debian-installer - en to tr translation catalogue (16 entries)

note: Type: select Choices
en: Dialog
tr: Diyalog

note: Type: select Choices
en: Editor
tr: Düzenleyici

note: Type: select Choices
en: Noninteractive
tr: Etkileşimsiz

note: Type: select Description
en: Interface to use:
tr: Kullanılacak arayüz:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
tr: Yapılandırma için debconf kullanan paketler ortak bir görüntü ve izlenim verirler. Paketlerin yapılandırmada kullanacağı arayüz tipini seçebilirsiniz.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
tr: Diyalog arayüzü tam ekran, metin tabanlı bir arayüz sunarken; Readline daha geleneksel bir salt metin arayüzü, gnome ve kde ise kendi masaüstü ortamlarına uygun şekilde (fakat herhangi bir X ortamı içinde de kullanılabilecek) daha çağdaş X arayüzleri sunmaktadır. Düzenleyici arayüzü, kullanmayı tercih ettiğiniz metin düzenleyici ile elle yapılandırmaya olanak sağlar. Etkileşimsiz arayüz seçeneğinde herhangi bir soru sorulmaz.

note: Type: select Choices
en: critical
tr: kritik

note: Type: select Choices
en: high
tr: yüksek

note: Type: select Choices
en: medium
tr: orta

note: Type: select Choices
en: low
tr: düşük

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
tr: Aşağıdakinden daha düşük önceliğe sahip soruları göz ardı et:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
tr: Debconf görüntülediği sorulara öncelikler verir. Görmek istediğiniz sorular için en düşük önceliği seçin:
      - 'kritik': sadece sistemi bozabilecek durumlarda soru sorar.
         Yeni başlayan ya da aceleci birisiyseniz bunu seçin.
      - 'yüksek': önemi daha yüksek sorular
      - 'orta': normal düzeyde sorular
      - 'düşük': bütün seçenekleri görmek isteyen denetim düşkünleri için

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
tr: Unutmayın ki paketlerin dpkg-reconfigure komutu ile tekrar yapılandırılması sırasında burada seçtiğiniz öncelik seviyesi ne olursa olsun bütün soruları görebileceksiniz.

note: Type: text Description
en: Installing packages
tr: Paketler kuruluyor

note: Type: text Description
en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

note: Type: text Description This string is the 'title' of dialog boxes that prompt users when they need to insert a new medium (most often a CD or DVD) to install a package or a collection of packages
en: Media change
tr: Ortamı(CD,DVD) değişimi
