debian-installer - en to es translation catalogue (16 entries)

note: Type: select Choices
en: Dialog
es: Diálogos

note: Type: select Choices
en: Readline
es: Consola

note: Type: select Choices
en: Noninteractive
es: No interactiva

note: Type: select Description
en: Interface to use:
es: Interfaz a utilizar:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
es: Los paquetes que usan debconf para configurarse comparten un aspecto común. Puede elegir el tipo de interfaz de usuario que quiere que usen.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
es: Dialog es una interfaz de texto a pantalla completa, mientras que la de readline es más tradicional, de sólo texto, y gnome y kde son modernas interfaces para X adaptadas a cada uno de dichos escritorios (aunque pueden usarse en cualquier entorno gráfico). Editor le permite configurar el sistema usando su editor favorito. El interfaz no interactivo no hace ninguna pregunta.

note: Type: select Choices
en: critical
es: crítica

note: Type: select Choices
en: high
es: alta

note: Type: select Choices
en: medium
es: media

note: Type: select Choices
en: low
es: baja

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
es: Ignorar preguntas con una prioridad menor que:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
es: Debconf prioriza las preguntas que le presenta. Escoja la prioridad más baja de las preguntas que desea ver:
      - «crítica» es para asuntos vitales, que pueden romper el sistema.
        Escójala si es novato o tiene prisa.
      - «alta» es para preguntas muy importantes
      - «media» es para asuntos normales
      - «baja» es para quienes quieran tener el máximo control del sistema

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
es: Observe que independientemente del nivel que elija, puede ver todas las preguntas de un paquete usando dpkg-reconfigure.

note: Type: text Description
en: Installing packages
es: Instalando paquetes

note: Type: text Description
en: Please wait...
es: Por favor, espere...

note: Type: text Description This string is the 'title' of dialog boxes that prompt users when they need to insert a new medium (most often a CD or DVD) to install a package or a collection of packages
en: Media change
es: Cambio de medio
