headerbar menus actions
en: Actions
oc: Accions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-B action
en: Bookmarks menu
oc: Menú Onglets

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-D action
en: Bookmark this path
oc: Apondre un signet per aqueste emplaçament

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-D action
en: Unbookmark this path
oc: Levar lo signet per aqueste emplaçament

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 key action
en: Actions menu
oc: Menú Accions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for moving to paths known by the headerbar
en: Path bar navigation
oc: Navigacion dins la barra dels camins

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Up action; browse to the '/' folder
en: Open root folder
oc: Dobrir lo dorsièr raiç

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Up action; browse to the parent folder
en: Open parent folder
oc: Dobrir lo dorsièr parent

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Down action; browse to the child of the current path displayed in the headerbar, if any
en: Open active direct child
oc: Dobrir l'enfant dirècte actiu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-Shift-Down action; browse to the complete path of the headerbar
en: Open active last child
oc: Dobrir lo darrièr enfant actiu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when browsing
en: Keys list actions
oc: Accions sus lista de claus

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Menu key action, when browsing
en: Contextual menu
oc: Menú contextual

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action, when browsing; sets the selected key to its default value
en: Set to default
oc: Definir a la valor per defaut

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Return action, when browsing; does nothing if the selection is not a boolean key
en: Toggle boolean value
oc: Inversar una valor booleana

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for when there are pending changes
en: Modifications list actions
oc: Accions sus la lista de las modificacions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Alt-I action if there are pending changes; the modifications list is either a popover, or an in-window panel
en: Toggle modifications list
oc: Inversar la lista de las modificacions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/Enter keys action in the list of pending modifications; go to the key with pending modification
en: Open selected row key
oc: Dobrir la rengada de claus seleccionada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Delete action in the list of pending modifications; dismisses the selected modification
en: Dismiss modification
oc: Ignorar la modificacion

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 action; opens the Keyboard shortcuts dialog
en: Show this help
oc: Afichar l'ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 action; opens the About dialog
en: About
oc: A prepaus

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the copy-to-clipboard actions
en: Clipboard
oc: Quichapapièrs

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-C action; copies to clipboard something that identifies the current selection (schema, name and value, for a gsettings key)
en: Copy descriptor
oc: Copiar lo descriptor

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Shift-C action; copies to clipboard the path of the currently browsed key or folder
en: Copy path
oc: Copiar lo camin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header in the shortcut window, for the various ways of quitting the application
en: Quit
oc: Quitar

note: Translators: tooltip text of the entry's icon (if using an entry) or text displayed under the text view (if using a text view) when editing the value of a key, if the written text cannot be parsed regarding to the key's value type
en: This value is invalid for the key type.
oc: Aquesta valor es pas valida per aqueste tipe de clau.

note: Translators: "copy to clipboard" action in the right-click menu on the list of keys
en: Copy
oc: Copiar

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys
en: Customize…
oc: Personalizar…

note: Translators: "reset key value" action in the right-click menu on the list of keys
en: Set to default
oc: Definir a la valor per defaut

note: Translators: "open key-editor page" action in the right-click menu on the list of keys, when key is hard-conflicting
en: Show details…
oc: Afichar las informacions…

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key with pending changes
en: Dismiss change
oc: Ignorar la modificacion

note: Translators: "erase key" action in the right-click menu on a key without schema Translators: "erase key" option in the right-click menu on a key without schema when on delayed mode Translators: label of the action button of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: Erase key
oc: Escafar la clau

note: Translators: "open folder" action in the right-click menu on a folder
en: Open
oc: Dobrir

note: Translators: "open search" action in the right-click menu on a search Translators: accessible name of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible name of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search
oc: Recercar

note: Translators: "open parent folder" action in the right-click menu on a folder in a search result
en: Open parent folder
oc: Dobrir lo dorsièr parent

note: Translators: "reset recursively" action in the right-click menu on a folder
en: Reset recursively
oc: Reïnicializar recursivament

note: Translators: "dismiss change" action in the right-click menu on a key without schema planned to be erased
en: Do not erase
oc: Escafar pas

note: Translators: "no change" option in the right-click menu on a key when on delayed mode
en: No change
oc: Pas de modificacion

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String
oc: Cadena

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: String array
oc: Tablèu de cadenas

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Enumeration
oc: Enumeracion

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: enumeration
oc: enumeracion

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Flags
oc: Bandièras

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense)
en: Double
oc: Real

note: Translators: that's the name of a data type; capitalized (if that makes sense); this handle type is an index; you may maintain the word "handle" private const string _H_ = C_("capitalized", "D-Bus handle type"); Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense); this
en: Integer
oc: Entièr

note: Translators: that's the name of a data type; non capitalized (if that makes sense)
en: integer
oc: entièr

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user tries to reset keys from/for a folder that has nothing to reset
en: Nothing to reset.
oc: Pas res a reïnicializar.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key and enters in the entry or text view a value that cannot be parsed to the correct data type
en: The value is invalid.
oc: La valor es pas valida.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with the "always confirm explicit" behaviour)
en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
oc: La modificacion serà ignorada se quitatz aquesta vista sens validar.

note: Translators: displayed in the bottom bar in normal sized windows, when the user edits a key (with default "always confirm implicit" behaviour notably)
en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
oc: La modificacion serà efectiva aprèp aquesta demanda o se quitatz aquesta vista.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; displayed if there are no pending changes, to document what is the "delay mode".
en: Changes will be delayed until you request it.
oc: Las modificacions seràn retardadas fins a vòstra demanda.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "gsettings" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
oc[0]: %u operacion gsetting es retardada.
oc[1]: %u operacions gsetting son retardadas.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; "dconf" is a technical term, notably a shell command, so you probably should not translate it.
en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
oc[0]: %u operacion dconf es retardada.
oc[1]: %u operacions dconf son retardadas.

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; beginning of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", you could duplicate "delayed" if needed, as it refers to both the gsettings and dconf operations (at least one of each). Also, "gsettings" is a technical term, notab
en: One gsettings operation | %u gsettings operations
oc[0]: %u operacion gsettings
oc[1]: %u operacions gsettings

note: Translators: Text displayed in the bottom bar; second part (and end) of a sentence like "One gsettings operation and 2 dconf operations delayed.", so: * the space before the "and" is probably wanted, if you keeped the "%s%s" translation as-is, and * the "delayed" refers to both the gsettings and dco
en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
oc[0]:  e %u operacion dconf retardada.
oc[1]:  e %u operacions dconf retardadas.

note: Translators: accessible description of the "refresh" button that is linked with the search entry on large windows
en: Refresh search results
oc: Reactualizar los resultats de la recèrca

note: Translators: accessible description of the enter-search button displayed in small-size windows Translators: accessible description of the search togglebutton displayed in usual-size windows
en: Search keys
oc: Recèrca de claus

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/warning-similar'
en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
oc: Aquesta clau es definida e utilizada per mai d’un esquèma. Aquò pòt pausar problèma. Modificatz aquesta valor a vòstres pròpris risques.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/Conflict/type-conflict'
en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
oc: La definicion e l’utilizacion d'aquesta clau es pas compatibla amb mantun esquèma. Es impossible de trabalhar corrèctament amb sa valor.

note: Translators: warning text of an infobar, when a key is not defined by a schema
en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
oc: Cap d'esquèma pas disponible. Un esquèma es çò que descriu l’utilizacion d’una clau e l’editor Dconf ne pòt pas trobar un d'associat a aquesta clau. Se l’aplicacion qu'a utilizat aquesta clau es estada desinstallada, o se aquesta clau es venguda obsolèta, la vos cal escafar.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-enum'
en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
oc: Aquesta enumeracion compòrta pas qu'una sola causida. Aquò es probablament degut a una error de l'aplicacion qu'a installat aqueste esquèma. Ensajatz de dobrir un rapòrt d'anomalia a aqueste subjècte.

note: Translators: warning text of an infobar, see 'dconf-editor /ca/desrt/dconf-editor/Demo/weird-range'
en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
oc: Aquesta clau nombre entièr pòt pas préner qu'una sola valor. Aquò es probablament degut a una error de l'aplicacion qu'a installat aqueste esquèma. Ensajatz de dobrir un rapòrt d'anomalia a aqueste subjècte.

note: Translators: field description when displaying folder properties; name of the folder
en: Name
oc: Nom

note: Translators: field description when displaying key properties; the key can be defined by a schema or by the dconf engine
en: Defined by
oc: Definit per

note: Translators: field description when displaying key properties; the schema id (if the key is defined by a schema)
en: Schema
oc: Esquèma

note: Translators: field description when displaying key properties; a summary describing the key use
en: Summary
oc: Resumit

note: Translators: field description when displaying key properties; a description describing deeply the key use
en: Description
oc: Descripcion

note: Translators: field description when displaying key properties; the datatype of the key (integer, boolean, string, etc.)
en: Type
oc: Tipe

note: Translators: field description when displaying key properties; the default value of the key (defined if it has a schema)
en: Default
oc: Valor per defaut

note: Translators: field description when displaying key properties; the current value of the key
en: Current value
oc: Valor actuala

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a switch widget that allows using or not the default value of the key, as provided by its schema
en: Use default value
oc: Utilizar la valor per defaut

note: Translators: field description when displaying key properties; the field content is a widget that allows setting the value of the key (depending of its type, an entry, a switch, etc.)
en: Custom value
oc: Valor personalizada

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a summary describing its use Translators: "subtitle" in the keys list of a key defined by a schema but missing a summary describing the key use
en: No summary provided
oc: Cap de resumit pas provesit

note: Translators: field content when displaying key properties; if the key does not have a description describing deeply its use
en: No description provided
oc: Cap de descripcion pas provesida

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: Yes
oc: Òc

note: Translators: field content when displaying key properties; "Yes" if the key has a range set, "No" if not
en: No
oc: Non

note: Translators: field content when displaying key properties; displayed instead of the value, in case of conflicting keys
en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
oc: I a de definicions conflictualas d'aquesta clau. L’obtencion de la valor seriá problematica o inutila.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of type "double"
en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
oc: Utilizatz un punt coma marcador decimal e pas de separador de milierats. Las notacions X.Ye+Z son autorizadas.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type" and with a string type (or similar); neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
oc: Emplegatz lo mot-clau « nothing » (pas res) per definir a nul un tipe qu'accèpta la valor nulla (que comença per « m »). Las cadenas, las signaturas e los camins d'objèctes devon èsser plaçats entre verguetas.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a string type (or similar)
en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
oc: Las cadenas, las signaturas e los camins d'objèctes devon èsser plaçats entre verguetas.

note: Translators: annotation under the entry that allows customizing a key, when displaying key properties; for keys of a type composed with a "maybe type"; neither the "nothing" keyword nor the "m" type should be translated; a "maybe type" is a type of variant that is nullable.
en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
oc: Emplegatz lo mot-clau « nothing » (rien) per definir a nul un tipe qu'accèpta la valor nulla (que comença per « m »).

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Current value", this text displayed if the key, not defined by a schema, has been erased (and so has no value anymore)
en: Key erased.
oc: Clau escafada.

note: Translators: means that the key has (at least) one other key defined by a different schema but at the same path and with the same name; used on large windows ("conflict" is used on small windows)
en: conflicting keys
oc: claus en conflicte

note: Translators: header displayed in the keys list during a search or during browsing
en: Keys not defined by a schema
oc: Claus non definidas per un esquèma

note: Translators: last header displayed in the keys list during a local search
en: Other actions
oc: Autras accions

note: Translators: placeholder text of the search list when there's no search results (not used in current design)
en: No matches
oc: Pas cap de correspondéncia

note: Translators: header displayed in the keys list during a search only
en: Folders
oc: Dorsièrs

note: Translators: placeholder text of the keys list when there's nothing to display in a path (not used in current design)
en: No keys in this path
oc: Pas cap de clau dins aqueste camin

note: Translators: the boolean "true" value; capitalized (if that makes sense)
en: True
oc: Verai

note: Translators: the boolean "false" value; capitalized (if that makes sense)
en: False
oc: Fals

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; capitalized (if that makes sense); "nothing" here is a keyword, but you do not need to show it in your translation, that will be done with the non-capitalized version of the word
en: Nothing
oc: Pas res

note: Translators: the boolean "true" value; non capitalized (if that makes sense)
en: true
oc: verai

note: Translators: the boolean "false" value; non capitalized (if that makes sense)
en: false
oc: fals

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense); the %s is replaced by the text "nothing" (as a technical keyword); it isn't introduced with quotation marks around it, but you might want to add some, depending of your language typographic rules
en: nothing (%s)
oc: pas res (%s)

note: Translators: "nothing" value of a nullable key; non capitalized (if that makes sense)
en: nothing
oc: pas res (nothing)

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema has a fixed path (it is not relocatable)
en: Schema with path
oc: Esquèma amb camin

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is defined by a schema, and if this schema is relocatable (it has not a fixed path)
en: Relocatable schema
oc: Esquèma desplaçable

note: Translators: field content when displaying key properties; the field description is "Defined by", this text is displayed if the key is not defined by a schema (the value is given by dconf but cannot be used by the GSettings functions)
en: DConf backend
oc: Motor DConf
