debian-installer - en to fi translation catalogue (16 entries)

note: Type: select Choices
en: Dialog
fi: Valintaikkuna

note: Type: select Choices
en: Editor
fi: Teksturi

note: Type: select Choices
en: Noninteractive
fi: ei vuorovaikutteinen

note: Type: select Description
en: Interface to use:
fi: Käytettävä liittymä:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
fi: Debconf yhdenmukaistaa sitä käyttävien pakettien asetuskäyttöliittymän. Voit itse valita mieluisesi liittymän muutamasta vaihtoehdosta.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
fi: Valintaikkuna on ruudun täyttävä merkkipohjainen liittymä, kun taas readline on perinteisempi pelkkää tekstiä käyttävä liittymä. Sekä Gnome että KDE ovat nykyaikaisia X-pohjaisia liittymiä. Teksturi käyttää asetusten säätöön lempiteksturiasi. Ei-vuorovaikutteinen liittymä ei koskaan kysy kysymyksiä.

note: Type: select Choices
en: critical
fi: kriittinen

note: Type: select Choices
en: high
fi: korkea

note: Type: select Choices
en: medium
fi: keskitaso

note: Type: select Choices
en: low
fi: matala

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
fi: Ohita kysymykset, joiden prioriteetti on pienempi kuin:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
fi: Debconf priorisoi esittämänsä kysymykset. Valitse alin prioriteetti, jonka kysymykset haluat nähdä:
      - "kriittinen" kysyy vain jos järjestelmä voi hajota.
        Valitse tämä jos olet uusi tai sinulla on kiire.
      - "tärkeä" on kohtuullisen tärkeille kysymyksille
      - "tavallinen" on normaaleille kysymyksille
      - "vähäpätöinen" on säätöfriikeille, jotka haluavat nähdä kaiken

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
fi: Huomaa, että riippumatta tässä valitsemastasi tasosta näet kaikki kysymykset uudelleensäätämällä paketin "dpkg-reconfigure"-ohjelmalla.

note: Type: text Description
en: Installing packages
fi: Asennetaan paketteja

note: Type: text Description
en: Please wait...
fi: Odota...

note: Type: text Description This string is the 'title' of dialog boxes that prompt users when they need to insert a new medium (most often a CD or DVD) to install a package or a collection of packages
en: Media change
fi: Taltion vaihto
