debconf 1.5.35 - en to sr translation catalogue (16 entries)

note: Type: select Choices
en: Dialog
sr: Dijalog

note: Type: select Choices
en: Readline
sr: Linijski

note: Type: select Choices
en: Noninteractive
sr: Neinteraktivno

note: Type: select Description
en: Interface to use:
sr: Interfejs za upotrebu:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
sr: Paketi koji koriste debconf za konfiguraciju koriste zajednički interfejs. Možete izabrati tip interfejsa za upotrebu.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
sr: Interfejs u obliku dijaloga je tekstualni koji se prikazuje preko celog ekrana, dok je linijski više tradicionalnog oblika. Interfejsi gnome i kde su moderni X interfjesi u okviru odgovarajućih desktop okruženja (mogu se koristiti u bilo kom X okruženju). Koristeći editor interfejs, možete vršiti konfiguraciju pomoću vašeg omiljenog editora. Neinterakvivni interfejs nikad ne postavlja pitanja.

note: Type: select Choices
en: critical
sr: kritično

note: Type: select Choices
en: high
sr: visoko

note: Type: select Choices
en: medium
sr: srednje

note: Type: select Choices
en: low
sr: nisko

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
sr: Ignorisati pitanja manjeg prioriteta od:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
sr: Debconf razvrstava pitanja po prioritetu. Izaberite najniži prioritet pitanja koji želite da vidite:
      - 'kritično' pita samo ako sistem može da se sruši.
        Izaberite ako ste početnik ili u žurbi.
      - 'visoko' pita bitna pitanja
      - 'srednje' pita normalna pitanja
      - 'nisko' pita najbanalnija pitanja i objašnjava sve.

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
sr: Bilo šta da izaberete, moćiće te da vidite svako pitanje ako rekonfigurišete paket pomoću dpkg-reconfigure.

note: Type: text Description
en: Installing packages
sr: Instaliranje paketa

note: Type: text Description
en: Please wait...
sr: Sačekajte...

note: Type: text Description This string is the 'title' of dialog boxes that prompt users when they need to insert a new medium (most often a CD or DVD) to install a package or a collection of packages
en: Media change
sr: Promena medija
