Debconf - en to ast translation catalogue (16 entries)

note: Type: select Choices
en: Dialog
ast: Diálogos

note: Type: select Choices
en: Readline
ast: Consola

note: Type: select Choices
en: Noninteractive
ast: Non interautiva

note: Type: select Description
en: Interface to use:
ast: Interface a usar:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
ast: Paquetes qu'usen debconf pa configurase comparten un aspeutu común. Puedes seleicionar la triba d'interface d'usuariu qu'ellos usen.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
ast: El frontend dialog ye a pantalla completa, mientres que la de readline ye más tradicional, de sólo testu, y gnome y kde son interfaces X más modernes, adautaes a cada ún de dichos escritorios (pero pueden usar cualisquier entornu X). Editor permítete configurar coses usando'l to editor de testu favoritu. El frontend non interautivu enxamás entrugárate.

note: Type: select Choices
en: critical
ast: crítica

note: Type: select Choices
en: high
ast: alta

note: Type: select Choices
en: medium
ast: media

note: Type: select Choices
en: low
ast: baxa

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
ast: Inorar entrugues con una prioridá menor a:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
ast: Debconf prioriza les entrugues. Escueye la prioridá más baxa d'entruga que quies ver:
      - 'crítica' sólo entrugárate si'l sistema puede frayar.
        Escuéyelo si tas deprendiendo, o una urxencia.
      - 'alta' ye pa les entrugues más importantes
      - 'media' ye pa entrugues normales
      - 'baxa' ye pa quien quier remanar tolo que ve

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
ast: Ten en cuenta qu'a espenses de los qu'escueyas, podrás ver cualisquier entruga si reconfigures un paquete con dpkg-reconfigure.

note: Type: text Description
en: Installing packages
ast: Instalando paquetes

note: Type: text Description
en: Please wait...
ast: Por favor, espera...

note: Type: text Description This string is the 'title' of dialog boxes that prompt users when they need to insert a new medium (most often a CD or DVD) to install a package or a collection of packages
en: Media change
ast: Camudar media
