debian-installer - en to cs translation catalogue (14 entries)

note: Type: select Choices
en: Noninteractive
cs: Neinteraktivní

note: Type: select Description
en: Interface to use:
cs: Použít rozhraní:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
cs: Balíky, které pro svou konfiguraci využívají debconf, používají stejný vzhled a ovládání. Nyní si můžete zvolit typ uživatelského rozhraní, které budou používat.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
cs: Dialog je celoobrazovkové textové rozhraní, readline používá tradiční textové prostředí a gnome s kde jsou moderní grafická rozhraní (samozřejmě je můžete použít v libovolném jiném X prostředí). Editor vás nechá nastavit věci prostřednictvím vašeho oblíbeného textového editoru. Neinteraktivní rozhraní se nikdy na nic neptá.

note: Type: select Choices
en: critical
cs: kritická

note: Type: select Choices
en: high
cs: vysoká

note: Type: select Choices
en: medium
cs: střední

note: Type: select Choices
en: low
cs: nízká

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
cs: Ignorovat otázky s prioritou menší než:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
cs: Otázky kladené programem debconf mají různou prioritu. Můžete si zvolit nejnižší prioritu otázek, které chcete vidět:
      - „kritická“ se ptá pouze, pokud by se mohl systém porušit.
                   Volba je vhodná pro začátečníky, nebo pokud nemáte čas.
      - „vysoká“   obsahuje spíše důležité otázky
      - „střední“  slouží pro běžné otázky
      - „nízká“    je pro nadšence, kteří chtějí vidět vše

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
cs: Všimněte si, že při rekonfiguraci balíku programem dpkg-reconfigure uvidíte všechny otázky bez ohledu na to, jakou prioritu zde zvolíte.

note: Type: text Description
en: Installing packages
cs: Instalují se balíky

note: Type: text Description
en: Please wait...
cs: Čekejte prosím...

note: Type: text Description This string is the 'title' of dialog boxes that prompt users when they need to insert a new medium (most often a CD or DVD) to install a package or a collection of packages
en: Media change
cs: Výměna média
