debian-installer - en to ja translation catalogue (16 entries)

note: Type: select Choices
en: Dialog
ja: ダイアログ

note: Type: select Choices
en: Editor
ja: エディタ

note: Type: select Choices
en: Noninteractive
ja: 非対話的

note: Type: select Description
en: Interface to use:
ja: 利用するインターフェイス:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
ja: 設定に debconf を用いるパッケージは、共通のルック＆フィールを用います。どの種類のユーザインターフェイスを用いるかを選んでください。

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
ja: 「ダイアログ」は全画面の文字ベースのインターフェイスです。「readline」はより伝統的なプレーンテキストのインターフェイスです。「gnome」と「kde」は近代的な X のインターフェイスで、それぞれのデスクトップに適しています (ほかの X 環境で利用することもできます)。「エディタ」を用いるとあなたの好きなテキストエディタを用いることができます。「非対話的」を選ぶとまったく質問をしなくなります。

note: Type: select Choices
en: critical
ja: 重要

note: Type: select Choices
en: high
ja: 高

note: Type: select Choices
en: medium
ja: 中

note: Type: select Choices
en: low
ja: 低

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
ja: より低い優先度の質問を無視:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
ja: あなたが答えたい質問のうち、最低の優先度のものを選択してください。
     - 「重要」は、ユーザが介在しないとシステムを破壊しかねないような項目用です。
       あなたが初心者か、あるいは急いでいるのであればこれを選んでください。
     - 「高」は、適切なデフォルトの回答がないような項目用です。
     - 「中」は、適切なデフォルトの回答があるような普通の項目用です。
     - 「低」は、ほとんどの場合にデフォルトの回答でかまわないような、ささいな項目用です。

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
ja: 注意: ここで何を選択しても、以前に行った質問は dpkg-reconfigure プログラムを使用して表示できます。

note: Type: text Description
en: Installing packages
ja: パッケージをインストールしています

note: Type: text Description
en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

note: Type: text Description This string is the 'title' of dialog boxes that prompt users when they need to insert a new medium (most often a CD or DVD) to install a package or a collection of packages
en: Media change
ja: メディアの変更
